Avrupa Yakası (6. sezon)

Avrupa Yakası
6. sezon
Avrupa Yakası 6. sezon.jpg
Ülke  Türkiye
Bölüm sayısı 28
Yayın
Kanal atv
Orijinal yayın tarihi 24 Eylül 2008 – 24 Haziran 2009
Sezon kronolojisi
← Önceki
5. sezon
Avrupa Yakası bölümleri

Durum komedisi türündeki Avrupa Yakası dizisinin 6. sezonu 163.bölümüyle 24 Eylül 2008 [1] tarihinde yayımlanmaya başladı. 24 Haziran 2009 tarihinde 190. bölümüyle sona erdi. Plato stüdyolarında çekilen dizinin senaristliğini Gülse Birsel, yönetmenliğini ise Jale Atabey Özberk yapmaktadır.[2] Dizide ilk sezondan itibaren İffet Sütçüoğlu 'nu canlandıran Hümeyra[3], ikinci sezondan itibaren Kubilay ve Gülenay karakterlerini canlandıran Vural Çelik[4], diziye Sacit Kral rolü ile katılan Tolga Çevik[5] diziden ayrıldılar. Önceki sezonlarda diziden ayrılanlar arasında olan ve dizide Volkan Sütçüoğlu karakterini canlandıran Ata Demirer, dizinin 6. sezonunda diziye geri döndü.[6] 5. sezonda diziye Şahika rolü ile dahil olan Binnur Kaya, kötü niyetli ve alaturka bir yapısı olan Dilber Hala rolü ile 6. sezonda iki karakter birden canlandırmaya başladı.

6. sezon başlamadan diziden ayrıldığını açıklayan Rutkay Aziz, Avrupa Yakası'nın aynı sezonun ilerleyen bölümlerinde diziye geri döndü.[7] Ayrıca Rutkay Aziz'in yer almadığı bölümlerde dizinin jeneriğinde adı çıkarılmadı.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Yakası dizisinin 6. sezonun yapımı, önceki sezonlarda olduğu gibi Plato Film tarafından gerçekleştirildi. Sinan Çetin'in yapımcı, Jale Atabey Özberk'in yönetmen olduğu dizi, atv ekranlarında yayınlanmaktadır. Dizinin senaryosu Gülse Birsel tarafından yazıldı. Gülse Birsel, dizinin önceki sezonlarının senaryolarını da yazdı.[8]

Gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

6. sezonun ilk üç bölümünde dizinin jeneriğinde yer alan Vural Çelik'in söylediği "Biri bizi durdursun canım" repliği, dördüncü bölümden itibaren kaldırıldı ve yerine Ata Demirer'in Zeki Müren tonlamasında söylediği replik getirildi.[9]

Avrupa Yakası'nın, 6. sezonunda senarist Birsel, güncel olayları ele aldı. Sezonun 4. bölümünde piyasaya yeni çıkan ve tanıtım amaçlı birkaç tanesi kura ile dağıtılan cep telefonu iPhone dizinin yan konularından biri oldu. 5. bölümünde, Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçmenin zorluğunu, dizi izleme çılgınlığının insanların psikolojisini nasıl tehdit ettiğini ele aldı.

Senaristi Gülse Birsel, dizideki Dilber Hala karakterini anlamak için köşesinde bir rehber oluşturdu.[10] Hazırlanan rehberde Dilber Hala'nın söylediği bazı kelime ve tanımların açıklaması verildi. Ayrıca Binnur Kaya'nın canlandırdığı Adanalıların halası olarak ünlenen Dilber Hala'ya Adana Demirsporlu taraftarlar, 5 Ocak Stadı'nda 2. Lig 2. grupta oynanan Adana Demirspor ile Turgutluspor maçında, üzerinde "Dilber Hala"nın fotoğrafının bulunduğu bir pankart açan Şimşekler Grubu, "Tak atkımızı gurbette üşüme Dilber Hala" yazısıyla gönderme yaptı.[11]

Dizide Sütçüoğlu ailesinin babası Tahsin Bey'i canlandıran Gazanfer Özcan, 17 Şubat 2009 tarihinde vefat etti. Özcan, 174. bölümden sonra rahatsızlığı nedeniyle dizide yer almadı.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Yakası dizisinin 6. sezon hikâyesi mekanlar ve bu mekanlarda yer alan karakterler üzerinde gerçekleşmektedir. Ana karakterler ise Sütçüoğlı ailesi fertleridir. Ailenin oğlu Volkan karakterini oynayan Ata Demirer, ailenin babası rolünü oynayan Gazanfer Özcan ve ailenin kızıAslı Sütçüoğlu'nu canlandıran Gülse Birsel ana oyunculardır. Sütçüoğlu ailesiyle beraber yaşayan BurhanEngin Günaydın, Sütçüoğlu aile fertlerinden biri olan Makbule 'yi Hasibe Eren canlandırmaktadır. Gazanfer Özcan'ın vefat etmesinden sonra diziye Özcan'ın eşi Gönül Ülkü ile Müşfik Kenter diziye Hasibe Eren'in canlandırdığı Makbule'nin anne ve babası rolleriyle katıldı.[12]

Diziye adını veren Avrupa Yakası dergisinde çalışanlar diziye katkı sağlayan tamamlayıcı oyunculardır. Derginin editörü Fatoş 'u Şenay Gürler, modacısı YaprakHale Caneroğlu, çaycısı Tanrıverdi 'yi Sarp Apak, fotoğrafçısı Cem OnaranLevent Üzümcü, hissedarı Şahika'yı Binnur Kaya canlandırmaktadır. Ayrıca derginin patronu, Volkan'ın eski kayınbabası rolünü ise Yıldırım Öcek oynamaktadır.

Dizideki diğer mekanlardan biri de Sütçüoğlu apartmanıdır. Apartman kapıcı dairesi kendi içinde karakterlere sahiptir. Kapıcı Sabit Efendi 'yi Celal Belgil, Sabit'in karısı Hediye 'yi Şensel Uykal ve çocuklarından biri olan Nilay 'yı Ececan Gümeci canlandırmaktadır. Ayrıca apartmanda kiracı olarak yaşayan Cem 'in babasını Rutkay Aziz, annesini ise Suna Keskin oynamaktadır.

Sütçüoğlu Muhallebicisi 'nde daha çok görülen Sertaç karakterini Yavuz Seçkin, İzzet karakterini Timur Acar, Tacettin 'i Veysel Diker, Dursun karakterini ise Ömür Arpacı oynamaktadır.

Dizide ayrıca belli bir mekana ait olmayan Osman karakterini Hakan Yılmaz canlandırmaktadır.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabah gazetesinde televizyon eleştirmenliği yapan Yüksel Aytuğ, dizinin ilk bölümünde senarist Gülse Birsel'in zorlandığını belirtti. Dizinin 6. sezonunda ayrılan oyuncuların (Tolga Çevik, Hümeyra ve Vural Çelik) gidişine mazeret bulma ile geçen ilk bölümün biraz tatsız geçtiğini, Ata Demirer ve Engin Günaydın'ın karşıklıklı oyun performanslarını beğendiğini yazdı.[13]

Ata Demirer'in canlandırdığı Volkan karakterinin üzerine giydiği t-shirtte "Hotmail" sitesine ithafta bulunarak yazılan "Hotmale" yazısı, atv tarafından buzlama tekniği ile dizinin tekrar bölümlerinde sansürlendi.[14] "Hotmale" kelimesi gaylere yönelik içeriğiyle tanınan popüler bir internet sitesinin ismi olması ve Türkçe karşılığı "azgın" ya da "seksi" olması buna neden oldu. Ata Demirer yatpığı açıklamada kelimenin gay porno sitesi olduğunu bilmediğini belirtti.[15] RTÜK'ün buzlama tekniği, dizinin 166. bölümünde Tahsin Bey'in elinde tuttuğu Sabah gazetesinin bir bölümünün buzlanması ile tekrar yer aldı.[9] Buzlanan kısım ise gazetede yer alan bir reklamdı.

MedyaTava web-sitesinde yazan Neslihan Acu, Burhan Altıntop, Makbule gibi tiplemelerle sadece seyirci sömürdüğünü, komedi yerine görüntü ve şaklabanlıklara yer verildiğini belirtti.[16] Gülse Birsel'in yazdıklarıyla düzeni eleştirmediğini, hatta çoğu zaman düzenden yana tavır aldığını yazdı.

Dizinin 3. sezonunda diziden ayrılan Evrim Akın, dizide ilk bölümden bu sezona kadar var olan karakterlerden seyircinin sıkıldığını belirtti.[17] Fatoş ve Yaprak karakterlerinin ömrünü tükettiğini, Burhan karakterinini ise ömrünü doldurmaya başladığını belirten oyuncu, Gülse Birsel'in başarılı senaryosuyla dizinin devam ettiğini ifade etti.

24 Aralık 2008 tarihinde yayınlanan bölümünde işlenen konuları, Zaman gazetesi Türk değerlerini hiçe sayan bir üslûp ile ele alındığını öne sürerek sakıncalı buldu.[18]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]


genel

sezon
YönetmenSenaristYayın tarihi
16301Jale Atabey ÖzberkGülse BirselBihter Dincel, Tevfik Yapıcı24 Eylül 20083 [19]
Volkan askerden döner. Eve aniden baskın yapan beklenmedik misafirlerin de etkisiyle olaylar gelişir. Sütçüoğlu Ailesi, ertesi gün İstanbul'a dönmek zorunda kalır. Volkan, Aslı ile Cem'in boşandığını bilmemektedir. Bu arada kendine yeni bir iş aramaya karar verir. Ama yapacağı ilk iş görüşmesinde Osman Koçarslanlı ile karşı karşıya kalan Volkan, işyerinde sekreter olarak çalışmaya başlayan Şahika ile tanışır ve ikisi de birbirinden etkilenir.
16402Jale Atabey ÖzberkGülse BirselAşkın Şenol1 Ekim 20081[20]
Burhan ve Volkan, Bursa'ya İfo'nun yanına gitmek için taksi tutarlar fakat taksici Burhan'a kızgındır. Burhan, 100 metrelik yol için bile taksi tutar fakat parasını vermez. Her seferinde aynı taksiciye denk gelir Taksici, Volkan ve Burhan'ı yarı yolda indirir, o sırada oradan geçen Dursun'a rastlarlar ve Dursun'un arabasına binerler. Diğer yandan Aslı, Volkan ile Osman'ın karşılaşmaması için bir plan yapar. Olaylara Osman'ın Adana'dan gelen halası Dilber Hanım da karışır.
16503Jale Atabey ÖzberkGülse BirselBurak Altay8 Ekim 20083[21]
Dilber Hala, Tahsin'den hoşlanır ve Sütçüoğlu rezidansını sık sık ziyaret etmeye başlar ve Nişantaşı'nda bir ev bulmaya niyetlenmektedir. Osman, Volkan'ı, bir nezaket gösterisi olarak, masaj yaptırdığı sağlık merkezine davet eder. Burhan da masaj salonuna gider fakat orayı gerçek masaj salonu dışında bir yer olarak algılar. Volkan ise kulak masajı sonucunda duyma kaybına uğrar.
16604Jale Atabey ÖzberkGülse Birsel-15 Ekim 20085[22]
Sütçüoğlu Apartmanına taşınan Dilber Hala, Sütçüoğlu ailesine sürekli gidip gelmeye başlar ve Tahsin Sütçüoğlu bu durumdan rahatsız olur. Dilber Hala'dan Aslı, Volkan ve Makbule bıkmıştır. Diğer yandan evdeki disiplinden bıkan Volkan, rock tarzı bir hayata başlar, Tanrıverdi'nin evinde kalır ve Rock Bar'da haftanın bir günü 150 lira karşılığında şarkıcılık yapar. Volkan Dilber Hala'nın evden uzaklaşması için annesini kılığına girer. Burhan Altıntop cephesinde ise Tanrıverdi ile birlikte Fatoş'un kedisine bakmak görevi vardır. Burhan, kediye bakarsa Tanrıverdi, ona son model dokunmatik bir cep telefonu verecektir. Fakat kedinin kaçmasına neden olurlar.
16705Jale Atabey ÖzberkGülse BirselTony22 Ekim 20082[23]
Duygusal boşlukta olan Volkan, eve gelen Moldovalı hizmetçi kızdan etkilenir ve onunla evlenmeyi bile düşünür. Babası ise buna karşı çıkar. Şahika ise Volkan'dan telefon beklemektedir. Larissa, Volkan'a kültürsüz olduğunu söyleyince Volkan da Şahika'yı arar fakat buluşmada aralarında küçük bir tartışma çıkar. Makbule ise TV dizilerini izleyip durduğundan sürmenaja uğramıştır. Gerçek hayattaki bilgilerle dizi bilgilerini birbirine karıştırır. Dilber Hala, Aslı ile Osman'ın arasını bozmaya çalışır.
16806Jale Atabey ÖzberkGülse Birsel-29 Ekim 20083[24]
Makbule, Burhan ile nişanlanmaları gerektiğine karar verir. Bunun sonucu Burhan, evlenme baskısından kurtulmak için Cem'in evinde kalmaya başlar. Cem, Burhan'ı evinden göndermek için bir plan yapar. Mahallede bir efsane olarak anlatılan ve giriş katlarının camını tıklatıp kocasını soran hayalet gelin, Burhan'a bir ziyaret eder.
16907Jale Atabey ÖzberkGülse BirselÖzlem Türkad, Çağlar Çorumlu12 Kasım 20085[25]
Dilber Hala'nın Adana'dan bebekli misafirleri gelmiştir ve üst kattaki bebeğin ağlaması Burhan'ı uyutmamaktadır. Burhan en sonunda bebeğe bitkisel bir çay verip uyumasını sağlamaya karar verir. Diğer yandan Aslı, Osman'ın ilkokuldan beri kitap okumadığını öğrenir ve büyük eleştiriler yapar. Osman, satın aldığı kitapları okuması sınucu psiklojil olarak değişir. Volkan ise Nilay'dan etkilenerek beste yapar bunun üzerina Dursun aniden Nilay'ı sahiplenir ve arıza çıkarır!
17008Jale Atabey ÖzberkGülse BirselGürol Güngör, Banu Başeren19 Kasım 20083[26]
Ekonomik krizden etkilenen dergiden biri işten çıkarılacaktır fakat bu kişi çalışanların gizli oyları sonrası belirlenecektir. Burhan işinin kaybetmemek için kulis çalışmaları yapar ve ek gelir elde etmek için Yaprak için menajerlik yapar. Şahika'dan ilk randevusunu alan Volkan, Aslı ile birlikte Tahsin'i Dilber Hala'dan uzak tutmaya çalışırlar.
17109Jale Atabey ÖzberkGülse BirselMert Turak26 Kasım 20083[27]
Kendini fakir biri olarak Volkan'a tanıtan Şahika'dan şüphe etmeye başlayan Volkan, olayın üzerine gider. Dergiden işten çıkarmalar sırasında Burhan'ın Makbule'yle ilgili uydurduğu hamile yalanı mahallede ağızdan ağza dolaşmaya başlar ve herkesin kulağına gider. Diğer yandan Burhan, ofis elemanlarının karikatürlerini yaptırdığı çizere kendi karikatürünü yaptırır fakat çizilen karikatürden hoşnut kalmaz.
17210Jale Atabey ÖzberkGülse BirselAyten Uncuoğlu, Görkem Gürsoy, Yaprak Yeğen3 Aralık 20085[28]
Şahika'yı Osman ile birlikte gören Volkan, Şahika'nın patronuyla birlikte olduğuna inanır ve Aslı'ya Osman'ın kendisini sekreteriyle aldattığını söyler. Burhan, herkesten kaçmak için Fatoş'un evinde saklanır ama Fatoş'un teyzesi ziyarete gelecektir ve yeğeninin sevgilisiyle tanışmak istemektedir. Makbule ise anaçö kişiliğinden sıyrılmak için imaj değişikliğine gider ve iş arar.
17311Jale Atabey ÖzberkGülse BirselSezai Aydın, Turgay Tanülkü17 Aralık 20084[29]
Yemekteyiz programının ti'ye alındığı bu bölümde Aslı, Burhan'ın yeniden yemek yapması için onu "Yemeğe Misafir" programından bekledikleri ve evde yapacağı mönüyü denemesi gerektiği ile ilgili bir yalan söyler. Fakat Fatoş'un programın yapımcısını araması ile olay gerçek olur. Aslı, Burhan, Makbule, Dilber Hala ve Dursun program yarışmacıları olurlar. Diğer yandan Volkan, kafede yapılacak bir Urfa düğününde sahne alacaktır. Yediği zayıflama ilaçların etkisiyle Volkan, düğünde çok zor anlar yaşar.
17412Jale Atabey ÖzberkGülse BirselDeniz Özerman, Serhan Aslan24 Aralık 20083[30]
Muhallaebiciye gelen 17 yaşındaki bir genç kendisinin Volkan'ın oğlu olduğunu ve Volkan'ın lise mezuniyet gecesinde yaşanan bir macera sonrası annesinin kendine hamile kaldığını açıklar. Volkan oğlu Serkan ile yaşamaya alışırken diğer yandan Burhan gördüğü rüyaların gerçek olduğunu anlar ve bu bilgi herkese yayılır. Bunun sonucu ev tekkeye döner. Aslı ise Osman üzerinden gelen şöhrete kendini kaptırır. Dilber Hala, Aslı ile Osman'ın evlilik sözleşmesi yapmaları konusunda ısrar eder.
17513Jale Atabey ÖzberkGülse Birsel-14 Ocak 20095[31]
Burhan, bedava dağıtılan içkilerden faydalanmak için alkolik olduğunu yayar herkese ve kendini buna kaptırır. Hatta terapiye gitmeyebile başlar. Dilber Hala ise Volkan ve Aslı'nın fısıltıyla konuşmaları sonucu kulaklık takarak her şeyi duyar. Fatoş ise Bülent Bey'in anlattığı eşofman eşiği"nden etkilenir ve Tanrıverdi'nin de sürekli eşofman giydiğini görünce şaşırır. Tanrıverdi ise eşofmana bağlanmıştır. Diğer yandan Volkan, Şahika'ya karşı aniden değişir. Yüz yüze görüştüklerinde Şahika'ya asabi davranır, telefonda ise sakinleşir. Bunun sonucu Şahika ile Volkan psikoloğa giderler.
17614Jale Atabey ÖzberkGülse BirselFadik Sevin Atasoy, Volkan Ünal28 Ocak 20094[32]
Burhan, İzzet'in emlakçılık yaptığı lüks ve pahalı bir daireyi gezer. Bu sırada hiçbir şeye dokunmaması gereken Burhan, dayanamayıp mücevher kutusunundaki mücevherlerle resim çektirir, her birine dokunur. Daha sonradan çalınan mücevher kutusunda Burhan'ın parmak izlerine rastlanır ve Burhan aranılan bir hırsız olur. Burhan, kendini aklamak için dedektif kılığına girer. Diğer yandna Sadettin Bey ofiste Türk kahvesine yasak getirir. Ofistekiler olayı protesto ederler. Şahika, Volkan'ın Sacit!in kuzeni olduğunu öğrendikten sonra istemese de Volkan'dan ayrılmak zorunda kalır.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bonus Card Uluslararası Komedi Filmleri Festivali
 • Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) Ödülleri[34]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "20:00 Yerli Dizi". Sabah gazetesi. 2 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2008. 
 2. ^ "AVRUPA YAKASI". atv resmi web sayfası. 7 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2008. 
 3. ^ "Diziden ayrıldı reklamda buluştu". Sabah gazetesi. 10 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2008. 
 4. ^ "Avrupa Yakası'ndan kırgın ayrıldı". Habertürk. 20 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2008. 
 5. ^ "Tolga Çevik'in Avrupa Yakası'ndan ayrılma kararıI". UçanKuş servisi. 23 Kasım 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2008. 
 6. ^ "Ata Demirer avrupa yakası'na geri döndü.!". Haber37. 4 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2008. 
 7. ^ "Avrupa Yakası'na geri döndü". Sabah. Erişim tarihi: 23 Ocak 2009. 
 8. ^ "Gülse Birsel"Avrupa Yakası" ile ekranlarda". 7 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2008. 
 9. ^ a b Aytuğ, Yüksel. "Ekranda buzul çağı ilkelliği". 21 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2008. 
 10. ^ "Dilber Halayı anlama sözlüğü". Milliyet. Erişim tarihi: 9 Kasım 2008. 
 11. ^ "Dilber Hala'ya pankartlı gönderme". Sabah. Erişim tarihi: 14 Kasım 2008. 
 12. ^ "Gönül Ülkü ve Müşfik Kenter Avrupa Yakası'nda". Milliyet. Erişim tarihi: 30 Mart 2009. 
 13. ^ Aytuğ, Yüksel. "Ekranlarda Avrupa vakası". Erişim tarihi: 10 Ekim 2008. [ölü/kırık bağlantı]
 14. ^ Aytuğ, Yüksel. "Volkan'ın tişörtü buz kesti!". 7 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2008. 
 15. ^ "Tişörtü severek giydim, meğer gay sitesiymiş". 15 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2008. 
 16. ^ Acu, Neslihan. "AVRUPA YAKASI'NDA OYUNCU TAFRALARI (MI?)". medyatava.com. Erişim tarihi: 26 Ekim 2008. [ölü/kırık bağlantı]
 17. ^ "Seyirci, başından beri Avrupa Yakası'nda olanlardan sıkıldı". Star gazetesi. 1 Kasım 2008. 18 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2008. 
 18. ^ "Avrupa Yakası'ndan sakıncalı hareketler". Zaman. Erişim tarihi: 29 Aralık 2008. [ölü/kırık bağlantı]
 19. ^ "24.09.2008 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 17 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2008. 
 20. ^ "01.10.2008 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 18 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2008. 
 21. ^ "08.10.2008 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 26 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2008. 
 22. ^ "15.10.2008 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 26 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2008. 
 23. ^ "22.10.2008 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2008. 
 24. ^ "29.10.2008 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2008. 
 25. ^ "12.11.2008 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2008. 
 26. ^ "19.11.2008 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2009. 
 27. ^ "26.11.2008 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2009. 
 28. ^ "03.12.2008 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 6 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2009. 
 29. ^ "17.12.2008 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 4 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2009. 
 30. ^ "24.12.2008 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 6 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2009. 
 31. ^ "14.01.2009 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2009. 
 32. ^ "28.01.2009 tarihli Rating Raporu". medyatava.com. 4 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2009. 
 33. ^ "Gazanfer Özcan'a 'komedinin onuru'". Sabah gazetesi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2008. [ölü/kırık bağlantı]
 34. ^ "Medya Oscarları sahiplerini buldu". Birgün gazetesi. 1 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2009.