Panu

(Panu (şanyu) sayfasından yönlendirildi)
Söğüt'teki Türk hakanlarının büstlerindenki Batı Hun İmparatorluğu lideri Panu
Panu (Pınarbaşı Türklük Anıtı)

Panu (Çince: 蒲奴單于 pinyin: púnú dānyú, taht: MS 46 - ?), Kuzey Hiung-nu'nun tanhu (Kuzey Tanfu 北單于 běi dānyú), Hiung-nu’nun 14. tanhu Ho-han-ye Tanhu (呼韓邪單于 hūhánxié dānyú)’nun oğlu. Daha sonra taht üzerinde rakibi olacak Pi (比 bǐ: tam adı: 醢落屍逐單于: hǎiluòshīzhúdī dānyú)’ın babası olan 18. tanhu Vuçulu Joti Tanhu (烏珠留若單于 pinyin: wūzhūliúruòdī dānyú)'nun küçük kardeşi.

Çin kaynaklarına göre Panu[değiştir | kaynağı değiştir]

MS 46 yılında Panu, tanhu oldu. Aynı yıl Hiung-nu kıtlık ve bulaşıcı hastalıklarından dolayı nüfusunun üçte ikisini kaybetmişti. Panu, Han Hanedanı’nın bu faciadan istifade ederek Hiung-nu’ya saldıracağını öngörerek Han’a bir temsilci yollayarak barış istemişti.

Panu’nun tanhuluğuna hoşnutsuz Pi, Panu’ya meydan okumuştu. Ve MS 47 yılında Pi de gizlice bir Çinli’yi Han’a yollamış ve Hiung-nu’nun haritasını vererek desteğini istemişti.

Panu, Pi'ye karşı askerleri yollamış fakat Pi’nin askerlerinin güçlü olduğunu görünce bastırmaktan vazgeçerek geri çekilmişti.

Daha sonra Çin’in desteğini alan Pi’nin Güney Hiung-nu tarafından kuzeye itilmişti. Kuzeydeki çölünde kalan ülkesine Kuzey Hiung-nu ve Panu’ya da Kuzey Tanhu derlerdi.

Ayrıca Panu bir dönemler diplomat görevi yapmış ve Roxolani adası çevresini inceleyip oralarda diplomatik ilişkiler kurmuş.Bu sayede Roxolani adasını ele geçirmişler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci Han Kitabı, C.89, "Güney Hiung-nu" 79 後漢書 卷八十九 南匈奴列傳第七十九21 Temmuz 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]