Muharebe kruvazörü

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
HMS Hood, bugüne kadar yapılmış en büyük muharebe kruvazörü.

Muharebe kruvazörü (veya savaş kruvazörü), 20. yüzyılın ilk yarısında yapılmış büyük savaş gemisi sınıfı. İlk olarak 1900 ila 1910 yılları arasında, zırhlı kruvazörün yerine geçmesi için yapılmıştır. Evrimi zırhlı savaş gemilerine (dretnot) daha çok benzemektedir. Maliyetleri ve büyüklükleri bir savaş gemisi ile hemen hemen aynıdır. Yüksek kalibreli silah donanımları nedeniyle, hızları diğer kruvazörlere nispeten daha düşüktür.

Muharebe kruvazörleri, I. Dünya Savaşı boyunca, savaş gemisi filolarına hızlı ve güçlü atışlarla destek olmuştur. İngiliz Donanması, Alman Donanması ve Japon Donanması'nda savaş boyunca sıkça kullanılmıştır. Jutland Muharebesi gibi çoğu taarruz ve çarpışmada kullanılmıştır. Savaşın sonlarında bir muharebe kruvazörü ile hızlı savaş gemisinin tasarımları arasında çok az fark vardı. İngiltere, Japonya ve Amerika'da, I. Dünya Savaşı'ndan sonra bir savaş gemisi kadar ağır silahlandırılmıştır. Hızları ise yine de bir savaş gemisinden daha yüksektir. 1922 yılından itibaren büyük gemi yapımını sınırlandıran Washington Denizcilik Antlaşması; savaş gemilerini, muharebe kruvazörlerini ve planlanan yenilerini tehlikeye sokmuştur.

Yapıldığı zaman HMS Repulse'nin ilk hâli (1919)
Restore edildikten sonra yeni adıyla HMS Renown (1939)

1930'lardan itibaren yalnızca Kraliyet Donanması, filolarında Dünya Savaş döneminden kalan gemiler için bir savaş gemisi sınıfı olarak muharebe kruvazörü üretmeye devam etmiştir. Japonya da muharebe kruvazörlerini filolarından kaldırmamış, yalnızca modifiye etmiş ve yeniden adlandırarak farklı bir görünüme büründürmüştür. Bununla beraber Almanya ve Fransa tarafından geliştirilen "Scharnhorst" ve "Dunkerque" sınıfı savaş gemileri de muharip kruvazör sayılmıştır.

II. Dünya Savaşı'nda muharebe kruvazörleri, I. Dünya Savaşı'ndakinden daha üstün ve daha hızlı olarak tekrar ortaya çıkmıştır. Ayrıca "katil kruvazör" olarak tanımlanan savaş gemilerine duyulan büyük bir ilgi olsa da, daha çok kargo ve uçak gemisi yapımına yönelinerek, bu kruvazörlerden az miktarda imal edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasın dönemde yalnızca Sovyet Donanması'na ait "Kirov" sınıfı gemiler muharebe kruvazörü olarak tanımlanmıştır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]