Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikipedi'deki Seçkin Resimlerin İhracı

Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki resimlerden herhangi birinin "Seçkin resim" statüsünde olmaması gerektiğini düşünüyorsanız, bu sayfada bu durumun değiştirilmesi için aday gösterebilirsiniz. Lütfen sadece seçkin resim kriterlerine uymayan resimleri listeleyin. İtiraz noktaları yerinde olmalıdır.

Yeni seçilen seçkin resimleri veya yeni yapılmış bir ihraç oylamasından başarılı olarak çıkmış bir resmi aday göstermeyiniz (bu tür şikâyetler Vikipedi:Seçkin resim adayları sayfasındaki adaylık süreci sırasında dile getirilmelidir) — bu tür adaylıklar silinecektir.

Aday gösterilen resimlerin ihracı için fikir birliği oluşmuşsa, oylama başlangıcından 2 hafta sonra Vikipedi:Seçkin resimler sayfasından çıkarılır ve eski seçkin resim sayfasına eklenirler. Tüm tartışmalar arşivde saklanmaktadır.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Adaylık prosedürü

 • Aşağıdaki kutuyu kullanarak adaylık altsayfası yaratın. Adaylık altsayfası resmin tam adıyla açılmalıdır. Örneğin; Resim:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Resim:" ya da "Image:" gibi ekleri altsayfa adlandırmasında kullanmayın.
 • Eğer bir resmi tekrar aday gösteriyorsanız, önceki adaylığı "adını değiştir" butonunu kullanarak arşive taşıyın. Örneğin "Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları/Televizyon.jpg" sayfasını arşivlemek için "Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları/Televizyon.jpg/Arşiv1" sayfasına taşıyın.
 • Aday gösterilen resmin sayfasına {{SRİA}} şablonunu yerleştirin. Bu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, altsayfa yaratma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla altsayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.
 • {{Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın ve şu an okuduğunuz sayfanın altındaki adaylıklar bölümüne, en üste gelecek şekilde ekleyin. Aday gösterilen resmin ismini hazır metindeki "Aday gösterilen resmin ismi" yazısıyla değiştirmeyi unutmayın.
 • Resmi yükleyen ve/veya seçkin resim olması için aday gösteren kullanıcılara mesaj atarak adaylıktan haberdar edin. Kullanıcıların resim üzerinde çalışıp mevcut sorunları çözme ihtimalleri vardır.

Seçkin resim statüsünün geri alınması

 1. SRİA süreci sonunda resmin statüsünün geri alınmasına karar verilmişse, ilk olarak oylama altsayfasını bu sayfadan çıkartın ve arşive taşıyın.
 2. Resmin sayfasındaki {{SR}} şablonunu silerek, yerine {{ESR}} şablonunu ekleyin.
 3. Resmi Vikipedi:Seçkin resimler ve ilgili altsayfalardan çıkartıp Vikipedi:Eski seçkin resimler sayfasına ekleyin.

İhraç için aday gösterilen resimler[kaynağı değiştir]

Walt Whitman[kaynağı değiştir]

Amerikalı şair Walt Whitman, 1887. Şairin bu portresini çok sevdiği, hatta İngiltere'ye şair Alfred Tennyson'a gönderdiği söylenir.
 • Yeni sürüm.
Gerekçe
Düzenlenmiş ve daha iyi bir sürümü mevcut, bunun yerine onu SR yapalım.--RapsarEfendim? 14:09, 29 Eylül 2015 (UTC)
Aday gösteren
RapsarEfendim?
 • Çıkartılsın ÇıkartılsınRapsarEfendim? 14:09, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum iki sürüm arasında daha iyi denecek bir fark görünmüyor. bu durumda ilkinin sepya tonu böyle tarihi bir resme daha çok yakıştığı için değiştirilmesine gerek yok gibi. --kibele 17:35, 30 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kibelenin gerekçesine istinaden. --KediÇobanı🐈 13:51, 25 Şubat 2016 (UTC)
Benjamin Franklin'in deniz hortumu[kaynağı değiştir]

Benjamin Franklin'in 8 Temmuz 1756 tarihinde Royal Society'de yaptığı "Water-spouts and Whirlwinds" adlı sunumda kullanılan evrakta yer alan deniz hortumu çizimi. (1806 yılında "The complete works in philosophy, politics, and morals, of the late Dr. Benjamin Franklin ....", 1806. Volume II, p. 26. Library Call Number PS745, A2 adlı eserde tekrar basılmıştır.)
Gerekçe
Diğer seçkin resimlerle kıyaslandığında pek de kaliteli olmayan bir tarama. Hafif bir yamukluk var, kenarlarda fazlalıklar var ve temiz değil, kirli kısımlar içeriyor. "Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri" değil.
Aday gösteren
RapsarEfendim?
 • Çıkartılsın ÇıkartılsınRapsarEfendim? 09:18, 21 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum evraktan tarandığı için doğal durumlar. içerdiği bilgi ve maddeye kattığı değerin yanısıra kolaylıkla gözardı edilebilecek şeyler. daha iyi bir taraması varsa değiştirilebilir. --kibele 15:38, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --kibele 10:40, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Resmin tarihî bir değeri olduğu kanısındayım. Ancak en:Waterspout (deniz hortumu) maddesi açılarak resim alt yazısında maddeye bağlantı verilmeli ve resim maddeye eklenmeli. Aksi durumda 5. ve 8. kriterleri tam anlamıyla karşılamayacağını düşünüyorum.--BSRF 💬 06.15, 21 Temmuz 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Fotoğraf konusuna yardımcı olacağı maddeye, alt yazısıyla beraber eklenmeli. kibele'nin dediği gibi eldeki daha iyi bir sürümü varsa çıkartılsın aksi halde ben konusuna yardımcı olabilecek bir resim olduğu fikrindeyim.SAİT71* 08.28, 21 Temmuz 2018 (UTC)Çatal, kaşık ve bıçaklar[kaynağı değiştir]

Geri dönüşümlü polyesterden yapılmış çatal, kaşık ve bıçaklar. Görüntü, madde üzerindeki gerilim dağılımlarını tespit etmek için kullanılan deneysel bir metot olan fotoelastisite ile elde edilmiştir.
Gerekçe
Ne çatal ne kaşık ne de bıçak bir bütün olarak fotoğrafta yer alıyor. Bu nesneleri görsel olarak anlatmak için yetersiz bir fotoğraf. Ayrıca ışık sebebiyle bu nesnelerin şekilleri tam olarak yansıtılmamakta (sağ üst köşedeki kaşığa bakınız mesela). Kullanıldığı maddelere büyük değer katmamakta, seçkin resim olmaması gerekir.
Aday gösteren
RapsarEfendim?
 • Çıkartılsın ÇıkartılsınRapsarEfendim? 09:19, 20 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum bu tip fotolar kimi zaman düz bir tanım fotosundan daha ilgi çekici ve dolayısıyla maddeyi okutucu olabiliyor. bu fotonun da bu tip bir örnek olduğunu düşünüyorum. --kibele 19:33, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --kibele 10:42, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kırılma (fizik) maddesine değer katabileceği gerekçesi ile oylanmış ancak ilgili maddede bu görsel yok. --KediÇobanı🐈 14:48, 25 Şubat 2016 (UTC)
Çıkartılsın Çıkartılsın Seçkin resim kriterlerine uymamakta. --KediÇobanı🐈 07.20, 6 Mart 2018 (UTC)
Bu görselin geri dönüşüm maddesinde olması, o maddeye nasıl bir katkı veriyor @KediÇobanı. Gördüğümüz tek şey yarım plastik çatal-kaşıklar. Görselin konusunu iyi bir şekilde anlatması lazım, burada ben o değeri algılayamadım.--RapsarEfendim? 20.26, 5 Mart 2018 (UTC)
Kesin olmalıdır demedim, olabilir dedim zaten sevgili Rapsar, neden sitem dolu bir dil kullandınız anlayamadım :) silinmesini istiyorsanız silinsin, size bir şey olmasın :D --KediÇobanı🐈 20.51, 5 Mart 2018 (UTC)
Yok estağfurullah @KediÇobanı :) Seçkin resim demek, Vikipedi'nin en iyi çalışması demek, VP:SRN sayfasındaki kriterleri karşılaması demek. Bu kriterlerden biri de maddesine değer katması. Bu maddenin değer kattığı ise söylenemiyor ne yazık ki. Commons'ta seçkin resim, zira orada yalnızca teknik açıdan inceleme yapılıyor.--RapsarEfendim? 22.05, 5 Mart 2018 (UTC)
Bu arada kusura bakmayın Rapsar, şimdi siz yazdığınız için fark ettim, buraya uzun süre önce yorum yapmışım, üzerinden bir süre geçtikten sonra etiketlendiğim için (Seksen iki yüz kırk beş'e teşekkür ederim) tekrardan konuya dahil oldum. Esasında ben bunun kalsın, silinsin oylaması olduğunu düşünerek görseli kurtarmaya çalışıyordum. Seçkin resim olmadığı kanaatindeyim. --KediÇobanı🐈 07.20, 6 Mart 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Çatal, kaşık veya geri dönüşüm maddelerine herhangi bir değer katmıyor. Ancak fotoelastisite maddesine değer kattığını düşünüyorum ve eğer resim alt yazısında bu yönde bir değişikliğe gidilirse SR olarak kalması yönünde görüş bildireceğim.--BSRF 💬 06.05, 21 Temmuz 2018 (UTC)

altyazıyı düzenledim. --kibele 13.18, 21 Temmuz 2018 (UTC)


Zeplin ve piramitler[kaynağı değiştir]

Zeplin 1931 yılında Gize Piramitlerinin üzerinde.
Gerekçe
Zeplin maddesine büyük bir değer kattığını düşünmüyorum. Uzaktan görünen bir zeplin, konuyla ilgili ek bir bilgi sunmuyor. "İlginç" denebilecek tek yanı, adaylık sayfasında da belirtildiği gibi piramitlerle birlikte gözükmesi -ki her ilginç resmi SR seçmiyoruz. Teknik yönden bakıldığında ise ön kısımdaki kişiler kompozisyonu bozuyor, resim kirli, sağ ve sol üst köşelerde gereksiz kısımlar mevcut. Bu hâliyle Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri değil.
Aday gösteren
RapsarEfendim?
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Adaylık sayfasında zeplin ve Gize Piramitleri maddelerinde kullanılacağı söylenen resim, günümüzde yalnızca zeplin maddesinde kullanılıyor. Resmin o maddeye de değer kattığı söylenemez. Fotoğraftaki zeplinin en:LZ 127 Graf Zeppelin adıyla ayrı bir maddesi de varmış ama bizde mevcut değil. Dolayısıyla resim alt yazısı da sıkıntılı. Rapsar'ın gerekçesine de katılıyorum.--BSRF 💬 05.56, 21 Temmuz 2018 (UTC)

alt yazıyı geliştirip maddelerle de ilgileneceğim.. mealen 'değer katmıyor çünkü değer katmıyor' şeklindeki yorum da enteresanmış.. :) kibele 08.57, 21 Temmuz 2018 (UTC)

Yorumumdan alakasız anlamlar çıkaranlar ve okuduklarını anlamakta zorlananlar için gerekçelerimi bir kez daha tane tane ve yine Türkçe olarak listeleyeyim:
 1. Kullanıldığı maddeye değer katmıyor. (5 nolu kriter)
 2. Alt yazı eksik ve yetersiz. (8 nolu kriter)
 3. Kompozisyon kötü ve resim kirli. (Rapsar'ın gerekçesindekine paralel olarak; 7 nolu kriter)
 4. Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri değil. (Rapsar'ın gerekçesindekine paralel olarak; 3 nolu kriter)--BSRF 💬 12.21, 21 Temmuz 2018 (UTC)

'enteresan' denmesi çıkartılıyor beğenilmeyip ama 'okuduklarını anlamakta zorlananlar' demekte sıkıntı yok öyle değil mi? bu da enteresan tabii ki.. :) bir kısmına yukarda cevap vermiştim ama yeniden ilgilenicem. --kibele 12.52, 21 Temmuz 2018 (UTC)

 • Çıkartılsın Çıkartılsın kriterlerin bir kısmını karşılamıyor. Ayrıca çıkartılması yönündeki açıklama ve gerekçelerde hemfikirim. --Maurice Flesier message 12.04, 27 Temmuz 2018 (UTC)