Vikipedi:Madde incelemesi

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Madde incelemesi

Vikipedi'deki madde incelemesi süreci, herhangi bir madde hakkında diğer kullanıcıların fikirlerini ve değerlendirmelerini almanın bir yoludur. Herhangi bir kullanıcı tarafından incelenmesi üzerine aday gösterilen maddeler, inceleme talepleri başlığında görülür. İsteyen kullanıcılar da bu bu incelemede yorum ve değerlendirmelerini paylaşabilirler. Bu süreç, maddenin kaliteli madde, seçkin madde ya da seçkin liste adayı olmasından önce, bu seviyelere uygun olup olmadığının kontrolünün yanı sıra herhangi bir maddedeki herhangi bir açıdan Vikipedi politika ve yönergelerine uygun olup olmadığının incelemesi için kullanılabilir.

Madde incelemesi sürecine katkıda bulunmak için bir inceleme talebinde bulunabilir ya da mevcut inceleme taleplerindeki maddelerde yorum ve değerlendirmelerinizi paylaşabilirsiniz. İnceleme talebinde ya da yorum ve değerlendirmede bulunmak için herhangi bir kriter gerekmemektedir. Sonuçlanan talepler için ise arşiv sayfasına bakabilirsiniz.


Kıvırcık Ali[kaynağı değiştir]

Kıvırcık Ali (değiştir|tartışma|geçmiş|bağlantılar|izle|kayıtlar)

İstek
Uzun bir süredir bu madde üzerinde çalışıyorum ve maddeyi KM adayı göstermek istedim. Daha önce bunun gibi büyük bir çalışmaya girmediğim için aday göstermeden önce topluluğun görüşlerini almamın gerekli olduğunu düşünüyorum. -- Dijkstra·ileti 22.01, 27 Temmuz 2020 (UTC)
Yorumlar
Hoş bir madde, emeği geçenlerin emeğine sağlık. Yalnız başlıkların biraz daha detaylandırılması gerektiğini düşünüyorum. "Etkilendikleri" başlığı "tarzı" olabilir mesela, tarzına dair bir kısım yok maddede. Albümleri bilmiyorum kayda değer mi, öyle iseler maddeleri açılabilir. Bu kadar az ödülü yoktur bence, vardır illa ki :) Katkıda bulunduğu albümler de vardır diye tahmin ediyorum. Kaydettiği şarkıların bir listesi (Hande Yener şarkıları listesi gibi) ve yeteri kadar varsa bestelerinin listesi de fena olmayacaktır.--NanahuatlEfendim? 22.42, 27 Temmuz 2020 (UTC)
@Nanahuatl Yorumun için teşekkürler. "Müzikal tarzı" şeklinde bir başlık açtım ve geliştirmeye çalışacağım. Ödül olarak ise maddede bahsetmediğim Taksiciler[1] ve Tokat'ın Enleri[2] ödülleri var. Bunlar maddede bahsetmeye değer mi emin olamadığım için yer vermedim.--Dijkstra·ileti 00.54, 28 Temmuz 2020 (UTC)

2002 tarihli Dinle Sevgili Ülkem saygı albümünde kısmında saygı albümünde kırmızı bağlantı var. Bu haliyle bir albüm adı mı yoksa başka bir anlam mı taşıyor anlamayadım.

Karayolları Genel Müdürlüğü'ne açılan tazminat davasında... (Kim, neden açtı hemen geliyor akla, bu detaya yer verilmeli.)

Ölümü ve sonrası kısmı olayların kronolojik sırasınca düzenlenmeli. Satırdan Kahraman (mesaj) 22.20, 11 Aralık 2020 (UTC)

Azerbaycan tarihi[kaynağı değiştir]

Azerbaycan tarihi (değiştir|tartışma|geçmiş|bağlantılar|izle|kayıtlar)

İstek
Maddeyi İngilizceden çevirerek yeniden yazdım. Maddeyi inceşeme fırsatı bulabilirseniz SM için adaylık prosedürlerine geçmek gibi bir pşanım var. İyi çalışmalar. -- thecatcherintheryeileti💬 20.13, 6 Ağustos 2020 (UTC)
Yorumlar
Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Kaynaksız çok fazla bölüm, paragraf mevcut. İlk olarak bunlar giderilmeli. İkinci olarak, hem genel anlamda bir ülke olması hem de özellikle Azerbaycan olmasından ötürü, olumlu ya da olumsuz ideolojik bakışların etkisinde kalmış olabilir İngilizce Vikipedi'deki madde. Ama kaynak sorunları çok fazla, ilk o çözülmeli.--NanahuatlEfendim? 20.35, 24 Ağustos 2020 (UTC)

Sonsuzluk Taşları[kaynağı değiştir]

Sonsuzluk Taşları (değiştir|tartışma|geçmiş|bağlantılar|izle|kayıtlar)

İstek
Merhaba herkese. Daha yeni oluşturmuş olduğum bu madde, SM veya KM olmaya elverişli midir sizce? Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim. İyi çalışmalar. (Ah bir de, hataları gördüğünüz kısımlara da el atarsanız müteşekkir kalırım) -- Victor Trevor (mesaj) 08.19, 9 Ağustos 2020 (UTC)
Yorumlar
Maddede devam eden bir çalışma varken değil de çalışmanızı bitirdiğinizde inceleyip yorum yapmak sanki daha makul olur, ne dersiniz Victor?.. Dr. Coalmesaj 09.25, 9 Ağustos 2020 (UTC)
Doktor Bey, maddeyi baştan sona her okuduğumda düzeltilmesi gereken bir yer buluyorum, ama artık kalmadı diyebilirim. Çalışma şablonunu çıkarıyorum. İyi çalışmalar. --Victor Trevor (mesaj) 09.49, 9 Ağustos 2020 (UTC)

Giriş kısmını yetersiz buldum. Bu kısım maddenin özeti gibi bir şey olmalı. Dolayısıyla burada maddenin başlıklarında sunulan önemli bilgilere kabaca değinilmeli. --Gökhan (mesaj) 19.56, 9 Ağustos 2020 (UTC)

Gökhan. İstek yapıldı Yapıldı. --Victor Trevor (mesaj) 17.27, 10 Ağustos 2020 (UTC)

Maddede görsel bulunmuyor, görsellerle desteklenmesi gerek. Elinize sağlık. -Caskination ? 11.17, 10 Ağustos 2020 (UTC)

@Caskination. İstek yapıldı Yapıldı.--Victor Trevor (mesaj) 17.27, 10 Ağustos 2020 (UTC)

Taşlar, değişmez değildir.[24] Örnek olarak: iki durumda, bir veya daha fazla taş, birkaç fit çapında koyu pembe küreler olarak göründü; diğer durumlarda taşlar, küçük oval şekillerindedir, ancak zaman zaman farklı renklerle ortaya çıktı (ör. Ruh taşı, Bahçıvan tarafından kullanıldığında kırmızı renkte görünür). (fit? - değişmez değildir kullanımı değiştirilmeli - bağlaçlardan önce virgül kullanılmaz - yazım tek zaman etrafın da düzeltilmeli.

ilk elden bunları gördüm. Az biraz çalışmayla konusunu detaylıca ele aldığındna SM adayı olabilir görüşündeyim. Satırdan Kahraman (mesaj) 22.42, 11 Aralık 2020 (UTC)

Pargalı İbrahim Paşa[kaynağı değiştir]

Pargalı İbrahim Paşa (değiştir|tartışma|geçmiş|bağlantılar|izle|kayıtlar)

İstek
Neredeyse bir yıldır fırsat buldukça maddeyi geliştirmeye çalışıyorum. Çalışmama başlamadan önceki sürümünü buradan görebilirsiniz. Maddeyi geliştirmem biraz zaman aldı, çünkü hem basılı hem dijital kaynakları elde etmem ve inceleyip karşılaştırma yapmam lazımdı. Bu süreçte de biliyorsunuz 2020 yılı biraz sıkıntılı bir giriş yaptı ve haliyle özel hayatımızda buraya katkı yapacak vakti bulmakta zorlandık. Bulsakta sürekli aynı maddeyle uğraşmak beynimizi yıpratabiliyor. Odaklanma sorunu yaşayabiliyoruz. Gözümüzün önündeki bariz hataları göremeyebiliyoruz. O nedenle Seçkin madde adayı olarak düşündüğüm bu maddeyi ilk önce buraya sunarak mevcut eksik ve hatalarını görmek istedim. Maddeye imlâ açısından bir son okuma gerekebilir yine de belirteyim. Yorumlara göre açıklamasını yaparım, eksik ve hataları gidermeye çalışırım. -- Sait* 09.28, 26 Ağustos 2020 (UTC)
Yorumlar
 • Elinize sağlık. İlk olarak madde içerisinde kullanılan "-mış -miş" ekleri dikkatimi çekti. Vikipedi'de pek tercih ettiğimiz bir kullanım değil. Gerekli yerlerde düzeltilmesi gerek. -Caskination ? 08.32, 28 Ağustos 2020 (UTC)
 • Vikipedi'de her iki kullanımda mevcut. Böyle bir politika bulunmamakta.Sait* 10.53, 29 Ağustos 2020 (UTC)
  Maddeye öyle başlamıştım, öyle devam etti. Israrlı olunursa komple dır, dir yapılabilir.Sait* 10.55, 29 Ağustos 2020 (UTC)
Zaten politika var demedim tercih edilmiyor dedim Sn. @SAİT71, maddelerin çoğunluğunda bu şekildeki kullanım mevcut. Örneğin; "Müzik alanında çocukluğundan itibaren yoğun bir eğitim görmüştür. Bunun yanında 13 yıllık sadrazamlık görevi süresince birçok camii, medrese, hamam ve çeşme gibi eserler yaptırmıştır." gibi ifadelerin düzeltilmesi gerektiği görüşündeyim. İyi çalışmalar. -Caskination ? 11.04, 29 Ağustos 2020 (UTC)
İşte politika olmadığı için her iki kullanımda maddeyi geliştirenin insiyatifine kalıyor. Benimde pek tercih ettiğim bir şey değil ancak nedense mış-miş kullanmışım.Sait* 11.11, 29 Ağustos 2020 (UTC)
 • Emeğinize sağlık, bu maddeyi okumamın ve ufak düzenlemeler yapmamın tek nedeni metinde Pargalı'nın kökeni ve ailesiyle olan bağını hiçbir zaman unutmamış olması bilgisinin geçmesiydi. Bu, gerçekten de bu madde için oldukça önemli bir detaydı ve maddenin doyuruculuğu hakkında fikir vermesi hakkında bir eşik oldu. Sırayla gidecek olursam, madde SM olabilmek için yeteri kadar doyurucu ve kaynaklar bir seçkin VP maddesi için doyurucu. Konumuz değil ama akademik düzeyde ele alınacak olsa maddenin bu kaynaklar ile eşiği geçemeyeceği fikrindeyim. Metinden kaldırdığım "modern tarihçiler" ifadesi yerini bulabilecek bir tanım değildi. Bugün Osmanlı klasik dönem tarihçiliğinde Yılmaz Öztuna, İsmail Hami Danişmend, Tayyip Gökbilgin, Uzunçarşılı Hammer vs. gibi isimlerin dönemi çoktan geçti. Bu isimlerin çoğu için, kitap ve makalelerinin neredeyse fi' tarihinde yayımlandığını ve birçok revizeye uğradıklarını, günümüz için eksik kaldıklarını söyleyebiliriz. Keza Ahmet Şimşirgil ve eserlerini kaynak olarak kabul edemeyeceğim, öte yandan akademide de saygın yayınlarda kullanıldığına denk gelemeyeceğiniz Talha Uğurluel gibi bir ismin kaynakçada olmasını yadırgıyorum. Metin kaynakçasında bu dönemin uzmanı olan iki tarihçi var: Feridun Emecen ve Erhan Afyoncu. İlber Ortaylı da bu dönemin uzmanı değildir ve kendisi daha çok Osmanlı son dönemi ve devlet teşkilatıyla ilgilidir. Peçevi Tarihi ve Sicill-i Osmani gibi klasik eserlere atıf olması ise güzel bir artı. Ancak dediğim gibi kaynakçadaki iki isim güvenilirlik açısından "bana göre" sorunlu, genel kaynakça ise klasik eski tarih yazımının bir özeti. İsimlerin çoğu İslam Ansiklopedisinin MEB versiyonunda makaleler yazmışlardı, günümüz TDVİA'sında yazdıkları maddeler "yeterli" olmadıkları için başka isimlerce yazıldı. Özetle kaynakçanın VP için yeterli ancak akademik düzeyde yetersiz olduğunu söyleyebilirim.
 • Maddenin girişi genele yayılan "detaylı yazıma" nazaran oldukça kısa ve bazı eksikler mevcut. Özellikle ölümü üzerine girişte bir bilgi yok.
 • Kaynakçada Türkçe olmayan şablonlar var, benim için ciddi bir sorun değil ama SM adaylığında bunları Şablon:Kitap kaynağı ve türevlerine çevirmeniz istenebilir. Normalde @Khutuck'un botu parametreleri trye çeviriyor ama oradakiler Rusça galiba.
 • Genel kaynakçada eser ve müellif isimlerine bağ vermek bana göre oldukça faydalı. Bazılarına verilmiş bazılarında yok. Keza Belleten'in tüm sayıları açık erişimde, maddeye eklenebilir.
 • Birkaç kırmızılık ekledim maddeye, SM adaylığında açılması için ben de yardımcı olacağım :)
 • SM adaylığında metinde geçen "tarihçiler", "çoğu tarihçi", "bazı tarihçiler" hatta "birçok otorite" gibi ifadeleri sorunlu bulacak kullanıcılar çıkabilir, bana göre sorun değil.
 • Metinde yer yer birincil anlatımlar var, birinde günümüz Türkçesi verilirken öbüründe aslı korunmuş. Bana kalırsa ilkini de günümüz Türkçesine göre yazıp notlar kısmında aslı verilebilir.
 • "Hırsı" başlığı fazla çeviri hissi veriyor, sanki en wikide maddeyi okuyormuşuz gibi geldi bana. Bana kalırsa bu başlığı "kişiliği" başlığında eritmek yerinde olur.
 • "Eserleri" de iktidarını yansıttığından ben olsam bu başlığı iktidarı başlığında eritmek isterdim. Fatih maddesinde bütün bir İstanbul'u "eserleri" başlığıyla yazmak gibi geldi bana. Bir de "eserleri" başlığının akla gelen ilk anlamı bir şeyleri yaptırmaktan çok öz bir eylemle bir şeyler üretmek değil mi? Pargalı maddesinde anlam karmaşasına neden oluyor.
 • Metnin ilk yarısında aşırı detay girilmiş, bütünsel bir tarih anlatısı var. Biyografik tarihyazımında -hele hele kişi hakkında kaynaklar az ise- en önemli sorun bu. Süleyman'la Pargalı'nın fetih sonrasında kenti yan yana gezmelerini anlatmak için 3 satır detayın verildiği yerler var. Keza bir savaştan elde edilen ganimetlerin Pargalı maddesiyle olan ilgisini çözemedim. Pargalı'nın ordunun başında sefere tayin olunduğunu bildiren ifade için 2 bin baytlık tarih anlatılarının olduğu yerler var. Biyografi maddelerindeki tarihsel anlatının boyutunun biraz daha az olmasını bekleriz. "Martin Luther 1517 yılında Avrupa'da Protestanlık mezhebinin temellerini atmıştır." cümlesinin Pargalı maddesinde bir yeri olmamalı bence. Anlatılmak istenen "Protestanlığın/itikadi durumun/Reform hareketlerinin Avrupa'da yarattığı karmaşayı destekleyen Osmanlı'nın sadrazamı Pargalı, 1533 yılında Avusturya elçilerine şu sözleri söylemiştir..." şeklinde girilebilir. "İktidarı" başlığına kadar olan kısımda fazla detayları öz hale getirip anlatılmak istenene bağlamak yeterli olur bana göre.
 • Son olarak metnin VP'de SM olmaması için halledilemeyecek sorunları yok, ufak bir çabayla SM olacağını düşünüyorum. Dediğim gibi akademik kritikte sorunları var ama bu maddenin ufak düzenlemeler sonrasında VP'de SM olmaması için bir engel göremiyorum. Ciddi bir emek var, emeğinize sağlık. --Kingbjelica (mesaj) 15.54, 29 Ağustos 2020 (UTC)
 • @Kingbjelica Botum az biraz Rusça biliyor ama Rusça şablonun adını tanımadığı için değişiklik yapmamış. Şablon adını ve "издание" kelimesini tanımladım, bir daha görürse düzeltecek. Şu an hepsinin düzgün olması lazım. --Khutuckmsj 16.41, 29 Ağustos 2020 (UTC)
 • Görüşlerin ve uğraşların için teşekkür ederim öncelikle. Talha Uğurluel bana göre önemli bir sanat tarihçisi. O nedenle Pargalı'nın zamanında mitolojik heykelleri getirmesi döneminde çok konuşulan bir olaydı. Osmanlı'da ele geçirilen ganimetlerin meydanlarda teşhir edilmesi kazanılan zaferi halka ilan etme biçimiydi. Bir nevi sanat tarihiyle alakalı bir bilgi olması nedeniyle o kaynaktan yararlandım. Çoğu tarihçi, bazı tarihçi gibi ifadeleri düzeltebilirim, ancak genellikle bilginin sonuna ilgili kaynağı eklemiş olmam lazım. Anlatım konusunu elden geçireceğim, miş-mış yerine di-li geçmiş zaman kullanılması daha iyi olacak. Hırsı başlığını kişiliği başlığı ile birleştirebiliriz aslında, çünkü hırslı bir karakteri olması ve bu nedenle sarfettiği sözlerde kişiliğinin bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Eserleri konusu ise daha çok mimari anlamda kullanılıyor. Aşırı detaya kaçan yerler traşlanabilir. Ancak başlıklarda askeri kariyeri anlatıldığı için genellikle olayın arka planını vermeye çalıştım. Sonrasında ise genellikle o muharebe de yaptığı eylemleri belirttim. Elde edilen ganimetlerle ilgili bilgi Mohaç başlığı altında mevcut. Birde Düşüşü ve idamı başlığı altında. Mohaç başlığı altındaki bilgi gereksiz görülürse çıkartılabilir. Ancak düşüşü ve idamı başlığı altındaki önemli bir detay. Çünkü o heykeller nedeniyle halk tarafından putperest olduğu söylentisi yayılmış. Hakkında hiciv yapılmış, her ne kadar bana göre direkt ölümüne sebep olmasa da yine de gözden düşüşü konusunda etkisi olduğuna inanılan bir durum. Yine dış politika başlığı da düzeltilebilir örnek cümle de olduğu gibi. Bir kaç yüksek lisans tezi felan da inceledim kullanılan kaynaklar ve anlatım şekli falan neredeyse aynıydı. Neredeyse 1 yılda ara ara uğraşarak toparlamaya çalıştığım bir madde oldu. Uzun ara verip sonra devam ettiğim zamanlar oldu. O nedenle illaki eksikleri vardır, inşallah toparlayabiliriz.Sait* 16.55, 29 Ağustos 2020 (UTC)

North by North Quahog[kaynağı değiştir]

North by North Quahog (değiştir|tartışma|geçmiş|bağlantılar|izle|kayıtlar)

İstek
Madde 2015'te JackUKElliott tarafından seçkin olan İngilizce sürümünden çevrilmiş. SM adaylığı öncesi maddeye ilişkin yorumları almak yerinde olacaktır. -- Superyetkinileti 17.02, 29 Ağustos 2020 (UTC)
Yorumlar
Fena bir madde değil, pek bir işi de kalmamış. İlgimi çeken bir konu olsa girişirdim :) Elimdeki maddeyi bitirip bakayım ilgilenen birisi çıkmazsa.--NanahuatlEfendim? 06.36, 5 Ekim 2020 (UTC)
 • @Hedda Gabler bilmiyorum ilgini çeker mi...--NanahuatlEfendim? 01.08, 12 Kasım 2020 (UTC)
 • Girişe biraz baktım ama " Peter Shin'in yönetmenliğini ve dizinin yaratıcısı Seth MacFarlane'in yazarlığını yaptığı bölüm ilk olarak 1 Mayıs 2005'te Fox kanalında yayımlandı ancak bundan üç gün önce Burlington'daki Vermont Üniversitesi'nde düzenlenen bir etkinlikte bölümün özel gösterimi yapıldı." gibi birçok cümle yeniden yazılmalı ve anlam bakımından daha duru ve açıklayıcı olmalı. --Hedda Gabler (mesaj) 16.10, 22 Kasım 2020 (UTC)

Palanka[kaynağı değiştir]

Palanka (değiştir|tartışma|geçmiş|bağlantılar|izle|kayıtlar)

İstek
Bir süredir palanka adlı sayfa üzerinde çalışıyorum ve bulabildiğim bütün kaynaklardan bilgileri bir araya getirdim. Sayfa ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum. --Visnelma (mesaj) 10.36, 13 Eylül 2020 (UTC) -- Visnelma (mesaj) 10.36, 13 Eylül 2020 (UTC)
Yorumlar
Emeklerine sağlık @Visnelma, ne için görüş beklemektesin tam olarak?--NanahuatlEfendim? 06.31, 5 Ekim 2020 (UTC)
Maddeyi nasıl daha iyi hale getirebileceğimi, gözünüze çarpan hatlar olup olmadığını merak etmiştim. Ayrıca "C" olarak sınıflandırdım maddeyi. Bu uygun mudur? --Visnelma (mesaj) 17.16, 5 Ekim 2020 (UTC)
@Visnelma (bildirim gönderebilirsen daha iyi olur bir dahakine, gözümden kaçmış :), maddedeki kaynaklar yetersiz gözüktü. 11 adet kaynak var ve dördü zaten etimolojisi üzerine. Akademik kaynaklara yönelmek daha uygun olacaktır. Maddenin girişi çok uzun. Giriş kısmı, genel olarak maddenin özeti niteliğinde olmalı. Diğer yandan madde, Osmanlı'daki bir kale oluşumunu anlatırken bir anda "ahşap kale" kavramına evriliyor ve Kızılderililere kadar ilerliyor konu :) @Ertly'nin ilgi alanına giren bir konu, kendisi de bakabilir arzu ederse.--NanahuatlEfendim? 01.14, 12 Kasım 2020 (UTC)
@Nanahuatl, o konuda çok kararsız kaldım çünkü akademik kaynaklar palankadan bahsederken özellikle "Osmanlıya ait" bir ahşap kale türünden söz etmekte. Önceden madde daha doluydu ama ilgili içeriği İngilizce Vikipedi'deki gibi Kazıklı çit sayfasına taşıdım. Ne dersiniz bu bilgileri palanka sayfasına geri mi taşımalıyız. Eğer geri taşırsak kazıklı çit sayfasının içeriği ne olmalı. Bu konu aklımı çok karıştırmakta, saygılarımla. --Visnelma (mesaj) 06.45, 12 Kasım 2020 (UTC)
@Visnelma, konu hakkında çok bilgi sahibi değilim. Osmanlı'da kullanılan tahkimatı ifade eden bir kavramsa, Kızılderililer falan elbette ki alakasızdır :) Yok eğer, genel bir kavramın Osmanlı'da kullanılan adıysa (mesela castle için Türkçede kale denilmesi gibi, herhangi bir farklılık yok) çift madde olmaması lazım.--NanahuatlEfendim? 06.50, 12 Kasım 2020 (UTC)
@Nanahuatl, sözlükler Osmanlıyla ilgisi olmasına bakmadan "ahşap kale" olarak tanımlamaktalar ancak akademik kaynaklar işe öyle bakmamakta. Bu çok kafamı karıştırıyor. Belki @Ertly bize yardımcı olabilir. Size daha da ilginç bir şey söyleyeyim İngilizce'deki "castle" sözcüğü ile Türkçedeki "kale" sözcüğü bile birbirini tam olarak karşılamamakta. Nedeni için kullanıcı sayfamı okuyabilirsiniz. --Visnelma (mesaj) 07.03, 12 Kasım 2020 (UTC)
Merhabalar, biraz yoğun bir dönemdeyim o yüzden geç cevap için kusura bakmayın. Esas konu eğer hem Kazıklı çit hem de Palanka maddesi olsun mu sorusuysa, her iki tahkimatın da yapısına bakmalıyız diye düşünüyorum. Özel bir isimle adlandırılmış olsa da Palanka'nın Kazıklı çit'in bir türü olduğunu düşünmekteyim. Dolayısıyla Kazıklı çit içinde Palanka ayrı bir bölüm olarak açılabilir. Ancak buna karşı çıkılıp Palanka'nın özel bir adlandırma/özgün bir tahkimat olduğunda ısrarcı olunursa yanlış yapılmış da olmaz elbette. Ancak dediğim gibi ben tek madde olması gerektiğini düşünüyorum. İyi vikiler...эртлй ილეტი იაზ 20.18, 19 Kasım 2020 (UTC)
Sevgili @Visnelma,

tartışma kısmına bir iki makale ekledim. Ne derece işine yaradığına bakabilir misin, kaynakçadan ya da başkaca istediğin kitap/yayın olursa haber verebilirsin. Satırdan Kahraman (mesaj) 22.00, 11 Aralık 2020 (UTC)

İznik Kuşatması (727)[kaynağı değiştir]

İznik Kuşatması (727) (değiştir|tartışma|geçmiş|bağlantılar|izle|kayıtlar)

İstek
Kaliteli maddeden çevirdim. Çevirirken eksik noktalar olmamasına çalıştım. Acaba bu sayfanın KM adaylığı konusunda görüşlerinizi öğrenebilir miyim? Önerileri ve görüşlerinizi öğrenmek çok isterim. Teşekkürler. -- Bacaisi (mesaj) 20.47, 3 Kasım 2020 (UTC)
Yorumlar
@Yzkoc, bir bak istersen maddeye. İlgi alanına giren br konu :) Üç beş dokunuşla, kırmızı bağlantıları gidererek falan birkaç günde kaliteli madde çıkarabilirsin gibi geldi.--NanahuatlEfendim? 01.06, 12 Kasım 2020 (UTC)
@Nanahuatl. Kırmızı maddeler açıldı. Olabildiğince elden geçirildi. Senden yeniden bakıp değerlendirebilirsin.--Yzkoc (mesaj) 10.48, 21 Kasım 2020 (UTC)

SüngerBob KareŞort[kaynağı değiştir]

SüngerBob KareŞort (değiştir|tartışma|geçmiş|bağlantılar|izle|kayıtlar)

İstek
İngilizce Vikipedi'deki kaliteli maddeden çevirdim. Sayfayı Kaliteli Madde adayı yapmayı düşünüyorum. Önerilerinizi, görüşlerinizi ve yorumlarınızı almayı; eğer hatam, eksiğim, yanlışım olduysa düzeltebilmeyi çok isterim. Teşekkürler. --Murat Güneş Altuntaşoğlu 21.01, 4 Kasım 2020 (UTC)
Yorumlar
* Ticarî ürünler kısmında hatalı bir dosya kullanımı var.

Bazı yerlerde madde ismi eğik yazılmışken bazı yerlerde yazılmamış, dergi isimlerinin eğik yazımı atlanmış.

Genel olarak maddede anlatım akıcı değil, bunun da çeviri dolayısıyla olduğunu düşünüyorum. Anlatım madde boyunca iyileştirilmeli.Satırdan Kahraman (mesaj) 22.10, 11 Aralık 2020 (UTC)

@Satirdan kahraman. Hatalı dosyaları sildim. Eğik yazıları düzenledim. SüngerBob KareŞort hem dizinin hem de dizinin ana karakterinin adı. Diziden bahsedildiğinde eğik, ana karakterden bahsedildiğinde normal yazı kullandım. Anlatımı daha akıcı yapmaya çalışsam da hala bazı eksikler var. Lütfen yeniden değerlendirebilir misiniz? --Murat Güneş Altuntaşoğlu 13.14, 14 Aralık 2020 (UTC)
 • Elinize sağlık. Maddenin kaynakçasında birçok hata var. Robingunes 18.50, 27 Aralık 2020 (UTC)
 • Maddenin kaynakçasındaki hataları düzelttim. --Murat Güneş Altuntaşoğlu 19.33, 29 Aralık 2020 (UTC)

Antimadde[kaynağı değiştir]

İncelenmesi istenen madde adı[kaynağı değiştir]

İncelenmesi istenen madde adı (değiştir|tartışma|geçmiş|bağlantılar|izle|kayıtlar)

İstek
İmza olmadan talebinizi yazın. "Konu/başlık" kısmını boş bırakın. -- Koray karahan (mesaj) 19.59, 8 Ocak 2021 (UTC)
Yorumlar