İskenderiyeli Cyril

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İskenderiye'nin 24. papası Aziz I. Cyril

İskenderiye'li Cyril/Kiril[1][2] (Theodosiou, Mısır, 375 - Alexandria, Mısır, 444) Kilise Babası, polemikçi (İnancına yönelik savunmacı), İskenderiye’nin 412’den 444 değin patriği. Roma İmparatorluğu'nun İskenderiye'de gücü ve etkisinin en yüksek olduğu zaman göreve gelmiştir. Konstantinopolis Patriği Nestorius'un aforoz edildiği ve 431 yılında toplanan Birinci Efes Konsili'nin merkezinde rol almıştır.

Papa XIII. Leo tarafından 1882’de Kilise Doktoru ilan edilmiştir. Yortusu Batı Kilisesi'nde 27 Haziran, Doğu Kilisesi'nde 9 Temmuzdadır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kiril hristiyan bir aileye doğmuştur ve ondan önce İskenderiye Patriği olan İskenderiye'li Theophilius’un yeğenidir. Amcası tarafından pederliği verilmiştir. 412’de Roma, Yeruşalim, Antakya ve Konstantinopolis ile birlikte en büyük 5 makamdan biri olan İskenderiye’nin patriği seçilmiştir.

Bir polemikçi olarak Nestoriyanlığa karşı sert bir muhalefet almıştır. Nestorius o dönemde Konstantinopolis patriği idi ve Bakire Meryem’e atfedilen Theotokos (Tanrı-anası) ifadesine karşı gelmekteydi. Kiril’e göre Meryem’in Tanrı’nın anası olmasını reddetmek ortodoksluğu 325 yılında şekillendirmiş olan İznik Konsili’ni reddetmek demekti.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kiril çalışkan bir yazardı ve zengin eserler bırakmıştır. Eski Anlaşma kitabını oldukça alegorik bir biçimde tefsir etmiştir. Yeni Alaşma tefsiri ise daha düz anlamlı ve oldukça Nestorian karşıtı ifadelerle doludur.

429 yılında Nestorius karşıtı ve Nestorius’un vaazlarının eleştirisi olan beş cilt çalışması yayınlamıştır.

Psikopal kariyerinin başlangıcında Ariyanizm’i kınayan ve Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un özdeşliğini savunan bir summa (özet, derleme) yayınlamıştır.

İmparator Julianus karşıtı (Hristiyan inancını terk etmiştir.) mektupları, vaazları ve ilmi eserleri bugüne kadar ulaşmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Encyclopedia of Early Christianity – Second Edition. Everett Ferguson (İngilizce). Garland Publising INC. 1998. ss. 310-312 ISBN 0-8153-3319-6. 
  2. ^ New Catholic Encyclopedia – Second Edition (İngilizce). Thomson and Gale. 2013. ss. 465-469 Cilt 4 ISBN 0-7876-4008-5.