Atik Mustafa Paşa Camii

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 41°02′18.96″K 28°56′38.40″D / 41.0386°K 28.944°D / 41.0386; 28.944

Atik Mustafa Paşa Camii
Temel bilgiler
Yer Ayvansaray, İstanbul, Türkiye Flag of Turkey.svg
İnanç İslam
Mimari
Özellikler

Atik Mustafa Paşa Camii (Kristos Pantepoptes Kilisesi veya Cabir Camii), İstanbul'un Ayvansaray semtinde kiliseden camiye çevrilmiş bir dinî yapıdır. Orta Bizans döneminden kalma yapının eski ismi "Kristos Pantepoptes"tir. Konstantinopolis'te yapılar plan tipi olarak ya Serbest Haç Plan tipi, ya da Kapalı Yunan Haçı(kare içerisinde haç) Plan tipiyle inşa edilmekteydi. Kristos Pantepoptes'in plan tipi ise Kare İçinde Haç Plan ya da Kapalı Yunan Haçı olarak isimlendirilen plan tipidir.

Yapının tarihi hakkında birtakım söylentiler mevcuttur Bunlardan birisi; Halifenin bayraktarlığını yapmış olan Cabir'in yine bir fetih için Konstantinopolis'e geldiği, fetih sırasında öldüğü ve buraya gömüldüğü söylentisidir.

İstanbul'un fethi sırasında ne durumda olduğu bilinmeyen kilise II. Beyazıt döneminde camiye çevrilmiştir. Caminin içinde Doğu Roma dönemine ait hiçbir bezeme yoktur. 1957'de Amerikan Bizans Enstitüsü tarafından binanın güney cephesinde, badana tabakasının altında bulunan fresklerin, Ayios Kosmas, Hagios Damianos ve baş melek Mikhael'e ait oldukları tespit edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Bizans". Cogito. Kış (17). 1999. ISSN 1300-2880. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]