Boz tilki

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Boz tilki
Korunma durumu: Asgari endişe (LC)
Urocyon cinereoargenteus.jpg


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Caniformia (Köpeğimsiler)
Familya: Canidae (Köpekgiller)
Oymak: Vulpini (Asıl tilkiler)
Cins: Urocyon
Tür: U. cinereoargenteus
Binominal adı
Urocyon cinereoargenteus
Schreber, 1775
Boz tilki
Ada boz tilkisi, kendine özgün bir tür olarak boz tilkiden türemiştir.

Boz tilki (Urocyon cinereoargenteus), köpekgiller familyasından Urocyon cinsinin bir türüdür. Kızıl tilki (Vulpes vulpes) ve ova tilkisinin (Vulpes velox) yanında Kuzey Amerika'nın üçüncü önemli tilki türüdür. Ada boz tilkisinden ayırt etmek için kimi zaman kara boz tilkisi olarak da adlandırılır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Boz tilkilerin karekteristik bir post deseni vardır. Sırtı gri, yanları, boynu ve bacakları sarımsı kahverengidir. Siyah bir şerit sırt ve kuyruk üzerinden geçer. Kuyruk ucu da siyahtır. Boyu ortalama 65 cm olup, buna ilaveten yaklaşık 35 cm kuyruğu vardır. Boz tilki yaklaşık 5 kg gelir. Genel olarak erkekler dişilerden biraz daha büyüktür.

Yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Boz tilki, Kanada'nın güneyinden, ABD ve Orta Amerika üzerinden Kolombiya ve Venezuela'ya kadar uzanan bir alana yayılmıştır. Geniş yapraklı ormanlarda yaşar, açık arazilerden kaçınır. Bu sebebten orta batı ABD'de çok boşluklu bir dağılım gösterir.

Yaşam tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tek köpek türü olarak boz tilki (ve akrabası olan ada boz tilkisi), ağaçlara tırmanabilir. Bu yüzden Kuzey Amerika'da tree foxes (ağaç tilkileri) olarak da adlandırılırlar. Düşmanları tarafından kovalandığında ama aynı zamanda mesela besin aramak gibi durumlarda kendi inisiyatifiyle de ağaçlara tırmanır.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

En önemli besini, ağaçlarda yaşayan sincaplardır. Ama fare, tavşan, kuş ve böcekleri de avlarlar. Ayrıca bunlarla beraber böğürtlen gibi bitkisel besin de yerler.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Boz tilki kendi kovuğunu kazmayıp, gün içinde içine gireceği ağaç kovuğu, kaya yarığı ya da marmot yuvası arar. Geceleri faal olurlar. Boz tilki muhtemelen monogamidir ve yaşam süresince çift olarak beraber kalırlar. Bir batında ortalama dört yavru dünyaya getirirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

IUCN Kırmızı listesi Kızıl Tilki 3 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. hakkında ayrıntılı bilgi (ingilizce)


Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Boz tilki ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Boz tilki ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.