Vikipedi:Seçkin liste incelemesi

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikipedi'deki Seçkin Listelerin İhracı

Vikipedi:Seçkin listeler sayfasındaki listelerden herhangi birinin "Seçkin liste" statüsünde olmaması gerektiğini düşünüyorsanız, bu sayfada bu durumun değiştirilmesi için aday gösterebilirsiniz. Lütfen sadece seçkin liste kriterlerine uymayan maddeleri listeleyin. İtiraz noktaları yerinde olmalıdır.

Yeni seçilen seçkin listeleri veya yeni yapılmış bir ihraç oylamasından başarılı olarak çıkmış bir maddeyi aday göstermeyiniz (bu tür şikayetler Vikipedi:Seçkin liste adayları sayfasındaki adaylık süreci sırasında dile getirilmelidir) — bu tür adaylıklar silinecektir.

Aday gösterilen listelerin ihracı için konsensus oluşmuşsa, oylama başlangıcından 2 hafta sonra Vikipedi:Seçkin listeler sayfasından çıkarılır ve eski seçkin liste sayfasına eklenirler. Tüm tartışmalar arşivde saklanmaktadır.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 • Aşağıdaki kutuyu kullanarak adaylık altsayfası yaratın. Adaylık altsayfası resmin tam adıyla açılmalıdır. Örneğin; Kelebekler listesi için açılacak adaylık sayfası Vikipedi:Seçkin liste ihraç adayları/Kelebekler listesi adını taşımalıdır.
 • Eğer bir resmi tekrar aday gösteriyorsanız, önceki adaylığı "adını değiştir" butonunu kullanarak arşive taşıyın. Örneğin "Vikipedi:Seçkin listelikten ihraç adayları/Kelebekler listesi" sayfasını arşivlemek için "Vikipedi:Seçkin listelikten ihraç adayları/Kelebekler listesi/Arşiv1" sayfasına taşıyın.
 • Aday gösterilen resmin sayfasına {{SLİA}} şablonunu yerleştirin. Bu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, altsayfa yaratma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Listenin adıyla altsayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.
 • {{Vikipedi:Seçkin listelikten ihraç adayları/Aday gösterilen listenin ismi}} yazısını kopyalayın ve şu an okuduğunuz sayfanın altındaki adaylıklar bölümüne, en üste gelecek şekilde ekleyin. Aday gösterilen listenin ismini hazır metindeki "Aday gösterilen listenin ismi" yazısıyla değiştirmeyi unutmayın.
 • Listeyi yükleyen ve/veya seçkin liste olması için aday gösteren kullanıcılara mesaj atarak adaylıktan haberdar edin. Kullanıcıların liste üzerinde çalışıp mevcut sorunları çözme ihtimalleri vardır.

Seçkin liste statüsünün geri alınması

 1. SLİA süreci sonunda resmin statüsünün geri alınmasına karar verilmişse, ilk olarak oylama altsayfasını bu sayfadan çıkartın ve arşive taşıyın.
 2. Maddenin tartışma sayfasındaki {{MaddeGeçmişi}} şablonunu güncelleyin.
 3. Maddeyi Vikipedi:Seçkin listeler ve ilgili altsayfalardan çıkartıp Vikipedi:Eski seçkin listeler sayfasına ekleyin.

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

İstanbul'un ilçeleri[kaynağı değiştir]

Madde aşırı karmaşık, okunabilirlik ve anlaşılabilirlikten çok uzak. Bazı tabloların temizlenmesi, bazılarının ise başka maddelerde yer alması gerek. Öte yandan esas liste kısmı oldukça kullanışsız, sıralama yapmak, kıyas yapmak mümkün değil. Bir paragraflık, (bence) gereksiz bir açıklama kısmı mevcut, neye göre seçilmiş neler yer almalı belirsiz ve anlamsız. Seçkin liste kriterlerini karşılamadığını düşünmekteyim.--NanahuatlEfendim? 07.31, 4 Ocak 2021 (UTC)

The Veronicas diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 10.13, 28 Kasım 2020 (UTC)

The Ting Tings diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 10.12, 28 Kasım 2020 (UTC)

The Kills diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 10.11, 28 Kasım 2020 (UTC)

The Black Eyed Peas diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 10.10, 28 Kasım 2020 (UTC)

One Direction diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 10.07, 28 Kasım 2020 (UTC)

No Doubt diskografisi[kaynağı değiştir]

Listede yer alan kırmızıların açılması gerekiyor. --Elenktra (mesaj) 10.06, 28 Kasım 2020 (UTC)

Melanie Martinez diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 10.04, 28 Kasım 2020 (UTC)

Maroon 5 diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 10.03, 28 Kasım 2020 (UTC)

Lykke Li diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 10.02, 28 Kasım 2020 (UTC)

Loreen diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 10.01, 28 Kasım 2020 (UTC)

Killswitch Engage diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 09.59, 28 Kasım 2020 (UTC)

Kelly Clarkson diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 09.58, 28 Kasım 2020 (UTC)

In Flames diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 09.56, 28 Kasım 2020 (UTC)

Gwen Stefani diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 09.49, 28 Kasım 2020 (UTC)

Gotye diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı. --Elenktra (mesaj) 09.48, 28 Kasım 2020 (UTC)

Cœur de pirate diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı.--Elenktra (mesaj) 09.46, 28 Kasım 2020 (UTC)

Jennifer Lopez diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı.--Elenktra (mesaj) 09.45, 28 Kasım 2020 (UTC)

Coldplay diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı.--Elenktra (mesaj) 09.44, 28 Kasım 2020 (UTC)

Bruno Mars diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı.--Elenktra (mesaj) 09.44, 28 Kasım 2020 (UTC)

Ashley Tisdale diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı.--Elenktra (mesaj) 09.44, 28 Kasım 2020 (UTC)

Katy Perry diskografisi[kaynağı değiştir]

Janet Jackson diskografisi ile benzer sebeplerden dolayı.--Elenktra (mesaj) 09.43, 28 Kasım 2020 (UTC)

Janet Jackson diskografisi[kaynağı değiştir]

Liste, 2008 yılında şu adaylık ile seçkin liste statüsüne ulaşmış ancak eksiklikleri var. Güncellenmesi gerekiyor. Kırmızı onlarca albüm ve single maddesinin açılması gerekiyor. Satış bilgilerinin güncellenmesi gerekiyor. Konuk olduğu şarkılar/singlelar yok. Kaynak hataları var. --Elenktra (mesaj) 09.25, 28 Kasım 2020 (UTC)

Amsterdam Turnuvası[kaynağı değiştir]

Madde, 2013'teki şu adaylık sonrasında seçkin liste seçilmiş. Bir futbol etkinliği maddesi bu, bir liste değil. Süper Lig, FIFA Dünya Kupası gibi maddeler nasıl seçkin madde ise bu da madde statüsünde değerlendirilmeli. Turnuva geçmişi, yayın hakları, format, ödüller gibi başlıkların hiçbiri mevcut değil. FIFA Dünya Kupası maddesinden bu kısımları çıkarıp "hadi SL olsun" demek gibi. Dolayısıyla seçkin madde adayı olacaksa da maddenin eksikliklerinin giderilmesi gerekmekte.--NanahuatlEfendim? 22.00, 4 Mart 2020 (UTC)

@Seksen iki yüz kırk beş, bağlantılı olarak, Vikipedi:Seçkin liste adayları/Emirates Cup adaylığı da var.--NanahuatlEfendim? 23.18, 4 Mart 2020 (UTC)
Çıkartılsın Çıkartılsın Gerekçeye katılarak. --ravages | mesaj 13.24, 28 Mart 2020 (UTC)
Kalsın Kalsın Birçok Vikipedi bu şekildeki 1-2 günlük turnuvaları liste olarak kabul ediyor. Bu madde de üç dilde seçkin liste zaten. Ben de bu fikre katılıyorum. 1-2 gün süren ve 3-4 takımın katıldığı mini turnuvalarla futbolun en büyük organizasyonlarını kıyaslayamayız. Emirates Cup'ın adaylık tartışmasındaki @SAİT71'in cevabını da buraya bırakıyorum : "Gönül isterki genişletelim, ancak ilk başlarda iki günlük daha sonrasında ise günlük olarak organize edildiği için gündemi çok meşgut etmeyen, arka planı olmayan basit bir turnuva. Bu sebeple belirtilen konularda kayda değer kaynak yok. Satılan bilet stadyum kapasitesi kadar ve aynı gün oynanıp bitiyor. Muhtemelen İngilizce'de de bu sebeple liste olarak değerlendirilmiş. Yani ben bu içeriği "Emirates Cup şampiyonluğu kazanan takımlar listesi" şeklinde oluşturup onu aday göstersem, 2 ayrı madde olmuş olacak ancak bence gerek yok. Bir Dünya Kupası vb organizasyonlar gibi uzun soluklu olsaydı belki kaynak bulabilirdik. Yine sizde araştırabilirsiniz, ama ben 2 satır bilgi bulmak için kırk takla attım :)" --Emyilmesaj 23.16, 23 Nisan 2020 (UTC)
Adaylık sayfasına baktım ve bir şey daha eklemek istiyorum, bu madde aday gösteren hariç 7 destek oyuyla seçkin liste seçilmiş, hiç karşı oy çıkmamış. İhraç adaylığını başlatan Rapsar dahil kimse de bu liste değil, ne işi var burada dememiş. O zamanki kriterlerimizle şimdiki aynı, turnuva zaten 10 yıldır düzenlenmiyor dolayısıyla maddeye eklenmesi gerekip eklenmeyen bir şey de yok. Neye dayanarak seçkin listeden çıkaracağız biz bu maddeyi?--Emyilmesaj 23.33, 23 Nisan 2020 (UTC)
O zaman göremediğim şeyi şu an görebiliyorum diyebilirim (ancak yine de bu konunun bir yerde tartışılmış olduğunu hatırlıyorum, bulamadım, çok da bakınmadım). Neden liste olarak görülmemesi gerektiğine dair düşüncelerimi de gerekçede ve Vikipedi:Seçkin liste adayları/Emirates Cup tartışmasında belirttiğimi düşünüyorum, tekrar aynı şeyleri yazmam yersiz olacaktır :)--NanahuatlEfendim? 01.23, 24 Nisan 2020 (UTC)
Yıllar önce İstanbul Futbol Ligi'ni yazıp, kaliteli aday madde adayı gösterip birkaç gün önce ise ihraç adayı göstermem gibi mesela :)--NanahuatlEfendim? 21.21, 24 Nisan 2020 (UTC)
Orada bir neden var ama. Bunun liste olduğunu düşünüp seçkin liste seçen ve Emirates Cup oylamasında oy kullanan arkadaşlara da seslenelim o zaman. Bakalım onlar ne diyecek? @İncelemeelemani, @BSRF, @Hobbit28 ,@Sabri76, @Can, @Estin Giç Giç.--Emyilmesaj 08.54, 25 Nisan 2020 (UTC)
Hangi açıdan, neye katılıyorsun @Madrox? Liste olmayan bir madde bu, yalnızca eksik yazılıp liste gibi gösterilmiş. Bir video oyun yapımı şirketi maddesini, yalnızca oyunlarının listesini yazarak seçkin liste yapmaya benzer bir durum söz konusu, Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türkiye millî futbol takımı stadyumları listesi adaylığında da benzer durum oldu (orada sunulan örnek maddelere bakınız). Normalde madde olması gereken konu kısa kesilerek liste adayı oluyor ve hatalı bir uygulama.--NanahuatlEfendim? 19.52, 3 Ekim 2020 (UTC)
@Madrox?--NanahuatlEfendim? 07.48, 29 Ekim 2020 (UTC)
 • Hızlı Çıkartılsın Çıkartılsın. Liste değil bir kere. İngilizce'de neden liste sınıfına alınmış anlamadım, buradakini anlamadığım gibi. Ayrıca seçkin statüsünü de karşılamıyor. Turnuva 29 kere düzenlenmiş ama verilen bilgiler yetersiz. --Henrymorgan92 (mesaj) 17.44, 8 Ekim 2020 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın --Elenktra (mesaj) 10.20, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Henrymorgan92'ye katılıyorum. haklıdır. liste değil bu madde. seçkin statüsünü de karşılamıyor. Diyot 09.28, 5 Ocak 2021 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın--Buğra (mesaj gönder) 09.31, 5 Ocak 2021 (UTC)