Tartışma:Yaşam

Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.

Başlık[kaynağı değiştir]

Eğer bu bir biyoloji maddesiyse mistisizmde yaşam bölümünün çıkarılması gerekmez mi? --Achelia assimilis 15:22, 12 Ağustos 2008 (UTC) biyoloji sayfasından "mistizmde yaşam" bölümünün çıkarılması gerekli fikrine bende katılıyorum, ve harekete geçiyorum. iyi çalışmalar

Engels'in dediği gibi "Yaşam Proteinlerin hareket tarzıdır.". Kökenini Kimyasal süreçlerin dışında aramak Ahmaklıktır.88.232.200.226 04:20, 13 Aralık 2011 (UTC)

Hücreyi küçük bir işletmeye benzetirsek, Protein ve dolayısıyla Enzimler bu işletmelerin İşçileri, RNA memurları, DNA ise patronunu temsil eder.95.9.230.114 13:45, 20 Temmuz 2012 (UTC)

"Mistizm'de yaşam" ve "bkz." alt başlıkları ile ilgili[kaynağı değiştir]

"Yaşam" maddesi biyolojinin bir konusu ise "Mistizmde Yaşam" alt başlığının bu maddenin bir konusu olmadığı kanısındayım. Ayrıca bu alt başlıkta yazılanlar ansiklopedik bir bilgi olmaktan çok kişisel yargı ve yorum içermektedir. Bu nedenle bu başlığı maddeden kaldırıyorum. Aynı nedenlerden ötürü "bkz." alt başlığını da kaldırmak zorundayım.--iskender(Jzznc) 15:31, 29 Nisan 2009 (UTC)

Yaşam'ın tanımı ile ilgili[kaynağı değiştir]

"Hayat canlılık niteliği taşıyan varlıkların yaşadıkları süre boyunca kazandıkları deneyimler ve yaşayımların bütünüdür." tanımının yeterli ve düzgün olmadığını düşünüyorum. Bunun yerine mevcut tanımı ingilizce wikipedia'daki "Life" maddesindeki tanım ile değiştirdim.--iskender(Jzznc) 15:31, 29 Nisan 2009 (UTC)


"Mistizm'de yaşam" başlığı hakkında[kaynağı değiştir]

Her ne kadar güncel konular dışındaki konularda bu tartışma sayfalarının kullanılmadığını bilsem de yine de şansımı deneyip soruyorum: Kusuruma bakmayın belki benim anlama kıtlığımdan kaynaklanıyordur ancak bu "Mistizm'de yaşam" başlığında anlatılmak istenen nedir? Açıkçası bir bilmeyen olarak, bu başlığı belki de 15. okuma denememden sonra bile herhangi bir şey anlayabildiğimi söyleyemem. Bu konuyu bilen bir insan zaten gelip buraya bunu okuma ihtiyacı duymaz ve ben de bir bilmeyen olarak hiç bir şey anlayamıyorum. Farkettiğim şey ise, özellikle başlığa son eklenen kısımdaki edebi havadır: "Kolay kolay insanın belini doğrultamaması...", "Tanrının boş gözlerle seyre daldığı bir sınırsız alanda göklerin hükümdarlığındaki derin boşluk...", "Kendi iç dengesinde huzuru cennetin meleklerinde değil düşmanlarına karşı verdiği mücadeledeki ezilmiş samimiyetteki saflıkta bulması...". İlginç değil mi? İnsanlara ansiklopedik bilgi vermeye mi çalışıyoruz yoksa bir Shakespeare romanı havası mı? Mesela şu cümle Shakespeare'e gözyaşı döktürürdü herhalde: "Kolay kolay kimsenin belini doğrultamayacağı bir kapanda acı ve yıkımın insanı herşeyi yeni gözlerle okumasını ve akıntıdaki anlamdan yoksun şiddetin tepetaklak sürgitlerini Tanrının boş gözlerle seyre daldığı bir sınırsız alanda göklerin hükümdarlığındaki derin boşluğu kavrar." Açıkçası silmeye korkuyorum çünkü silince birşeyler eksildiğini görenler tartışma sayfasında yapmış olduğum açıklamaları bile okumadan "şüphesiz bunda bir vandalizm vardır." deyip değişikliği hemen geri alıyor. Ancak yeni birşeyler eklendiğinde nedense eklenen bilgi ansiklopedik midir değil midir hiç sorgulanmıyor. --iskender(Jzznc) 14:29, 6 Haziran 2009 (UTC)