İskandinav mitolojisi (kitap)

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İskandinav mitolojisi (Orijinal adı: Norse Mythology), Neil Gaiman tarafından yazılmış, 2017 yılında yayımlanmış bir kitap.[1] Kitap içeriğinde çeşitli öyküler anlatılmaktadır. Bu öykülerin bazıları: Thor'un çekicinin çalınması, Aesir ve Vanir arasındaki savaşlar, Odin'in gözünü bilgelik uğruna kaybetmesi ve tanrıların nihai sonlarının nasıl geleceği.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Neil Gaiman, kitap içeriğinde Asgard ve tanrılarını, tanrıların mücadelelerini, İskandinav mitolojisi kahramanlarının (ör. Odin, Thor, Loki, Tyr, Vili) yaşadığı sorunları ve sorunları çözmek için neler yaptıklarını öyküleyici bir şekilde anlatmaktadır. Kitapta, ilk olarak evrenin nasıl kurulduğunu, dokuz âlemi birbirini bağlayan Yggdrasil ağacını, Mjöllnir gibi efsanevi silahların nasıl yapıldığını, tanrıların nasıl yaşlanmadıklarını, Balder ve Loki gibi kahramanların son günlerinin nasıl geçtiğini ve tanrıların, buz devleriyle savaşarak nasıl öleceği yer almaktadır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap içeriğinde, pek çok İskandinav mitolojisi tanrıları yer almaktadır. Bunlardan bazıları: Odin, Thor, Loki, Tyr, Balder, Heimdall, Sif, Frey, Freya.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İskandinav Mitolojisi: Neil Gaiman ile her şeyin sonuna gümbür gümbür bir yolculuk". www.kayiprihtim.com. 3 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2020.