Cape Town

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cape Town
Kaapstad (Afrikaans Dilinde)
iKapa (Xhosa Dilinde)
Cape Town Montage.png
Cape Town
[[{{{resmi ad}}} arması|Arma]]
Takma ad: Capua
Cape Town'un GÜney Afrika Cumhuriyeti içindeki konumu
Ülke Flag of South Africa.svg Güney Afrika Cumhuriyeti
Bölge West Cape
İl Cape Town
Yönetim
 - Belediye başkanı Dan Plato
Nüfus
 - Kent 433.688
 - Yoğunluk 1,100/km² (2,8/sq mi)
 - Metropol 3.740.026
 - Metropol yoğunluğu 1,500/km² (3,9/sq mi)
İnternet sitesi: [1]
Cape Town limanı ve arkadaki ünlü Masa Dağı ile

Cape Town (Kap, "keyp tavn" okunur), Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç başkentinden biridir. Nüfusu yaklaşık 3.500.000 olup yaklaşık 500 bin - 1 milyon Müslümanın yaşadığı bir şehirdir. Afrika kıtasının Avrupa'ya en uzak ucundadır. Şehirde yaklaşık 300 Türk yaşamaktadır.

Cape Town, Güney Afrika'nın nüfus bakımından en büyük ikinci şehridir. Cape town, Güney Afrika'nın tam güneybatı ucunda yer alır. Cape Town'da Afrika, Hollanda ve İngiliz kültürleri harmanlamıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1488'de Portekizli keşifçi Bartelemeu Dias tarafından keşfedilen Cape Town, sırasıyla Boerler ve İngilizlerin eline geçti. 1652'de Güney Afrika'da kurulan ilk Avrupa yerleşimi oldu. İlk Müslümanlar 1700'lerde Malay dünyasından Hollanda'ya karşı mücadele eden ve yakalanıp sürgün edilen Şeyh Yusuf ve 49 müridi olmuştur. İlk camiyi de inşa etmişlerdir.

Güney Afrika Birliği kurulduktan sonra ülkenin yasama başkenti seçildi. 1945'ten sonra olan ırkçı Apartheid rejimi beyaz olmayanların tüm haklarını kısıtladı. 1990'da ırk ayrımcılığı bittikten sonra beyaz olmayanlar daha çok topluma çıktı ve resmi görevlere girdi.

Şehrin bir bölümü çağdaş gökdelenlerle doluyken; diğer kesimleri gecekondu mahallelerinden oluşur. Ayrıca Fransız göçmenlerin kurduğu birbirinden güzel kasabalar ve bağ evleri bulunmkatadır.

Ümit Burnu görünüm, deniz feneri, sağ taraf Atlas, sol taraf Hint okyanusu
Masa Dağı'na tırmanan teleferik.

Görülebilecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Masa Dağı: Cape Town'a gidip de ziyaret etmeniz gereken en öncelikli gezi yeridir. Teleferik ile masa dağına çıkılmaktadır (Teleferik ücreti 4 Euro civarındadır). Cape Town'a kuşbakışı bakmanız ve fotoğraf çekmeniz için ideal bir ortam vardır.
  • Ümit Burnu: Cape Town'a gidip de Ümit Burnu'nu ziyaret etmemek olmaz. Buraya yaklaşık 1-1,5 saatlik araç yolculuğunun sonunda ulaşıyorsunuz. 1860'ta yapılmış olan deniz fenerini ziyaret edip, Ümit Burnu'nda hatırâ fotoğrafı çekmek burada yapmanız gereken aktivitelerdendir.
  • Robben Adası: Nelson Mandela'nın tutuklu kaldığı adadır. Ziyaret edecekseniz en az 3-4 saat ayrılması gerekmektedir.
  • Robben Müzesi
  • Ceomel Anıtı
  • Lion's Head: dolunay olduğunda yürüyüşçüler arasında çok popüler bir noktadır.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]