Tartışma:Çeşme

Vikiproje Sanat (Başlangıç-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Sanat maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sanat kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Çeşme, şifalı sıcak suları, olağanüstü sayılabilecek kalitede kumun, güneşin ve berraklığın kucaklaştığı şirin bir tatil beldesidir.Çeşme İzmir'in 94 km. batısında, kendi adını taşıyan yarımadanın en ucunda kurulmuştur. Gemiciler tarafından küçük liman diye adlandırılmıştır. Zamanla çoğalan ve buz gibi suların aktığı çeşmelerinden dolayı da yöreye Çeşme denilmiştir. 15 km. kuzeyindeki İon kenti Erythrai' nin limanı olan Çeşme'nin doğusunda, Kalem burnunda İ.Ö.1000 yıllarında küçük bir yerleşim alanı olduğu bilinmektedir. Çeşme-Ildırı köyünde ortaya çıkarılan Erythrai Antik Kenti ile Çeşme kentinde Osmanlı Döneminden kalan Kale, Kervansaray, çok sayıda çeşme ve tarihi kent dokusundaklas oğklum o çeşmeyi demiyoh o çüşme onda nsonra eşme karı kızın takıldığı yeri sivil mimarlık örnekleri yörenin arkeolojik ve tarihi kaynaklarını oluşturan yapıtlardır.

Yabancı dil botların hepsi yanlış diğer dillerdeki anlamı fıskiye'dir esası Farsça Chashma dır. İlginize--Tevfik1958 11:25, 3 Şubat 2009 (UTC)

Tercümede sorun[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar bizde çeşme ama diğer dillerde fontan olarak çıkıyor ama fontan ile çeşme aslında ayrı şeyler biri fıskiye bunu açıklaması da bviraz zor ama bence giderilmeli.--Kamuran otukenli 10:07, 6 Kasım 2009 (UTC)