Sol Yayınları

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sol Yayınları
Genel merkezi
Türkiye Bunu Vikiveri'de düzenle

Sol Yayınları, Türkiye'de faaliyet gösteren bir yayınevi. 1965'te Muzaffer İlhan Erdost tarafından kuruldu. Marksist-Leninist eserler yayımlamaktadır.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Karl Marx, Friedrich Engels, Vladimir Lenin, Josef Stalin, Mao Zedong gibi birçok komünist liderin teorik ve felsefik eserlerini Türkçeye çeviren yayınevi, bu katkılarıyla Türkiye'de önemli bir yere sahiptir.[1]

Yayınevinin kurucusu Muzaffer Erdost, kardeşi İlhan Erdost'un 12 Eylül Darbesi'nden sonra yasak yayın basmak ve bulundurmak iddiasıyla gözaltına alınıp Mamak Askeri Cezaevi'nde dövülerek öldürülmesinin ardından, adına kardeşi İlhan'ın adını ekleyerek, "Muzaffer İlhan Erdost" ismini kullanmaya başlamıştır.[2]

Yayınevi, İlhan Erdost'un ölümünün yıldönümü olan her 7 Kasım'da kitaplarını yarı fiyatla satmaktadır.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sol ve Onur Yayınları Alfabetik liste 8 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Erişim Tarihi 26 Ekim 2015.
  2. ^ Mamak Cezaevi'nde öldürülen yayıncı İlhan Erdost mezarı başında anılacak 13 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 6 Kasım 2016, Erişim tarihi: 12 Kasım 2016.
  3. ^ İlhan Erdost ölümünün 36. yılında mezarı başında anıldı 13 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 7 Kasım 2016, Erişim tarihi: 12 Kasım 2016.