Tartışma:Türkiye Saati

Madde adı[kaynağı değiştir]

Selamlar, bu madde adından yola çıkarak Kategori:Zaman dilimleri sayfasında yer alan maddelerde standartsızlık söz konusu. X Zaman Dilimi, X Standart Zamanı, X saati ve X'de Zaman gibi kullanımlar mevcut. Belli bir standart getirmemiz gerekiyor gibi. Aynı sorun En:Category:Time zones En vikide de var gibi. Olay aslında zaman dilimi ile belli bölge veya ülkelere getirilen isim arasındaki sorun gibi duruyor. Zaman dilimi tüm Dünya için düşünürsek belli meridyenler arasındaki saat farkını belirten bir durum. Örneğin, 15 ile 30 Doğu meridyenleri arası UTC+02.00 ve 30 ile 45 Doğu meridyenleri arası UTC+03.00 gibi. Bu zaman dilimleri için maddelerde bir sorun yok bence. Belli bölgeler veya ülkeler için durumda ise adlandırma sorunumuz var gibi. Türkiye Zaman Dilimi aslında sadece Türkiye için UTC+03.00 içerisinde bir bölüm. Aynı zaman dilimi içinde bir çok ülke de var. Dolayısıyla Türkiye Zaman Dilimi veya Arabistan Zaman Dilimi demek çok doğru olmuyor. Daha genel bölgeler için düşünecek olursak örneğin Orta Avrupa Zaman Dilimi, Avrupa'nın çok büyük bir bölümünü kapsayan saat dilimi ama yine de aynı saat diliminde yer alan bir çok Afrika ülkesi de var. Genel olarak toparlayacak olursak önerim:

  • X Zaman Dilimi kavramını kaldıralım. Çünkü zaten zaman dilimleri için UTC+02.00, UTC+03.00, UTC-03.00, UTC-07.00 gibi maddelerimiz mevcut.
  • Ülkeler veya şehirler bazında X Saati veya X'de Zaman kullanalım. (Türkiye Saati veya Hollanda Saati gibi kullanımların daha yaygın olduğunu varsayarak)
  • Bölgeler bazında X Saati veya X'de Zaman kullanalım. (Batı Avrupa Saati/'da Zaman, Orta Avrupa Saati/'da Zaman, Batı Amerika Saati/'da Zaman, Orta Amerika Saati/'da Zaman gibi)

Adlandırma konusunda katkıda bulunabileceğini düşündüğüm @A. Berat Aksaray, @Abecesel, @Ahmedhalil1222, @Ahmetlii, @Akil13, @Ali Haydar, @Ali95Acar, @Anerka, @Anyela23, @Bambi'nin annesi, @Basak, @BennTheResearcher, @Betseg, @Brcan, @By erdo can, @Can, @Caskination, @Ceas08, @Chansey, @ChiefBera, @Curious, @Destemora, @Dijkstra, @DrSorrowMD, @Electromotive, @Elenktra, @EmreOsm95, @EnformatikOgrenci, @Eray08yigit, @Estin Giç Giç, @Euvonia, @Evrifaessa, @Evolutionoftheuniverse, @Gargarapalvin, @Gogolplex, @Gufosowa, @Hustle77, @İazak, @Izmirefesi, @Jelican9, @Jimqode, @Justinianus, @Kemalcan, @Khutuck, @KuzeydekiBuyucu, @Madrox, @Magurale, @Mecnun112, @Mereyü, @Mevystark, @Mskyrider, @Nanahuatl, @Nedim Ardoğa, @Nevmit, @Ornek11222, @Prof.Bilmiş, @Robingunes, @Sabri76, @SAİT71, @SiLveRLeaD, @Sohol, @Solavirum, @SplendidSnowLeopard, @Superyetkin, @Tanridagli61, @Teacher0691, @Tekask1903, @Terry1344, @Thecatcherintherye, @TheDerebeyi, @Thothr, @ToprakM, @Turgut46, @Victor Trevor, @YALIN BALTA, @Yelester, @Yineyeniyeniden, @Yunusa13, @YZCTEK, @Yzkoc, @Vikiçizer, @Fatihoztrk950, @LostMyMind ve tüm kullanıcılar fikir belirtebilirse sevinirim. --Teacher0691 (mesaj) 22.11, 1 Ocak 2021 (UTC)

Türkiye Saati veya Hollanda Saati kısmının daha yaygın olduğu için bu şekilde adlandırılması gerektiğine katılıyorum. Batı Avrupa Saati mi Batı Avrupa Zaman Dilimi mi daha uygun bilemedim ancak Batı Avrupa'da Zaman tarzı kullanımlar fazlasıyla yapay duruyor. Çoğu Batı Avrupa ülkesinin Batı Avrupa Zaman Dilimini kullanmadığını da düşündüğümüzde pek kullanılabilir durmuyor. ‒ToprakM  12.52, 6 Ocak 2021 (UTC)
  • Türkiye yaz/kış saati uygulamasını kaldırdığı için UTC+3 tam karşılamıyor. Ayrı madde olması uygun, madde adı Türkiye saati olabilir. Khutuckmsj 21.22, 23 Ocak 2021 (UTC)
  • Aynı zaman diliminin birçok yeri kapsaması + TSİ kullanımı. İngilizce ve İspanyolca örneklerinde de kullanımını göz önüne alarak X saati olarak uygun buluyorum. abc, 22.13, 23 Ocak 2021 (UTC)
  • Resmi Gazete'nin 7 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan 9114 saylı kararname ekine göre Türkiye 27 Mart 2016 tarihinden itibaren sürekli Yaz saati uygulamasına geçmiştir. Dolayısıyla zaman dilimleri kullanılması bırakılmıştır. Türkiye'de saat her zaman aynı olacağı için "Türkiye Saati" ve "TSİ" kısaltmasının kullanımının uygun olacağını düşünüyorum. Fakat zaman dilimleri kullanımına devam eden ülkeler için hangi zaman diliminde ise o ismin kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Mesela Orta Avrupa ülkeleri 2 zaman dilimi kullanmaktalar. Hangi zaman diliminde iseler o şekilde kullanmak daha uygun olacaktır.

--YALIN BALTA (mesaj) 09.45, 24 Ocak 2021 (TSİ) Bu imzasız yazı YALIN BALTA (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 06.45, 24 Ocak 2021 (UTC)

Bu maddenin konusu, Türkiye bir yılın tüm günlerinde UTC +3'ü kullanmaya karar verdikten sonra ortaya çıkan terim. TSİ kısaltması ise ilgisiz bir konu çünkü o kısaltma GMT ve UTC gibi bir kısaltma değil, "Türkiye saati ile" ifadesinin kısaltmasıdır. Bu maddenin konusuna İngilizcede Turkey Time (TRT) deniliyor. Güvenilir kaynaklar ile doğrulayarak, VP:ADK doğrultusunda uygun ada karar verilebilir. "Türkiye Saati buna daha uygun." gibi bir yaklaşımla belirlemek maddelerin doğrulanabilirliğini riske sokar. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 23.51, 23 Ocak 2021 (UTC)
Maddelere verilen adları standartlaştırmak genelde yanlıştır. Maddelerin her birinin özelinde değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme literatürü tarayarak doğrulayarak yapılmalıdır. "Hollanda Saati" dediğiniz zaman bu yanlıştır. Böyle bir zaman dilimi yoktur. Hollanda'nın zaman dilimi kışın Orta Avrupa Zaman Dilimi'dir, yazın ise Orta Avrupa Yaz Zaman Dilimi'dir. Dolayısıyla Hollanda'da saat uygulamasını ele alacağınız maddenin adı Hollanda'da zaman olacaktır. Bu maddede ele alınmak istenen Türkiye'deki saat uygulamalarının tüm yönleri (tarihsel bağlamda) ise Türkiye'de zaman adı uygundur. Türkiye Zaman Dilimi, "Türkiye'de zaman" konusunun ancak bir parçası olabilir. Ana madde "Türkiye'de zaman" iken Türkiye Zaman Dilimi denilen ve sonradan ortaya çıkan terim (ya da literatür taraması hangi adlandırmayı gösterirse) "Türkiye'de zaman serisinin bir parçasıdır". [evolutionoftheuniverse] @trwiki 00.11, 24 Ocak 2021 (UTC)
  • "Türkiye saati" ifadesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Evolution'un önerisi de iyi, ama teklif edilen başlıkları yönlendirme sayfası olarak oluştura biliriz. --► Saygıyla: SolaVirum 03.14, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhabalar, Türkiye Saati ifadesi bence de daha doğru bir madde adı olacaktır. --Maguralemesaj 13.39, 24 Ocak 2021 (UTC)

Adlandırma konusunda katkıda bulunabileceğini düşündüğüm ve listede göremediğim başkaları @Seksen iki yüz kırk beş, @Sakhalinio, @Satirdan kahraman, @Vito Genovese, unutulanlar varsa affola :) çok fazla etiket var.----anerka'ya söyleyin 10.06, 24 Ocak 2021 (UTC)

  • Türkiye'nin "zaman dilimi" değil, "saati" var. Dolayısıyla doğru isim bence de "Türkiye saati" olmalı. --iazak (mesaj) 08.08, 25 Ocak 2021 (UTC)

Su andaki tartismayla alakasiz ama, bir sablon yapsak, bu tur tartismalarla alakali {{seslen}}ilmek istenenler oraya isimlerini biraksa, biz de {{kopyala:herkeseseslen}} (bu isim olmadi gibi ama guzel isim bulunur) tarzi bir sekilde bildirim almak isteyen herkese gonderilse, kimse unutulmasa ve mesaj almak isteyen herkes alsa? Bunu yazdiktan sonra fark ettim ki koy cesmesi bu mesaj icin daha iyi bir yer olur gibi. --Betseg (mesaj) 14.27, 24 Ocak 2021 (UTC)

@Betseg, bunu {{Seslen-grup}} içinde yapabiliriz aslında. Ornek11222mesaj 21.52, 6 Şubat 2021 (UTC)

Kesinlikle katılıyorum.[kaynağı değiştir]

Türkiye Saati demek daha doğru olacaktır. Avrupa zaman dilimi haritasında yer alan Batı Avrupa Zaman Dilimi, Greenwich Ortalama Zamanı, Batı Avrupa Yaz Zaman Dilimi, Orta Avrupa Zaman Dilimi, Orta Avrupa Yaz Zaman Dilimi, Doğu Avrupa Zaman Dilimi, Doğu Avrupa Yaz Zaman Dilimi, Uzak Doğu Avrupa Zaman Dilimi, Moskova Zaman Dilimi gibi sayfalarında "Saati" ve "Yaz Saati" şeklinde düzenleme yapılmalı. Daha önce verdiğim örnekte de olduğu gibi İngilizce vikipedi de "Time" olarak geçiyor "Time Zone" olarak değil. Bu bilgi yanlışının düzeltilmesi gerek. Dünya saatleri hakkında detaylı bilgiler veren bkz. http://www.timeanddate.com/ da yararlanılabilir. Bu imzasız yazı Fatihoztrk950 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 10.45, 2 Ocak 2021 (UTC)