Tartışma:Polimeraz zincir reaksiyonu

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Moleküler ve hücresel biyoloji (Taslak-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Moleküler ve hücresel biyoloji maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Moleküler ve hücresel biyoloji kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Tepkime?[kaynağı değiştir]

"Polimeraz zincir tepkimesi" literatürdeki yaygınlıkla o kadar alakasız bir isim ki ısrar edilmesi absürt olmuş. ULAKBİM'de 4 (yazıyla dört), Google Akademik'te 97 sonuç veriyor. PCR'ın çok çok temel bir teknik olduğunu belirteyim, daha fazlasını görmek isteyen varsa "polimeraz zincir reaksiyonu" diye aratabilir, yaygınlığı görebilir. Kimyasal reaksiyon maddesinin isminden bağımsız olarak burada "reaksiyon" kullanılmalı, kendi terminolojimizle "yerli ve milli" misali bir felsefeyle Vikipedi yazma iddiasında değilsek tabii. Bilimsel maddeleri ve literatürde nasıl geçtiği apaçık belli olan kavramları böyle durumlardan uzak tutalım lütfen, taşıma en kısa sürede yapılmalı. @Kibele, @Rapsar ve @Superyetkin'e bildirim atalım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.02, 27 Nisan 2018 (UTC)

isim değişikliği 'ana maddeye uyum' gerekçesiyle yapılmış. bu durumda ya değişiklik gerekçesinde ya da 'Kimyasal reaksiyon maddesinin isminden bağımsız olarak' cümlesinde bir sıkıntı var. @Seksen iki yüz kırk beş kibele 14.33, 27 Nisan 2018 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, yıllarca kimya eğitimi almış birisi olarak farkındayım zaten. Farkında olmamın yanı sıra bunun kaynaklarda da bu şekilde geçtiği, ana madde adına uyum açısından ilgili işlemin doğru olacağı da zaten bariz, tartışması bile "absürt" (senin deyiminle). Nunun ne tür bir "ısrar" (hadi yine senin deyimin olsun, yoksa başka bir şey de neyse) olduğunu burada belirttim. Yeri gelmişken, @Sakhalinio, mesajıma bunu da ilave etmiş olayım.--RapsarEfendim? 04.35, 27 Nisan 2018 (UTC)