Levent Öget

Levent Öget, (d. 1957) Türk fotoğrafçı.

Fotoğraf çalışmalarını 70'lerin başlarından itibaren kişisel olarak geliştirdi. Muhabirlik ve stüdyo denemelerinden sonra 1989 yılından başlayarak moda katalogları görüntüledi, çeşitli dergi ve günlük gazetelerde fotoğrafları yayınlandı. 1991 yılında Kanada'nın Toronto şehrinde düzenlenen "Art On Edge" festivaline katıldı. Aynı yıl bu şehirde ilk kişisel sergisini de açan Levent Öget, 1992 yılında Erden Kıral'ın yönettiği "Mavi Sürgün" filminde 'stills photographer' olarak çalıştı.

1993 yılında Hüseyin Katırcıoğlu yönetiminde gerçekleştirilen "Truva Öyküsü" kitle tiyatrosu çalışması için hazırladığı fotoğraf projesi, 1994 yılında 1. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nde yer alan "Caz Fotoğrafları" adlı kişisel sergisi ve Yıldız Sarayı'nda "1. İstanbul Disiplinlerarası Sanat Etkinlikleri" kapsamında gerçekleştirdiği “Abes Bir Muvazene” adlı enstalasyon daha sonraki çalışmaları oldu. 1995'te, Bilsak Atölye'deki dia gösterisinin ardından, Caz Fotoğrafları kitabını yayımlayan Öget, Caz Derneği Denetleme Kurulu üyesi ve İstanbul Sanat Tanıtım Araştırma Vakfı kurucularındandır. Yine 1995'te birincisi yapılan Assos Gösteri Sanatları Festivali bünyesinde "İkili Figür" adında bir enstalasyon-performans hazırladı. "Crystal Night" adıyla gerçekleştirilen etkinlik içinse, ışık tasarımları, görüntü projeksiyonları, müzik kurgularından, enstalasyon ve plastik müdahalelerden oluşan performanslar hazırladı.

1996'da İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda "Sahne" adıyla 3. kişisel sergisini açtı. Aynı yıl 8. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'ne "İkili Figür" le katıldı. Öget, Bilişim'96 kapsamında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirdiği "Adım" adlı enstalasyon / performans ve İsmet Doğan’ın hazırladığı “Söz (Yitimi) – Anlam (Yitimi) – İletişim(sizlik)” adlı sergi için “Oto-İletişim” enstalasyonunun ardından 1997’de Yönetmen Durmuş Doğan’ın “Anapolis” adlı gösterisi için ışık tasarımları yaptı.

Öget, 1998’de “Resm-i Geçit” isimli 4. Kişisel sergisini, Atatürk Kültür Merkezi Sergi Salonu ve Ankara British Council Art Gallery’de, 1999’da Pamukbank Fotoğraf Galerisi’nde ise kişisel sergisi ”UnnU” ve aynı adlarla yayımladığı kitap/albümleri gerçekleştirdi. 2000 ve 2001'de önce Akbank Sanat'da "Lavantalık" ardından Atatürk Kültür Merkezi'nde ki "Kımıltı" enstalasyonları son dönem sergileri oldu.

Sergi ve kitapları dışında caz müziği üzerine yazdığı konser eleştirileri, radyo programları yapımcılıkları, halen devam eden fotoğraf atölyeleri ve seminerleriyle çalışmalarını sürdürmektedir.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Levent Öget ile Caz - Etraflı Konuşmalar" 2015
  • "Vahşi Balık Akvaryuma Karşı" 2006
  • “UnnU” 1999
  • “Resm-i Geçit” 1998
  • "Caz Fotoğrafları" 1995

Sergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Lavantalık" 2000
  • "Kımıltı" 2001
  • "Sahne" 1996