Vikipedi:Anasayfa ortak tasarım/versiyon3

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Wikibar2.png
Haftanın seçkin maddesi
Glacier.swiss.500pix.jpg
Buzul dağ zirvelerinde yaz kış erimeyen ve yer çekiminin etkisiyle yer değiştiren büyük kar ve buz kütlesidir. Eğimli arazilerde yıllar boyunca biriken kar kütlesinin önce buzkar, sonra da buza dönüşmesiyle oluşur. Buzullar okyanuslardan sonra dünya üzerindeki ikinci büyük su deposu ve en büyük tatlı su deposudur, tatlı suyun % 98,5'ini oluştururlar. Hemen hemen her kıtada buzullara rastlanır. Dünya'nın belirli bölgeleri, bütün yıl erimeyen ve "buzul" adını alan buzlarla kaplıdır. Bunlar kutup bölgeleriyle yüksek dağların tepeleridir. Buzul oluşabilecek bölgenin deniz yüzeyinden yüksekliği, enlemin artmasıyla azalır. Ekvator yakınlarında 0° enlem çevresinde buzullara rastlamak için Runewenzorilerin 4.400 m yüksekliğine çıkmak gerekirken, Alplerde (45°) 2500 m'ye, Norveç'te (60°) 1500 m'ye çıkmak yeterlidir. Kutupta buzullara deniz yüzeyinde rastlanır. Devamı...
Wikibar2.png
Günün maddeleri
Glass-Ball.jpg
Cam aşırı soğutulmuş alkali ve toprak alkali metal oksitleriyle, diğer bazı metal oksitlerin çözülmesinden oluşan bir sıvı olup ana maddesi (SiO2) silisyumdur. Cam, akışkan bir maddedir.

amorf yapısını koruyarak katılaşan inorganik cisimler olarak tanımlanabilir. Üretim sırasında hızlı soğuma nedeniyle kristal yapı yerine Amorf yapı oluşur. Bu yapı cama sağlamlık ve saydamlık özelliğini kazandırır.

Cam pratik olarak katı bir madde olarak görünse de, teknik olarak sıvı halde bir maddedir. Sıvı maddelerin genel özelliklerinden olan viskozite, camda da bulunan bir özeliktir.


Jumbo01.jpg
Jumbo (fil) (yaklaşık 1860 - 15 Eylül 1885) tüm zamanların en ünlü fili. 1861'de Habeşistan'dan önce Paris'e, sonra Londra'ya daha sonrada ABD'ye gelir. Gittiği her yerde topluluğun dikkatini çekmiştir. 1885'de bir lokomotif çarpması sonucu ölmüştür. İsmi, tüm Dünya'da "büyük" kavramı ile özdeşleşmiş, bu anlamda varlığını günümüze kadar sürdürmüştür.

1865 yılında boyu 125 cm olduğunda, 26 Haziran'da bir gergedan ile değiş tokuş edilerek Londra Hayvanat Bahçesi'ne gönderildi.

Wikibar2.png
Günün seçkin resmi

[[Dosya: Pigeon portrait 4861.jpg|300px|center|| Kaya güvercini (Columba livia), Santa Barbara, Kaliforniya, ABD.]]

Kaya güvercini (Columba livia), Santa Barbara, Kaliforniya, ABD.
Wikibar2.png
Tarihte bugün
Vikipedi:Tarihte bugün/8 Temmuz


 
CC-BY-SA icon.svg
Vikipedi içeriği, Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı kapsamındadır.
Ek bilgi için Telif hakları sayfasına bakınız.
Özgür Ansiklopedi Vikipedi