Tartışma:Anasayfa

Bu sayfa Anasayfa içeriği ve düzenine yönelik değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.

Vikipedi ve kullanımı ile ilgili genel sorular sormak için danışma masasını, Vikipedi politikaları ve işleyişi ile ilgili sorular sormak için köy çeşmesini, Vikipedi'yle ilgili birçok konuda yardım için yardım sayfalarını kullanınız.

 • Anasayfada gördüğünüz bir hatayı (yanlış bilgi, görünüm sorunu, vb.) bu sayfada bildiriniz.
 • Yarın Anasayfada çıkacak içerikleri bu sayfada görebilirsiniz. Olabilecek hataları önceden düzelterek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.
 • Anasayfadaki bazı bölümler her gün, bazıları ise belirli aralıklarla olmak üzere sürekli güncellenir. Bölümler için önerilerde bulunarak Anasayfa içeriğine katkıda bulunabilirsiniz. Anasayfa bölümleri şunlardır:
Haftanın seçkin maddesi: Bu ayın Anasayfaya çıkan/çıkacak seçkin madde listesi buradan görülebilir.
Günün kaliteli maddesi: Bu ayın Anasayfaya çıkan/çıkacak seçkin madde listesi buradan görülebilir.
Tarihte bugün: Tarihte bugün bölümünde bu ay yer alacak bilgileri bu sayfada, yıl boyu tüm bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.
Biliyor muydunuz?: Bu bölüm için önerilerinizi teklifler sayfasına yazınız. Biliyor muydunuz bölümünde bu ay yer alan/alacak bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.
Günün seçkin resmi: Bu ay yayınlanan/yayınlanacak seçkin resimleri burada bulabilirsiniz.
 • Seçkin içeriklerle ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.
Tartışma arşivi: 20052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021

tarihte bugün bölümü stephen hawking'i daha fazla öne çıkarmalı[kaynağı değiştir]

bugün stephen hawking'in doğum yıldönümü. onun yerine 1.d.s.'deki olay gösteriliyor. gelibolu'dan ittifak kuvvetlerinin çekilişi gösteriliyor. hayır.. stephen hawking'in doğumu daha önemli. ----Modern primat ඞඞඞ İLETİ 10.00, 8 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Hawking'in resmi eklendi. --Gökhan (mesaj) 11.35, 8 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
aferin? --Hedda Gabler (mesaj) 16.56, 8 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Türk Portalı/Bölümü[kaynağı değiştir]

Merhabalar,

Vikipedi anasayfasında bir Türk portalı bulunması teklifi hakkında olacak bu yazım. Daha önce yine bu sayfada benzer bir teklif verildiğini ancak üzerine hiç konuşulmadığını görünce yeni bir başlık altında konuyu ele almaya karar verdim.

Diğer dillerde Vikipedide dil portalı[kaynağı değiştir]

 • Arapça, İngilizce, Rusça, Çince, İspanyolca, Portekizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Lehçe, Felemenkçe gibi diller, anasayfalarında kendi dil aileleriyle ilgili bir portal kullanmıyor. Onların kullanmamaları bir kıyas kabul etmez. Bağımsız bir Vikipedi'yiz sonuçta. Vikipedi:Vikipediler sayfasında yukarıdan İngilizce bir, Sebuanca/Sabuanca (burada da bir standardizasyona ihtiyaç var Vikipedi'de, konuyu dağıtmamak adına girmeyeceğim) iki derken buldum.
 1. Sebuanca Vikipedi anasayfasında Filipince portalı görebiliyoruz. Bağımsız Vikiler olarak 6 tanesinde (Sebuanca, Bikol, İlokano, Kapampangan, Tagalogca, Varayca), Kuluçka Vikipedi olarak 5 tanesinde (Rinconado Bikol, Hilugaynon, Karay-a, Tausug dili, Capiznon dili) olmak üzere Filipince Portal mevcut.
 2. Chabacano dili Vikipedi'nin anasayfasında "Kardeş İspanyol dilleri" veya "İspanyol kreolü kullanan diller" diye tabir edebileceğimiz bir dil portalı mevcut.
 3. Aragonca Vikipedi'nin anasayfasında "Diğer Roman dilleri" veya "Aragon dilleri" diye tabir edebileceğimiz bir dil portalı mevcut. Portaldaki diğer dillerden de bunu kullananlar mevcut.
 4. Emilian-Romanyol Vikipedi'nin anasayfasında "Prema/Pramma lehçeleri" adı altında 10 dili kapsayan bir portal mevcut. Listedeki diğer dillerden de bu portalı kullananlar mevcut.
 5. Korsikaca Vikipedi ve Liguryaca Vikipedi anasayfasında "Wikifræ Projesi" veya "Wikifratilite Projesi" diye adlandırılan Avrupa'daki bölgesel dilleri gösteren bir dil portalı mevcut. Projedeki diğer dillerden de bu portalı kullananlar mevcut.

Türk dillerinde Vikipedide dil portalı[kaynağı değiştir]

 • Türk dillerinde 18 bağımsız Vikipedi, 18 tane de Kuluçka Vikipedi olmak üzere 36 Vikipedimiz bulunuyor.
 1. Bağımsız Vikipedilerden 13 tanesi (Kazakça, Güney Azerbaycanca, Tatarca, Azerbaycanca, Çuvaşça, Yakutça, Kırım-Tatarca, Türkmence, Uygurca, Tuvaca, Gagavuzca, Karakalpakça ve Güney Altayca) Türk dili portalını kullanıyor.
 2. Kuluçka Vikipedilerden 13 tanesi (Sibir Tatarcası, Salarca, Kaşkayca, Nogayca, Kumukça, Hakasça, Karayca, Kırımçakça, Şorca, Kuzey Altayca, Çulımca, Eski Türkçe ve Horasan Türkçesi) Türk dili portalını kullanıyor.

Sonuç[kaynağı değiştir]

Türkçe Vikipedi olarak bu hüsnühale dahil olmamız gerektiğini düşünüyorum :) Nevmit ☛☛ mesaj 14.27, 27 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Bu tartışma sayfasında aktif gördüğüm bazı kişilerden görüş talep edeceğim :) @Robingunes, @Betseg, @Gökhan, @Superyetkin, @Hedda Gabler, @ToprakM, @Turk ansiklopedici, @Mskyrider, @Khutuck, @Vito Genovese. Nevmit ☛☛ mesaj 09.39, 28 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Merhaba, anasayfaya Türk dillerinin olduğu bir bölüm eklenmesinin güzel olacağını düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda buna ek olarak "Türk Dilleri Portali" de oluşturulabilir. Turk ansiklopedici ☎️ 10.24, 28 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Konu üzerinde henüz tartışma olmadan arşivlendiği için tekrar gündeme getirmek istedim. Nevmit ☛☛ mesaj 23.05, 17 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Destek Destek Yapılmalı bence de. --Betseg (mesaj) 13.22, 20 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Zaten anasayfada bir dil listesi bulunuyor. Bunu da eklemek anasayfayı kalabalıklaştırmaktan fazlası olmayacaktır. Eklenmesine karşıyım. ‒ToprakM  18.46, 20 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]