Umutsuz Ev Kadınları (1. sezon)

Umutsuz Ev Kadınları
1. sezon
UMUTSUZEVKADINLARI.SEZON.1.jpg
Ülke  Türkiye
Bölüm sayısı 37
Yayın
Kanal Kanal D (2011-2013)
Orijinal yayın tarihi 2 Ekim 2011
Sezon kronolojisi
Sonraki →
2. sezon
Umutsuz Ev Kadınları bölümleri

Umutsuz Ev Kadınları dizisinin birinci sezonu. Med Yapım tarafından Kanal D için yapılan drama, komedi türünde televizyon dizisi. İlk bölümü 2 Ekim 2011 tarihinde yayınlanmıştır.Dizi Desperate Housewives adlı ABD dizisinden uyarlanılmıştır. Dizinin başrollerinde Bennu Yıldırımlar, Songül ÖdenCeyda Düvenci, Özge Özder ve Evrim Solmaz oynamıştır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Gül Çıkmazı Sokağı'nda yaşayan Handan bir sabah intihar eder.Yakın arkadaşları intiharın ardındaki sır perdesini açığa çıkarmaya çalışırken kendi hayatları karmaşık bir hal alır.

Gül Çıkmazı Sokağı'nda yaşayan Handan bir sabah intihar eder.Yakın arkadaşları intiharın ardındaki sır perdesini açığa çıkarmaya çalışırken kendi hayatları karmaşık bir hal alır.Titizlik,düzen takıntısı olan yemek konusunda becerileri olan dört dörtlük eş ve anne Nermin,kocasının ani boşanma isteği ile yıkılır,4 çocuğu ile yapayalnız baş etmeye çalışan Elif kendisine yardım edecek birisini arar ama bulamaz.Eski güzellik kraliçesi yeni ev kadını Zeliş'in aklı mahallenin genç üniversitelisi Levent'in ilgisi ile karışır.Eşinin genç bir kız uğruna terk ettiği Yasemin,sokağa yeni taşınan Sinan ile tanışır.Bunu duyan eski kocası Kenan deliye döner.Yasemin Sinan için mahallenin şen dulu Emel ile didişmek zorunda kalır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yasemin (Songül Öden)(1-):Yakın zamanda kendisini aldatan eşi Kenan’dan ayrıldı. Modelistlik yaparak geçiniyor.Genellikle çizimlerini evde yapıyor.Güzel fakat gösterişten uzak, spor giyimli, yaşına göre genç gösteren bir kadın.Yardımsever ve güvenilir.Bazen iyi niyetten ziyade saflığa varan sakarlıkları ile başına olur olmaz işler açıyor.Elinde olmadan yanlış anlaşıldığı ya da zor duruma düştüğü durumlar oluyor. Sebep olduğu basit olayları düzeltmeye çalışmaktan çok gizlemeyi yeğliyor.Bu durum da işlerin daha fazla büyümesine ve karışık bir hal almasına neden oluyor. Kızı Gamze ile ilişkileri anne kız ilişkisinden öte,iki can yoldaşı gibi.Karşılaştığı zorluklarla baş etmeyi sakar davranışlarından sıyrılmayı çoğunlukla kızı sayesinde başarıyor.Uzun zamandır kalbi boş.Eşinin kendisini genç bir kızla aldatmasını hala kabullenemedi.Zaman zaman eski anıları depreşiyor.Mahalleye yeni taşınan Sinan’ı gördükçe kalbi çarpıyor.Fakat Sinan ile ilgilenen bir tek o değil! Mahallenin şen dulu Emel de Sinan’ın dikkatini çekmek için hayli çaba harcıyor.Rakibi Emel ile karşılaştırıldığında Yasemin’in fazla şansı yok gibi.Ancak tam da bu onu sempatik ve sıcak kılıyor.Orijinaldeki Susan Delfino karakterini canlandırmaktadır.
 • Elif (Ceyda Düvenci)(1-):38-40 yaşlarında.Kariyerini geride bırakmış.Hiperaktif çocuklarıyla uğraşırken dağınık saçları, özensiz kıyafetleri, yorgunluktan şişmiş gözleriyle hayattan bezmiş bir görüntüye sahip.Tıbbi mümessil olan eşi çok yoğun çalışıyor,sürekli şehir şehir geziyor.Elif ise çocuklarıyla tek başına uğraşmaktan, onların canavarca yaramazlıklarından nefes almaya vakit bulamıyor. Elif çocuk sahibi olmadan önce bankada çalışıyordu.Mesleğinde hırslı ve başarılıydı, herkes kısa zamanda müdür olacağına kesin gözüyle bakıyordu.İlk çocuğuna hamile iken eşinin ısrarıyla mesleğini bıraktı, peş peşe doğan çocuklarından sonra da dönmeye ne zaman ne de fırsat bulabildi.Çocuklarla uğraşmanın iş hayatından daha zor olduğuna inanıyor.Zaman zaman kariyerini yarım bırakmış olmanın burukluğunu yaşıyor.Çocuklarını kontrol etmekte, onlar üzerinde otorite sağlamakta zorlanıyor.Fakat kolay pes etmeyen, karşılaştığı sorunlarla mücadele etmeyi bilen güçlü bir yapıya sahip.Çocuklarını zapt edebilmek için alışılmadık yöntemlere başvurduğu da oluyor.Orijinaldeki Lynette Scavo karakterini canlandırmaktadır.
 • Nermin (Bennu Yıldırımlar))1-):Mükemmelliğe ve kusursuzluğa odaklı karakteri dış görünümüne de yansıyor.Ev kadını olmasına rağmen, her an ciddi iş toplantılarına katılacakmışçasına tertipli ve düzenli giyiniyor. Kocası Behçet(40), oğlu Kerem (17), kızı İrem (15) ile oldukça mutlu bir aile tablosu resmediyorlar.Fakat Nermin’in vazgeçemediği takıntıları var: ev işlerine olan düşkünlük, aşırı temizlik titizlik, doğal ve sağlıklı beslenme hassasiyeti, simetri ve düzen takıntısı...Tüm bunlar kocasının ve çocuklarının hayatını kabusa çeviriyor.Mahallenin en eski sakinlerinden.Komşuları/arkadaşları onu mükemmeliyetçi, dominant,disiplinli,aklı başında,hayat tecrübesi geniş, ev ve yemek işlerinde becerikli, nerede nasıl davranılacağını iyi bilen,kuralları ve prensipleri olan,otoriter bir kadın olarak tanıyor.Çoğunlukla arkadaş grubu içinde son sözü o söyler.Diğer kadınlar onun fikirlerine önem verir.Her şeyi kontrol altında tutmaya, insanları ve olayları yönetmeye, yönlendirmeye çabalar.İyi niyetli ve yardımsever olmasına rağmen kendi amaçları uğruna küçük ve kurnazca planlar yapar.Yüzünün hiç değişmeyen robotsu ifadesi,sakin ve soğuk görüntüsü mutlu ya da mutsuz olduğuna dair pek ipucu vermez.Duygusuz gibidir.Gözünden yaş akarken bile gözlerini kırpıştırmayacak kadar donuk ve ifadesiz.Temizlik ve düzen takıntısı her an her yerde kendini gösterir. Hayatının en can alıcı mevzularıyla uğraştığı zamanlarda bile bu takıntılarını bastıramaz. Bazen gözü tavandaki bir lekeye bazen de kopuk bir gömlek düğmesine takılır, bunları düşünürken hayattan ve zamandan adeta kopar, uzaklaşır.Eşi Behçet’in yediği, içtiği, giyindiği her şeye karışmayı adet edinmiş, bir çocukla ilgilenir gibi.Çocuklarıyla ilişkileri de hayli problemli.Otoriter ve dediğim dedikçi yapısını muhafaza etmekte kararlı.Orijinaldeki Bree Van de Kamp karakterini canlandırmaktadır.
 • Zeliş (Evrim Solmaz): Her zaman bakımlı, seksi, güzel. Her an podyumda yürüyormuş gibi burnu dik, yürüyüşü havalı. Tüm gözlerin kendi üzerinde olduğunu düşünecek kadar da güzelliğinden emin. Her şeyin değerini parayla ölçecek kadar gösterişe ve lükse düşkün.Amacına ulaşmak için küçük yalanlara hatta zaman zaman tehlikeli işlere kalkışabiliyor. Son zamanlarda hayallerinin,beklentilerinin yarım kaldığını, istediği hayatın bu olmadığını çok sık düşünüyor.Zeliş, kocası Kudret’le evlenmeden önce, Ayvalıkta düzenlenen bir festivalde zeytin güzeli seçilmişti. Tek hayali ünlü bir manken olmaktı. “Kız kısmı evinde gerek” diyen babası onun tüm hayallerini söndürmüş, karşılarına çıkan zengin damat adayı Kudret’e bir çırpıda kızını vermişti. Hülya ne olup bittiğini anlayamadan kendini evli bulmuştu. Sonradan görme zengin ve aşırı kıskanç kocası onu evine bir süs eşyası gibi yerleştirmiş, parasıyla onun sevgisini kazanmaya çalışmıştı. -Zeliş taşradaki fakir hayatından sonra Kudret’in ona sağladığı lüks ve gösterişli hayata alışmış, kıyafetlerinden, ev eşyasına kadar her şeyde abartıya ve gösterişe düşkün olmuştu. Ona göre sevgiyi ifade etmenin tek yolu pahalı hediyelerden geçiyordu. Ta ki kendisinden yaşça küçük üniversite öğrencisi Levent’in saf aşkını fark edene kadar.Orijinaldeki Gabrielle Solis karakterini canlandırmıştır.
 • Emel (Özge Özder)(1-):30-35 arası.İki evlilik yapmış.İlk kocasından ayrılmış, ikincisi vefat etmiş.Kocasından kalan bir maaşı var, aynı zamanda bir çağrı merkezinde operatör veya bir telefon şirketinde santral memuru olarak çalışıyor.Yeniden evlenmek istiyor.Koca adaylarını değerlendiriyor.Son gözdesi mahalleye yeni taşınan Sinan(Serhat Tutumluer).Rakibi Yasemin’e karşı acımasız.Bir gün Yasemin bir şey duyar Emel eve bir erkek atmıştır.Yasemin hemen Sinan'dan şüphelenir.Ve o gece Emel'e şeker alma bahanesi ile gider.Gittiğinde ise kapı açıktır içeri girer.Ve bir talihsizlik sonucu Emel'in evi kül olur.Emel artık Sevim'in evinde kalmaktadır.Sevim Emel'i eve aldığına Emel ise Sevim'in evinde kalmayı hiç istemez ama Emel'in gidecek yeri yoktur.Emel'in evi yandıktan birkaç gün sonra Sevim'le birlikte Emel'in kül olmuş evine giderler altın ve kıymetli bir şeyler bulmak amacıyla. Hiçbir şey bulamazlar fakat Sevim bir tas bulmuştur ve tasın Yasemin'in olduğunu kavrar.Hiç boş durmayıp şantaj eder Yasemin'i.Yasemin'de dayanamaz ve tası gizlice alır ve yok eder.Ve bir gün Sevim ortalıklardan kaybolur.Çünkü Cemil onu öldürmüştür.Ve bir ormana gömmüştür.Polisler cesedi bir köpek sayesinde bulmuşlardır.Emel bunu duyduğunda yıkılır.Sevim'in ablası Suna gelir mahalleye.Komşular ve en başta Emel Suna'nın Sevim'in cenazesini,kırkını,yedisini okutturmadığına şaşar kalırlar.En başta Emel.O da kızlara ben gidip mezarında Kur'an'ını okutacağım sizde benle gelin der kimse kabul etmez Yasemin'de kabul etmez fakat sonra Emel'e eşlik eder.Trafik yüzünden mezara geç kalırlar.Akşamleyin kavuşurlar.Hoca gittikten sonra Yasemin Emel'e evini yaktığını söyler.Emel de onu oracıkta pataklamaya başlar.Ve Yasemin'e beni de aranıza alın der.Yasemin'de kabul eder.Ve Emel Yasemin'in eski kocası Kenan ile birlikte olmaya başlar.Yasemin bunu duyduğunda küplere biner.Aslında Kenan Yasemin'i istiyordur.Bir gece Kenan Yasemin'in kapısına dayanır.Ve orada bayılır.Yasemin'de ne yapsın,evine alır.Emel'de bir şeyler sezmeye başlar.Yasemin ve Kenan'ın birlikte olduğunu sanır.Ve bir dedektif tutar.Dedektif Yasemin ve Kenan'ın konuşmalarını kaydeder.Sinan o sırada dedektife neden böyle bir şey yaptığını sorar.Sinan en sonunda adama sinirlenir ve döver.Dedektif konuşmaları Sinan ve Yasemin'e dinletir.Yasemin tamamen yanlış anlaşılma olduğunu söyler.Dedektif sadece bir şartla kasedi verecektir para karşılığında.Mebla'da yüksek olunca Yasemin ne yapacağını bilmez.Sonunda mektup yazmakta karar kılar.Ertesi gün Gamze mektubu postane'ye bırakmıştır.Sinan Yasemin'e dedektifle anlaştığını ve dedektifin kayıtları Emel'e vermeyeceğini söylemiştir.Yasemin için artık çok geçtir çünkü mektupta Kenan'ın Emel'e evlenme teklifi ettiği o gece Yasemin'in evinde olduğu yazıyordur.Fakat Yasemin o mektubu alacaktır.Yasemin sokakta postacıyı bekler ve postacı tam Emel'in evine girerken postacıyı bahçeye davet eder ve ona çay ikram eder ve adama tuvalet ihtiyacınız var mı diye sorar adamda yanlış anlar.1 kaç saat sonra adam hala tuvaletten çıkmamıştır o sırada Yasemin Emel'e yazdığı mektubu alır.Yasemin adamı merak eder ve tuvalet kapısını tıklatır yatak odasına bakınca adam yatağın üzerinde yarı çıplak bir şekilde yatıyordur.O sırada Gamze gelir.Yasemin ona gelme der.Gamze'de kendilerine gelen postalara bakar ve Emel'e gidecek postayı bulur ve postacının çantasına geri atar.Mektubu okuyan Emel içinde kin biriktirir.Ve o gece Yasemin Sinan'a gider.Kapı açılmayınca Yasemin evine geri döner.Tamda döndüğü sırada Cemil Yasemin'i köşeye sıkıştırır Sinan ile bir olup oğlunu kaçırdığını söyler.Birden Yasemin'in evinden dumanlar çıkar ve camlar çatlar artık çok geçtir.Emel Yasemin'in evini yakmıştır.Yasemin Nermin'in evinde kalır.İtfaiyeci Yasemin'e evinin kundaklandığını söyler.Yasemin Emel'den şüphelenir ve sorar Emel'de evet der.Yasemin bunu ortaya çıkaracaktır.Kendince bir plan kurar.Yasemin göğsüne koyduğu kayıt cihazı ile Emel'e evini yaktığını itiraf ettirir.Emel'de bunu anlar ve o sırada bulundukları parktaki süs havuzunun içine düşerler.Emel kafasını havuz'un duvarına çarpar ve hastanede 1 kaç gün yatar.Orijinaldeki Edie Williams(Britt) karakterini canlandırmıştır.

Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kudret (Cenk Ertan)(1-):Zeliş'in kocası.Egeli,sonradan zengin olmuş bir ailenin küçük oğlu.Çocukluğu yoksul geçmiş, on altı on yedi yaşındayken aile belini doğrultunca o da para yüzü görmüş.Arabayla hız yapmak,pavyon âlemlerine takılmak gibi alışkanlıklar edinmiş. Konforuna düşkün.Her şeyi parayla satın alacağını düşünüyor.Aşırı kıskanç ama karısını aldatmaktan çekinmiyor.Orijinaldeki Carlos Solis karakterini canlandırmaktadır.
 • Ömer (Devrim Özder Akın)(1-):Elif’in kocası.Tıbbi mümessil.Karısını çok seviyor,ona düşkün.Tam bir aile babası.Çok yoğun çalışıyor. İl il dolaşıyor.Orijinaldeki Tom Scavo karakterini canlandırmaktadır.
 • Sinan (Serhat Tutumluer)(1-):40 yaşında.Yakışıklı,çekici,kibar.Mahalleye gizli bir amaç için taşındı fakat kendisini elektrik mühendisi olarak tanıttı.Handan’ın ölümüyle ilgili bazı sırların peşinde.Orijinaldeki Mike Delfino karakterini canlandırmaktadır.
 • Behçet (Erdal Bilingen)(1-23):Nermin’in kocası.Doktor.Kendisine ait küçük bir muayenehanesi var.Karısının takıntılarından, her şeyi kontrol etme isteğinden fazlasıyla bunalmış durumda.Nermin’den ayrılmak istiyor.Orijinaldeki Rex Van de Kamp karakterini canlandırmıştır.
 • Handan (Melda Arat) (1-23): Cemilin karısı Mert'in annesi Bir sabah intihar eder ve arkadaşları neden intihar ettiğini anlamaya çalışırken kendi hayatları da karışır.ün evine bir hastası gelir.Elinde bebeği ile.Handan'dan para ister ama Handan vermez çünkü kız uyuşturucu bağımlısıdır ve para ile gidip uyuşturucu alacaktır.Handan para vermemede kız para istemede ısrarcıdır tam kapıdan çıktığı sırada kadın:Çocuğumu sana vereceğim fakat sen bana para verirsen.Der.Handan'da bu teklifi Cemil istemesede kabul eder.1 hafta sonra Figen hastaneye kaldırılır.Handan'ın hastanedeki hemşire arkadaşı Suna(Dedikoducu Sevim'in ablası)Bu kadının bebeği nerede? sorusunu sorar.Ve o sırada Handan'ın gözü bir resme gider.Suna'nın ablasının fotoğrafına Küçükyalı'da çekilen fotoğrafa.Artık Handan için yeni bir hayat başlamıştır Suna'nın ablasının oturduğu sokağa taşınırlar.Ayrıca taşınmadan önce yani Ankara'da otururken Handan kendi adını ve bebeğinin adını değiştirir.Kendi adı önceden Sevda,bebeğin adı ise Figen'in taktığı adla Derya'idi ama artık Mert'tir.Ve bir akşam Figen bebeğini almak üzere Handan'a gelir.Handan onun uyuşturucu kullandığını ve bebeği ona veremeyeceğini söyler.Figen ise artık uyuşturucu kullanmayı bıraktığını söyler.Handan'da bunu inkar eder yalan söylüyorsun der.Ardından evde birbirleri ile kavga ettikleri sırada Handan bıçak ile Figen'i öldürür.Handan Cemil'e onun uyuşturucu kullandığını söylemişti fakat kızın kolunda iğne vb. bir iz yoktu.Figen doğru söylemişti artık uyuşturucu kullanmıyordu artık.Fakat Handan buna inanmamış işler bir cinayete kadar sürüklenmişti.Ve cesedi bir sandık ile bahçelerindeki ağacın dibine gömerler.Handan intihar ettikten sonra Cemil sandığı göle atar polisler araştırma yaparlar ve Cemil'in katil olduğu anlaşılır ve Cemil hapse atılır.Bebek aslında Sinan ve Figen bebeğidir.Yani Sinan Yasemin'den çok uzun bir süre önce Figen diye biri ile evli ve çocuğu vardır.Orijinaldeki Mary Alice Young karakterini 23 bölüm boyunca gerekli olan bölümlerde oynamış 23.bölüm sonunda diziden ayrılmıştır.
 • Cemil (Metin Büktel)(1-37/47-50/121-130):Handan’ın kocası.Oğlu Mert (Batuhan Karacakaya) ile yaşıyor.Sert bir mizaca sahip.Duygularını saklayan, soğuk bir yapısı var.Karısının ölümünden sonra şüphe uyandıran davranışları dikkatleri üstüne çekiyor.Figen'i öldürdüğü için hapse girmiştir.Suna kendi parmağını kesmiştir ama suçu Cemile atar bir ceza daha almış olur.9 ay sonra çıkıp Sinan'ı öldürmeye karar verir ama yanlışlıkla Yasemin vurulur ve tekrar hapse girer.Hapisten çıkar ve Gül Çıkmazında yaşadığı trajedinin sorumlularının yakasına yapışmak için geri döner. Orijinaldeki Paul Young karakterini canlandırmıştır.
 • Sevim (İncilay Şahin)(1-11):50’li yaşlarda.Dedikoducu,kurnaz,uyanık,çıkarcı,fitneci.Mahallede olup biteni takip eden ve laf dağıtan bir kadın. Emekli maaşıyla geçiniyor, yalnız yaşıyor.Handan'a şantaj yapıp ölmesine sebep olduğu için Cemil tarafından öldürülmüştür.Orijinaldeki Martha Huber karakterini canlandırmıştır.
 • Suna (Şenay Aksoy) (11-37 121-): Sevim'in ablası Sevim öldükten sonra Sevim'in katilini bulmak için Gül Çıkmazı'na taşınmıştır.Cemil'i hiç sevmez.Onun Sevim'i öldürdüğünü düşünür.Ama Cemil onun deli olduğunu söyler.Ve sonunda Cemil'in,Sevim'in katilinin olduğunu kanıtlamıştır bu uğurda parmağından olmuştur.Kendinin parmağını kestiği ortaya çıkınca hapse girmiştir.Orijinaldeki Felicia Tilman karakterini canlandırmıştır.
 • Kenan (İlker Kurt)(1-50 73):Yasemin’i genç bir kıza aşık olarak terk eden eski koca.Şimdi nişanlısı olan Sibel’le gençlik aşkı yaşar gibi gezip tozuyorlar.Bu da Yasemin’i delirtiyor.Nafaka konusunda ihmalkâr.Kızı Gamze ile ilişkisi de çok sağlam sayılmaz.Orijinaldeki Karl Mayer karakterini 2 sezon boyunca gerekli bölümlerde oynamış ve diziden ayrılmıştır.
 • Mert (Batuhan Karacakaya)(1-52):Cemil ve Handan'ın oğulları.Aslında oğulları değil.Çünkü;Handan'ın eskiden çocuğu olmuyordu ve bir çocuğu olmasını çok istiyordu.O zamanlarda bir hastahanede çalışıyordu.Bir gün evine bir hastası gelir.Elinde bebeği ile.Handan'dan para ister ama Handan vermez çünkü kız uyuşturucu bağımlısıdır ve para ile gidip uyuşturucu alacaktır.Handan para vermemede kız para istemede ısrarcıdır tam kapıdan çıktığı sırada kadın:Çocuğumu sana vereceğim fakat sen bana para verirsen.Der.Handan'da bu teklifi Cemil istemesede kabul eder.1 hafta sonra Figen hastaneye kaldırılır.Handan'ın hastanedeki hemşire arkadaşı Suna(Dedikoducu Sevim'in ablası)Bu kadının bebeği nerede? sorusunu sorar.Ve o sırada Handan'ın gözü bir resme gider.Suna'nın ablasının fotoğrafına Küçükyalı'da çekilen fotoğrafa.Artık Handan için yeni bir hayat başlamıştır Suna'nın ablasının oturduğu sokağa taşınırlar.Ayrıca taşınmadan önce yani Ankara'da otururken Handan kendi adını ve bebeğinin adını değiştirir.Kendi adı önceden Sevda,bebeğin adı ise Figen'in taktığı adla Derya'idi ama artık Mert'tir.Ve bir akşam Figen bebeğini almak üzere Handan'a gelir.Handan onun uyuşturucu kullandığını ve bebeği ona veremeyeceğini söyler.Figen ise artık uyuşturucu kullanmayı bıraktığını söyler.Handan'da bunu inkar eder yalan söylüyorsun der.Ardından evde birbirleri ile kavga ettikleri sırada Handan bıçak ile Figen'i öldürür.Handan Cemil'e onun uyuşturucu kullandığını söylemişti fakat kızın kolunda iğne vb. bir iz yoktu.Figen doğru söylemişti artık uyuşturucu kullanmıyordu artık.Fakat Handan buna inanmamış işler bir cinayete kadar sürüklenmişti.Ve cesedi bir sandık ile bahçelerindeki ağacın dibine gömerler.Handan intihar ettikten sonra Cemil sandığı göle atar polisler araştırma yaparlar ve Cemil'in katil olduğu anlaşılır ve Cemil hapse atılır.Bebek aslında Sinan ve Figen bebeğidir.Yani Sinan Yasemin'den çok uzun bir süre önce Figen diye biri ile evli ve çocuğu vardır.Orijinaldeki Zach Young karakterini canlandırmıştır.
 • İrem (İpek Özağan):Nermin'in baş belası kızı. Babası ölmüştür ve annesi ve abisiyle sürekli bir tartışma içindedir. Orijinaldeki Danielle Van De Kamp karakterini canlandırmıştır.
 • Gamze (Ece Hakim)(1-):Yasemin'in akıllı mı akıllı biricik kızı.İlk eşi Kenan'dan.Üniversiteye gidiyor.Annesi onun doktor olmasını istiyor.Yasemin bazen Aynı halalarına çekmiş babasına çekmiş diyor.Yasemin'in bazı konularda ilk danıştığı kişi.Orijinaldeki Julie Mayer karakterini canlandırmaktadır.
 • Macide (Seval Gökçe) (14-):Gül Çıkmazı'nda oturuyor.Mizacı biraz serttir.Ve huy olarak Sevim'e çok az da olsa benzer.Elif'in çocukları onun kapı süsünü çalmış Macide'nin öğrenmesi üzere Elif'in aşırı derecede utanmasına sebep olmuştur.Ve Macide herkese bunu yaymıştır Elif'in ondan aldığı öc çok ağır olmuştur.Sonra çocuklar ondan özür dilemiştir.Bir oğlunu kaybetmiştir.Orijinaldeki Ms. McCluskey karakterini canlandırmaktadır.

 Konuk oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

 Çocuk oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekim yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Umutsuz Ev Kadınları,İstanbul Küçükyalı semtinin Gül Çıkmazı Sokağı'nda çekiliyor.Sokakta sadece birkaç ev var.Yavaş yavaş silinmye yüz tutmuş mahalle yaşamı dizide yer alıyor.Bu sokakta her sokakta olduğu gibi balkonlardan aşağı halılar silkeleniyor,dedikodular yapılıyor hadi şimdi bakalım burası nasıl bir yermiş.Hemen girişte sağda yer alan 2 katlı pembe evin ilk katında Yasemin, kocası Sinan, oğlu Çınar Hakkı ve kızı Gamze ile birlikte yaşıyor.Onun çaprazında Yer alan beyaz, 3 katlı apartmanın ilk katında mahallenin ayaklı gazetesi merhume Sevim Hanım üst katında ise Yasemin'in kocası Sinan oturuyordu.Fakat Sinan Yasemin'in evinde oturuyor çünkü evlendiler.Bu evin hemen yanında bulunan mavi 2 katlı ev eskiden Handan'ın evi idi.Ardından o eve Altay'ın eski eşi Arzu ardından eskiden de burada oturmuş olan Suzan taşındı.Sokağın en sonundaki evin ilk katında ise mahallenin şen dulu Emel oturuyordu ta ki Yasemin evini yakana dek.Yasemin' in evinin hemen yanındaki kırmızı-beyaz 4 katlı apartmanın 2. katında Elif, onun hemen üstünde Nermin yaşıyor.Nermin'in mutfağındaki patlamadan sonra o kat harabeye dönmüştü,fakat Nermin geçici bir süreliğine Yasemin'de kalmıştı.Şu an o kat yenilenmiş vaziyette ve Nermin evine yerleşmiş durumda.O evin hemen yanında Zeliş ile kocası Kudret ikamet ediyor.Evleri sarı renkli ve 2 katlı dubleks bir ev.Sokak yeşilliği bol çiçekli böcekli bir sokak.Aydınlatması normal uzun demir lambalarla sağlıyor.1 adet konteyner bulunmakta.Yasemin'in evinin hemen önünde, Sevim Hanım'ın ise evinin yanında duvarla çevrili bir ağaçlık var.Yasemin'in evinin bahçesi var.Bahçesinde bir masa ve sandalyeler var arada sırada kızlarla oturup bir şeyler kaynatıyorlar.Nermin'in evinin tam önü bahçe.Sarmaşıklarla kaplı duvarla çevrili.Zeliş'in evinin önü ise taşlı.Suzan'ın evinin girişinde bahçe.Çiçek yetiştirmeyi seven Suzan'ın bahçesi çiçeklerle ve saksılarla dolu bahçe duvarının üstü ise mor sümbüllerle dolu.Onun bahçesinde de masa sandalye var.Handan'ın da dediği gibi Burası Gül Çıkmazı.Bütün çıkmaz sokaklar gibi bizim sokağa da kimsenin yolu tesadüfen düşmez.Ya bir işiniz vardır.Ya da benim gibi burada yaşıyorsunuzdur...

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

1.Bölüm'de intihar eden ve dizinin en önemli karakteri Handan'ın seslendirmesini Tilbe Saran yapmıştır.Tilbe Saran 136.bölüme kadar diziyi anlatmıştır.137.bölüm dahil 154. bölüm'e (final) kadar diziyi Özge Özder , Bennu Yıldırımlar,Ceyda Düvenci,Deniz Uğur anlatmıştır.Final bölümünü ise Songül Öden anlatmıştır.

Sendikasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Umutsuz Ev Kadınları,Türkiye dahil yaklaşık 15 ülkede daha yayınlanmaktadır.Dizi en son Yunanistan'da 14 Temmuz 2014 tarihinde Star Channel adlı kanalda,Yunanistan saati ile hafta içi her gün 18:40'ta Yunan seyircisi ile buluşacaktır.

 • Arap Ülkeleri:Dizi başta Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere,Mısır,Bahyern,Lübnan ve Suudi Arabistan'da aşırı ilgi görmüştür ki bu ilgi hala devam etmektedir.13 Ocak 2012 tarihinde MBC4 adlı kanalda Arapça dublaj ile başladı.Her bölüm süresi yaklaşık 2 saat sürmüştür.Dizinin yayın saati 19:00'dır.25 bölüm sonra yani 28 Haziran 2012 günü itibarıyla Ramazan Ayı sebebiyle yayına ara verilmiştir.Ama Ramazan Ayı'ndan sonra MBC1 kanalı ile dizi geri dönmüştür.MBC1 kanalında Cumartesi günleri yayınlanmıştır.CBC Drama kanalında ise Çarşamba günü ekranlara gelmiştir.Yine MBC kanalının yaptığı anketlerde ''En İyi Türk Dizisi'' Umutsuz Ev Kadınları ve ''En İyi Türk Kadın Oyuncu'' Umutsuz Ev Kadınları'nın Yasemin'i Songül Öden seçilmiştir.Ve bu anket Umutsuz Ev Kadınları'nın orta doğu ülkeleri üstündeki önemini ortaya koymaktadır.(Dizinin Arap Ülkeleri'nde adı: نساء حائرات)
 • Makedonya:Dizi Makedonya'da 28 Nisan 2012 tarihinde yayına başlamıştır.Dizi,her hafta sonu saat 19:50'de,TV5 adlı kanalda Makedon dublaj ile yayımlanmıştır.Rubens Muratovski, Anastas Tanovski, Katerina Šehtanska, MariJa Kondova, TraJankazIlieva-Taci, Gorazd Cvetkovski, BilJana Beličanec-Aleksiḱ i Ankica Benginova adlı Makedon aktörler tarafından dublajı yapılmıştır.(Dizinin Makedonya'da adı:Очајни домаќинки)
 • Bulgaristan:Dizi Bulgaristan'da 4 Haziran 2012 tarihinde yayına başlamıştır.Dizi hafta içi her gün 19:45'te Bulgarca dublaj ile Nova TV adlı Bulgar televizyon kanalında süresi 45dk. olarak yayınlanmıştır.Düşük reytingler sonucu dizi Bulgar başbakanı tarafından hafta içi her gün 15:00' te yayınlanmaya devam etmiştir.Dizinin ilk sezonu Eylül 2012 ortalarında sona ermiştir.Fakat diğer başka bir Bulgar kanalı olan Diema Family kanalı ilk sezonu her hafta sonu 16:00-20:00'da tekrar yayınlanmaya başladı.Dizi hafta içi her gün 11:30'da Diema Family adlı tv kanalında yayımlanmıştır.(Dizinin Bulgaristan'da adı:Другите отчаяни съпруги)
 • Sırbistan:Dizi Sırbistan'da ilk yayınına 20 Ocak 2014 tarihinde başlamıştır.Sırp kanalı olan Prva adlı kanalda hafta içi her gün 19:20'de yayınlamaktadır.(Dizinin Sırbistan'da adı:Domaćice sa Bosfora)
 • Arnavutluk:Dizi Arnavutluk'ta 2012 yılının Eylül ayında TV Klan adlı kanalda yayınına başlamıştır.(Dizinin Arnavutluk'ta adı:Shtepiake Te Deshperuara)
 • Yunanistan:Dizi Yunanistan'da 14 Temmuz 2014 tarihinde Star Channel adlı kanalda,Yunanistan saati ile hafta içi her gün 18:40'ta yayınlanmaya başlayacaktır.(Dizinin Yunanistan'da adı:Γυναίκες σε Απόγνωση)

Yayın tarihi ve kanal seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Umutsuz Ev Kadınları'nın çekileceği haberi ile birlikte FOX Tv'de yayınlanacağı planlanmıştı.Fakat ardından Kanal D'de pazar günleri birinci kuşakta yayınlanacağı söylenmişti.Fakat net olarak hangi günde yayınlanacağı sürekli değişmişti.Öncelikle 22 Ağustos 2011 Pazar olarak planlanmış ardından 25 Eylül 2011 Pazar denilmişti.Fakat en son 24 Eylül 2011 günü 2 Ekim 2011'de ilk bölümünün yayınlanacağı net olarak basına duyuruldu.

Oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerli Desperate Housewives'ın çekileceği haberi 2011 yazında gazetelere,web sitelerine düşmüştü.Bununla beraber yerli ev kadınlarını kimlerin canlandıracağı da epey bir merak konusu olmuştu.Yapımcı Fatih Aksoy ilk teklifi Hande Ataizi'ye götürdüğü medyaya sızmıştı.Hande Ataizi'nin Eva Longoria'nın canlandırdığı Gabrielle Solis karakterini oynayacağı söylenmişti fakat haber asılsız çıkmıştı.Ardından Fatih Aksoy'un Sertab Erener ve ağabeyinin eşi Nil Karaibrahimgil'e teklif götürdüğü,Sertab Erener'in orijinaldeki Felicity Huffman'ın canlandırdığı Lynette Scavo,Nil Karaibrahimgil ise Eva Longoria'nın canlandırdığı Gabrielle Solis karakterini canlandıracağı ile beraber Fatih Aksoy'un Sertab Erener'in teklifi kabul etmemesi halinde Berna Laçin'e teklif götüreceği haberi ile beraber Deniz Akkaya'nın orijinalde Marcia Cross'un canlandırdığı Bree Van de Kamp'i,Teri Hatcher'ın canlandırdığı Susan Mayer rolünü ise Ayşegül Aldinç'in canlandıracağı ve son olarak Nicolette Sheridan'ın canlandırdığı Edie Britt rolünü ise Seray Sever'in canlandıracağı iddia edildi.Fakat tüm bu haberlerin hepsi asılsız çıktı.Hatta Med Yapım bu ünlülerin hiçbiri ile görüşülmediği ve cast çalışmaları sırasında bile bu isimlerin tasarlanan isimler olmadığı açıklandı.Ve ilk düşünülen ismin Ayça Varlıer olduğu bildirildi.Ve bu haberden sonra kadro ağır ağır belli olmaya başladı.Önce Evrim Solmaz'ın Gabrielle rolünü ve Ceyda Düvenci'nin ise Lynette rolünü kabul ettiği,ardından Songül Öden'in Susan Mayer,Bennu Yıldırımlar'ın ise Bree rolünü kabul ettiği gazetelere yansımıştı.Ve en son Serhat Tutumluer'in Mike,Özge Özder'in ise çekimlere bir gün kala Edie karakterini kabul ettiği bildirildi.

Karakterlerin isimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Songül Öden'in teklifi kabul ettiği haberi ile beraber Susan Mayer karakterinin türkçe isminin Suzan olacağı söylenmişti.Ardından Bennu Yıldırımlar'ın canlandıracağı Bree Van de Kamp karakterinin ise Berrin olacağı söylenmişti.Sonra dizi ile ilgili çeşitli bilgilerle beraber Evrim Solmaz'ın canlandıracağı Gabrielle Solis karakterinin türkçe isminin Yıldız,Ceyda Düvenci'nin canlandıracağı Lynette Scavo'nun Leyla,Özge Özder'in canlandıracağı Edie Britt karakterinin ise türkçe isminin Emel olacağı bildirilmişti.Bir sonraki haberde ise Lynette,Susan,Bree,Gaby karakterlerinin isimlerinin değişmiş olduğu görülüyordu.Songül Öden'in Susan karakteri Yasemin,Ceyda Düvenci'nin Lynette karakteri Elif,Evrim Solmaz'ın Gaby karakterinin Zeliş,Bennu Yıldırımlar'ın karakterinin türkçe isminin Zerrin olarak değiştiği arz edilmişti.En son olarak Bennu Yıldırımlar'ın canlandıracağı Zerrin'in Nermin olarak değiştiği bildirilmişti.

 Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]