MTV

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
MTV
MTV Logo 2010.svg
Kuruluş 1 Ağustos 1981
Sahibi MTV Networks (Viacom)
Resim formatı 480i (SDTV)
1080i (HDTV)
Ülke  ABD
Dili İngilizce
Genel merkez New York
Kardeş kanal(lar) MTV2
Tr3́s
mtvU
VH1
Nickelodeon
diğer kardeş kanallar
Websitesi mtv.com
İzlenebilirlik
Uydu yayını
DirecTV Kanal 331 (SD/HD)
Kanal 1331 (VOD)
Dish Network Kanal 160 (SD/HD)
Kablo yayını
Verizon FiOS Kanal 210
Birçok kablolu sistemde yayını mevcut Özel kanal numaraları için yerel kablo listelerini kontrol edin

MTV, MusicTelevision, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir müzik ve gençlik kanalı.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

MTV, ilk açıldığında radyo Top 40 mantığı ile müzik videoları yayınlamaktaydı. Bunlar ilk başlarda konser görüntüleri iken daha sonra MTV için özel çekilmiş videolar haline geldiler, popülerite kazanmak isteyen şarkıcı ve yönetmenler bu yola başvuruyorlardı.

İlk kez 1984'te Grammy'lere rakip olarak VMA olarak adlandırılan video müzik ödülleri dağıtmaya başladılar. Her ne kadar VMA asla Grammy kadar saygın olamasa da, ona isyankar bir rakip olarak müzik marketine canlılık getiriyordu. Daha sonraları 92de MTV Film Ödülleri dağıtılmaya başlandı. Ayrıca her sene Avustralya'da, Asya'da ve Avrupa'da ayrıca ödül törenleri düzenlenmekte ve bunlar MTV'nin yerel kanallarında yayınlanmaktadır.

Bir süre sonra, sürekli müzik yayını yapmayı bırakmış ve bir takım programlara yer vermeye başlamıştır.

Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu programlar, Daria, Beavis and Butt-head gibi çizgi filmlerden, The Real World, Road Rules gibi reality showlara, ünlülere şaka yapılan Punk'D, dublörlerin tehlikeli ve gülünç hareketlerine dayalı Jackass gibi komedilerden zengin gençlerin yaşamını ele alan Laguna Beach, Undressed gibi soap-operalara kadar uzanmaktadır ve TRL'i de unutmamak gerek bu programda MTV'nin klasikleri arasına girmiştir. Cam kaplı bir stüdyoda ünlü oyuncu ve şakıcıların konuk olduğu bir programdır.

2002 senesinde yayınlanan The Osbournes ile reality showa yeni bir anlayış getirilmiştir, programda rock grubu Black Sabbath solisti Ozzy Osbourne ve ailesinin yaşamı sürekli kameraya alınmış ve haftalık 30ar dakkalık bölümler halinde yayınlanmıştır. Yine aynı şekilde ünlü çift Jessica Simpson ile Nick Lachey'nin evliliklerinin ilk yılları Newlyweds, Ashlee Simpson'ın müzik kariyerine başlaması Ashlee Simpson Show reality showları ile ekrana taşınmıştır.

2005'te dadaist komedi programı Wonder Showzen gösterilmiştir. Programda, susam sokağı gibi çocuk programlarının formatında kuklalar ve çizgi filmler kullanılsa da program içeriği oldukça yetişkinlere yöneliktir. Programın parodileri, kültür, siyaset, din gibi ciddi konuları ele alan kara komedilerdir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaptığı müzik temelli yayınla popüler kültür üzerinde etkisi olan ve ayrıca yaptığı programlarla gençlerin ilgisini ve muhafazakâr kesimlerin tepkisini çeken bir kanaldır.

MTV, tıpkı Coca Cola ve McDonald's gibi kapitalizmin ve Amerikan kültürünün dünyaya empozesinin simgeleri gibi görülmüştür. Her ne kadar bir yandan ABD ve George W. Bush karşıtı şarkılara da yer verse, Green Card reklamları da yayınlaması ile gençleri ABD lehine etkilediği konusunda eleştirilere ve tartışmalara sebep olmuştur.

İlk senelerinde program akışında siyahlara yer vermemesi sebebi ile ırkçı olduğu konusunda eleştiriler almıştır; fakat MTV bunu asla kabul etmemekte ve her zaman siyahlara ve azınlıklara yer verdiklerini belirtmektedir. Şu günlerde hip-hop tarzının da gayet popüler olması bu konudaki eleştirileri azaltmıştır.

Ayrıca MTV, müzik endüstrisinde "müzik"in önemini azaltıp, yerine görselliğe dayalı bir estetik koyduğu yönünde eleştiriler almıştır. Ayrıca reality showlara çok fazla zaman ayırarak müzik yayınını azaltması ve bunun da yalnızca en popüler olan videoların yayınlanması ile sonuçlanmasından ötürü büyük eleştiriler almaktadır.

MTV, çocuk ve gençlere kötü rol modelleri sunarak onları evlilik öncesi cinsellik, şiddet ve uyuşturucu kullanımına özendirdiği yönünde suçlamalarla sıkça karşılaşmaktadır. Bu sebeple 90'ların başından itibaren MTV, karakterlerinin daha sorumlu ve havalı olmalarının okula devam etmeleri, küçük yaşta alkolden uzak durmaları ve sosyal konularda daha duyarlı olmaları gerekecek şekilde yeniden düzenlemiştir.

Tüm bunlar bir yana, MTV, konu sansüre geldiğinde olabildiğince "politik doğru" olmaktadır. Müzik videolarında ve şarkı sözlerinde bulunan, seksi, silahları ve uyuşturucuları çağrıştırabilecek her şeyi silmektedir.

Logoları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Litwak, Mark (1986). Rell Power: The Struggle for Influence and Success in the New Hollywood (İngilizce). New York: William Morrow & Co. s. 245. ISBN 0-688-04889-7. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]