Tartışma:DNA

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Seçkin madde DNA bir seçkin maddedir. Madde (veya onun eski bir sürümü) Vikipedi topluğunun ürettiği en iyi maddelerden biri olduğuna karar verilmiştir. Buna rağmen, bu maddeyi güncelleyebilir veya geliştirebilirseniz, lütfen çekinmeyin.
Ana Sayfa ödül Bu madde 28. Hafta 2011 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 31. Hafta 2013 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 24. Hafta 2017 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Moleküler ve hücresel biyoloji (SM-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Moleküler ve hücresel biyoloji maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Moleküler ve hücresel biyoloji kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tıp (SM-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tıp maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tıp kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (SM-sınıf, Bilinmeyen-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Bilinmeyen  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

Başlıksız[kaynağı değiştir]

"gene expression" icin "gen ifadesi" seklinde bir terim kullandim, bunun yerine daha iyi bir Turkce tanim varsa degistirelim, google'dan bulamadim "gen ekspresyonu" diye kullaniyorlar sanirim Turkce biyolojide


mesajci RNA'yi haberci RNA diye degistirdim (galiba messenger RNA o sekilde cevriliyordu). Bir de, makalenin sonuna kucuk bir sozluk ekledim cevirilermize yardim etmek uzere (tutarli ceviri yapmak onemli). Belki bunu gelistirip tek basina bir makale yapabiliriz ve genetikle ilgili obur sayfalardan baglanti koyabiliriz. Internet'te baska bir yerde Ingilizce-Turkce biyoloji ya da genetik sozlugu var mi? EnginGunduz 10:48, 18 Nov 2004 (UTC)


ben "in google we trust" yontemini kullaniyorum ceviriler icin, ayrica www.genbilim.com gibi birkac site daha var. mRNA icin de http://www.1001kitap.com/Bilim/Hoagland/hayatin_kokleri/hkb2bilgi.html ve http://www.genbilim.com/genoworld3.htm sayfalarinda (birkac yerde daha verdi google) "mesajci RNA" kullanilmis; ama "haberci RNA" kullanan yerler de var simdi baktim, Turkce biyoloji/genetik calisan biri el atsa daha guzel olur tabi :) Genetik sozluk baska yerde bulursam haber veririm, dedigim gibi simdilik google kullaniyorum. Calkan

Bu kadar muntazam bir yapıyı bulan MR.Crick maalesef materyalist bir dşünceye sahip. Nevarki ben bu konuda onun yanıldığını ispat edemiyorum.Ama yanıldığını pekala biliyorum.Yani öyle olduğuna inanıyorum. Kısacası bu siteye katkıda bulunan herkesten şu konuda yardım bekliyorum;

t_RNA'daki organik baz yapısı ile Ribozom'daki asidik yapı neden birbrleri ile reaksiyon vermiyor ?

Türkçeleştirilmesi gereken sözcük epey var. İngilizceden veya fransızcadan kopyala yapıştır yapan bilim insanlarımızın yaptığı hatayı burada tekrarlamayalım. Cenk Demir 19:33, 12 Temmuz 2011 (UTC)

Yeni resim[kaynağı değiştir]

DNA yapısı

Şu resmi eklesek güzel olur mu?--HKN DRN MesajKatkılar 11:16, 27 Aralık 2016 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı Gayet kaliteli bir bilgisayar simülasyonu. --evolutionoftheuniverse mesaj 22:24, 28 Aralık 2016 (UTC)

Nükleozit tanımı[kaynağı değiştir]

Özellikler başlığı altında 2. paragraf 4. satırda, Nükleozit tanımı nükleotid tanımına yönlendirilmiş... 78.160.231.97 03.32, 6 Nisan 2020 (UTC)