Porto Riko todosu

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Porto Riko todosu
Korunma durumu: Asgari endişe (LC)[1]
IMG 2932crop-puerto-rican-tody.JPG


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Alt şube: Vertebrata (Omurgalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Coraciiformes
(Kuzgun kuşları)
Familya: Todidae
(Todogiller)
Cins: Todus
Tür: T. mexicanus
Binominal adı
Todus mexicanus
Lesson, 1838
Dış bağlantılar

Vikitür'de Todus mexicanus ile ilgili bilgiler bulunur.

Porto Riko todosu (Todus mexicanus), todogiller (Todidae) familyasından Todus cinsine bir kuş türü. Porto Riko'da endemiktirler.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarı bir böğürle yeşil tüylere sahip olmasıyla tanımlanabilir, hemen hemen beyaz parlak sarı bir karnı, kızıl boğazı ve daha aşağı alt çene ve uzun bir gagası vardır. Çok küçük bir kuştur, ve takımı kuzgunkuşları'nın en küçük temsilcisidir. Ortalama 11 cm uzunluğunda ve 5-6 gram ağırlığındadırlar. Erkekler ve dişiler, gözlerinin renkliliği ile ayrılabilirler. Erkeklerin, gri gözleri, dişilerin ise beyaz gözleri vardır.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Yiyecekleri, Tettigoniidae üyeleri, çekirgeler, cırcır böceği, Dermaptera üyeleri, yusufçuklar, Diptera üyeleri, kın kanatlılar, örümcekler ve bazen küçük kertenkelelerdir.

Üreme dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Porto Riko adası boyunca bulunabilirler. Dişiler, 1-4 parlak beyaz yumurtaya koyar (daha çok 2-3 yumurta). Hem erkek hem de dişi, yumurtaları kuluçkaya yatırır. Kuluçka dönemi, ortalama 21 gün sürer. Diğer erişkinler, civcivlerin gelişme sürecinde yardım edebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ BirdLife International (2004). Todus mexicanus. Tehlike altında olan türlerin 2006 IUCN Kırmızı Listesisi. IUCN 2006. 11 May 2006 tarihinde alınmıştır.