Lehçe Koçu

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Lehçe Koçu (Diyalekt Koçu ya da Diyalog Koçu olarak da kullanılır) oyuncunun, kamera karşısında, sahnede ya da seslendirme işinde karakterin lehçesiyle konuşmasına yardımcı olur. Lehçe Koçu genellikle bir ön araştırma yaparak, örnekler ve eğitim materyalleri toplar ve oyuncuyla replikleri üzerine çalışır. Oyuncuya anlaşılırlık, tutarlık ve inandırıcılık açısından rehberlik eder.

Tanınmış lehçe koçları arasında, "Bin Sesli Adam" olarak bilinen, Good Will Hunting filminin lehçe koçu Robert Easton[1], Yüzüklerin Efendisi filminde kullanılan Elf aksanının uzmanı Roisin Carty ve Titanik de dahil olmak üzere pek çok filmde Kate Winslet'in lehçe koçluğunu yapan Susan Hegarty[2] sayılabilir.

Maryland Üniversitesi'nin, İngilizce konuşan oyuncular için dünyanın pek çok bölgesinden toplanmış lehçeleri içeren Visual Accent and Dialect Archive isimli bir video sitesi bulunmaktadır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Robert Easton: Actor who was also dialogue coach to a host of stars". The Independent. 29 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "'We 'ave ways of making you talk': the rise of the Hollywood dialect coach". Telegraph. 17 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Visual Accent & Dialect Archive (VADA)". 6 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi.