Kurtşeyh, Sivrihisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kurtşeyh
—  Mahalle  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke  Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Sivrihisar
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 160
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26600
İnternet sitesi:

Kurtşeyh, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy; Hititler zamanında kurulmuştur. Mahallede zamanla çeşitli kavimler hüküm sürmüştür. Bunların en uzun süreli hüküm süreni mahallesi kuran Hitiler'dir. Sonra Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar'dır.

Mahallede genellikle Yörük, Kıpçak ,manav ve muhacir halk bir bütünlük içerisinde yaşar. Ayrıca eski şaman adetleri bilinmeden yaşatılmaktadır.

Mahallenin yakınında eski yerleşimlere ait bir köy daha bulunmaktadır. Hâlâ günümüzde eski mezarlar bukunmaktadır. Sakarya Irmağı burayı üç taraftanda çevirdiği için ada denişlmiştir. Sivrihisar çevresinde burayı pek az kişi Kurtşeyh olarak bilir

Mahallenin adı, köy civrındaki eski yerleşimlerin birinde yaşamış bir şeyhden gelmektedir. Şeyhin taştan yaptığı yalaklarla kurtları beslediği bilinmektedir. Eski cami mevkisindeki ören yerlerinde hala kurt yalağı ismini taşıyan bir bölge vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir iline 138 km, Sivrihisar ilçesine 38 km uzaklıktadır.Mahallenin yanından sakarya nehri geçmektedir.yazan: özay sivritepe

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.yazın sıcak ve kurak kışın ise soğuk ve kar yağışlıdır.yazan: musa tezcan

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri 2007

2000 160 1997 443

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Tarımda yetiştirilen şeker pancarı,arpa ,buğday,yulaf az da olsa soğan,ayçiçeğişimdilerde kota çıkması ile haşhaşta ekilmektedir.hayvancılıkta ise koyun,inek ,yetiştiriciliğinin yanında balıkçılıkta yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır mahallesin ilk öğretim okulu kullanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ama kulllanılmamaktadır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. ilk öğretim okulu ancak şimdilerde eğitim öğretime devam etmektedir.Okul ilköğretime 2002-2003 eğitim öğretime yeniden başlamıştır bu zamanda okulumuz 9 mezun vermiştir.

Mahallenin komşu köyleri: Sığırcık (batısında), Ahiler (Doğusunda), Göktepe ve Kaldırım (Güneyinde).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]