Los Angeles

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Los Angeles, California
Melekler Şehri
City of Los Angeles
Los Angeles with Mount Baldy.jpg
Wiki training 0226.jpgGriffith Observatory - Dusk.jpg
Vincent Thomas Bridge 2.jpgLos Angeles City Hall 2013.jpg
TheThemeBuildingLosAngeles (cropped2).jpgVenice Beach, Los Angeles, CA 01 (cropped).jpg
Los Angeles, California bayrağı
Bayrak
Los Angeles, California mührü
Mühür
Takma adlar:
the City of Angels, Angeltown, La-La Land
Los Angeles haritası
Los Angeles haritası
Ülke Amerika Birleşik Devletleri Birleşik Devletler
Eyalet Flag of California.svg Kaliforniya
Kontluk Los Angeles Kontluğu (County)
İdare
 • Belediye Başkanı Eric Garcetti (Demokratik Parti)
Yüzölçümü
 • Şehir 1.301,970 km² (502.690 mil²)
 • Su
88,119 km² (34.022 mil²)
Rakım 71 m (232 ft)
Nüfus
 (2010)Nüfus Sayımı
 • Şehir 3,792,621
 • Kent
14,940,000
 • Metropol
15,250,000
Zaman dilimi UTC-08,00 (PZD)
 • Yaz (YSU) UTC-07,00 (PZD)
Alan kodları 213, 310/424, 323, 661, 747/818
Resmî site
www.lacity.org

Los Angeles (İspanyolcaLos Ángeles "Melekler"), City of Los Angeles ("Los Angeles Şehri") veya kısaca L.A., Amerika Birleşik Devletleri'nın Kaliforniya eyaletinin en kalabalık ve ABD'nın New York'tan sonra ikinci en kalabalık şehri. Los Angeles'ın nüfusu 2010 itibarıyla 3.792.621 kişidir.[1] Şehir sınırlarına göre yüzölçümü 1.215 km² olup Büyük Okyanus'un doğu kıyısında, güney Kaliforniya'da konumlanmıştır.

Şehir daha büyük olan 12.828.837 kişi nüfuslu Los Angeles-Long Beach-Santa Ana metropoliten istatistiksel bölgesinin ve 18 milyon kişiyi aşan nüfusa sahip Büyük Los Angeles Bölgesi'nin merkezinde yer alır. Böylece Los Angeles ABD'de ikinci büyük metropoliten bölgede ve tüm dünyanın en büyük metropoliten bölgelerinden birinde bulunur.[2]

Los Angeles, Kaliforniya eyaletinin Los Angeles County'sinin merkezidir. Bu county ABD kontluklarının en kalabalık ve en yüksek etnik çeşitliliğe sahip olanıdır.[3]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Eylül 1781 tarihinde İspanya kontrolündeki Meksika tarafından keşfedilen şehir (her ne kadar Kızılderililer uzun süredir orada yaşasa da) Los Angeles 4 Nisan 1850 tarihinde Kaliforniya'nin bir parçası olmuştur. İsmi İspanyolcadan gelmektedir ve Melekler Şehri manasını taşımaktadır. 2 Ağustos 1769'da, Fernando Rivera Y Moncado'nun kaptanı olduğu Kaliforniya'ya gelen ilk Avrupalı yerleşimciler içindeki Fransisken papazı Peder Juan Crespi, 2 Ağustos dini bir şölen olan Perdono'ya denk düştüğü ve Assisili Francesco adına anıldığı ve de bu yere İtalya'da "ülkenin çok küçük parseli" anlamında "porziuncola" denmesi yüzünden, buraya "Nuestra Señora de los Angeles de la Porciúncula", sonra da bu Assisi'deki şapelde Bakire Meryem'in meleklerle çevrili freski bulunduğundan "El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Angeles de Porciúncula" dendi, sonra da kısaca "El Pueblo de la Reina de Los Angeles" dendi.

1876 yıllarına kadar nüfusu on bin dolaylarında olan Los Angeles, petrol yataklarının keşfedilmesi, Kaliforniya kuzeylerindeki altın madenlerinin bulunması, ve de gerek doğal güzelliği açısından birçok insanın rüyalarını süsledi.

1920'li yıllarda sanat ve eğlencenin de tüm ülke genelinde öncüsü olmaya başlamıştır. New York'un klasik Broadway'ine karşı Hollywood sineması gelişen yıllarda da çok daha güçlü olur ; günümüzde de Broadway'in büyük bir geliri Hollywood'dan gelmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Los Angeles metropol alanı, Los Angeles, San Bernardino, Riverside, Ventura ve Orange vilayetlerini ve 16 milyonun üzerinde değişik etnik ve ekonomik geçmişe sahip insanları barındırmaktadır. Los Angeles yanlış olarak birçok kez "Güney Kaliforniya" olarak adlandırılmaktadır, ancak coğrafi olarak San Diego ve Imperial vilayetleri de başta olmak üzere birçok bölüm göz ardı edilmektedir.

Los Angeles'ın da büyümesiyle komşusu olarak gelişen şehirler de vardır. Los Angeles diye bilinen bölge aslında 88 tane küçük şehrin oluşturduğu bölgedir.

Venice Beach, Marina del Rey, Beverly Hills, Santa Monica ve Hollywood gibi dünyaca meşhur şehirleri de içinde barındıran Los Angeles'ın içinde bulunduğu Kaliforniya'nın eski valisi de ünlü film yıldızı Arnold Schwarzenegger'dir.

Güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmlerde ne kadar tehlikeli bir yer olarak gözükse de Los Angeles güvenli bir şehirdir. Los Angeles'ı oluşturan şehirlerden suç oranı en yüksek olan Compton'dır ve turistler genellikle buradan uzak durur. Turistik yerler olan Santa Monica, Venice Beach, Beverly Hills ve Hollywood güvenli yerlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Los Angeles ABD nin en dinamik metropollerin'dendir. Hollywood sinema film endüstrisine, Anaheim'de Disneyland'a ev sahipliği yapar. ABD'nin en eski film ve sinema okulu bu şehirdedir[?]. Medya ve ilgi çeşitliliği nedeniyle spor ve kültürel aktivitelerde iç içedir. Newyorktan sonraki ikinci büyük VHF medya marketine sahiptir.Artistler, yazarlar, ve yapımcılar ya da ünlü sanatçıların en fazla bu şehirde bulunması nedeniyle "Kreatif Başkent" olarak da adlandırılır.

1932 ve 1984 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan Los Angeles kolezyumu.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehri NBA'de Los Angeles Lakers ve Los Angeles Clippers, WNBA'de Los Angeles Sparks, futbolda ise Los Angeles Galaxy temsil eder.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Los Angeles şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur[4]:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Los Angeles'ın dağlardan panoraması
1908'de Los Angeles panoraması

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu Releases Data on Population Distribution and Change in the U.S. Based on Analysis of 2010 Census Results" (İngilizce). Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu. 24 Mart 2010. 12 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2011. 
  2. ^ "City Populations – World City Population, Biggest Largest Cities in the World". Worldatlas.com. 25 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2011. 
  3. ^ Les Christie (9 Ağustos 2007). "The most ethnically diverse counties in the United States". CNN.  Bilinmeyen parametre |ürl= görmezden gelindi (yardım);
  4. ^ "Los Angeles Belediye Sitesi". 4 Ocak 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Los Angeles ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.