Tartışma:Anasayfa

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu sayfa Anasayfa içeriği ve düzenine yönelik değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.

Vikipedi ve kullanımı ile ilgili genel sorular sormak için danışma masasını, Vikipedi politikaları ve işleyişi ile ilgili sorular sormak için köy çeşmesini, Vikipedi'yle ilgili birçok konuda yardım için yardım sayfalarını kullanınız.

 • Anasayfada gördüğünüz bir hatayı (yanlış bilgi, görünüm sorunu, vb.) bu sayfada bildiriniz.
 • Anasayfadaki bazı bölümler her gün, bazıları ise belirli aralıklarla olmak üzere sürekli güncellenir. Bölümler için önerilerde bulunarak Anasayfa içeriğine katkıda bulunabilirsiniz. Anasayfa bölümleri şunlardır;
Haftanın seçkin maddesi: Bu bölüm için önerilerinizi teklifler sayfasına yazınız. Bu ayın Anasayfaya çıkan/çıkacak seçkin madde listesi buradan görülebilir.
Günün maddesi: Bu bölüm için önerilerinizi Vikipedi:Günün maddesi sayfasına yazınız. Uygun görülen maddeler, hizmetliler tarafından şu sayfaya yüklenerek anasayfada yayınlanır.
Günün seçkin resmi: Vikipedi topluluğu tarafından seçilerek seçkin resim statüsü kazanan resimler bu bölümde yayınlanabilir. Seçkin resim adayları sayfasındaki oylamalara katılarak veya yeni bir resim önererek katkıda bulunabilirsiniz. Bu ay yayınlanan/yayınlanacak seçkin resimler için Vikipedi:Günün seçkin resmi/Mart 2020 sayfasına, seçkin resimler ile ilgili sıkça sorulan sorulan için Günün seçkin resmi (SSS) sayfasına bakınız.
Tarihte bugün: Tarihte bügün bölümünde bu ay yer alacak bilgileri bu sayfada, yıl boyu tüm bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.
Şu an Anasayfada bulunmamasına karşın yakın gelecekte Biliyor muydunuz? bölümünün Anasayfaya eklenmesi planlanmaktadır. Bu bölüm için önerilen bilgileri burada değerlendirebilirsiniz.
Tartışma arşivi: 200520062007200820092010201120122013201420152016

günün maddeleri[kaynağı değiştir]

seçkin madde 'Ankara, tarihi boyunca pek çok isimle anılmıştır' diye başlıyor, tanım cümlesi yerine.. kuasar maddesindeki 'akıl almaz' da pek ansiklopedik bir tanım değil.. hele tarihte bugün olanlar karşısında hayretimizi gizleyemiyoruz: 1985 - Görülmemiş soğuk ve kar İstanbulluları gafil avladı. Ulaşım felç oldu. Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, meteorolojinin kendilerini yanılttığını söyleyerek İngilizce "I am sorry" diye özür diledi. --kibele 20:50, 9 Şubat 2017 (UTC)

Ankara dışındakilerin hepsi İstek yapıldı düzeltildi, sağolasın. Ankara (isim) maddesi o da sonuçta, şehrin ya da ilin maddesi değil. Böyle maddeler tanımla başlamayabilir gayet.
Vito Genovese 21:31, 9 Şubat 2017 (UTC)
şehir maddesi sanmışım.. sen de sağol.. --kibele 21:40, 9 Şubat 2017 (UTC)

 • Günün maddeleri çoğu zaman aşırı uzun tutuluyor. Haftanın seçkin maddesi uzunluğunda hazırlansa daha iyi olacak. Bu durum tarihte bugün bölümünün altında kocaman bir boşluk oluşmasına neden oluyor ve kötü bir görüntü yaratıyor. Ayrıca günün maddelerini ikiden bire indirmeyi tartışmıştık bir ara. Bu da uygulanabilir.--B.S.R.F. 💬 07:41, 25 Şubat 2017 (UTC)

Altiplano ve Örümcek Adam Resmi[kaynağı değiştir]

8/3/2017 tarihli Ana Sayfadaki Altiplano ve Örümcek Adam resminin bir arada olmasının bir sebebi mi var? -Dominator1453 (mesaj) 04:03, 8 Mart 2017 (UTC)

Günün maddelerindeki yazım hataları ve taslak maddelerin sergilenmesi[kaynağı değiştir]

Öncelikle günün maddelerinin her gün güncellenmesinde emeği geçen herkesin eline sağlık, güncellemenin böylesine sık tutulması gerçekten takdire şayan. Yalnız sanırım maddeler herhangi bir okuma yapılmadan ana sayfaya çıkarılıyor. Şu an ana sayfada Niagara Şelalesi altında "Ayrıca 3büyük şelaleden oluşur 51 metre dir" diye bir cümle var. Kaldı ki üç büyük şelaleden oluştuğu ikinci cümlenin tekrarı. Üstelik iki madde de taslak seviyesinde, tüm içerikleri şu an ana sayfada sergilenenden ibaret, yani sondaki bağlantıda söylenenin aksine "devamı" diye bir olay yok.

Yarının maddelerine baktığımda da aynı sıkıntıyı gözlemliyorum. Sıkça bulunan yazım hataları: "Türk-Rus savaşı sırasında başta İstanbul Ve İstanbul’da", "İmparatorluğun diğer kentlerinin görüntüleribu dergilerde oldukça çoktur.Bu dergilere", "kullanılmaktadır.Genel". Özgün yorum: "Bunun yanı sıra İstanbul ile ilgili nefis gravürler", "Lavoisier bu devrimin kahramanıdır". Lavoisier'le ilgili bölümde ansiklopedik anlatım kullanılmamış.

Ana sayfaya çıkmadan önce okunması konusunda biraz hassasiyet rica edeceğim; ben de aynı hassasiyeti sergilemeye çalışacağım. Şu an için bu değişiklikleri bir hizmetlinin yapmasını rica ediyorum.

Madde bulma sıkıntıları olduğunu tahmin edebiliyorum; ancak vitrinimiz niteliğinde olduğundan belli bir kalburdan geçirmeliyiz bu maddeleri. Şu anki iki maddenin veya gravür maddesinin sergileyebileceğimiz bir kalitede olduğunu düşünmüyorum. Şurada, şurada ve şurada seçim yapılabilecek çok sayıda madde olduğunu düşünüyorum en azından bir süreliğine.

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:08, 13 Mart 2017 (UTC)

Bugünkü maddelerde yazım düzeltmeleri yapıldı. İkisi de taslak haldeki bu maddelerin bence hiç ana sayfaya çıkartılmaması gerekirdi. Topluluğun ana sayfaya çıkartılacak nitelikte madde üretim hızı düşükse, her gün ana sayfaya iki madde çıkartılmasına da gerek yok derim. İki günde bire düşürülebilir tekrar. Yarınki maddelerden gravür kaynaksız olduğu için kaldırıldı, yerine VP:GM'de önerilmiş maddelerden Otomat (tablo) konuldu. @Sakhalinio da görüş belirtmek isteyebilir belki, tartışmayı haber vermiş olayım. --Yabancım 09:27, 13 Mart 2017 (UTC)

tarihte bugün listesindeki türkiye ağırlığı da sürüyor.. --kibele 09:33, 13 Mart 2017 (UTC)

Merhaba @Yabancı ve @Seksen iki yüz kırk beş, Temmuz 2015'ten beri hergün ana sayfada farklı maddeler yer alması için elimden geleni yapıyorum. 20 aydırda epey madde ana sayfada yer aldı. Ben bu işe başlamadan önce, şuradan da görülebileceği gibi maddeler haftalarca hatta aylarca ana sayfada yer alıyordu. Artık yaklaşık 700-800 maddelik bir havuzumuz oluştu. Yine arada manuel de oluşturulabilir. Hizmetli yetkisine sahip kullanıcılar bir sonraki günün maddesini değiştirebileceği gibi tüm kullanıcılar 2 gün sonrasının maddesini oluşturarak katkıda bulunabilirler. Şablonlar oluşturulmazsa eski GM şablonlarından biri Mavrikant Bot tarafından oluşturulmaktadır. Ben yine arada katkıda bulunmaya çalışacağım. Ama bundan sonra daha farklı alanlara yönelmeye özen göstereceğim. Sevgili @Kibele'nin tarihte bugün sayfaları ile ilgili olarak, Şablon:Tarihte bugün/8 Şubat şablonu ile başladığım kontrollerde 1 yıllık elden geçirme büyük ölçüde tamamlandı. Ama VP:MİLLİ'den kurtulabilmek için daha detaylı çalışmalar gerekmekte. Umarım bundan sonra yapılacak çalışmalar daha detaylı olur ve vitrinimizde daha güzel ürünleri sergileriz. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19:33, 13 Mart 2017 (UTC)
Sakhalinio, bir buçuk yıldan fazladır yaptığınız çalışmaların için çok çok eline sağlık demeliyim kesinlikle. Bu çalışmalarınızın yararlılığını ve bunun Vikipedi'ye nasıl ciddi bir katkısı olduğunun herkes de farkındadır. Bu nedenle farklı alanlara özen gösterecek olduğunuzu söylemeniz beni üzdü. İlginizin devamı dileğiyle.
İşaret ettiğiniz yönde birkaç gün için günün maddesi oluşturarak çorbaya tuz atmaya çalışacağım.
Kibele'nin VP:MİLLİ'yle ilgili söylediği çok doğru. Üstelik belirtmeliyim ki, şubat başında konuyla ilgilenmeye çalıştığımda, bazı tarihlerde gerçeği yansıtmayan, şehir efsanesi niteliğindeki bilgilerin veya net TBA ihlallerinin ("terör örgütü") de yıllarca ana sayfaya çıktığını gördüm. Bu noktada Sakhalinio'nun emekleri için tekrar teşekkür etmeliyim. Aslında bir yıl boyunca her gün iki gün sonrasının tarihte bugün sayfasını gözden geçirsek halledilebilecek bir nokta; ama ilgilenmeye çalıştığımda bir süre sonra bayağı "baydığını" hissettim. Sonrasında tarihte bugün bölümünden link verilen sayfaların okunma sayılarına baktım ve ana sayfada çıkmalarının herhangi bir etkisini görmedim. Bu da sanırım bölüme okuyucu ilgisinin de az olduğuna delalet olabilir; ama bu varsayımı yanlış çıkaracak noktalar da olabilir elbet, bunlara girmeyeyim. VP:MİLLİ sorununu gidermeye çalışırken karşılaştığım sıkıntılar oldu bolca: mesela İran'da bir depremden bahsedeceğiz, ama depremin bizde maddesi yok, hatta bazı durumlarda olayın geçtiği şehrin veya olayın merkezindeki kişilerin (siyasi figürler vs.) maddesi yok falan filan. Bu da Vikipedi'nin genel içeriğinin Türkiye odaklı olduğu gerçeğinin acı bir yansıması maalesef. Aslında bunlarla ilgili yapılması gerekenin bölümü kısaltmak ve İngilizce'de olduğu gibi her konunun ana maddesine kalın bağlantı vermek olduğunu düşünüyorum; mevcut tarihte bugün sayfaları bugüne göre çok daha az gelişmiş bir Vikipedi için bulunmuş ara bir çözüm gibi gelmiştir bana hep. Bunun için elbette sistemli bir çaba gerekecektir. Ancak başlangıç olarak MİLLİ ihlallerini gidermek için üzerinde çalışılmış sayfaları listeleyen bir koordinasyon sayfası oluşturup nerede olduğumuzu görebiliriz bence. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:24, 14 Mart 2017 (UTC)
19 Mart'a kadar oluşturdum. İlgilenenlerce lütfen bir göz atılırsa, irdelenirse, oyuncak hamuru gibi ellenirse, uygun görüldüğü şekilde değiştirilirse memnun olurum :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01:45, 14 Mart 2017 (UTC)
Burada da muhtelif konulardan derlediğim bir öneri listesi mevcut. Dileyen ekleme yapabilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:39, 14 Mart 2017 (UTC)
Aklıma Nisan 2016'da düzenlediğim Vikiproje Siyaset işbirliği projesi geldi. Burada Vikipedi:Tarihte bugün maddelerindeki ifadelerin VP:TBA kapsamında tarafsızlaştırılması ve düzenlenmesi konusunu önemli bulmuştum ve VP:MİLLİ gereği Vikipedi devletlerin, hükümetlerin veya yerel yönetimlerin hiçbirinin tarafı olmadığı ve Vikipedi'yi bağlamaması sebebiyle Vikipedi:Tarihte bugün maddelerindeki ifadeler düzenlenerek tarafsız bir anlatım kullanılması gerektiğini belirtmiştim. Örneğin "AA bölgesi xx işgalinden kurtuldu, özgürleşti, xxx tarafından fethedildi, işgal edildi" gibi ifadelerin VP:TBA kapsamında düzenlenmesini ve "xx'e bağlı askeri birlikler tarafından ele geçirildi" veya "xxx askeri birlikleri geri çekildi" şeklinde değiştirilmesini vurgulamıştım. (Şu değişikliği) de örnek göstermiştim. Bu kapsamda İBP düzenlenebilir veyahut biz kullanıcılar olarak bir katkı planı kararlaştırabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:18, 14 Mart 2017 (UTC)
Tarihte bugün kısmındaki endişeler (buna ben de katılıyorum) çok fazla Türkiye merkezli bilgi/olay/ölüm vs. yer alması ve önemi nispeten az birçok olayın ana sayfaya çıkarılması. İşgal, fetih, ele geçirme, kuşatma ifadelerinin kullanımı ve ilgili sayfaya yönlendirilmesi konusunda bir engel bulunmuyor. Her gün göz attığım enwiki'nin on this Day bölümü bu konuda Türkçe Vikipedi için örnek olabilir zira VP:Milli ve her ülkeden temsiliyet konusunda son derece hassas davranılmış. Ayrıca işgal/invasion/occupation [1] [2], ele geçirme/capture [3], saldırı/attack [4], yenilgiye uğratmak/defeate [5] ve fetih/conquest [6] ifadeleri konusunda hiçbir kısıtlamada da bulunulmamış. Bunu da dipnot olarak belirteyim. --Maurice Flesier message 10:46, 14 Mart 2017 (UTC)

günün maddesinde ifade bozuklukları[kaynağı değiştir]

azur penceresi'ndeki çeviri kokan ifadeler ve yazım hataları düzeltilse iyi olur.. 'kemerin birkaç kısmı', 'düzensiz faaliyetlerle', 'bir periyot boyunca', ' turistik mekanlarında birisi'.. simpsonlar'da da 'yaratılan' ve 'disfonksiyonel aile' yerine daha uygun ifadeler bulunabilir, 'dâhil' şapkasız olmalı.. --kibele 08:25, 22 Mart 2017 (UTC)

 • kibele, bazı düzenlemeler yaptım olmuş mu? "disfonksiyonel aile" bilimsel bir terim aslında, literatürde de böyle kullanılıyor. Ancak bağlantısı disfonksiyonel aile olması gerekirken mavileştirme anlamına Simpson ailesine bağlanmış. Bu terimi değiştirmedim. --Mskyrider ileti 08:54, 22 Mart 2017 (UTC)
eline sağlık.. --kibele 09:02, 22 Mart 2017 (UTC)
"çeviri kokan"? maddeyi ben çevirdim, çeviri hataları olması her madde için mazur görülebilecek ufak ayrıntılardır bence. Her kullanıcının ana dili İngilizce olmuyor. Ama yine de bu ifade yerine "çeviri hataları bulunan" gibi daha uzlaştırıcı bir dil tercih edilebilirdi. Her fırsatta VP:İNOV ve VP:N'den dem vurup da bu politikara riayet etmemek anlaşılabilir bir durum değil gerçekten. --Maurice Flesier message 10:42, 22 Mart 2017 (UTC)
@Maurice Flesier, "çeviri kokan" gündelik kullanımda olan ve itham içermeyen bir ifade. Kaynak dilin yapılarının, öbeklerinin, anlam alanlarının vb.nin erek dile aktarımda da korunmasından kaynaklanan bir anlatım sorununa gönderimde bulunuyor. Ben de sıklıkla kullanırım. Çeviri kokusu hata demek değildir zaten. Tüm çeviriyi teoride hata barındırmayacak şekilde yaparsın ama yine çeviri kokabilir. Kişisel alma lütfen.
Vito Genovese 11:14, 22 Mart 2017 (UTC)
 • @Maurice Flesier, vito'nun söylediklerine katılıyorum. çeviri hatasından söz edilmiyor zaten Türkçe anlatımdan söz ediliyor. Uzun yıllardır çeviri yapan biri olarak hâlâ zaman zaman çeviri kokan ifadeler kullandığım oluyor. Bunların düzeltilmesinden de oldukça mutlu oluyorum açıkçası çünkü her biri bir tecrübe. yukarıda kibelenin yazdıklarında söz ettiğin gibi ne VP:İNOV ne de VP:N'ye aykırı bir yer görüyorum. --Mskyrider ileti 11:20, 22 Mart 2017 (UTC)
itham içerdiğini ben de düşünmedim ama bana yapıcı gelmedi. enwiki den çeviri ile madde yazan yeni ve hevesli bir kullanıcı bu ifadeyi görse bir daha buna yeltenmez sanırım. Yaygınlığı konusunda bilgi sahibi değilim. Düzeltilmesi beni de memnun eder fakat uygun bir dille. Ben "nezaketsizlik kokan" ifadesini kullansaydım ne kadar doğru söylemiş olurdum ??? --Maurice Flesier message 11:59, 22 Mart 2017 (UTC)
 • "Çeviri kokan" ifadesi bence de herhangi bir politika ihlali içermemekte. Bu gibi yorumlar ansiklopediyi geliştirmeye yöneliktir, şahsen sorun görmüyorum. Öte yandan "nezaketsizlik kokan" gibi bir ifade, karşı tarafı nezaketsizlikle itham etmek anlamına gelirdi. --Yabancım 13:25, 22 Mart 2017 (UTC)

ifadeyi açıklayanlara teşekkürler. 'Her fırsatta VP:İNOV ve VP:N'den dem vurup da bu politikalara riayet etmemek' diyerek esasen bir inov ihlali yapılmış, onu da es geçmeyelim.. --kibele 14:06, 22 Mart 2017 (UTC)

Sayfa adı[kaynağı değiştir]

Dil Derneği ve son son yıllarda birleşik kelimeleri ayırmaya meraklı TDK bile anasayfa derken burada neden ana sayfa? --Cobija (mesaj) 09:52, 8 Nisan 2017 (UTC)

başlarda anasayfa idi.. hatırlamadığım bir tarihte ayrıldı.. o tartışmayı bi bulabilirsek iyi olur.. --kibele 19:27, 8 Nisan 2017 (UTC)
Ben epey antik kayıtlara kadar gittim ama ne zaman anasayfa olduğunu bulamadım, @Kibele. Hiç de hatırımda kalmamış öyle bir şey. Seninle benim üyeliğimiz de yakın tarihlidir oysa ki.
Vito Genovese 18:57, 11 Nisan 2017 (UTC)
hımm, işbirliği/iş birliği ile karıştırdım sanırım @Vito Genovese. o da hep böyleydi dersen tatile çıkıcam.. --kibele 20:33, 12 Nisan 2017 (UTC)
bir de sayfa'nın s'si büyüdü sanırım arada.. onu hatırladım sanırım. --kibele 11:35, 14 Nisan 2017 (UTC)

esas meseleye gelirsek, cobija'nın dediği doğru, 'anasayfa' yapılabilir.. --kibele 20:36, 12 Nisan 2017 (UTC)

O zaman Akalın ve diğ. (2008) [yani TDK] ve Dil Derneği (2012) uyarınca bu akşam Anasayfa adına taşıyorum maddeyi.
Vito Genovese 08:30, 21 Nisan 2017 (UTC)
İtirazım var @Vito Genovese. Mukaddime olarak değiştirilmeli --Mskyrider ileti 11:22, 21 Nisan 2017 (UTC)
"الصفحة الرئيسية" yapalım, sen de rahat et ben de. :)
Taşımayı yapıyorum bu arada şimdi.
Vito Genovese 22:11, 21 Nisan 2017 (UTC)

@Vito Genovese, bu yazıyı da düzeltir misin? --Cobija (mesaj) 10:03, 30 Nisan 2017 (UTC)

@Cobija: İşlem tamam.
Vito Genovese 10:58, 30 Nisan 2017 (UTC)

Günün resmi[kaynağı değiştir]

Günün resminde şöyle bir problem var. [7] --Sadrettin 18:52, 11 Nisan 2017 (UTC)

Bildirim için teşekkürler, @Sadrettin. Panoramik fotoğraf görünmüyor diye biraz boyut artırmıştım ve Chrome'da genişliklerde bir oynama olmamıştı, ama belli ki tüm tarayıcılarda geçerli değilmiş bu durum. Geri aldım şimdi.
Vito Genovese 18:56, 11 Nisan 2017 (UTC)
Teşekkürler. Düzelmiş. Tablette böyle gözüküyordu, ekran küçük sonuçta. Bu arada ekran küçük olunca her bölümün ayrı bir yazı tipi veya font büyüklüğü olduğunu farkettim :) [8]. Yeni anasayfa tasarımı gelince bu da çözülmüş olur artık. --Sadrettin 19:15, 11 Nisan 2017 (UTC)
Yeni tasarıma itirazlar yükseldi öbek öbek son birkaç günde. Sanırım fikir birliği sağlamak güç olacak. Şu anki tasarımın sorunlarını düzeltmeye uğraşalım artık @Sadrettin. :)
Vito Genovese 19:17, 11 Nisan 2017 (UTC)

HSM[kaynağı değiştir]

Referandumdan ötürü yarından itibaren Türkiye'de anayasal süreç olmasını öneriyorum. Aslında seçimden hemen sonra olsaydı daha iyi olurdu. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 08:51, 23 Nisan 2017 (UTC)

Olabilir tabii. Bence güncelliğini epey bir süre daha koruyacak bir madde olduğundan, bir sonraki haftaya kalsa bile sorun olmaz aslında. Bu noktada görüşünü almak için gelecek haftanın HSM'sini oluşturan @BSRF'yi pingleyelim. --Yabancım 10:08, 23 Nisan 2017 (UTC)
Söz konusu madde anasayfaya çıkalı daha bir yıl bile olmamış. Dört yılı aşkın süredir anasayfada yer almamış seçkin maddelerimiz olduğunu göz önünde bulundurursak önceliği o maddelere vermemiz daha doğru olacaktır. Anasayfaya çıkacak maddeleri belirlerken bu konuya özen gösterdiğimi belirtmek isterim.--B.S.R.F. 💬 11:28, 23 Nisan 2017 (UTC)
Buna dikkat etmemiştim, bence de aynı maddeler sıklıkla anasayfaya çıkmamalı. Teşekkürler. --Yabancım 13:12, 23 Nisan 2017 (UTC)

Kategoriler[kaynağı değiştir]

Anasayfada alttaki kutucukta yer alan "kategoriler" bölümünü gözden geçireyim dedim, gözüme şunlar takıldı:

 • Spesifik din kategorisi olarak sadece "Yahudilik" var, kaldırılmalı.
 • Coğrafya ve tarih başlığına "Olaylar" kategorisinin eklenmesi uygun olabilir.
 • "Toplum ve Yaşam" başlığında "Nüfus" yerine "Demografi" konsa, çok az alt maddesi olan ve biraz fazla özel gelen "İşçilik" kategorisi kaldırılsa, "Haberleşme" eklense iyi olur.

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:22, 25 Nisan 2017 (UTC)

When will the band be lifted?[kaynağı değiştir]

And is there currently any Turkish Wikipedians to protect their wiki from vandals?Lost Whispers (mesaj) 13:24, 18 Mayıs 2017 (UTC)

@Lost Whispers, we don't know when the ban will be removed. Turkish Wikipedians use DNS or VPN for their contributions. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 13:33, 18 Mayıs 2017 (UTC)

Günün maddesi[kaynağı değiştir]

Günün maddesindeki Karl Seitz isimli madde silinmiş. Ancak ana sayfaya günün maddesi olarak koyulmuş, ne alaka çözemedim?Sait71 01:09, 2 Haziran 2017 (UTC)

Günün maddesi olarak görünen "Tebessüm"ün giriş bölümünde anlamsızca İngilizcesi verilmiş ve fazladan bir "anlama gelen" ifadesi konulmuş. Düzeltilebilirse iyi olur.--Sayginerv-posta 16:07, 8 Haziran 2017 (UTC)

türkiye'de günün maddeleri[kaynağı değiştir]

..olmuş günün maddeleri. on cümlenin altısı türkiye ile ilgili, sadece bir partiye ait iki cümle var.. bu arada yazım hataları düzeltilse ve dr. unvanı da kaldırılsa iyi olur.. --kibele 12:40, 6 Temmuz 2017 (UTC)

HSM[kaynağı değiştir]

GM[kaynağı değiştir]

Günün maddeleri oluşturulmamış. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 15:04, 10 Ağustos 2017 (UTC)

Bugünün maddeleri de yok. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 17:44, 3 Eylül 2017 (UTC)

Bugünün maddeleri de yok. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 14:19, 10 Ekim 2017 (UTC)

Bugünün maddeleri de yok. --Hedda Gabler (mesaj) 07:55, 22 Ocak 2018 (UTC)

 • İstek yapıldı Yapıldı yeni maddeler seçildi.-- Hakan·IST 06.51, 8 Mart 2018 (UTC)

Bugünün maddeleri de yok. --Hedda Gabler (mesaj) 18.41, 24 Mart 2018 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı.-- Hakan·IST 07.19, 26 Mart 2018 (UTC)

Bugünün maddeleri de yok. --Hedda Gabler (mesaj) 17.19, 30 Mart 2018 (UTC)

Bugünün maddeleri de yok. --Hedda Gabler (mesaj) 06.44, 14 Nisan 2018 (UTC)

Önbellek sorunu[kaynağı değiştir]

Oturum açılmadığında 14 Ağustos tarihli sayfa görünüyor bende. Birkaç günlük bir önbellek sorunu olduğunun farkındaydım da; bu durum başkalarında da var mıdır? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:06, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Mediawiki yazılımından kaynaklanan bu soruna ilişkin ayrıntılar şurada izlenebilir. --Superyetkinileti 16:46, 22 Ağustos 2017 (UTC)

Biraz dikkat becerisine sahip olmak çok mu güç?[kaynağı değiştir]

Ana sayfanın "tarihte bugün" kısmında yazanlar:

 • "1598 - Kore donanmasının Japon donanması karşısında Myong-Yang'da zafer kazandı."
 • "1873 - Fransa'daki Alman işgalinin sona erdi."
 • "1950 - Amerikan kuvvetlerinin Kore'nin güney limanı olan Incheon'a çıkartma yaptı."

Belli oluyor ki cümleler kopyalanırken cümle sonlarında "kazanması", "ermesi" ve "yapması" yazıyormuş, yukarıdaki şekle çevrildikten sonra ise cümlenin başlarına el atılmamış. Dikkatli olunsun lütfen. Zaten bu millet ana dilini yazmasını bilmiyor, bari biz yetki sahipleri öyle olmayalım. - Ullierlich 08:39, 16 Eylül 2017 (UTC)

Tarihte bugün[kaynağı değiştir]

Tarihte bugün kısmının tecrübeli kullanıcıların düzenleme, güncelleme ve ekleme-çıkarma yapabilmesi için korumadan çıkarılması gerekiyor. Örneğin bugün: Ölümler kısmında silinmiş bir Mirada maddesi duruyor ve olaylarda herzamanki gibi Türkiye-Osmanlı İmp. ile anasayfamızın baştacı :) Sovyetler Birliği'nin ağırlığı sürüyor. GM'de olduğu gibi bu section'nında değişikliklere açılması gerekiyor. --Maurice Flesier message 20:55, 18 Eylül 2017 (UTC)

[kaynağı değiştir]

Hello, why is there a black stripe on the wiki logo? Sorry i don't speak turkish - Buileducanh (mesaj) 09:09, 11 Ekim 2017 (UTC)

Hi @Buileducanh! It's because Wikipedia has been blocked in Turkey. Bambi'nin annesi (mesaj) 09:57, 11 Ekim 2017 (UTC)

thank you, but that is so tragic. I reckon the volume of edits decreased dramatically, ☹️☹️☹️ How do you guys deal with this? - Buileducanh (mesaj) 10:05, 11 Ekim 2017 (UTC)

@Buileducanh The number of edits definitely has decreased unfortunately ☹️. Personally I don't live in Turkey, but those that do basically just use a VPN to access the website. It's particularly crazy because, when I was in Turkey a couple of months ago, Wikipedia pages were still coming up at the top of Google searches despite the website being banned. Bambi'nin annesi (mesaj) 10:17, 11 Ekim 2017 (UTC)

Yeah,... I found this graph, very sad though... - Buileducanh (mesaj) 10:25, 11 Ekim 2017 (UTC)

GSR[kaynağı değiştir]

Günün seçkin resmi[kaynağı değiştir]

Bir bakardız. Şablon:GSR koruma/2018-01-10 --Araz Yaquboglu (mesaj) 15:19, 10 Ocak 2018 (UTC)

Theodore Roosevelt (27 Ekim 1958 yazıyor. 1858 olmalı.--Yzkoc (mesaj) 06.05, 30 Mayıs 2018 (UTC)
Düzeltildi, teşekkürler. --Superyetkinileti 15.52, 30 Mayıs 2018 (UTC)

Günün Maddesi[kaynağı değiştir]

Günün maddesinde "tıp" altbaşlığı oluşmuş, kaldırılması gerekiyor. --Hedda Gabler (mesaj) 13.40, 27 Aralık 2018 (UTC)


Bugünkü şablonda yer alan ilk madde için bir AK dosyası kullanılmış. Bir hizmetli ilgilenebilir mi?--BSRF 💬 06.55, 6 Ocak 2019 (UTC)

Haftanın seçkin maddesi[kaynağı değiştir]

Yılın ikinci haftası oldu ama hâlâ birinci haftanın maddesi ana sayfada. Neden otomatik olarak değişmedi?--BSRF 💬 14.37, 7 Ocak 2019 (UTC)

Düzeltildi, teşekkürler. --Superyetkinileti 14.57, 7 Ocak 2019 (UTC)

GM[kaynağı değiştir]

Günün maddeleri mevcut değil. --Hedda Gabler (mesaj) 15.11, 19 Nisan 2019 (UTC)

Bugünün de yok. --Hedda Gabler (mesaj) 08.18, 11 Mayıs 2019 (UTC)--Hedda Gabler (mesaj) 08.18, 11 Mayıs 2019 (UTC)
Kaç gündür GM mevcut değil. --Hedda Gabler (mesaj) 11.03, 29 Haziran 2019 (UTC)
 • Günboyu GM yok idi. Kalıcı bir çözüm bulmazsak belli periyotlarla hep böyle olacağa benziyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.22, 3 Ağustos 2019 (UTC)
 • Bugün de kodda bir sıkıntı var sanırım, iki madde birbirine girmiş gözüküyor. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.24, 25 Aralık 2019 (UTC)
 • İstek yapıldı Yapıldı.-- Hakan·IST 13.32, 25 Aralık 2019 (UTC)

haftanın seçkin maddesi[kaynağı değiştir]

Haftanın seçkin maddesi görünmüyor.Gogolplex (mesaj) 10.50, 2 Eylül 2019 (UTC)

Wikipedia erişime açıldı[kaynağı değiştir]

Türkiyenin ve Dünyanın en kapsamlı makale sayfası , özgür ansiklopedi wikipedia'nin erişime açılması hakkında ne düşünmekteyiz? UğurYEGEN (mesaj) 02.31, 16 Ocak 2020 (UTC)

Vikipedi'deki kırmızı bant[kaynağı değiştir]

Vikipedi logosundaki kırmızı bant var. Vikipedi erişimi açılmasına rağmen hala bant duruyor. Lütfen onu kaldırın. BeraatAydin632 (mesaj) 09.35, 16 Ocak 2020 (UTC)

Merhaba, @BeraatAydin632, yeni logo seçiyoruz, eğer ilgileniyorsanız Köy çeşmesini okuyabilirsiniz.

Günün Resmi[kaynağı değiştir]

Günün Resminin üstüne tıkladığımızda video ekranı geliyor video başlıyor ama hiçbir fotoğraf yok --Eneskayhan (mesaj) 17.27, 17 Ocak 2020 (UTC)

Günün maddesi (23 Ocak 2020)[kaynağı değiştir]

Sevgili arkadaşlar, 23 Ocak 2020 itibarıyla Günün Maddesi bölümünde yer alan Francisco Pizarro maddesi sadece bir paragraftan oluşan bir taslak. Dolayısıyla Günün Maddesi kriterlerini taşımadığını düşünüyorum. Gereğinin yapılması için bilgilerinize sunarım. İyi çalışmalar...эртлй ილეტი იაზ 05.51, 23 Ocak 2020 (UTC)

Düzeltildi, teşekkürler. --Superyetkinileti 15.18, 23 Ocak 2020 (UTC)

Wikipedia Tekrar Hoşgeldin.[kaynağı değiştir]

Wikipedia Türkiyede Kapalı Olmasına Rağmen Pes etmeden Devam eden türkçe ansiklopedi ve çok seviyoruz. Doğru olan herşey burada Askcennetim (mesaj) 10.20, 1 Şubat 2020 (UTC)

Merhaba Hoşgeldin Vikipedi Sivashurdaci (mesaj) 10.28, 22 Şubat 2020 (UTC)