Menzil Cemaati

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Menzil Cemaati, Nakşibendiye'ye bağlı olup Türkiye'deki cemaatler arasında en fazla mensubu olanlardandır.[1] Menzil Cemâati "Muhammed Raşit Erol" (1930-1993) tarafından kurulmuştur.[2] Bugün önderleri Seyyid Abdulbaki Erol'dur.[3] Adıyaman merkezli olup cemaat Ankara ve İstanbul'da da mevcuttur. Ekonomik gücü, mensuplarının işlettiği firmalardan kaynaklanmaktadır. Adıyaman kolu ve Ankara kolu olmak üzere iki kola ayrılır.[4]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

"Menzil Tarikatı" denilen aslında Nakşibendi yoludur. Şah-ı Nakşibendi'nin belirlediği usullere göre eğitim gören talebelerin en büyük özelliği, sünnete sıkı bağlılık ve çokça Allah'ı zikretmeleridir.

Nakşbendiyye'nin Mevlana Halid Bağdadi kolundan gelen bu yol, Adıyaman merkezli ve Menzil'de kurulduğu için bu şekilde adlandırılır. Babası Nakşibendi büyüklerinden biri olarak anılan Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni'den onay alan Seyyid Muhammed Raşid Erol tarafından başlatılmıştır.

Menzil'in çok ziyaretçi çekmesi üzerine Seyyid Muhammed Raşid, 12 Eylül askeri yönetimi tarafından Gökçeada'da zorunlu ikamete gönderilmiş, fakat sağlık problemleri yüzünden Konsey kararı ile Ankara'ya yerleşmiş, sonra Menzil'e dönmüştür.[1]

12 Eylül'de idamla yargılandıktan sonra afla serbest kalan bazı eski ülkücülerin de cemaate katılmalarıyla Menzilciler Orta Anadolu, Ege, Akdeniz, Marmara ve hatta Trakya bölgesinde de daha etkili olmaya başladılar. Özellikle Menzil Şeyhi Erol'un Alparslan Türkeş'e karşı bayrak açan Büyük Birlik Partisi lideri, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve eski Maraş Ülkü Ocakları Başkanı Ökkeş Kenger Şendiler gibi önemli siyasi isimler, onun müridleriydiler.[1]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Menzil Cemaati'ni diğer cemaatlerden ayıran özellikleri şunlardır:[1]

  1. Cemaatin başında Mürşid bulunmaktadır, Mürşid büyük velilerin onayını alarak yol gösterendir.
  2. Bilgi edinmenin erkekler gibi kadına da farz olduğunu ileri sürmesi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "En büyük Nakşî cemaati: Menzil". İslâmî Cemaatler. 2012-02-09 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2013-02-09. 
  2. ^ M. Hakan Yavuz. "The emergence of a new Turkey: democracy and the AK Parti" (HTML) (İngilizce). Google Books/M. E. Shape, Inc. s. 42. Erişim tarihi: 28 Nisan 2012. 
  3. ^ Önkibar, Sabahattin. "İşte Türkiye'deki tarikat ve cemaatler!". Gizli Belge wordpress.com. 2010-08-28 tarihinde kaynağından (HTML) arşivlendi. Erişim tarihi: 2012-04-28. 
  4. ^ Barry Rubin. "TURKEY: Nakshibendi Religious Order" (İngilizce). Google Books/M. E. Shape, Inc. s. 409. 2010 tarihinde kaynağından (HTML) arşivlendi. Erişim tarihi: 2012-04-28.