Kullanıcı mesaj:Mskyrider

Düzmececilik empozecilik[kaynağı değiştir]

İyi günler, Kendilerini başkalarından yetkin sanan ancak gerçekte aldatmak amaçlı sözlüklerin, yazıların, üniversitenin arkasına sığınıp onları kullanıyorlar ne yazık ki. Kendi kötü amaçları için kaynak diye kim ne olursa olsun aldatmaya çalışıyorlar. Diktatör gibi empozecilik yapıyorlar durmadan. "http://pauctle.com" bunların elebaşları gibi. Tıpkı buraya uğraştıkları gibi başka tüm yerlere de bulaşıp yapışıyorlar. Gerçek olmayan, yalan dolanları gerçekmiş gibi empoze etmeye çalışıyorlar. Dediğim gibi onlar her şeyi kendi kötü amaçları için kötüye kullanıyorlar. Nasıl ki polis, jandarma, doktor, öğretmen... gibilerini birileri kötü amaçları için kullanmaları doğru gerçek değilse, üniversite sözlükler yazıları da kötü amaçları için kullananlarınki de doğru gerçek değil. Bu yüzden onların bu kötüye kullanmalarına burada bir şeyler yapılmalı. işte size birkaç örnek; Türkçemizde televizyondan başka sözcük yokken onlar Kırgızcada bulduklarını varsaydıkları bir sözcüğü Türkçemizde de varmış ve kullanılıyormuş göstermek için yazıları, sözlükleri eğitimi kendi kötü amaçları için yalanla dolanla kötüye kullanıyorlar. Başka yerde yaptıklarını vikipedide yapıyorlar. Televizyon sayfasında onların bu savaşlarını görebilirsiniz. Rus boyunduruğu altında olanlar rusçadaki helikopter sözcüğünü kendilerine birebir almış varsaydıkları o sözcüğü de yine bizim dilimizde olmamasına karşın aynı şekilde empoze etmeye çalışıyorlar. Bunun için de helikopter sayfasına bakabilirsiniz. Yine Azericede varsaydıkları bir sözcüğü bizim dilimizde olmamasına karşın plaj sayfasında araya eklediler. İşte size belirttiğim o sitede bu amaçla kullanıyorlar. "bağdarlama", "ünalgı", "fezagir, uçurcu", "birdem", "sakçı, kınçal", "yenün", "çisil" (bu sözcük Türkçe sözlüğümüzde ince yağmur demek iken onlar yine bu anlamını çarpıtmışlardır), "karabat", ... işte bunlar onların kendi taptıkları sözcüklerinden ve onlar ne olursa her şeyi kötüye kullanıp aşırı vandalizm yapıyorlar.--123snake45 (mesaj) 20.05, 21 Mayıs 2021 (UTC)

123snake45 adlı kullanıcı Türkçesivarken adlı forum sitesinde kendisinin uydurmuş olduğu bazı sözcüklere karşılık başka kaynaklarda yer alan sözcüklerin bulunduğunu görünce bunları bertaraf etmeye çalışmak için Vikilerde faaliyet göstermektedir. Kullanıcının en son yapmış olduğu değişikliklere bakarsanız hep değişiklik savaşıyla bu sözcüklerin Vikipediden silinmesine çalışmış.

Onun iddiasına göre aşağıdaki kaynaklarda da geçtiği görülen bağdarlama sözcüğünden Vikipedide bahsedilmesi empozecilik / dayatmacılık oluyor:

  • 1997 — Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, Türk dünyası tarih dergisi - 121-132. sayılar:
Narodnaya Svoboda Partisi (Halk Hürriyet Partisi) bağdarlaması/programı tanıtılmıştı.
  • 2017 — Önder Teker, Derinlemesine C Fundamentals ve Functional Programming, page: 317, ISBN: 978-605-61424-6-8
6 - Bağdarlama (Schedule) Seçilen paketlerin indirilmek üzere belli süreçlere sokulmasına bağdarlama (schedule) adı verilmektedir.
  • 2017 — Zafer Teker, Doğrudan JAVA, page: 238, ISBN: 978-605-82523-1-8
Şimdi ScheduleExpression (Bağdarlama Deyimi) kullanarak istediğimiz gibi aralık verebiliriz.

1997 yılında pauctle.com mu vardı, vikipedi mi vardı? 123snake45 bu sözcük 1997 yılında sanki ileride sahte kaynak olarak kullanılmak üzere yazılmış gibi bir iddiada bulunmuş oluyor. Saydığı bütün sözcükler çeşitli sözlüklerde yer alan sözcüklerdir. Bazıları ise Google kitap aramasında ve daha başka kaynaklarda kolayca tespit edilebilen sözcüklerdir. Forum sitesindeki tartışmalara göre Vikipedide eyleme geçen ve Vikipediye başka bir katkı sağlamayan bir kullanıcının burada özel mesaj yoluyla taraftar toplamaya çalışması da ayrıca düşündürücüdür. --5.176.78.183 22.21, 21 Mayıs 2021 (UTC)

http://tr.wiktionary.org/w/index.php?title=Kullan%C4%B1c%C4%B1_mesaj:Sabri76&diff=3787549&oldid=3787548

"İnternet kafeci Türker Özpınar (sahibindende toptan bilgisayar sattığı ilandan internet kafeci olduğu anlaşılıyor) tarafından açılmış bir kukla hesap daha: http://tr.wiktionary.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1:T%C3%BCrk%C3%A7ede_verifikasyonizm_diye_bir_kelime_yoktur Sen bu şikâyet iletisini de sil seni vikinin en yetkili mercilerine bile şikayet edebilirim. Hâlâ bu iki yüzlü sahtekârın pisliklerini örtmeye çalışıyorsun. --5.46.212.222 19.29, 20 Mayıs 2021 (UTC)"

İşte burada bunların amaçlarının kötü ve olduklarının bir kanıtı daha. Onların konuları dilimizin yararına değil, dilimize bozgunculuk yapmak ve kendilerinin bu kötü amaçlarını belirtenlere de kişisel bile saldırabiliyorlar. Size önce de söylemiştim, bunların amaçları kötü. Her şeyi kötüye kullanıyorlar. Size de yazdıkları kaynak diye yutturmak için kötüye kullanılan düzmecelerden birkaçı. Öyle yazılar olsa da olmasa da gerçekten kaynak olmamasına karşın algı yapıyorlar.--123snake45 (mesaj) 22.42, 21 Mayıs 2021 (UTC)

212 ile başlayan IP ile Diuca speculifera maddesinin tartışma sayfasına abuk subuk yorum yazıp bunu öne sürerek sayfanın koruma altına alınmasını talep eden de sensin. Sabri76 da muhtemelen senin nasıl biri olduğunu er veya geç anlayacak, zira çok açık vermeye başladın internet kafeci Türkeröz. --5.176.78.183 22.49, 21 Mayıs 2021 (UTC)


Diuca speculifera[kaynağı değiştir]

213 ile başlayan trol IP (123snake45) maddeye sürekli Pamukkale Sözlüğü kaynak göstererek buzulkuşu sözcüğünü ekleyip geri alarak (düşünün kendi kendisiyle değişiklik savaşı yaparak) bu durumu Sabri76'ya şikâyet etmiş, Sabri76 da maddeyi koruma altına almış. Bu trolün madde üzerinde tiyatro oynamasının sebebi maddeyi süresiz koruma altına aldırmaya çalışmak ve belki bir taraftan da kendisinin elma cenderesi tarafından 2 kukla hesabı tespit edilmiş olduğu için bakın benim burada düşmanlarım bana oyun etmek için kukla hesap açmış demek için zemin hazırlamaya çalışmak (Vikisözlükte Sabri76'nın mesaj sayfasında ya benim IP adresimle hesap açmışlarsa gibi saçma bir ifade kullanmış).

Gelelim maddeye daha önce Pamukkale Sözlük kaynak gösterilerek eklenen ve 213 ile başlayan IP tarafından trol maksadıyla kullanılan buzulkuşu sözcüğüne. Burada Pamukkale Sözlük güvenilir değilmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor, ancak konuyu araştırırsanız bu kuşlara başka dillerde de buzul kuşu adının verildiğini görebilirsiniz. BBC bu kuşlarla ilgili bir belgesel çekmiş ve bu kuştan BBC'nin sitesinde glacier bird şeklinde bahsedilmiş. Arama motoruna tırnak içinde "glacier bird" ve diuca sözcüklerini yazıp aratırsanız bu kuştan bu şekilde bahsedilen diğer kaynakları görebilirsiniz. "Glacier bird" yerine bunun İtalyancasını "uccello del ghiacciaio" yazarak aratırsanız bu kez İtalyanca kaynakları görebilirsiniz. İngilizce Vikipedide The white-winged diuca finch (Idiopsar speculifer), also called "the glacier bird", is a species of bird in the tanager family Thraupidae., Rusça Vikipedide Белокрылая диука (лат. Diuca speculifera) — вид птиц из семейства танагровых. Представителей вида также называют «ледниковыми птицами» şeklinde ifadeler yer alıyor. Diğer dillere tek tek bakmadım ama başka dillerde de bu bilginin yer alıyor olması muhtemeldir. Ben de soruyorum İngilizce ve Rusça Vikipedide bulunan, BBC'de ve çeşitli yabancı kaynaklarda yer alan bir bilgi Türkçe Vikipediye neden eklenemez? Bir trolün karşı çıkması ve ona inanan bir başka kullanıcının onu desteklemesi bir bilginin maddeye eklenmesine mani olmaya yeterli midir? --5.176.107.119 12.30, 24 Mayıs 2021 (UTC)

Merhaba, Idiopsar speculifera şeklindeki adlandırma Latince genus bakımından hatalı olmuş; speculifer yerine speculifera yazıyor. İngilizce maddeye de bakarsanız Idiopsar speculifer yazdığını görebilirsiniz. Bu arada Cornell Üniversitesi'ne Pamukkale Sözlüğü kaynak göstererek ak kanatlı duika ispinozu adlandırmasında yazım yanlışı bulunduğunu belirttim. Bunu diuka ile değiştireceklerini belirttiler. Maddenin ismini bu şekilde (ak kanatlı diuka ispinozu) değiştirmeyi de nazara alabilirsiniz.--5.46.235.161 19.40, 28 Mayıs 2021 (UTC)

  • Merhaba, yazım yanlışını belirttiğiniz için teşekkür ederim. LAtince adlandırmayı düzelttim. --Mskyrider ileti 09.51, 31 Mayıs 2021 (UTC)

14 Aralık 2006 tarihli düzenlemen[kaynağı değiştir]

Merhaba, Mskyrider. Umarım iyisindir. Tarafsız bakış açısı sayfasında okumadığım kısımlar varmış, aslında "Bırakın olgular kendini ifade etsin" başlığını birkaç gün önce, Karada'nın alıntısını ise İngilizce okuduğumu hatırlıyorum (*), ama tarayıcımın geçmişine baktığımda bulamadım. Bu sayfayı 2006 yılında büyük ölçüde düzenlemiştin, Karada'dan yaptığın alıntının orijinaline veya kaynağına nasıl ulaşabilirim? --Victor Trevor (mesaj) 13.28, 28 Mayıs 2021 (UTC)

  • @Victor Trevor, enwiki'deki sayfanın geçmişinden ulaşabilirsin. Bağlantısı: burada. Ayrıca metni de yazıyorum: "You won't even need to say he was evil. That is why the article on Hitler does not start with "Hitler was a bad man" — we don't need to, his deeds convict him a thousand times over. We just list the facts of the Holocaust dispassionately, and the voices of the dead cry out afresh in a way that makes name-calling both pointless and unnecessary. Please do the same: list Saddam's crimes, and cite your sources." . --Mskyrider ileti 07.24, 31 Mayıs 2021 (UTC)
    Çok teşekkür ederim. --Victor Trevor (mesaj) 07.28, 31 Mayıs 2021 (UTC)

Dosya:Koşu.jpg[kaynağı değiştir]

Hi! You have uploaded those sweet puppies. I added an information template on this photo. Perhaps you could fill in the missing information? Also on Dosya:Ufaklık.jpg and Dosya:Küçük Pamuk.jpg? If you are the photographer you can add {{Çalışma-kendi}} as source and your user name as author. {{GFDL}} is not a good license for photos so perhaps you would be willing to change the license to {{Self|GFDL|Cc-by-sa-4.0}}? --MGA73 (mesaj) 15.43, 15 Haziran 2021 (UTC)