Kullanıcı:Sralp2/denemenin denemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Herkesin katkıda bulunabildiği
Özgür Ansiklopedi
16 Haziran 2019 | Türkçe madde sayısı: 329.714

Tr200.000text 0.png Bilim

Tr200.000text 0.png Coğrafya

Tr200.000text 0.png Din

Tr200.000text 0.png Fizik

Tr200.000text 0.png Matematik

Tr200.000text 0.png Sanat

Tr200.000text 0.png Spor

Tr200.000text 0.png Tarih

Tr200.000text 0.png Tüm portaller

Tr200.000text 0.png Gözat

Tr200.000text 0.png Yardım

Tr200.000text 0.png Sorular

Haftanın seçkin maddesi
Скриншот 2017-08-10 01.45.02.png
Stamata Revithi (1866 - 1896 sonrası), 1896 Yaz Olimpiyatları sırasında 40 kilometrelik maraton koşan Yunan kadındır. Organizasyonda sadece erkek sporcular yarışabilmesine karşın Revithi, koşmasına izin verilmesi konusunda ısrarcı oldu. Erkeklerin koştuğu resmî maratonun tamamlamasından bir gün sonra aynı parkuru koşarak maratonu yaklaşık 5 saat 30 dakikada bitirmesine ve koşu süresini doğrulayacak şahitleri olmasına rağmen, koşusu sonunda Panathinaiko Stadyumu'na girmesine müsaade edilmedi. Belgelerini, başarısını kabul edecekleri umuduyla Yunanistan Olimpiyat Komitesine sunma girişiminde bulunsa da bunu yapıp yapmadığı bilinmemektedir. Revithi'nin koşusundan sonraki hayatı hakkında bilinen bir kayıt mevcut değildir. Çağdaş kaynaklara göre aynı maratonu koştuğu belirtilen "Melpomene" adında ikinci bir kadının ise Revithi ile aynı kişi olup olmadığı konusunda Olimpiyat tarihçileri arasında farklı görüşler bulunmaktadır. (Devamı...)
Günün maddesi
Banco de España (Madrid) 02.jpg
Moskova altını İspanya Merkez Bankasındaki altın rezervlerinin %72,6’sını oluşturan 510 ton altının başkent Madrid’den Sovyetler Birliği'ne götürülmesini anlatır. İspanya İç Savaşının başlamasının ilk aylarında Cumhuriyetçi Başbakan Francisco Largo Caballero hükümeti Sovyetler Birliği'nden önceden alınmış olan krediler ve gelecekte alınacak yardım malzemeleri için bu şekilde bir uygulama yapmıştır. Rezervlerin kalan kısmı ise Fransa'ya gönderilmiş ve benzer şekilde Paris altını olarak adlandırılmıştır.

Moskova altını deyimi 1930’lu yılların sonundan itibaren uluslararası basın tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle iç savaşı kazanan Francisco Franco rejimi tarafından konu sürekli olarak kötü giden ekonomik durumun sebebi olarak gündeme getirilmiştir. Soğuk Savaş döneminde ise olay Sovyet karşıtı propaganda için kullanılmış ve İspanyol Komünist Partisi üyeleri başta olmak üzere solcular Moskova'dan para yardımı almakla suçlanmıştır. Konu özellikle 1970’li yıllarda İspanya’da çok çeşitli çalışmalara konu olmuştur. Resmî kaynaklar ve anıların dışında yapılan çalışmalarda, konu çok farklı siyasi ve tarihsel bakış açılarından değerlendirilerek farklı sonuçlara ulaşılmıştır. Devamı...

Günün seçkin resmi
Škoda Superb

Škoda Superb B6, Škoda Auto'nun Superb B5 (2001 - 2008) modelinin ardılı olan Superb B6 Çek Cumhuriyeti'nin Královéhradecký bölgesinde bulunan Škoda Kvasiny Fabrikası'nda üretilmektedir. Bu son model de B5 gibi Volkswagen Passat temel alınarak geliştirilmiş uzun tekerlek açıklıklı versiyondur.

Üreten: Michel de Vries

Biliyor muydunuz?

Bir dört yüzlü

 • "Eğer dört eşit rezistör birbirine bağlanarak bir dörtyüzlü (resimde) oluşturursa, iki köşe arasındaki direnç, bir rezistörün direncinin yarısı kadardır."
 • "Lost dizisindeki yer alan kurgusal karakterler Nikki ve Paulo seyirciler tarafından o kadar sevilmedi ki, filmin yapımcıları ikisini hikaye gereği öldürdüler."
 • "Michael Jackson videografisi'nde yer alan video kliplerin bazıları, süre, harcanan para ve klip hikâyesi uyumuyla pop şarkıcısı Michael Jackson'ın Guinness Dünya Rekorları'na geçmesini sağlamıştır."
 • "Küpün hacmini iki katına çıkaracak kenar uzunluğunu bulma, yalnız pergel ve cetvel kullanarak çözülemez bir geometri problemidir."
 • "Genellikle gönüllülere dayanan Britanya Ordusu'nda asker alımı politikasında, 1963 yılı sonrasında profesyonel ordu uygulamasına geçilmiştir."
 • Tarihte bugün
  Mihail Gorbaçov

  Daha fazlası...

  Wikibar2.png
  Kardeş projeler

  Vikisözlük
  Özgür Sözlük

  Vikikaynak
  Özgür Kütüphane

  Vikisöz
  Özdeyişler

  Vikikitap
  Özgür Kitaplar

  Commons
  Çoklu Ortam Paylaşım

  Meta-Wiki
  Viki Merkez

  Vikitür
  Biyolojik Tür Dizini

  Vikihaber
  Özgür Haberler

  Vikiversite
  Özgür Üniversite