Kullanıcı:Cyelif

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Gülmek insan oğlunun fıtratında olup, karşılaştığı komik,eğlenceli ve mutlu olduğu durumlarda verdiği bir davranış biçimidir. Her insan kendisinin hoşuna giden durumlarda gülme refleksi gösterir. Ama bazı kişilerin yaradılış mizacından, karakterinden yada olaylara karşı hissettiği negatif duygu ve bakış açısından dolayı diğer kişilere göre daha az gülmektedirler. Ve bu kişilerin sosyal ve özel hayatına bakacak olur isek, toplumdan kendini soyutlamış, insanlardan uzak duran, çevresiyle sorunlu, hayata sürekli negatif bakan, hayattan zevk alamayan ve sürekli ciddi duruş sergileyen kişilerdir. Bu kişiler toplumda sevilmeyen soğuk insan olarak görünürler.

Gülmek ve dahi gülen bir kişi olmak hayata ve insanlara karşı pozitif bir enerji verir. Gülmeyi ve güldürmeyi bilen kişiler çevresinde sevilen pozitif  duygulara sahip kişilerdir. Gülümsemek kişiyi hayatta bağlar, hayatında olumsuzluklardan uzaklaşıp yaşantısında ki güzelliklerin tadını çıkarır. Aile ve çevresinde saygı duyulan, sevilen birisi olarak kabul görür. İş ve sosyal hayatında başarı olur ve bu başarısını sürekli ilerletir.

Hayatlarında gülmeyi seven kişilerin stres ve depresyonu diğer kişilere göre hiç yaşamadığını, olumsuz bir anda bile gülümsemeyi bilen kişinin yaşayabileceği diğer olumsuzluklara karşı da kendisini korumaktadır.[1]

Gülmeyi bilen mutlu olmayı bilendir, mutlu olmayı bilende çevresini mutlu eden kişidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

[2]

  1. ^ Komedi, Gülmenin ruh sağlığına etkileri.
  2. ^ Ana sayfa Gülmek ve Eğlence