Game of Thrones (3. sezon)

Game of Thrones
3. sezon
Game of Thrones sezon 3 dvd.jpg
Game of Thrones üçüncü sezon DVD kapağı
Ülke  ABD
Bölüm sayısı 10
Yayın
Kanal HBO
Orijinal yayın tarihi 31 Mart 2013 – 9 Haziran 2013
Sezon kronolojisi
← Önceki
2. sezon
Sonraki →
4. sezon
Game of Thrones bölümleri

Game of Thrones dizisinin üçüncü sezonu HBO kanalı tarafından 31 Mart 2013 tarihinde yayınlanmaya başladı ve 9 Haziran 2013 tarihinde sezon finali yayınlandı. Üçüncü sezon da ilk iki sezon gibi 10 bölümlük halde ve her bölüm ortalama 55 dakika uzunluğunda gösterildi.[1] HBO kanalı, dizinin üçüncü sezonunu, Game of Thrones'un ikinci sezonu yayınlandıktan dokuz gün sonra 10 Nisan 2012'de sipariş etti. Prodüksiyon, 2012'nin Haziran ayında başladı.[2]

Diğer sezonlar gibi üçüncü sezon da on bölüm halinde yayınlandı. Üçüncü sezon hikâyesi, George R. R. Martin'in yazdığı Buz ve Ateşin Şarkısı adlı serinin üçüncü kitabı Kılıçların Fırtınası'nın ilk bölümünden alındı.[3]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Lannisterlar, Stannis Baratheon'ı yenilgiye uğrattıktan sonra Demir Taht'a iyice yerleşirler. Oyuna yeni katılan ve Joffrey ile nişanlanan Margaery Tyrell ve Tyrell Hanesinin bazı üyeleri, Lannisterlara göz dağı vermeye başlar. Tyrion Lannister, savaşta verdiği mücadeleye rağmen takdir edilmemesi ve Kral Eli sıfatını elinden babasının almasıyla gücünü iyice kaybeder. Jaime Lannister da evine Brienne Tarht ile dönmeye çalışırken farklı bir maceraya yelken açarlar.

Starklar kendilerini savaşı kaybederken bulurlar. İkizler'deki Lord Walder Frey'in desteğini ve kendi ordusunun ona ilan inancını Talisa Maegyr ile evlendikten sonra kaybeden Robb ise annesi Catelyn'le Jaime Lannister'ı saldığı için iyice bozuşur. Fakat kardeşleri Bran ve Rickon'un da sahte ölüm haberinin, babasının ölüm haberinin üzerine gelmesiyle birlikte tekrar yakınlaşırlar. Bran ve Rickon bu esnada Kuzey'e giden yolculukları esnasında Reed kardeşlerle karşılaşır. Bran ve Rickon Stark'ın sahte ölümünü düzenleyen Theon Greyjoy ise yaptıklarının bedelini, tanımadığı birinin emirleri altında işkencelere uğrayarak öder. Tanımadığı biri gelip kardeşinin onu kurtaracağını söylemesi üzerine kaçmaya başlar. Arya Stark, Gendry ve Hot Pie ile olan maceralı yolculuğu esnasında Sancaksız Kardeşlik ile kardeşliğin esir aldığı Sandor "Tazı" Clegane ile karşılaşırlar. Sansa Stark, Kralın Şehri'nde tutsak olarak kalır ve kötü zamanlarında Petry "Serçeparmak" Baelish ve Tyreller ona kaçması için yardım teklifinde bulunur.

Ejderha Kayası'ndaki Stannis Baratheon, Karasu Savaşı'ndaki yenilgisinden sonra inancını kaybetmiştir. Danışmanı Davos ise hala Işığın Tanrısı'na inanan Melisandre'yi öldürme girişiminde bulunduğu için hapistedir.

Sur'un ötesinde Jon Snow, Mance Rayder'ın topladığı orduya sızmayı başarır. Gece Nöbetçileri'ne karşı ettiği yeminler, yabanıl Ygritte ile arasındaki romantik ilişkinin gittikçe artmasıyla beraber sınanır ve bu Jon'u, Nöbet ile Ygritte arasında bir seçim yapmaya zorlar. İkinci gelen büyük Ak Gezen saldırısından sonra Nöbet'teki diğer keşifçiler Duvar'a gitmeye karar verir. Lord Kumandan Mormont'u ve Samwell Tarly'yi tehlikeye iten keşifçiler, bu esnada kendilerini ve yeminlerini sorgularlar.

Dar Deniz'in karşısında, Astapor'daki Daenerys Targaryen, Yedi Krallık'a giden yolda emin adımlarla yürür. Yeni muhafızı ve eski kral muhafızı olan Barristan Selmy ve Jorah Mormont hala kendisinin danışmanlarıdır. Daenerys, Astapor'daki zalim yöneticileri ve akıllı bir çevirmeni olan Lekesizler adlı orduyu satın almayı düşünür.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]


genel

sezon
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihiABD seyircisi
(milyon)
211"Valar Dohaeris"Daniel MinahanDavid Benioff ve D. B. Weiss31 Mart 20134.37 milyon[4]
Samwell Tarly ve Lord Kumandan Mormont, Gece Nöbetçileri ile birlikte uğradıkları Ak Gezen saldırısından sonra Duvar'a dönme kararı alıp Yedi Krallık'ı uyarmak isterler. Jon Snow, Yabanıllara karşı sadakatini ispatlaması için "Duvar'ın Ötesindeki Kral'" lakaplı Mance Rayder'a götürülür. Yaralı Tyrion Lannister, babası Tywin'in gelip elinden Kral Eli rütbesini almasıyla iyice gücünü kaybeder. Margaery Tyrell, Kralın Şehri'ndeki yetimlerle ilgilenip imajını iyi göstermek ister. Davos Seaworth, Karasu Savaşı'ndan sonra korsan Salladhor Saan tarafından kurtarılır ve Ejderha Kayası'na götürülür. Orada Melisandre'yi öldürme girişiminde bulunur fakat başarılı olamaz. Bu yüzden Stannis, onu hücreye kapatır. Dar Deniz'in karşısında Daenerys Targaryen, Astapor kentine ulaşır ve iyi eğitimli köle-asker ordusu Lekesizler'i satın almak ister. Qarth'tan giderken peşine takılan büyücülerden birinin suikastine karşı Barristan Selmy onu kurtarır ve sadakatini gösterir.
222"Dark Wings, Dark Words"Daniel MinahanVanessa Taylor7 Nisan 20134.27 milyon[5]
Brienne, Kralın Şehri'ne giden yolda Nehirova'da Jaime'ye eşlik ederken Jaime onun kılıcını çalar ve bu sırada Bolton bayraklı askerler gelir. Robb, kardeşleri Bran ve Rickon'un ölüm haberini alıp Lannisterlara karşı olan savaşta geriye çekilirken Catelyn babasının ölüm haberini alır ve Nehirova'ya giderler. Lord Karstark, savaşta iki oğlunu öldüren Jaime'yi bıraktığı için Robb'a çok öfkelidir, intikam ister. Arya, Gendry ve Hot Pie da Nehirova yakınlarındayken Sancaksız Kardeşlik tarafından yakalanırlar ve bir mağaraya götürülürler. Burada Tazı Arya'yı görür ve Arya'nın kimliği ortaya çıkar. Margaery Tyrell ve büyük annesi Olena Tyrell, nam-ı diğer Diken Kraliçesi, Sansa Stark'a Joffrey'nin gerçekten nasıl bir karakteri olduğunu öğrenmek için sorular sorarlar. Theon Greyjoy, kimliği belirsiz biri tarafından işkenceye maruz kalır. Bran, Rickon, Osha ve Hodor, ormandayken Jojen ve Meera Reed kardeşlere rastlarlar. Jojen, Bran'in gördüğü rüyaların açıklamasını yapar ve Bran'a "warg" olduğunu ve hayvanların aklına girip yönetebildiğini söyler.
233"Walk of Punishment"David BenioffDavid Benioff ve D. B. Weiss14 Nisan 20134.72 milyon[6]
Robb ve Catelyn, Nehirova'daki Hoster Tully'nin cenazesine katılır. Tywin Lannister, Serçeparmak'ı Vadinin Leydisi olan Lysa Arryn'nin yanına gönderir, Tyrion'ı da hazine başı olarak atar. Arya ve Gendry, Hot Pie'ı arkalarında bırakıp Sancaksız Kardeşlik'i takip ederler. İlk İnsanların Yumruğu'ndaki katliamı öğrenen Mance Rayder, Jon Snow ve bir grup yabanılı Duvar'ı izlemesi için gönderir. Gece Nöbetçileri'nden sağ kurtulanlar, Craster'ın evine geri döner, burada Sam, Gilly'nin doğumuna şahit olur. Theon Greyjoy, işkenceden kurtulur ve biri tarafından serbest bırakılır. Melisandre, Ejderha Kayası'nı bilinmeyen bir sebepten dolayı terk eder. Daenerys, 8.000 Lekesiz askeri ve çevirmen Missandei'yi, ejderhalarının biriyle değiş tokuş yapmak için anlaşır fakat Jorah Mormont ve Barristan Selmy buna karşı çıkar. Jaime, onu esir alan Locke'un Brienne'e tecavüz etmesini engeller, Locke da bunun için Jaime'nin kılıç elini keser.
244"And Now His Watch Is Ended"Alex GravesDavid Benioff ve D. B. Weiss21 Nisan 20134.87 milyon[7]
Theon Greyjoy, kendisinin kaçmasına yardım eden kişi tarafından ihanete uğrar. Başarısız kaçma girişiminden sonra Jaime, kılıç eli olmadan bir hiç olduğunu anlar, Brienne de kendisi için yaptığı şeyi anlayarak Jaime'den vazgeçmemesini söyler ve ona umut verir. Varys, Tyrion'a nasıl hadım edildiğini anlatır ve kendisini kesen büyücüyü tahta kutu içerisinden çıkartır. Bran ve Jojen Reed, üç gözlü kuzgunun izini sürmeye devam ederler. Craster'ın evindeki Gece Nöbetçileri, açlıktan ölme noktasına geldiklerinde isyan çıkar ve Sam, Gilly ile beraber bebeği de alıp kaçar. Arya ve Gendry, Sancaksız Kardeşlik'in Beric Dondarrion ile buluştuğu gizli ine giderler ve burada Tazı yargılanır. Daenerys, Kraznys ile anlaşma yapılan yere gider ve Lekesizler'i test ettikten sonra ejderhayı verir ve Lekesizler'den eski sahiplerini ve itaat ettiği kişileri öldürmesini söyleyip takas ettiği ejderhayı da geri alır.
255"Kissed by Fire"Alex GravesBryan Cogman28 Nisan 20135.35 milyon[8]
Serçeparmak'ın da yardımıyla Lannisterler, Tyreller'ın niyetinin Sansa Stark'ı Loras Tyrell ile nişanlamaları olduğunu öğrenirler. Tywin Lannister, bu gizli anlaşmayı engellemek için Tyrion ile Sansa'yı, Cersei ile de Loras'ın evlenmelerini emreder. Tyrion ve Cersei buna karşı çıksa da Tywin'in fikri kesindir. Stannis, karısı Selyse'e onu aldattığını itiraf eder ve karısı da bunu zaten bildiğini ve uygunsuzluk olmadığını belirtir. Shireen, gizlice Davos'un tutulduğu hücreye gider ve ona okuma öğretir. Lord Beric, Tazı'yı yargılama esnasında ölür ve Tazı serbest kalır. Beric her ne kadar ölse de Işığın Tanrısı tarafından diriltilir. Gendry, Sancaksız Kardeşlik ile kalmaya karar verir, Beric ve Thoros da Arya'yı Robb'a gidye karşılığında vermeyi düşünür. Roose Bolton'a iade edildikten sonra Jaime, Brienne'e Çılgın Kral'ı neden öldürdüğünü anlatır. Nehirova'da Lord Karstark, çocukların ölümüne karşılık iki esir Lannister çocuğunu öldürdükten sonra Robb Stark onu idam eder. Buna karşı çıkan Karstarklar Robb'a desteğini geri çeker. Robb, ordusundaki askerler azaldığı için çareyi Walder Frey'de aramayı düşünür. Jon Snow, Yabanıllara önemli bilgiler getirdikten sonra onların güvenini kazanır. Ygritte ile birlikte bir mağarada seks yaparlar. Daenerys, Lekesizler'in lideri olarak Gri Solucan'ı seçer.
266"The Climb"Alik SakharovDavid Benioff ve D. B. Weiss5 Mayıs 20135.50 milyon[9]
Kralın Şehri'nde Tywin Lannister, Olena Tyrell'e niyetinin Loras ile Cersei'yi evlendirmek olduğunu söyler. Sansa, Loras'dan bilgi almaya çalışırken Tyrion ile Cersei de babalarının kendilerini eşleştirmesini tartışır. Tyrion, Shae'ye Sansa ile evlendirileceğini söyler. Serçeparmak, Varys'in köstebeğinin Ros olduğunu ve onu bulduğunu Varys'e söyler, ardından Joffrey'e teslim eder. Joffrey ise Ros'u öldürür. Melisandre, Nehirova'da Arya'nın itirazlarına karşı Sancaksız Kardeşlik'ten Gendry'yi satın alır. Robb Stark, savaşta arkasında Walder Frey'in durmasını ister ve bunun karşısında amcası Edmure'u Frey'in kızlarından Roslin ile evlenmesini teklif eder. Roose Bolton, Jaime'yi Kralın Şehri'ne göndermek için plan yapar ama Brienne'i bırakmak istemez. Bilinmeyen bir mekanda Theon Greyjoy'a işkence edilmeye devam edilir. Kuzey'e giden yolda Bran ve arkadaşlarının gerilimi artar. Duvar'ın ötesinde Sam, Gilly ve bebeği kaçmaya devam ederken Jon ve Ygritte ilişkileri hakkında konuşur ve duvara tırmanırlar.
277"The Bear and the Maiden Fair"Michelle MacLarenGeorge R. R. Martin12 Mayıs 20134.84 milyon[10]
Kuzey'de Jojen, Bran'e Duvar'ın ötesine gitmesini ve üç gözlü kuzgunu bulmasını söyler. Jon ve Ygritte'in ilişkileri Orell'in hoşnutsuzluğuna rağmen iyice sağlamlaşır. Theon, işkencecisi tarafından hadım edilir. Talisa, Robb'a hamile olduğunu söyler. Arya, Sancaksız Kardeşlik'ten kaçarken yolda Tazı'ya yakalanır. Melisandre, yoldayken Gendry'ye babasının Robert Baratheon olduğunu söyler. Margaery, yakınlaşan evlilik için Sansa'yı rahatlatmaya çalışırken Tyrion ve Bronn da evliliği tartışır. Ardından Shae, bu evlilik gerçekleşirse Tyrion'a onunla birlikte olamayacağını söyler. Tywin, Joffrey ile birlikte Daenerys'in doğurabileceği tehlikelere karşı onu uyarır. Daenerys, Yunkai kentine gelir ve buradan temsilcilerle görüşür. Roose Bolton, İkizler'in yönetimi altında olan kaleleri almak için Harrenhal'a gider. Jaime, Brienne'e veda edip Kralın Şehri'ne doğru yola çıkar. Yoldayken Qyburn, neden üstat zincirini kaybettiğini anlatır ve Locke'un Brienne'i babasına fidye karşılığında vereceğini söyler. Jaime bunu duyunca geri döner ve Brienne'i bir çukurda ayıyla mücadele ettiğini görür. Çukura inip Brienne'i kurtarır ve bu sefer ikisi beraber Kralın Şehri'ne doğru giderler.
288"Second Sons"Michelle MacLarenDavid Benioff ve D. B. Weiss19 Mayıs 20135.13 milyon[11]
Kralın Şehri'nde Sansa ve Tyrion'ın düğünü gerçekleşir, Baelor Septi'nde Cersei, Margaery'ye göz dağı verir. Joffrey, kolunda Sansa ile törene gelir. Tyrion, ziyafet esnasında sarhoş olur ve kavga çıkar. Düğün gecelerinde Tyrion, Sansa'ya o istemedikçe evliliklerinin gerekçesini yerine getirmeyeceğini söyler. Tazı, Arya'ya onu İkizler'e götürdüğünü ve fidye karşılığı abisine vereceğini açıklar. Stannis, Davos'u serbest bırakır, Melisandre ise Gendry ile Ejderha Kayası'na varır. Gendry'yi büyüsel bir törenle baştan çıkardıktan sonra üç adet sülükle kanını alır. Stannis, sülükleri ateşe atarak üç isim söyler: Robb Stark, Balon Greyjoy ve Joffrey Baratheon. Daenerys, Yunkai şehrinin yönetiminin İkinci Oğullar'ın elinde olduğunu öğrenir. Daario Naharis adlı yüzbaşı, diğer liderleri öldürür ve Daenerys'e sadık olduğunu gösterir. Sam ve Gilly, Ak Gezen saldırısına uğrar ve Sam beklenmedik bir şekilde ejderha camını Ak Gezene saplayıp onu öldürür.
299"The Rains of Castamere"David NutterDavid Benioff ve D. B. Weiss2 Haziran 20135.22 milyon[12]
Sam ve Gilly, Duvar'a ulaşır. Sağanaklı bir günde Bran, Hodor'un aklına girer ve onu sakinleştirir. Kulenin dibinde ise Jon, masum bir adamı öldürmeyi reddeder ve Tormund da Jon'un öldürülmesini emreder. Bran, warg güçlerini kullanarak Jon'u kurtarır ve Jon da Orell'i öldürüp kaçar. Ardından Ygritte'i öfke dolu bırakır. Osha, Rickon ve ulukurdu, Son Yürek'te, Bran ve Reed kardeşlerden ayrılır. Daenerys, Yunkari şehrinin kapılarını içerden açmak için Jorah, Daario ve Gri Solucan'ı gönderir ve Yunkai düşer. Robb, İkizler'e gider ve Walder Frey'den düğün için özür diler. Edmure, Roslin Frey ile evlenir. Düğün ziyafetinde Frey'in adamları Catelyn, Talisa ve birçok Stark askerini öldürürken Roose Bolton da Robb'u öldürür. Arya ve Tazı İkizler'e ulaşır ve katliama şahit olurlar.
3010"Mhysa"David NutterDavid Benioff ve D. B. Weiss9 Haziran 20135.39 milyon[13]
Robb Stark'ı öldürmesi üzerine Lannister Hanesi, Walder Frey'e Nehirova'nın yönetimini, Roose Bolton'a ise Kuzey'in Koruyucusu unvanını verir. Arya ve Tazı, dışarıdaki katliama tanık olurken Robb'un kafasının yerinde ulukurdunun kafasının dikili halde dolaştırıldığı görülür. Tazı diğer adamlarla uğraşırken Arya, ilk kez bir adam öldürür. Yara Greyjoy, kardeşi Theon'u kurtarmak için birlik toplarken Theon, Lord Bolton'un piç oğlu Ramsay Snow'dan onu öldürmesini ister fakat Ramsay işkenceye devam eder. Tywin, Sansa'nın hala hamile kalmadığını öğrendiği için ailenin soyunun devam etmesi için Tyrion'ı azarlar. Jaime, Brienne ile birlikte Kralın Şehri'ne geri döner ve Cersei'nin yanına gider. Kuzey'de Bran, zorlu yollardan geçtikten sonra aradığı yeri bulur, Sam de Kara Kale'ye gider ve Üstat Aemon onu Yedi Krallık'ın her yerine kuzgunlar göndermesini ve Ak Gezenlerin geldiğini haber vermesi için uyarır. Ygritte, Jon'u göz yaşları içinde oklarla vurur. Jon, Kara Kale'ye doğru kaçar ve Sam onu korur. Davos, Gendry'ye kaçması için yardım eder ve Stannis de Duvar'dan gelen kuzgundan mesajı alır. Melisandre ve Davos ile konuştuktan sonra Stannis, Duvar'a gitme kararı alıp kara güçlerle savaşma planı yapar. Dar Deniz'in karşısındaki Yunkai şehrinde özgür köleler, Daenerys'e Ghiscari dilinde "anne" anlamına gelen "mysha" diye seslenirler.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Dinklage (Tyrion Lannister)
Emilia Clarke (Daenerys Targaryen)
Richard Madden (Robb Stark)
Charles Dance (Tywin Lannister)
Natalie Dormer (Margaery Tyrell)
Kit Harington (Jon Snow)
Maisie Williams (Arya Stark)
Rose Leslie (Ygritte)

Ana kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Başroller

Konuk oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuk oyuncuların hepsi Westeros'daki sahnelerindeki ilk çıkışlarına göre düzenlenmiştir.

Duvar'ın Ötesinde
Kuzey'de
Demir Adalar'da
Köle Körfezi'nde
Nehir Ova'da
Kralın Şehri'nde
Ejderha Kayası'nda

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü sezon için seçilen oyuncular Oona Chaplin (Talisa Maegyr), Joe Dempsie (Gendry) ve Rose Leslie (Ygritte) ana kadroya eklendi. Bir sezon olmamalarına rağmen üçüncü sezonda David Bradley, Walder Frey rolünde, Ian McElhinney, Barristan Selmy rolünde, Peter Vaughan, Üstat Aemon rolünde, Josef Altin, Pypar rolünde ve Luke McEwan, Rast rolünde diziye döndü.

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

David Benioff ve D.B. Weiss dizinin üçüncü sezonunun ana senaristleridir. On bölümden yedisini bu ikili, diğer üç bölümü ise Bryan Cogman, Vanessa Taylor ve Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı George R. R. Martin yazmıştır.

Daniel Minahan, Alex Graves, Michelle MacLaren, ve David Nutter ikişer bölüm yönetmenlik yapmış, kalan iki bölümden birini Alik Sakharov, diğerini de David Benioff ve D.B. Weiss yönetmiştir.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikalı indie rock grubu The Hold Steady, romanda geçen "The Bear and the Maiden Fair" adlı şarkıyı yorumlamıştır. Şarkı, sezonun üçüncü bölümü "Walk of Punishment"'da çalmıştır. Üçüncü sezonun müzikleri Ramin Djawadi tarafından bestelendi ve 2013 yılının Nisan ayında soundtrack albüm yayınlandı.[14]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Purdom, Laura (13 Temmuz 2012). "'Game Of Thrones' Season 3 Premiere Date, Casting News And More Highlights From Comic-Con Panel". The Huffington Post. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2012. 
 2. ^ Harwood, Charlie (9 Temmuz 2012). "Game of Thrones Begins Filming For Season 3". HBO Watch. 2 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2013. 
 3. ^ Martin, George R. R. (11 Nisan 2012). "Season Three". Not A Blog. 30 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2012. 
 4. ^ Bibel, Sara (2 Nisan 2013). "Sunday Cable Ratings: 'The Walking Dead' Wins Night, 'Game of Thrones', 'The Bible', 'Vikings', 'Shameless', 'The Client List' & More". TV by the Numbers. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2013. 
 5. ^ Kondolojy, Amanda (9 Nisan 2013). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Wins Night + 'Real Housewives of Atlanta', 'Kourtney & Kim Take Miami', 'Vikings', 'Mad Men' & More". TV by the Numbers. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2013. 
 6. ^ Bibel, Sara (16 Nisan 2013). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Wins Night, 'MTV Movie Awards', 'Vikings', 'Mad Men','The Client List', 'Veep' & More". TV by the Numbers. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2013. 
 7. ^ Kondolojy, Amanda (23 Nisan 2013). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Wins Night, 'NBA Playoffs', 'Real Housewives of Atlanta', 'Vikings' & More". TV by the Numbers. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2013. 
 8. ^ Bibel, Sara (30 Nisan 2013). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Wins Night, NBA Playoffs, 'Vikings', 'The Client List', 'Mad Men', 'Veep' & More". TV by the Numbers. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2013. 
 9. ^ Kondolojy, Amanda (7 Mayıs 2013). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Wins Night + 'Ax Men', 'Mad Men', 'Army Wives', 'The Client List' & More". TV by the Numbers. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2013. 
 10. ^ Kondolojy, Amanda (14 Mayıs 2013). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Wins Night + 'Breaking Amish', 'Mad Men', 'Long Island Medium', 'River Monsters' & More". TV by the Numbers. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2013. 
 11. ^ Bibel, Sara (21 Mayıs 2013). "Sunday Cable Ratings:'Game of Thrones' Wins Night, 'North America', 'Mad Men', 'Veep', 'The Client List' & More". TV by the Numbers. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2013. 
 12. ^ Kondolojy, Amanda (4 Haziran 2013). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Wins Night + 'Keeping Up With the Kardashians', 'Real Housewives of New Jersey', 'Breaking Amish', 'Mad Men' & More". TV by the Numbers. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2013. 
 13. ^ Bibel, Sara (11 Haziran 2013). "Sunday Cable Ratings: 'Game of Thrones' Wins Night, 'Falling Skies', 'Mad Men', 'Army Wives', 'Veep', 'The Client List' & More". TV by the Numbers. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2013. 
 14. ^ Hibberd, James (5 Mart 2013). "'Game of Thrones' and the Hold Steady team for season 3 song". Entertainment Weekly. Erişim tarihi: 5 Mart 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]