2008 Çin kış fırtınaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2008 Çin kış fırtınaları
2008 Shanghai Snow.jpg

Şanghay'da kar
Fırtına Tipi Alçak basınç seri sistemleri
ve soğuk dalgası
Başlangıç 10 Ocak 2008[1]
Maddi Zarar En az 54 milyar yuan
Felaket durumu En az 63 ölü
Etkilediği alanlar Hubei, Henan, Shandong,
Jiangsu, Anhui, Şanghay

2008 Çin kış fırtınaları, 10. Ocak 2008 tarihinde başlayarak Çin'in merkezî kısımlarının büyük bölümünü ve güneyini etkisi altına alan kar fırtınası âfetidir. Âfet, bütün alanı kaplayan ağır kar, buz ve düşük hava sıcaklıkları ile kapsamlı bir zarara yol açarak Çin'de seyahat eden binlerce kişinin seyahatlerine engel oldu. Bazı medya kaynaklarına göre fırtına, 36'sı kötü hava koşulları sonucu oluşan otobüs kazası olmak üzere 63 kişinin ölümüne neden oldu.

Soğuk dalgası ve kar fırtınası[değiştir | kaynağı değiştir]

Şiddetli kış olayının başlaması 10 Ocak olup Çin'in büyük bir kısmını bir kubbe gibi sardı. Çin'in bölgelerinden olan Hubei, Henan, Shandong, Jiangsu, Anhui ve Şanghay eyaletleri en fazla etkilenen bölgeler oldu. Bazıları son elli yılın en kötü kar fırtınasına maruz kalırken, bazıları da son 17 yılın en kötü kar fırtınasını aldılar. Mamafih, ilk yağış dalgasının boydan boya geçmesinden sonra, kar boydan boya yerde kalmaya devam ediyordu ve acı soğuk bir hava içeriyordu.[2][3]

1 Şubat başlangıçında, Şanghay'ın ufuk çizgisi gece ışıkları kapatıldı ve fırtınanın resmi olarak bittiği ilan edilene kadar yeniden kullanılmayacaktı.

Neden[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin Ulusal İklim Merkezi ve Birleşmiş Milletler'in Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'ndeki bilim adamlarının görüşü, Çin'deki bu kış fırtınalarının esas olarak normal olmayan atmosferik hava koşullarıyla ve La Niña'ile ilgili olduğu, direkt olarak iklim değişimine bağlı olmadığı yönündeydi.[4]

Etkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kar fırtınasından etkilenen bölgeler:
  şiddetliçe etkilenmiş
  etkilenmiş
  • Kar fırtınası 11.000 den fazla evin çökmesine ve 481.300 hektarlık ekin arazisinin zarar görmesine yol açtı.
  • Kar sebebiyle otoyollar kapandı ve uçak seferlerinin ertelenmesine yol açtı.
  • 12 Ocak'ta Çin'in fakir tarım bölgesi Anhui'ye düşmeye başlayan kar, 87.000 hektarlık ekine zarar verdi.
  • Çin'in en önemli dinî bayramı olan ve Çin takvimine göre kutlanan yılbaşında, olumsuz hava koşullarına bağlı olarak 300.000 kişi seyahatlerini ertelemek zorunda kaldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]