Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı

(Hakkari Dağ ve Komando Tugayı sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
5. Komando Tugayı
Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı
Turkish Soilder.JPEG
Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı amblemi
Etkin 1993-günümüz
Ülke  Türkiye
Bağlılık Türk Kara Kuvvetleri
Sınıfı Komando
Tipi Kara Kuvvetleri
Büyüklük Tugay
Parçası Türk Silahlı Kuvvetleri
Karargâh Hakkâri
Komutanlar
Komutan Piyade Komando Albay Hasan Paçalı
Ünlü
komutanları
Osman Pamukoğlu

5. Komando Tugayı veya bilinen adıyla Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı, Karargâhı Hakkâri'de bulunan ve PKK ile yapılan mücadelede görevlendirilen komando tugayıdır. Terörle Mücadele kapsamında etkin birliklerden biri olarak İç Güvenlik Harekâtı'nda görev yapmaktadır.

1984 yılında Siverek'ten bölgeye gelen (2. Komando Alayı) 1. Komando Taburu'nun bölgede görev yapmasından sonra görevi Bolu Komando Tugayı'ndan bir komando taburuna devretmesinden sonra, bir birliğin orada daimi kalmaya başlamasıyla oluşmuş, önceleri Hakkâri Dağ Komando Taburu olarak anılmıştır. Van ve Yüksekova da bulunan 2. Komando Taburu ile takviye edilmiştir. Daha sonra bölgedeki silahlı faaliyetler artınca tabur büyütülerek Tugay halini almıştır.

Beş Dağ ve Komando taburu ile bir topçu taburundan müteşekkildir. Bu taburlar bölgenin değişik ilçelerinde dağılmış bir şekilde PKK'yı ortadan kaldırmak için her türlü silah ve donanıma sahiptirler.

Tugay özellikle 1993-1995 yılları arasında, Korgeneral Hasan Kundakçı (dönemin Jandarma Asayiş Komutanı) ve Tuğgeneral Osman Pamukoğlu (dönemin tugay komutanı) dönemlerinde stratejik, taktik ve lojistik alanlardaki köklü değişiklikler ile gayrinizami harp tekniklerini onlara karşı kullanarak üstün başarı sağlamıştır.

İlk defa Pamukoğlu döneminde savunma düzeninden, saldırı düzenine geçilerek PKK'ya ağır darbe vurulmuştur. Pamukoğlu'nun ilk operasyonunda 400 PKK militanı öldürülmüştür. Pamukoğlu döneminde toplam 2.256 PKK militanı yok edilmiştir.

Tugay, Hakkârili gençlerin üniversite sınavlarına hazırlanmaları için "Mehmetçik Dershaneleri" ile adını duyurdu.[1]

Anıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tugayın içinde "Adlarıyla Güneşi Yükseltenler" anıtı, tugayın girişinde birbirine çatılmış 2 silah heykeli ve girişten 50 metre sonra devasa bir komando heykeli bulunmaktadır. Anıt, 1995 yılında dönemin tugay komutanı Tuğgeneral Osman Pamukoğlu tarafından yaptırılmıştır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitimler Erler ve Erbaşlarda 3-4 aydır ağır eğitimden geçen personel göreve hazırdır. Eğitimler Subay ve Astsubaylarda değişiklik gösterir Bazı Subay ve Astsubaylar 3-4 aylık 'Temel Komando Eğitimini' aldıktan sonra eğitimi sonlandırır. Bazıları ise toplam 8 ay süren 'Komando İhtisas' kursu görürler ve Komando olurlar.

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabanca[değiştir | kaynağı değiştir]

Makinalı tabanca[değiştir | kaynağı değiştir]

Saldırı tüfeği[değiştir | kaynağı değiştir]

Makineli tüfek[değiştir | kaynağı değiştir]

Keskin nişancı tüfeği[değiştir | kaynağı değiştir]

NOT[değiştir | kaynağı değiştir]

Envanterdeki tüfeklerin hemen hepsinde elektro optik nişangah sistemleri kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kalkan, Ersin (13 Mart 2004). "Bir zamanların savaşçı tugayı şimdi öğretmen". Hürriyet. Erişim tarihi: 20 Mart 2013. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]