Tartışma:Tiyatro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tiyatro (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tiyatro maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tiyatro kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Sanat (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Sanat maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sanat kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Anlamsız[kaynağı değiştir]

Anlamsız bir soru: her ikisinin de eğitici yönleri farklı alanlardadır. Elma'yla armutu bir tartamazsınız. Levent Abi ileti 16:32, 1 Ocak 2008 (UTC)

tıyatro ınsanın yasam kalıtesını artırır sınema ıse kulturunu ....

Bazi sorunlu anlatimlar[kaynağı değiştir]

Tiyatro maddesinden iki kismi cikarip tartisma icin buraya tasidim:

  • "Seyirlik amaçla yazılmış her oyun, sahnelenmeye uygun değildir. Senaristler bu metinleri senaryo haline getirerek seyirlik oyun düzeyinde bir çalışma sunan tiyatro sanatçılarıdır." Bence buradaki ilk cumle daha aciklamali bir sekilde, hatta ornekli bir sekilde, soz konusu tarz (evet bu belirli bir tarz) hakkinda bilgi eklenerek verilmeli. Aksi takdirde anlamsiz duruyor. Ikinci cumledeki bilgi ise yanlis, senarist tv veya sinema icin metin yazan kisilerdir.
  • "Bir tiyatro eserinde; konu, kişiler, çevre, zaman, üslup, amaç gibi altı unsur vardır. Tiyatroda sosyal hayatın ve insan karakterlerinin tahlil ve eleştirileri yapılır. Tiyatroda en önemli konulardan biri dildir. Fazla ağır olmaması, konuşma diline benzemesi istenir. Böylece ince fikirlerin ve esprilerin seyirci tarafından kolayca kavranması sağlanmış olur. Fakat bunun yanında bazı oyun yazarları belli bir tarz ve mesaj gereği bu unsurları gözardı edebilir veya değiştirebilirler." --> Bu da yine ciddi bir yaklasim sorunu. Yani burda verilen bilgi, ozellikle belli bir donemi ve yaklasimi ve donemi temsil etmektedir ve ayrica alt baslik olarak detayli bir sekilde verilmelidir. Mesela "tarih" kismina eklenebilir. Fikir ve katkilarinizi bekliyorum, arkadaslar. BrechtProscenium 14:58, 7 Eylül 2008 (UTC)