Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!

Vikigezgin[kaynağı değiştir]

Selamlar, Vikigezgin'de bir politika adayı uzun zamandır tartışılmayı bekliyor. İlgililer bakabilir mi?--Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 18.48, 29 Mayıs 2021 (UTC)

Universal Code of Conduct News – Issue 1[kaynağı değiştir]

Universal Code of Conduct News
Issue 1, June 2021Read the full newsletter


Welcome to the first issue of Universal Code of Conduct News! This newsletter will help Wikimedians stay involved with the development of the new code, and will distribute relevant news, research, and upcoming events related to the UCoC.

Please note, this is the first issue of UCoC Newsletter which is delivered to all subscribers and projects as an announcement of the initiative. If you want the future issues delivered to your talk page, village pumps, or any specific pages you find appropriate, you need to subscribe here.

You can help us by translating the newsletter issues in your languages to spread the news and create awareness of the new conduct to keep our beloved community safe for all of us. Please add your name here if you want to be informed of the draft issue to translate beforehand. Your participation is valued and appreciated.

 • Affiliate consultations – Wikimedia affiliates of all sizes and types were invited to participate in the UCoC affiliate consultation throughout March and April 2021. (continue reading)
 • 2021 key consultations – The Wikimedia Foundation held enforcement key questions consultations in April and May 2021 to request input about UCoC enforcement from the broader Wikimedia community. (continue reading)
 • Roundtable discussions – The UCoC facilitation team hosted two 90-minute-long public roundtable discussions in May 2021 to discuss UCoC key enforcement questions. More conversations are scheduled. (continue reading)
 • Phase 2 drafting committee – The drafting committee for the phase 2 of the UCoC started their work on 12 May 2021. Read more about their work. (continue reading)
 • Diff blogs – The UCoC facilitators wrote several blog posts based on interesting findings and insights from each community during local project consultation that took place in the 1st quarter of 2021. (continue reading)

--MediaWiki message delivery (mesaj) 23.06, 11 Haziran 2021 (UTC)

1000 dolar maaş kimin için?[kaynağı değiştir]

Gördüğünüz sayfada 47,800 dolarlık bir hibe başvurusu mevcut. Başvuruyu en heyecanlı kılan yerse bu sayfa. Community and Outreach Program Officer Salary ve Education and Partnerships Program Officer Salary isminde iki başlık var. Alınacak her kişi için aylık 1000 dolar maaş belirlenmiş. Ayrıca 240 + 310 dolar vergi ve sigorta bedelleri de cabası. Yani bu kişiler 1000 dolar net maaş alarak sigorta bedellerini de bu hibe kapsamına sokmuşlar. Yani vikipediyi anlatmak istediklerini söyledikleri hibe projesinin 30600 doları kendilerine maaş olarak bağlanacak. Birinci soru: Bu maaşları kim alacak? İkinci soru: 1000 dolar kime ve neye göre belirlendi? Üçüncü soru: Bu başvuru ve para hesaplarından vikipedi üyelerinin haberi var mı? Dördüncü soru: Sadece birkaç politika sayfasını birilerine anlatarak 1000 dolar maaş belirlemek nasıl bir mantık? Cevapları bekliyorum. --Daktiloseridi (mesaj) 16.33, 12 Haziran 2021 (UTC)

@Nanahuatl, bak neler oluyormuş? Vikiçizer (mesaj) 17.56, 12 Haziran 2021 (UTC)
Konuyu oluşturan @Basak'a bildirim göndereyim. K:Daktiloseridi de artık kimin kuklası bilmiyorum, bu kadar çekinmeye gerek yok, altı üstü bir internet sitesi, kendi kullanıcı adıyla da yazabilirdi. Böyle kışkırtıcı bir tavra lüzum yok.--NanahuatlEfendim? 18.55, 12 Haziran 2021 (UTC)
Evet, sorular normalde de sorulabilecek sorular, cevaplar artık bu dakikadan sonra ne kadar tatmin eder bilemem. Ben kendi adıma söyleyeyim, para meselesinden hiç haberim yoktu. Artı, haberimiz olsa ne olacaktı? Vikiçizer (mesaj) 18.59, 12 Haziran 2021 (UTC)
Yani bunlar olağan şeyler, Türkçe Vikipedi dışında sık sık karşılaştığımız şeyler. Masrafların karşılanmalarını talep etmek normal bir hak, hatta bunun üzerine maaş talep etmek bile benim açımdan bir hak (ben de bu noktada belirteyim, ne olayın bir parçasıyım ne de haberim vardı ne de katıldığım bir Wikimania ile iki CEE buluşması dışında vakıfla böyle bir etkileşimim oldu ve her iki durumda da hem öncesinde hem sonrasında bunları açık açık belirttim köy çeşmesinde: 1, 2, 3). Burada benim kafamda kalan tek nokta, bu konunun daha önce bir yerlerde açık bir şekilde (belki de bir yerlerde konuşuldu ama pek göz önünde değildi) dile getirilmemiş olması. Buradaki husus da "gizli kapalı işler dönüyor" endişesinden ziyade, eğer dile getirilmiş olsaydı, madem böyle daha üst seviye girişimler olacaktı, buna katkı yapmak isteyen başka isimler olabilirdi ve daha verimli çalışmalar ortaya çıkardı. Mesela ben bulunduğum ülke nedeniyle, varsa masraflarımın karşılanması koşuluyla İnternet üzerinden böyle faaliyetlerde bulunup bu tip girişimlere destek olabilirdim. Yahut Türkiye'de bulunan WMTR üyelerinden de ben, masraflarının karşılanması koşuluyla bu tip faaliyetlerde yer almak isteyebileceğini düşünüyorum. Bu şekilde olunca, o kullanıcıların işin içine girme fırsatı kalmadı ya da en basit tabirle durumdan haberi olmadı. Elbette "biz bu şekilde yaptık, isteyen istediği şekilde benzer yapılanmalar kurabilir ve onlar da istediği faaliyeti yürütebilir" denebilir ama bölük pörçük gruplar yerine tek bir grup üzerinden bu çalışmaların yapılması daha verimli olacaktır :) NanahuatlEfendim? 19.27, 12 Haziran 2021 (UTC)

Naçizane birkaç konuda not düşmek isterim.

Kukla olduğu ve ansiklopedi oluşturmak için burada olmadığı bariz olan Daktiloseridi hesabı süresiz engellenmiştir, benzer şekilde buradaki trol yorumu temizlenmiştir. Tek kullanımlık hesapların arkasına saklanılarak Vikipedi topluluğunun galeyana getirilmesine fırsat tanımamak önemlidir. Kimin kuklası olduğuna dair de denetçilerimizin ilgisini isteyelim: @Elmacenderesi, @Eldarion, @Uncitoyen.

Bunun dışında, daha önce WMTR projesi yürüten birkaç arkadaşa da söylediğim gibi burada da tekrarlamamda fayda var, Vikipedi topluluğu ile Wikimedia Türkiye Kullanıcı Grubu farklı kavramlar. WMTR'nin Viki üzerinde yürütmekte olduğu projeler buradaki topluluğu ilgilendirir ve bununla ilgili Vikipedi'de bir düzenli bilgilendirme mekanizması olması gerekir, sağolsunlar ki yakın zamandaki istişareler sonrasında buna dair hassasiyet gösterilmiştir. Ancak burada olduğu üzere WMTR'nin Viki dışı faaliyetleri yalnızca WMTR üyelerini ilgilendirir, topluluğun genelini ilgilendirmez.

Burada elbette ilgili arkadaşlara bir cevap hakkı doğmuştur ve vereceklerdir, ama WMTR üyesi olmayan birisi olarak yukarıdaki konular beni ilgilendirmiyor ve dolayısıyla çeşmede konuşulmasından ciddi bir rahatsızlık duyuyorum. WMTR ve Dijital Bilgi Derneği kendi yönetimlerine, kendi tüzüklerine ve vakıfla kendi ilişkilerine sahip oluşumlardır; dolayısıyla bu yönetimler uygun gördükleri şekilde vakfa proje hazırlama, ödenek alma hakkına sahiplerdir ve Wikimedia UK, Wikimedia Deutschland gibi kurumsallaşmış yapıların biraz olsun yanına yanaşmaktan söz edebileceksek buradaki tarz projeler yalnızca başlangıçtır. Bu noktada elbette bu kurumların yönetimleri kendi üyelerine karşı sorumludur ancak Vikipedi topluluğuna karşı sorumlu değildir. Kendi üyeleriyle istişare için uygun kanallar olmasında fayda vardır ancak bunların konuşulabileceği platform Vikipedi köy çeşmesi değildir. Vikipedi'yle ilgili faaliyet gösteren kullanıcı grubu veya sivil toplum kuruluşları içerisinde olabilecek huzursuzluk veya eleştirilerin, topluluğun geneline yansıtılmaması önemlidir. Bu tarz kurumsal ayrımları ve davranışsal beklentileri oturtmadıkça da, sağlıklı diyalogdan ziyade burada olduğu gibi ne idüğü belirsiz "doğruluk arayıcılarının" ve trollerin topluluğu birbirine katma, emek veren arkadaşları yıpratma çabalarına zemin hazırlamış olacağız. Gündeme gelecek bir sonraki WMTR "iç meselesi"nde mesajın köy çeşmesinden temizlenmesi faydalı olacaktır.

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.03, 13 Haziran 2021 (UTC)

Üç aşağı beş yukarı katılmakla birlikte, WMTR üyesi, hem de aktif bir üyesi (VP:VB21'in Türkçe Viki organizatörü an itibarıyla) olarak benim haberim olmaması, diğer konuştuğum bazı üyelerinin haberlerinin olmaması ya da ortak iletişim kanallarında görmemem (paylaşılmış görmemiş olabilirim) benim ilgilendiğim kısım. Basak zaten başvuruyu yapan kişi, onu ayrı tutarak, yönetim kurulunun (@Khutuck, HakanIST, Elmacenderesi, Sakhalinio) mu haberi vardı acaba? Ben yalnızca "daha açık paylaşılsaydı başkaları da dahil olmak isterdi" açısından bakıyorum, zira sırf masraf yüzünden dahil olmaya çekinenler bu vesileyle daha rahat dahil olabilir. NanahuatlEfendim? 02.47, 13 Haziran 2021 (UTC)
Teşekkürler @Nanahuatl, elbetteki (@Khutuck, HakanIST, Elmacenderesi, Sakhalinio)'nın bilgisi dahilinde ve onların talebi ile proje yazma konusunda geçen seneden tecrübeli iki kişi olarak ben ve Saknalinio ve ben) yazdık bu bütçe başvurusunu. Az önce telegram kanalından da ilettiğim gibi tabi ki yıllık etkinlikleri ve bütçesini belirleme sürecinde daha geniş bir katılım süreci işletebilmek en iyisi ama bu ilk deneyimde biraz el yordamı ile ilerleme söz konusuydu; yapılacak Yarışmalar, eğitim programları, ortaklık görüşmeleri ile ilgili masraflar için bu bütçe kapsamında olan kalemlerde masrafların karşılanması tabi ki mümkün. --Başak (mesaj) 03.12, 13 Haziran 2021 (UTC)

WMF tarafından onaylanan yıllık bütçe hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba, Buradan, güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Nisan sonunda yapılan ve duyurusu şurada yapılmış olan Hibe başvurusu Wikimedia Vakfı tarafından bu haftasonu itibariyle onaylandı.

Bu başvuru, Ocak 2020'de Vikipedi'ye erişim engelinin kalkmasından bu yana "proje" adıyla sürdürülen faaliyetlerin artık vakıftan yıllık bütçe tahsis edilerek sürdürülmesi için yapılmış bir başvuru idi. Engelin kalkmasının hemen ardından Wikimedia Vakfı Topluluk Geliştirme Ekibi (Community Development Team)'nin bir an önce Vakıf'tan yıllık bütçe tahsis edilerek Türkiye'de bu tür faaliyetlere başlanması şeklindeki tavsiyesi üzerine resmî bir dernek kurulması sürecine girilmişti. Yıllık bütçe için başvuru vakti geçmiş olduğu için "Reintroducing to Turkey" adlı proje yazılmış ve Dijital Bilgi Derneği ile Vakıf arasında proje hibe sözleşmesi yapılmıştı.

Bu mesajla onaylandığını duyurmakta olduğum başvuru ise bir yıl boyunca gerçekleştirilecek yarışmalarda verilen ödüllerin, şu pandemi inşallah sona erdiğinde düzenlenecek yüz yüze etkinliklerde yapılacak masrafların (ikram, yer), gerçekleştirilecek seyahat masrafları ve benzerlerinin her bir etkinlik için ayrı ayrı projelendirip farklı zamanlarda talep edilmesi yerine Vakıf'tan yıllık olarak bir bütçe tahsis edilmesi talebi idi. Bu kapsamda çalıştırılacak personelin, ödenecek kira, aidat, muhasebeci vb. genel masrafların karşılanması için gerekli tutarları da içeren; temelde geçen seneki "Reintroducing to Turkey" adlı projenin bu sene yıllık bütçe tahsisi ile aynen devam ettirilmesine dair bir öneri idi. Başvuru kapsamındaki yıllık aktiviteler, bütçe, iş tanımları, strateji planı gibi her türlü detay burada: Başvuru sayfası. Başvuru, önce Vakfın uzmanları, ardından gönüllülerden oluşan Hibe Komitesi tarafından incelendi ve nihayet hafta sonunda onaylandı.

Bu ilk bütçe başvurusunun kabul edilmesi çok önemliydi. Önümüzdeki senelerde de bu tür faaliyetlere düzenli bir bütçe sağlanmasının yolu açılmış oldu. Köy Çeşmesi'nin daha fazla bu konuların detayıyla meşgul etmek istemiyorum; ama topluluğu sevindirecek bir haber olduğundan paylaşmak istedim.--Başak (mesaj) 02.55, 13 Haziran 2021 (UTC)

Fotoğraf Arayan Vikipedi Sayfaları[kaynağı değiştir]

WPWP logo 1.png

Fotoğraf Arayan Vikipedi Sayfaları yarışması 1 Temmuz 2021'de başlıyor.

Yarışma 1 Temmuz 2021 00:01'de başlayıp 31 Ağustos 2021 23:59'a (UTC) dek sürecek.

Bu yarışma, Wikimedia topluluğu tarafından düzenlenen çeşitli fotoğraf yarışmalarından, fotoğraf yürüyüşlerinden toplanan dijital medya dosyalarının Vikipedi maddelerinde kullanımını teşvik etmek içindir. Fotoğraflar, okuyucunun dikkatini bir metni daha iyi kavramaya, içeriği görselleştimeye ve maddeyi okuyucular için daha öğretici ve ilgi çekici hale getirmeye yardımcı olur.

Ancak bu fotoğrafların nispeten azı Vikipedi maddelerinde kullanılmıştır. Günümüzde Wikimedia Commons milyonlarca fotoğrafa ev sahipliği yapmaktadır, ancak bunların yalnızca küçük bir kısmı Vikipedi maddelerinde kullanılmaktadır. Bu, WPWP kampanyasının gidermeyi amaçladığı büyük bir eksiktir.

Katılım[kaynağı değiştir]

Neden katılmalıyım?
 1. Vikipedi'de oturum açın veya yeni bir hesap oluşturun
 2. Fotoğraf gerektiren bir madde bulun (Burada yardımcı olabilecek bazı araçlar yer alıyor)
 3. Commons'tan uygun resmi seçin
 4. Seçtiğiniz resmi uygun maddeye ekleyin
 5. Resim eklenen tüm maddelerin düzenleme özetine #WPWP ve #WPWPTR hashtaglerini ekleyin. (Örnek olarak: "+görsel #WPWP #WPWPTR")
 • Maddelere eklediğiniz dosya sayısı değil, dosya eklediğiniz madde sayısı sayılacaktır.
 • Ayrıca Commons'da bulunan kaliteli fotoğraflar için madde oluşturarak da yarışmaya katılabilirsiniz.
 • Lütfen Vikipedi maddelerini fotoğraflarla doldurarak okunamaz hale getirmeyin.
 • Tüm dillerdeki Vikipedi maddelerine fotoğraf ekleyerek kampanyaya katılabilirsiniz. Ancak akıcı konuşamadığınız bir dildeki maddelere fotoğraf eklemeniz önerilmez.

Daha fazla bilgi için Meta'da bulunan kampanya anasayfasını, katılıma rehberini ve kampanya kurallarını okuyabilirsiniz.

Uluslararası ödüller[kaynağı değiştir]

En çok Vikipedi maddesini fotoğraf ile geliştiren ilk üç kullanıcı için ödüller:

 1. Birincilik ödülü - 200 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika
 2. İkincilik ödülü - 150 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika
 3. Üçüncülük ödülü - 100 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika

En çok Vikipedi maddesini ses dosyalarıyla geliştiren kullanıcı için ödül:

 • 100 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika

En çok Vikipedi maddesini videolarla geliştiren kullanıcı için ödül:

 • 100 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika

En çok Vikipedi maddesini fotoğraf ile geliştiren "yeni" kullanıcı için ödül:

 • 100 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika

Ayrıca Viki Afrika'yı Seviyor kapsamında yüklenen resimlerle en çok maddeyi geliştiren kullanıcıya da 100 ABD doları hediye kartı ve ilk üç kullanıcıya WLA hatıra eşyası verileceği açıklandı. Ancak detaylar henüz açıklanmadı. Bir maddeyi Viki Afrika'yı Seviyor kapsamında yüklenen bir resimle geliştiriyorsanız #WPWP hashtagini eklediğiniz gibi değişiklik özetine #WLA eklemelisiniz. Daha fazla bilgi için buraya ve buraya bakabilirsiniz. ‒ToprakM  23.24, 13 Haziran 2021 (UTC)

Vikibahar 2021 geçici sonuçları[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Vikibahar 2021 yarışmasındaki geçici puanlamayı tamamladım. Yarışmaya katılıp da puan almış ya da puan alamasa da yarışma kapsamında katkıda bulunmaya çalışmış olan @ArdaGurcan, Ata Barış, Aybkky, Ayratayrat, Bambi'nin annesi, Basak, BSRF, Darkblue06, Dazed or confused, Dr. Vikipedist, Pamfilyalı, Fatih Müftüoğlugil, Firatlal, Gürcü1234, Hasnickter, Huluxsi, İazak, Kingbjelica, Kralayolverin, Lirtastya, @Math34, Maurice Flesier, Mehmet İlkman, Nushirevan11, OvalThunder9, Robingunes, Sayginer, Sevda Kale, Sezencik, Tanyel, Tarih, Thecatcherintherye, TheFraxdeS, ToprakM, Veselov, Victor Trevor, Zemxer'den, aşağıdaki maddeleri okumasını rica ediyorum:

 1. Öncelikle, katkı yapan ya da yapma amacı güden herkese teşekkürler. Proje kapsamında açılan ya da genişletilen yaklaşık 700'ün üzerindeki maddeyi tek tek inceledim ve yarışma kurallarına göre puanlandırdım. Buna göre de, yarışmanın ana sayfasında görülebilen tablo ortaya çıktı.
 2. Kurallardan herhangi birisini karşılamayan maddeler, yarışma kapsamı dışında tutuldu. Katılımcılardan ilk ricam, burada hatalı bir puanlandırma olup olmadığına bakmaları.
 3. Kurallara uygun olan maddeler, proje ana sayfasında "puanlama" başlıklı tabloda belirlenen kriterlere göre puanlandı. Yarışma kurallarındaki "oluşturulan ya da maddeye eklenen liste, tablo, şablon ya da kategoriler yarışma kapsamı dışındadır. Liste ya da tablolar, basit bir listelemenin ötesinde, metin içerdikleri takdirde puanlamaya dâhil edilecektir" kriteri, adil bir yarış olması açısından konulmuştu (kolayca kopyala-yapıştır ile bol bol puan almanın adaletsizlik yarattığı düşünülerek), puanlamalar da buna göre yapıldı ve bu kısımlar görmezden gelindi (buralardaki kaynaklar kabul, yahut basit bir listelemenin ötesindeki metinler de kabul). İkinci ricam, kendi ya da başka katılımcıların puanlamalarında bir hata olup olmadıklarını kontrol etmeleridir.
 4. Üçüncü ricam, toplamada hatalar olabilir, onlara bakmalarıdır.
 5. Oraya imza atan her kullanıcı, yarışmaya katılmış kabul edilmiş ve oraya katkılarını eklememiş olsa dahi yarışma süresince yarışma kurallarına uygun maddeler açmış ya da geliştirilmişse (bunu incelemem mümkün değil elbette) onlar da yarışma kapsamında değerlendirildi. Benim dikkatimden kaçan var mı diye kontrol edilmesini rica ederim.
 6. Tüm bu hatalar, yanlışlar, tartışmalı kısımların katkı sayfalarının tartışma sayfalarında, mümkünse bana seslenerek belirtilmesi rica olunur. Mesaj atmayınız :)
 7. Son olarak, puanlama ve değerlendirme, Haziran 2021 sonuna kadar sürecektir. Dolayısıyla itirazlar ve düzeltmeler de o tarihe kadar geçerlidir, o tarihten sonra herhangi bir düzenleme yapılmayacaktır.

Saygılarımı sunarım :)--NanahuatlEfendim? 00.22, 14 Haziran 2021 (UTC)

Bir türlü oturtulamayan ana sayfa sistemi[kaynağı değiştir]

Bu durum bir tek beni mi rahatsız etmekte? Daha önce botlar tarafından eski günün maddeleri dönüp duruyordu ana sayfada. Son anda, hatta günü geldiğinde ve geçtiğinde haftanın seçkin maddesi, günün seçkin resmi vs çıkıyordu, hâlâ da arada çıkıyor. Aylar önce demiştim, bir hevesle "biliyor musunuz?" kısmı ana sayfaya getirildi apar topar, ne işleyen bir sistem var, işlemesini geçtim, nasıl işleyeceği bile belirsiz. Sorumlu yok, olsa bile işletebileceği bir sistem yok elinde. Tüm ana sayfa adeta birkaç kullanıcının bireysel çabasına bakıyor, K:LostMyMind, K:Abecesel, K:Khutuck gibi kullanıcıların bireysel çabaları olmasa ana sayfanın hâli içler acısı olacak. Bu konuda kimse de elini taşın altına sokmayı düşünmüyor gördüğüm kadarıyla. Artık günü kurtarmak yerine bir sistem oturtmamızın zamanı gelmedi mi?--NanahuatlEfendim? 18.20, 20 Haziran 2021 (UTC)

 • Bu sürekli kullanıcı ilgisi isteyen bir konu olduğu için kullanıcılar ilgilendiği sürece sağlıklı yürüyebiliyor. Yani ilgilenilmediği zaman yürümüyor. Teknik olarak mümkün mü bilmiyorum ama bunu bir bota bırakabiliriz. Gerek günün/haftanın seçkin/kaliteli maddelerini/resimlerini, gerekse de biliyor musunuz kısmını bot günlük/saatlik olarak bu maddelerin seçilebileceği bir havuz içerisinden seçerek ana sayfaya çıkarabilir. Teknik olarak mümkün ise bunun için bir bot düşünülebilir. --justinianus | mesaj 09.02, 21 Haziran 2021 (UTC)
 • @Nanahuatl @Justinianus bugün KM’ler arasında ana sayfaya çıkmayanları gelecek 2 ay için sıraya ekledim, elde çıkmamış 89 tane kaldı, çıkmayanların listesi bende var. Tabii şu an sadece şablonları bastım, içini zamanla doldururuz. Kalan 89 da ana sayfaya çıkınca, 1 Arakık 2021 sonrasında tekrar başa döneceğiz. 1 Şubat’ta ana sayfaya çıkanı 1 Aralık’ta yeniden ana sayfaya çıkaracağız. Sonrasında bunu GSR’ler gibi bota veririz, yeni seçilenleri elle araya dolar, kalanları turlatırız. Sırasını beğenmezseniz söyleyin, rastgele bastım. Biliyor Muydunuz kısmı içinse içerik lazım, havuzları düzenlersek bot otomatik yapar. —Khutuckmsj 00.05, 28 Haziran 2021 (UTC)

Masaüstü iyileştirmeleri[kaynağı değiştir]

Graphic identifying the changes to language switching capabilities on the vector skin.png

Merhaba! Bugün, interwiki bağlantıları soladaki menü çubuğundan sayfanın tepesindeki bir tuşa taşınacak. Eğer daha fazla bilgiye, bağlantıya ya da yönergeye ihtiyacınız varsa, bu değişiklik hakkındaki ilk duyuruma bakın. İnterwiki bağlantılarının yeni görünümünü kontrol etmek için, herhangi bir sayfanın URL'sinin sonuna ?languageinheader=1 yazabilirsiniz. Teşekkürler. SGrabarczuk (WMF) (mesaj) 10.41, 22 Haziran 2021 (UTC)

WMF Topluluk Kaynakları Bölgesel komiteler[kaynağı değiştir]

Selamlar, Wikimedia Vakfı "Community Resources" (Topluluk Kaynakları) ekibini, hibe stratejisi yeniden yapılanması sürecinde desteklemek için çalışacak yerel gönüllülerden oluşan bölgesel komiteler kuracağını ve aday aradıklarını şurada duyurdu. Orta ve Doğu Avrupa Komitesi'nde gönüllü görev almak isteyen olursa 4 Haziran'a kadar aday olabilir. Bu komitede türkçe wiki topluluğundan üyeler olursa güzel olur! Başvuru linkini şuraya bırakıyorum: Başvuru--Başak (mesaj) 18.36, 24 Haziran 2021 (UTC)

Çok pardon, ben yanlış anlamışım. 4 Haziran'a kadar süre uzatıldı ne demek? 4 Haziran sürenin uzatıldığı duyrulmuş, son başvuru 24 Haziran. Belki yine de son dakikada başvuran olur?--Başak (mesaj) 19.20, 24 Haziran 2021 (UTC)
Önceden malum olmuş demek ki, yukarıda duyurduğum komiteye adaylık için süre 12 Temmuz'a uzatılmış. Bir adayımız var. Kullanıcı:Justinianus. Başka aday olmak isteyenler de şuraya başvurabilir: Başvuru--Başak (mesaj) 18.44, 2 Temmuz 2021 (UTC)

Server switch[kaynağı değiştir]

SGrabarczuk (WMF) 01.19, 27 Haziran 2021 (UTC)

Vikibahar 2021 sonuçlandı![kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Yalnızca Orta ve Doğu Avrupa'da konuşulan dillerin Vikipedilerinin katıldığı uluslararası bir madde açma ve geliştirme projesi olan Vikibahar'ın bu sene yapılan yarışması olan Vikibahar 2021 sonuçlandı! 21 Mart 2021'de başladığımız bu yarışma kapsamındaki katkılar, 31 Mayıs 2021'de sona ermişti. Bu aşamanın ardından yaklaşık iki hafta boyunca katkıları inceleyip puanlamaları yaptım ve Haziran 2021'in son iki haftasını, katılımcıların bu verilen puanları incelemesi için ayırdım. Tek bir tepki gelse de sonuçları etkilemedi. Artık bu saatten sonra herhangi bir itiraz kabul edilmeyecektir (daha önceki duyuruda dediğim gibi). Yarışmaya katıldığını belirtip kurallara uygun olmasa da katkıda bulunan @ArdaGurcan, Ata Barış, Aybkky, Ayratayrat, Bambi'nin annesi, Basak, BSRF, Darkblue06, Dazed or confused, Dr. Vikipedist, Pamfilyalı, Fatih Müftüoğlugil, Firatlal, Gürcü1234, Hasnickter, Huluxsi, İazak, Kingbjelica, Kralayolverin, Lirtastya, Math34, Maurice Flesier, Mehmet İlkman, Nushirevan11, OvalThunder9, Robingunes, Sayginer, Sevda Kale, Sezencik, Tanyel, Tarih, Thecatcherintherye, TheFraxdeS, ToprakM, Veselov, Victor Trevor, Zemxer'e teşekkür ediyorum. Temmuz ayıyla birlikte kesin sonuçları ve değerlendirmeleri açıklıyorum:

 1. Öncelikle, yarışmaya katılacağını belirtip katılımcılar listesine adını ekleyen 94 kullanıcı vardı (geçen sene bu sayı 135'ti). Bunlardan hiçbir katkı yapma girişiminde bulunmayanları listeden kaldırdım istatistik tutma amacıyla. Kurallara uygun olmasına bakılmaksızın, projeye katkı yapma girişiminde bulunan 36 kullanıcı oldu (geçen sene bu sayı 50'ydi). Bu kullanıcılardan 27'si, proje kurallarına uygun şekilde katkı yaptı (geçen sene bu sayı 45'ti).
 2. Yarışma süresince, kurallara uygun olan 681 madde açıldı, 21 madde geliştirildi. Geçen sene bu sayılar sırasıyla 944 ve 34, 2019'daki yarışmada 261 ve 3 iken; 2018'deki yarışmada 250, 2017'deki yarışmada 129, 2016'daki ilk yarışmada ise 126 madde açılmış. Geçtiğimiz seneye göre bir düşüş söz konusu ki geçen sene sorumlu olarak ekstra bir çaba göstermiştim ve bu sene o çabayı göstermek içimden gelmedi (kullanıcılara bireysel olarak mesajlar dahi atmıştım misal). Elbette kazandığımız madde sayısı, kurallara uygun olmadığı için yarışma kapsamında sayılmayan maddelerle birlikte daha fazla :)
 3. Bottan kaynaklı hatalardan ötürü hatalı sonuçlar verse de (hangi dil için hangi hataları yapmış bilemiyorum), şuradaki istatistikler ortaya çıktı. Ülkelere göre istatistikleri vermeyeceğim, isteyen oradan bakabilir.
 4. Yukarıdaki bilgi ve değerlendirmeler ışığında, yarışmada ilk 5 sırayı sırasıyla @Nushirevan11, @Thecatcherintherye, @Tanyel, @Math34 ve @Elvorix alırken görsellerle ilgili yarışmada da liderliği @Tarih elde etti. Bu beş kullanıcı, kurallar gereğince D&R çekiyle ödüllendirilmeye hak kazandı. Kendileri bana e-posta ya da herhangi bir yöntemle ulaşıp D&R hesaplarında kullandıkları e-posta adreslerini bildirebilirlerse (anonim e-posta da olabilir kendi tercihlerine göre) kendilerine ödülleri ulaştıracağım.
 5. Bunların yanı sıra, yarışma kapsamındaki her ülke, bölge veya topluluk hakkında katkıda bulunmuş olan @Bambi'nin annesi, @Elvorix ve @Thecatcherintherye; "Ünlüler Geçidi"nde yer almaya hak kazandı. Aynı kullanıcılar şuradaki yıldızı da kazanmış oldular. Kendi Vikipedi hayatlarındaki ödülleri, başarılarını, geçmişlerini listeledikleri kullanıcı sayfaları varsa bu yıldızı da oraya ekleyebilirler :)

Öncelikle katılan herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Son birkaç yıldır bu yarışmayı Türkçe Vikipedi'de bizzat organize etmekteyim. Ancak son dönemlerde, bu tip yarışmalara yönelik olumlu bakış açım olumsuza doğru yöneldi. Kişisel olarak makine çevirisine, herhangi bir Vikipedi'deki herhangi bir maddenin, kaynaklar kontrol edilmeden birebir buraya kopyalanmasına karşı olduğumu her fırsatta dile getirmekteyim. Bu ve benzeri yarışmalar da katılımcıları bir nevi buna teşvik etmekte, kaynak kontrolü yapılmadan diğer dillerdeki Vikipedi maddelerinin buraya aktarılmasına yol açmakta. İkinci olarak "kulak tırmalayan" makine çevirilerinin, okurların ve kullanıcılarımızın hayrına olmadığı kanaatindeyim, tamamen şahsi düşüncelerim. Bu gibi katkıların da, makine çevirisi yapmayan ve tek tek cümle cümle kaynak arayıp o kaynaklara göre bir metin oluşturan kullanıcılarla haksız rekabet yarattığı düşüncesindeyim, zira ben bir paragraf yazana kadar diğer tarafta 2-3 madde açılmış oluyor. Tüm bunlardan ötürü önümüzdeki yıl bu yarışmanın Türkçe Vikipedi sorumlusu olmayacağımı şimdiden beyan etmek isterim. Tekrardan herkese teşekkürler.--NanahuatlEfendim? 07.55, 1 Temmuz 2021 (UTC)

@Nanahuatl Bütün çaba ve emekleriniz için teşekkür ederim! Yalnız Meta'daki istatistik sayfasında sanırım bir yanlışlık var, çünkü orada tr.wiki'de sadece 238 maddenin açıldığı yazılıyor. Bambi'nin annesi (mesaj) 12.54, 1 Temmuz 2021 (UTC)
@Nanahuatl çalışma, çaba ve gayretlerin için teşekkürler. Ancak umarım Vikibahar 2022 şekillenene dek bahsettiğin kararından vazgeçmiş olursun.--Tanyel (mesaj) 14.05, 1 Temmuz 2021 (UTC)
Rica ederim :) @Bambi'nin annesi, orası komple yanlıştır muhtemelen zira birçok maddenin tartışma sayfasına CEE kapsamında açıldığı eklenmemiş. Aslında bunların eklenmesini de doğru bulmuyorum, bu mantıkla "İBP kapsamında açıldı" ya da "canım çekti, ondan açıldı" gibi şablonlarla açılma motivasyonu belirtilebilir ileride. Bunların bir önemi yok, kim, ne için açtıysa açtı, orada sonsuza kadar durmasını şahsen doğru bulmuyorum. Bu istatistikleri de botlar, bu şablonlara göre çektiğinden tutarsızlıklar her zaman olacaktır. @Tanyel, bu yarışmalarla benim Vikipedi'ye ilkesel yaklaşımım çakıştığından olacağımı zannetmiyorum (buna çözüm bulunursa o başka). Eylül gibi başka bir konsepte yarışma olacak (madde sayısı değil de niteliği önemli) o başka mesela. NanahuatlEfendim? 18.55, 1 Temmuz 2021 (UTC)
Yukarıdaki çağrımı yineleyeyim. Şu an @Bambi'nin annesi ile @Math34'ten e-posta bilgisi gelmedi bir tek. D&R hesaplarında kullandıkları e-posta adreslerini bildirebilirseniz mümkün olan en kısa zamanda, bu ödülleri sizlere ileteceğim. Gerek kullandığınız gerekse bana gönderdiğiniz e-posta adresleri, kendi tercihinize göre anonim olabilir, yalnızca Vikipedi üzerinden göndermeniz gerekiyor size ait olduğunu anlayabilmem için :) @Nushirevan11, Thecatcherintherye, Tanyel, Elvorix ise bana ulaştırdı, yine de her durumu göz önüne alarak, olumsuz bir şey olursa buradan yazabilirler :) NanahuatlEfendim? 09.01, 3 Temmuz 2021 (UTC)
K:Bambi'nin annesi'nden de ulaştı, not düşeyim. NanahuatlEfendim? 09.54, 3 Temmuz 2021 (UTC)
 • Çek tanımlandığı zaman geri dönüş yapacak mısınız? @Nanahuatl-Nushirevan11 14.12, 5 Temmuz 2021 (UTC)
  Elbette K:Nushirevan11, her süreci gerek buradan gerekse e-postalarla duyuruyorum :) NanahuatlEfendim? 19.50, 5 Temmuz 2021 (UTC)
  K:Bambi'nin annesi, bir karışıklık olmuş, özür dileyerek düzeltmek isterim. Ben seni ödül kazananlar arasında gördüğümü sandım yalnız senin adın "Ünlüler Geçidi" kısmındaymış. Ödül kazanmamışsın :/ Çok özür dileyerek son çağrımda hata yaptığımı belirtiyorum. Bununla birlikte ödül kazanan K:Tarih'ten bir e-posta gelmedi. 15 Temmuz'a kadar ulaştırmasını rica ederim. Bu durum gerçekleşmezse, programa uyma gerekçesiyle resim yarışmasının ikincisi K:ToprakM'ye ödül kazanma hakkı doğuyor. NanahuatlEfendim? 19.54, 5 Temmuz 2021 (UTC)

Aktif olmayan eğitmenler hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba, öncelikle bu konuyu topluluğa duyurduğum ve eğitmenlik programının son 3 aydaki etkisizliğini (yüzlerce yanıtlanmamış soru) gördüğüm için huzursuz hissettiğimi belirterek başlamak istiyorum. Eylül 2020'de başlayan eğitmenlik programı kapsamında yeni kayıt olan kullanıcılara sistem tarafından otomatik olarak bir eğitmen ataması gerçekleştiriliyor, kullanıcılar, eğitmenlerine mesaj göndererek yardımını almak istediği konuları belirtiyorlar. Yeni kayıt olan kullanıcıların sorularının en uygun şekilde yanıtlanmasının yanı sıra yanıtlayan eğitmenlerin aktiflik durumu önemlidir ve -şu anda- toplam 18 eğitmenden 6 tanesinin inaktif olduğu görülmektedir. Aktif olmayan eğitmenlere yöneltilen soruların birçoğu yanıtlandırılmamış olup, programın işleyişine olası bir zarar söz konusudur. Bu nedenle, modülün stabil çalışması adına en az 2 ay hiçbir soru yanıtlamadığı saptanan kullanıcıların eğitmen listesinden çıkartılması gerekmektedir.

Bu bildirimle birlikte yukarıda yer alan kullanıcıların adını, eğitmen listesindeki ilgili kısımları yorum satırına çevirerek modülün işleyişini artırmayı planlıyorum. Listede yer alan kullanıcılara şimdiye kadar yanıtladıkları sorular ve ayırdıkları zaman için çok teşekkür ederek, gelecekte, bu listeye tekrar dâhil olmalarını temenni ediyorum. --Victor Trevor (mesaj) 19.22, 1 Temmuz 2021 (UTC)

 • Aslında bu başlığı "bazı eğitmenlerimiz aktif değil ve kullanıcıların soruları cevapsız kalıyor, gönüllü olan varsa eğitmenlikle ilgilense iyi olur" diye okumak da mümkün. Yeni kullanıcılara destek oldukça önemli bir kavram, bu nedenle gönüllü kullanıcıların bu alana yönelmesinde fayda var. Aktif olmayanların listeden çıkarılması yerine yeni gönüllülerin kendilerini listeye eklemesi bu aşamada daha faydalı olur diye düşünüyorum. --justinianus | mesaj 19.56, 1 Temmuz 2021 (UTC)
  Otomatik atama olmuyor muydu? Yani Kullanıcı:X listede varsa sistem ona atama yapıyor lakin aktif olmadığı için soru cevapsız kalıyor. Dolayısıyla listenin aktif olan gönüllüler bazında güncel tutulması önem kazanmakta. Vincent Vega mesaj? 20.14, 1 Temmuz 2021 (UTC)
  Elbette Vincent Vega, fakat bu nedenle bazı kullanıcılar bu görevinden alınsalar da yerlerine birilerinin gelmesi de önemli. Özellikle de iş yükünün paylaşılması için gerekli. Bu nedenle yeni gönüllüler aramayı da ihmal etmemek gerekiyor. --justinianus | mesaj 15.42, 2 Temmuz 2021 (UTC)
  Kesinlikle yeni gönüllüler durumu da en az çıkartılması kadar önemli Justinianus... Vincent Vega mesaj? 16.00, 2 Temmuz 2021 (UTC)
@Victor Trevor: Mantıklı. Ayda yılda bir ne olmuş diye giriyorum sadece, şu dersler bir bitsin tekrar o listeye katılacağım inşallah. Uzun zaman sonra herkese tekrardan selam ve güle güle. :) - Caskination ? 23.42, 11 Temmuz 2021 (UTC)

Denetçilik başvurusu[kaynağı değiştir]

Görüş bekleyen bir denetçilik başvurusu bulunuyor, buradan ulaşabilirsiniz. --Victor Trevor (mesaj) 16.37, 2 Temmuz 2021 (UTC)

Büyük İstanbul Tarihi[kaynağı değiştir]

Türkçe ansiklopedilerin en önemlilerinden olan bu güzide yapıtımız istanbultarihi.ist adresinde birkaç ay önce çevrimiçi erişime açılmış. Duyanlar duymayanlara duyursun 📯 --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 16.24, 7 Temmuz 2021 (UTC)

@𐰇𐱅𐰚𐰤, eklediğin için teşekkürler, İslâm Ansiklopedisi tarzında yapmışlar ve çokta güzel olmuş. Oldukça değerli müelliflerin makaleleri var. Şöyle bir göz attım, güzel malzemeler çıkar. Tek dezavantaj sadece İstanbul tarihiyle sınırlı kalması gibi. Ancak bana Osmanlı Devleti ile ilgili kaynaklar lazım olduğu için benim çok işime yarayacak bilgiler olabilir. Tekrar teşekkürler.Sait* 19.29, 7 Temmuz 2021 (UTC)
Bunu birkaç ay önce görmüştüm ben de evet. Ancak bunları paylaşsam dahi ilgi çekmiyor, buraya bu şekilde katkı yapan kullanıcı sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor diye artık paylaşmayı bırakmıştım ben de @𐰇𐱅𐰚𐰤 :D Umarım farklı olur da kullananlar çıkar. Bu vesileyle şunu da ben bırakayım, bu da ilginç bir çalışma. Şurası da keza İstanbul ile ilgili güzel kaynaklar barındırmakta. İyi çalışmalar herkese :) NanahuatlEfendim? 20.12, 7 Temmuz 2021 (UTC)

Perennial sources'ın Türkçe Vikipedi'ye adaptasyonu[kaynağı değiştir]

Herkese selamlar! Öncelikle yönerge henüz beyin fırtınası aşamasında olduğu için Victor Trevor'un önerisiyle politika yerine ilginize kısmında bahsetmeye karar verdim. İngilizce'deki WP:RSP listesini tabiri caizse tırı vırılardan arındırarak Fransızcadaki gibi salt bir şekilde VP:GKMK başlığında Visnelma ile beraber geliştirdik. Henüz beyin fırtınası aşamasında olduğu için resmî olarak kullanımı teklif edilmeden önce görüşlerinizi ve fikirlerinizi belirtirseniz çok memnun olurum, zira belirtilen sayfa birçok kez SAS gibi tartışmaların gidişatında dillendirilmiş bir konu ve kendi adıma da Türkçe Vikipedi'deki VP:GÜVEN politikasına da iyi bir destekleyici niteliğinde olacağını düşünüyorum. Teşekkürler :) — Pamfilyalı 💬 22.58, 13 Temmuz 2021 (UTC)

İBP sorumluluğu hakkında[kaynağı değiştir]

Herkese merhabalar. @Anerka ile birlikte yürütmeye çalıştığımız İBP sorumluluğunda yardımcı olacak ek sorumlulara ihtiyacımız var. İkimiz de yoğunluğumuzdan ötürü projeye istediğimiz kadar vakit ayıramıyoruz, gecikmeler yaşanıyor bazen. Birlikten kuvvet doğar diyerek projeye destek olmak isteyen arkadaşları sorumlu adayı olmaya davet ediyoruz. Sevgiler, iyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 05.08, 19 Temmuz 2021 (UTC)

Farklı bir bakış açısı sunmak isterim. Böyle genel bir İBP, Vikipedilerin çoğunda olmayan bir şey. Gördüğüm kadarıyla sorumluları artık gerçekten zorlamakta ve artık bir nevi Vikipedi'den aldıkları keyfi dahi düşürmekte, zira Vikipedi'deki zamanlarının çoğunu buna adıyor sorumlular ve ağır bir sorumluluk gerektiriyor. Her gün Vikipedi'ye girmek ve bu sürede de bunlarla uğraşmak gerekiyor. Benim şahsi fikrime göre artık bu genel İBP'nin kaldırılması, Vikiprojelere artık biraz daha fazla ağırlık vererek bu projelerin biraz daha tematik olarak ayrılması düşünülebilir. Atıyorum spor, sinema, fizik ve temizlik (Viki temizliği) Vikiprojelerinde bu tip iBP'ler yapılsa, İBP'deki konularla aslında hiçbir alakası olmayan kullanıcılardan da bu şekilde daha verimli yararlanabiliriz hatta. Atıyorum, sürekli futbolla ilgili katkı yapan biri, sırf İBP'ye katkı yapmak için fizik maddesi açarsa, bilmiyorum ne kadar verimli olur. Sorumlulara binen yük, artan katılımcı da göz önüne alınca yavaş yavaş artık Vikiprojelere devretme ve daha spesifik katkılar elde etme konusu değerlendirilebilir. Sonuçta artık 10 bin maddeli, 50 kullanıcılı bir proje değiliz. NanahuatlEfendim? 06.35, 19 Temmuz 2021 (UTC)
Nanahuatl'a katılıyorum. Sol taraftaki linkler VP:İBP sayfası için ne kadar doğru bilmiyorum fakat eğer doğruysa sadece Başkurtça ve Arapça gözüküyor :D Nanahuatl'ın dediği gibi proje odaklı İBP'lere odaklanırsak çok daha verimli olacaktır. Daha verimli hâle gelecek projelerdeki işleyişin değerlendirilmesi için de VP:KONSEY belki devreye girebilir. — Pamfilyalı 💬 22.55, 20 Temmuz 2021 (UTC)
Geçici bir süreliğine yardımda bulunmak için aday oldum ilginize. --Anyela. 08.47, 19 Temmuz 2021 (UTC)
 • Belki her hafta proje olmak zorunda değildir. Bazı haftalar da olmayıversin. Fazla yorulmadan, baskı hissetmeden... ~~Turgut46 10.22, 19 Temmuz 2021 (UTC)
 • Genel konulardan ziyade ilgi alanına göre paralel yürütülecek İBP'lerin daha fazla katkı sağlayabileceğini düşünüyorum bende. Ancak Vikiproje bazlı, projelerin kendi gereksinim ve beklentilerine göre yürütülecek İBP'ler, aynı zamanda daha fazla İBP sorumlusu da demek. Özellikle Vikiprojelerin de kendi hareketliliği, sürekliliği ve güncelliği düşünüldüğünde (gözlemlerime dayanarak söylüyorum ama yanlış bir gözlem/değerlendirme olabilir) bu yöntemin de kendine has başka çıkmazları olabilir diye düşünüyorum. EnformatikOgrenci (mesaj) 12.45, 19 Temmuz 2021 (UTC)
 • Bir dönem İBP'ye çok önem vermiş ve çok çabalamış biri olarak bunu söyleyeceğim aklıma gelmezdi ama @Nanahuatl'ın dediği gibi artık bu projeden vazgeçilebileceğini düşünüyorum. Benim kişisel nedenlerle vikipediden uzak kaldığım dönemde @Anerka sağolsun bütün yükü benim için üstlendi ve insanüstü çaba harcadı, sonrasında dönsem de istediğim kadar vakit ayıramadım ve kendisine karşı sürekli bir mahcubiyet halindeyim. Buradan çağrı yapıyoruz, çok da iyi bir aday çıkıyor ama ben, anerka ve @Victor Trevor dışında oy veren de çıkmadı henüz kendisine. Makine çevirisi için üstlendiğimiz ek kontroller, kd kontrolü yapılmadığına dair eleştiriler vs, burada boş yere uğraşıyoruz ve kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz gibi hissetmeye başladım. Sorumluluğu tamamen bırakmama sebebim de Anerka'ya olan vefa borcum. Elimden geldiğince destek vermeye çalışıyorum zaman bulursam. Çoğu zaman bulamıyorum, bu da beni psikolojik olarak yoruyor. Sonuç olarak, eğer İBP'den vazgeçilip vazgeçilmemesi oylanırsa oyum vazgeçilmesi yönünde olacaktır. Sevgiler, iyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 18.50, 25 Temmuz 2021 (UTC)
  İşin içinde olmadan çok hakim olunamıyor bence @LostMyMind. İBP, bir zorunluluk olarak algılanmamalı en başta dediğim gibi, zaten Vikilerin %99'unda olmayan bir şey. Getirisi-götürüsü dengesi yaptığımda:
  Getirileri
  • Rekabet ortamı oluşturarak kısa zamanda bir konu üzerine yoğun bir katkı imkanı
  • Diğer katkıları görünce oluşan motivasyon
  Götürüleri
  • Rekabet ortamı nedeniyle anlaşılmaz makine çevirilerine sahip içerikler elde etmek
  • Kayda değer olmayan, yahut yine rekabet ortamı nedeniyle yeterince kontrol edilmemiş/kaynaksız ifadeler içeren içerik girişleri
  • Sorumluların insan üstü çabaları, sürekli etkin olma gereklilikleri, gelen sorular ve onları yanıtlamaları; tüm bunların da kendilerinin Vikipedi'deki zamanlarının hemen hemen tamamını bunlarla geçirerek, belki de Vikipedi için daha verimli olabilecek katkılarından mahrum kalmamız
  • Kullanıcıların, sırf o haftanın projesi diye alakası olmayan konularda katkı yapmaya çalışmaları, bunun da iyi sonuçlar vermemesi (sırf madde açma değil, hata giderme ve düzenleme için de)
  Bunları ben bir terazinin kefesine koyduğumda, götürülerinin ağır bastığını gözlemliyorum. Bunlar yerine, Vikiprojelerde daha sakin, daha az kasarak (İBP'de puanlar, ödüller, madalyalar vs kullanılarak motivasyon başlıca etmenken Vikiprojelerde keyif öne çıkarılarak), kullanıcıların katkı yapmak istedikleri alanları kendilerinin seçebileceği bir sistem çok daha iyi olacaktır. Sol menüdeki İBP bağlantısı korunup buradan Vikiprojelerdeki İBP'lere bağlantıların yer aldığı bir sayfaya bağlantı verilirse mesela, erişimi de kolay olur ve 1-2 katılımcılı Vikiproje İBP'lerinden ziyade daha yüksek katılımcı sağlanabilir.
  İBP'nin kaldırılmasını, büyüyen ve gelişen Türkçe Vikipedi'nin doğal bir sonucu olarak, artık daha spesifik bir şekilde katkı almayı hedeflemek gözüyle bakıyorum ben. NanahuatlEfendim? 19.34, 25 Temmuz 2021 (UTC)

Hizmetlilik ve arayüz yöneticiliği başvurusu[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba,

Vikigezgin'deki geçici hizmetlilik sürem 31 Temmuz itibarıyla sona erecek, hem bu yetkinin devamı hem de ek olarak arayüz yöneticiliği için başvuruda bulundum. Olumlu, olumsuz ya da yorum içerikli tüm değerlendirmeleriniz için şuraya beklerim. İyi vikiler! --anerka'ya söyleyin 16.37, 19 Temmuz 2021 (UTC)


Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti seçimleri hakkında duyuru (güncellendi)[kaynağı değiştir]

2021 seçim takvimi

Bu imzasız yazı Justinianus (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 19.31, 8 Temmuz 2021 (UTC)

1. Duyuru
Herkese merhaba. Bu sene gerçekleştirilecek vakıf mütevelli heyeti seçimleri hakkında bir duyuru yapmak istiyorum. Daha önce şurada da konuşulduğu üzere, Vakıf aslında geçen sene yapılması planlanan seçimleri bu sene yapacak ve toplamda dört koltuk için üye seçilecek. Buna ilişkin detaylı açıklamama bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Vakıf geniş bir topluluktan adayların bu seçimlere katılmasını ve yine geniş bir katılımcı çevresinden seçmenlerin oy kullanmasını istiyor. Böylelikle Vakıf, Wikimedia Hareketinin daha doğru ve verimli bir şekilde işleyebilmesi ve misyonuna devam edebilmesi için gerekli olan tecrübe ve bakış açılarını bulabileceğine inanıyor.
Meta'da bu konuyla ilgili adaylara bir çağrı yapıldı. Bu çağrının çevirisine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz (hatalı çeviri varsa lütfen düzeltiniz). Bu sayfada, adaylardan ne beklendiği, adayların taşıması gereken nitelikler, seçilmeleri halinde yüklenecekleri sorumluluklar gibi hususlara ilişkin bilgiler yer alıyor. Eğer bizim topluluğumuzdan da adaylar çıkacak ise bu sayfaları okumaları elzem. Başvurunun nereden ve nasıl yapılacağına ilişkin de yine bu sayfada bilgi yer alıyor. Gelişme oldukça topluluğa çeşmeden ve Telegram kanalımızdan bilgi vermeye devam edeceğim. Saygılarımla. --justinianus | mesaj 11.02, 17 Haziran 2021 (UTC)
2. Duyuru
Tekrar merhaba. Vakıf seçimlerinde başvuru süreci tamamlandı. 20 adayın başvurusu onaylandı. Yarın (7 Temmuz 2021) itibarıyla adaylar için seçim kampanyası süreci başlayacak ve bu süreç 3 Ağustos 2021'e kadar sürecek. Adayların başvurularında kendilerine ilişkin bilgiler bulabilirsiniz (bazı adayların başvuruları Türkçe olarak da mevcut, diğerlerinin çevirisi devam ediyor). Adaylar ayrıca bu süreçte dünyanın çeşitli yerlerindeki Viki-toplulukları ile buluşacaklar ve onların sorularını yanıtlayacaklar. 4 Ağustos 2021'de ise oylama başlayacak. Devredilebilir tek oy yönteminin kullanacağı oylamada, oy kullanacak kullanıcılar adaylarını tercihlerine göre sıralayacaklar. İlk sıradaki aday seçilmek için yeterli oy almışsa veyahut seçilemeyecek ise, oy ikinci sıradaki kullanıcıya iletilecek. Oy, bu şekilde uygun bir adaya gelene kadar aktarılmaya devam edecek. Oylama 17 Ağustos'ta sona erecek ve 25 Ağustos'a kadar oylar sayılarak işlenecek. 25 Ağustos'ta ise sonuçlar açıklanacak. Ardından Eylül ayı içerisinde Vakfın seçilen üyeleri ataması bekleniyor.
Seçim sürecinin yerel topluluklarla daha verimli bir şekilde paylaşılması için bu seçim süreci için Vakıf tarafından topluluklara bir çağrı yapıldı ve kullanıcılardan gönüllü olarak bu süreci topluluklarla paylaşmaları, sürece ilişkin metinlerin kendi dillerine çevrilmesine yardım edilmesi istendi. Ben de Türkçe viki-toplulukları ile paylaşmak için gönüllü oldum ve bu doğrultuda yaşanan gelişmeleri sizlerle paylaşıyorum. Meta üzerinden çalışmalarıma devam ediyorum. Yardımcı olmak isteyen varsa benimle iletişime geçebilir. Bunun dışında, süreci takip etmek isteyen ve/veya daha fazla bilgi almak isteyenler de Meta'daki anasayfaya göz atabilir. Saygılarımla. --justinianus | mesaj 08.10, 6 Temmuz 2021 (UTC)
3. Duyuru
Herkese merhaba ve iyi bayramlar! Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti seçimleri için oylama 4 Ağustos 2021'de başlıyor. Adaylar kendilerine sorulan soruları cevaplıyor ve kendileriyle ilgili video mesajlar paylaşıyor. Bu süreçte adaylarla doğrudan iletişime geçebileceğiniz buluşmalar organize ediliyor. Katılmak için size uygun olan bir buluşmayı bulmanız ve adınızı eklemeniz yeterli. Detaylar üstteki duyurularda mevcut. İyi vikiler. --justinianus | mesaj 13.43, 21 Temmuz 2021 (UTC)

Notice about sources - Türkçe'ye uyarlama[kaynağı değiştir]

Enwiki'de yaşayan insanlar maddelerinde değişiklik yaparken üstte şu Vikipedi:Tepegöz çıkmakta:

"Notice about sources

This article must adhere to the biographies of living persons policy, even if it is not a biography, because it contains material about living persons. Take extra care to use high-quality sources. Material about living persons should not be added when the only sourcing is tabloid journalism; see more information on sources. Never use self-published sources about a living person unless written or published by the subject; see WP:BLPSPS and WP:BLPSELFPUB. Contentious material about living persons that is unsourced or poorly sourced must be removed immediately from the article and its talk page, especially if potentially libellous. If such material is repeatedly inserted, or if you have other concerns, please report the issue to this noticeboard. If you are connected to one of the subjects of this article and need help, see this page."

Bunu buraya uyarlamamız gerekiyor. Yaşayan insanlara yönelik duyuru panomuz olmadığından o cümle silinebilir, ya da uyarlamaya göre başka küçük değişiklikler yapılabilir. Özellikle bulvar gazeteciliği kısmı önemli, her maddeyi sarmaya başlayan "kimdir, kaç yaşındadır" "güzel oyuncu şurada görüntülendi" tipi bağlantıların kaynak diye yığılmasının önüne bununla biraz da olsa geçilebileceğine inanıyorum. --Güherçile (mesaj) 09.16, 22 Temmuz 2021 (UTC)

Tepegöz mevcut. --Superyetkinileti 13.22, 22 Temmuz 2021 (UTC)
Teşekkürler, başlığı açarken maddelerde nedense görünmüyordu şimdi görünüyor, teknik bir hata sanırım. Bizdeki metinde tabloid journalism kısmı yok, eklenmesi yararlı olur diye düşünüyorum topluluk da uygun görürse.--Güherçile (mesaj) 21.28, 22 Temmuz 2021 (UTC)

Wikimedia Vakfı Hareket Tüzüğü Tasarı Komitesi üyeliği için bilgilendirme ve çağrı[kaynağı değiştir]

Merhabalar, bugün Vakıf ile ilgili yeni bir duyuruyla karşınızdayım. Geçtiğimiz Şubat ayında yapmış olduğum şu duyuruda, viki projelere destek veren iştirakçiler de dahil olmak üzere tüm toplulukları eşit bir şekilde küresel boyutta temsil etmek ve Wikimedia Hareketinin ihtiyaçlarına bir bütün halinde cevap verebilmek amacıyla oluşturulacak bir Küresel Konsey'den bahsetmiştim. Bu Konsey, aslında Wikimedia Vakfının yeni Strateji çalışmaları kapsamında oluşturmayı planladığı (ve benim de duyuruda bahsettiğim) Hareket Tüzüğü ile birlikte oluşturulacak yapının bir parçası. Bu Tüzük, Wikimedi hareketinin önceliklerinden birisi. Bu yüzden Tüzüğün oluşturulması ve kabulü için mümkün olduğunca geniş bir topluluğun bu Tüzüğün oluşturulma ve onaylanma sürecine katılımı bekleniyor.

Peki bu Tüzük ne için oluşturulmak isteniyor?

Wikimedia Vakfı; aslında tüm viki-projeler, bunların iştirakçileri ve bu projeler dahilinde yapılan viki-içi/viki-dışı bütün etkinliklerle birlikte tanımını bulan Wikimedia Hareketinin daha da yayılması ve amacına uygun bir şekilde işlerliğini güçlendirerek devam ettirmesi için birtakım atılımlar gerçekleştiriyor. Bu atılımlar da "Strateji" başlığı altında toplanıyor. Bu atılımlardan biri de (yani Stratejinin bir parçası) "Karar Vermede Eşitliği Sağlamak". Bu aşamada Wikimedia Hareketinin üzerinde fikir birliğine vardığı husus, "ne kadar çok katılımcı olursa alınan kararlar da o kadar iyi olur" olarak özetlenebilir. Bu katılımcıların yalnızca sayı olarak fazla olması yeterli değil elbette. Bu katılımcıların; dil, din, ırk, kültür, cinsiyet, coğrafya gibi birçok açıdan "fazla" olması ve böylece özellikle de çeşitliliğin artırılması, Hareketin önceliği durumunda. Özellikle de küresel açıdan fazla temsil edilmeyen, azınlıkta kalan toplulukların temsilinin güçlendirilmesi/artırılması da oldukça önem arz ediyor.

İşte bu amaçlarla oluşturulmak istenen Küresel Konsey'in ve buna bağlı olarak oluşturulabilecek yeni oluşumların yapısını, hedeflerini, çalışmalarını; yani temel olarak görev ve sorumlulukları Hareket Tüzüğü ile belirlenecek. Bu Tüzüğün oluşturulması için bir komite oluşturuluyor. Şimdilik 15 üyeden oluşması beklenen komite için Wikimedia Vakfı adayları bekliyor. Başvurular 2 Ağustos - 1 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak. Aday sayısına bağlı olarak, oylamalı veyahut oylamasız (atamalı) bir seçim süreci yaşanacak. Ardından oluşturulan komitenin hazırlayacağı Tüzük önerisi topluluğun (tüm Wikimedia topluluğunun) onayına sunulacak. Onaylanmasını müteakip Küresel Konsey oluşturulacak ve göreve başlayacak.

Tasarı Komitesinde yer alarak Tüzüğün oluşturulmasına katkıda bulunmak isteyen adayların birtakım niteliklere sahip olması isteniyor. Viki-içi tecrübeye ve yazılı-yazısız politikalara ve Vakfın Strateji yönergelerine hakimiyet ve uyum ile birlikte, komitenin çalışmalarına zaman ayırabilmek de önemli. Detaylı açıklamalar ve başvuru kriterleri şu sayfada yer alıyor. Hareket Tüzüğü ile ilgili genel bilgilere ise buradan ulaşabilirsiniz. --justinianus | mesaj 13.41, 23 Temmuz 2021 (UTC)