SmsCoin

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
smscoin
Smscoin logo.png
Ana web sayfası
URL http://smscoin.net
Ticari? evet
Site türü Mobil ödeme
Kullanılabilir dil(ler) Rusça, İngilizce
Başlama tarihi Temmuz 2006

SMSCOIN, özellikle SMS ödemelerinde uzmanlaşmış, güçlü bir mobil ödeme sistemleri sağlayıcısıdır ve dünya çapında 92 ülkede yüzlerce cep telefonu operatörü şebekesini destekleyen kaliteli SMS hizmeti sağlar. Projenin temel amacı dünya genelinde mümkün olduğunca fazla sayıda ülkeyi kapsamaktı ve hâlâ da öyle. Dünya çapında 92 ülkede hizmet veren SmsCoin projesi şu anda mobil ödeme piyasasına liderlik eden bir firma konumundadır [1].

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

2006[değiştir | kaynağı değiştir]

SmsCoin projesi, Temmuz 2006'da sadece 4 ülkeyle (Rusya, Ukrayna, Kazakistan, İsrail); şu 3 hizmeti sunarak başladı: sms:chat, sms:key ve sms:bank. Kasım ayı içerisinde sms:transit adlı ek bir hizmet daha geliştirildi ve yıl sonuna doğru SmsCoin 13 ülkede kullanılabilir duruma geldi.

2007[değiştir | kaynağı değiştir]

2007, SmsCoin müşterilerinin kendi websitelerinin istatistiklerine cep telefonu kullanarak erişimini kolaylaştıran bir MIDlet ve web tarayıcısı için yenilikçi ilaveler geliştirmeye ek olarak birkaç ülkenin daha katılımıyla başladı. Sitenin İngilizce versiyonu Şubat ayında tanıtıldı. SmsCoin yıldönümünü dünya genelinde 18 ülkede, çalıştığı 5 binden fazla ortakla, bir milyondan fazla SMS mesajı işleyen 5 farklı sms:services ile kutladı.

2008[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yılı, on tanesi websitesinde de yayınlanan, popüler CMS (temas yönetim sistemi) için kullanıma hazır modüller geliştirmeye yarayan yeni bir programın ve yepyeni bir hizmet olan sms:content hizmetinin tanıtılmasıyla başladı. Nisan'da SmsCoin dünya genelinde 30 ülkenin bağlantısının kurulduğunu duyurdu. Mobil ödeme piyasasında hararetli bir rekabetin sürmekte olduğu bu zorlu süreç esnasında proje, hem daha fazla ödemeye hem de ortaklarının kendi kısa kodlarını seçmelerine olanak vermesine bağlı olarak gelirlerini daha da arttırdı. Ayrıca, Rusya'da ödemeler ruble ile yapılıyordu ve ortaklar, o günün şartlarına göre oldukça sıradışı bir şekilde, kendi kar paylarını 5 günde bir isteyebiliyorlardı. Ekim boyunca ve Kasım ayına kadar ilave başarılar elde edildi - her şeyden önce Anında Mesajlaşma kullanılarak her türlü irtibat yöntemini birleştiren küresel ölçekli bir destek piyasaya sürüldü. İkinci olarak da, SmsCoin artık 40 kadar ülkede hizmetlerini sunmaktaydı.

2009[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2009'da SmsCoin daha da geniş kapsamlı bir etkinlikler serisi duyurdu - tek bir seferde bağlanan birçok Latin Amerika ülkesini takip eden diğer 6 Ortadoğu ülkesiyle beraber 50 ülke. 3. yıldönümünün kutlamaları yepyeni ve tazeleyici bir wesitesi tasarımı ve onu kullanıma daha uygun hale getiren gelişmiş bir yapıyla başladı.[2] Hemen sonrasında sms:donate isimli yeni bir servis devreye sokuldu. Yıl sonuna doğru SmsCoin projesi son "kazanım"ları olan Çin, Tayvan ve Hong Kong’la beraber 65 ülkeyi kapsamıştı. 2009 yılı boyunca kullanıma hazır betik kütüphanesi, 2008'de başlayan gelişme planının bir parçası olarak, kayda değer bir şekilde genişletildi ve günümüzde de genişlemeye devam ediyor.

2010[değiştir | kaynağı değiştir]

Mobil ödeme piyasasında eşsiz bir durum olarak, Hindistan ve Kıbrıs'ı da kapsama alanına almasıyla SmsCoin projesi için 2010 yılı talihli bir şekilde başladı [3]. Diğer birkaç ülkeyle beraber proje toplamda 82 ülkeye ulaştı ve sonunda elde ettiği bu başarıyla mobil ödeme piyasasının önde gelen lideri olduğunu kanıtlamış oldu.

Eşsiz özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

SmsCoin katılımı tamamen ücretsiz olan açık kaynak kodlu kamusal bir projedir ve Rusya dahil uluslararası piyasalara aşağıdaki gibi birçok eşsiz ve yenilikçi özellik sağlamaktadır:

  • Benzeri diğer servislerde, pek çoğu bulunmayan 92 ülkede geniş kapsama alanı
  • Çeşitli CMSler için kullanıma hazır modüllerin bulunduğu tam bir kütüphane ve çeşitli fikirler için anında çözümler

Yüksek kalitede bir rakip olarak SmsCoin projesi, Hero Craft, Odnoklassniki, Alawar Entertainment ve Depositfiles gibi çeşitli tanınmış projelerin dikkatini çekmiştir.

Eleştiri[değiştir | kaynağı değiştir]

SmsCoin hizmeti tekrar tekrar dolandırıcılık için kullanılmıştır ve her ne kadar tüm dolandırıcılık denemeleri engellenmiş olsa da, hizmet sıklıkla, basitleştirilmiş kayıt işlemleri, hizmet ayarları ve bakımı nedeniyle eleştirilmektedir.

Daha[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]