Faruk Geç

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Faruk Geç, (d. 15 Mart 1931, Adapazarı - ö. 3 Ocak 2014, İstanbul), Basın şeref kartı sahibi Türk gazeteci, ressam, çizgi-romancı ve illustratör.

Anne ve baba tarafı, 1864'te, Osmanlı-Rus savaşları sonrası, büyük Kafkas göçleri ile Sakarya, Akyazı bölgesine yerleşmişlerdir. Çizerler Ersin Burak, Tarkan'ın yaratıcısı Sezgin Burak, aktör Yıldırım Gencer (asıl adı Gencer Yıldırım Geç) ile akrabadır.

Hayatı ve çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Akyazı ilkokulu sonrası, dayısı Mekteb-i Sultanî mezunu İbrahim Burak tarafından İstanbul'da aynı okula (1927'den itibaren Galatasaray Lisesi'ne) 1942 yılında kaydedilir. Galatasaray'ı bitirdikten sonra bir sene İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuyan Faruk Geç, hukuk eğitiminden vazgeçerek İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne (1981'den sonraki adıyla Mimar Sinan Üniversitesi) girer ve 1956 yılında İç Mimari Bölümü'nden mezun olur. DGSA'yı bitirmeden önce profesyonel kariyerine başlamış bir çizerdir. Geç, henüz on yedi yaşındayken Türkiye Yayınevi 'nin çıkardığı Hafta dergisi'ne kapak çizimleri ve 1001 Roman dergisi için orijinalleri renkli olan Mandrake çizgi romanlarının siyah-beyaz baskıya hazırladığı kopyalamalarını gerçekleştirmiştir. Yine bu yıllarda Bütün Dünya, 20. Asır gibi dergilerle Cemil Cahit Cem'in yönetiminde çıkan bir roman serisinin içeriğini, ayrıca çok sayıda kitabın kapak resimlerini, dergilerde, gazetelerde iç sayfa ve manşet illüstrasyonlarını çizmiştir.

Faruk Geç uzun yıllar Türk ve yabancı basında yazar ve ressam olarak emek verdi. 1960'lı yıllarda Paris'te, daha sonra Roma-İtalya'da Giolotti stüdyolarında ve Londra-İngiltere'de Fleetway Yayıncılık için birçok çizgi romanlar üretti. Faruk Geç'in sade çizim yaptığı 'War Picture Library' serisi II. Dünya savaşını konu alan bu seriler haftada 300 bin satışa ulaşmıştı. Hürriyet gazetesinde aralıksız 26 yıl çalışan Faruk Geç, 50'li, 60'lı, 70'li yıllarda Hürriyet gazetesinin sayfa ve manşet içerikleri için ürettiği çok sayıda çizim ile, önce sadece çizdiği aşk ve macera romanları serileri, daha sonra da kendi yazdığı romanları resimlendirdiği ve Gerçek Hayat Hikayeleri adını verdiği çizgi-romanlarıyla üne kavuştu.

1981 yılında Güneş gazetesine transfer oldu. Güneri Civaoğlu 2014 yılında yazdığı bir köşe yazısında Faruk Geç için, "Türk basınının en okunan isimlerini transfer eden Güneş gazetesinin kuruluşunda Faruk Geç ile Nişantaşı Ziya Lokantasında buluştuk, ilk transferimiz, Hürriyet gazetesinin önemli tiraj rakamlarında payı olan resimli romanlarıyla Faruk Geç oldu" demiştir. Güneş gazetesinden sonra bir dönem Son Havadis, Günaydın ve Türkiye gazeteleri için de çalışan Faruk Geç, Hürriyet gazetesinin Avrupa baskısında 2006 yılına kadar daha önce Hürriyet gazetesinde çıkan çizgi-romanları yayınlandı. 2005 yılında Burhan Felek ödüllü sahibi olmuştur.[1] Çizgi-romanlarından bazıları televizyon dizisi olarak uyarlandı ve kitap haline getirildi.

Faruk Geç 1990 yılından itibaren çeşitli konularda birçok yağlı boya ve guaj tablolar yaptı. Bunların içinde 90'lı yıllarda yaptığı 50 resimden oluşan yağlı boya Atatürk Portreleri ise ayrı bir yer tutmaktadır. Faruk Geç "bu resimlerin her biri belki kısa zamanlar içinde çizilebilir, aslında 50 yıllık tecrübe, artı resmi bitirmek için geçen zaman olarak düşünülmeli" demiştir.

Faruk Geç 2004 yılında, Şili'nin Santiago kentinde bulunan Atatürk Koleji'ne (Collegio Atatürk) giderek, yaptığı Atatürk tablolarından birini, T.C. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin de olduğu bir törenle hediye etmiştir. Ayrıca Basın Müzesine yaptığı Sabahattin Ali, Nâzım Hikmet ve Tevfik Fikret tablolarını hediye etmesi dolayısıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyetinden plaket almıştır.

İstanbul Bakırköy ilçesindeki Basınköy semtine adına veren Basınköy Gazeteciler Yapı kooperatifinin, merhum yazar Yaşar Kemal ile birlikte 12 kurucusundan biridir.

Almanya'dan Gelecek Mektup adlı çizgi romanını 1969 yılında Hürriyet gazetesi için yaptı. Bu çizgi-roman için University of Chicago ve ABD'nin dünyaca ünlü üniversiteleri tarafından kendisine 2007 yılında başvurularak bir proje getirildi. Bu projeye göre üniversiteler, Dünyada İngilizce-Türkçe dil eğitimi alan öğrenciler için İnternette, resimli-roman üzerinden Türkçe öğrenme rehberi hazırlamak istediler. Faruk Geç'in üniversitelerden ücret almadan onayladığı bu proje hazırlanıp uygulamaya konulmuş ve İnternette hâlen devam etmektedir.[2]

3 Ocak 2014'te vefat eden Faruk Geç'in naaşı İstanbul Zincirlikuyu kabristanında defnedildi.[3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.tgc.org.tr/burhanfelek/bf_odul.html
  2. ^ [1]
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2014. 
  4. ^ Abhaz Diasporası Acı Kaybı