Marc Fleurbaey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Marc Fleurbaey

Marc Fleurbaey, doğdu 11 Ekim 1961 Mesnil-Raoul'da ( Fransa'da Normandiya bölgesinde, Seine-Maritime Bölümü), refah ve normatif ekonomi ekonomisinde uzmanlaşmış bir Fransız ekonomist . 1994'ten beri Fransa, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırmacı ve öğretmen olarak, 2011'den beri Princeton Üniversitesi'nde Ekonomi ve Halkla İlişkiler Profesörü olan Robert E. Kuenne. Ayrıca Dünya Çalışmaları Koleji'nde Refah Ekonomisi Bölüm Başkanı olarak görev yaptı . 1986 - 1994 yılları arasında Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü'nün direktörlüğünü yaptı.

biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Marc Fleurbaey, Paris-Nanterre Üniversitesi'nden (1991) felsefe alanında yüksek lisans derecesi olan ENSAE ParisTech'ten (1986) ve Sosyal Bilimler Yüksek Bilimler Fakültesi'nden (1994) ekonomi doktorasından mezun oldu . .

kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Marc Fleurbaey, 2011'den beri Princeton Üniversitesi'ndeki Woodrow Wilson Kamu ve Uluslararası İlişkiler Okulu'nda Ekonomi ve Halkla İlişkiler Profesörü Robert E. Kuenne'dir . Ayrıca Üniversite İnsani Değerler Merkezi, Sağlık ve Refah Merkezi, William S. Dietrich II İktisat Teorisi Merkezi ve Princeton Çevre Enstitüsü'nde Araştırma Görevlisidir.

Ekonomiye katkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomi ve sorumluluk etiği[değiştir | kaynağı değiştir]

Marc Fleurbaey tarafından geliştirilen sorumluluk ekonomisi, politik filozoflar tarafından geliştirilen sorumluluk etiğinin modellenen bir ekonomik formülasyonunu önermekten ibarettir. Bu yaklaşım, ekonomist François Maniquet tarafından yapılan analiz izlenerek özetlenebilir:

Kamusal tartışmada taahhütler[değiştir | kaynağı değiştir]

Marc Fleurbaey, kamusal yaşamla ilgilenen bir araştırmacıdır. Çeşitli ulusal ve uluslararası komisyon ve raporlara katkılarıyla, Dünya Bankası'na [1], Birleşmiş Milletler'e [1] ve OECD'ye [1] danışman olarak görevinde bulundu. refah, sosyal ilerleme, kamu politikası ve iklim değişikliği ile ilgili toplumsal konuların düzenli olarak medyada yer alması.

Raporlar ve Komisyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Sosyal Gelişme Paneli (IPSP)[değiştir | kaynağı değiştir]

Fleurbaey, Uluslararası Sosyal İlerleme Panelini (IPSP) yönetti ve ekonomi ve sosyal bilimlerde 300'den fazla araştırmacıyı bir araya getirdi. IPSP bizi 21. yüzyılda toplumu yeniden düşünmeye davet ediyor ve küreselleşmiş ve birbirine bağlı bir dünyada yeni bir sosyal ilerleme vizyonu öneriyor. Panel iki yayında sonuçlandı : IPSP raporu ve her ikisi de disiplinlerarası bir perspektife dayanan bir manifesto. Çok sayıdaki kamuoyu çalışmalarının arasında, Fransa Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilen Stiglitz Ekonomik Performans ve Sosyal Gelişme Komisyonu'nun bir üyesidir. Ayrıca Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) Beşinci Değerlendirme Raporu (2014) koordinatörlüğünü yaptı. Kısa bir süre önce ekonomi ve sosyal bilimlerde 300'den fazla araştırmacıyı bir araya getirerek Uluslararası Sosyal İlerleme Paneli'ne (IPSP) öncülük etti. Sponsorluk komitesi üyeleri arasında, Amartya Sen, Kenneth Arrow ve James Heckman da dahil olmak üzere çeşitli Ekonomi Notları var . Oxford'da eşitsizlik ve ekonomi profesörü, sosyolog ve Holberg Ödülü'nü kazanan Manuel Castells, Harvard'da strateji uzmanı ve strateji profesörü olan Edgar Morin, sosyolog ve filozof Michael Castell'den Anthony Atkinson

Medyadaki yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fleurbaey böyle Fransız baskısında olarak Fransızca ve İngilizce çeşitli ulusal ve uluslararası medya, düzenli yayınlar Huffington Post [1], Amerikan baskısında Huffington Post [1], Le Monde [1], Kurtuluş [1] ,[1], hayat fikirler [2], Çapraz [1], Project Syndicate [1] arasında, Fransız baskısı Konuşma [1], Amerikan baskısı Konuşma [1], Amerikan Prospect [2], Amerikan Politikaları ve Politikası [1] ve Dünya Ekonomik Forumu blogunda [1] LSE ABD Merkezi blogunda . Ayrıca, Kurmaca Dışı [1], El Periódico de Catalunya [1], Pireneler Cumhuriyeti'ne [1] röportajlar verdi. Çalışmaları ayrıca medyada, örneğin yakın zamanda IPSP hakkındaki Libération'da [1] düzenli olarak yer almaktadır.

Ödüller ve farklılıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2016: Louvain Katolik Üniversitesi'nden doktor honoris causa [1]
  • 2014: Ekonomik İnceleme Ödülü [1]

Notlar ve referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t Boş kaynak (yardım) 
  2. ^ a b Boş kaynak (yardım) 

Ana Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Marc Fleurbaey birkaç referans eserin yazarıdır:

Marc Fleurbaey ile ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • François Maniquet, " Marc Fleurbaey'in ekonomi ve felsefeye katkıları ", Ekonomik İnceleme, Cilt.   ‎ ( DOI   10.3917 / reco.681.0005, çevrimiçi okuyun )
  • (İn) Peter Vallentyne, "Adalet, Marc Fleurbaey Ekonomik Teoriler. Economica, 1996, i + 250 sayfa. Modern Adalet Teorileri, Serge-Christophe Kolm. MIT Press, 1996, ix + 525 sayfa, Ekonomi ve Felsefe, cilt.   ‎ ( DOI   10.1017 / S0266267100005009, çevrimiçi okuyun )
  • (in) Ori Heffetz, " Marc Fleurbaey ve Didier Blanchet Oxford University Press, Oxford tarafından GSYİH'nın Ötesinde İnceleme. 2013. xvi + 306 s., Economica, cilt.   81: ‎ , s.   788-789 ( DOI)   http : //doi.org/10.1111/ecca.12070, çevrimiçi okuyun )

İlgili Makaleler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgili Makaleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Autres projets