Vikipedi tartışma:Seçkin konu soruları

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

VikiProje[kaynağı değiştir]

  • Seçkin konularla ilgili bir VikiProje oluşturulabilir mi acaba? Mimar77 08:53, 31 Ocak 2012 (UTC)
Konular çok farklı alanlardan olacağı için ne kadar etkili olabilir bilemiyorum. Sonuçta ilgi alanları aynı olmayan kişilerce oluşturulmuş olacaklar. Ancak mevcut vikiprojelerimiz kendilerine alt sayfa olarak "konu" sayfaları açabilirlerse çok daha etkili ve yararlı olur sanki. Mesela en:Wikipedia:WikiProject The Simpsons/Featured topic Drive gibi bir sayfa var İng. vikide. Çok beğendim. Hedeflerini, konu kapsamındaki maddeleri vs. listeliyorlar. Hem de konuya ilgi duyanların bir projesi olduğu için, ilgi dağınıklığı da sorunu da olmaz. Ne dersiniz?--Merube 89msj 20:22, 3 Şubat 2012 (UTC)

Şablon[kaynağı değiştir]

  • Genellikle her şablon potansiyel bir Şeçkin/Kaliteli Konu adayıdır, değil mi? Mimar77 08:58, 31 Ocak 2012 (UTC)
Çok haklısınız, bu konuda genelleme yapabiliriz sanıyorum, hemen her dolaşım şablonu bu konuda bir potansiyele sahiptir -tabi ilgili konunun kapsamını eksiksiz olarak ele alması lazım-. Ancak tabi istisnalar da mevcut. Mesela konu kapsamının dağınıklığı ile ilgili bir örnek: Şablon:Adolf Hitler, ancak içerik toparlanırsa elbette bu şablonun potansiyeli var. Ancak potansiyeli olmayan bir şablon örneği verirsem mesela Şablon:Nobel Edebiyat Ödülü Kazananlar 1901-1925, bu dolaşım şablonu bir aday olamıyor çünkü başlığı dolayısıyla konuyu eksik bırakmaya mahkum. Şablon:Nobel Edebiyat Ödülü ise "Nobel Edebiyat Ödülü sahipleri listesi" ana maddesiyle potansiyel bir s/kk. Saygılarımla --Merube 89msj 20:22, 3 Şubat 2012 (UTC)

7. Senfoni konu kapsamı görüşler[kaynağı değiştir]

Ana konu Maddeler
7. Senfoni - Dmitri Şostakoviç  • Leningrad Galası  • Leningrad Senfonisi (film)  • Şkval operasyonu

7. Senfoni konusuyla ilgili seçkin konu çalışmasına başlamayı hedefliyorum ve çalışmalara başladım. Uzun bir maratona girmiş bulunuyorum ve bu maratonda üçüncü görüş arıyorum. Biraz bakındım ve bu seçkin konu çalışmasında yukarıda listelediğim bir ana konu ve iki alt konu olmak üzere toplam üç maddeyi çalışmayı düşünüyorum. Diğer üçüncül bağlaşık konular eklendiğinde konu çok daha dallanıyor, zira diğer madde sürümlerinde {{ana madde}} şeklinde başka bir madde de görünmüyor. Benzer şekilde enwiki'deki Müzik konulu seçkin konulara baktığımda konuyu hep benzer şekilde dallandırmadan tutmuşlar. SM'lerde tecrübe sahibi olarak sizlerin de fikrini almak isterim, şu konu da olmalı dediğiniz bir konu başlığı, madde veya liste var mı? @Pragdon, @Khutuck, @Nanahuatl, @Justinianus, @Seksen iki yüz kırk beş, @Chansey, @İazak, @Kibele, @BSRF, @Laz, @Kingbjelica, @Bercaio, @Kudelski, @Hedda Gabler, @Sabri76, @ToprakM, @Esc2003, @Emyil, @Elenktra -- Ahmet Turhan(mesaj) 19.23, 8 Mayıs 2020 (UTC)

  • Şostakoviç'in eserlerini altında değil, eserlerinin Şostakoviç'in altında olduğunu düşünüyorum. Azerbaycan SSC seçkin konusu için mesela SSCB'nin seçkin madde olması gibi düşünülebilir, doğru gözükmedi bana.--NanahuatlEfendim? 20.12, 8 Mayıs 2020 (UTC)
  • Temelde konu 7. Senfoni ve Leningrad Galası maddelerinden ibaret görünüyor, 2 maddelik bir konu gibi; Şostakoviç'i bu başlık altına almak ne kadar doğru bilemedim. 7. Senfoni'yle alakalı üçüncü bir madde yazılabilir mi? en:Wikipedia:Good topics/Music altına da baktım ama örnek bir şey bulamadım, sanatçıların maddelerini albümlerin altında hiç görmedim. --Khutuckmsj 21.16, 8 Mayıs 2020 (UTC)
  • En mantıklısı “Şostakoviç’in senfonileri” adı altında bir seçkin konu oluşturmak olur. Başka şekilde “7. Senfoni” diğer maddelerle bir ortaklık oluşturmuyor gibi görünüyor.--Elenktra (mesaj) 23.01, 8 Mayıs 2020 (UTC)
Görüşlerinizi için teşekkür ederim, üçüncü görüş almak her zaman iyiymiş :) Şostakoviç maddesi yerine gelebilecek bir madde olması daha doğru. "Şostakoviç'in senfonileri" (15 senfonisi var) konusunun bir subtopic dallanması aslında, o yüzden yaratılabilir ama üçüncü maddenin olması gerek. "Nazilerin 7. Senfoni'ye bakışı" falan gibi bir madde olsaydı iyi olabilirdi. Biraz araştırayım bakalım. Siz de fikir verebilirseniz yol açıcı olur. -- Ahmet Turhan(mesaj) 07.25, 9 Mayıs 2020 (UTC)
Senfoninin filme alınmış bir sürümü mevcut en:Leningrad Symphony (film) olarak. (maddeyi açtım Leningrad Senfonisi (film). Konu kapsamına alsak mı? @Khutuck, @Nanahuatl, @Elenktra? -- Ahmet Turhan(mesaj) 07.59, 9 Mayıs 2020 (UTC)
Olabilir gibi. en:Leningrad Symphony (film) çok zayıf madde ama en azından KM yapılsa %50+ SM ile ucundan seçkin konu olur :) --Khutuckmsj 08.11, 9 Mayıs 2020 (UTC)
en:Wikipedia:Featured topics/Fez örneği de göz önünde bulundurulabilir aslında. --Khutuckmsj 22.43, 9 Mayıs 2020 (UTC)
Valla araştırdıkça çeşitli maddeler ortaya çıkıyor Leningrad Senfonisi (film) veya A muzı ne molçali... falan gibi ama, 7. Senfoni ana konusu altında bunları verirsek çok abartı bir konu dallanması olacaktır ve seçkin konuya yaraşır bir tablo ortaya çıkmaz gibime geliyor. Her türlü ilişkili maddeyi tabloya yerleştiremeyiz ki. Nasıl yapsak bilemedim açıkçası. -- Ahmet Turhan(mesaj) 22.53, 9 Mayıs 2020 (UTC)
Çok şey isteyeyim bari :) Dilerseniz 7. Senfoni ana madde + Dmitri Şostakoviç + Leningrad Galası + Leningrad Senfonisi (film) + A muzı ne molçali... hepsini de KM yapabilirsiniz :) Hiç birimize itiraz edecek bir şey kalmaz, hatta zaten ekleyecek bir şey de kalmaz :) --Khutuckmsj 23.09, 9 Mayıs 2020 (UTC)
Daha çalışmalarım sürüyor, diğer maddeleri geliştirdiğimde bu gibi çok madde daha çıkacak, az buçuk incelediğimde bunu görüyorum. Ama bunlar "galayı" veya "senfoniyi" birincil ilgilendiren maddeler değil ki, bu gibi maddelerin çoğu Leningrad Kuşatması'nın konuları, ama zaten o maddeyi de seçkin konu çalışsak bu gibi "ufak" maddeleri eklemeyiz yani. Seçkin konu başlıkları temel ve basit olmalı, "İstanbul" seçkin konusuna İstanbul'da Sonbahar Remixler maddesini koymak gibi bir şey film veya müze maddelerini koymak :) -- Ahmet Turhan(mesaj) 23.18, 9 Mayıs 2020 (UTC)
Müze maddesine dikkatli bakınca alakasızmış, haklısınız. Diğer dördü uygun gibi ama, 7. Senfoni etrafında hepsi. Şostakoviç opsiyonel hatta.--Khutuckmsj 23.26, 9 Mayıs 2020 (UTC)
Leningrad Senfonisi (film) maddesi 7. Senfoni değil de "Leningrad Galası" konu başlığına ait bir subtopic bence? Vikipedi:Seçkin konu nedir?/Konuların kapsamı'nı da okudum ama yine de epey kafam karıştı bu konuda valla, kesinlikle bu konuya daha hakim kullanıcıların olaya el atması gerek. -- Ahmet Turhan(mesaj) 23.44, 9 Mayıs 2020 (UTC)
"Leningrad Galası", "7. Senfoni"'nin galası değil mi? Film de galanın filmi, 7. Senfoni olmasa unların hiçbiri olmazdı? --Khutuckmsj 00.02, 10 Mayıs 2020 (UTC)
O zaman biz konuyu "Gala" olarak belirleyelim, şablonu da Gala -> 7. Senfoni + Film + ... gibi bir şekle sokalım. Ne dersin? -- Ahmet Turhan(mesaj) 00.08, 10 Mayıs 2020 (UTC)
İki türlü de mantıklı bence. Bana kapatacak 3 KMA + 1 KKA ile gelin, sırası çok mühim değil :)) --Khutuckmsj 00.11, 10 Mayıs 2020 (UTC)
Sorumlu olarak sormuyorum bunları, tecrübeli bir danışma arkadaşı olarak soruyorum :) Epey kafam karıştı açıkçası, hala da karmaşık. Diğer arkadaşlar da katılırsa sevinirim. -- Ahmet Turhan(mesaj) 00.14, 10 Mayıs 2020 (UTC)
Şkval operasyonu maddesini oluşurdum. @Khutuck. Kırmızıları açsam kaliteli statüde olur bence bu sürümle. -- Ahmet Turhan(mesaj) 15.32, 10 Mayıs 2020 (UTC)
Olur diyorsanız KMA'da görüşmek üzere :) --Khutuckmsj 16.48, 10 Mayıs 2020 (UTC)